clutter-1.0 - en to eo translation catalogue (292 entries)

en: X coordinate
eo: X-koordinato

en: X coordinate of the actor
eo: X-koordinato de la aganto

en: Y coordinate
eo: Y-koordinato

en: Y coordinate of the actor
eo: Y-koordinato de la aganto

en: Position
eo: Pozicio

en: Width
eo: Larĝo

en: Width of the actor
eo: Larĝo de la aganto

en: Height
eo: Alto

en: Height of the actor
eo: Alto de la aganto

en: Fixed X
eo: Fiksita X

en: Forced X position of the actor
eo: Devigita X-pozicio de la aktoro

en: Fixed Y
eo: Fiksita Y

en: Forced Y position of the actor
eo: Devigita Y-pozicio de la aktoro

en: Fixed position set
eo: Agordis fiksitan pozicion

en: Whether to use fixed positioning for the actor
eo: Ĉu uzi fiksitan pozicion por la aktoro?

en: Min Width
eo: Minimuma larĝo

en: Forced minimum width request for the actor
eo: Demando pro devigita minimuma larĝo de la aktoro

en: Min Height
eo: Minimuma alto

en: Forced minimum height request for the actor
eo: Demando pro devigita minimuma alto de la aktoro

en: Natural Width
eo: Natura larĝo

en: Forced natural width request for the actor
eo: Demando pro natura larĝo de la aktoro

en: Natural Height
eo: Natura alto

en: Forced natural height request for the actor
eo: Demando pro natura alto de la aktoro

en: Minimum width set
eo: Agordis minimuman larĝon

en: Whether to use the min-width property
eo: Ĉu uzi la la atributon "min-width"?

en: Minimum height set
eo: Agordis minimuman alton

en: Whether to use the min-height property
eo: Ĉu uzi la la atributon "min-height"?

en: Natural width set
eo: Agordis naturan larĝon

en: Whether to use the natural-width property
eo: Ĉu uzi la la atributon "natural-width"?

en: Natural height set
eo: Agordis naturan alton

en: Whether to use the natural-height property
eo: Ĉu uzi la la atributon "natural-height"?

en: Allocation
eo: Atribuo

en: The actor's allocation
eo: La atribuo de la aktoro

en: Request Mode
eo: Petreĝimo

en: The actor's request mode
eo: La petreĝimo de la aktoro

en: Depth
eo: Profundo

en: Position on the Z axis
eo: Pozicio sur la Z-akso

en: Opacity
eo: Opakeco

en: Opacity of an actor
eo: Opakeco de aktoro

en: Visible
eo: Videble

en: Whether the actor is visible or not
eo: Ĉu la aktoro estu videbla aŭ ne?

en: Whether the actor will be painted
eo: Ĉu la aktoro estu montrata?

en: Realized
eo: Realigite

en: Whether the actor has been realized
eo: Ĉu la aktoro estu realigata?

en: Reactive
eo: Reagante

en: Whether the actor is reactive to events
eo: Ĉu la aktoro estu reangante?

en: Name
eo: Nomo

en: Name of the actor
eo: Nomo de la aktoro

en: Scale X
eo: X-skalo

en: Scale factor on the X axis
eo: Skalfaktoro sur la X-akso

en: Scale Y
eo: Y-skalo

en: Scale factor on the Y axis
eo: Skalfaktoro sur la Y-akso

en: Scale Center X
eo: Skalcentro de X

en: Horizontal scale center
eo: Horizontala skalcentro

en: Scale Center Y
eo: Skalcentro de Y

en: Vertical scale center
eo: Vertikala skalcentro

en: Scale Gravity
eo: Skalgravito

en: The center of scaling
eo: La skalocentro

en: Rotation Angle X
eo: Rotaci-angulo de X

en: The rotation angle on the X axis
eo: La rotaci-angulo sur la X-akso

en: Rotation Angle Y
eo: Rotaci-angulo de Y

en: The rotation angle on the Y axis
eo: La rotaci-angulo sur la Y-akso

en: Rotation Angle Z
eo: Rotaci-angulo de Z

en: The rotation angle on the Z axis
eo: La rotaci-angulo sur la Z-akso

en: Rotation Center X
eo: Rotaci-centro de X

en: The rotation center on the X axis
eo: La rotaci-centro sur la X-akso

en: Rotation Center Y
eo: Rotaci-centro de Y

en: The rotation center on the Y axis
eo: La rotaci-centro sur la Y-akso

en: Rotation Center Z
eo: Rotaci-centro de Z

en: The rotation center on the Z axis
eo: La rotaci-centro sur la Z-akso

en: Rotation Center Z Gravity
eo: Gravito de la rotaci-centro de Z

en: Center point for rotation around the Z axis
eo: Centra punkto de la rotacio ĉirkaŭ la Z-akso

