checkbox - en to bs translation catalogue (675 entries)

en: X coordinate
bs: X Koordinata

en: X coordinate of the actor
bs: X koordinata glumca

en: Y coordinate
bs: Y Koordinata

en: Y coordinate of the actor
bs: Y koordinata glumca

en: Position
bs: Pozicija

en: The position of the origin of the actor
bs: Položaj porijekla glumca

en: Width
bs: Širina

en: Width of the actor
bs: Širina glumca

en: Height
bs: Visina

en: Height of the actor
bs: Visina glumca

en: Size
bs: Veličina

en: The size of the actor
bs: Veličina glumca

en: Fixed X
bs: Fiksno X

en: Forced X position of the actor
bs: Fiksna X pozicija glumca

en: Fixed Y
bs: Fiksno Y

en: Forced Y position of the actor
bs: Fiksna Y pozicija glumca

en: Fixed position set
bs: Postavljena fiksna pozicija

en: Whether to use fixed positioning for the actor
bs: Da li koristiti fiksnu poziciju za glumca

en: Min Width
bs: Minimalna širina

en: Forced minimum width request for the actor
bs: Forsirani zahtjev za minimalnu širinu za glumca

en: Min Height
bs: Minimalna visina

en: Forced minimum height request for the actor
bs: Forsirani zahtjev za minimalnu visinu za glumca

en: Natural Width
bs: Prirodna širina

en: Forced natural width request for the actor
bs: Forsirani zahtjev za prirodnu širinu za glumca

en: Natural Height
bs: Prirodna visina

en: Forced natural height request for the actor
bs: Forsirani zahtjev za prirodnu visinu za glumca

en: Minimum width set
bs: Minimalna širina postavljena

en: Whether to use the min-width property
bs: Da li koristiti min-width svojstvo

en: Minimum height set
bs: Minimalna visina postavljena

en: Whether to use the min-height property
bs: Da li da koristi min-height svojstvo

en: Natural width set
bs: Prirodna širina postavljena

en: Whether to use the natural-width property
bs: Da li da koristi svojstvo prirodne širine

en: Natural height set
bs: Prirodna visina postavljena

en: Whether to use the natural-height property
bs: Da li da se koristi prirodna-visina svojstvo

en: Allocation
bs: Alokacija

en: The actor's allocation
bs: Glumčeva alokacija

en: Request Mode
bs: Režim zahtjeva

en: The actor's request mode
bs: Glumčev režim zahtjeva

en: Depth
bs: Dubina

en: Position on the Z axis
bs: Položaj na Z osi

en: Z Position
bs: Z pozicija

en: The actor's position on the Z axis
bs: Položaj glumca na Z osi

en: Opacity
bs: Neprovidnost

en: Opacity of an actor
bs: Neprozirnost glumca

en: Offscreen redirect
bs: Redirekcija izvanekrana

en: Flags controlling when to flatten the actor into a single image
bs: Indikatori koji kontrolišu da li stanjiti igrača na jednu sliku

en: Visible
bs: Vidljiv

en: Whether the actor is visible or not
bs: Da li glumac je vidljiv ili ne

en: Mapped
bs: Mapirane

en: Whether the actor will be painted
bs: Da li će glumac biti obojen

en: Realized
bs: Ostvareni

en: Whether the actor has been realized
bs: Da li je glumac realizovan

en: Reactive
bs: Reaktivan

en: Whether the actor is reactive to events
bs: Da li je glumac reaktivan na događaje

en: Has Clip
bs: Ima odsjecanje

en: Whether the actor has a clip set
bs: Da li glumac ima odsjecanje postavljeno

en: Clip
bs: Isecanje

en: The clip region for the actor
bs: Oblast isecanja za činioca

en: Clip Rectangle
bs: Odsječni pravougaonik

en: The visible region of the actor
bs: Vidljivi region glumca

en: Name
bs: Ime

en: Name of the actor
bs: Ime glumca

en: Pivot Point
bs: Pivot tačka

en: The point around which the scaling and rotation occur
bs: Tačka oko koje se dešavaju skaliranje i rotacija

en: Pivot Point Z
bs: Pivot tačka Z

en: Z component of the pivot point
bs: Z komponenta pivot tačke

en: Scale X
bs: Razmjera X

en: Scale factor on the X axis
bs: Faktor razmjere na X osi

en: Scale Y
bs: Razmjera Y

en: Scale factor on the Y axis
bs: Faktor razmjere na Y osi

en: Scale Z
bs: Razmjera Z

en: Scale factor on the Z axis
bs: Faktor razmjere na Z osi

en: Scale Center X
bs: Središte X razmjere

en: Horizontal scale center
bs: Središte vodoravne razmjere

en: Scale Center Y
bs: Središte Y razmjere

en: Vertical scale center
bs: Središte uspravne razmjere

en: Scale Gravity
bs: Težište razmjere

en: The center of scaling
bs: Središte razmjere

en: Rotation Angle X
bs: Ugao rotacije X

en: The rotation angle on the X axis
bs: Ugao rotacije na X osi

en: Rotation Angle Y
bs: Ugao Y

en: The rotation angle on the Y axis
bs: Ugao rotacije na Y osi

en: Rotation Angle Z
bs: Ugao Z

en: The rotation angle on the Z axis
bs: Ugao rotacije na Z osi

en: Rotation Center X
bs: Središte X okretanja

en: The rotation center on the X axis
bs: Središte okretanja na H osi

en: Rotation Center Y
bs: Središte Y okretanja

en: The rotation center on the Y axis
bs: Središte okretanja na Y osi

en: Rotation Center Z
bs: Središte Z okretanja

en: The rotation center on the Z axis
bs: Središte okretanja na Z osi

en: Rotation Center Z Gravity
bs: Težište središta Z okretanja

en: Center point for rotation around the Z axis
bs: Središnja tačka za okretanje oko Z ose

