clutter-1.0 - en to ast translation catalogue (512 entries)

en: X coordinate
ast: Coordenada X

en: X coordinate of the actor
ast: Coordenada X del actor

en: Y coordinate
ast: Coordenada Y

en: Y coordinate of the actor
ast: Coordenada Y del actor

en: Width
ast: Anchor

en: Width of the actor
ast: Anchor del actor

en: Height
ast: Altor

en: Height of the actor
ast: Altor del actor

en: Fixed X
ast: X fixa

en: Forced X position of the actor
ast: Posición X forzada del actor

en: Fixed Y
ast: Y fixa

en: Forced Y position of the actor
ast: Posición Y forzada del actor

en: Fixed position set
ast: Configuración de posición fixa

en: Whether to use fixed positioning for the actor
ast: Si usar la posición fixa del actor

en: Min Width
ast: Anchor mínimu

en: Forced minimum width request for the actor
ast: Anchor mínimu forzáu solicitáu pa l'actor

en: Min Height
ast: Altor mínimu

en: Forced minimum height request for the actor
ast: Altor mínimu forzáu solicitáu pa l'actor

en: Natural Width
ast: Anchor natural

en: Forced natural width request for the actor
ast: Anchor mínimu natural solicitáu pa l'actor

en: Natural Height
ast: Altor natural

en: Forced natural height request for the actor
ast: Altor natural forzáu solicitáu pa l'actor

en: Minimum width set
ast: Configuración de anchor mínimu

en: Whether to use the min-width property
ast: Si usar o non la propiedá d'anchor mínimu

en: Minimum height set
ast: configuracion d'altor minimu

en: Whether to use the min-height property
ast: Si usar o non la propiedá d'altor mínimu

en: Natural width set
ast: Afitar anchor natural

en: Whether to use the natural-width property
ast: Si usar o non la propiedá d'anchor natural

en: Natural height set
ast: Afitar altor natural

en: Whether to use the natural-height property
ast: Si usar o non la propiedá d'altor natural

en: Allocation
ast: Allugamientu

en: The actor's allocation
ast: Allugamientu del actor

en: Request Mode
ast: Mou de solicitú

en: The actor's request mode
ast: Mou de solicitú del actor

en: Depth
ast: Fondura

en: Position on the Z axis
ast: Posición na exa Z

en: Opacity
ast: Opacidá

en: Opacity of an actor
ast: Opacidá d'un actor

en: Offscreen redirect
ast: Redireición fuera de la pantalla

en: Flags controlling when to flatten the actor into a single image
ast: Opciones que remanen si hai d'aplanar l'actor nuna única imaxe

en: Whether the actor is visible or not
ast: Si l'actor ye o non visible

en: Mapped
ast: Asignáu

en: Whether the actor will be painted
ast: Si l'actor se pintará

en: Realized
ast: Dase cuenta

en: Whether the actor has been realized
ast: Si l'actor se dio cuenta

en: Reactive
ast: Reactivu

en: Whether the actor is reactive to events
ast: Si ye l'actor reactivu a los eventos

en: Has Clip
ast: Tien recorte

en: Whether the actor has a clip set
ast: Si l'actor tien un conxuntu de recorte

en: The clip region for the actor
ast: La rexón de recorte pa l'actor

en: Name
ast: Nome

en: Name of the actor
ast: Nome del actor

en: Scale X
ast: Escala X

en: Scale factor on the X axis
ast: Factor d'escala pa la exa X

en: Scale Y
ast: Escala Y

en: Scale factor on the Y axis
ast: Factor d'escala pa la exa Y

en: Scale Center X
ast: Escala X centrada

en: Horizontal scale center
ast: Escala horizontal centrada

en: Scale Center Y
ast: Escala Y centrada

en: Vertical scale center
ast: Escala vertical centrada

en: Scale Gravity
ast: Escala de gravedá

en: The center of scaling
ast: El centru del escaláu

en: Rotation Angle X
ast: Ángulu de rotación de X

en: The rotation angle on the X axis
ast: L'ángulu de rotación de la exa X

en: Rotation Angle Y
ast: Ángulu de rotación de Y

en: The rotation angle on the Y axis
ast: L'ángulu de rotación de la exa Y

en: Rotation Angle Z
ast: Ángulu de rotación Z

en: The rotation angle on the Z axis
ast: L'ángulu de rotación de la exa Z

en: Rotation Center X
ast: Centru de rotación X

en: The rotation center on the X axis
ast: El centru de rotación de la exa X

en: Rotation Center Y
ast: Centru de rotación X

en: The rotation center on the Y axis
ast: El centru de rotación na exa Y

en: Rotation Center Z
ast: Centru de rotación Z

en: The rotation center on the Z axis
ast: El centru de rotación na exa Z

en: Rotation Center Z Gravity
ast: Centru de rotación de gravedá Z

en: Center point for rotation around the Z axis
ast: Puntu central de rotación al rodiu de la exa Z