en: Anchor X
eo: X-ankro

en: X coordinate of the anchor point
eo: X-kordinato de la ankropunkto

en: Anchor Y
eo: Y-ankro

en: Y coordinate of the anchor point
eo: Y-kordinato de la ankropunkto

en: Anchor Gravity
eo: Ankrogravito

en: The anchor point as a ClutterGravity
eo: La ankropunkto kiel ClutterGravity

en: Show on set parent
eo: Montri en agorditan gepatran objekton

en: Whether the actor is shown when parented
eo: Ĉu montri la aktoron estas subordigita al gepatra objekto?

en: Text Direction
eo: Tekstodirekto

en: Direction of the text
eo: Direkto de la teksto

en: Has Pointer
eo: Havas montrilon

en: Whether the actor contains the pointer of an input device
eo: Ĉu la aktoro enhavas montrilon de enigaparato?

en: Actions
eo: Agoj

en: Adds an action to the actor
eo: Aldonas agon al la aktoro

en: Constraints
eo: Limigoj

en: Adds a constraint to the actor
eo: Aldonas limigon al la aktoro

en: Layout Manager
eo: Aspekt-administrilo

en: Whether the background color is set
eo: Ĉu la fonon estas agordita?

en: Actor
eo: Aktoro

en: Enabled
eo: Enŝaltite

en: Source
eo: Fonto

en: The source of the alignment
eo: La fonto de la ĝisrandigo

en: Align Axis
eo: Ĝisrandiga akso

en: The axis to align the position to
eo: La akso al kiu ĝisrandigi

en: Factor
eo: Faktoro

en: The alignment factor, between 0.0 and 1.0
eo: La ĝisrandig-faktoro, inter 0.0 kaj 1.0

en: The source of the binding
eo: La fonto de la ligo

en: Coordinate
eo: Koordinato

en: The coordinate to bind
eo: La ligenda koordinato

en: Offset
eo: Deŝovo

en: Horizontal Alignment
eo: Horizontala ĝisrandigo

en: Vertical Alignment
eo: Vertikala ĝisrandigo

en: Expand
eo: Etendi

en: Horizontal Fill
eo: Horizantala plenigo

en: Vertical Fill
eo: Vertikala plenigo

en: Vertical
eo: Vertikale

en: Orientation
eo: Orientiĝo

en: Homogeneous
eo: Homogene

en: Spacing
eo: Interspaco

en: Use Animations
eo: Uzi animaciojn

en: The duration of the animations
eo: La daŭro de la animacioj

en: Container
eo: Ujo

en: Pressed
eo: Premite

en: Long Press Duration
eo: Dauer des langen Drucks

en: Tint
eo: Tinte

en: Horizontal Tiles
eo: Horizontalaj kaheloj

en: The number of horizontal tiles
eo: La nombro da horizontalaj kaheloj

en: Vertical Tiles
eo: Vertikalaj kaheloj

en: The number of vertical tiles
eo: La nombro da vertikalaj kaheloj

en: The desaturation factor
eo: La saturiga faktoro

en: Backend
eo: Interno

en: The ClutterBackend of the device manager
eo: La Clutter-interno de la aparatadministrilo

en: Drag Handle
eo: Treni prenilon

en: The actor that is being dragged
eo: La aktoro kiu estas trenota

en: Drag Axis
eo: Tren-akso

en: Id
eo: ID

en: The name of the device
eo: La nomo de la aparato

en: Device Type
eo: Aparat-tipo

en: The type of the device
eo: La tipo de la aparato

en: Device Manager
eo: Aparat-administrilo

en: The device manager instance
eo: La instanco de la aparatadministrilo

en: Device Mode
eo: Aparat-reĝimo

en: The mode of the device
eo: La reĝimo de la aparato

en: Has Cursor
eo: Havas kursoron

en: Whether the device has a cursor
eo: Ĉu la aparato havas kursoron?

en: Whether the device is enabled
eo: Ĉu la aparato estas enŝaltite?