en: Anchor X
bs: H učvršćenje

en: X coordinate of the anchor point
bs: X koordinate tačke učvršćavanja

en: Anchor Y
bs: Y učvršćenje

en: Y coordinate of the anchor point
bs: Y koordinate tačke učvršćavanja

en: Anchor Gravity
bs: Težište učvršćenja

en: The anchor point as a ClutterGravity
bs: Tačka učvršćavanja kao težište Galamdžije

en: Translation X
bs: Translacija X

en: Translation along the X axis
bs: Translacija duž X ose

en: Translation Y
bs: Translacija Y

en: Translation along the Y axis
bs: Translacija duž Y ose

en: Translation Z
bs: Translacija Z

en: Translation along the Z axis
bs: Translacija duž Z ose

en: Transform
bs: Trasformiši

en: Transformation matrix
bs: Matrica transformacije

en: Transform Set
bs: Skup transformacija

en: Whether the transform property is set
bs: Da li je postavka transformacije postavljena

en: Child Transform
bs: Transformacija djeteta

en: Children transformation matrix
bs: Matrica transformacija djece

en: Child Transform Set
bs: Skup transformacija djece

en: Whether the child-transform property is set
bs: Da li je postavljeno svojstvo dječije transformacije

en: Show on set parent
bs: Prikaz na skupu roditelja

en: Whether the actor is shown when parented
bs: Da li će činilac biti prikazan kada je prisvojen

en: Clip to Allocation
bs: Odsječak na dodjelu

en: Sets the clip region to track the actor's allocation
bs: Postavlja region odsjecanja da prati dodjelu glumca

en: Text Direction
bs: Smijer teksta

en: Direction of the text
bs: Smijer teksta

en: Has Pointer
bs: Ima li pokazivač

en: Whether the actor contains the pointer of an input device
bs: Da li je glumac sadrži pokazivač na ulazni uređaj

en: Actions
bs: Akcije

en: Adds an action to the actor
bs: Dodaje akciju glumcu

en: Constraints
bs: Ograničenja

en: Adds a constraint to the actor
bs: Dodaje ograničenja za glumca

en: Effect
bs: Efekat

en: Add an effect to be applied on the actor
bs: Dodaje efekat koji će biti primijenjeno nad glumcem

en: Layout Manager
bs: Menadžer rasporeda

en: The object controlling the layout of an actor's children
bs: Objekat koji upravlja rasporedom nekog potomka činioca

en: X Expand
bs: X Proširi

en: Whether extra horizontal space should be assigned to the actor
bs: Da li dodatni horizontalni prostor treba biti dodijeljen glumcu

en: Y Expand
bs: Y Proširi

en: Whether extra vertical space should be assigned to the actor
bs: Da li dodatni vertikalni prostor treba biti dodijeljen glumcu

en: X Alignment
bs: X poravnanje

en: The alignment of the actor on the X axis within its allocation
bs: Poravnanje činioca na iks osi unutar njegove raspodjele

en: Y Alignment
bs: Y poravnanje

en: The alignment of the actor on the Y axis within its allocation
bs: Poravnanje činioca na ipsilon osi unutar njegove raspodjele

en: Margin Top
bs: Gornja margina

en: Extra space at the top
bs: Dodatni prostor na vrhu

en: Margin Bottom
bs: Donja margina

en: Extra space at the bottom
bs: Dodatni prostor na dnu

en: Margin Left
bs: Lijeva margina

en: Extra space at the left
bs: Dodatni prostor na lijevoj strani

en: Margin Right
bs: Desna margina

en: Extra space at the right
bs: Dodatni prostor na desnoj strani

en: Background Color Set
bs: Podešavanje boje pozadine

en: Whether the background color is set
bs: Da li je boja pozadine postavljena

en: Background color
bs: Boja pozadine

en: The actor's background color
bs: Boja pozadine gumca

en: First Child
bs: Prvo dijete

en: The actor's first child
bs: Prvi potomak činioca

en: Last Child
bs: Posljednje dijete

en: The actor's last child
bs: Posljednji potomak činioca

en: Content
bs: Sadržaj

en: Delegate object for painting the actor's content
bs: Određuje objekat za bojenje sadržaja činioca

en: Content Gravity
bs: Težište sadržaja

en: Alignment of the actor's content
bs: Poravnanje sadržaja činioca

en: Content Box
bs: Polje sadržaja

en: The bounding box of the actor's content
bs: Granično polje sadržaja činioca

en: Minification Filter
bs: Filter umanjivanja

en: The filter used when reducing the size of the content
bs: Filter koji se koristi prilikom smanjivanja veličine sadržaja

en: Magnification Filter
bs: Filter uvećavanja

en: The filter used when increasing the size of the content
bs: Filter koji se koristi prilikom uvećavanja veličine sadržaja

en: Content Repeat
bs: Ponavljanje sadržaja

en: The repeat policy for the actor's content
bs: Politika ponavljanja glumčevog sadržaja

en: Actor
bs: Glumac

en: The actor attached to the meta
bs: Glumac u prilogu Meta

en: The name of the meta
bs: Ime Meta

en: Enabled
bs: Omogućeno

en: Whether the meta is enabled
bs: Da li je Meta omogućen

en: Source
bs: Izvor

en: The source of the alignment
bs: Izvor poravnanja

en: Align Axis
bs: Poravnaj ose

en: The axis to align the position to
bs: Ose za poravnanje pozicije na

en: Factor
bs: Faktor

en: The alignment factor, between 0.0 and 1.0
bs: Faktor poravnanja, između 0.0 i 1,0

en: Unable to initialize the Clutter backend
bs: Ne mogu da pokrenem pozadinski program za Clutter

en: The backend of type '%s' does not support creating multiple stages
bs: Pozadinski program vrste „%s“ ne podržava stvaranje više scena

en: The source of the binding
bs: Izvor vezivanja

en: Coordinate
bs: Koordinata

en: The coordinate to bind
bs: Koordinita za povezivanje

en: Offset
bs: Pomak

en: The offset in pixels to apply to the binding
bs: Pomak u pikselima da se primijeni na poravnanje