en: Anchor X
ast: Anclaxe X

en: X coordinate of the anchor point
ast: Coordenada X del puntu d'anclaxe

en: Anchor Y
ast: Anclaxe Y

en: Y coordinate of the anchor point
ast: Coordenada Y del puntu d'anclaxe

en: Anchor Gravity
ast: Gravedá d'anclaxe

en: The anchor point as a ClutterGravity
ast: El puntu d'anclaxe como un ClutterGravity

en: Show on set parent
ast: Amosar nel conxuntu padre

en: Whether the actor is shown when parented
ast: Si l'actor apaez cuando ta emparentáu

en: Clip to Allocation
ast: Cortar l'asignación

en: Sets the clip region to track the actor's allocation
ast: Axustar la rexón de corte a la pista d'asignación del actor

en: Text Direction
ast: Direición del testu

en: Direction of the text
ast: Direición del testu

en: Has Pointer
ast: Tien punteru

en: Whether the actor contains the pointer of an input device
ast: Si l'actor contién el punteru a un preséu d'entrada

en: Actions
ast: Aiciones

en: Adds an action to the actor
ast: Amiesta una aición al actor

en: Constraints
ast: Llendes

en: Adds a constraint to the actor
ast: Amiesta una llende al actor

en: The actor attached to the meta
ast: L'actor anexáu al meta

en: The name of the meta
ast: El nome del meta

en: Enabled
ast: Activáu

en: Whether the meta is enabled
ast: Si'l meta ta activáu

en: Source
ast: Orixe

en: The source of the alignment
ast: L'orixe del alliniamientu

en: Align Axis
ast: Alliñar exes

en: The axis to align the position to
ast: La exa a la qu'alliñar la posición

en: The alignment factor, between 0.0 and 1.0
ast: Factor d'alliñamientu, entre 0,0 y 1,0

en: Timeline
ast: Llínea temporal

en: Timeline used by the alpha
ast: Llinia de tiempu usada por alfa

en: Alpha value
ast: Valor alfa

en: Alpha value as computed by the alpha
ast: Valor alfa calculáu pol alfa

en: Mode
ast: Mou

en: Progress mode
ast: Mou de progresu

en: Object
ast: Oxetu

en: Object to which the animation applies
ast: Oxetu sobre'l qu'aplica l'animación

en: The mode of the animation
ast: El mou d'animación

en: Duration
ast: Duración

en: Duration of the animation, in milliseconds
ast: Duración de l'animación en milisegundos

en: Loop
ast: Circular

en: Whether the animation should loop
ast: Si l'animación tien de tar en bucle

en: The timeline used by the animation
ast: La llinia de tiempu qu'usa l'animación

en: The alpha used by the animation
ast: Alfa qu'usa l'animación

en: The duration of the animation
ast: La duración de l'animación

en: The timeline of the animation
ast: Ciclu de vida de l'animación

en: Alpha Object to drive the behaviour
ast: Oxetu alfa pa controlar el comportamientu

en: Start Depth
ast: Fondura d'entamu

en: Initial depth to apply
ast: Fondura d'entamu a aplicar

en: End Depth
ast: Fondura final

en: Final depth to apply
ast: Fondura final a aplicar

en: Start Angle
ast: Ángulu d'entamu

en: Initial angle
ast: Ángulu d'entamu

en: End Angle
ast: Ángulu final

en: Final angle
ast: Ángulu final

en: Angle x tilt
ast: Inclinación del ángulu x

en: Tilt of the ellipse around x axis
ast: Inclinación de la elipse al rodiu de la exa x

en: Angle y tilt
ast: Inclinación del ángulu y

en: Tilt of the ellipse around y axis
ast: Inclinación de la elipse al rodiu de la exa y

en: Angle z tilt
ast: Inclinación del ángulu z

en: Tilt of the ellipse around z axis
ast: Inclinación de la elipse al rodiu de la exa z

en: Width of the ellipse
ast: Anchor de la elipse

en: Height of ellipse
ast: Altor de la elipse

en: Center
ast: Centrar

en: Center of ellipse
ast: Centru de la elipse

en: Direction
ast: Direición

en: Direction of rotation
ast: Direición de rotación

en: Opacity Start
ast: Entamu d'opacidá

en: Initial opacity level
ast: Nivel d'opacidá d'entamu

en: Opacity End
ast: Final d'opacidá

en: Final opacity level
ast: Nivel d'opacidá final

en: Path
ast: Camín

en: The ClutterPath object representing the path to animate along
ast: L'oxetu ClutterPath representa'l camín pel qu'animar

