clutter - en to nl translation catalogue (617 entries)

en: X coordinate
nl: X-coördinaat

en: X coordinate of the actor
nl: X-coördinaat van de actor

en: Y coordinate
nl: Y-coördinaat

en: Y coordinate of the actor
nl: X-coördinaat van de actor

en: Position
nl: Positie

en: The position of the origin of the actor
nl: De positie van de oorsprong van de actor

en: Width
nl: Breedte

en: Width of the actor
nl: Breedte van de actor

en: Height
nl: Hoogte

en: Height of the actor
nl: Hoogte van de actor

en: Size
nl: Grootte

en: The size of the actor
nl: Grootte van de actor

en: Fixed X
nl: Vaste X

en: Forced X position of the actor
nl: Gedwongen X-positie van de actor

en: Fixed Y
nl: Vaste Y

en: Forced Y position of the actor
nl: Gedwongen Y-positie van de actor

en: Fixed position set
nl: Vaste positie ingesteld

en: Whether to use fixed positioning for the actor
nl: Of een vaste positie voor de actor gebruikt moet worden

en: Min Width
nl: Min breedte

en: Forced minimum width request for the actor
nl: Gedwongen minimale breedte-aanvraag voor de actor

en: Min Height
nl: Min hoogte

en: Forced minimum height request for the actor
nl: Gedwongen minimale hoogte-aanvraag voor de actor

en: Natural Width
nl: Natuurlijke breedte

en: Forced natural width request for the actor
nl: Gedwongen natuurlijke breedte-aanvraag voor de actor

en: Natural Height
nl: Natuurlijke hoogte

en: Forced natural height request for the actor
nl: Gedwongen natuurlijke hoogte-aanvraag voor de actor

en: Minimum width set
nl: Minimale breedte ingesteld

en: Whether to use the min-width property
nl: Of de min-width optie gebruikt moet worden

en: Minimum height set
nl: Minimale hoogte ingesteld

en: Whether to use the min-height property
nl: Of de min-height optie gebruikt moet worden

en: Natural width set
nl: Natuurlijke breedte ingesteld

en: Whether to use the natural-width property
nl: Of de natural-width optie gebruikt moet worden

en: Natural height set
nl: Natuurlijke hoogte ingesteld

en: Whether to use the natural-height property
nl: Of de natural-height optie gebruikt moet worden

en: Allocation
nl: Allocatie

en: The actor’s allocation
nl: De allocatie van de actor

en: Request Mode
nl: Verzoekmodus

en: The actor’s request mode
nl: De verzoekmodus van de actor

en: Depth
nl: Diepte

en: Position on the Z axis
nl: Positie op de Z-as

en: Z Position
nl: Z-positie

en: The actor’s position on the Z axis
nl: Positie van de actor op de Z-as

en: Opacity
nl: Doorzichtigheid

en: Opacity of an actor
nl: Doorzichtigheid van een actor

en: Flags controlling when to flatten the actor into a single image
nl: Vlaggen die bepalen wanneer de actor in één afbeelding moet worden afgeplat

en: Visible
nl: Zichtbaar

en: Whether the actor is visible or not
nl: Of de actor wel of niet zichtbaar is

en: Mapped
nl: Getekend

en: Whether the actor will be painted
nl: Of de actor getekend zal worden

en: Realized
nl: Gerealiseerd

en: Whether the actor has been realized
nl: Of de actor gerealiseerd is

en: Reactive
nl: Reagerend

en: Whether the actor is reactive to events
nl: Of de actor op gebeurtenissen reageert

en: Has Clip
nl: Heeft clip

en: Whether the actor has a clip set
nl: Of de actor een clip heeft ingesteld

en: The clip region for the actor
nl: Het clipgebied voor de actor

en: Clip Rectangle
nl: Rechthoek knippen

en: The visible region of the actor
nl: Het zichtbare gebied van de actor

en: Name
nl: Naam

en: Name of the actor
nl: Naam van de actor

en: Pivot Point
nl: Draaipunt

en: The point around which the scaling and rotation occur
nl: Het punt waar het schalen en roteren plaatsvindt

en: Pivot Point Z
nl: Draaipunt Z

en: Z component of the pivot point
nl: Z-component van het draaipunt

en: Scale X
nl: X-schaal

en: Scale factor on the X axis
nl: Schaalfactor op de X-as

en: Scale Y
nl: Y-Schaal

en: Scale factor on the Y axis
nl: Schaalfactor op de Y-as

en: Scale Z
nl: Z-schaal

en: Scale factor on the Z axis
nl: Schaalfactor op de Z-as

en: Scale Center X
nl: X van centrum schaling

en: Horizontal scale center
nl: Horizontaal schaalcentrum

en: Scale Center Y
nl: Y van centrum schaling

en: Vertical scale center
nl: Verticaal schaalcentrum

en: Scale Gravity
nl: Zwaartepunt schaling

en: The center of scaling
nl: Het zwaartepunt van de schaling

en: Rotation Angle X
nl: Rotatiehoek X

en: The rotation angle on the X axis
nl: De rotatie op de X-as

en: Rotation Angle Y
nl: Rotatiehoek Y

en: The rotation angle on the Y axis
nl: De rotatie op de Y-as

en: Rotation Angle Z
nl: Rotatiehoek Z

en: The rotation angle on the Z axis
nl: De rotatie op de Z-as

en: Rotation Center X
nl: Rotatiecenter X

en: The rotation center on the X axis
nl: Rotatiecenter op de X-as

en: Rotation Center Y
nl: Rotatiecenter Y

en: The rotation center on the Y axis
nl: Rotatiecenter op de Y-as

en: Rotation Center Z
nl: Rotatiecenter Z

en: The rotation center on the Z axis
nl: Rotatiecenter op de Z-as

en: Rotation Center Z Gravity
nl: Rotatie-zwaartepunt Z

en: Center point for rotation around the Z axis
nl: Zwaartepunt voor de rotatie om de Z-as

