clutter-1.0 - en to da translation catalogue (666 entries)

en: X coordinate
da: X-koordinat

en: X coordinate of the actor
da: Aktørens X-koordinat

en: Y coordinate
da: Y-koordinat

en: Y coordinate of the actor
da: Aktørens Y-koordinat

en: The position of the origin of the actor
da: Positionen for aktørens ankerpunkt

en: Width
da: Bredde

en: Width of the actor
da: Aktørens bredde

en: Height
da: Højde

en: Height of the actor
da: Aktørens højde

en: Size
da: Størrelse

en: The size of the actor
da: Aktørens størrelse

en: Fixed X
da: Låst X

en: Forced X position of the actor
da: Tvungen X-postion for aktøren

en: Fixed Y
da: Låst Y

en: Forced Y position of the actor
da: Låst Y-position for aktøren

en: Fixed position set
da: Position fastlåst

en: Whether to use fixed positioning for the actor
da: Hvorvidt låst aktørposition bruges

en: Min Width
da: Min. bredde

en: Forced minimum width request for the actor
da: Forespørgsel om tvungen minimumsbredde  for aktøren

en: Min Height
da: Min. højde

en: Forced minimum height request for the actor
da: Forespørgsel om tvungen minimumshøjde for aktøren

en: Natural Width
da: Naturlig bredde

en: Forced natural width request for the actor
da: Forespørgsel om tvungen naturlig bredde for aktøren

en: Natural Height
da: Naturlig højde

en: Forced natural height request for the actor
da: Forespørgsel om tvungen naturlig højde for aktøren

en: Minimum width set
da: Minimumsbredde sat

en: Whether to use the min-width property
da: Om værdien for minimumsbredde bruges

en: Minimum height set
da: Minimumshøjde sat

en: Whether to use the min-height property
da: Om værdien for minimumshøjde bruges

en: Natural width set
da: Naturlig bredde sat

en: Whether to use the natural-width property
da: Om værdien for naturlig bredde bruges

en: Natural height set
da: Naturlig højde sat

en: Whether to use the natural-height property
da: Om værdien for naturlig højde bruges

en: Allocation
da: Allokering

en: The actor’s allocation
da: Aktørens allokering

en: Request Mode
da: Forespørgselstilstand

en: The actor’s request mode
da: Aktørens forespørgselstilstand

en: Depth
da: Dybde

en: Position on the Z axis
da: Position på Z-aksen

en: Z Position
da: Z-position

en: The actor’s position on the Z axis
da: Aktørens position på Z-aksen

en: Opacity
da: Ugennemsigtighed

en: Opacity of an actor
da: En aktørs ugennemsigtighed

en: Offscreen redirect
da: Omstilling uden for skærmen

en: Flags controlling when to flatten the actor into a single image
da: Flag der styrer hvornår aktøren fladgøres til et enkelt billede

en: Visible
da: Synlig

en: Whether the actor is visible or not
da: Aktør synlig eller ej

en: Mapped
da: Afbildet

en: Whether the actor will be painted
da: Hvorvidt aktøren farvelægges

en: Realized
da: Realiseret

en: Whether the actor has been realized
da: Hvorvidt aktøren er blevet realiseret

en: Reactive
da: Reaktiv

en: Whether the actor is reactive to events
da: Hvorvidt aktøren er reaktiv

en: Has Clip
da: Har klip

en: Whether the actor has a clip set
da: Om aktøren har klip angivet

en: Clip
da: Klip

en: The clip region for the actor
da: Udklipsregionen for aktøren

en: Clip Rectangle
da: Beskær rektangel

en: The visible region of the actor
da: Den synlige region for aktøren

en: Name
da: Navn

en: Name of the actor
da: Aktørens navn

en: Pivot Point
da: Omdrejningspunkt

en: The point around which the scaling and rotation occur
da: Punktet omkring hvilket der foretages skalering og rotation

en: Pivot Point Z
da: Z-værdi for omdrejningspunkt

en: Z component of the pivot point
da: Z-koordinat for omdrejningspunkt

en: Scale X
da: X-skalering

en: Scale factor on the X axis
da: X-aksens skaleringsfaktor

en: Scale Y
da: Y-skalering

en: Scale factor on the Y axis
da: Y-aksens skaleringsfaktor

en: Scale Z
da: Skalér Z

en: Scale factor on the Z axis
da: Skaleringsfaktoren på Z-aksen

en: Scale Center X
da: Skaleringscenter X

en: Horizontal scale center
da: Horisontalt skaleringscenter

en: Scale Center Y
da: Skaleringscenter Y

en: Vertical scale center
da: Vertikalt skaleringscenter

en: Scale Gravity
da: Skalér tyngdekraft

en: The center of scaling
da: Skaleringens centrum

en: Rotation Angle X
da: Rotationsvinkel X

en: The rotation angle on the X axis
da: X-aksens rotationsvinkel

en: Rotation Angle Y
da: Rotationsvinkel Y

en: The rotation angle on the Y axis
da: Y-aksens rotationsvinkel

en: Rotation Angle Z
da: Rotationsvinkel Z

en: The rotation angle on the Z axis
da: Z-aksens rotationsvinkel

en: Rotation Center X
da: Rotationscentrum X

en: The rotation center on the X axis
da: X-aksens rotationscentrum

en: Rotation Center Y
da: Rotationscentrum Y

en: The rotation center on the Y axis
da: Y-aksens rotationscentrum

en: Rotation Center Z
da: Rotationscentrum Z

en: The rotation center on the Z axis
da: Z-aksens rotationscentrum

en: Rotation Center Z Gravity
da: Rotationscentrum Z-tyngde

en: Center point for rotation around the Z axis
da: Centrumpunkt for rotation omkring Z-aksen

