clutter 1.3.14 - en to fr translation catalogue (654 entries)

en: X coordinate
fr: Coordonnée X

en: X coordinate of the actor
fr: Coordonnée X de l’acteur

en: Y coordinate
fr: Coordonnée Y

en: Y coordinate of the actor
fr: Coordonnée Y de l’acteur

en: The position of the origin of the actor
fr: La position de l’origine de l’acteur

en: Width
fr: Largeur

en: Width of the actor
fr: Largeur de l’acteur

en: Height
fr: Hauteur

en: Height of the actor
fr: Hauteur de l’acteur

en: Size
fr: Taille

en: The size of the actor
fr: La taille de l’acteur

en: Fixed X
fr: X fixé

en: Forced X position of the actor
fr: Position fixe de l’acteur sur l’axe X

en: Fixed Y
fr: Y fixé

en: Forced Y position of the actor
fr: Position fixe de l’acteur sur l’axe Y

en: Fixed position set
fr: Position fixe définie

en: Whether to use fixed positioning for the actor
fr: Indique si l’acteur utilise un positionnement fixe

en: Min Width
fr: Largeur minimale

en: Forced minimum width request for the actor
fr: Requête de largeur minimale forcée pour l’acteur

en: Min Height
fr: Hauteur minimale

en: Forced minimum height request for the actor
fr: Requête de hauteur minimale forcée pour l’acteur

en: Natural Width
fr: Largeur naturelle

en: Forced natural width request for the actor
fr: Requête de largeur naturelle forcée pour l’acteur

en: Natural Height
fr: Hauteur Naturelle

en: Forced natural height request for the actor
fr: Requête de hauteur naturelle forcée pour l’acteur

en: Minimum width set
fr: Largeur minimale définie

en: Whether to use the min-width property
fr: Indique s’il faut utiliser la propriété « min-width » (largeur minimale)

en: Minimum height set
fr: Hauteur minimale définie

en: Whether to use the min-height property
fr: Indique s’il faut utiliser la propriété « min-height » (hauteur minimale)

en: Natural width set
fr: Largeur naturelle définie

en: Whether to use the natural-width property
fr: Indique s’il faut utiliser la propriété « natural-width » (largeur naturelle)

en: Natural height set
fr: Hauteur naturelle définie

en: Whether to use the natural-height property
fr: Indique s’il faut utiliser la propriété « natural-height » (hauteur naturelle)

en: The actor’s allocation
fr: L’allocation de l’acteur

en: Request Mode
fr: Mode de requête

en: The actor’s request mode
fr: Le mode de requête de l’acteur

en: Depth
fr: Profondeur

en: Position on the Z axis
fr: Position sur l’axe Z

en: Z Position
fr: Position Z

en: The actor’s position on the Z axis
fr: Position de l’acteur sur l’axe Z

en: Opacity
fr: Opacité

en: Opacity of an actor
fr: Opacité d’un acteur

en: Offscreen redirect
fr: Redirection hors écran

en: Flags controlling when to flatten the actor into a single image
fr: Drapeaux contrôlant la mise à plat de l’acteur sur une seule image

en: Whether the actor is visible or not
fr: Indique si un acteur est visible ou non

en: Mapped
fr: Tracé

en: Whether the actor will be painted
fr: Indique si l’acteur sera peint

en: Realized
fr: Réalisé

en: Whether the actor has been realized
fr: Indique si l’acteur a été réalisé

en: Reactive
fr: Réactif

en: Whether the actor is reactive to events
fr: Indique si l’acteur est réactif aux événements

en: Has Clip
fr: Possède une zone de rognage

en: Whether the actor has a clip set
fr: Indique si l’acteur possède une zone de rognage définie

en: Clip
fr: Rognage

en: The clip region for the actor
fr: La zone de rognage de l’acteur

en: Clip Rectangle
fr: Rectangle de rognage

en: The visible region of the actor
fr: La zone visible de l’acteur

en: Name
fr: Nom

en: Name of the actor
fr: Nom de l’acteur

en: Pivot Point
fr: Point pivot

en: The point around which the scaling and rotation occur
fr: Le point pivot autour duquel s’organisent l’homothétie et la rotation

en: Pivot Point Z
fr: Point pivot Z

en: Z component of the pivot point
fr: Composant Z du point pivot

en: Scale X
fr: Homothétie (X)

en: Scale factor on the X axis
fr: Facteur d’homothétie sur l’axe X

en: Scale Y
fr: Homothétie (Y)

en: Scale factor on the Y axis
fr: Facteur d’homothétie sur l’axe Y

en: Scale Z
fr: Homothétie (Z)

en: Scale factor on the Z axis
fr: Facteur d’homothétie sur l’axe Z

en: Scale Center X
fr: Centre d’homothétie (X)

en: Horizontal scale center
fr: Centre d’homothétie horizontale

en: Scale Center Y
fr: Centre d’homothétie (Y)

en: Vertical scale center
fr: Centre d’homothétie verticale

en: Scale Gravity
fr: Homothétie par rapport au centre de gravité

en: The center of scaling
fr: Le centre d’homothétie

en: Rotation Angle X
fr: Angle de rotation (X)

en: The rotation angle on the X axis
fr: L’angle de rotation autour de l’axe X

en: Rotation Angle Y
fr: Angle de rotation (Y)

en: The rotation angle on the Y axis
fr: L’angle de rotation autour de l’axe Y

en: Rotation Angle Z
fr: Angle de rotation (Z)

en: The rotation angle on the Z axis
fr: L’angle de rotation autour de l’axe Z

en: Rotation Center X
fr: Centre de rotation (X)

en: The rotation center on the X axis
fr: Le centre de rotation sur l’axe X

en: Rotation Center Y
fr: Centre de rotation (Y)

en: The rotation center on the Y axis
fr: Le centre de rotation sur l’axe Y

en: Rotation Center Z
fr: Centre de rotation (Z)