en: Anchor X
nl: X-anker

en: X coordinate of the anchor point
nl: De X-coördinaat van het ankerpunt

en: Anchor Y
nl: Y-anker

en: Y coordinate of the anchor point
nl: De Y-coördinaat van het ankerpunt

en: Anchor Gravity
nl: Anker-gravity

en: The anchor point as a ClutterGravity
nl: Het ankerpunt als een ClutterGravity

en: Translation X
nl: Vertaling X

en: Translation along the X axis
nl: Vertaling langs de X-as

en: Translation Y
nl: Vertaling Y

en: Translation along the Y axis
nl: Vertaling langs de Y-as

en: Translation Z
nl: Vertaling Z

en: Translation along the Z axis
nl: Vertaling langs de Y-as

en: Transform
nl: Transformeren

en: Transformation matrix
nl: Transformatiematrix

en: Transform Set
nl: Transformatie-instelling

en: Whether the transform property is set
nl: Of de transformatie-eigenschap is ingesteld

en: Child Transform
nl: Onderliggend item transformeren

en: Children transformation matrix
nl: Transformatiematrix onderliggende items

en: Whether the child-transform property is set
nl: Of de transformatie-eigenschap van onderliggende items is ingesteld

en: Show on set parent
nl: Toon bij set-parent

en: Whether the actor is shown when parented
nl: Of de actor wordt weergegeven wanneer deze een ouder heeft

en: Clip to Allocation
nl: Clip naar allocatie

en: Sets the clip region to track the actor’s allocation
nl: Stel de clip-regio in om de allocatie van de actor te volgen

en: Text Direction
nl: Tekstrichting

en: Direction of the text
nl: Richting van de tekst

en: Has Pointer
nl: Heeft pointer

en: Whether the actor contains the pointer of an input device
nl: Of de actor de pointer van een invoerapparaat heeft

en: Actions
nl: Acties

en: Adds an action to the actor
nl: Voegt een actie aan de actor toe

en: Constraints
nl: Beperkingen

en: Adds a constraint to the actor
nl: Voegt een beperking aan de actor toe

en: Add an effect to be applied on the actor
nl: Een effect aan de actor toevoegen

en: Layout Manager
nl: Layout-manager

en: X Expand
nl: X Uitbreiden

en: Whether extra horizontal space should be assigned to the actor
nl: Of er extra horizontale ruimte aan de actor moet worden toegekend

en: Y Expand
nl: Y Uitbreiden

en: Whether extra vertical space should be assigned to the actor
nl: Of er extra verticale ruimte aan de actor moet worden toegekend

en: X Alignment
nl: X-uitlijning

en: The alignment of the actor on the X axis within its allocation
nl: Uitlijning van de actor op de x-as binnen de toewijzing

en: Y Alignment
nl: Y-uitlijning

en: The alignment of the actor on the Y axis within its allocation
nl: Uitlijning van de actor op de y-as binnen de toewijzing

en: Margin Top
nl: Marge boven

en: Extra space at the top
nl: Extra ruimte bovenaan

en: Margin Bottom
nl: Marge onder

en: Extra space at the bottom
nl: Extra ruimte onderaan

en: Margin Left
nl: Marge links

en: Extra space at the left
nl: Extra ruimte aan de linkerkant

en: Margin Right
nl: Marge rechts

en: Extra space at the right
nl: Extra ruimte aan de rechterkant

en: Background Color Set
nl: Instelling achtergrondkleur

en: Whether the background color is set
nl: Of de achtergrondkleur is ingesteld

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: The actor’s background color
nl: De achtergrondkleur van de actor

en: First Child
nl: Eerste onderliggende item

en: The actor’s first child
nl: De verzoekmodus van de actor

en: Last Child
nl: Laatste onderliggende item

en: The actor’s last child
nl: De allocatie van de actor

en: Content
nl: Inhoud

en: Delegate object for painting the actor’s content
nl: Het ClutterPath-object dat het pad waarlangs geanimeerd wordt aangeeft

en: Content Gravity
nl: Zwaartekracht inhoud

en: Alignment of the actor’s content
nl: Uitlijning van de inhoud van de actor

en: Content Box
nl: Inhoudsdoos

en: The filter used when reducing the size of the content
nl: De filter die gebruikt wordt bij het verkleinen van de grootte van de inhoud

en: The filter used when increasing the size of the content
nl: De filter die gebruikt wordt bij het vergroten van de grootte van de inhoud

en: The repeat policy for the actor’s content
nl: Het herhalingsbeleid voor de inhoud van de actor

en: The actor attached to the meta
nl: De actor die aan de meta verbonden is

en: The name of the meta
nl: De naam van de meta

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Whether the meta is enabled
nl: Of de meta ingeschakeld is

en: Source
nl: Bron

en: The source of the alignment
nl: De bron van de uitlijning

en: Align Axis
nl: Uitlijn-as

en: The axis to align the position to
nl: De as waarop de positie moet worden uitgelijnd

en: The alignment factor, between 0.0 and 1.0
nl: De uitlijningsfactor, tussen 0.0 en 1.0