en: Anchor X
da: Forankring X

en: X coordinate of the anchor point
da: X-koordinat for forankring

en: Anchor Y
da: Forankring Y

en: Y coordinate of the anchor point
da: Y-koordinat for forankring

en: Anchor Gravity
da: Forankrings tyngde

en: The anchor point as a ClutterGravity
da: Forankring som ClutterGravity

en: Translation X
da: Forskydning X

en: Translation along the X axis
da: Forskydning langs X-aksen

en: Translation Y
da: Forskydning Y

en: Translation along the Y axis
da: Forskydning langs Y-aksen

en: Translation Z
da: Forskydning Z

en: Translation along the Z axis
da: Forskydning langs Z-aksen

en: Transform
da: Transformér

en: Transformation matrix
da: Transformationsmatrix

en: Transform Set
da: Transformation angivet

en: Whether the transform property is set
da: Om transformeringsegenskaben (transform) er angivet

en: Child Transform
da: Undertransformation

en: Children transformation matrix
da: Transformationsmatrix for undertransformationer

en: Child Transform Set
da: Undertransformation angivet

en: Whether the child-transform property is set
da: Om undertransformationsegenskaben (child-transform) er angivet

en: Show on set parent
da: Vis på angivet ophavselement

en: Whether the actor is shown when parented
da: Om aktøren vises når den har et ophavselement

en: Clip to Allocation
da: Klip til allokation

en: Sets the clip region to track the actor’s allocation
da: Sætter udklipsregionen til at overvåge aktørens allokering

en: Text Direction
da: Tekstretning

en: Direction of the text
da: Tekstens retning

en: Has Pointer
da: Har pointer

en: Whether the actor contains the pointer of an input device
da: Om aktøren indeholder pointeren til en inputenhed

en: Actions
da: Handlinger

en: Adds an action to the actor
da: Tilføjer en handling til aktøren

en: Constraints
da: Begrænsninger

en: Adds a constraint to the actor
da: Tilføjer en begrænsning til aktøren

en: Effect
da: Effekt

en: Add an effect to be applied on the actor
da: Tilføj en effekt som skal anvendes på aktøren

en: Layout Manager
da: Layout-manager

en: The object controlling the layout of an actor’s children
da: Objektet som kontrollerer layoutet af en aktørs underelementer

en: X Expand
da: Udvid i X

en: Whether extra horizontal space should be assigned to the actor
da: Om der skal tildeles ekstra vandret plads til aktøren

en: Y Expand
da: Udvid Y

en: Whether extra vertical space should be assigned to the actor
da: Om der skal tildeles ekstra lodret plads til aktøren

en: X Alignment
da: X-justering

en: The alignment of the actor on the X axis within its allocation
da: Justeringen af aktøren på X-aksen inden for dens allokering

en: Y Alignment
da: Y-justering

en: The alignment of the actor on the Y axis within its allocation
da: Justeringen af aktøren på Y-aksen inden for dens allokering

en: Margin Top
da: Topmargin

en: Extra space at the top
da: Ekstra plads i toppen

en: Margin Bottom
da: Bundmargin

en: Extra space at the bottom
da: Ekstra plads ved bunden

en: Margin Left
da: Venstremargin

en: Extra space at the left
da: Ekstra plads til venstre

en: Margin Right
da: Højremargin

en: Extra space at the right
da: Ekstra plads til højre

en: Background Color Set
da: Baggrundsfarve indstillet

en: Whether the background color is set
da: Om baggrundsfarven er angivet

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: The actor’s background color
da: Aktørens baggrundsfarve

en: First Child
da: Første underelement

en: The actor’s first child
da: Aktørens første underelement

en: Last Child
da: Sidste underelement

en: The actor’s last child
da: Aktørens sidste underelement

en: Content
da: Indhold

en: Delegate object for painting the actor’s content
da: Delegeringsobjekt til optegning af aktørens indhold

en: Content Gravity
da: Indholdstyngdekraft

en: Alignment of the actor’s content
da: Justering af aktørens indhold

en: Content Box
da: Indholdsboks

en: The bounding box of the actor’s content
da: Afgrænsningsboksen for aktørens indhold

en: Minification Filter
da: Minimeringsfilter

en: The filter used when reducing the size of the content
da: Det filter der bruges til at reducere indholdets størrelse

en: Magnification Filter
da: Forstørrelsesfilter

en: The filter used when increasing the size of the content
da: Det filter der bruges til at forøge indholdets størrelse

en: Content Repeat
da: Indhold gentages

en: The repeat policy for the actor’s content
da: Gentagelsespolitikken for aktørens indhold

en: Actor
da: Aktør

en: The actor attached to the meta
da: Aktør tilføjet til meta

en: The name of the meta
da: Metas navn

en: Enabled
da: Slået til

en: Whether the meta is enabled
da: Hvorvidt meta er slået til

en: Source
da: Kilde

en: The source of the alignment
da: Justeringskilde

en: Align Axis
da: Justér akse

en: The axis to align the position to
da: Aksen hvortil positionen skal justeres

en: Factor
da: Faktor

en: The alignment factor, between 0.0 and 1.0
da: Justeringsfaktoren, mellem 0,0 og 1,0

en: Unable to initialize the Clutter backend: no available drivers found.
da: Kan ikke klargøre Clutter-motoren: ingen tilgængelige drivere fundet.