en: Angle Begin
ast: Comienzu d'ángulu

en: Angle End
ast: Final d'ángulu

en: Axis
ast: Exa

en: Axis of rotation
ast: Exa de rotación

en: Center X
ast: Centru X

en: X coordinate of the center of rotation
ast: Coordenada X del centru de rotación

en: Center Y
ast: Centru Y

en: Y coordinate of the center of rotation
ast: Coordenada Y del centru de rotación

en: Center Z
ast: Centru Z

en: Z coordinate of the center of rotation
ast: Coordenada Z del centru de rotación

en: X Start Scale
ast: Entamu d'escala X

en: Initial scale on the X axis
ast: Escala d'entamu na exa X

en: X End Scale
ast: Fin d'escala X

en: Final scale on the X axis
ast: Escala final na exa X

en: Y Start Scale
ast: Entamu d'escala Y

en: Initial scale on the Y axis
ast: Escala d'entamu na exa Y

en: Y End Scale
ast: Fin d'escala Y

en: Final scale on the Y axis
ast: Escala final na exa Y

en: The source of the binding
ast: La fonte de la unión

en: Coordinate
ast: Coordenada

en: The coordinate to bind
ast: La coordenada a enllazar

en: Offset
ast: Desplazamientu

en: The offset in pixels to apply to the binding
ast: El desplazamientu en píxeles p'aplicar al enllazáu

en: The unique name of the binding pool
ast: L'únicu nome del enllazáu de l'agrupación

en: Horizontal Alignment
ast: Alliñamientu horizontal

en: Horizontal alignment for the actor inside the layout manager
ast: Alliniamientu horizontal pal actor dientro del xestor de distribución

en: Vertical Alignment
ast: Alliñamientu vertical

en: Vertical alignment for the actor inside the layout manager
ast: Alliniamientu vertical pal actor dientro del xestor de distribución

en: Default horizontal alignment for the actors inside the layout manager
ast: Alliniamientu horizontal del actor dientro del xestor de capes

en: Default vertical alignment for the actors inside the layout manager
ast: Alliniamientu vertical predetermináu pal actor dientro del xestor de disposición

en: Layout Manager
ast: Xestor de disposición

en: The layout manager used by the box
ast: El xestor de disposición usáu pola caxa

en: The background color of the box
ast: Color de fondu de la caxa

en: Color Set
ast: Conxuntu de color

en: Whether the background color is set
ast: Si'l color de fondu s'afita

en: Expand
ast: Espander

en: Allocate extra space for the child
ast: Acutar espaciu extra pal fíu

en: Horizontal Fill
ast: Rellenu horizontal

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the horizontal axis
ast: Si'l fíu tien de recibir prioridá cuando'l contenedor ta asignando espaciu llibre nel exe horizontal

en: Vertical Fill
ast: Rellenu vertical

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the vertical axis
ast: Si'l fíu tien de recibir prioridá cuando'l contenedor ta asignando espaciu llibre nel exe vertical

en: Horizontal alignment of the actor within the cell
ast: Alliniamientu horizontal del actor na caxella

en: Vertical alignment of the actor within the cell
ast: Alliniamientu vertical del actor na caxella

en: Whether the layout should be vertical, rather than horizontal
ast: Si la distribución tien de ser vertical en llugar d'horizontal

en: Homogeneous
ast: Homoxéneu

en: Whether the layout should be homogeneous, i.e. all childs get the same size
ast: Si la distribución tien de ser homoxénea, ye dicir, tolos fíos obtienen el mesmo tamañu.

en: Pack Start
ast: Entamu del paquete

en: Whether to pack items at the start of the box
ast: Si empaquetar elementos al anicio de la caxa

en: Spacing
ast: Espaciáu

en: Spacing between children
ast: Espaciáu entre fíos

en: Use Animations
ast: Usar animaciones

en: Whether layout changes should be animated
ast: Si los cambeos de disposición se deben animar

en: Easing Mode
ast: Mou facilitador

en: The easing mode of the animations
ast: El mou facilitador de les animaciones

en: Easing Duration
ast: Facilitar duración

en: The duration of the animations
ast: La duración de les animaciones

en: Surface Width
ast: Anchor de la superficie

en: The width of the Cairo surface
ast: Anchor de la superficie de Cairo

en: Surface Height
ast: Altor de la superficie

en: The height of the Cairo surface
ast: Altor de la superficie de Cairo

en: Auto Resize
ast: Redimensionar automáticamente

en: Whether the surface should match the allocation
ast: Indica si la superficie tien de concasar cola asignación