en: The source of the binding
nl: De bron van de binding

en: Coordinate
nl: Coördinaat

en: The coordinate to bind
nl: De coördinaat om te binden

en: Offset
nl: Inspringen

en: The offset in pixels to apply to the binding
nl: Hoeveel pixels ingesprongen moet worden voor de binding

en: The unique name of the binding pool
nl: De unieke naam van de binding-pool

en: Horizontal Alignment
nl: Horizontale uitlijning

en: Horizontal alignment for the actor inside the layout manager
nl: Horizontale uitlijning voor de actor binnen de layout-manager

en: Vertical Alignment
nl: Verticale uitlijning

en: Vertical alignment for the actor inside the layout manager
nl: Verticale uitlijning voor de actor binnen de layout-manager

en: Default horizontal alignment for the actors inside the layout manager
nl: Standaard horizontale uitlijning voor de actors binnen de layout-manager

en: Default vertical alignment for the actors inside the layout manager
nl: Standaard verticale uitlijning voor de actors binnen de layout-manager

en: Expand
nl: Uitbreiden

en: Allocate extra space for the child
nl: Reserveer extra ruimte voor het kind

en: Horizontal Fill
nl: Horizontale opvulling

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the horizontal axis
nl: Of het kind voorrang moet krijgen als de container vrije ruimte op de horizontale as toewijst

en: Vertical Fill
nl: Verticale opvulling

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the vertical axis
nl: Of het kind voorrang moet krijgen als de container vrije ruimte op de verticale as toewijst

en: Horizontal alignment of the actor within the cell
nl: Horizontale uitlijning van de actor binnen de cel

en: Vertical alignment of the actor within the cell
nl: Verticale uitlijning van de actor binnen de cel

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Whether the layout should be vertical, rather than horizontal
nl: Of de lay-out verticaal moet zijn, in plaats van horizontaal

en: Orientation
nl: Oriëntatie

en: The orientation of the layout
nl: De oriëntatie van de lay-out

en: Homogeneous
nl: Homogeen

en: Whether the layout should be homogeneous, i.e. all children get the same size
nl: Of de lay-out homogeen moet zijn, d.w.z. dat alle kinderen even veel ruimte krijgen

en: Pack Start
nl: Vul begin

en: Whether to pack items at the start of the box
nl: Of items aan het begin van de box moeten worden geplaatst

en: Spacing
nl: Ruimte

en: Spacing between children
nl: Ruimte tussen kinderen

en: Use Animations
nl: Gebruik animaties

en: Whether layout changes should be animated
nl: Of veranderingen in de lay-out geanimeerd moeten worden

en: Easing Mode
nl: Easing-modus

en: The easing mode of the animations
nl: De easing-modus van de animaties

en: Easing Duration
nl: Duur van easing

en: The duration of the animations
nl: De duur van de animaties

en: Brightness
nl: Helderheid

en: The brightness change to apply
nl: De helderheidswijziging die toegepast moet worden

en: The contrast change to apply
nl: De helderheidswijziging die toegepast moet worden

en: The width of the canvas
nl: De breedte van het canvas

en: The height of the canvas
nl: De hoogte van het canvas

en: Scale Factor Set
nl: Schaalfactor ingesteld

en: Whether the scale-factor property is set
nl: Of de schaalfactor-eigenschap is ingesteld

en: Scale Factor
nl: Schaalfactor

en: The scaling factor for the surface
nl: De schaalfactor voor het oppervlak

en: The container that created this data
nl: De container die deze data heeft aangemaakt

en: The actor wrapped by this data
nl: De actor die bij deze data hoort

en: Pressed
nl: Ingedrukt

en: Whether the clickable should be in pressed state
nl: Of het klikbare element in ingedrukte staat moet zijn

en: Held
nl: Vast

en: Whether the clickable has a grab
nl: Of de ‘clickable’ nu onder een ‘grab’ is

en: Long Press Duration
nl: Duur van lang indrukken

en: The minimum duration of a long press to recognize the gesture
nl: De minimumduur van lang indrukken voor het herkennen van het gebaar

en: Long Press Threshold
nl: Drempelwaarde voor lang indrukken

en: The maximum threshold before a long press is cancelled
nl: De maximum drempelwaarde voordat lang indrukken wordt geannuleerd

en: Specifies the actor to be cloned
nl: Geeft de actor op die gedupliceerd moet worden

en: The tint to apply
nl: De tint die toegepast moet worden

en: Horizontal Tiles
nl: Horizontale tegels

en: The number of horizontal tiles
nl: Het aantal horizontale tegels

en: Vertical Tiles
nl: Verticale tegels

en: The number of vertical tiles
nl: Het aantal verticale tegels

en: Back Material
nl: Materiaal achterkant

en: The material to be used when painting the back of the actor
nl: Het materiaal dat gebruikt wordt bij het tekenen van de achterkant van de actor

en: The desaturation factor
nl: De onverzadigingsfactor

en: The ClutterBackend of the device manager
nl: De ClutterBackend van de device-manager

en: Horizontal Drag Threshold
nl: Horizontale sleepdrempel

en: The horizontal amount of pixels required to start dragging
nl: Het aantal horizontale pixels dat nodig is voordat slepen begint

en: Vertical Drag Threshold
nl: Verticale sleepdrempel

en: The vertical amount of pixels required to start dragging
nl: Het aantal verticale pixels dat nodig is voordat slepen begint

en: Drag Handle
nl: Sleep

en: The actor that is being dragged
nl: De actor die gesleept wordt

en: Drag Axis
nl: Sleep as

en: Constraints the dragging to an axis
nl: Beperkt het slepen tot één as

en: Drag Area
nl: Sleepgebied

en: Constrains the dragging to a rectangle
nl: Beperkt het slepen tot een vierkant