en: The rotation center on the Z axis
fr: Le centre de rotation sur l’axe Z

en: Rotation Center Z Gravity
fr: Rotation autour du centre de gravité suivant Z

en: Center point for rotation around the Z axis
fr: Point central pour la rotation autour de l’axe Z

en: Anchor X
fr: Ancre (X)

en: X coordinate of the anchor point
fr: Coordonnée X du point d’ancrage

en: Anchor Y
fr: Ancre (Y)

en: Y coordinate of the anchor point
fr: Coordonnée Y du point d’ancrage

en: Anchor Gravity
fr: Centre de gravité de l’ancre

en: The anchor point as a ClutterGravity
fr: Le point d’ancrage comme un « ClutterGravity »

en: Translation along the X axis
fr: Translation le long de l’axe X

en: Translation along the Y axis
fr: Translation le long de l’axe Y

en: Translation along the Z axis
fr: Translation le long de l’axe Z

en: Transform
fr: Transformation

en: Transformation matrix
fr: Matrice de transformation

en: Transform Set
fr: Définition de la transformation

en: Whether the transform property is set
fr: Indique si la propriété « transform » (transformation) est définie

en: Child Transform
fr: Transformation de l’enfant

en: Children transformation matrix
fr: Matrice de transformation de l’enfant

en: Child Transform Set
fr: Définition de la transformation de l’enfant

en: Whether the child-transform property is set
fr: Indique si la propriété « child-transform » (transformation de l’enfant) est définie

en: Show on set parent
fr: Afficher le parent défini

en: Whether the actor is shown when parented
fr: Indique si l’acteur s’affiche quand son parent est défini

en: Clip to Allocation
fr: Coupure d’allocation

en: Sets the clip region to track the actor’s allocation
fr: Définit la région de la coupure pour détecter l’allocation de l’acteur

en: Text Direction
fr: Direction du texte

en: Direction of the text
fr: La direction du texte

en: Has Pointer
fr: Contient le pointeur

en: Whether the actor contains the pointer of an input device
fr: Indique si l’acteur contient le pointeur d’un périphérique d’entrée

en: Adds an action to the actor
fr: Ajoute une action à l’acteur

en: Constraints
fr: Contraintes

en: Adds a constraint to the actor
fr: Ajoute une contrainte à l’acteur

en: Effect
fr: Effet

en: Add an effect to be applied on the actor
fr: Ajoute un effet à appliquer à l’acteur

en: Layout Manager
fr: Gestionnaire de disposition

en: The object controlling the layout of an actor’s children
fr: L’objet contrôlant la disposition des enfants d’un acteur

en: X Expand
fr: Étendre suivant X

en: Whether extra horizontal space should be assigned to the actor
fr: Indique si l’espace horizontal supplémentaire doit être attribué à l’acteur

en: Y Expand
fr: Étendre suivant Y

en: Whether extra vertical space should be assigned to the actor
fr: Indique si l’espace vertical supplémentaire doit être attribué à l’acteur

en: X Alignment
fr: Alignement X

en: The alignment of the actor on the X axis within its allocation
fr: L’alignement de l’acteur sur l’axe X dans l’espace alloué

en: Y Alignment
fr: Alignement Y

en: The alignment of the actor on the Y axis within its allocation
fr: L’alignement de l’acteur sur l’axe Y dans l’espace alloué

en: Margin Top
fr: Marge supérieure

en: Extra space at the top
fr: Espace supplémentaire en haut

en: Margin Bottom
fr: Marge inférieure

en: Extra space at the bottom
fr: Espace supplémentaire en bas

en: Margin Left
fr: Marge de gauche

en: Extra space at the left
fr: Espace supplémentaire à gauche

en: Margin Right
fr: Marge de droite

en: Extra space at the right
fr: Espace supplémentaire à droite

en: Background Color Set
fr: Couleur de fond définie

en: Whether the background color is set
fr: Indique si la couleur de fond a été définie

en: Background color
fr: Couleur de fond

en: The actor’s background color
fr: La couleur de fond de l’acteur

en: First Child
fr: Premier enfant

en: The actor’s first child
fr: Le premier enfant de l’acteur

en: Last Child
fr: Dernier enfant

en: The actor’s last child
fr: Le dernier enfant de l’acteur

en: Content
fr: Contenu

en: Delegate object for painting the actor’s content
fr: Délègue l’objet au dessin du contenu de l’acteur

en: Content Gravity
fr: Centre de gravité du contenu

en: Alignment of the actor’s content
fr: Alignement du contenu de l’acteur

en: Content Box
fr: Boîte du contenu

en: The bounding box of the actor’s content
fr: La boîte délimitant le contenu de l’acteur

en: Minification Filter
fr: Filtre de réduction

en: The filter used when reducing the size of the content
fr: Le filtre utilisé pour réduire la taille du contenu

en: Magnification Filter
fr: Filtre d’agrandissement

en: The filter used when increasing the size of the content
fr: Le filtre utilisé pour augmenter la taille du contenu

en: Content Repeat
fr: Répétition du contenu

en: The repeat policy for the actor’s content
fr: La règle de répétition du contenu de l’acteur

en: Actor
fr: Acteur

en: The actor attached to the meta
fr: L’acteur attaché au méta

en: The name of the meta
fr: Le nom du méta

en: Enabled
fr: Activé

en: Whether the meta is enabled
fr: Indique si le méta est activé

en: The source of the alignment
fr: La source de l’alignement

en: Align Axis
fr: Axe d’alignement

en: The axis to align the position to
fr: L’axe par rapport auquel aligner la position

en: Factor
fr: Facteur

en: The alignment factor, between 0.0 and 1.0
fr: Le facteur d’alignement, entre 0.0 et 1.0

en: Unable to initialize the Clutter backend: no available drivers found.
fr: Impossible d’initialiser le moteur Clutter : aucun pilote disponible.