en: Number of Axes
eo: Nombro da aksoj

en: The number of axes on the device
eo: La nombro da aksoj de la aparato

en: The backend instance
eo: La instanco de la interno

en: Value Type
eo: Valor-tipo

en: Initial Value
eo: Komenca valoro

en: Final Value
eo: Fina valoro

en: Manager
eo: Administrilo

en: Make all warnings fatal
eo: Igi ĉiujn avertojn fatalaj

en: Direction for the text
eo: Direkto de la teksto

en: Use 'fuzzy' picking
eo: Uzi 'svage'-markojn

en: Enable accessibility
eo: Enŝalti atingeblon

en: Clutter Options
eo: Opcioj de Clutter

en: Show Clutter Options
eo: Montri la opciojn de Clutter

en: Path
eo: Vojo

en: Filename Set
eo: Agordis dosiernomon

en: Whether the :filename property is set
eo: Ĉu la :filename-atributo estas agordita?

en: Filename
eo: Dosiernomo

en: Double Click Time
eo: Duobla alklaktempo

en: Double Click Distance
eo: Duobla alklakdistanco

en: Drag Threshold
eo: Ŝova sojlo

en: Font Name
eo: Tiparnomo

en: From Edge
eo: De eĝo

en: To Edge
eo: Al eĝo

en: Offscreen
eo: For de la ekrano

en: Cursor Visible
eo: Kursoro videbla

en: Color
eo: Koloro

en: Perspective
eo: Perspektivo

en: Title
eo: Titolo

en: Use Fog
eo: Uzi nebulon

en: Fog
eo: Nebulo

en: Use Alpha
eo: Uzi alfo-kanalon

en: Text
eo: Teksto

en: The contents of the buffer
eo: La enhavoj de la bufro

en: Text length
eo: Taksta longeco

en: The buffer for the text
eo: La bufro por la teksto

en: The font to be used by the text
eo: La tiparo uzota por la teksto

en: Font Description
eo: Priskribo de la tiparo

en: The font description to be used
eo: La uzota priskribo de la tiparo

en: The text to render
eo: La bildigota teksto

en: Font Color
eo: Tiparkoloro

en: Editable
eo: Redakteble

en: Whether the text is editable
eo: Ĉu la teksto estas redakteble?

en: Selectable
eo: Elekteble

en: Whether the text is selectable
eo: Ĉu la teksto estas elekteble?

en: Activatable
eo: Aktivigeble

en: Cursor Color
eo: Kursor-koloro

en: Cursor Size
eo: Kursorogrando

en: Cursor Position
eo: Kursoropozicio

en: The cursor position
eo: La kursoropozicio

en: Selection Color
eo: Koloro de la elektaĵo

en: Selection Color Set
eo: Agordis elektaĵ-koloron

en: Whether the selection color has been set
eo: Ĉu la elektaĵ-koloro estas agordite?

en: Attributes
eo: Atributoj

en: Line wrap
eo: Linifaldo

en: Justify
eo: Ĝisrandigi

en: Max Length
eo: Maksimuma larĝo

en: Selected Text Color
eo: Koloro de elektita teksto

en: Selected Text Color Set
eo: Agordis koloro de elektita teksto

en: Whether the selected text color has been set
eo: Ĉu la koloro de elektita teksto estas agordite?

en: Loop
eo: Iteracio

en: Delay
eo: Malfruigo

en: Delay before start
eo: Malfruigo antaŭ starto

en: Duration
eo: Daŭro

en: Direction
eo: Direkto

en: Progress Mode
eo: Progres-reĝimo

en: Timeline
eo: Kronologio

en: Timeline used by the alpha
eo: Kronologio uzata de alfo

en: Alpha value
eo: Alfo-valoro

en: Mode
eo: Reĝimo

en: Progress mode
eo: Progres-reĝimo

en: Object
eo: Objekto

en: Duration of the animation, in milliseconds
eo: Daŭro de la animacio, per milisekundoj

en: Whether the animation should loop
eo: Ĉu la animacio iteraciu?