en: Whether the drag area is set
nl: Of het sleepgebied is ingesteld

en: Whether each item should receive the same allocation
nl: Of elk item dezelfde allocatie moet krijgen

en: Column Spacing
nl: Kolom-scheiding

en: The spacing between columns
nl: De ruimte tussen kolommen

en: Row Spacing
nl: Rij-scheiding

en: The spacing between rows
nl: De ruimte tussen rijen

en: Minimum Column Width
nl: Minimale kolombreedte

en: Minimum width for each column
nl: De minimale breedte voor elke kolom

en: Maximum Column Width
nl: Maximale kolombreedte

en: Maximum width for each column
nl: De maximale breedte voor elke kolom

en: Minimum Row Height
nl: Minimale rijhoogte

en: Minimum height for each row
nl: Minimale hoogte voor elke rij

en: Maximum Row Height
nl: Maximale rijhoogte

en: Maximum height for each row
nl: Maximale hoogte voor elke rij

en: Number touch points
nl: Aantal aanraakpunten

en: Number of touch points
nl: Het aantal aanraakpunten

en: Left attachment
nl: Linker verbinding

en: The column number to attach the left side of the child to
nl: Het kolomnummer waarmee de linkerkant van de dochter wordt verbonden

en: Top attachment
nl: Bovenverbinding

en: The row number to attach the top side of a child widget to
nl: Het rijnummer waarmee de bovenkant van een dochter-widget wordt verbonden

en: The number of columns that a child spans
nl: Het aantal kolommen dat een dochter omvat

en: The number of rows that a child spans
nl: Het aantal rijen dat een dochter omvat

en: Row spacing
nl: Rij-spatiëring

en: The amount of space between two consecutive rows
nl: De ruimte tussen twee opeenvolgende rijen

en: Column spacing
nl: Kolom-spatiëring

en: The amount of space between two consecutive columns
nl: De ruimte tussen twee opeenvolgende kolommen

en: Row Homogeneous
nl: Homogene rij

en: If TRUE, the rows are all the same height
nl: Wanneer TRUE, de rijen hebben allemaal dezelfde hoogte

en: Column Homogeneous
nl: Homogene kolom

en: If TRUE, the columns are all the same width
nl: Wanneer TRUE, de kolommen hebben allemaal dezelfde breedte

en: Unable to load image data
nl: Kan afbeeldingsgegevens niet laden

en: Unique identifier of the device
nl: Unieke identificatie voor het apparaat

en: The name of the device
nl: De naam van het apparaat

en: Device Type
nl: Apparaat-type

en: The type of the device
nl: Het type van het apparaat

en: Device Manager
nl: Apparaatbeheer

en: Device Mode
nl: Apparaatmodus

en: The mode of the device
nl: De modus van het apparaat

en: Has Cursor
nl: Heeft cursor

en: Whether the device has a cursor
nl: Of het apparaat een cursor heeft

en: Whether the device is enabled
nl: Of het apparaat ingeschakeld is

en: Number of Axes
nl: Aantal assen

en: The number of axes on the device
nl: Het aantal assen op het apparaat

en: The backend instance
nl: De back-end-instantie

en: Vendor ID
nl: Fabrikant-ID

en: Product ID
nl: Product-ID

en: Value Type
nl: Waarde-type

en: The type of the values in the interval
nl: Het type van de waardes in het interval

en: Initial Value
nl: Beginwaarde

en: Initial value of the interval
nl: Beginwaarde van het interval

en: Final Value
nl: Eindwaarde

en: Final value of the interval
nl: Eindwaarde van het interval

en: The manager that created this data
nl: De manager die deze data heeft aangemaakt

en: Show frames per second
nl: Frames per seconde weergeven

en: Default frame rate
nl: Standaard framerate

en: Make all warnings fatal
nl: Maak alle waarschuwingen fataal

en: Direction for the text
nl: Richting voor de tekst

en: Disable mipmapping on text
nl: Mipmapping op tekst uitschakelen

en: Use “fuzzy” picking
nl: ‘Fuzzy’ uitzoeken gebruiken

en: Clutter debugging flags to set
nl: In te stellen Clutter-debugvlaggen

en: Clutter debugging flags to unset
nl: Uit te schakelen Clutter-debugvlaggen

en: Enable accessibility
nl: Toegankelijkheid inschakelen

en: Clutter Options
nl: Clutter-opties

en: Show Clutter Options
nl: Clutter-opties weerheven

en: Interpolate
nl: Interpoleren

en: Whether interpolated events emission is enabled.
nl: Of de geïnterpoleerde-gebeurtenissen-emissie is ingeschakeld.

en: Deceleration
nl: Vertraging

en: Path
nl: Pad

en: Property Name
nl: Eigenschapnaam

en: The name of the property to animate
nl: De naam van de te animeren eigenschap

en: Filename Set
nl: Filename ingesteld

en: Whether the :filename property is set
nl: Of de filename-optie is ingesteld

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: The path of the currently parsed file
nl: De pad van het ingelezen bestand

en: Translation Domain
nl: Taalgebied

en: The translation domain used to localize string
nl: Het taalgebied gebruikt om tekenreeksen te lokaliseren

en: Scroll Mode
nl: Scrollmodus

en: The scrolling direction
nl: De scrollrichting

en: Double Click Time
nl: Dubbelklik-tijd

en: Double Click Distance
nl: Dubbelklik-afstand

en: Drag Threshold
nl: Sleepdrempel

en: Font Name
nl: Naam lettertype

en: The description of the default font, as one that could be parsed by Pango
nl: De beschrijving van het standaardlettertype als één dat dat Pango geparseerd kan worden