en: Container
ast: Contenedor

en: The container that created this data
ast: Contenedor que creó estos datos

en: The actor wrapped by this data
ast: L'actor envueltu por estos datos

en: Pressed
ast: Calcáu

en: Whether the clickable should be in pressed state
ast: Si'l calcable tien que tar n'estáu calcáu

en: Held
ast: Reteníu

en: Whether the clickable has a grab
ast: Si l'oxetu clicable tien un tirador

en: Long Press Duration
ast: Duración de la pulsación llarga

en: The minimum duration of a long press to recognize the gesture
ast: La duración mínima d'una pulsación llarga pa reconocer el xestu

en: Long Press Threshold
ast: Umbral de la pulsación llarga

en: The maximum threshold before a long press is cancelled
ast: L'umbral máximu enantes d'encaboxar una pulsación llarga

en: Specifies the actor to be cloned
ast: Especifica l'actor a clonar

en: Tint
ast: Tiñir

en: The tint to apply
ast: El matiz a aplicar

en: Horizontal Tiles
ast: Azulexos horizontales

en: The number of horizontal tiles
ast: Númberu d'azulexos horizontales

en: Vertical Tiles
ast: Azulexos verticales

en: The number of vertical tiles
ast: Númberu d'azulexos verticales

en: Back Material
ast: Material posterior

en: The material to be used when painting the back of the actor
ast: El material a usar cuando se pinta la trasera del actor

en: The desaturation factor
ast: El factor de desaturación

en: The ClutterBackend of the device manager
ast: El ClutterBackend del xestor de preseos

en: Horizontal Drag Threshold
ast: Umbral d'arrastre horizontal

en: The horizontal amount of pixels required to start dragging
ast: La cantidá de píxeles horizontales que se necesiten p'aniciar l'arrastre

en: Vertical Drag Threshold
ast: Umbral d'arrastre vertical

en: The vertical amount of pixels required to start dragging
ast: La cantidá de píxeles verticales que se necesiten pa entamar l'arrastre

en: Drag Handle
ast: Arrastrar el tirador

en: The actor that is being dragged
ast: L'actor que se ta arrastrando

en: Drag Axis
ast: Exa d'arrastre

en: Constraints the dragging to an axis
ast: Restricciones del arrastre a una exa

en: Orientation
ast: Orientación

en: The orientation of the layout
ast: La orientación de la disposición

en: Whether each item should receive the same allocation
ast: Si cada elementu tien de recibir el mesmu allugamientu

en: Column Spacing
ast: Espaciáu ente columnes

en: The spacing between columns
ast: L'espaciáu ente columnes

en: Row Spacing
ast: Espaciáu ente fileres

en: The spacing between rows
ast: L'espaciáu ente fileres

en: Minimum Column Width
ast: Anchor mínimu de columna

en: Minimum width for each column
ast: Anchor mínimu pa cada columna

en: Maximum Column Width
ast: Anchor máximu de columna

en: Maximum width for each column
ast: Anchor mínimu pa cada columna

en: Minimum Row Height
ast: Altor mínimu de filera

en: Minimum height for each row
ast: Altor mínimu pa cada filera

en: Maximum Row Height
ast: Altor máximu de la filera

en: Maximum height for each row
ast: Altor máximu pa cada filera

en: Unique identifier of the device
ast: Identificador únicu del preséu

en: The name of the device
ast: El nome del preséu

en: Device Type
ast: Triba de preséu

en: The type of the device
ast: La triba de preséu

en: Device Manager
ast: Xestor de preseos

en: The device manager instance
ast: La instancia del xestor de preseos

en: Device Mode
ast: Mou de preséu

en: The mode of the device
ast: El mou de preséu

en: Has Cursor
ast: Tien el cursor

en: Whether the device has a cursor
ast: Indica si'l preséu tien un cursor

en: Whether the device is enabled
ast: Si'l preséu ta activáu

en: Number of Axes
ast: Númberu d'exes

en: The number of axes on the device
ast: Númberu d'exes nel preséu

en: The backend instance
ast: La instancia del motor

en: Value Type
ast: Triba de Valor

en: The type of the values in the interval
ast: La triba de valores nel intervalu

en: Manager
ast: Xefe

en: The manager that created this data
ast: El xestor que creó estos datos

en: Show frames per second
ast: Amosar cuadros por segundu

en: Default frame rate
ast: Tasa de cuadros predeterminada

en: Make all warnings fatal
ast: Facer que toles alvertencies seyan fatales

en: Direction for the text
ast: Direición pal testu

en: Disable mipmapping on text
ast: Desactivar mipmapping nel testu

en: Use 'fuzzy' picking
ast: Usar recoleición difusa

en: Clutter debugging flags to set
ast: Etiquetes de depuración de Clutter a seleicionar