en: The timeline used by the animation
eo: La kronologio uzata de la animacio

en: Alpha
eo: Alfo

en: The alpha used by the animation
eo: La alfo uzata de la animacio

en: The duration of the animation
eo: La daŭro de la animacio

en: The timeline of the animation
eo: La kronologio de la animacio

en: Start Angle
eo: Komenca angulo

en: Initial angle
eo: Unua angulo

en: End Angle
eo: Fina angulo

en: Final angle
eo: Lasta angulo

en: Angle x tilt
eo: Inklina angulo de la X-akso

en: Tilt of the ellipse around x axis
eo: Inklina angulo de elipso ĉe la X-akso

en: Angle y tilt
eo: Inklina angulo de la Y-akso

en: Tilt of the ellipse around y axis
eo: Inklina angulo de elipso ĉe la Y-akso

en: Angle z tilt
eo: Inklina angulo de la Z-akso

en: Tilt of the ellipse around z axis
eo: Inklina angulo de elipso ĉe la Z-akso

en: Width of the ellipse
eo: Larĝo de la elipso

en: Height of ellipse
eo: Alto de la elipso

en: Center
eo: Centro

en: Center of ellipse
eo: Centro de la elipso

en: Direction of rotation
eo: Direkto de la rotacio

en: Opacity Start
eo: Komenca opakeco

en: Initial opacity level
eo: Komenca opakec-nivelo

en: Opacity End
eo: Fina opakeco

en: Final opacity level
eo: Fina opakec-nivelo

en: The ClutterPath object representing the path to animate along
eo: La ClutterPath-objekto figuras la vojon laŭ kiu animacio kuras

en: Angle Begin
eo: Komenca angulo

en: Angle End
eo: Fina angulo

en: Axis
eo: Akso

en: Axis of rotation
eo: Akso de la rotacio

en: Center X
eo: X-centro

en: X coordinate of the center of rotation
eo: X-koordinato de la rotacia centro

en: Center Y
eo: Y-centro

en: Y coordinate of the center of rotation
eo: Y-koordinato de la rotacia centro

en: Center Z
eo: Z-centro

en: Z coordinate of the center of rotation
eo: Z-koordinato de la rotacia centro

en: X Start Scale
eo: Komenca X-skalo

en: Initial scale on the X axis
eo: Komenca skalo sur la X-akso

en: X End Scale
eo: Fina X-skalo

en: Final scale on the X axis
eo: Fina skalo sur la X-akso

en: Y Start Scale
eo: Komenca Y-skalo

en: Initial scale on the Y axis
eo: Komenca skalo sur la Y-akso

en: Y End Scale
eo: Fina Y-skalo

en: Final scale on the Y axis
eo: Fina skalo sur la Y-akso

en: The background color of the box
eo: La fono de la skatolo

en: Color Set
eo: Agordis koloron

en: Playing
eo: Ludante

en: Progress
eo: Progreso

en: Subtitle URI
eo: Adreso de subtekstoj

en: Subtitle Font Name
eo: Tiparnomo por subtekstoj

en: The font used to display subtitles
eo: La tiparo por vidigi subtekstojn

en: Audio Volume
eo: Sonlaŭteco

en: The volume of the audio
eo: La laŭteco de la sono

en: Can Seek
eo: Eblas serĉi

en: The duration of the stream, in seconds
eo: La daŭro de la fluo en sekundoj

en: The color of the rectangle
eo: La koloro de la ortangulo

en: Border Color
eo: Borderkoloro

en: The color of the border of the rectangle
eo: La koloro de la bordero de la ortangulo

en: Border Width
eo: Larĝo de la bordero

en: The width of the border of the rectangle
eo: La larĝo de la bordero de la ortangulo

en: Has Border
eo: Havas borderon

en: Whether the rectangle should have a border
eo: Ĉu la ortangulo havu borderon?

en: State
eo: Stato

en: Column Number
eo: Kolumnonumero

en: Row Number
eo: Viconumero

en: Horizontal repeat
eo: Ripeti horizontale

en: Repeat the contents rather than scaling them horizontally
eo: Ripeti la enhavon horizontale, anstataŭ skali ĝin

en: Vertical repeat
eo: Ripeti vertikale

en: Repeat the contents rather than scaling them vertically
eo: Ripeti la enhavon vertikale, anstataŭ skali ĝin

en: Pick With Alpha
eo: Elekti kun alfo-kanalo

en: X display to use
eo: X-vidigilo uzota

en: X screen to use
eo: X-ekrano uzota

en: Make X calls synchronous
eo: Fari X-vokojn sinkrone

en: The Clutter backend
eo: La Clutter-interno

en: Automatic Updates
eo: Aŭtomataj ĝisdatigoj

en: Window
eo: Fenestro

en: Destroyed
eo: Detruite

en: If window has been destroyed
eo: Se la fenestro estas detruita

en: Window X
eo: X de la fenestro

en: X position of window on screen according to X11
eo: X-pozicio de la fenestro sur la ekrano laŭ X11

en: Window Y
eo: X de la fenestro

en: Y position of window on screen according to X11
eo: Y-pozicio de la fenestro sur la ekrano laŭ X11
