clutter - en to pa translation catalogue (307 entries)

en: X coordinate
pa: X ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ

en: X coordinate of the actor
pa: ਐਕਟਰ ਲਈ X ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ

en: Y coordinate
pa: Y ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ

en: Y coordinate of the actor
pa: ਐਕਟਰ ਲਈ Y ਕੋਆਰਡੀਨੇਟ

en: Position
pa: ਸਥਿਤੀ

en: The position of the origin of the actor
pa: ਐਕਟਰ ਦੇ ਧੁਰੇ ਦੀ ਸਥਿਤੀ

en: Width
pa: ਚੌੜਾਈ

en: Width of the actor
pa: ਐਕਟਰ ਦੀ ਚੌੜਾਈ

en: Height
pa: ਉਚਾਈ

en: Height of the actor
pa: ਐਕਟਰ ਦੀ ਉਚਾਈ

en: Size
pa: ਆਕਾਰ

en: The size of the actor
pa: ਐਕਟਰ ਦਾ ਆਕਾਰ

en: Fixed X
pa: ਸਥਿਰ X

en: Forced X position of the actor
pa: ਐਕਟਰ ਦੀ ਸਥਿਤੀ X ਪੱਕੀ ਕਰੋ

en: Fixed Y
pa: ਸਥਿਰ Y

en: Forced Y position of the actor
pa: ਐਕਟਰ ਦੀ ਸਥਿਤੀ Y ਪੱਕੀ ਕਰੋ

en: Fixed position set
pa: ਸਥਿਰ ਸਥਿਤੀ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether to use fixed positioning for the actor
pa: ਕੀ ਐਕਟਰ ਲਈ ਸਥਿਰ ਸਥਿਤੀ ਵਰਤਣੀ ਹੈ

en: Min Width
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਚੌੜਾਈ

en: Min Height
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਉਚਾਈ

en: Natural Width
pa: ਸਧਾਰਨ ਚੌੜਾਈ

en: Natural Height
pa: ਸਧਾਰਨ ਉਚਾਈ

en: Depth
pa: ਡੂੰਘਾਈ

en: Opacity
pa: ਧੁੰਦਲਾਪਨ

en: Opacity of an actor
pa: ਐਕਟਰ ਲਈ ਧੁੰਦਲਾਪਨ

en: Visible
pa: ਦਿੱਖ

en: Mapped
pa: ਮੈਪ ਕੀਤਾ

en: Reactive
pa: ਮੁੜ-ਸਰਗਰ

en: Clip
pa: ਕਲਿੱਪ

en: The visible region of the actor
pa: ਐਕਟਰ ਦਾ ਦਿੱਖ ਖੇਤਰ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Name of the actor
pa: ਐਕਟਰ ਦਾ ਨਾਂ

en: Scale X
pa: ਸਕੇਲ X

en: Scale Y
pa: ਸਕੇਲ Y

en: Scale Z
pa: ਸਕੇਲ Z

en: Translation X
pa: ਉਲੱਥਾ X

en: Transform
pa: ਟਰਾਂਸਫਰਮ

en: Text Direction
pa: ਲਿਖਤ ਦੀ ਦਿਸ਼ਾ

en: Direction of the text
pa: ਲਿਖਤ ਦੀ ਦਿਸ਼ਾ

en: Has Pointer
pa: ਪੁਆਇੰਟਰ ਹੈ

en: Actions
pa: ਕਾਰਵਾਈਆਂ

en: Effect
pa: ਪਰਭਾਵ

en: Layout Manager
pa: ਖਾਕਾ ਮੈਨੇਜਰ

en: Margin Right
pa: ਸੱਜਾ ਹਾਸ਼ੀਆ

en: Extra space at the right
pa: ਸੱਜੇ ਪਾਸੇ ਵਾਧੂ ਥਾਂ

en: Background Color Set
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਸੈਟ ਕਰੋ