en: The unique name of the binding pool
bs: Jedinstveno ime za skup povezivanja

en: Horizontal Alignment
bs: Vodoravno poravnanje

en: Horizontal alignment for the actor inside the layout manager
bs: Vodoravno poravnanje za činioca unutar upravnika rasporeda

en: Vertical Alignment
bs: Uspravno poravnanje

en: Vertical alignment for the actor inside the layout manager
bs: Uspravno poravnanje za činioca unutar upravnika rasporeda

en: Default horizontal alignment for the actors inside the layout manager
bs: Osnovno vodoravno poravnanje za činioca unutar upravnika rasporeda

en: Default vertical alignment for the actors inside the layout manager
bs: Osnovno uspravno poravnanje za činioca unutar upravnika rasporeda

en: Expand
bs: Rašireno

en: Allocate extra space for the child
bs: Dodjeljuje dodatni prostor za porod

en: Horizontal Fill
bs: Vodoravno ispunjenje

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the horizontal axis
bs: Da li porod treba da dobije prioritet kada sadržalac dodjeljuje rezervni prostor na vodoravnoj osi

en: Vertical Fill
bs: Uspravno ispunjenje

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the vertical axis
bs: Da li porod treba da dobije prioritet kada sadržalac dodjeljuje rezervni prostor na uspravnoj osi

en: Horizontal alignment of the actor within the cell
bs: Vodoravno poravnanje činioca unutar ćelije

en: Vertical alignment of the actor within the cell
bs: Uspravno poravnanje činioca unutar ćelije

en: Vertical
bs: Uspravno

en: Whether the layout should be vertical, rather than horizontal
bs: Da li raspored treba da bude uspravan, umjesto vodoravnog

en: Orientation
bs: Orijentacija

en: The orientation of the layout
bs: Orijentacija rasporeda

en: Homogeneous
bs: Homogeno

en: Whether the layout should be homogeneous, i.e. all childs get the same size
bs: Da li raspored bi trebalo da bude homogena, odnosno sva djeca su iste veličine

en: Pack Start
bs: Pakuj početak

en: Whether to pack items at the start of the box
bs: Da li da se spakujem stvari na početak okvira

en: Spacing
bs: Razmak

en: Spacing between children
bs: Razmak između djece

en: Use Animations
bs: Koristi animiranja

en: Whether layout changes should be animated
bs: Da li će izmjene rasporeda biti animirane

en: Easing Mode
bs: Režim olakšavanja

en: The easing mode of the animations
bs: Režim olakšavanja animiranja

en: Easing Duration
bs: Trajanje olakšavanja

en: The duration of the animations
bs: Trajanje animiranja

en: Brightness
bs: Osvjetljenost

en: The brightness change to apply
bs: Promjena osvjetljenosti za primjenu

en: Contrast
bs: Kontrast

en: The contrast change to apply
bs: Promjena kontrasta za primjenu

en: The width of the canvas
bs: Širina platna

en: The height of the canvas
bs: Visina platna

en: Scale Factor Set
bs: Podešeni činilac srazmere

en: Whether the scale-factor property is set
bs: Da li je podešeno svojstvo činioca srazmere

en: Scale Factor
bs: Činilac srazmere

en: The scaling factor for the surface
bs: Činilac srazmere za površinu

en: Container
bs: Sadržalac

en: The container that created this data
bs: Kontejner koji je kreirao ovaj podatak

en: The actor wrapped by this data
bs: Glumac obložen ovim podatkom

en: Pressed
bs: Pritisnuto

en: Whether the clickable should be in pressed state
bs: Da li dugme treba da bude u pritisnutom stanju

en: Held
bs: Zadržan

en: Whether the clickable has a grab
bs: Da li je dugme ima grabljenje

en: Long Press Duration
bs: Trajanje dugog pritiska

en: The minimum duration of a long press to recognize the gesture
bs: Minimalna dužina dugog pritiska da se prepozna gestura

en: Long Press Threshold
bs: Prag dugog pritiska

en: The maximum threshold before a long press is cancelled
bs: Maksimalni prag prije nego se dugi pritisak otkaže

en: Specifies the actor to be cloned
bs: Da li da glumac bude kloniran

en: Tint
bs: Tinta

en: The tint to apply
bs: Nijansa koja se primjenjuje

en: Horizontal Tiles
bs: Horizontalne pločice

en: The number of horizontal tiles
bs: Broj horizontalnih pločica

en: Vertical Tiles
bs: Vertikalne pločice

en: The number of vertical tiles
bs: Broj vertikalnih pločica

en: Back Material
bs: Pozadinski materijal

en: The material to be used when painting the back of the actor
bs: Materijal koji se koristi kada se slika sa pozadina glumca

en: The desaturation factor
bs: Desaturacijski faktor

en: Backend
bs: Pozadinski sistem

en: The ClutterBackend of the device manager
bs: ClutterBackend u menadžeru uređaja

en: Horizontal Drag Threshold
bs: Horizontalni prag prevlačenja

en: The horizontal amount of pixels required to start dragging
bs: Horizontalna količina piksela neophodna za pokretanje prevlačenjem

en: Vertical Drag Threshold
bs: Vertikalni prag prevlačenja

en: The vertical amount of pixels required to start dragging
bs: Vertikalni iznos piksela neophodan za pokretanje prevlačenjem

en: Drag Handle
bs: Ručka prevlačenja

en: The actor that is being dragged
bs: Glumac koji se vuče

en: Drag Axis
bs: Ose prevlačenja

en: Constraints the dragging to an axis
bs: Ograničenja prevlačenja na osu

en: Drag Area
bs: Povuci područje

en: Constrains the dragging to a rectangle
bs: Ograničava povlačenje na pravougaonik

en: Drag Area Set
bs: Postavi povučeno područje

en: Whether the drag area is set
bs: Da li je povučeno područje postavljeno

en: Whether each item should receive the same allocation
bs: Da li svaka stavka treba da dobiju istu raspodjelu