en: The backend of type “%s” does not support creating multiple stages
fr: Le moteur du type « %s » ne prend pas en charge la création de plusieurs scènes

en: The source of the binding
fr: La source du lien

en: Coordinate
fr: Coordonnée

en: The coordinate to bind
fr: La coordonnée à lier

en: Offset
fr: Décalage

en: The offset in pixels to apply to the binding
fr: Le décalage, en pixels, à appliquer au lien

en: The unique name of the binding pool
fr: Le nom unique de l’ensemble des liens

en: Horizontal Alignment
fr: Alignement horizontal

en: Horizontal alignment for the actor inside the layout manager
fr: Alignement horizontal de l’acteur à l’intérieur du gestionnaire de disposition

en: Vertical Alignment
fr: Alignement vertical

en: Vertical alignment for the actor inside the layout manager
fr: Alignement vertical de l’acteur à l’intérieur du gestionnaire de disposition

en: Default horizontal alignment for the actors inside the layout manager
fr: Alignement horizontal par défaut des acteurs à l’intérieur du gestionnaire de disposition

en: Default vertical alignment for the actors inside the layout manager
fr: Alignement vertical par défaut des acteurs à l’intérieur du gestionnaire de disposition

en: Expand
fr: Étendre

en: Allocate extra space for the child
fr: Alloue de l’espace supplémentaire pour l’enfant

en: Horizontal Fill
fr: Remplissage horizontal

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the horizontal axis
fr: Indique si l’enfant doit être prioritaire lorsque le conteneur alloue de l’espace supplémentaire sur l’axe horizontal

en: Vertical Fill
fr: Remplissage vertical

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the vertical axis
fr: Indique si l’enfant doit être prioritaire lorsque le conteneur alloue de l’espace supplémentaire sur l’axe vertical

en: Horizontal alignment of the actor within the cell
fr: Alignement horizontal de l’acteur dans la cellule

en: Vertical alignment of the actor within the cell
fr: Alignement vertical de l’acteur dans la cellule

en: Whether the layout should be vertical, rather than horizontal
fr: Indique si l’agencement doit être vertical plutôt qu’horizontal

en: The orientation of the layout
fr: L’orientation de la disposition

en: Homogeneous
fr: Homogène

en: Whether the layout should be homogeneous, i.e. all children get the same size
fr: Indique si l’agencement doit être homogène, c.-à-d. si tous les enfants doivent avoir la même taille

en: Pack Start
fr: Empaqueter au début

en: Whether to pack items at the start of the box
fr: Indique s’il faut empaqueter les éléments au début de la boîte

en: Spacing
fr: Espacement

en: Spacing between children
fr: Espacement entre les enfants

en: Use Animations
fr: Utilise les animations

en: Whether layout changes should be animated
fr: Indique si les changements de position doivent être animés ou non

en: Easing Mode
fr: Mode d’animation

en: The easing mode of the animations
fr: Le mode d’animation des animations

en: Easing Duration
fr: Durée d’animation

en: The duration of the animations
fr: La durée des animations

en: Brightness
fr: Luminosité

en: The brightness change to apply
fr: La modification de luminosité à appliquer

en: Contrast
fr: Contraste

en: The contrast change to apply
fr: La modification de contraste à appliquer

en: The width of the canvas
fr: La largeur du canevas

en: The height of the canvas
fr: La hauteur du canevas

en: Scale Factor Set
fr: Facteur d’homothétie renseigné

en: Whether the scale-factor property is set
fr: Indique si la propriété « scale-factor » (facteur d’homothétie) est définie

en: Scale Factor
fr: Facteur d’homothétie

en: The scaling factor for the surface
fr: Le facteur d’homothétie de la surface Cairo

en: Container
fr: Conteneur

en: The container that created this data
fr: Le conteneur qui a créé cette donnée

en: The actor wrapped by this data
fr: L’acteur contenu dans ces données

en: Pressed
fr: Enfoncé

en: Whether the clickable should be in pressed state
fr: Indique si l’objet cliquable doit être dans l’état enfoncé

en: Held
fr: Attrapé

en: Whether the clickable has a grab
fr: Indique si l’objet cliquable peut être attrapé

en: Long Press Duration
fr: Durée de l’appui long

en: The minimum duration of a long press to recognize the gesture
fr: La durée minimale d’un appui long pour reconnaître le mouvement

en: Long Press Threshold
fr: Expiration de l’appui long

en: The maximum threshold before a long press is cancelled
fr: La durée maximale avant qu’un appui long soit annulé

en: Specifies the actor to be cloned
fr: Définit l’acteur à cloner

en: Tint
fr: Teinte

en: The tint to apply
fr: La teinte à appliquer

en: Horizontal Tiles
fr: Tuiles horizontales

en: The number of horizontal tiles
fr: Le nombre de tuiles horizontales

en: Vertical Tiles
fr: Tuiles verticales

en: The number of vertical tiles
fr: Le nombre de tuiles verticales

en: Back Material
fr: Matériau du dos

en: The material to be used when painting the back of the actor
fr: Le matériau à utiliser pour dessiner le dos de l’acteur

en: The desaturation factor
fr: Le facteur de désaturation

en: The ClutterBackend of the device manager
fr: Le ClutterBackend du gestionnaire de périphérique

en: Horizontal Drag Threshold
fr: Seuil de déplacement horizontal

en: The horizontal amount of pixels required to start dragging
fr: Le nombre horizontal de pixels nécessaire pour déclencher un déplacement

en: Vertical Drag Threshold
fr: Seuil de déplacement vertical

en: The vertical amount of pixels required to start dragging
fr: Le nombre vertical de pixels nécessaire pour déclencher un déplacement

en: Drag Handle
fr: Poignée de déplacement

en: The actor that is being dragged
fr: L’acteur en cours de déplacement

en: Drag Axis
fr: Axe de déplacement

en: Constraints the dragging to an axis
fr: Oblige le déplacement selon un axe

en: Drag Area
fr: Zone de déplacement

en: Constrains the dragging to a rectangle
fr: Limite le déplacement dans un rectangle donné

en: Drag Area Set
fr: Définition d’une zone de déplacement

en: Whether the drag area is set
fr: Indique si la zone de déplacement est définie