en: The backend of type “%s” does not support creating multiple stages
da: Det underliggende program af typen “%s” understøtter ikke flere scener

en: The source of the binding
da: Bindingens kilde

en: Coordinate
da: Koordinat

en: The coordinate to bind
da: Koordinat der skal bindes

en: Offset
da: Forskydning

en: The offset in pixels to apply to the binding
da: Forskydningen i pixel der skal tilføjes bindingen

en: The unique name of the binding pool
da: Det unikke navn for bindingspuljen

en: Horizontal Alignment
da: Horisontal justering

en: Horizontal alignment for the actor inside the layout manager
da: Horisontal justering for aktøren inden i layout-manager

en: Vertical Alignment
da: Vertikal justering

en: Vertical alignment for the actor inside the layout manager
da: Vertikal justering for aktøren inden i layout-manager

en: Default horizontal alignment for the actors inside the layout manager
da: Standardværdi for vandret justering af aktører inden i layouthåndteringen

en: Default vertical alignment for the actors inside the layout manager
da: Standardværdi for lodret justering af aktører inden i layouthåndteringen

en: Expand
da: Udvid

en: Allocate extra space for the child
da: Tildel ekstra plads til underelementet

en: Horizontal Fill
da: Horisontal udfyldning

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the horizontal axis
da: Om underelementet skal tildeles prioritet når beholderen allokerer fri plads på den vandrette akse

en: Vertical Fill
da: Vertikal udfyldning

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the vertical axis
da: Om underelementet skal tildeles prioritet når beholderen tildeler fri plads på den lodrette akse

en: Horizontal alignment of the actor within the cell
da: Horisontal justering af aktøren inden i cellen

en: Vertical alignment of the actor within the cell
da: Vertikal justering af aktøren inden i cellen

en: Vertical
da: Vertikal

en: Whether the layout should be vertical, rather than horizontal
da: Hvorvidt layoutet skal forblive vertikalt frem for horisontalt

en: Orientation
da: Orientering

en: The orientation of the layout
da: Orienteringen af layoutet

en: Homogeneous
da: Ensartet

en: Whether the layout should be homogeneous, i.e. all children get the same size
da: Om layoutet skal være ensartet, dvs. om alle underelementer får den samme størrelse

en: Pack Start
da: Pak ved start

en: Whether to pack items at the start of the box
da: Om elementer pakkes fra boksens start

en: Spacing
da: Afstand

en: Spacing between children
da: Mellemrum mellem underelementer

en: Use Animations
da: Brug animationer

en: Whether layout changes should be animated
da: Hvorvidt layout-ændringer skal animeres

en: Easing Mode
da: Blødgørelsestilstand

en: The easing mode of the animations
da: Blødgørelsestilstanden (easing mode) for animationerne

en: Easing Duration
da: Varighed for blødgørelse

en: The duration of the animations
da: Animationernes varighed

en: Brightness
da: Lysstyrke

en: The brightness change to apply
da: Den lysstyrkeændring der skal anvendes

en: Contrast
da: Kontrast

en: The contrast change to apply
da: Kontrastændringen der skal anvendes

en: The width of the canvas
da: Bredden af lærredet

en: The height of the canvas
da: Højden af lærredet

en: Scale Factor Set
da: Skaleringsfaktor sat

en: Whether the scale-factor property is set
da: Om egenskaben skaleringsfaktor (scale-factor) er sat

en: Scale Factor
da: Skaleringsfaktor

en: The scaling factor for the surface
da: Skaleringsfaktoren for overfladen

en: Container
da: Beholder

en: The container that created this data
da: Beholderen som oprettede disse data

en: The actor wrapped by this data
da: Aktøren som indpakkes af disse data

en: Pressed
da: Trykket

en: Whether the clickable should be in pressed state
da: Om det klikbare objekt skal være i trykket tilstand

en: Held
da: Holdt nede

en: Whether the clickable has a grab
da: Om det klikbare objekt har et greb

en: Long Press Duration
da: Lang trykvarighed

en: The minimum duration of a long press to recognize the gesture
da: Den mindste varighed af et langvarigt tryk til brug ved gestusgenkendelse

en: Long Press Threshold
da: Tærskel for langvarigt tryk

en: The maximum threshold before a long press is cancelled
da: Maksimal tærskel før et langvarigt tryk annulleres

en: Specifies the actor to be cloned
da: Angiver aktøren der skal klones

en: Tint
da: Nuance

en: The tint to apply
da: Den nuance der skal anvendes

en: Horizontal Tiles
da: Vandrette fliser

en: The number of horizontal tiles
da: Antallet af vandrette fliser

en: Vertical Tiles
da: Lodrette fliser

en: The number of vertical tiles
da: Antallet af lodrette fliser

en: Back Material
da: Bagsidemateriale

en: The material to be used when painting the back of the actor
da: Materialet der skal bruges når aktørens bagside tegnes

en: The desaturation factor
da: Afmætningsfaktoren

en: Backend
da: Motor

en: The ClutterBackend of the device manager
da: ClutterBackend for enhedshåndteringen

en: Horizontal Drag Threshold
da: Tærskel for vandret træk

en: The horizontal amount of pixels required to start dragging
da: Antallet af pixler der starter trækkeoperation vandret

en: Vertical Drag Threshold
da: Tærskel for vandret træk

en: The vertical amount of pixels required to start dragging
da: Antallet af pixler der starter trækkeoperation lodret

en: Drag Handle
da: Trækkehåndtag

en: The actor that is being dragged
da: Aktøren der trækkes

en: Drag Axis
da: Trækkeakse

en: Constraints the dragging to an axis
da: Begrænser træk til en akse

en: Drag Area
da: Trækkeområde

en: Constrains the dragging to a rectangle
da: Begrænser træk til et rektangel

en: Drag Area Set
da: Trækkeområde angivet

en: Whether the drag area is set
da: Om trækkeområdet er angivet

en: Whether each item should receive the same allocation
da: Om hvert element skal tildeles samme plads

