clutter - en to el translation catalogue (673 entries)

en: X coordinate
el: συντεταγμένη Χ

en: X coordinate of the actor
el: συντεταγμένη Χ του δράστη

en: Y coordinate
el: συντεταγμένη Υ

en: Y coordinate of the actor
el: συντεταγμένη Υ του δράστη

en: Position
el: Θέση

en: The position of the origin of the actor
el: Η θέση προέλευσης του δράστη

en: Width
el: Πλάτος

en: Width of the actor
el: Πλάτος του δράστη

en: Height
el: Ύψος

en: Height of the actor
el: Ύψος του δράστη

en: Size
el: Μέγεθος

en: The size of the actor
el: Το μέγεθος του δράστη

en: Fixed X
el: Σταθερό Χ

en: Forced X position of the actor
el: Εξαναγκασμένη θέση Χ του δράστη

en: Fixed Y
el: Σταθερό Υ

en: Forced Y position of the actor
el: Εξαναγκασμένη θέση Υ του δράστη

en: Fixed position set
el: Ορισμός σταθερής θέσης

en: Whether to use fixed positioning for the actor
el: Εάν θα χρησιμοποιηθεί σταθερή θέση για τον δράστη

en: Min Width
el: Ελάχιστο πλάτος

en: Forced minimum width request for the actor
el: Εξαναγκασμένο αίτημα ελάχιστου πλάτους για το δράστη

en: Min Height
el: Ελάχιστο ύψος

en: Forced minimum height request for the actor
el: Εξαναγκασμένο αίτημα ελάχιστου ύψους για το δράστη

en: Natural Width
el: Φυσικό πλάτος

en: Forced natural width request for the actor
el: Εξαναγκασμένο αίτημα φυσικού πλάτους για το δράστη

en: Natural Height
el: Φυσικό ύψος

en: Forced natural height request for the actor
el: Εξαναγκασμένο αίτημα φυσικού ύψους για το δράστη

en: Minimum width set
el: Ορισμός ελάχιστου πλάτους

en: Whether to use the min-width property
el: Αν θα χρησιμοποιηθεί η ιδιότητα ελάχιστου πλάτους

en: Minimum height set
el: Ορισμός ελάχιστου ύψους

en: Whether to use the min-height property
el: Αν θα χρησιμοποιηθεί η ιδιότητα ελάχιστου ύψους

en: Natural width set
el: Ορισμός φυσικού πλάτους

en: Whether to use the natural-width property
el: Αν θα χρησιμοποιηθεί η ιδιότητα φυσικού πλάτους

en: Natural height set
el: Ορισμός φυσικού ύψους

en: Whether to use the natural-height property
el: Αν θα χρησιμοποιηθεί η ιδιότητα φυσικού ύψους

en: Allocation
el: Κατανομή

en: The actor’s allocation
el: Κατανομή του δράστη

en: Request Mode
el: Λειτουργία αιτήματος

en: The actor’s request mode
el: Η λειτουργία αιτήματος του δράστη

en: Depth
el: Βάθος

en: Position on the Z axis
el: Θέση του άξονα Ζ

en: Z Position
el: Θέση Ζ

en: The actor’s position on the Z axis
el: Η θέση του δράστη στον άξονα Ζ

en: Opacity
el: Αδιαφάνεια

en: Opacity of an actor
el: Αδιαφάνεια ενός δράστη

en: Offscreen redirect
el: Ανακατεύθυνση εκτός οθόνης

en: Flags controlling when to flatten the actor into a single image
el: Οι σημαίες ελέγχουν πότε να ισοπεδώσουν το δράστη σε μια μοναδική εικόνα

en: Visible
el: Ορατή

en: Whether the actor is visible or not
el: Εάν ο δράστης είναι ορατός ή όχι

en: Mapped
el: Χαρτογραφημένο

en: Whether the actor will be painted
el: Εάν ο δράστης θα βαφτεί

en: Realized
el: Πραγματοποιημένος

en: Whether the actor has been realized
el: Εάν ο δράστης έχει έχει πραγματοποιηθεί

en: Reactive
el: Ενεργός

en: Whether the actor is reactive to events
el: Εάν ο δράστης είναι ενεργός στα συμβάντα

en: Has Clip
el: Ύπαρξη αποκόμματος

en: Whether the actor has a clip set
el: Εάν ο δράστης έχει ορίσει ένα απόκομμα

en: Clip
el: Απόκομμα

en: The clip region for the actor
el: Η περιοχή αποκοπής για τον δράστη

en: Clip Rectangle
el: Απόκομμα τετραγώνου

en: The visible region of the actor
el: Η ορατή περιοχή του δράστη

en: Name
el: Όνομα

en: Name of the actor
el: Όνομα του δράστη

en: Pivot Point
el: Σημείο άξονα

en: The point around which the scaling and rotation occur
el: Το σημείο στο οποίο συμβαίνει η εστίαση και η περιστροφή

en: Pivot Point Z
el: Σημείο άξονα Ζ

en: Z component of the pivot point
el: Ζ συνιστώσα του σημείου του άξονα

en: Scale X
el: Κλίμακα Χ

en: Scale factor on the X axis
el: Συντελεστής κλίμακας στον άξονα Χ

en: Scale Y
el: Κλίμακα Υ

en: Scale factor on the Y axis
el: Συντελεστής κλίμακας στον άξονα Υ

en: Scale Z
el: Κλίμακα Ζ

en: Scale factor on the Z axis
el: Κλίμακα συντελεστή στον άξονα Ζ

en: Scale Center X
el: Κλίμακα κέντρου Χ

en: Horizontal scale center
el: Κέντρο οριζόντιας κλίμακας

en: Scale Center Y
el: Κέντρο κλίμακας Υ

en: Vertical scale center
el: Κέντρο κάθετης κλίμακας

en: Scale Gravity
el: Βαρύτητα κλίμακας

en: The center of scaling
el: Το κέντρο της κλιμάκωσης

en: Rotation Angle X
el: Γωνία περιστροφής Χ

en: The rotation angle on the X axis
el: Η γωνία περιστροφής στον άξονα Χ

en: Rotation Angle Y
el: Γωνία περιστροφής Υ

en: The rotation angle on the Y axis
el: Η γωνία περιστροφής στον άξονα Υ

en: Rotation Angle Z
el: Γωνία περιστροφής Ζ

en: The rotation angle on the Z axis
el: Η γωνία περιστροφής στον άξονα Ζ

en: Rotation Center X
el: Κέντρο περιστροφής Χ

en: The rotation center on the X axis
el: Το κέντρο περιστροφής στον άξονα Χ

en: Rotation Center Y
el: Κέντρο περιστροφής Υ

en: The rotation center on the Y axis
el: Το κέντρο περιστροφής στον άξονα Υ

en: Rotation Center Z
el: Κέντρο περιστροφής Ζ

en: The rotation center on the Z axis
el: Το κέντρο περιστροφής στον άξονα Ζ

en: Rotation Center Z Gravity
el: Κέντρο περιστροφής Ζ βαρύτητας

en: Center point for rotation around the Z axis
el: Κεντρικό σημείο περιστροφής γύρω από τον άξονα Ζ

en: Anchor X
el: Άγκυρα Χ

en: X coordinate of the anchor point
el: Συντεταγμένη Χ του σημείου αγκύρωσης

en: Anchor Y
el: Άγκυρα Υ

en: Y coordinate of the anchor point
el: Συντεταγμένη Υ του σημείου αγκύρωσης

en: Anchor Gravity
el: Άγκυρα βαρύτητας

en: The anchor point as a ClutterGravity
el: Το σημείο αγκύρωσης ως ClutterGravity