en: Whether each item should receive the same allocation
fr: Indique si chaque élément doit recevoir la même allocation

en: Column Spacing
fr: Espacement des colonnes

en: The spacing between columns
fr: L’espace entre les colonnes

en: Row Spacing
fr: Espacement des lignes

en: The spacing between rows
fr: L’espace entre les lignes

en: Minimum Column Width
fr: Largeur minimale de la colonne

en: Minimum width for each column
fr: Largeur minimale de chaque colonne

en: Maximum Column Width
fr: Largeur maximale de la colonne

en: Maximum width for each column
fr: Largeur maximale de chaque colonne

en: Minimum Row Height
fr: Hauteur minimale de la ligne

en: Minimum height for each row
fr: Hauteur minimale de chaque ligne

en: Maximum Row Height
fr: Hauteur maximale de la ligne

en: Maximum height for each row
fr: Hauteur maximale de chaque ligne

en: Snap to grid
fr: Attraper la grille

en: Number touch points
fr: Nombre de points tactiles

en: Number of touch points
fr: Nombre de points tactiles

en: Threshold Trigger Edge
fr: Seuil de déclenchement sur les bords

en: The trigger edge used by the action
fr: Le bord de déclenchement utilisé pour l’action

en: Threshold Trigger Horizontal Distance
fr: Seuil pour la distance de déclenchement horizontale

en: The horizontal trigger distance used by the action
fr: La distance de déclenchement horizontale utilisée par l’action

en: Threshold Trigger Vertical Distance
fr: Seuil pour la distance de déclenchement verticale

en: The vertical trigger distance used by the action
fr: La distance de déclenchement verticale utilisée par l’action

en: Left attachment
fr: Collage à gauche

en: The column number to attach the left side of the child to
fr: Le numéro de colonne à laquelle coller la partie gauche de l’enfant

en: Top attachment
fr: Collage en haut

en: The row number to attach the top side of a child widget to
fr: Le numéro de ligne à laquelle coller la partie supérieure de l’enfant

en: The number of columns that a child spans
fr: Le nombre de colonnes sur lequel s’étend l’enfant

en: The number of rows that a child spans
fr: Le nombre de lignes sur lequel s’étend l’enfant

en: Row spacing
fr: Espacement des lignes

en: The amount of space between two consecutive rows
fr: L’espace entre deux lignes consécutives

en: Column spacing
fr: Espacement des colonnes

en: The amount of space between two consecutive columns
fr: L’espace entre deux colonnes consécutives

en: Row Homogeneous
fr: Homogénéité des lignes

en: If TRUE, the rows are all the same height
fr: Si TRUE, toutes les lignes ont la même hauteur

en: Column Homogeneous
fr: Homogénéité des colonnes

en: If TRUE, the columns are all the same width
fr: Si TRUE, toutes les colonnes ont la même largeur

en: Unable to load image data
fr: Impossible de charger les données de l’image

en: Unique identifier of the device
fr: L’identifiant unique du périphérique

en: The name of the device
fr: Le nom du périphérique

en: Device Type
fr: Type de périphérique

en: The type of the device
fr: Le type du périphérique

en: Device Manager
fr: Gestionnaire de périphériques

en: The device manager instance
fr: L’instance du gestionnaire de périphériques

en: Device Mode
fr: Mode du périphérique

en: The mode of the device
fr: Le mode du périphérique

en: Has Cursor
fr: Possède un curseur

en: Whether the device has a cursor
fr: Indique si le périphérique possède un curseur

en: Whether the device is enabled
fr: Indique si le périphérique est activé

en: Number of Axes
fr: Nombre d’axes

en: The number of axes on the device
fr: Le nombre d’axes du périphérique

en: The backend instance
fr: L’instance du moteur

en: Vendor ID
fr: Identifiant du fabricant

en: Product ID
fr: Identifiant du produit

en: Value Type
fr: Type de valeur

en: The type of the values in the interval
fr: Le type des valeurs dans l’intervalle

en: Initial Value
fr: Valeur initiale

en: Initial value of the interval
fr: Valeur initiale de l’intervalle

en: Final Value
fr: Valeur finale

en: Final value of the interval
fr: Valeur finale de l’intervalle

en: Manager
fr: Gestionnaire

en: The manager that created this data
fr: Le gestionnaire qui a créé ces données

en: Show frames per second
fr: Afficher le nombre d’images par seconde

en: Default frame rate
fr: Nombre d’images par seconde par défaut

en: Make all warnings fatal
fr: Rendre tous les avertissements fatals

en: Direction for the text
fr: Sens du texte

en: Disable mipmapping on text
fr: Désactiver le MIP mapping pour le texte

en: Use “fuzzy” picking
fr: Utiliser la sélection « approximative »

en: Clutter debugging flags to set
fr: Drapeau de débogage de Clutter à activer

en: Clutter debugging flags to unset
fr: Drapeau de débogage de Clutter à désactiver

en: Enable accessibility
fr: Activer l’accessibilité

en: Clutter Options
fr: Options de Clutter

en: Show Clutter Options
fr: Afficher les options de Clutter

en: Pan Axis
fr: Axe de déplacement

en: Constraints the panning to an axis
fr: Oblige le déplacement selon un axe

en: Interpolate
fr: Interpolation

en: Whether interpolated events emission is enabled.
fr: Indique si l’émission d’événements interpolés est activée

en: Deceleration
fr: Décélération

en: Rate at which the interpolated panning will decelerate in
fr: Taux de décélération du déplacement interpolé

en: Initial acceleration factor
fr: Facteur d’accélération initial

en: Factor applied to the momentum when starting the interpolated phase
fr: Facteur appliqué au moment du démarrage de la phase d’interpolation

en: Path
fr: Chemin

en: The path used to constrain an actor
fr: Le chemin utilisé pour contraindre un acteur

en: The offset along the path, between -1.0 and 2.0
fr: Le décalage le long du chemin, entre -1.0 et 2.0

en: Property Name
fr: Nom de la propriété

en: The name of the property to animate
fr: Le nom de la propriété à animer

en: Filename Set
fr: « Filename » défini

en: Whether the :filename property is set
fr: Indique si la propriété « :filename » (nom de fichier) est définie