en: Column Spacing
da: Kolonnemellemrum

en: The spacing between columns
da: Mellemrum mellem kolonner

en: Row Spacing
da: Rækkemellemrum

en: The spacing between rows
da: Mellemrum mellem rækker

en: Minimum Column Width
da: Mindste kolonnnebredde

en: Minimum width for each column
da: Mindste bredde af hver kolonne

en: Maximum Column Width
da: Største kolonnebredde

en: Maximum width for each column
da: Største bredde af hver kolonne

en: Minimum Row Height
da: Minimum for rækkehøjde

en: Minimum height for each row
da: Minimumshøjde for hver række

en: Maximum Row Height
da: Maksimum for rækkehøjde

en: Maximum height for each row
da: Maksimum højde for hver række

en: Snap to grid
da: Klæb til gitter

en: Number touch points
da: Antal berøringspunkter

en: Number of touch points
da: Antal af berøringspunkter

en: Threshold Trigger Edge
da: Kantudløsertærskel

en: The trigger edge used by the action
da: Udløsningskanten, som handlingen bruger

en: Threshold Trigger Horizontal Distance
da: Vandret afstand for udløsertærskel

en: The horizontal trigger distance used by the action
da: Den vandrette udløsertærksel, som handlingen bruger

en: Threshold Trigger Vertical Distance
da: Lodret afstand for udløsertærskel

en: The vertical trigger distance used by the action
da: Den lodrette udløsertærksel, som handlingen bruger

en: Left attachment
da: Venstre vedhæftning

en: The column number to attach the left side of the child to
da: Kolonnetallet hvor venstre side af underelementet vedhæftes

en: Top attachment
da: Topvedhæftning

en: The row number to attach the top side of a child widget to
da: Rækkenummert hvor oversiden af underkontrollen vedhæftes

en: The number of columns that a child spans
da: Antallet af kolonner som et underelement spænder over

en: The number of rows that a child spans
da: Antallet af rækker som et underelement spænder over

en: Row spacing
da: Rækkemellemrum

en: The amount of space between two consecutive rows
da: Mængden af plads mellem to på hinanden følgende rækker

en: Column spacing
da: Kolonnemellemrum

en: The amount of space between two consecutive columns
da: Mængden af plads mellem to på hinanden følgende kolonner

en: Row Homogeneous
da: Ens rækker

en: If TRUE, the rows are all the same height
da: Hvis sand (TRUE), vil rækkerne alle have samme højde

en: Column Homogeneous
da: Ens kolonner

en: If TRUE, the columns are all the same width
da: Hvis sand (TRUE), vil kolonnerne alle have samme bredde

en: Unable to load image data
da: Kunne ikke indlæse billeddata

en: Unique identifier of the device
da: Unik identificering af enheden

en: The name of the device
da: Enhedens navn

en: Device Type
da: Enhedstype

en: The type of the device
da: Enhedens type

en: Device Manager
da: Enhedshåndtering

en: The device manager instance
da: Instansen af enhedshåndtering

en: Device Mode
da: Enhedstilstand

en: The mode of the device
da: Enhedens tilstand

en: Has Cursor
da: Har markør

en: Whether the device has a cursor
da: Om enheden har en markør

en: Whether the device is enabled
da: Hvorvidt enheden er aktiveret

en: Number of Axes
da: Antal akser

en: The number of axes on the device
da: Antallet af akser på enheden

en: The backend instance
da: Motorinstansen

en: Vendor ID
da: Forhandler-id

en: Product ID
da: Produkt-id

en: Value Type
da: Værditype

en: The type of the values in the interval
da: Typer af værdier i intervallet

en: Initial Value
da: Begyndelsesværdi

en: Initial value of the interval
da: Begyndelsesværdi på intervallet

en: Final Value
da: Slutværdi

en: Final value of the interval
da: Slutværdi på intervallet

en: Manager
da: Håndtering

en: The manager that created this data
da: Håndteringen som oprettede disse data

en: Show frames per second
da: Vis antal billeder pr. sekund

en: Default frame rate
da: Standardbilledfrekvens

en: Make all warnings fatal
da: Gør alle advarsler fatale

en: Direction for the text
da: Retning for teksten

en: Disable mipmapping on text
da: Slå mipmapping fra i tekst

en: Use “fuzzy” picking
da: Brug “blød” udvælgelse

en: Clutter debugging flags to set
da: Clutter-fejlsøgningsflag der skal sættes

en: Clutter debugging flags to unset
da: Clutter-fejlsøgningsflag der skal fjernes

en: Enable accessibility
da: Aktivér tilgængelighed

en: Clutter Options
da: Clutter-valgmuligheder

en: Show Clutter Options
da: Vis Clutter-valgmuligheder

en: Pan Axis
da: Panoreringsakse

en: Constraints the panning to an axis
da: Begrænser panorering til en akse

en: Interpolate
da: Interpolér

en: Whether interpolated events emission is enabled.
da: Om interpoleret udsendelse af begivenheder er aktiveret.