en: Column Spacing
bs: Razmak kolona

en: The spacing between columns
bs: Razmak između kolona

en: Row Spacing
bs: Razmak redova

en: The spacing between rows
bs: Razmak između redova

en: Minimum Column Width
bs: Minimalna širina kolone

en: Minimum width for each column
bs: Minimalna širina za svaku kolonu

en: Maximum Column Width
bs: Maksimalna širina kolone

en: Maximum width for each column
bs: Maksimalna širina za svaku kolonu

en: Minimum Row Height
bs: Minimalna visina reda

en: Minimum height for each row
bs: Minimalna visina za svaki red

en: Maximum Row Height
bs: Maksimalna visina reda

en: Maximum height for each row
bs: Maksimalna visina za svaki red

en: Snap to grid
bs: Pripoj za mrežu

en: Number touch points
bs: Broj dodirnih tačaka

en: Number of touch points
bs: Broj dodirnih tačaka

en: Threshold Trigger Edge
bs: Osjetljivost ivice okidača

en: The trigger edge used by the action
bs: Ivica okidača koju koristi radnja

en: Threshold Trigger Horizontal Distance
bs: Osjetljivost vodoravne udaljenosti okidača

en: The horizontal trigger distance used by the action
bs: Vodoravno odstojanje okidača koju koristi radnja

en: Threshold Trigger Vertical Distance
bs: Osjetljivost uspravne udaljenosti okidača

en: The vertical trigger distance used by the action
bs: Uspravno odstojanje okidača koju koristi radnja

en: Left attachment
bs: Lijevo pripajanje

en: The column number to attach the left side of the child to
bs: Broj kolone kojoj će se pripojiti lijeva strana podređenog elementa

en: Top attachment
bs: Gornje pripajanje

en: The row number to attach the top side of a child widget to
bs: Broj reda za koji prikačiti gornju stranu sadržanog elementa

en: The number of columns that a child spans
bs: Broj kolona koje sadržani element obuhvata

en: The number of rows that a child spans
bs: Broj redova koje sadržani element obuhvata

en: Row spacing
bs: Prostor između redova

en: The amount of space between two consecutive rows
bs: Veličina prostora između dva susjedna reda

en: Column spacing
bs: Prostor između kolona

en: The amount of space between two consecutive columns
bs: Veličina prostora između dvije susjedne kolone

en: Row Homogeneous
bs: Homogeni redovi

en: If TRUE, the rows are all the same height
bs: Ukoliko je postavljeno, onda svi redovi imaju istu visinu

en: Column Homogeneous
bs: Homogene kolone

en: If TRUE, the columns are all the same width
bs: Ukoliko je postavljeno, onda sve kolone imaju istu visinu

en: Unable to load image data
bs: Ne mogu da učitam podatke slike

en: Id
bs: ID

en: Unique identifier of the device
bs: Jedinstveni identifikator uređaja

en: The name of the device
bs: Ime uređaja

en: Device Type
bs: Tip uređaja

en: The type of the device
bs: Tip uređaja

en: Device Manager
bs: Upravljač uređajima

en: The device manager instance
bs: Instanca upravljača uređajima

en: Device Mode
bs: Režim uređaja

en: The mode of the device
bs: Režim uređaja

en: Has Cursor
bs: Ima li kursor

en: Whether the device has a cursor
bs: Da li uređaj ima kursor

en: Whether the device is enabled
bs: Da li je uređaj uključen

en: Number of Axes
bs: Broj osa

en: The number of axes on the device
bs: Broj osa na uređaju

en: The backend instance
bs: Instanca pozadine

en: Vendor ID
bs: ID prodavača

en: Product ID
bs: Šifra Proizvoda

en: Value Type
bs: Tip vrijednosti

en: The type of the values in the interval
bs: Tip vrijednosti u intervalu

en: Initial Value
bs: Početna vrijednost

en: Initial value of the interval
bs: Početna vrijednost intervala

en: Final Value
bs: Konačna vrijednost

en: Final value of the interval
bs: Konačna vrijednost intervala

en: Manager
bs: Menadžer

en: The manager that created this data
bs: Menadžer koji je stvorio ovaj podatak

en: Show frames per second
bs: Prikaži kadrove u sekundi

en: Default frame rate
bs: Podrazumijevani protok kadrova

en: Make all warnings fatal
bs: Učini sva upozorenja pogubnim.

en: Direction for the text
bs: Smijer za tekst

en: Disable mipmapping on text
bs: Onemogući mipmaping na tekstu

en: Use 'fuzzy' picking
bs: Koristi 'fazi' biranje

en: Clutter debugging flags to set
bs: Zastavice otklanjanja grešaka prekrivanja za postavljanje

en: Clutter debugging flags to unset
bs: Zastavice otklanjanja grešaka prekrivanja za uklanjanje

en: Clutter profiling flags to set
bs: Zastavice profilisanja prekrivanja za postavljanje

en: Clutter profiling flags to unset
bs: Zastavice profilisanja prekrivanja koje treba isključiti

en: Enable accessibility
bs: Omogućavanje pristupačnosti

en: Clutter Options
bs: Opcije prekrivanja

en: Show Clutter Options
bs: Prikaži opcije prekrivanja

en: Pan Axis
bs: Osa pomicanja

en: Constraints the panning to an axis
bs: Ograničava pomicanje za osu

en: Interpolate
bs: Interpolacija

en: Whether interpolated events emission is enabled.
bs: Da li je emisija interpoliranih događaja omogućena.