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: The path of the currently parsed file
fr: Le chemin du fichier actuellement analysé

en: Translation Domain
fr: Domaine de traduction

en: The translation domain used to localize string
fr: Le domaine de traduction utilisé pour localiser la chaîne de caractères

en: Scroll Mode
fr: Mode de défilement

en: The scrolling direction
fr: Le sens du défilement

en: Double Click Time
fr: Délai du double-clic

en: The time between clicks necessary to detect a multiple click
fr: Le délai nécessaire entre les clics pour détecter un clic multiple

en: Double Click Distance
fr: Espacement du double-clic

en: The distance between clicks necessary to detect a multiple click
fr: La distance nécessaire entre les clics pour détecter un clic multiple

en: Drag Threshold
fr: Seuil de déplacement

en: The distance the cursor should travel before starting to drag
fr: La distance que doit parcourir le curseur avant le début d’un déplacement

en: Font Name
fr: Nom de la police

en: The description of the default font, as one that could be parsed by Pango
fr: La description de la police par défaut, sous une forme telle qu’elle pourrait être analysée par Pango

en: Font Antialias
fr: Lissage des polices

en: Whether to use antialiasing (1 to enable, 0 to disable, and -1 to use the default)
fr: Définit s’il faut utiliser le lissage (1 pour activer, 0 pour désactiver et -1 pour utiliser la valeur par défaut)

en: Font DPI
fr: PPP de la police

en: The resolution of the font, in 1024 * dots/inch, or -1 to use the default
fr: La résolution de la police, en 1024 × points/pouces, ou -1 pour utiliser la valeur par défaut

en: Font Hinting
fr: Optimisation de la police

en: Whether to use hinting (1 to enable, 0 to disable and -1 to use the default)
fr: Définit s’il faut utiliser l’optimisation (1 pour activer, 0 pour désactiver et -1 pour utiliser la valeur par défaut)

en: Font Hint Style
fr: Style d’optimisation des polices

en: The style of hinting (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)
fr: Le style d’optimisation (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)

en: Font Subpixel Order
fr: Ordre sous-pixel des polices

en: The type of subpixel antialiasing (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)
fr: Le type de lissage sous-pixel (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)

en: The minimum duration for a long press gesture to be recognized
fr: La durée minimale pour qu’un appui long soit identifié

en: Window Scaling Factor
fr: Facteur d’homothétie pour les fenêtres

en: The scaling factor to be applied to windows
fr: Le facteur d’homothétie à appliquer aux fenêtres

en: Fontconfig configuration timestamp
fr: Horodatage de la configuration de fontconfig

en: Timestamp of the current fontconfig configuration
fr: Horodatage de la configuration actuelle de fontconfig

en: Password Hint Time
fr: Durée avant masquage du mot de passe

en: How long to show the last input character in hidden entries
fr: Définit le temps d’affichage du dernier caractère saisi dans les entrées masquées

en: Shader Type
fr: Type de shader

en: The type of shader used
fr: Le type de shader utilisé

en: The source of the constraint
fr: La source de la contrainte

en: From Edge
fr: Bord de départ

en: The edge of the actor that should be snapped
fr: Le bord de l’acteur qui doit être attrapé

en: To Edge
fr: Bord d’arrivée

en: The edge of the source that should be snapped
fr: Le bord de la source qui doit être attrapé

en: The offset in pixels to apply to the constraint
fr: Le décalage, en pixels, à appliquer à la contrainte

en: Fullscreen Set
fr: Plein écran activé

en: Whether the main stage is fullscreen
fr: Indique si la scène principale est en plein écran

en: Offscreen
fr: Hors écran

en: Whether the main stage should be rendered offscreen
fr: Indique si la scène principale doit être rendue hors écran

en: Cursor Visible
fr: Curseur visible

en: Whether the mouse pointer is visible on the main stage
fr: Indique si le pointeur de la souris est visible sur la scène principale

en: User Resizable
fr: Redimensionnable par l’utilisateur

en: Whether the stage is able to be resized via user interaction
fr: Indique si la scène peut être redimensionnée par des interactions de l’utilisateur

en: Color
fr: Couleur

en: The color of the stage
fr: La couleur de la scène

en: Perspective projection parameters
fr: Paramètres de projection de la perspective

en: Title
fr: Titre

en: Stage Title
fr: Titre de la scène

en: Use Fog
fr: Utiliser le brouillard

en: Whether to enable depth cueing
fr: Indique s’il faut activer la troncature d’arrière-plan

en: Fog
fr: Brouillard

en: Settings for the depth cueing
fr: Paramétrages de la troncature d’arrière-plan

en: Use Alpha
fr: Utiliser l’alpha

en: Whether to honour the alpha component of the stage color
fr: Indique s’il faut respecter le composant alpha de la couleur de la scène

en: Key Focus
fr: Focus clavier

en: The currently key focused actor
fr: L’acteur possédant actuellement le focus

en: No Clear Hint
fr: Aucun indicateur d’effacement

en: Whether the stage should clear its contents
fr: Indique si la scène doit effacer son contenu

en: Accept Focus
fr: Accepte le focus

en: Whether the stage should accept focus on show
fr: Indique si la scène doit accepter le focus à l’affichage

en: Text
fr: Texte

en: The contents of the buffer
fr: Le contenu du buffer

en: Text length
fr: Longueur du texte

en: Length of the text currently in the buffer
fr: La longueur du texte actuellement dans le buffer

en: Maximum length
fr: Longueur maximale

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
fr: Nombre maximum de caractères pour cette entrée. Zéro si pas de maximum

en: The buffer for the text
fr: Le buffer pour le texte

en: The font to be used by the text
fr: La police à utiliser par le texte

en: Font Description
fr: Description de la police

en: The font description to be used
fr: La description de la police à utiliser

en: The text to render
fr: Le texte à afficher

en: Font Color
fr: Couleur de la police

en: Color of the font used by the text
fr: La couleur de la police utilisée par le texte