en: Clutter debugging flags to unset
ast: Etiquetes de depuración de Cluter a deseleicionar

en: Clutter profiling flags to set
ast: Indicadores de perfiláu p'activar en Clutter

en: Clutter profiling flags to unset
ast: Indicadores de perfiláu pa desactivar en Clutter

en: Enable accessibility
ast: Activar accesibilidá

en: Clutter Options
ast: Opciones de Clutter

en: Show Clutter Options
ast: Amosar les opciones de Clutter

en: URI of a media file
ast: URI del ficheru de medios

en: Playing
ast: Reproduciendo

en: Whether the actor is playing
ast: Indica si l'actor ta reproduciéndose

en: Progress
ast: Progresu

en: Current progress of the playback
ast: Progresu actual de la reproducción

en: Subtitle URI
ast: URI de subtítulu

en: URI of a subtitle file
ast: URI d'un ficheru de subtítulu

en: Subtitle Font Name
ast: Nome de la fonte de los subtítulos

en: The font used to display subtitles
ast: La fonte usada p'amosar los subtítulos

en: Audio Volume
ast: Volume d'audio

en: The volume of the audio
ast: El volume del audio

en: Can Seek
ast: Pue buscase

en: Whether the current stream is seekable
ast: Si pue buscase'l fluxu actual

en: Buffer Fill
ast: Llenáu de búfer

en: The fill level of the buffer
ast: EL nivel de llenáu del búfer

en: The duration of the stream, in seconds
ast: La duración del fluxu en segundos

en: The path used to constrain an actor
ast: La ruta usada pa restrinxir a un actor

en: The offset along the path, between -1.0 and 2.0
ast: El desplazamientu a lo llargo de la ruta, ente -1.0 y 2.0

en: The color of the rectangle
ast: El color del rectángulu

en: Border Color
ast: Color del berbesu

en: The color of the border of the rectangle
ast: El color del berbesu del rectángulu

en: Border Width
ast: Anchor del berbesu

en: The width of the border of the rectangle
ast: L'anchor del berbesu del rectángulu

en: Has Border
ast: Tien berbesu

en: Whether the rectangle should have a border
ast: Si'l rectángulu tien de tener un berbesu

en: Filename Set
ast: Afitar nome de ficheru

en: Whether the :filename property is set
ast: Si s'afita la propiedá :filename

en: Filename
ast: Nome de ficheru

en: The path of the currently parsed file
ast: El camín al ficheru analizáu actualmente

en: Double Click Time
ast: Tiempu de la duble pulsación

en: The time between clicks necessary to detect a multiple click
ast: El tiempu necesariu ente pulsaciones pa deteutar una pulsación múltiple

en: Double Click Distance
ast: Distancia de la pulsación duble

en: The distance between clicks necessary to detect a multiple click
ast: La distancia necesaria ente pulsaciones pa deteutar una pulsación múltiple

en: Drag Threshold
ast: Umbral d'arrastre

en: The distance the cursor should travel before starting to drag
ast: La distancia que'l cursor tien de recorrer enantes d'entamar a arrastrar

en: Font Name
ast: Nome de la fonte

en: The description of the default font, as one that could be parsed by Pango
ast: La descripción de la fonte predeterminada, como una que Pango pueda analizar

en: Font Antialias
ast: Fonte antialias

en: Whether to use antialiasing (1 to enable, 0 to disable, and -1 to use the default)
ast: Indica si hai d'usar antialias (1 p'activar, 0 pa desactivar y -1 pa usar la opción predeterminada)

en: Font DPI
ast: PPP de la fonte

en: The resolution of the font, in 1024 * dots/inch, or -1 to use the default
ast: La resolución de la fonte, en 1024 * puntos/pulgada, o -1 pa usar la predeterminada

en: Font Hinting
ast: Contornu de la fonte

en: Whether to use hinting (1 to enable, 0 to disable and -1 to use the default)
ast: Indica si hai d'usar contornu (1 p'activar, 0 pa desactivar y -1 pa usar la opción predeterminada)

en: Font Hint Style
ast: Estilu de contornu de la fonte

en: The style of hinting (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)
ast: Estilu de contornu («hintnone», «hintslight», «hintmedium», «hintfull»)

en: Font Subpixel Order
ast: Orde de fontes del subpíxel

en: The type of subpixel antialiasing (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)
ast: El tipu de suavizáu del subpíxel («none», «rgb», «bgr», «vrgb», «vbgr»)