en: Deceleration
bs: Usporenje

en: Rate at which the interpolated panning will decelerate in
bs: Stopa pri kojoj će interpolirano pomicanje usporavati

en: Initial acceleration factor
bs: Početni faktor ubrzanja

en: Factor applied to the momentum when starting the interpolated phase
bs: Faktor primjenjen na impuls na početku interpolirane faze

en: Path
bs: Putanja

en: The path used to constrain an actor
bs: Staza korištena za ograničenje glumca

en: The offset along the path, between -1.0 and 2.0
bs: Pozicija u stazi, između -1.0 i 2.0

en: Property Name
bs: Ime svojstva

en: The name of the property to animate
bs: Naziv svojstva za animiranje

en: Filename Set
bs: Postavka imena datoteke

en: Whether the :filename property is set
bs: Da li je :filename svojstvo postavljeno

en: Filename
bs: Naziv datoteke

en: The path of the currently parsed file
bs: Put trenutno analizirane datoteke

en: Translation Domain
bs: Domen prijevoda

en: The translation domain used to localize string
bs: Domen prijevoda korišćen za lokalizaciju niza znakova

en: Scroll Mode
bs: Način pomicanja

en: The scrolling direction
bs: Smijer pomicanja

en: Double Click Time
bs: Vrijeme za dvostruki klik

en: The time between clicks necessary to detect a multiple click
bs: Vrijeme između klikova potrebno za prepoznavanje višestrukog klika

en: Double Click Distance
bs: Razmak za dvostruki klik

en: The distance between clicks necessary to detect a multiple click
bs: Udaljenost između klikova potrebna za prepoznavanje višestrukog klika

en: Drag Threshold
bs: Prag povlačenja

en: The distance the cursor should travel before starting to drag
bs: Udaljenost koliko kursor treba putovati prije početka prevlačenja

en: Font Name
bs: Ime fonta

en: The description of the default font, as one that could be parsed by Pango
bs: Opis podrazumijevanog fonta poput onog koji se može obraditi programom Pango

en: Font Antialias
bs: Umekšavanje fontova

en: Whether to use antialiasing (1 to enable, 0 to disable, and -1 to use the default)
bs: Da li koristiti umekšavanje linija fontova (1 omogući, 0 onemogući, -1 koristi podrazumijevano)

en: Font DPI
bs: Tačaka po inču fonta

en: The resolution of the font, in 1024 * dots/inch, or -1 to use the default
bs: Rezolucija fonta u 1024*tačaka/inch ili -1 za podrazumijevano

en: Font Hinting
bs: Savjeti o fontovima

en: Whether to use hinting (1 to enable, 0 to disable and -1 to use the default)
bs: Da li koristiti savjetovanje o fontovima (1 omogući, 0 onemogući, -1 koristi podrazumijevano)

en: Font Hint Style
bs: Stil savjeta fonta

en: The style of hinting (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)
bs: Stil savjeta (nikakav, blagi, srednji, puni)

en: Font Subpixel Order
bs: Redoslijed podpiksela fonta

en: The type of subpixel antialiasing (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)
bs: Tip umekšavanja podpikselima (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)

en: The minimum duration for a long press gesture to be recognized
bs: Minimalno trajanje prije nego se gestura dugog pritiska prepozna

en: Window Scaling Factor
bs: Činilac srazmeravanja prozora

en: The scaling factor to be applied to windows
bs: Činilac srazmeravanja koji će se primjenjivati nad prozorima

en: Fontconfig configuration timestamp
bs: Vremenska oznaka podešavanja fonta

en: Timestamp of the current fontconfig configuration
bs: Vrijeme trenutne konfiguracije fonta

en: Password Hint Time
bs: Vrijeme nagovještaja lozinke

en: How long to show the last input character in hidden entries
bs: Koliko dugo da se prikazuje posljednje uneseni karakter kod skrivenih unosa

en: Shader Type
bs: Tip sjenčenja

en: The type of shader used
bs: Tip sjenčenja koji se koristi

en: The source of the constraint
bs: Izvor ograničenja

en: From Edge
bs: Od ivice

en: The edge of the actor that should be snapped
bs: Ivica glumca koji bi trebalo da bude presječena

en: To Edge
bs: Na ivicu

en: The edge of the source that should be snapped
bs: Ivica izvora koji bi trebalo da bude presječena

en: The offset in pixels to apply to the constraint
bs: Pomak u pikselima koji se primjenjuje na ograničenje

en: Fullscreen Set
bs: Postavi puni ekran

en: Whether the main stage is fullscreen
bs: Da li je glavna scena u punom ekranu

en: Offscreen
bs: Van ekrana

en: Whether the main stage should be rendered offscreen
bs: Da li glavna scena treba da bude iscrtana van ekrana

en: Cursor Visible
bs: Vidljiv kursor

en: Whether the mouse pointer is visible on the main stage
bs: Da je li pokazivač miša vidljiv na glavnoj sceni

en: User Resizable
bs: Korisnik može mijenjati veličinu

en: Whether the stage is able to be resized via user interaction
bs: Da li se u sceni može promijeniti veličina preko interakciju s korisnikom

en: Color
bs: Boja

en: The color of the stage
bs: Boja scene

en: Perspective
bs: Perspektiva

en: Perspective projection parameters
bs: Parametri perspektivne projekcije

en: Title
bs: Naslov

en: Stage Title
bs: Naslov scene

en: Use Fog
bs: Koristi maglu

en: Whether to enable depth cueing
bs: Da li će biti uključeno signaliziranje dubine

en: Fog
bs: Magla

en: Settings for the depth cueing
bs: Podešavanja za signaliziranje dubine

en: Use Alpha
bs: Koristi Alpha

en: Whether to honour the alpha component of the stage color
bs: Da li u uzeti u obzir alfa komponentu boje scene

en: Key Focus
bs: Ključni fokus

en: The currently key focused actor
bs: Trenutno ključni glumac fokusiran

en: No Clear Hint
bs: Bez savjeta za čišćenje

en: Whether the stage should clear its contents
bs: Da li bi scena trebala da briše svoj sadržaj

en: Accept Focus
bs: Prihvati Fokus

en: Whether the stage should accept focus on show
bs: Da li scena treba da prihvati fokus na prikaz

en: Text
bs: Tekst

en: The contents of the buffer
bs: Sadržaj bafera

en: Text length
bs: Dužina teksta

en: Length of the text currently in the buffer
bs: Dužina trenutnog teksta u baferu

en: Maximum length
bs: Maksimalna dužina

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
bs: Maksimalan broj znakova za ovaj unos. Nula ako je neograničeno