en: Editable
fr: Modifiable

en: Whether the text is editable
fr: Indique si le texte est modifiable

en: Selectable
fr: Sélectionnable

en: Whether the text is selectable
fr: Indique si le texte est sélectionnable

en: Activatable
fr: Activable

en: Whether pressing return causes the activate signal to be emitted
fr: Indique si une pression sur la touche entrée entraîne l’émission du signal activé

en: Whether the input cursor is visible
fr: Indique si le curseur de saisie est visible

en: Cursor Color
fr: La couleur du curseur

en: Cursor Color Set
fr: Couleur du curseur renseignée

en: Whether the cursor color has been set
fr: Indique si la couleur du curseur a été renseignée ou non

en: Cursor Size
fr: Taille du curseur

en: The width of the cursor, in pixels
fr: La taille du curseur, en pixels

en: Cursor Position
fr: Position du curseur

en: The cursor position
fr: La position du curseur

en: Selection-bound
fr: Lien à la sélection

en: The cursor position of the other end of the selection
fr: La position de curseur de l’autre bout de la sélection

en: Selection Color
fr: Couleur de la sélection

en: Selection Color Set
fr: Couleur de la sélection renseignée

en: Whether the selection color has been set
fr: Indique si la couleur de la sélection a été renseignée

en: Attributes
fr: Attributs

en: A list of style attributes to apply to the contents of the actor
fr: Une liste d’attributs stylistiques à appliquer au contenu de l’acteur

en: Use markup
fr: Utiliser le balisage

en: Whether or not the text includes Pango markup
fr: Indique si le texte inclut ou non des balises Pango

en: Line wrap
fr: Coupure des lignes

en: If set, wrap the lines if the text becomes too wide
fr: Si défini, coupe les lignes si le texte devient trop long

en: Line wrap mode
fr: Mode de coupure des lignes

en: Control how line-wrapping is done
fr: Contrôle la façon dont les lignes sont coupées

en: Ellipsize
fr: Faire une ellipse

en: The preferred place to ellipsize the string
fr: L’emplacement préféré pour faire une ellipse dans la chaîne

en: Line Alignment
fr: Alignement des lignes

en: The preferred alignment for the string, for multi-line text
fr: L’alignement préféré de la chaîne, pour les textes sur plusieurs lignes

en: Justify
fr: Justifié

en: Whether the text should be justified
fr: Indique si le texte doit être justifié

en: Password Character
fr: Caractère de mot de passe

en: If non-zero, use this character to display the actor’s contents
fr: Si différent de zéro, utilise ce caractère pour afficher le contenu de l’acteur

en: Max Length
fr: Longueur maximale

en: Maximum length of the text inside the actor
fr: Longueur maximale du texte à l’intérieur de l’acteur

en: Single Line Mode
fr: Mode ligne unique

en: Whether the text should be a single line
fr: Indique si le texte doit être affiché sur une seule ligne

en: Selected Text Color
fr: Choix de la couleur du texte

en: Selected Text Color Set
fr: Couleur du texte définie

en: Whether the selected text color has been set
fr: Indique si le choix de la couleur du texte a été définie

en: Loop
fr: Boucler

en: Should the timeline automatically restart
fr: Est-ce que l’axe temporel doit redémarrer automatiquement

en: Delay
fr: Délai

en: Delay before start
fr: Le délai avant de démarrer

en: Duration
fr: Durée

en: Duration of the timeline in milliseconds
fr: La durée de l’axe temporel, en millisecondes

en: Direction of the timeline
fr: Direction de l’animation

en: Auto Reverse
fr: Retour automatique

en: Whether the direction should be reversed when reaching the end
fr: Indique si le sens doit-être inversé lorsque la fin est atteinte

en: Repeat Count
fr: Nombre de répétition

en: How many times the timeline should repeat
fr: Combien de fois l’axe temporel doit être répété

en: Progress Mode
fr: Mode de progression

en: How the timeline should compute the progress
fr: Comment l’axe temporel doit calculer la progression

en: Interval
fr: Intervalle

en: The interval of values to transition
fr: L’intervalle des valeurs pour la transition

en: Animatable
fr: Animable

en: The animatable object
fr: L’objet animable

en: Remove on Complete
fr: Retirer après réalisation

en: Detach the transition when completed
fr: Détacher la transition après sa réalisation

en: Zoom Axis
fr: Axe du zoom

en: Constraints the zoom to an axis
fr: Oblige le déplacement du zoom selon un axe

en: Timeline
fr: Axe temporel

en: Timeline used by the alpha
fr: L’axe temporel utilisé par l’alpha

en: Alpha value
fr: Valeur de l’alpha

en: Alpha value as computed by the alpha
fr: La valeur alpha telle que calculée par l’alpha

en: Progress mode
fr: Mode de progression

en: Object
fr: Objet

en: Object to which the animation applies
fr: L’objet auquel s’applique l’animation

en: The mode of the animation
fr: Le mode d’animation

en: Duration of the animation, in milliseconds
fr: La durée de l’animation, en millisecondes

en: Whether the animation should loop
fr: Indique si l’animation doit boucler

en: The timeline used by the animation
fr: L’axe temporel utilisé par l’animation

en: The alpha used by the animation
fr: L’alpha utilisé par l’animation

en: The duration of the animation
fr: La durée de l’animation

en: The timeline of the animation
fr: L’axe temporel de l’animation

en: Alpha Object to drive the behaviour
fr: Objet alpha a partir duquel dériver le comportement

en: Start Depth
fr: Profondeur de départ

en: Initial depth to apply
fr: Profondeur initiale à appliquer

en: End Depth
fr: Profondeur d’arrivée

en: Final depth to apply
fr: Profondeur finale à appliquer

en: Start Angle
fr: Angle de départ

en: Initial angle
fr: Angle initial

en: End Angle
fr: Angle d’arrivée

en: Final angle
fr: Angle final

en: Angle x tilt
fr: Angle d’inclinaison x

en: Tilt of the ellipse around x axis
fr: Inclinaison de l’ellipse autour de l’axe x