en: Translation X
el: Μετάφραση Χ

en: Translation along the X axis
el: Μετάφραση κατά μήκος του άξονα Χ

en: Translation Y
el: Μετάφραση Υ

en: Translation along the Y axis
el: Μετάφραση κατά μήκος του άξονα Υ

en: Translation Z
el: Μετάφραση Ζ

en: Translation along the Z axis
el: Μετάφραση κατά μήκος του άξονα Ζ

en: Transform
el: Μετασχηματισμός

en: Transformation matrix
el: Πίνακας μετασχηματισμού

en: Transform Set
el: Ορισμός μετασχηματισμού

en: Whether the transform property is set
el: Εάν ορίστηκε η ιδιότητα του μετασχηματισμού

en: Child Transform
el: Μετασχηματισμός θυγατρικού

en: Children transformation matrix
el: Πίνακας μετασχηματισμού θυγατρικών

en: Child Transform Set
el: Ορισμός μετασχηματισμού θυγατρικού

en: Whether the child-transform property is set
el: Εάν ορίστηκε η ιδιότητα μετασχηματισμού του θυγατρικού

en: Show on set parent
el: Εμφάνιση του ορισμένου γονέα

en: Whether the actor is shown when parented
el: Εάν ο δράστης προβάλλεται όταν ορίζεται γονέας

en: Clip to Allocation
el: Περικοπή στην κατανομή

en: Sets the clip region to track the actor’s allocation
el: Ορίζει την περιοχή περικοπής για εντοπισμό της κατανομής του δράστη

en: Text Direction
el: Κατεύθυνση κειμένου

en: Direction of the text
el: Κατεύθυνση του κειμένου

en: Has Pointer
el: Έχει δείκτη

en: Whether the actor contains the pointer of an input device
el: Εάν ο δράστης περιέχει τον δείκτη μιας συσκευής εισόδου

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Adds an action to the actor
el: Προσθέτει μια ενέργεια στον δράστη

en: Constraints
el: Περιορισμοί

en: Adds a constraint to the actor
el: Προσθέτει έναν περιορισμό στο δράστη

en: Effect
el: Εφέ

en: Add an effect to be applied on the actor
el: Προσθήκη ενός εφέ για εφαρμογή στον δράστη

en: Layout Manager
el: Διαχειριστής διάταξης

en: The object controlling the layout of an actor’s children
el: Το αντικείμενο που ελέγχει τη διάταξη ενός θυγατρικού του δράστη

en: X Expand
el: Επέκταση Χ

en: Whether extra horizontal space should be assigned to the actor
el: Εάν πρέπει να ανατεθεί επιπλέον οριζόντιος χώρος στο δράστη

en: Y Expand
el: Επέκταση Υ

en: Whether extra vertical space should be assigned to the actor
el: Εάν πρέπει να ανατεθεί επιπλέον κάθετος χώρος στο δράστη

en: X Alignment
el: Στοίχιση Χ

en: The alignment of the actor on the X axis within its allocation
el: Η στοίχιση του δράστη στον άξονα Χ μέσα στην κατανομή του

en: Y Alignment
el: Στοίχιση Υ

en: The alignment of the actor on the Y axis within its allocation
el: Η στοίχιση του δράστη στον άξονα Υ μέσα στην κατανομή του

en: Margin Top
el: Άνω περιθώριο

en: Extra space at the top
el: Πρόσθετος χώρος στην κορυφή

en: Margin Bottom
el: Κάτω περιθώριο

en: Extra space at the bottom
el: Πρόσθετος χώρος στον πάτο

en: Margin Left
el: Αριστερό περιθώριο

en: Extra space at the left
el: Πρόσθετος χώρος στα αριστερά

en: Margin Right
el: Δεξιό περιθώριο

en: Extra space at the right
el: Πρόσθετος χώρος στα δεξιά

en: Background Color Set
el: Ορισμός χρώματος παρασκηνίου

en: Whether the background color is set
el: Αν έχει ορισθεί το χρώμα παρασκηνίου

en: Background color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: The actor’s background color
el: Το χρώμα παρασκηνίου του δράστη

en: First Child
el: Πρώτο θυγατρικό

en: The actor’s first child
el: Το πρώτο θυγατρικό του δράστη

en: Last Child
el: Τελευταίο θυγατρικό

en: The actor’s last child
el: Το τελευταίο θυγατρικό του δράστη

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Delegate object for painting the actor’s content
el: Μεταβίβαση αντικειμένου για βαφή του περιεχομένου δράστη

en: Content Gravity
el: Βαρύτητα περιεχομένου

en: Alignment of the actor’s content
el: Στοίχιση του περιεχομένου του δράστη

en: Content Box
el: Πλαίσιο περιεχομένου

en: The bounding box of the actor’s content
el: Το οριακό πλαίσιο του περιεχομένου δράστη

en: Minification Filter
el: Φίλτρο σμίκρυνσης

en: The filter used when reducing the size of the content
el: Το φίλτρο που χρησιμοποιείται όταν γίνεται μείωση μεγέθους του περιεχομένου

en: Magnification Filter
el: Φίλτρο μεγέθυνσης

en: The filter used when increasing the size of the content
el: Το φίλτρο που χρησιμοποιείται όταν γίνεται αύξηση μεγέθους του περιεχομένου

en: Content Repeat
el: Επανάληψη περιεχομένου

en: The repeat policy for the actor’s content
el: Η πολιτική επανάληψης για το περιεχομένου του δράστη

en: Actor
el: Δράστης

en: The actor attached to the meta
el: Ο προσαρτημένος δράστης στο μέτα

en: The name of the meta
el: Το όνομα του μέτα

en: Enabled
el: Ενεργό

en: Whether the meta is enabled
el: Εάν το μέτα είναι ενεργό

en: Source
el: Πηγή

en: The source of the alignment
el: Η πηγή της στοίχισης

en: Align Axis
el: Άξονας στοίχισης

en: The axis to align the position to
el: Ο άξονας στοίχισης της θέσης σε

en: Factor
el: Συντελεστής

en: The alignment factor, between 0.0 and 1.0
el: Ο συντελεστής στοίχισης, μεταξύ 0.0 και 1.0

en: Unable to initialize the Clutter backend: no available drivers found.
el: Αδυναμία αρχικοποίησης του συστήματος υποστήριξης του Clutter: δεν βρέθηκαν διαθέσιμοι οδηγοί.