en: Rate at which the interpolated panning will decelerate in
da: Hastighed hvormed den interpolerede panorering vil decelerere

en: Initial acceleration factor
da: Begyndelsesaccelerationsfaktor

en: Factor applied to the momentum when starting the interpolated phase
da: Faktor, som anvendes på impulsen når der startes en interpoleret fase

en: Path
da: Sti

en: The path used to constrain an actor
da: Stien der bruges til at begrænse en aktør

en: The offset along the path, between -1.0 and 2.0
da: Forskydningen langs stien mellem -1,0 og 2,0

en: Property Name
da: Egenskabsnavn

en: The name of the property to animate
da: Navnet på den egenskab som skal animeres

en: Filename Set
da: Filnavn angivet

en: Whether the :filename property is set
da: Om egenskaben :filename er angivet

en: Filename
da: Filnavn

en: The path of the currently parsed file
da: Stien af den nu fortolkede fil

en: Translation Domain
da: Oversættelsesdomæne

en: The translation domain used to localize string
da: Oversættelsesdomænet som bruges til at lokalisere strengen

en: Scroll Mode
da: Rulletilstand

en: The scrolling direction
da: Rulleretningen

en: Double Click Time
da: Dobbeltkliktid

en: The time between clicks necessary to detect a multiple click
da: Tidsrummet mellem klik, som er nødvendigt for registrering af flerdobbelte klik

en: Double Click Distance
da: Dobbeltklikafstand

en: The distance between clicks necessary to detect a multiple click
da: Afstanden mellem klik som er nødvendig for registrering af flerdobbelte klik

en: Drag Threshold
da: Trækketærskel

en: The distance the cursor should travel before starting to drag
da: Afstanden som markøren skal flyttes før der startes en trækkeoperation

en: Font Name
da: Skrifttypenavn

en: The description of the default font, as one that could be parsed by Pango
da: Beskrivelsen af standardskrifttypen til fortolkning af Pango

en: Font Antialias
da: Skrifttypeudjævning

en: Whether to use antialiasing (1 to enable, 0 to disable, and -1 to use the default)
da: Om der skal bruges udjævning/antialiasing (1 for at slå til, 0 for at slå fra, og -1 for at bruge standardværdien)

en: Font DPI
da: Skrifttype-DPI

en: The resolution of the font, in 1024 * dots/inch, or -1 to use the default
da: Opløsning for skrifttypen angivet i 1024 * punkter/tomme eller -1 for at bruge standardværdien

en: Font Hinting
da: Skrifttype-hinting

en: Whether to use hinting (1 to enable, 0 to disable and -1 to use the default)
da: Om der skal bruges “hinting” (1 for at slå til, 0 for at slå fra og -1 for at bruge standardværdien)

en: Font Hint Style
da: Stil for skrifttype-hint

en: The style of hinting (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)
da: Stilen til hinting (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)

en: Font Subpixel Order
da: Underpixelrækkefølge for skrifttype

en: The type of subpixel antialiasing (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)
da: Typen af underpixeludjævning (none, rbg, bgr, vrgb, vbgr)

en: The minimum duration for a long press gesture to be recognized
da: Mindste varighed før en langvarig trykkegestus genkendes

en: Window Scaling Factor
da: Vinduesskaleringsfaktor

en: The scaling factor to be applied to windows
da: Skaleringsfaktoren, som skal anvendes på vinduer

en: Fontconfig configuration timestamp
da: Konfigurationstidsstempel til fontconfig

en: Timestamp of the current fontconfig configuration
da: Tidsstempel for nuværende fontconfig-konfiguration

en: Password Hint Time
da: Tid for adgangskodefif

en: How long to show the last input character in hidden entries
da: Hvor lang tid det sidst indtastede tegn i skjulte indtastninger vises

en: Shader Type
da: Shadertype

en: The type of shader used
da: Typen af shader, der bruges

en: The source of the constraint
da: Begrænsningens kilde

en: From Edge
da: Fra kant

en: The edge of the actor that should be snapped
da: Fra kanten på aktøren der skal fastgøres

en: To Edge
da: Til kant

en: The edge of the source that should be snapped
da: Kanten af kilden der skal fastgøres

en: The offset in pixels to apply to the constraint
da: Forskydningen i pixler der anvendes på begrænsningen

en: Fullscreen Set
da: Fuldskærm angivet

en: Whether the main stage is fullscreen
da: Om hovedscenen er i fuldskærmstilstand

en: Offscreen
da: Uden for skærmen

en: Whether the main stage should be rendered offscreen
da: Om hovedscenen skal optegnes uden for skærmen

en: Cursor Visible
da: Markør synlig

en: Whether the mouse pointer is visible on the main stage
da: Om musemarkøren er synlig på hovedscenen

en: User Resizable
da: Bruger kan ændre størrelse

en: Whether the stage is able to be resized via user interaction
da: Om brugeren kan indstille scenens størrelse

en: Color
da: Farve

en: The color of the stage
da: Farven på scenen

en: Perspective
da: Perspektiv

en: Perspective projection parameters
da: Parametre for perspektivprojektion

en: Title
da: Titel

en: Stage Title
da: Scenetitel

en: Use Fog
da: Brug tåge

en: Whether to enable depth cueing
da: Om der skal bruges dybdeperspektiv

en: Fog
da: Tåge

en: Settings for the depth cueing
da: Indstillinger for dybdeperspektiv

en: Use Alpha
da: Brug alfa

en: Whether to honour the alpha component of the stage color
da: Om alfakomponenten af scenefarven skal respekteres

en: Key Focus
da: Primær fokus

en: The currently key focused actor
da: Nuværende aktør med primær fokus

en: No Clear Hint
da: Intet klart hint

en: Whether the stage should clear its contents
da: Om scenen skal rydde dens indhold

en: Accept Focus
da: Acceptér fokus

en: Whether the stage should accept focus on show
da: Om scenen skal acceptere fokus ved visning

en: Text
da: Tekst

en: The contents of the buffer
da: Indholdet af bufferen

en: Text length
da: Tekstlængde

en: Length of the text currently in the buffer
da: Længden af nuværende tekst i bufferen