en: Angle y tilt
fr: Angle d’inclinaison y

en: Tilt of the ellipse around y axis
fr: Inclinaison de l’ellipse autour de l’axe y

en: Angle z tilt
fr: Angle d’inclinaison z

en: Tilt of the ellipse around z axis
fr: Inclinaison de l’ellipse autour de l’axe z

en: Width of the ellipse
fr: Largeur de l’ellipse

en: Height of ellipse
fr: Hauteur de l’ellipse

en: Center
fr: Centre

en: Center of ellipse
fr: Centre de l’ellipse

en: Direction of rotation
fr: Direction de la rotation

en: Opacity Start
fr: Opacité de départ

en: Initial opacity level
fr: Niveau initial d’opacité

en: Opacity End
fr: Opacité d’arrivée

en: Final opacity level
fr: Niveau final d’opacité

en: The ClutterPath object representing the path to animate along
fr: L’objet ClutterPath qui représente le chemin que l’animation suit

en: Angle Begin
fr: Angle de départ

en: Angle End
fr: Angle d’arrivée

en: Axis
fr: Axe

en: Axis of rotation
fr: Axe de rotation

en: Center X
fr: Centre (X)

en: X coordinate of the center of rotation
fr: Coordonnée X du centre de rotation

en: Center Y
fr: Centre (Y)

en: Y coordinate of the center of rotation
fr: Coordonnée Y du centre de rotation

en: Center Z
fr: Centre (Z)

en: Z coordinate of the center of rotation
fr: Coordonnée Z du centre de rotation

en: X Start Scale
fr: Homothétie (X) de départ

en: Initial scale on the X axis
fr: Facteur initial d’homothétie selon l’axe X

en: X End Scale
fr: Homothétie (X) de départ

en: Final scale on the X axis
fr: Facteur final d’homothétie selon l’axe X

en: Y Start Scale
fr: Homothétie (Y) de départ

en: Initial scale on the Y axis
fr: Facteur initial d’homothétie selon l’axe Y

en: Y End Scale
fr: Homothétie (Y) de départ

en: Final scale on the Y axis
fr: Facteur final d’homothétie selon l’axe X

en: The background color of the box
fr: La couleur de fond de la boîte

en: Color Set
fr: Couleur définie

en: Surface Width
fr: Largeur de la surface

en: The width of the Cairo surface
fr: La largeur de la surface Cairo

en: Surface Height
fr: Hauteur de la surface

en: The height of the Cairo surface
fr: La hauteur de la surface Cairo

en: Auto Resize
fr: Redimensionnement automatique

en: Whether the surface should match the allocation
fr: Indique si la surface doit correspondre à celle allouée

en: URI of a media file
fr: URI d’un fichier média

en: Playing
fr: Lecture

en: Whether the actor is playing
fr: Indique si l’acteur est en cours de lecture

en: Progress
fr: Progression

en: Current progress of the playback
fr: La progression actuelle de la lecture

en: Subtitle URI
fr: URI des sous-titres

en: URI of a subtitle file
fr: L’URI d’un fichier de sous-titres

en: Subtitle Font Name
fr: Nom de la police des sous-titres

en: The font used to display subtitles
fr: La police à utiliser pour afficher les sous-titres

en: Audio Volume
fr: Volume audio

en: The volume of the audio
fr: Le volume de la piste audio

en: Can Seek
fr: Peut rechercher

en: Whether the current stream is seekable
fr: Indique si on peut faire des recherches dans le flux actuel

en: Buffer Fill
fr: Remplissage du buffer

en: The fill level of the buffer
fr: Le niveau de remplissage du buffer

en: The duration of the stream, in seconds
fr: La durée du flux, en secondes

en: The color of the rectangle
fr: La couleur du rectangle

en: Border Color
fr: Couleur de la bordure

en: The color of the border of the rectangle
fr: La couleur de la bordure du rectangle

en: Border Width
fr: Largeur de la bordure

en: The width of the border of the rectangle
fr: La largeur de la bordure du rectangle

en: Has Border
fr: Possède une bordure

en: Whether the rectangle should have a border
fr: Indique si le rectangle doit posséder une bordure

en: Vertex Source
fr: Source de vertex

en: Source of vertex shader
fr: Source du shader vertex

en: Fragment Source
fr: Source de fragment

en: Source of fragment shader
fr: Source du shader fragment

en: Compiled
fr: Compilé

en: Whether the shader is compiled and linked
fr: Indique si le shader est compilé et lié

en: Whether the shader is enabled
fr: Indique si le shader est activé

note: translators: the first %s is the type of the shader, either * Vertex shader or Fragment shader; the second %s is the actual * error as reported by COGL
en: %s compilation failed: %s
fr: Échec de la compilation de %s : %s

en: Vertex shader
fr: Shader vertex

en: Fragment shader
fr: Shader fragment

en: State
fr: État

en: Currently set state, (transition to this state might not be complete)
fr: Indique l’état actuellement défini (il se peut que la transition vers cet état ne soit pas achevée)

en: Default transition duration
fr: Durée de la transition par défaut

en: Column Number
fr: Numéro de la colonne

en: The column the widget resides in
fr: La colonne dans laquelle l’élément graphique se situe

en: Row Number
fr: Numéro de la ligne

en: The row the widget resides in
fr: La ligne sur laquelle l’élément graphique se situe

en: Column Span
fr: Extension de colonne

en: The number of columns the widget should span
fr: Le nombre de colonnes sur lequel s’étend l’élément graphique

en: Row Span
fr: Extension de ligne

en: The number of rows the widget should span
fr: Le nombre de lignes sur lequel s’étend l’élément graphique

en: Horizontal Expand
fr: Extension horizontale

en: Allocate extra space for the child in horizontal axis
fr: Alloue de l’espace supplémentaire pour l’enfant sur l’axe horizontal