en: The backend of type “%s” does not support creating multiple stages
el: Το σύστημα υποστήριξης τύπου «%s» δεν υποστηρίζει τη δημιουργία πολλαπλών σταδίων

en: The source of the binding
el: Η πηγή της σύνδεσης

en: Coordinate
el: Συντεταγμένη

en: The coordinate to bind
el: Η συντεταγμένη σύνδεσης

en: Offset
el: Αντιστάθμιση

en: The offset in pixels to apply to the binding
el: Η αντιστάθμιση σε εικονοστοιχεία για εφαρμογή στη σύνδεση

en: The unique name of the binding pool
el: Το μοναδικό όνομα του συνόλου σύνδεσης

en: Horizontal Alignment
el: Οριζόντια στοίχιση

en: Horizontal alignment for the actor inside the layout manager
el: Οριζόντια στοίχιση για τον δράστη μες τον διαχειριστή διάταξης

en: Vertical Alignment
el: Κάθετη στοίχιση

en: Vertical alignment for the actor inside the layout manager
el: Κάθετη στοίχιση για τον δράστη μες τον διαχειριστή διάταξης

en: Default horizontal alignment for the actors inside the layout manager
el: Προεπιλεγμένη οριζόντια στοίχιση για τον δράστη μες τον διαχειριστή διάταξης

en: Default vertical alignment for the actors inside the layout manager
el: Προεπιλεγμένη κάθετη στοίχιση για τον δράστη μες τον διαχειριστή διάταξης

en: Expand
el: Επέκταση

en: Allocate extra space for the child
el: Εκχώρηση πρόσθετου χώρου για το θυγατρικό

en: Horizontal Fill
el: Οριζόντιο γέμισμα

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the horizontal axis
el: Εάν το θυγατρικό θα δεχθεί προτεραιότητα όταν ο περιέκτης εκχωρεί εφεδρικό χώρο στον οριζόντιο άξονα

en: Vertical Fill
el: Κάθετο γέμισμα

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the vertical axis
el: Εάν το θυγατρικό θα δεχθεί προτεραιότητα όταν ο περιέκτης εκχωρεί εφεδρικό χώρο στον κάθετο άξονα

en: Horizontal alignment of the actor within the cell
el: Οριζόντια στοίχιση του δράστη μέσα στο κελί

en: Vertical alignment of the actor within the cell
el: Κάθετη στοίχιση του δράστη μέσα στο κελί

en: Vertical
el: Κάθετη

en: Whether the layout should be vertical, rather than horizontal
el: Εάν η διάταξη θα είναι κάθετη, αντί για οριζόντια

en: Orientation
el: Προσανατολισμός

en: The orientation of the layout
el: Ο προσανατολισμός της διάταξης

en: Homogeneous
el: Ομογενής

en: Whether the layout should be homogeneous, i.e. all children get the same size
el: Εάν η διάταξη θα είναι ομοιογενής, δηλαδή, αν όλα τα θυγατρικά θα αποκτούν το ίδιο μέγεθος

en: Pack Start
el: Πακετάρισμα στην αρχή

en: Whether to pack items at the start of the box
el: Εάν θα πακεταριστούν τα αντικείμενα στην αρχή του πλαισίου

en: Spacing
el: Διάκενο

en: Spacing between children
el: Διάκενο μεταξύ θυγατρικών

en: Use Animations
el: Χρήση κινούμενων εικόνων

en: Whether layout changes should be animated
el: Εάν οι αλλαγές διάταξης πρέπει να παρουσιάζουν κίνηση

en: Easing Mode
el: Λειτουργία διευκόλυνσης

en: The easing mode of the animations
el: Η λειτουργία διευκόλυνσης των κινούμενων εικόνων

en: Easing Duration
el: Διάρκεια διευκόλυνσης

en: The duration of the animations
el: Η διάρκεια των κινούμενων εικόνων

en: Brightness
el: Φωτεινότητα

en: The brightness change to apply
el: Αλλαγή φωτεινότητας για εφαρμογή

en: Contrast
el: Αντίθεση

en: The contrast change to apply
el: Αλλαγή αντίθεσης για εφαρμογή

en: The width of the canvas
el: Το πλάτος του καμβά

en: The height of the canvas
el: Το ύψος του καμβά

en: Scale Factor Set
el: Σύνολο συντελεστών κλίμακας

en: Whether the scale-factor property is set
el: Κατά πόσο ορίσθηκε η ιδιότητα συντελεστή-κλίμακας

en: Scale Factor
el: Συντελεστής κλίμακας

en: The scaling factor for the surface
el: Ο συντελεστής κλιμάκωσης για την επιφάνεια

en: Container
el: Περιέκτης

en: The container that created this data
el: Ο περιέκτης που δημιούργησε αυτά τα δεδομένα

en: The actor wrapped by this data
el: Ο δράστης που αναδίπλωσε αυτά τα δεδομένα

en: Pressed
el: Πατημένο

en: Whether the clickable should be in pressed state
el: Εάν η ικανότητα κλικ πρέπει να είναι σε κατάσταση πατήματος

en: Held
el: Σε αναμονή

en: Whether the clickable has a grab
el: Εάν η ικανότητα κλικ μπορεί να συλληφθεί

en: Long Press Duration
el: Διάρκεια παρατεταμένου πατήματος

en: The minimum duration of a long press to recognize the gesture
el: Η ελάχιστη διάρκεια παρατεταμένου πατήματος για αναγνώριση της πράξης

en: Long Press Threshold
el: Κατώφλι παρατεταμένου πατήματος

en: The maximum threshold before a long press is cancelled
el: Το μέγιστο κατώφλι πριν την ακύρωση παρατεταμένου πατήματος

en: Specifies the actor to be cloned
el: Ορίζει τον δράστη για κλωνοποίηση

en: Tint
el: Απόχρωση

en: The tint to apply
el: Απόχρωση για εφαρμογή

en: Horizontal Tiles
el: Οριζόντιες παραθέσεις

en: The number of horizontal tiles
el: Ο αριθμός των οριζόντιων παραθέσεων

en: Vertical Tiles
el: Κάθετες παραθέσεις

en: The number of vertical tiles
el: Ο αριθμός των κάθετων παραθέσεων

en: Back Material
el: Οπίσθιο υλικό

en: The material to be used when painting the back of the actor
el: Το υλικό που θα χρησιμοποιηθεί όταν βάφεται το οπίσθιο του δράστη

en: The desaturation factor
el: Ο συντελεστής αποκορεσμού

en: Backend
el: Σύστημα υποστήριξης

en: The ClutterBackend of the device manager
el: Το σύστημα υποστήριξης Clutter του διαχειριστή συσκευής

en: Horizontal Drag Threshold
el: Κατώφλι οριζόντιου συρσίματος

en: The horizontal amount of pixels required to start dragging
el: Η οριζόντια ποσότητα των απαιτούμενων εικονοστοιχείων για έναρξη συρσίματος

en: Vertical Drag Threshold
el: Κατώφλι κάθετου συρσίματος

en: The vertical amount of pixels required to start dragging
el: Η κάθετη ποσότητα των απαιτούμενων εικονοστοιχείων για έναρξη συρσίματος

en: Drag Handle
el: Σύρσιμο λαβής

en: The actor that is being dragged
el: Ο δράστης που σύρεται

en: Drag Axis
el: Άξονας συρσίματος

en: Constraints the dragging to an axis
el: Περιορισμοί συρσίματος σε έναν άξονα

en: Drag Area
el: Περιοχή συρσίματος

en: Constrains the dragging to a rectangle
el: Περιορισμοί συρσίματος σε ένα τετράγωνο

en: Drag Area Set
el: Ορισμός περιοχής συρσίματος

en: Whether the drag area is set
el: Εάν ορίστηκε η περιοχή του συρσίματος

en: Whether each item should receive the same allocation
el: Εάν κάθε αντικείμενο πρέπει να δεχθεί την ίδια κατανομή