en: The minimum duration for a long press gesture to be recognized
ast: La duración mínima d'una pulsación llarga pa reconocer el xestu

en: Fontconfig configuration timestamp
ast: Configuración de la marca de tiempu de fontconfig

en: Timestamp of the current fontconfig configuration
ast: Marca de tiempu de la configuración actual de fontconfig

en: Vertex Source
ast: Orixe del vértiz

en: Source of vertex shader
ast: Orixe del sombreáu del vértiz

en: Fragment Source
ast: Fonte de fragmentu

en: Source of fragment shader
ast: Fonte del sombreáu de fragmentu

en: Compiled
ast: Compiláu

en: Whether the shader is compiled and linked
ast: Si'l sombreáu ta compiláu y enllazáu

en: Whether the shader is enabled
ast: Si'l sombreáu ta activu

en: %s compilation failed: %s
ast: %s falló la compilación: %s

en: Vertex shader
ast: Solombra de vértiz

en: Fragment shader
ast: Solombra de fragmentu

en: Shader Type
ast: Tipu de sombreáu

en: The type of shader used
ast: El tipu de sombreáu usáu

en: The source of the constraint
ast: L'orixe de la restricción

en: From Edge
ast: Dende'l borde

en: The edge of the actor that should be snapped
ast: El borde del actor que tendría d'encaxase

en: To Edge
ast: Hasta'l borde

en: The edge of the source that should be snapped
ast: El borde del orixe que tendría d'encaxase

en: The offset in pixels to apply to the constraint
ast: Desplazamientu en píxeles que va aplicase a la restricción

en: Fullscreen Set
ast: Axuste de pantalla completa

en: Whether the main stage is fullscreen
ast: Si l'escenariu principal ta en pantalla completa

en: Offscreen
ast: Fuera de pantalla

en: Whether the main stage should be rendered offscreen
ast: Si l'escenariu principal tien de renderizase fuera de la pantalla

en: Cursor Visible
ast: Cursor visible

en: Whether the mouse pointer is visible on the main stage
ast: Si'l punteru del mur ye visible nel escenariu principal

en: User Resizable
ast: Redimensionable pol usuariu

en: Whether the stage is able to be resized via user interaction
ast: Si l'escenariu pue redimensionase per aciu de la interaición del usuariu

en: The color of the stage
ast: Color del escenariu

en: Perspective
ast: Perspeutiva

en: Perspective projection parameters
ast: Parámetros de proyeición de perspeutiva

en: Title
ast: Títulu

en: Stage Title
ast: Títulu d'escenariu

en: Use Fog
ast: Usar borrina

en: Whether to enable depth cueing
ast: Si se permite la entrada profunda

en: Fog
ast: Borrina

en: Settings for the depth cueing
ast: Configuración pal indicador de profundidá

en: Use Alpha
ast: Usar alfa

en: Whether to honour the alpha component of the stage color
ast: Si considerar la compoñente alfa del color del escenario

en: Key Focus
ast: Enfoque de clave

en: The currently key focused actor
ast: Actual clave d'actor d'enfoque

en: No Clear Hint
ast: Nun llimpiar suxerencia

en: Whether the stage should clear its contents
ast: Si l'escenariu tien de llimpiar el so conteníu

en: Accept Focus
ast: Aceutar enfoque

en: Whether the stage should accept focus on show
ast: Si l'escenariu tien d'aceutar enfoque

en: State
ast: Estáu

en: Currently set state, (transition to this state might not be complete)
ast: Estáu afitáu actualmente, (pue que la transición a esti estáu nun tea completada)

en: Default transition duration
ast: Duración de la transición predeterminada

en: Column Number
ast: Númberu de columna

en: The column the widget resides in
ast: La columna au reside'l widget

en: Row Number
ast: Númberu de filera

en: The row the widget resides in
ast: La filera au reside'l widget

en: Column Span
ast: Espansión de columna

en: The number of columns the widget should span
ast: El númberu de columnes que tien d'abarcar el widget

en: Row Span
ast: Espansión de filera

en: The number of rows the widget should span
ast: El númberu de fileres que tien d'abarcar el widget

en: Horizontal Expand
ast: Espansión horizontal

en: Allocate extra space for the child in horizontal axis
ast: Asignar espaciu estra pal fíu nel exe horizontal

en: Vertical Expand
ast: Espansión vertical

en: Allocate extra space for the child in vertical axis
ast: Asignar espaciu estra pal fíu nel exe vertical