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
da: Maksimalt antal af tegn i denne indtastning. Nul hvis intet maksimum

en: The buffer for the text
da: Bufferen for teksten

en: The font to be used by the text
da: Skrifttypen der bruges af teksten

en: Font Description
da: Beskrivelse af skrifttype

en: The font description to be used
da: Skrifttypebeskrivelsen der skal bruges

en: The text to render
da: Tekst der skal vises

en: Font Color
da: Skriftfarve

en: Color of the font used by the text
da: Farven af skriften der bruges til teksten

en: Editable
da: Kan redigeres

en: Whether the text is editable
da: Om teksten kan redigeres

en: Selectable
da: Kan vælges

en: Whether the text is selectable
da: Om teksten kan vælges

en: Activatable
da: Kan aktiveres

en: Whether pressing return causes the activate signal to be emitted
da: Om tryk på retur bevirker udsendelse af aktiveringssignalet

en: Whether the input cursor is visible
da: Om inputmarkøren er synlig

en: Cursor Color
da: Markørfarve

en: Cursor Color Set
da: Markørfave angivet

en: Whether the cursor color has been set
da: Om markørfarven er blevet angivet

en: Cursor Size
da: Markørstørrelse

en: The width of the cursor, in pixels
da: Bredden af markøren i pixler

en: Cursor Position
da: Markørposition

en: The cursor position
da: Markørens position

en: Selection-bound
da: Markeringsgrænse

en: The cursor position of the other end of the selection
da: Markørpositionen i den anden ende af markering

en: Selection Color
da: Markeringsfarve

en: Selection Color Set
da: Markeringsfarve angivet

en: Whether the selection color has been set
da: Om markeringsfarven er blevet angivet

en: Attributes
da: Egenskaber

en: A list of style attributes to apply to the contents of the actor
da: En liste af stilegenskaber som anvendes på aktørens indhold

en: Use markup
da: Brug opmærkning

en: Whether or not the text includes Pango markup
da: Om teksten inkluderer Pango-opmærkning

en: Line wrap
da: Linjeombrydning

en: If set, wrap the lines if the text becomes too wide
da: Hvis angivet, vil tekstlinjer ombrydes når de bliver for lange

en: Line wrap mode
da: Linjeombrydningstilstand

en: Control how line-wrapping is done
da: Styrer hvordan linjer ombrydes

en: Ellipsize
da: Ellipsegrænse

en: The preferred place to ellipsize the string
da: Det foretrukne sted at ellipsegøre strengen

en: Line Alignment
da: Linjejustering

en: The preferred alignment for the string, for multi-line text
da: Den foretrukne justering af strengen til flerlinjetekst

en: Justify
da: Lige margener

en: Whether the text should be justified
da: Om teksten skal strækkes til begge margener

en: Password Character
da: Adgangskodetegn

en: If non-zero, use this character to display the actor’s contents
da: Hvis forskelligt fra nul, bruges dette tegn til at vise aktørens tekstindhold

en: Max Length
da: Maksimal længde

en: Maximum length of the text inside the actor
da: Maksimal længde af teksten i aktøren

en: Single Line Mode
da: Enlinjetilstand

en: Whether the text should be a single line
da: Om teksten skal vises i en enkelt linje

en: Selected Text Color
da: Farve på markeret tekst

en: Selected Text Color Set
da: Farve på markeret tekst angivet

en: Whether the selected text color has been set
da: Om farven på markeret tekst er blevet angivet

en: Loop
da: Gentagelse

en: Should the timeline automatically restart
da: Om tidslinjen automatisk genstartes

en: Delay
da: Ventetid

en: Delay before start
da: Ventetid før start

en: Duration
da: Varighed

en: Duration of the timeline in milliseconds
da: Varighed af tidslinje i millisekunder

en: Direction
da: Retning

en: Direction of the timeline
da: Retning på tidslinjen

en: Auto Reverse
da: Autoomvending

en: Whether the direction should be reversed when reaching the end
da: Om retningen skal vendes når slutningen nås

en: Repeat Count
da: Gentagelsesantal

en: How many times the timeline should repeat
da: Hvor mange gange tidslinjen skal gentages

en: Progress Mode
da: Fremskridtstilstand

en: How the timeline should compute the progress
da: Hvordan tidslinjen skal udregne fremskridtet

en: The interval of values to transition
da: Intervallet af værdier til overgang

en: Animatable
da: Animerbar

en: The animatable object
da: Det animerbare objekt

en: Remove on Complete
da: Fjern ved færdiggørelse

en: Detach the transition when completed
da: Frigør overgangen ved færdiggørelse

en: Zoom Axis
da: Zoom-akse

en: Constraints the zoom to an axis
da: Begrænser zoom til en akse

en: Timeline
da: Tidslinje

en: Timeline used by the alpha
da: Tidslinje brugt af alfa

en: Alpha value
da: Alfaværdi

en: Alpha value as computed by the alpha
da: Alfaværdi som udregnet af alfa

en: Mode
da: Tilstand

en: Progress mode
da: Fremskridtstilstand

en: Object
da: Objekt

en: Object to which the animation applies
da: Objekt for hvilket animationen gælder

en: The mode of the animation
da: Animationens tilstand

en: Duration of the animation, in milliseconds
da: Animationens varighed i millisekunder

en: Whether the animation should loop
da: Hvorvidt animationen skal gentages

en: The timeline used by the animation
da: Den tidslinje animationen benytter

en: Alpha
da: Alfa

en: The alpha used by the animation
da: Alfa brugt af animation

en: The duration of the animation
da: Animationens varighed

en: The timeline of the animation
da: Animationens tidslinje

en: Alpha Object to drive the behaviour
da: Alfa-objekt som styrer opførslen

en: Start Depth
da: Startdybde

en: Initial depth to apply
da: Indledende anvendt dybde

en: End Depth
da: Afsluttende dybde

en: Final depth to apply
da: Afsluttende anvendt dybde

en: Start Angle
da: Startvinkel

en: Initial angle
da: Indledende vinkel

en: End Angle
da: Afsluttende vinkel

en: Final angle
da: Slutvinkel

en: Angle x tilt
da: x-drejningsvinkel

en: Tilt of the ellipse around x axis
da: Drejningsvinkel for ellipsen omkring x-aksen