en: Column Spacing
el: Διάκενο στηλών

en: The spacing between columns
el: Το διάκενο μεταξύ στηλών

en: Row Spacing
el: Διάκενο γραμμών

en: The spacing between rows
el: Το διάκενο μεταξύ γραμμών

en: Minimum Column Width
el: Ελάχιστο πλάτος στήλης

en: Minimum width for each column
el: Ελάχιστο πλάτος κάθε στήλης

en: Maximum Column Width
el: Μέγιστο πλάτος στήλης

en: Maximum width for each column
el: Μέγιστο πλάτος κάθε στήλης

en: Minimum Row Height
el: Ελάχιστο ύψος γραμμής

en: Minimum height for each row
el: Ελάχιστο ύψος κάθε γραμμής

en: Maximum Row Height
el: Μέγιστο ύψος γραμμής

en: Maximum height for each row
el: Μέγιστο ύψος κάθε γραμμής

en: Snap to grid
el: Προσκόλληση σε πλέγμα

en: Number touch points
el: Αριθμός σημείων επαφής

en: Number of touch points
el: Αριθμός σημείων επαφής

en: Threshold Trigger Edge
el: Άκρο εναύσματος κατωφλίου

en: The trigger edge used by the action
el: Το χρησιμοποιούμενο άκρο εναύσματος από την ενέργεια

en: Threshold Trigger Horizontal Distance
el: Οριζόντια απόσταση εναύσματος κατωφλίου

en: The horizontal trigger distance used by the action
el: Η χρησιμοποιούμενη απόσταση οριζόντιου εναύσματος από την ενέργεια

en: Threshold Trigger Vertical Distance
el: Κάθετη απόσταση εναύσματος κατωφλίου

en: The vertical trigger distance used by the action
el: Η χρησιμοποιούμενη απόσταση κάθετου εναύσματος από την ενέργεια

en: Left attachment
el: Αριστερό συνημμένο

en: The column number to attach the left side of the child to
el: Ο αριθμός στήλης για να συνδέσετε την αριστερή πλευρά του θυγατρικού

en: Top attachment
el: Προς τα πάνω συνημμένο

en: The row number to attach the top side of a child widget to
el: Ο αριθμός γραμμής για να συνδέσετε το πάνω μέρος ενός θυγατρικού γραφικού στοιχείου

en: The number of columns that a child spans
el: Ο αριθμός των στηλών όπου εκτείνεται ένα θυγατρικό

en: The number of rows that a child spans
el: Ο αριθμός των γραμμών όπου εκτείνεται ένα θυγατρικό

en: Row spacing
el: Διάκενο γραμμών

en: The amount of space between two consecutive rows
el: Το διάκενο μεταξύ δύο διαδοχικών γραμμών

en: Column spacing
el: Διάκενο στηλών

en: The amount of space between two consecutive columns
el: Το διάκενο μεταξύ δύο διαδοχικών στηλών

en: Row Homogeneous
el: Ομογενής γραμμή

en: If TRUE, the rows are all the same height
el: Αν αληθές, όλες οι γραμμές θα είναι ίδιου ύψους

en: Column Homogeneous
el: Ομοιογενής στήλη

en: If TRUE, the columns are all the same width
el: Αν αληθές, οι στήλες θα είναι ίδιου πλάτους

en: Unable to load image data
el: Αδυναμία φόρτωσης δεδομένων εικόνας

en: Id
el: Αναγνωριστικό

en: Unique identifier of the device
el: Μοναδικό αναγνωριστικό της συσκευής

en: The name of the device
el: Το όνομα της συσκευής

en: Device Type
el: Τύπος συσκευής

en: The type of the device
el: Ο τύπος της συσκευής

en: Device Manager
el: Διαχειριστής συσκευών

en: The device manager instance
el: Το αντίτυπο διαχειριστή συσκευής

en: Device Mode
el: Λειτουργία συσκευής

en: The mode of the device
el: Η λειτουργία της συσκευής

en: Has Cursor
el: Έχει δρομέα

en: Whether the device has a cursor
el: Εάν η συσκευή έχει δρομέα

en: Whether the device is enabled
el: Εάν η συσκευή είναι ενεργή

en: Number of Axes
el: Αριθμός αξόνων

en: The number of axes on the device
el: Ο αριθμός των αξόνων στη συσκευή

en: The backend instance
el: Το στιγμιότυπο συστήματος υποστήριξης

en: Vendor ID
el: Αναγνωριστικό κατασκευαστή

en: Product ID
el: Αναγνωριστικό προιόντος

en: Value Type
el: Τύπος τιμής

en: The type of the values in the interval
el: Ο τύπος των τιμών στο μεσοδιάστημα

en: Initial Value
el: Αρχική τιμή

en: Initial value of the interval
el: Αρχική τιμή του μεσοδιαστήματος

en: Final Value
el: Τελική τιμή

en: Final value of the interval
el: Τελική τιμή του μεσοδιαστήματος

en: Manager
el: Διαχειριστής

en: The manager that created this data
el: Ο διαχειριστής που δημιούργησε αυτά τα δεδομένα

en: Show frames per second
el: Εμφάνιση πλαισίων ανά δευτερόλεπτο

en: Default frame rate
el: Προεπιλεγμένος ρυθμός πλαισίων

en: Make all warnings fatal
el: Μετατροπή όλων των προειδοποιήσεων σε κρίσιμες

en: Direction for the text
el: Κατεύθυνση για το κείμενο

en: Disable mipmapping on text
el: Απενεργοποίηση χαρτογράφησης mip σε κείμενο

en: Use “fuzzy” picking
el: Χρήση «ασαφούς» επιλογής

en: Clutter debugging flags to set
el: Σημαίες αποσφαλμάτωσης Clutter για ενεργοποίηση

en: Clutter debugging flags to unset
el: Σημαίες αποσφαλμάτωσης Clutter για απενεργοποίηση

en: Enable accessibility
el: Ενεργοποίηση προσιτότητας

en: Clutter Options
el: Επιλογές Clutter

en: Show Clutter Options
el: Εμφάνιση επιλογών Clutter

en: Pan Axis
el: Άξονας μετακίνησης

en: Constraints the panning to an axis
el: Περιορισμοί μετακίνησης σε έναν άξονα

en: Interpolate
el: Παρεμβολή

en: Whether interpolated events emission is enabled.
el: Εάν είναι ενεργοποιημένα τα παρεμβάλλοντα συμβάντα εκπομπής.

en: Deceleration
el: Eπιβράδυνση

en: Rate at which the interpolated panning will decelerate in
el: Τιμή στην οποία θα επιβραδύνει η παρεμβάλλουσα μετακίνηση

en: Initial acceleration factor
el: Αρχικός συντελεστής επιτάχυνσης

en: Factor applied to the momentum when starting the interpolated phase
el: Παράγοντας που εφαρμόζεται στην ορμή κατά την εκκίνηση της φάσης παρεμβολής

en: Path
el: Διαδρομή

en: The path used to constrain an actor
el: Η χρησιμοποιούμενη διαδρομή περιορισμού δράστη

en: The offset along the path, between -1.0 and 2.0
el: Η αντιστάθμιση κατά μήκος της διαδρομής, μεταξύ -1.0 και 2.0

en: Property Name
el: Όνομα ιδιότητας

en: The name of the property to animate
el: Το όνομα της ιδιότητας για κίνηση

en: Filename Set
el: Ορισμός ονόματος αρχείου

en: Whether the :filename property is set
el: Εάν ορίστηκε η :ιδιότητα του ονόματος αρχείου