en: Font Antialias
nl: Lettertype-antialias

en: Whether to use antialiasing (1 to enable, 0 to disable, and -1 to use the default)
nl: Of antialias gebruikt moet worden (1 om in te schakelen, 0 om uit te schakelen en -1 voor standaardinstelling)

en: Font DPI
nl: Lettertype-DPI

en: The resolution of the font, in 1024 * dots/inch, or -1 to use the default
nl: De resolutie van het lettertype, in 1024 * dots/inch, of -1 voor standaardinstelling

en: Font Hinting
nl: Lettertype-hinting

en: Whether to use hinting (1 to enable, 0 to disable and -1 to use the default)
nl: Of hinting gebruikt moet worden (1 om in te schakelen, 0 om uit te schakelen en -1 voor standaardinstelling)

en: Font Hint Style
nl: Lettertype-hintstijl

en: The style of hinting (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)
nl: Welk soort hinting gebruikt wordt (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)

en: Font Subpixel Order
nl: Lettertype-subpixelvolgorde

en: The type of subpixel antialiasing (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)
nl: Type subpixel-antialias (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)

en: Window Scaling Factor
nl: Vensterschaalfactor

en: The scaling factor to be applied to windows
nl: De schaalfactor om op vensters toe te passen

en: Fontconfig configuration timestamp
nl: Fontconfig-configuratietijdstip

en: Timestamp of the current fontconfig configuration
nl: Tijdstip van de huidige fontconfig-configuratie

en: Password Hint Time
nl: Wachtwoordtiptime-out

en: How long to show the last input character in hidden entries
nl: Hoe lang the laatst ingetikte teken weergegeven dient te worden in velden met verborgen inhoud

en: Shader Type
nl: Shader-type

en: The type of shader used
nl: Het type van de gebruikte shader

en: The source of the constraint
nl: De bron van de beperking

en: From Edge
nl: Van rand

en: To Edge
nl: Tot rand

en: Fullscreen Set
nl: Volledig-scherm ingesteld

en: Whether the main stage is fullscreen
nl: Of het hoofdvenster volledig scherm is

en: Whether the main stage should be rendered offscreen
nl: Of het hoofdvenster offscreen opgebouwd moet worden

en: Cursor Visible
nl: Cursor zichtbaar

en: Whether the mouse pointer is visible on the main stage
nl: Of de muis zichtbaar moet zijn op het hoofdvenster

en: User Resizable
nl: Gebruiker herschalen

en: Whether the stage is able to be resized via user interaction
nl: Of het hoofdvenster door de gebruiker herschaald mag worden

en: Color
nl: Kleur

en: The color of the stage
nl: De kleur van het hoofdvenster

en: Perspective
nl: Perspectief

en: Title
nl: Titel

en: Stage Title
nl: Titel van het hoofdvenster

en: Use Fog
nl: Gebruik mist

en: Whether to enable depth cueing
nl: Of ‘depth cueing’ gebruikt moet worden

en: Fog
nl: Mist

en: Settings for the depth cueing
nl: Instellingen voor ‘depth cueing’

en: Use Alpha
nl: Gebruik alpha

en: Whether to honour the alpha component of the stage color
nl: Of de alpha-component van de hoofdkleur gebruikt moet worden

en: Key Focus
nl: Key-focus

en: The currently key focused actor
nl: De actor die de toetsaanslagen ontvangt

en: No Clear Hint
nl: Wis-niet hint

en: Whether the stage should clear its contents
nl: Of het hoofdvenster haar inhoud moet wissen

en: Accept Focus
nl: Focus aanvaarden

en: Text
nl: Tekst

en: The contents of the buffer
nl: De inhoud van de buffer

en: Text length
nl: Tekstlengte

en: Length of the text currently in the buffer
nl: Lengte van de huidige tekst in de buffer

en: Maximum length
nl: Maximale lengte

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
nl: Maximum aantal tekens voor dit veld. Nul als er geen maximum is

en: The buffer for the text
nl: De buffer voor de tekst

en: The font to be used by the text
nl: Het lettertype dat door de tekst gebruikt moet worden

en: Font Description
nl: Omschrijving lettertype

en: The font description to be used
nl: De omschrijving van het lettertype dat gebruikt moet worden

en: The text to render
nl: De weer te geven tekst

en: Font Color
nl: Letterkleur

en: Color of the font used by the text
nl: Letterkleur die voor de tekst gebruikt wordt

en: Editable
nl: Bewerkbaar

en: Whether the text is editable
nl: Of de tekst bewerkt kan worden

en: Selectable
nl: Selecteerbaar

en: Whether the text is selectable
nl: Of de tekst geselecteerd kan worden

en: Activatable
nl: Activeerbaar

en: Whether pressing return causes the activate signal to be emitted
nl: Of er een ‘activeer signaal’ verzonden wordt als enter wordt ingedrukt

en: Whether the input cursor is visible
nl: Of de invoer-cursor zichtbaar is

en: Cursor Color
nl: Kleur cursor

en: Cursor Color Set
nl: Cursor kleur ingesteld

en: Whether the cursor color has been set
nl: Of de cursor kleur is ingesteld

en: Cursor Size
nl: Afmeting cursor

en: The width of the cursor, in pixels
nl: De breedte van de cursor, in piels

en: Cursor Position
nl: Positie cursor

en: The cursor position
nl: De positie van de cursor

en: Selection-bound
nl: Selectie-gebonden

en: The cursor position of the other end of the selection
nl: De cursorpositie van het uiteinde van de selectie