en: Angle y tilt
da: y-drejningsvinkel

en: Tilt of the ellipse around y axis
da: Drejningsvinkel for ellipsen omkring y-aksen

en: Angle z tilt
da: z-drejningsvinkel

en: Tilt of the ellipse around z axis
da: Drejningsvinkel for ellipsen omkring z-aksen

en: Width of the ellipse
da: Ellipsens bredde

en: Height of ellipse
da: Ellipsens højde

en: Center
da: Centrum

en: Center of ellipse
da: Ellipsens centrum

en: Direction of rotation
da: Rotationsretning

en: Opacity Start
da: Startpunkt for uigennemsigtighed

en: Initial opacity level
da: Indledende uigennemsigtighedsniveau

en: Opacity End
da: Slutpunkt for uigennemsigtighed

en: Final opacity level
da: Afsluttende uigennemsigtighedsniveau

en: The ClutterPath object representing the path to animate along
da: ClutterPath-objektet der repræsenterer stien, langs hvilken der animeres

en: Angle Begin
da: Vinkels begyndelse

en: Angle End
da: Vinkels slutning

en: Axis
da: Akse

en: Axis of rotation
da: Akses rotation

en: Center X
da: Centrum X

en: X coordinate of the center of rotation
da: Rotationscentrums X-koordinat

en: Center Y
da: Centrum Y

en: Y coordinate of the center of rotation
da: Rotationscentrums Y-koordinat

en: Z coordinate of the center of rotation
da: Rotationscentrums Z-koordinat

en: X Start Scale
da: X-startskala

en: Initial scale on the X axis
da: Indledende skala på X-aksen

en: X End Scale
da: X-slutskala

en: Final scale on the X axis
da: Afsluttende skala på X-aksen

en: Y Start Scale
da: Y-startskala

en: Initial scale on the Y axis
da: Indledende skala på Y-aksen

en: Y End Scale
da: Y-slutskala

en: Final scale on the Y axis
da: Afsluttende skala på Y-aksen

en: The background color of the box
da: Baggrundsfarve på boksen

en: Color Set
da: Farve angivet

en: Surface Width
da: Overfladebredde

en: The width of the Cairo surface
da: Cairo-overfladens bredde

en: Surface Height
da: Overfladehøjde

en: The height of the Cairo surface
da: Cairo-overfladens højde

en: Auto Resize
da: Automatisk størrelse

en: Whether the surface should match the allocation
da: Om overfladen skal tilpasses pladstildelingen

en: URI of a media file
da: En mediefils URI

en: Playing
da: Spiller

en: Whether the actor is playing
da: Om aktøren afspiller

en: Progress
da: Status

en: Current progress of the playback
da: Afspilningens nuværende position

en: Subtitle URI
da: Undertekst-URI

en: URI of a subtitle file
da: URI for en undertekstfil

en: Subtitle Font Name
da: Navn på skrifttype til undertekster

en: The font used to display subtitles
da: Skrifttypen der bruges til at vise undertekster

en: Audio Volume
da: Lydstyrke

en: The volume of the audio
da: Lydstyrken

en: Can Seek
da: Kan søge

en: Whether the current stream is seekable
da: Om der kan søges i den nuværende strøm

en: Buffer Fill
da: Buffer-udfyldning

en: The fill level of the buffer
da: Udfyldningsniveauet for bufferen

en: The duration of the stream, in seconds
da: Varigheden af strømmen i sekunder

en: The color of the rectangle
da: Rektanglets farve

en: Border Color
da: Kantfarve

en: The color of the border of the rectangle
da: Farven på rektanglets kant

en: Border Width
da: Kantbredde

en: The width of the border of the rectangle
da: Bredden af rektanglets kant

en: Has Border
da: Har kant

en: Whether the rectangle should have a border
da: Om rektanglet skal have en kant

en: Vertex Source
da: Vertex-kilde

en: Source of vertex shader
da: Kilde for vertex-shader

en: Fragment Source
da: Fragmentkilde

en: Source of fragment shader
da: Kilde for fragment-shader

en: Compiled
da: Kompileret

en: Whether the shader is compiled and linked
da: Om shaderen er kompileret og lænket

en: Whether the shader is enabled
da: Om shaderen er aktiveret

note: translators: the first %s is the type of the shader, either * Vertex shader or Fragment shader; the second %s is the actual * error as reported by COGL
en: %s compilation failed: %s
da: %s-kompilering fejlet: %s

en: Vertex shader
da: Vertex-shader

en: Fragment shader
da: Fragment-shader

en: State
da: Tilstand

en: Currently set state, (transition to this state might not be complete)
da: Nuværende tilstand (overgangen til denne tilstand er måske ikke fuldendt)

en: Default transition duration
da: Standardvarighed af overgang

en: Column Number
da: Kolonnenummer

en: The column the widget resides in
da: Kolonnen som kontrollen bor i

en: Row Number
da: Rækkenummer

en: The row the widget resides in
da: Rækken som kontrollen bor i

en: Column Span
da: Kolonnespænd

en: The number of columns the widget should span
da: Antallet af kolonner som kontrollen skal omfatte

en: Row Span
da: Rækkespænd

en: The number of rows the widget should span
da: Antallet af rækker som kontrollen skal omfatte

en: Horizontal Expand
da: Udvid vandret

en: Allocate extra space for the child in horizontal axis
da: Tildel ekstra plads til underelementet langs vandret akse