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: The path of the currently parsed file
el: Η διαδρομή του τρέχοντος αναλυόμενου αρχείου

en: Translation Domain
el: Τομέας μετάφρασης

en: The translation domain used to localize string
el: Ο χρησιμοποιούμενος τομέας μετάφρασης για τοπικοποίηση συμβολοσειράς

en: Scroll Mode
el: Λειτουργία κύλισης

en: The scrolling direction
el: Η κατεύθυνση της κύλισης

en: Double Click Time
el: Χρόνος διπλού κλικ

en: The time between clicks necessary to detect a multiple click
el: Ο απαραίτητος χρόνος μεταξύ των κλικ για ανίχνευση πολλαπλού κλικ

en: Double Click Distance
el: Απόσταση διπλού κλικ

en: The distance between clicks necessary to detect a multiple click
el: Ο απαραίτητος χρόνος μεταξύ των κλικ για ανίχνευση πολλαπλού κλικ

en: Drag Threshold
el: Κατώφλι συρσίματος

en: The distance the cursor should travel before starting to drag
el: Η απόσταση που ο δρομέας πρέπει να διασχίσει πριν την έναρξη συρσίματος

en: Font Name
el: Όνομα γραμματοσειράς

en: The description of the default font, as one that could be parsed by Pango
el: Η περιγραφή της προεπιλεγμένης γραμματοσειράς, όπως θα μπορούσε να αναλυθεί από το Pango

en: Font Antialias
el: Εξομάλυνση γραμματοσειράς

en: Whether to use antialiasing (1 to enable, 0 to disable, and -1 to use the default)
el: Εάν θα χρησιμοποιηθεί εξομάλυνση (1 για ενεργοποίηση, 0 για απενεργοποίηση και -1 για χρήση της προεπιλογής)

en: Font DPI
el: DPI γραμματοσειράς

en: The resolution of the font, in 1024 * dots/inch, or -1 to use the default
el: Η ανάλυση της γραμματοσειράς, σε 1024 * κουκκίδες/ίντσα ή -1 για χρήση της προεπιλογής

en: Font Hinting
el: Υπόδειξη γραμματοσειράς

en: Whether to use hinting (1 to enable, 0 to disable and -1 to use the default)
el: Εάν θα χρησιμοποιηθεί υπόδειξη (1 για ενεργοποίηση, 0 για απενεργοποίηση και -1 για χρήση της προεπιλογής)

en: Font Hint Style
el: Στυλ υπόδειξης γραμματοσειράς

en: The style of hinting (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)
el: Το στυλ της υπόδειξης (κανένα, ελαφρύ, μεσαίο, πλήρες)

en: Font Subpixel Order
el: Διάταξη υποεικονοστοιχείου γραμματοσειράς

en: The type of subpixel antialiasing (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)
el: Ο τύπος εξομάλυνσης υποεικονοστοιχείου (κανένα, rgb, bgr, vrgb, vbgr)

en: The minimum duration for a long press gesture to be recognized
el: Η ελάχιστη διάρκεια για αναγνώριση παρατεταμένου πατήματος

en: Window Scaling Factor
el: Συντελεστής κλιμάκωσης παραθύρου

en: The scaling factor to be applied to windows
el: Ο συντελεστής κλιμάκωσης που θα πρέπει να εφαρμοσθεί στα παράθυρα

en: Fontconfig configuration timestamp
el: Αποτύπωμα χρόνου ρύθμισης Fontconfig

en: Timestamp of the current fontconfig configuration
el: Αποτύπωμα χρόνου της τρέχουσας ρύθμισης fontconfig

en: Password Hint Time
el: Χρόνος υπόδειξης κωδικού πρόσβασης

en: How long to show the last input character in hidden entries
el: Για πόσο χρόνο θα εμφανίζεται ο τελευταίος χαρακτήρας που εισήχθηκε σε κρυφές καταχωρίσεις

en: Shader Type
el: Τύπος σκίασης

en: The type of shader used
el: Ο τύπος του χρησιμοποιούμενου σκιαστή

en: The source of the constraint
el: Η πηγή του περιορισμού

en: From Edge
el: Από την άκρη

en: The edge of the actor that should be snapped
el: Η άκρη του δράστη που θα πρέπει να πιαστεί

en: To Edge
el: Στην άκρη

en: The edge of the source that should be snapped
el: Η άκρη της πηγής που θα πρέπει να πιαστεί

en: The offset in pixels to apply to the constraint
el: Η αντιστάθμιση σε εικονοστοιχεία για εφαρμογή στον περιορισμό

en: Fullscreen Set
el: Ορισμός πλήρους οθόνης

en: Whether the main stage is fullscreen
el: Αν η κύρια σκηνή είναι πλήρης οθόνη

en: Offscreen
el: Εκτός οθόνης

en: Whether the main stage should be rendered offscreen
el: Εάν η κύρια σκηνή θα αποδοθεί εκτός οθόνης

en: Cursor Visible
el: Ορατός δρομέας

en: Whether the mouse pointer is visible on the main stage
el: Εάν ο δείκτης ποντικιού είναι ορατός στην κύρια σκηνή

en: User Resizable
el: Αυξομειούμενος από τον χρήστη

en: Whether the stage is able to be resized via user interaction
el: Εάν η σκηνή μπορεί να αυξομειωθεί μέσα από την αλληλεπίδραση χρήστη

en: Color
el: Χρώμα

en: The color of the stage
el: Το χρώμα της σκηνής

en: Perspective
el: Προοπτική

en: Perspective projection parameters
el: παράμετροι προβολής προοπτικής

en: Title
el: Τίτλος

en: Stage Title
el: Τίτλος σκηνής

en: Use Fog
el: Χρήση ομίχλης

en: Whether to enable depth cueing
el: Εάν θα ενεργοποιηθεί σήμα βάθους

en: Fog
el: Ομίχλη

en: Settings for the depth cueing
el: Ρυθμίσεις για το σήμα βάθους

en: Use Alpha
el: Χρήση άλφα

en: Whether to honour the alpha component of the stage color
el: Εάν θα πρέπει να σεβαστεί το συστατικό άλφα του χρώματος σκηνής

en: Key Focus
el: Εστίαση πλήκτρου

en: The currently key focused actor
el: Ο εστιασμένος δράστης του τρέχοντος πλήκτρου

en: No Clear Hint
el: Χωρίς υπόδειξη καθαρισμού

en: Whether the stage should clear its contents
el: Εάν η σκηνή θα πρέπει να καθαρίσει τα περιεχόμενα της

en: Accept Focus
el: Αποδοχή εστίασης

en: Whether the stage should accept focus on show
el: Εάν η σκηνή θα πρέπει να αποδεχθεί εστίαση στην εμφάνιση

en: Text
el: Κείμενο

en: The contents of the buffer
el: Τα περιεχόμενα της ενδιάμεσης μνήμης

en: Text length
el: Μήκος κειμένου

en: Length of the text currently in the buffer
el: Μήκος του κειμένου που περιέχεται στην ενδιάμεση μνήμη αυτή τη στιγμή

en: Maximum length
el: Μέγιστο μήκος

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
el: Μέγιστος αριθμός χαρακτήρων για αυτή την καταχώριση. Μηδέν αν δεν υπάρχει μέγιστος

en: Buffer
el: Ενδιάμεση μνήμη

en: The buffer for the text
el: Η ενδιάμεση μνήμη για το κείμενο

en: The font to be used by the text
el: Η χρησιμοποιούμενη γραμματοσειρά από το κείμενο

en: Font Description
el: Περιγραφή γραμματοσειράς

en: The font description to be used
el: Η χρησιμοποιούμενη περιγραφή γραμματοσειράς