en: Buffer
bs: Bafer

en: The buffer for the text
bs: Bafer za tekst

en: The font to be used by the text
bs: Font koji se koristi od strane teksta

en: Font Description
bs: Opis fonta

en: The font description to be used
bs: Opis fonta koji se koristi

en: The text to render
bs: Tekst za render

en: Font Color
bs: Boja fonta

en: Color of the font used by the text
bs: Boja fonta koju koristi tekst

en: Editable
bs: Izmjenljivo

en: Whether the text is editable
bs: Da li je tekst izmijenjiv

en: Selectable
bs: Može se izabrati

en: Whether the text is selectable
bs: Da li se tekst može izabrati

en: Activatable
bs: Može se aktivirati

en: Whether pressing return causes the activate signal to be emitted
bs: Da li pritisak na Ener izaziva aktiviranje signal koji će biti emitovan

en: Whether the input cursor is visible
bs: Da li je ulazni kursor vidljiv

en: Cursor Color
bs: Boja kursora

en: Cursor Color Set
bs: Boja kursora postavljena

en: Whether the cursor color has been set
bs: Da li je boja kursora postavljena

en: Cursor Size
bs: Veličina kursora

en: The width of the cursor, in pixels
bs: Širina kursora, u pikselima

en: Cursor Position
bs: Pozicija kursora

en: The cursor position
bs: Pozicija kursora

en: Selection-bound
bs: Vezano za izbor

en: The cursor position of the other end of the selection
bs: Pozicija kursora na drugom kraju izbora

en: Selection Color
bs: Boja izbora

en: Selection Color Set
bs: Postavljena boja izbora

en: Whether the selection color has been set
bs: Da li je postavljena boja izbora

en: Attributes
bs: Atributi

en: A list of style attributes to apply to the contents of the actor
bs: Spisak stilova atributa koji se primjenjuje na sadržaj glumca

en: Use markup
bs: Koristi označavanje

en: Whether or not the text includes Pango markup
bs: Da li ili ne tekst obuhvata Pango označavanje

en: Line wrap
bs: Prekid linije

en: If set, wrap the lines if the text becomes too wide
bs: Ako je postavljeno, prelomi linije ako je tekst postane preširok

en: Line wrap mode
bs: Režim prijeloma linija

en: Control how line-wrapping is done
bs: Kontrolišite kako se vrši prelamanj linije

en: Ellipsize
bs: Trotačka

en: The preferred place to ellipsize the string
bs: Željeno mjesto gdje se tekst skraćuje trotačkom

en: Line Alignment
bs: Poravnanje linija

en: The preferred alignment for the string, for multi-line text
bs: Željeno poravnanje za niz znakova, za višelinijski tekst

en: Justify
bs: Poravnaj obostrano

en: Whether the text should be justified
bs: Da li tekst treba da bude poravnat

en: Password Character
bs: Znak za lozinku

en: If non-zero, use this character to display the actor's contents
bs: Ako nije nula, koristite ovaj znak da se prikaže sadržaj glumca

en: Max Length
bs: Maksimalna dužina

en: Maximum length of the text inside the actor
bs: Maksimalna dužina teksta unutar glumca

en: Single Line Mode
bs: Jednolinijski režim

en: Whether the text should be a single line
bs: Da li tekst treba da bude jedna linija

en: Selected Text Color
bs: Boja izabranog teksta

en: Selected Text Color Set
bs: Odabrani skup boja telsta

en: Whether the selected text color has been set
bs: Da li je odabrana boja teksta postavljena

en: Loop
bs: Ponavljanje

en: Should the timeline automatically restart
bs: Da li linija vremena treba samostalno da se ponovo pokrene

en: Delay
bs: Kašnjenje

en: Delay before start
bs: Kašnjenje prije starta

en: Duration
bs: Trajanje

en: Duration of the timeline in milliseconds
bs: Trajanje hronologije u milisekundama

en: Direction
bs: Smijer

en: Direction of the timeline
bs: Smijer hronologije

en: Auto Reverse
bs: Automatsko izvrtanje

en: Whether the direction should be reversed when reaching the end
bs: Da li bi se pravac trebao izvrnuti kada se dosegne kraj

en: Repeat Count
bs: Broj ponavljanja

en: How many times the timeline should repeat
bs: Koliko puta vremenska linija treba da se ponovi

en: Progress Mode
bs: Režim napretka

en: How the timeline should compute the progress
bs: Kako vremenska linija treba da izračuna napredak

en: The interval of values to transition
bs: Interval vrijednosti za prijelaz

en: Animatable
bs: Animatibilan

en: The animatable object
bs: Objekat za animiranje

en: Remove on Complete
bs: Ukloni kada je obavljeno

en: Detach the transition when completed
bs: Otkačiće prijelaz nakon što je obavljen

en: Zoom Axis
bs: Osa za zumiranje

en: Constraints the zoom to an axis
bs: Ograničenje zumiranja na osu

en: Timeline
bs: Linija vremena

en: Timeline used by the alpha
bs: Linija vremena koju koristi providnost

en: Alpha value
bs: Vrijednost providnosti

en: Alpha value as computed by the alpha
bs: Vrijednost providnosti koju proračunava providnost

en: Mode
bs: Režim

en: Progress mode
bs: Režim napretka

en: Object
bs: Objekat

en: Object to which the animation applies
bs: Objekat na koji se primjenjuje animiranje

en: The mode of the animation
bs: Režim animiranja

en: Duration of the animation, in milliseconds
bs: Trajanje animiranja, u milisekundama

en: Whether the animation should loop
bs: Da li animiranje treba da se ponavlja

en: The timeline used by the animation
bs: Linija vremena koju koristi animiranje

en: Alpha
bs: Providnost

en: The alpha used by the animation
bs: Providnost koju koristi animiranje

en: The duration of the animation
bs: Trajanje animiranja

en: The timeline of the animation
bs: Linija vremena animiranja

en: Alpha Object to drive the behaviour
bs: Objekat providnosti koji upravlja ponašanjem