en: Spacing between columns
ast: Espaciáu ente columnes

en: Spacing between rows
ast: Espaciáu ente fileres

en: The font to be used by the text
ast: La fonte a usar pal testu

en: Font Description
ast: Descripción de la fonte

en: The font description to be used
ast: La fonte a usar pa la descripción

en: Text
ast: Testu

en: The text to render
ast: El testu a dibuxar

en: Font Color
ast: Color de la fonte

en: Color of the font used by the text
ast: Color de la fonte usada pol testu

en: Whether the text is editable
ast: Si'l testu ye editable

en: Selectable
ast: Seleicionable

en: Whether the text is selectable
ast: Si'l testu ye seleicionable

en: Activatable
ast: Activable

en: Whether pressing return causes the activate signal to be emitted
ast: Si calcar Intro causa la señal d'activación a emitir

en: Whether the input cursor is visible
ast: Si'l cursor d'entrada ye visible

en: Cursor Color
ast: Color del cursor

en: Cursor Color Set
ast: Afitar el color del cursor

en: Whether the cursor color has been set
ast: Si s'afitó'l color del cursor

en: Cursor Size
ast: Tamañu del cursor

en: The width of the cursor, in pixels
ast: L'anchor del cursor, en píxeles

en: Cursor Position
ast: Posición del cursor

en: The cursor position
ast: La posición del cursor

en: Selection-bound
ast: Seleición con destín

en: The cursor position of the other end of the selection
ast: La posición del cursor del otru estremu de la seleición

en: Selection Color
ast: Escoyeta de color

en: Selection Color Set
ast: Afitar seleición de colores

en: Whether the selection color has been set
ast: Si s'afitó la seleición de color

en: Attributes
ast: Atributos

en: A list of style attributes to apply to the contents of the actor
ast: Una llista d'atributos d'estilu a aplicar a los conteníos del actor

en: Use markup
ast: Usar marcáu

en: Whether or not the text includes Pango markup
ast: Si'l testu inclúi'l marcaxe Pango

en: Line wrap
ast: Axustar llinia

en: If set, wrap the lines if the text becomes too wide
ast: Si s'afita, corta les llinies si'l testu se vuelve enforma grande

en: Line wrap mode
ast: Mou d'axuste de llinia

en: Control how line-wrapping is done
ast: Remana cómo se fai el recorte de llinia

en: Ellipsize
ast: Elipsar

en: The preferred place to ellipsize the string
ast: La plaza preferida pa facer elipsis de la cadena

en: Line Alignment
ast: Alliniamientu de llinia

en: The preferred alignment for the string, for multi-line text
ast: L'alliniamientu preferíu pa la cadena, pa testu multillinia

en: Justify
ast: Xustificar

en: Whether the text should be justified
ast: Si'l testu tien de tar xustificáu

en: Password Character
ast: Caráuter de contraseña

en: If non-zero, use this character to display the actor's contents
ast: Si nun ye cero, usar esti caráuter p'amosar los conteníos del actor

en: Max Length
ast: Llonxitú máx.

en: Maximum length of the text inside the actor
ast: Llonxitú máxima del testu dientro del actor

en: Single Line Mode
ast: Mou de llinia única

en: Whether the text should be a single line
ast: Si'l testu tien de ser una llinia única

en: Selected Text Color
ast: Color del testu esbilláu

en: Selected Text Color Set
ast: Conxuntu de colores del testu esbilláu

en: Whether the selected text color has been set
ast: Indica si s'afitó'l color del testu esbilláu

en: Sync size of actor
ast: Tamañu de sincronización del actor

en: Auto sync size of actor to underlying pixbuf dimensions
ast: Sincronizar automáticamente'l tamañu d'actor pa solliñar les dimensiones de píxeles de búfer

en: Disable Slicing
ast: Desactivar partíu

en: Forces the underlying texture to be singular and not made of smaller space saving individual textures
ast: Fuercia la testura solliñada ser única y nun facer espacios más pequeños salvando testures individuales

en: Tile Waste
ast: Azulexu de residuu

en: Maximum waste area of a sliced texture
ast: L'área máxima d'un residuu en segmentos de testura

en: Horizontal repeat
ast: Repetición horizontal

en: Repeat the contents rather than scaling them horizontally
ast: Repite conteníos en llugar d'escalalos horizontalmente

en: Vertical repeat
ast: Repetición vertical

en: Repeat the contents rather than scaling them vertically
ast: Repite conteníos en llugar d'escalalos verticalmente

en: Filter Quality
ast: Calidá de peñera

en: Rendering quality used when drawing the texture
ast: Reproducir la calidá usada cuando se dibuxa la testura