en: Selection Color
nl: Kleur selectie

en: Selection Color Set
nl: Kleur selectie ingesteld

en: Whether the selection color has been set
nl: Of de kleur voor de selectie is ingesteld

en: A list of style attributes to apply to the contents of the actor
nl: Een lijst van style-attributes die op de inhoud van de actor toegepast moet worden

en: Use markup
nl: Gebruik markup

en: Whether or not the text includes Pango markup
nl: Of de text Pango-markup bevat

en: Line wrap
nl: Tekstomloop

en: If set, wrap the lines if the text becomes too wide
nl: Als dit is ingesteld loopt de tekst om als een regel te breed wordt

en: Line wrap mode
nl: Tekstomloop-modus

en: Control how line-wrapping is done
nl: Bepaal hoe de tekstomloop verloopt

en: Ellipsize
nl: Plaats ellipse

en: The preferred place to ellipsize the string
nl: De beste plaats om een ellipse in te voegen

en: Line Alignment
nl: Regel uitlijnen

en: The preferred alignment for the string, for multi-line text
nl: De beste uitlijning van de tekst, voor meerdere regels

en: Whether the text should be justified
nl: Of de tekst zo uitgelijnd moet worden dat alle regels even lang zijn

en: Password Character
nl: Wachtwoord teken

en: Max Length
nl: Maximale lengte

en: Maximum length of the text inside the actor
nl: Maximale lengte van de tekst binnen de actor

en: Single Line Mode
nl: Enkele-lijn modus

en: Whether the text should be a single line
nl: Of de tekst een enkele regel moet zijn

en: Selected Text Color
nl: Kleur geselecteerde tekst

en: Selected Text Color Set
nl: Kleur geselecteerde tekst ingesteld

en: Whether the selected text color has been set
nl: Of de kleur voor geselecteerde tekst is ingesteld

en: Loop
nl: Herhaal

en: Should the timeline automatically restart
nl: Indien de tijdslijn automatisch zou herstarten

en: Delay
nl: Vertraging

en: Delay before start
nl: Vertraging voor start

en: Duration
nl: Duur

en: Duration of the timeline in milliseconds
nl: Duur van de tijdslijn, in milliseconden

en: Direction
nl: Richting

en: Direction of the timeline
nl: Richting van de tijdslijn

en: Auto Reverse
nl: Automatisch omkeren

en: Whether the direction should be reversed when reaching the end
nl: Of de richting omgekeerd moet worden wanneer het einde wordt bereikt

en: Repeat Count
nl: Aantal herhalingen

en: How many times the timeline should repeat
nl: Hoeveel keer de tijdslijn zichzelf moet herhalen

en: Progress Mode
nl: Voortgangsmodus

en: How the timeline should compute the progress
nl: Hoe de tijdslijn de voortgang moet berekenen

en: Animatable
nl: Animeerbaar

en: The animatable object
nl: Het animeerbare object

en: Remove on Complete
nl: Verwijderen bij voltooiing

en: Zoom Axis
nl: Zoom-as

en: Constraints the zoom to an axis
nl: Beperkt het zoomen tot één as

en: Timeline
nl: Tijdslijn

en: Timeline used by the alpha
nl: Tijdslijn die de alpha gebruikt

en: Alpha value
nl: Alpha-waarde

en: Alpha value as computed by the alpha
nl: Alpha-waarde, berekend door de alpha

en: Mode
nl: Modus

en: Progress mode
nl: Voortgangsmodus

en: Object to which the animation applies
nl: Object waarop de animatie van toepassing is

en: The mode of the animation
nl: De modus van de animatie

en: Duration of the animation, in milliseconds
nl: Duur van de animatie, in milliseconden

en: Whether the animation should loop
nl: Of de animatie herhaald moet worden

en: The timeline used by the animation
nl: De tijdslijn die door de animatie gebruikt wordt

en: The alpha used by the animation
nl: De alpha die door de animatie gebruikt wordt

en: The duration of the animation
nl: De duur van de animatie

en: The timeline of the animation
nl: De tijdslijn van de animatie

en: Alpha Object to drive the behaviour
nl: Alpha-object om het gedrag aan te sturen

en: Start Depth
nl: Begin-diepte

en: Initial depth to apply
nl: De initiële diepte die toegepast moet worden

en: End Depth
nl: Eind-diepte

en: Final depth to apply
nl: De uiteindelijke diepte die toegepast moet worden

en: Start Angle
nl: Begin-hoek

en: Initial angle
nl: Initiële hoek

en: End Angle
nl: Eind-hoek

en: Final angle
nl: Uiteindelijke hoek

en: Angle x tilt
nl: X-kanteling

en: Tilt of the ellipse around x axis
nl: Kanteling van de ellips op de x-as

en: Angle y tilt
nl: Y-kanteling

en: Tilt of the ellipse around y axis
nl: Kanteling van de ellips op de Y-as

en: Angle z tilt
nl: Z-kanteling

en: Tilt of the ellipse around z axis
nl: Kanteling van de ellips op de Z-as

en: Width of the ellipse
nl: Breedte van de ellips

en: Height of ellipse
nl: Hoogte van de ellips

en: Center
nl: Midden

en: Center of ellipse
nl: Midden van de ellips

en: Direction of rotation
nl: Richting van de rotatie

en: Opacity Start
nl: Doorzichtigheid begin

en: Initial opacity level
nl: Initiële doorzichtigheid

en: Opacity End
nl: Doorzichtigheid eind

en: Final opacity level
nl: Uiteindelijke doorzichtigheid

en: The ClutterPath object representing the path to animate along
nl: Het ClutterPath-object dat het pad waarlangs geanimeerd wordt aangeeft