en: Start Depth
bs: Početna dubina

en: Initial depth to apply
bs: Početna dubina koja će biti primijenjena

en: End Depth
bs: Krajnja dubina

en: Final depth to apply
bs: Krajnja dubina koja će biti primijenjena

en: Start Angle
bs: Početni ugao

en: Initial angle
bs: Početni ugao

en: End Angle
bs: Krajnji ugao

en: Final angle
bs: Krajnji ugao

en: Angle x tilt
bs: Ugao x nagiba

en: Tilt of the ellipse around x axis
bs: Nagib elipse oko h ose

en: Angle y tilt
bs: Ugao y nagiba

en: Tilt of the ellipse around y axis
bs: Nagib elipse oko y ose

en: Angle z tilt
bs: Ugao z nagiba

en: Tilt of the ellipse around z axis
bs: Nagib elipse oko z ose

en: Width of the ellipse
bs: Širina elipse

en: Height of ellipse
bs: Visina elipse

en: Center
bs: Središte

en: Center of ellipse
bs: Središte elipse

en: Direction of rotation
bs: Pravac okretanja

en: Opacity Start
bs: Početak providnosti

en: Initial opacity level
bs: Nivo početne providnosti

en: Opacity End
bs: Kraj providnosti

en: Final opacity level
bs: Nivo krajnje providnosti

en: The ClutterPath object representing the path to animate along
bs: Objekat putanje Galamdžije koji predstavlja putanju koja će biti zajedno animirana

en: Angle Begin
bs: Početak ugla

en: Angle End
bs: Kraj ugla

en: Axis
bs: Osa

en: Axis of rotation
bs: Osa okretanja

en: Center X
bs: X središte

en: X coordinate of the center of rotation
bs: H koordinata središta okretanja

en: Center Y
bs: Y središte

en: Y coordinate of the center of rotation
bs: Y koordinata središta okretanja

en: Center Z
bs: Z središte

en: Z coordinate of the center of rotation
bs: Z koordinata središta okretanja

en: X Start Scale
bs: Početna H razmjera

en: Initial scale on the X axis
bs: Početna razmjera na H osi

en: X End Scale
bs: Krajnja H razmjera

en: Final scale on the X axis
bs: Krajnja razmjera na H osi

en: Y Start Scale
bs: Početna Y razmjera

en: Initial scale on the Y axis
bs: Početna razmjera na Y osi

en: Y End Scale
bs: Krajnja Y razmjera

en: Final scale on the Y axis
bs: Krajnja razmjera na Y osi

en: The background color of the box
bs: Boja pozadine okvira

en: Color Set
bs: Podešavanje boje

en: Surface Width
bs: Širina površine

en: The width of the Cairo surface
bs: Širina Kairo površine

en: Surface Height
bs: Visina površine

en: The height of the Cairo surface
bs: Visina Kairo površine

en: Auto Resize
bs: Samostalna promjena veličine

en: Whether the surface should match the allocation
bs: Da li površina treba da odgovara raspoređivanju

en: URI
bs: Putanja

en: URI of a media file
bs: Putanja datoteke medijuma

en: Playing
bs: Puštanje

en: Whether the actor is playing
bs: Da li je činilac pušten

en: Progress
bs: Napredak

en: Current progress of the playback
bs: Trenutno napredovanje reprodukcije

en: Subtitle URI
bs: Adresa prevoda

en: URI of a subtitle file
bs: Adresa datoteke prevoda

en: Subtitle Font Name
bs: Naziv slovnog lika prevoda

en: The font used to display subtitles
bs: Slovni lik korišćen za prikaz prevoda

en: Audio Volume
bs: Jačina zvuka

en: The volume of the audio
bs: Jačina zvuka

en: Can Seek
bs: Može da premota

en: Whether the current stream is seekable
bs: Da li trenutni tok može da se premotava

en: Buffer Fill
bs: Popuna priručne memorije

en: The fill level of the buffer
bs: Nivo popunjavanja priručne memorije

en: The duration of the stream, in seconds
bs: Trajanje toka, u sekundama

en: The color of the rectangle
bs: Boja pravougaonika

en: Border Color
bs: Boja ivice

en: The color of the border of the rectangle
bs: Boja ivice pravougaonika

en: Border Width
bs: Širina ivice

en: The width of the border of the rectangle
bs: Širina ivice pravougaonika

en: Has Border
bs: Posjeduje ivicu

en: Whether the rectangle should have a border
bs: Da li pravougaonik treba da ima ivice

en: Vertex Source
bs: Izvor vrhunca

en: Source of vertex shader
bs: Izvor nijansira vrhunca

en: Fragment Source
bs: Izvor odlomka

en: Source of fragment shader
bs: Izvor nijansira odlomka

en: Compiled
bs: Sastavljen

en: Whether the shader is compiled and linked
bs: Da li je nijanser sastavljen i povezan

en: Whether the shader is enabled
bs: Da li je nijanser uključen

en: %s compilation failed: %s
bs: Sastavljanje %s nije uspelo: %s

en: Vertex shader
bs: Nijanser vrhunca

en: Fragment shader
bs: Nijanser odlomka

en: State
bs: Stanje

en: Currently set state, (transition to this state might not be complete)
bs: Trenutno izabrano stanje, (prijelaz na ovo stanje ne može biti potpun)

en: Default transition duration
bs: Osnovno trajanje prijelaza

en: Column Number
bs: Broj kolone

en: The column the widget resides in
bs: Kolona gdje se nalazi grafička kontrola

en: Row Number
bs: Broj reda

en: The row the widget resides in
bs: Red u kome se nalazi grafička kontrola

en: Column Span
bs: Zahvata kolona

en: The number of columns the widget should span
bs: Broj kolona koje grafička kontrola zauzima

en: Row Span
bs: Zahvata redova

en: The number of rows the widget should span
bs: Broj redova koje grafička kontrola zauzima

en: Horizontal Expand
bs: Vodoravno širenje

en: Allocate extra space for the child in horizontal axis
bs: Dodjeljuje dodatni prostor za porod na vodoravnoj osi