en: Vertical Expand
da: Udvid lodret

en: Allocate extra space for the child in vertical axis
da: Tildel ekstra plads til underelementet langs lodret akse

en: Spacing between columns
da: Mellemrum mellem kolonner

en: Spacing between rows
da: Mellemrum mellem rækker

en: Sync size of actor
da: Synkronisér aktørstørrelse

en: Auto sync size of actor to underlying pixbuf dimensions
da: Synkronisér størrelsen af aktøren automatisk med størrelsen af den underliggende pixbuf

en: Disable Slicing
da: Deaktivér skæring

en: Forces the underlying texture to be singular and not made of smaller space saving individual textures
da: Tvinger den underliggende tekstur til at være uopdelt, frem for at være sammensat af flere mindre teksturer for at spare plads

en: Tile Waste
da: Spild ved fliselægning

en: Maximum waste area of a sliced texture
da: Maksimalt spildområde af en skåret tekstur

en: Horizontal repeat
da: Gentag vandret

en: Repeat the contents rather than scaling them horizontally
da: Gentag indholdet frem for at skalere det vandret

en: Vertical repeat
da: Gentag lodret

en: Repeat the contents rather than scaling them vertically
da: Gentag indholdet frem for at skalere det lodret

en: Filter Quality
da: Filterkvalitet

en: Rendering quality used when drawing the texture
da: Kvalitet til tegning af teksturen

en: Pixel Format
da: Pixelformat

en: The Cogl pixel format to use
da: Cogl-pixelformatet der skal bruges

en: Cogl Texture
da: Cogl-tekstur

en: The underlying Cogl texture handle used to draw this actor
da: Det underliggende Cogl-teksturhåndtag der bruges til at tegne denne aktør

en: Cogl Material
da: Cogl-materiale

en: The underlying Cogl material handle used to draw this actor
da: Det underliggende Cogl-materialehåndtag der bruges til at tegne denne aktør

en: The path of the file containing the image data
da: Stien til filen der indeholder billeddataene

en: Keep Aspect Ratio
da: Bevar højde-/breddeforhold

en: Keep the aspect ratio of the texture when requesting the preferred width or height
da: Behold forholdet mellem højde og bredde af teksturen ved forespørgsel om foretrukken bredde eller højde

en: Load asynchronously
da: Indlæs asynkront

en: Load files inside a thread to avoid blocking when loading images from disk
da: Indlæs filer inden i en tråd for at undgå blokering

en: Load data asynchronously
da: Indlæs data asynkront

en: Decode image data files inside a thread to reduce blocking when loading images from disk
da: Afkod billeddatafiler inden i en tråd for at reducere blokering ved indlæsning fra disken

en: Pick With Alpha
da: Udvælg ved hjælp af alfa

en: Shape actor with alpha channel when picking
da: Giv form til aktør ved hjælp af alfakanal når der udvælges

en: Failed to load the image data
da: Kunne ikke indlæse billeddata

en: YUV textures are not supported
da: YUV-teksturer understøttes ikke

en: YUV2 textures are not supported
da: YUV2-teksturer understøttes ikke

en: Could not initialize Gdk
da: Kunne ikke klargøre Gdk

en: Could not find a suitable CoglWinsys for a GdkDisplay of type %s
da: Kunne ikke finde en passende CoglWinsys for en GdkDisplay af typen %s

en: Surface
da: Overflade

en: The underlying wayland surface
da: Den underliggende wayland-overflade

en: Surface width
da: Overfladebredde

en: The width of the underlying wayland surface
da: Bredden af den underliggende wayland-overflade

en: Surface height
da: Overfladehøjde

en: The height of the underlying wayland surface
da: Højden af den underliggende wayland-overflade

en: X display to use
da: X-visning der skal bruges

en: X screen to use
da: X-skærm der skal bruges

en: Make X calls synchronous
da: Gør X-kald synkrone

en: Disable XInput support
da: Deaktivér understøttelse af XInput

en: The Clutter backend
da: Clutter-motoren

en: The X11 Pixmap to be bound
da: X11-Pixmappen der skal bindes

en: Pixmap width
da: Pixmapbredde

en: The width of the pixmap bound to this texture
da: Bredden af pixmappen bundet til denne tekstur

en: Pixmap height
da: Pixmaphøjde

en: The height of the pixmap bound to this texture
da: Højden af pixmappen bundet til denne tekstur

en: Pixmap Depth
da: Pixmapdybde

en: The depth (in number of bits) of the pixmap bound to this texture
da: Dybden (i antal bit) af pixmappen bundet til denne tekstur

en: Automatic Updates
da: Automatiske opdateringer

en: If the texture should be kept in sync with any pixmap changes.
da: Om teksturen skal holdes synkroniseret med nogen pixmapændringer.

en: Window
da: Vindue

en: The X11 Window to be bound
da: X11-vinduet der skal bindes

en: Window Redirect Automatic
da: Automatisk vinduesomdirigering

en: If composite window redirects are set to Automatic (or Manual if false)
da: Om sammensatte vinduesomdirigeringer er sat til automatisk (eller Manuel hvis falsk)

en: Window Mapped
da: Vindue afbildet

en: If window is mapped
da: Om vindue er afbildet

en: Destroyed
da: Destrueret

en: If window has been destroyed
da: Om vinduet er blevet destrueret

en: Window X
da: Vindue X

en: X position of window on screen according to X11
da: X-position af vinduet på skærmen ifølge X11

en: Window Y
da: Vindue Y

en: Y position of window on screen according to X11
da: Y-position af vinduet på skærmen ifølge X11

en: Window Override Redirect
da: Vindue tilsidesætter omdirigering

en: If this is an override-redirect window
da: Om dette er et vindue som tilsidesætter omdirigering