en: Angle Begin
nl: Draaiing begin

en: Angle End
nl: Draaiing einde

en: Axis
nl: As

en: Axis of rotation
nl: Rotatie-as

en: Center X
nl: X van centrum

en: X coordinate of the center of rotation
nl: De X-coördinaat van het centrum van de rotatie

en: Center Y
nl: Y van centrum

en: Y coordinate of the center of rotation
nl: De Y-coördinaat van het centrum van de rotatie

en: Center Z
nl: Z van centrum

en: Z coordinate of the center of rotation
nl: De Z-coördinaat van het centrum van de rotatie

en: X Start Scale
nl: Beginschaling X

en: Initial scale on the X axis
nl: Initiële schaling op de X-as

en: X End Scale
nl: Eindschaling X

en: Final scale on the X axis
nl: Uiteindelijke schaling op de X-as

en: Y Start Scale
nl: Beginschaling Y

en: Initial scale on the Y axis
nl: Initiële schaling op de Y-as

en: Y End Scale
nl: Eindschaling Y

en: Final scale on the Y axis
nl: Uiteindelijke schaling op de Y-as

en: The background color of the box
nl: De achtergrondkleur van de box

en: Color Set
nl: Kleur ingesteld

en: Surface Width
nl: Oppervlaktebreedte

en: The width of the Cairo surface
nl: De breedte van het Cairo-oppervlak

en: Surface Height
nl: Oppervlaktehoogte

en: The height of the Cairo surface
nl: De hoogte van het Cairo-oppervlak

en: Auto Resize
nl: Automatisch schalen

en: URI of a media file
nl: URI van een mediabestand

en: Playing
nl: Afspelen

en: Whether the actor is playing
nl: Of de actor aan het afspelen is

en: Progress
nl: Voortgang

en: Current progress of the playback
nl: Huidige voortgang van het afspelen

en: Subtitle URI
nl: URI voor ondertiteling

en: URI of a subtitle file
nl: URI van een ondertitelingsbestand

en: Subtitle Font Name
nl: Lettertypenaam voor ondertiteling

en: The font used to display subtitles
nl: Het lettertype dat gebruikt wordt om de ondertiteling weer te geven

en: Audio Volume
nl: Audiovolume

en: The volume of the audio
nl: Het volume van het geluid

en: Can Seek
nl: Doorzoekbaar

en: Whether the current stream is seekable
nl: Of het mogelijk is om in de huidige stream te zoeken

en: Buffer Fill
nl: Buffer vulling

en: The fill level of the buffer
nl: Hoe vol de buffer is

en: The duration of the stream, in seconds
nl: De duur van de stream, in seconden

en: The color of the rectangle
nl: De kleur van het rechthoek

en: Border Color
nl: Randkleur

en: The color of the border of the rectangle
nl: De kleur van de rand van het rechthoek

en: Border Width
nl: Randbreedte

en: The width of the border of the rectangle
nl: De breedte van de rand van de rechthoek

en: Has Border
nl: Heeft rand

en: Whether the rectangle should have a border
nl: Of der rechthoek een rand heeft

en: Vertex Source
nl: Vertex-bron

en: Source of vertex shader
nl: Bron van de vertex-shader

en: Fragment Source
nl: Fragment-bron

en: Source of fragment shader
nl: Bron van de fragment-shader

en: Compiled
nl: Gecompiled

en: Whether the shader is compiled and linked
nl: Of de shader gecompiled en gelinkt is

en: Whether the shader is enabled
nl: Of de shader is ingeschakeld

note: translators: the first %s is the type of the shader, either * Vertex shader or Fragment shader; the second %s is the actual * error as reported by COGL
en: %s compilation failed: %s
nl: %s compilatie mislukt: %s

en: Vertex shader
nl: Vertex-shader

en: Fragment shader
nl: Fragment-shader

en: State
nl: Status

en: Currently set state, (transition to this state might not be complete)
nl: De huidige status, (overgang naar deze status is mogelijk nog niet voltooid)

en: Default transition duration
nl: Duur van de standaard overgang

en: Column Number
nl: Kolomnummer

en: The column the widget resides in
nl: De kolom waarin de widget zich bevindt

en: Row Number
nl: Rijnummer

en: The row the widget resides in
nl: De rij waarin de widget zich bevindt

en: Column Span
nl: Overspanning van kolommen

en: The number of columns the widget should span
nl: Het aantal kolommen dat de widget zou moeten omvatten

en: Row Span
nl: Overspanning van rijen

en: The number of rows the widget should span
nl: Het aantal rijen dat de widget zou moeten omvatten

en: Horizontal Expand
nl: Horizontaal uitbreiden

en: Allocate extra space for the child in horizontal axis
nl: Extra ruimte reserveren voor het het onderliggende item in horizontale as

en: Vertical Expand
nl: Verticaal uitbreiden

en: Allocate extra space for the child in vertical axis
nl: Extra ruimte reserveren voor het het onderliggende item in verticale as

en: Spacing between columns
nl: De ruimte tussen kolommen

en: Spacing between rows
nl: De ruimte tussen rijen

en: Sync size of actor
nl: Synchroniseer de afmeting van de actor

en: Auto sync size of actor to underlying pixbuf dimensions
nl: Synchroniseer de afmeting van de actor automatisch met de onderliggende pixbuf-dimensies