en: Pixel Format
ast: Formatu de píxel

en: The Cogl pixel format to use
ast: Formatu de píxel Cogl a usar

en: Cogl Texture
ast: Testura Cogl

en: The underlying Cogl texture handle used to draw this actor
ast: La testura COGL soxacente emplegada pa dibuxar esti actor

en: Cogl Material
ast: Material Cogl

en: The underlying Cogl material handle used to draw this actor
ast: El material COGL soxacente emplegáu pa dibuxar esti actor

en: The path of the file containing the image data
ast: El camín al ficheru que contién los datos de la imaxe

en: Keep Aspect Ratio
ast: Caltener la rellación d'aspeutu

en: Keep the aspect ratio of the texture when requesting the preferred width or height
ast: Caltener la rellación d'aspeutu de la testura, cuando se solicite l'anchor o altor preferíu

en: Load asynchronously
ast: Cargar de forma asíncrona

en: Load files inside a thread to avoid blocking when loading images from disk
ast: Cargar ficheros nun filu pa evitar el bloquéu cuando se carguen imáxenes del discu

en: Load data asynchronously
ast: Cargar datos de forma asíncrona

en: Decode image data files inside a thread to reduce blocking when loading images from disk
ast: Decodificar imaxe de ficheros de datos dientro d'un filu p'amenorgar el bloquéu cuando se carguen imáxenes del discu

en: Pick With Alpha
ast: Seleicionar con Alfa

en: Shape actor with alpha channel when picking
ast: Forma actor con canal alfa al seleicionar

en: Failed to load the image data
ast: Fallu al cargar los datos de la imaxe

en: YUV textures are not supported
ast: Les testures YUV nun tán sofitaes

en: YUV2 textues are not supported
ast: Les testures YUV2 nun tán sofitaes

en: Should the timeline automatically restart
ast: Tien de reaniciase automáticamente la llinia de tiempu

en: Delay
ast: Retardu

en: Delay before start
ast: Retardu enantes d'entamar

en: Duration of the timeline in milliseconds
ast: Duración de la llinia de tiempu en milisegundos

en: Direction of the timeline
ast: Direición de la llinia de tiempu

en: Auto Reverse
ast: Auto reversible

en: Whether the direction should be reversed when reaching the end
ast: Si la direición tien de revertise al aportar al final

en: Path of the device in sysfs
ast: Camín del preséu en sysfs

en: Device Path
ast: Camín del preséu

en: Path of the device node
ast: Camín del nodu del preséu

en: X display to use
ast: Visualizador X a usar

en: X screen to use
ast: Pantalla X a usar

en: Make X calls synchronous
ast: Facer llamaes X sincronizaes

en: Enable XInput support
ast: Activar sofitu XInput

en: The Clutter backend
ast: El backend de Clutter

en: Pixmap
ast: Mapa de píxeles

en: The X11 Pixmap to be bound
ast: El Pixmap X11 obligatoriu

en: Pixmap width
ast: Anchor del mapa de píxeles

en: The width of the pixmap bound to this texture
ast: L'anchor del llímite de mapa de píxeles d'esta testura

en: Pixmap height
ast: Altor del mapa de píxeles

en: The height of the pixmap bound to this texture
ast: L'altor del llímite de mapa de píxeles d'esta testura

en: Pixmap Depth
ast: Profundidá de mapa de píxeles

en: The depth (in number of bits) of the pixmap bound to this texture
ast: La profundidá (en númberu de bits) del llímite de mapa de píxeles d'esta testura

en: Automatic Updates
ast: Anovamientos automáticos

en: If the texture should be kept in sync with any pixmap changes.
ast: Si la testura tien de caltenese sincronizada con cualquier cambéu de mapa de píxeles.

en: Window
ast: Ventana

en: The X11 Window to be bound
ast: La ventana X11 obligatoria

en: Window Redirect Automatic
ast: Redireición de ventana automáticu

en: If composite window redirects are set to Automatic (or Manual if false)
ast: Si los redireicionaos de ventanes compuestes tán afitaos n'automáticu (o manual en casu contrariu)

en: Window Mapped
ast: Ventana asignada

en: If window is mapped
ast: Si la ventana ta asignada

en: Destroyed
ast: Afarada

en: If window has been destroyed
ast: Si s'afaró la ventana

en: Window X
ast: Ventana X

en: X position of window on screen according to X11
ast: Posición X de la ventana na pantalla d'acordies con X11

en: Window Y
ast: Ventana Y

en: Y position of window on screen according to X11
ast: Posición Y de la ventana na pantalla d'acordies con X11

en: Window Override Redirect
ast: Redireicionar sobreescritura de ventana

en: If this is an override-redirect window
ast: Si esta ye una ventana sobreescrita y redirixida