en: The text to render
el: Κείμενο προς απόδοση

en: Font Color
el: Χρώμα γραμματοσειράς

en: Color of the font used by the text
el: Χρώμα της χρησιμοποιούμενης γραμματοσειράς από το κείμενο

en: Editable
el: Επεξεργάσιμο

en: Whether the text is editable
el: Εάν το κείμενο είναι επεξεργάσιμο

en: Selectable
el: Επιλέξιμο

en: Whether the text is selectable
el: Εάν το κείμενο είναι επιλέξιμο

en: Activatable
el: Ενεργοποιήσιμο

en: Whether pressing return causes the activate signal to be emitted
el: Εάν το πάτημα επιστροφής προκαλεί την εκπομπή σήματος ενεργοποίησης

en: Whether the input cursor is visible
el: Εάν ο δρομέας εισόδου είναι ορατός

en: Cursor Color
el: Χρώμα δρομέα

en: Cursor Color Set
el: Ορισμός χρώματος δρομέα

en: Whether the cursor color has been set
el: Εάν ορίστηκε το χρώμα δρομέα

en: Cursor Size
el: Μέγεθος δρομέα

en: The width of the cursor, in pixels
el: Το πλάτος του δρομέα, σε εικονοστοιχεία

en: Cursor Position
el: Θέση δρομέα

en: The cursor position
el: Η θέση δρομέα

en: Selection-bound
el: Όριο επιλογής

en: The cursor position of the other end of the selection
el: Η θέση δρομέα του άλλου άκρου της επιλογής

en: Selection Color
el: Χρώμα επιλογής

en: Selection Color Set
el: Ορισμός χρώματος επιλογής

en: Whether the selection color has been set
el: Εάν ορίστηκε το χρώμα επιλογής

en: Attributes
el: Γνωρίσματα

en: A list of style attributes to apply to the contents of the actor
el: Μια λίστα γνωρισμάτων στυλ για εφαρμογή στα περιεχόμενα του δράστη

en: Use markup
el: Χρήση επισήμανσης

en: Whether or not the text includes Pango markup
el: Εάν ή όχι το κείμενο περιλαμβάνει επισήμανση Pango

en: Line wrap
el: Αναδίπλωση γραμμής

en: If set, wrap the lines if the text becomes too wide
el: Αν οριστεί, αναδιπλώνονται οι γραμμές αν το κείμενο είναι πολύ μεγάλο

en: Line wrap mode
el: Λειτουργία αναδίπλωσης γραμμής

en: Control how line-wrapping is done
el: Έλεγχος τρόπου αναδίπλωσης γραμμής

en: Ellipsize
el: Αποσιωπητικά

en: The preferred place to ellipsize the string
el: Η προτιμώμενη θέση για αποσιωπητικά της συμβολοσειράς

en: Line Alignment
el: Στοίχιση γραμμής

en: The preferred alignment for the string, for multi-line text
el: Η προτιμώμενη στοίχιση για τη συμβολοσειρά, για κείμενο πολλαπλής γραμμής

en: Justify
el: Πλήρης στοίχιση

en: Whether the text should be justified
el: Εάν το κείμενο πρέπει να στοιχιστεί πλήρως

en: Password Character
el: Χαρακτήρας κωδικού πρόσβασης

en: If non-zero, use this character to display the actor’s contents
el: Εάν είναι μη μηδενικός, χρησιμοποιήστε αυτόν τον χαρακτήρα για εμφάνιση των περιεχομένων του δράστη

en: Max Length
el: Μέγιστο μήκος

en: Maximum length of the text inside the actor
el: Μέγιστο μήκος του κειμένου μέσα στον δράστη

en: Single Line Mode
el: Λειτουργία μονής γραμμής

en: Whether the text should be a single line
el: Εάν το κείμενο πρέπει να είναι μονής γραμμής

en: Selected Text Color
el: Επιλεγμένο χρώμα κειμένου

en: Selected Text Color Set
el: Ορισμός επιλεγμένου χρώματος κειμένου

en: Whether the selected text color has been set
el: Εάν ορίστηκε το χρώμα επιλεγμένου κειμένου

en: Loop
el: Βρόχος

en: Should the timeline automatically restart
el: Θα πρέπει η χρονογραμμή να ξεκινήσει αυτόματα

en: Delay
el: Καθυστέρηση

en: Delay before start
el: Καθυστέρηση πριν την έναρξη

en: Duration
el: Διάρκεια

en: Duration of the timeline in milliseconds
el: Διάρκεια της χρονογραμμής σε ms

en: Direction
el: Κατεύθυνση

en: Direction of the timeline
el: Κατεύθυνση της χρονογραμμής

en: Auto Reverse
el: Αυτόματη αντιστροφή

en: Whether the direction should be reversed when reaching the end
el: Εάν η κατεύθυνση πρέπει να αντιστραφεί όταν φτάσει το τέλος

en: Repeat Count
el: Μέτρηση επαναλήψεων

en: How many times the timeline should repeat
el: Αριθμός επαναλήψεων χρονογραμμής

en: Progress Mode
el: Λειτουργία προόδου

en: How the timeline should compute the progress
el: Υπολογισμός προόδου από τη χρονογραμμή

en: Interval
el: Μεσοδιάστημα

en: The interval of values to transition
el: Το μεσοδιάστημα τιμών για μετάβαση

en: Animatable
el: Κινήσιμο

en: The animatable object
el: Το κινήσιμο αντικείμενο

en: Remove on Complete
el: Αφαίρεση με την ολοκλήρωση

en: Detach the transition when completed
el: Απόσπαση της μετάβασης όταν ολοκληρωθεί

en: Zoom Axis
el: Άξονας εστίασης

en: Constraints the zoom to an axis
el: Περιορισμοί εστίασης σε έναν άξονα

en: Timeline
el: Χρονογραμμή

en: Timeline used by the alpha
el: Η χρησιμοποιούμενη χρονογραμμή από το άλφα

en: Alpha value
el: Τιμή άλφα

en: Alpha value as computed by the alpha
el: Τιμή άλφα όπως υπολογίζεται από το άλφα

en: Mode
el: Λειτουργία

en: Progress mode
el: Λειτουργία προόδου

en: Object
el: Αντικείμενο

en: Object to which the animation applies
el: Αντικείμενο εφαρμογής της κινούμενης εικόνας

en: The mode of the animation
el: Η λειτουργία της κινούμενης εικόνας

en: Duration of the animation, in milliseconds
el: Διάρκεια της κινούμενης εικόνας, σε ms

en: Whether the animation should loop
el: Εάν η κινούμενη εικόνα θα κάνει βρόχο

en: The timeline used by the animation
el: Η χρονογραμμή που χρησιμοποιείται από την κινούμενη εικόνα

en: Alpha
el: Άλφα

en: The alpha used by the animation
el: Η άλφα που χρησιμοποιείται από την κινούμενη εικόνα

en: The duration of the animation
el: Η διάρκεια της κινούμενης εικόνας

en: The timeline of the animation
el: Η χρονογραμμή της κινούμενης εικόνας

en: Alpha Object to drive the behaviour
el: Αντικείμενο άλφα για οδηγός συμπεριφοράς