en: Disable Slicing
nl: Schakel slicing uit

en: Forces the underlying texture to be singular and not made of smaller space saving individual textures
nl: Dwingt eeen onderliggende textuur af, die niet opgebouwd mag zijn uit kleinere ruimte om textures te besparen

en: Tile Waste
nl: Tegel-verspilling

en: Maximum waste area of a sliced texture
nl: Maximaal verspilde oppervlakte van een ‘sliced texture’

en: Horizontal repeat
nl: Horizontale herhaling

en: Repeat the contents rather than scaling them horizontally
nl: Herhaal de inhoud in plaats van deze horizontaal bij te schalen

en: Vertical repeat
nl: Verticale herhaling

en: Repeat the contents rather than scaling them vertically
nl: Herhaal de inhoud in plaats van deze verticaal bij te schalen

en: Filter Quality
nl: Filterkwaliteit

en: Rendering quality used when drawing the texture
nl: Render-kwaliteit die gebruikt wordt bij het tekenen van de texture

en: Pixel Format
nl: Pixelformaat

en: The Cogl pixel format to use
nl: Het te gebruiken Cogl-pixelformaat

en: Cogl Texture
nl: Cogl-texture

en: The underlying Cogl texture handle used to draw this actor
nl: De onderliggende Cogl-texture die gebruikt wordt om deze actor te tekenen

en: Cogl Material
nl: Cogl-material

en: The underlying Cogl material handle used to draw this actor
nl: Het onderliggende Cogl-material dat gebruikt wordt om deze actor te tekenen

en: The path of the file containing the image data
nl: De pad van het bstand dat de afbeeldingsdata bevat

en: Keep Aspect Ratio
nl: Behoudt beeldverhouding

en: Keep the aspect ratio of the texture when requesting the preferred width or height
nl: Behoudt de beeldverhouding van de texture wanneer een breedte of hoogte wordt aangevraagd

en: Load asynchronously
nl: Laad asynchroon

en: Load files inside a thread to avoid blocking when loading images from disk
nl: Laad bestanden binnen een thread om blokkades te voorkomen bij het ophalen van afbeeldingen van disk

en: Load data asynchronously
nl: Laad data asynchroon

en: Decode image data files inside a thread to reduce blocking when loading images from disk
nl: Decodeer afbeeldingen binnen een thread om blokkades bij het laden van afbeeldingen van disk te voorkomen

en: Pick With Alpha
nl: Kies me alpha

en: Shape actor with alpha channel when picking
nl: Shape-actor met alpha-kanaal bij het kiezen

en: Failed to load the image data
nl: Laden van afbeeldingsgegevens mislukt

en: YUV textures are not supported
nl: YUV-texturen worden niet ondersteund

en: YUV2 textures are not supported
nl: YUV2-texturen worden niet ondersteund

en: Could not initialize Gdk
nl: Kon Gdk niet initialiseren

en: Could not find a suitable CoglWinsys for a GdkDisplay of type %s
nl: Kon geen geschikte CoglWinsys voor een GdkDisplay van type %s vinden

en: Surface
nl: Oppervlakte

en: The underlying wayland surface
nl: Het onderliggende Wayland-oppervlak

en: Surface width
nl: Oppervlaktebreedte

en: The width of the underlying wayland surface
nl: De breedte van het onderliggende Wayland-oppervlak

en: Surface height
nl: Oppervlaktehoogte

en: The height of the underlying wayland surface
nl: De hoogte van het onderliggende Wayland-oppervlak

en: X display to use
nl: Te gebruiken X-display

en: X screen to use
nl: Te gebruiken X-scherm

en: Make X calls synchronous
nl: X-aanroepen synchroon maken

en: Disable XInput support
nl: XInput-ondersteuning uitschakelen

en: The Clutter backend
nl: De Clutter-back-end

en: The X11 Pixmap to be bound
nl: De X11-pixmap die gebonden moet worden

en: Pixmap width
nl: Breedte pixmap

en: The width of the pixmap bound to this texture
nl: De breedte van de pixmap die aan deze texture is verbonden

en: Pixmap height
nl: Hoogte pixmap

en: The height of the pixmap bound to this texture
nl: De hoogte van de pixmap die aan deze texture is verbonden

en: Pixmap Depth
nl: Diepte pixmap

en: The depth (in number of bits) of the pixmap bound to this texture
nl: De diepte (in aantal bits) van de pixmap die aan deze texture is verbonden

en: Automatic Updates
nl: Automatisch updaten

en: If the texture should be kept in sync with any pixmap changes.
nl: Of de texture bij elke pixmap-verandering gesynchroniseerd moet worden.

en: Window
nl: Venster

en: The X11 Window to be bound
nl: Het X11-venster dat gebonden moet worden

en: Window Redirect Automatic
nl: Automatische window-redirects

en: If composite window redirects are set to Automatic (or Manual if false)
nl: Of composite-window-redirects op Automatisch zijn ingesteld (of Handmatig als dit niet is ingesteld)

en: Window Mapped
nl: Mapped venster

en: If window is mapped
nl: Of het venster gemapped is

en: Destroyed
nl: Vernietigd

en: If window has been destroyed
nl: Als het venser vernietigd is

en: Window X
nl: X van venster

en: X position of window on screen according to X11
nl: De X-positie van het venster op het scherm, volgens X11

en: Window Y
nl: Y van venster

en: Y position of window on screen according to X11
nl: De Y-positie van het venster op het scherm, volgens X11

en: Window Override Redirect
nl: Override-redirect window

en: If this is an override-redirect window
nl: Of dit een override-redirect window is