en: Vertical Expand
fr: Extension verticale

en: Allocate extra space for the child in vertical axis
fr: Alloue de l’espace supplémentaire pour l’enfant sur l’axe vertical

en: Spacing between columns
fr: Espacement entre les colonnes

en: Spacing between rows
fr: Espacement entre les lignes

en: Sync size of actor
fr: Synchronise la taille de l’acteur

en: Auto sync size of actor to underlying pixbuf dimensions
fr: Synchronise automatiquement la taille de l’acteur avec les dimensions du pixbuf sous-jacent

en: Disable Slicing
fr: Désactive le découpage

en: Forces the underlying texture to be singular and not made of smaller space saving individual textures
fr: Force la texture sous-jacente à être singulière et non composée de plus petites sous-textures économes en espace

en: Tile Waste
fr: Perte de mosaïque

en: Maximum waste area of a sliced texture
fr: Zone maximale de perte d’une texture par morceaux

en: Horizontal repeat
fr: Répétition horizontale

en: Repeat the contents rather than scaling them horizontally
fr: Répète le contenu plutôt que de le redimensionner horizontalement

en: Vertical repeat
fr: Répétition verticale

en: Repeat the contents rather than scaling them vertically
fr: Répète le contenu plutôt que de le redimensionner verticalement

en: Filter Quality
fr: Qualité de filtrage

en: Rendering quality used when drawing the texture
fr: La qualité de rendu utilisée lors du dessin de la texture

en: Pixel Format
fr: Format des pixels

en: The Cogl pixel format to use
fr: Le format des pixels Cogl à utiliser

en: Cogl Texture
fr: Texture Cogl

en: The underlying Cogl texture handle used to draw this actor
fr: L’animateur de texture Cogl sous-jacent utilisé pour tracer cet acteur

en: Cogl Material
fr: Matériel Cogl

en: The underlying Cogl material handle used to draw this actor
fr: L’animateur de matériel Cogl sous-jacent utilisé pour tracer cet acteur

en: The path of the file containing the image data
fr: Le chemin du fichier contenant les données de l’image

en: Keep Aspect Ratio
fr: Conserver le rapport d’affichage

en: Keep the aspect ratio of the texture when requesting the preferred width or height
fr: Conserve le rapport d’affichage de la texture au moment d’une requête de largeur ou hauteur préférée

en: Load asynchronously
fr: Chargement asynchrone

en: Load files inside a thread to avoid blocking when loading images from disk
fr: Charge les fichiers à l’intérieur d’un thread pour éviter un blocage lors du chargement des images à partir du disque

en: Load data asynchronously
fr: Charger les données de manière asynchrone

en: Decode image data files inside a thread to reduce blocking when loading images from disk
fr: Décode les fichiers de données d’image à l’intérieur d’un thread pour éviter un blocage lors du chargement des images à partir du disque

en: Pick With Alpha
fr: Sélection avec alpha

en: Shape actor with alpha channel when picking
fr: Acteur de forme avec canal alpha lors d’une sélection

en: Failed to load the image data
fr: Impossible de charger les données de l’image

en: YUV textures are not supported
fr: Les textures YUV ne sont pas prises en charge

en: YUV2 textures are not supported
fr: Les textures YUV2 ne sont pas prises en charge

en: Could not initialize Gdk
fr: Impossible d’initialiser Gdk

en: Could not find a suitable CoglWinsys for a GdkDisplay of type %s
fr: Impossible de trouver un CoglWinsys approprié pour un GdkDisplay de type %s

en: The underlying wayland surface
fr: La surface wayland sous-jacente

en: Surface width
fr: Largeur de la surface

en: The width of the underlying wayland surface
fr: La largeur de la surface wayland sous-jacente

en: Surface height
fr: Hauteur de la surface

en: The height of the underlying wayland surface
fr: La hauteur de la surface wayland sous-jacente

en: X display to use
fr: Affichage X à utiliser

en: X screen to use
fr: Écran X à utiliser

en: Make X calls synchronous
fr: Rendre les appels X synchrones

en: Disable XInput support
fr: Désactiver la prise en charge de XInput

en: The Clutter backend
fr: Le moteur Clutter

en: The X11 Pixmap to be bound
fr: Le pixmap X11 à lier

en: Pixmap width
fr: Largeur du pixmap

en: The width of the pixmap bound to this texture
fr: La largeur du pixmap lié à cette texture

en: Pixmap height
fr: Hauteur du pixmap

en: The height of the pixmap bound to this texture
fr: La hauteur du pixmap lié à cette texture

en: Pixmap Depth
fr: Profondeur du pixmap

en: The depth (in number of bits) of the pixmap bound to this texture
fr: La profondeur (en nombre de bits) du pixmap lié à cette texture

en: Automatic Updates
fr: Mises à jour automatiques

en: If the texture should be kept in sync with any pixmap changes.
fr: Indique si la texture doit rester synchronisée avec les modifications du pixmap.

en: Window
fr: Fenêtre

en: The X11 Window to be bound
fr: La fenêtre X11 à lier

en: Window Redirect Automatic
fr: Canal de fenêtre automatique

en: If composite window redirects are set to Automatic (or Manual if false)
fr: Indique si le canal de la fenêtre composite est défini à « Automatic » (ou « Manual » si faux)

en: Window Mapped
fr: Fenêtre tracée

en: If window is mapped
fr: Indique si la fenêtre est tracée

en: Destroyed
fr: Détruite

en: If window has been destroyed
fr: Indique si la fenêtre a été détruite

en: Window X
fr: Fenêtre (X)

en: X position of window on screen according to X11
fr: La coordonnée X de la fenêtre selon X11

en: Window Y
fr: Fenêtre (Y)

en: Y position of window on screen according to X11
fr: La coordonnée Y de la fenêtre selon X11

en: Window Override Redirect
fr: Override Redirect de la fenêtre

en: If this is an override-redirect window
fr: Indique si cette fenêtre possède l’attribut override-redirect