en: Start Depth
el: Βάθος έναρξης

en: Initial depth to apply
el: Αρχικό βάθος εφαρμογής

en: End Depth
el: Βάθος τέλους

en: Final depth to apply
el: Τελικό βάθος εφαρμογής

en: Start Angle
el: Γωνία έναρξης

en: Initial angle
el: Αρχική γωνία

en: End Angle
el: Γωνία τέλους

en: Final angle
el: Τελική γωνία

en: Angle x tilt
el: Γωνία κλίσης x

en: Tilt of the ellipse around x axis
el: Κλίση της έλλειψης γύρω από τον άξονα x

en: Angle y tilt
el: Γωνία κλίσης y

en: Tilt of the ellipse around y axis
el: Κλίση της έλλειψης γύρω από τον άξονα y

en: Angle z tilt
el: Γωνία κλίσης z

en: Tilt of the ellipse around z axis
el: Κλίση της έλλειψης γύρω από τον άξονα z

en: Width of the ellipse
el: Πλάτος της έλλειψης

en: Height of ellipse
el: Ύψος της έλλειψης

en: Center
el: Κέντρο

en: Center of ellipse
el: Κέντρο της έλλειψης

en: Direction of rotation
el: Κατεύθυνση περιστροφής

en: Opacity Start
el: Αδιαφάνεια έναρξης

en: Initial opacity level
el: Αρχικό επίπεδο αδιαφάνειας

en: Opacity End
el: Αδιαφάνεια τέλους

en: Final opacity level
el: Τελικό επίπεδο αδιαφάνειας

en: The ClutterPath object representing the path to animate along
el: Το αντικείμενο ClutterPath αναπαριστά τη διαδρομή κίνησης

en: Angle Begin
el: Γωνία εκκίνησης

en: Angle End
el: Γωνία τερματισμού

en: Axis
el: Άξονας

en: Axis of rotation
el: Άξονας περιστροφής

en: Center X
el: Κέντρο X

en: X coordinate of the center of rotation
el: Συντεταγμένη Χ του κέντρου περιστροφής

en: Center Y
el: Κέντρο Υ

en: Y coordinate of the center of rotation
el: Συντεταγμένη Υ του κέντρου περιστροφής

en: Center Z
el: Κέντρο Ζ

en: Z coordinate of the center of rotation
el: Συντεταγμένη Ζ του κέντρου περιστροφής

en: X Start Scale
el: Κλίμακα έναρξης Χ

en: Initial scale on the X axis
el: Αρχική κλίμακα στον άξονα Χ

en: X End Scale
el: Κλίμακα τέλους Χ

en: Final scale on the X axis
el: Τελική κλίμακα στον άξονα Χ

en: Y Start Scale
el: Κλίμακα έναρξης Υ

en: Initial scale on the Y axis
el: Αρχική κλίμακα στον άξονα Υ

en: Y End Scale
el: Κλίμακα τέλους Υ

en: Final scale on the Y axis
el: Τελική κλίμακα στον άξονα Υ

en: The background color of the box
el: Το χρώμα παρασκηνίου του πλαισίου

en: Color Set
el: Ορισμός χρώματος

en: Surface Width
el: Πλάτος επιφάνειας

en: The width of the Cairo surface
el: Το πλάτος της επιφάνειας Cairo

en: Surface Height
el: Το ύψος της επιφάνειας

en: The height of the Cairo surface
el: Το ύψος της επιφάνειας Cairo

en: Auto Resize
el: Αυτόματη αυξομείωση

en: Whether the surface should match the allocation
el: Εάν η επιφάνεια πρέπει να ταιριάζει με την κατανομή

en: URI of a media file
el: URI αρχείου μέσων

en: Playing
el: Αναπαραγωγή

en: Whether the actor is playing
el: Εάν ο δράστης παίζει

en: Progress
el: Πρόοδος

en: Current progress of the playback
el: Τρέχουσα πρόοδος αναπαραγωγής

en: Subtitle URI
el: Υπότιτλος URI

en: URI of a subtitle file
el: URI του αρχείου υπότιτλου

en: Subtitle Font Name
el: Όνομα γραμματοσειράς υπότιτλου

en: The font used to display subtitles
el: Η χρησιμοποιούμενη γραμματοσειρά εμφάνισης υποτίτλων

en: Audio Volume
el: Ένταση ήχου

en: The volume of the audio
el: Η ένταση του ήχου

en: Can Seek
el: Δυνατότητα αναζήτησης

en: Whether the current stream is seekable
el: Εάν η τρέχουσα ροή είναι αναζητήσιμη

en: Buffer Fill
el: Γέμισμα της ενδιάμεσης μνήμης

en: The fill level of the buffer
el: Το επίπεδο γεμίσματος της ενδιάμεσης μνήμης

en: The duration of the stream, in seconds
el: Η διάρκεια της ροής, σε δευτερόλεπτα

en: The color of the rectangle
el: Το χρώμα του ορθογωνίου

en: Border Color
el: Χρώμα περιγράμματος

en: The color of the border of the rectangle
el: Το χρώμα του περιγράμματος του ορθογωνίου

en: Border Width
el: Πλάτος περιγράμματος

en: The width of the border of the rectangle
el: Το πλάτος του περιγράμματος του ορθογωνίου

en: Has Border
el: Ύπαρξη περιγράμματος

en: Whether the rectangle should have a border
el: Εάν το ορθογώνιο πρέπει να έχει περίγραμμα

en: Vertex Source
el: Πηγή κορυφής

en: Source of vertex shader
el: Πηγή του σκιαστή κορυφής

en: Fragment Source
el: Πηγή κομματιού

en: Source of fragment shader
el: Πηγή του σκιαστή κομματιού

en: Compiled
el: Μεταγλωττισμένο

en: Whether the shader is compiled and linked
el: Εάν ο σκιαστής μεταγλωττίστηκε και συνδέθηκε

en: Whether the shader is enabled
el: Εάν ο σκιαστής είναι ενεργός

note: translators: the first %s is the type of the shader, either * Vertex shader or Fragment shader; the second %s is the actual * error as reported by COGL
en: %s compilation failed: %s
el: αποτυχία μεταγλώττισης %s: %s

en: Vertex shader
el: Σκιαστής κορυφής

en: Fragment shader
el: Σκιαστής κομματιού

en: State
el: Κατάσταση

en: Currently set state, (transition to this state might not be complete)
el: Τρέχον ορισμός κατάστασης, (η μετάβαση σε αυτήν την κατάσταση μπορεί να μην είναι πλήρης)

en: Default transition duration
el: Προεπιλεγμένη διάρκεια μετάβασης

en: Column Number
el: Αριθμός στήλης

en: The column the widget resides in
el: Η στήλη του γραφικού στοιχείου βρίσκεται στο

en: Row Number
el: Αριθμός γραμμής

en: The row the widget resides in
el: Η γραμμή του γραφικού στοιχείου βρίσκεται στο

en: Column Span
el: Κάλυψη στήλης

en: The number of columns the widget should span
el: Ο αριθμός των στηλών του γραφικού στοιχείου που πρέπει να καλυφθεί

en: Row Span
el: Κάλυψη γραμμής

en: The number of rows the widget should span
el: Ο αριθμός των γραμμών του γραφικού στοιχείου που πρέπει να καλυφθεί

en: Horizontal Expand
el: Οριζόντια επέκταση

en: Allocate extra space for the child in horizontal axis
el: Εκχώρηση πρόσθετου χώρου για το θυγατρικό στον οριζόντιο άξονα

en: Vertical Expand
el: Κάθετη επέκταση

en: Allocate extra space for the child in vertical axis
el: Εκχώρηση πρόσθετου χώρου για το θυγατρικό στον κάθετο άξονα