en: Vertical Expand
bs: Uspravno širenje

en: Allocate extra space for the child in vertical axis
bs: Dodjeljuje dodatni prostor za porod na uspravnoj osi

en: Spacing between columns
bs: Razmak između kolona

en: Spacing between rows
bs: Razmak između redova

en: Sync size of actor
bs: Veličina usklađenja činioca

en: Auto sync size of actor to underlying pixbuf dimensions
bs: Veličina samousklađenja činioca za podvlačenje dimenzija sličice

en: Disable Slicing
bs: Onemogući odsjecanje

en: Forces the underlying texture to be singular and not made of smaller space saving individual textures
bs: Primorava osnovnu teksturu da bude jedna, a ne sastavljena od manjih prostora čuvajući pojedinačne teksture

en: Tile Waste
bs: Gubitak pločice

en: Maximum waste area of a sliced texture
bs: Najveća izgubljena oblast isjeckane teksture

en: Horizontal repeat
bs: Vodoravno ponavljanje

en: Repeat the contents rather than scaling them horizontally
bs: Ponavlja sadržaje radije nego da im mijenja razmjeru vodoravno

en: Vertical repeat
bs: Uspravno ponavljanje

en: Repeat the contents rather than scaling them vertically
bs: Ponavlja sadržaje radije nego da im mijenja razmjeru uspravno

en: Filter Quality
bs: Kvalitet filtera

en: Rendering quality used when drawing the texture
bs: Kvalitet prikaza korišćen prilikom iscrtavanja teksture

en: Pixel Format
bs: Format tačkice

en: The Cogl pixel format to use
bs: Kogl format tačkice za korišćenje

en: Cogl Texture
bs: Cogl teksture

en: The underlying Cogl texture handle used to draw this actor
bs: Osnovni držač Cogl teksture koji se koristi za crtanje ovog glumca

en: Cogl Material
bs: Kogl materijal

en: The underlying Cogl material handle used to draw this actor
bs: Ručica osnovnog Kogl materijala korišćena za crtanje ovog činioca

en: The path of the file containing the image data
bs: Putanja datoteke koja sadrži podatke o slici

en: Keep Aspect Ratio
bs: Zadrži odnos razmjere

en: Keep the aspect ratio of the texture when requesting the preferred width or height
bs: Zadržava odnos širine i visine teksture kada zahtjeva željenu širinu i visinu

en: Load asynchronously
bs: Učitaj neusklađeno

en: Load files inside a thread to avoid blocking when loading images from disk
bs: Učitava datoteke unutar niti da bi se izbeglo blokiranje prilikom učitavanja slika sa diska

en: Load data asynchronously
bs: Učitaj podatke neusklađeno

en: Decode image data files inside a thread to reduce blocking when loading images from disk
bs: Dešifruje datoteke podataka slika unutar niti da bi se smanjilo blokiranje prilikom učitavanja slika sa diska

en: Pick With Alpha
bs: Izaberi sa providnošću

en: Shape actor with alpha channel when picking
bs: Oblik činioca sa kanalom providnosti prilikom izbora

en: Failed to load the image data
bs: Nisam uspeo da učitam podatke slike

en: YUV textures are not supported
bs: JUV teksture nisu podržane

en: YUV2 textues are not supported
bs: JUV2 teksture nisu podržane

en: Could not initialize Gdk
bs: Nije moguce inicijalizirati Gdk

en: Could not find a suitable CoglWinsys for a GdkDisplay of type %s
bs: Ne mogu da pronađem odgovarajući CoglWinsys za Gdk prikaz vrste %s

en: Surface
bs: Površina

en: The underlying wayland surface
bs: Osnovna površina vejlanda

en: Surface width
bs: Širina površine

en: The width of the underlying wayland surface
bs: Širina osnovne površine vejlanda

en: Surface height
bs: Visina površine

en: The height of the underlying wayland surface
bs: Visina osnovne površine vejlanda

en: X display to use
bs: X-prikaz za koristiti

en: X screen to use
bs: X ekran koji će se koristiti

en: Make X calls synchronous
bs: Napravi X prozore sinhroniziranim

en: Disable XInput support
bs: Isključi podršku za XInput

en: The Clutter backend
bs: Clutter pozadina

en: Pixmap
bs: Piksmapa

en: The X11 Pixmap to be bound
bs: X11 Piksmap koje su povezane

en: Pixmap width
bs: Širina piksmape

en: The width of the pixmap bound to this texture
bs: Širina piksmape vezane za ovu teksturu

en: Pixmap height
bs: Visina piksmape

en: The height of the pixmap bound to this texture
bs: Visina piksmape vezane za ovu teksturu

en: Pixmap Depth
bs: Dubina piksmap

en: The depth (in number of bits) of the pixmap bound to this texture
bs: Dubina (u broju bita) piksmape vezane za ovu teksturu

en: Automatic Updates
bs: Automatske ispravke

en: If the texture should be kept in sync with any pixmap changes.
bs: Da li teksture trebaju biti u sinhronizaciji sa svim promjenama piksmapa.

en: Window
bs: Prozor

en: The X11 Window to be bound
bs: X11 Prozor koji se povezuje

en: Window Redirect Automatic
bs: Preusmjeravanje prozora automatski

en: If composite window redirects are set to Automatic (or Manual if false)
bs: Da li su preusmjeravanja kompozitnih prozora podešena na Automatski (ili Ručno ako je netačno)

en: Window Mapped
bs: Prozor mapiran

en: If window is mapped
bs: Da li je prozor mapiran

en: Destroyed
bs: Uništen

en: If window has been destroyed
bs: Da li je prozor uništen

en: Window X
bs: Prozor X

en: X position of window on screen according to X11
bs: X položaj prozora na ekranu u skladu sa X11

en: Window Y
bs: Prozor Y

en: Y position of window on screen according to X11
bs: Y položaj prozora na ekranu u skladu sa X11

en: Window Override Redirect
bs: Preusmerenja preklapanja prozora

en: If this is an override-redirect window
bs: Da li je ovo prozor s preklapanjem preusmjeravanja