en: Spacing between columns
el: Διάκενο μεταξύ στηλών

en: Spacing between rows
el: Διάκενο μεταξύ γραμμών

en: Sync size of actor
el: Συγχρονισμός μεγέθους του δράστη

en: Auto sync size of actor to underlying pixbuf dimensions
el: Αυτόματος συγχρονισμός μεγέθους του δράστη στις υποκείμενες διαστάσεις pixbuf

en: Disable Slicing
el: Απενεργοποίηση τεμαχισμού

en: Forces the underlying texture to be singular and not made of smaller space saving individual textures
el: Εξαναγκάζει την υποκείμενη υφή να είναι μοναδική και να μην κατασκευάζεται από μικρότερο χώρο αποθηκεύοντας ατομικές υφές

en: Tile Waste
el: Απώλεια παράθεσης

en: Maximum waste area of a sliced texture
el: Μέγιστη περιοχή απώλειας τεμαχισμένης υφής

en: Horizontal repeat
el: Οριζόντια επανάληψη

en: Repeat the contents rather than scaling them horizontally
el: Επανάληψη των περιεχομένων αντί για κλιμάκωση τους οριζόντια

en: Vertical repeat
el: Κάθετη επανάληψη

en: Repeat the contents rather than scaling them vertically
el: Επανάληψη των περιεχομένων αντί για κλιμάκωση τους κάθετα

en: Filter Quality
el: Ποιότητα φίλτρου

en: Rendering quality used when drawing the texture
el: Απόδοση χρησιμοποιούμενης ποιότητας όταν σχεδιάζεται η υφή

en: Pixel Format
el: Μορφή εικονοστοιχείου

en: The Cogl pixel format to use
el: Η μορφή εικονοστοιχείου Cogl για χρήση

en: Cogl Texture
el: Υφή Cogl

en: The underlying Cogl texture handle used to draw this actor
el: Ο χειρισμός της υποκείμενης υφής Cogl χρησιμοποιήθηκε για σχεδιασμό αυτού του δράστη

en: Cogl Material
el: Υλικό Cogl

en: The underlying Cogl material handle used to draw this actor
el: Ο χειρισμός του υποκείμενου υλικού Cogl χρησιμοποιήθηκε για σχεδιασμό αυτού του δράστη

en: The path of the file containing the image data
el: Η διαδρομή του αρχείου που περιέχει τα δεδομένα εικόνας

en: Keep Aspect Ratio
el: Διατήρηση λόγου θέασης

en: Keep the aspect ratio of the texture when requesting the preferred width or height
el: διατήρηση του λόγου θέασης της υφής όταν ζητάτε το προτιμώμενο πλάτος ή ύψος

en: Load asynchronously
el: Ασύγχρονη φόρτωση

en: Load files inside a thread to avoid blocking when loading images from disk
el: Φόρτωση αρχείων μέσα σε νήμα για αποφυγή φραγής όταν φορτώνονται εικόνες από δίσκο

en: Load data asynchronously
el: Ασύγχρονη φόρτωση δεδομένων

en: Decode image data files inside a thread to reduce blocking when loading images from disk
el: Αποκωδικοποίηση αρχείων δεδομένων εικόνας μέσα σε νήμα για μείωση φραγής όταν φορτώνονται εικόνες από δίσκο

en: Pick With Alpha
el: Επιλογή με άλφα

en: Shape actor with alpha channel when picking
el: Δράστης σχήματος με κανάλι άλφα όταν επιλέγει

en: Failed to load the image data
el: Αδυναμία φόρτωσης δεδομένων εικόνας

en: YUV textures are not supported
el: Υφές YUV δεν υποστηρίζονται

en: YUV2 textures are not supported
el: Υφές YUV2 δεν υποστηρίζονται

en: Could not initialize Gdk
el: Αδυναμία αρχικοποιήσης Gdk

en: Could not find a suitable CoglWinsys for a GdkDisplay of type %s
el: Αδυναμία εύρεσης κατάλληλου CoglWinsys για ένα GdkDisplay τύπου %s

en: Surface
el: Επιφάνεια

en: The underlying wayland surface
el: Η υποκείμενη επιφάνεια wayland

en: Surface width
el: Πλάτος επιφάνειας

en: The width of the underlying wayland surface
el: Το πλάτος της υποκείμενης επιφάνειας wayland

en: Surface height
el: Ύψος επιφάνειας

en: The height of the underlying wayland surface
el: Το ύψος της υποκείμενης επιφάνειας wayland

en: X display to use
el: Εμφάνιση Χ για χρήση

en: X screen to use
el: Οθόνη Χ για χρήση

en: Make X calls synchronous
el: Να γίνουν οι κλήσεις Χ σύγχρονες

en: Disable XInput support
el: Απενεργοποίηση υποστήριξης XInput

en: The Clutter backend
el: Το σύστημα υποστήριξης Clutter

en: Pixmap
el: Χάρτης εικονοστοιχείων

en: The X11 Pixmap to be bound
el: Ο χάρτης εικονοστοιχείων X11 για σύνδεση

en: Pixmap width
el: Πλάτος χάρτη εικονοστοιχείων

en: The width of the pixmap bound to this texture
el: Το πλάτος του χάρτη εικονοστοιχείων συνδεδεμένου με αυτήν την υφή

en: Pixmap height
el: Ύψος χάρτη εικονοστοιχείων

en: The height of the pixmap bound to this texture
el: Το ύψος του χάρτη εικονοστοιχείων συνδεδεμένου με αυτήν την υφή

en: Pixmap Depth
el: Βάθος χάρτη εικονοστοιχείων

en: The depth (in number of bits) of the pixmap bound to this texture
el: Το βάθος (σε αριθμό δυαδικών) του χάρτη εικονοστοιχείων συνδεδεμένων με αυτήν την υφή

en: Automatic Updates
el: Αυτόματες ενημερώσεις

en: If the texture should be kept in sync with any pixmap changes.
el: Εάν η υφή πρέπει να κρατηθεί σε συγχρονισμό με οποιεσδήποτε αλλαγές χάρτη εικονοστοιχείων.

en: Window
el: Παράθυρο

en: The X11 Window to be bound
el: Το παράθυρο X11 για σύνδεση

en: Window Redirect Automatic
el: Αυτόματη ανακατεύθυνση παραθύρου

en: If composite window redirects are set to Automatic (or Manual if false)
el: Εάν οι ανακατευθύνσεις του σύνθετου παράθυρου ορίζονται σε αυτόματο (ή χειροκίνητο σε περίπτωση λάθους)

en: Window Mapped
el: Χαρτογραφημένο παράθυρο

en: If window is mapped
el: Εάν το παράθυρο χαρτογραφήθηκε

en: Destroyed
el: Κατεστραμμένο

en: If window has been destroyed
el: Εάν το παράθυρο καταστράφηκε

en: Window X
el: Παράθυρο Χ

en: X position of window on screen according to X11
el: Θέση Χ του παραθύρου στην οθόνη σύμφωνα με το X11

en: Window Y
el: Παράθυρο Υ

en: Y position of window on screen according to X11
el: Θέση Υ του παραθύρου στην οθόνη σύμφωνα με το X11

en: Window Override Redirect
el: Ανακατεύθυνση αντικατάστασης παραθύρου

en: If this is an override-redirect window
el: Εάν είναι ένα παράθυρο αντικατάστασης-ανακατεύθυνσης