en: Whether the background color is set
pa: ਕੀ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਦਾ ਰੰਗ ਸੈੱਟ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: Background color
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: The actor’s background color
pa: ਐਕਟਰ ਦਾ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: First Child
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਚਲਾਇਡ

en: The actor’s first child
pa: ਐਕਟਰ ਦਾ ਪਹਿਲਾਂ ਚਲਾਇਡ

en: Last Child
pa: ਆਖਰੀ ਚਲਾਇਡ

en: The actor’s last child
pa: ਐਕਟਰ ਦਾ ਆਖਰੀ ਚਲਾਇਡ

en: Content
pa: ਸਮੱਗਰੀ

en: Delegate object for painting the actor’s content
pa: ਐਕਟਰ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਨੂੰ ਪੇਂਟ ਕਰਨ ਲਈ ਪ੍ਰਤੀਨਿਧੀ ਆਬਜੈਕਟ

en: Content Gravity
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਗੁਰੂਤਾ

en: Alignment of the actor’s content
pa: ਐਕਟਰ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਦੀ ਇਕਸਾਰਤਾ

en: Content Box
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਬਾਕਸ

en: Magnification Filter
pa: ਵੱਡਦਰਸ਼ੀ ਫਿਲਟਰ

en: Content Repeat
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਦੁਹਰਾਓ

en: The repeat policy for the actor’s content
pa: ਐਕਟਰ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਲਈ ਦੁਹਰਾਓ ਨੀਤੀ

en: Actor
pa: ਐਕਟਰ

en: The actor attached to the meta
pa: ਮੇਟਾ ਨਾਲ ਅਟੈਚ ਕੀਤਾ ਐਕਟਰ

en: The name of the meta
pa: ਮੇਟਾ ਦਾ ਨਾਂ

en: Enabled
pa: ਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: Whether the meta is enabled
pa: ਕੀ ਮੇਟਾ ਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: Source
pa: ਸਰੋਤ

en: The source of the alignment
pa: ਇਕਸਾਰਤਾ ਦਾ ਸਰੋਤ

en: Align Axis
pa: ਧੁਰਾ ਇਕਸਾਰ

en: Factor
pa: ਗੁਣਾਂਕ

en: The alignment factor, between 0.0 and 1.0
pa: ਇਕਸਾਰਤਾ ਗੁਣਾਂਕ, 0.0 ਤੋਂ 1.0 ਦੇ ਵਿਚਾਲੇ

en: The source of the binding
pa: ਬਾਈਡਿੰਗ ਦਾ ਸਰੋਤ

en: Coordinate
pa: ਧੁਰਾ

en: The coordinate to bind
pa: ਬਾਈਂਡ ਕਰਨ ਲਈ ਧੁਰਾ

en: Offset
pa: ਆਫਸੈੱਟ

en: The offset in pixels to apply to the binding
pa: ਬਾਈਡਿੰਗ ਲਈ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਪਿਕਸਲਾਂ ਵਿੱਚ ਆਫਸੈਟ

en: The unique name of the binding pool
pa: ਬਾਈਂਡਿੰਗ ਪੂਲ ਦਾ ਵਿਲੱਖਣ ਨਾਂ

en: Horizontal Alignment
pa: ਲੇਟਵੀਂ ਇਕਸਾਰਤਾ

en: Horizontal alignment for the actor inside the layout manager
pa: ਖਾਕਾ ਮੈਨੇਜਰ ਵਿੱਚ ਐਕਟਰ ਲਈ ਲੇਟਵੀਂ ਇਕਸਾਰਤਾ

en: Vertical Alignment
pa: ਖੜ੍ਹਵੀ ਇਕਸਾਰਤਾ

en: Vertical alignment for the actor inside the layout manager
pa: ਖਾਕਾ ਮੈਨੇਜਰ ਵਿੱਚ ਐਕਟਰ ਲਈ ਖੜ੍ਹਵੀ ਇਕਸਾਰਤਾ

en: Expand
pa: ਫੈਲਾਓ

en: Allocate extra space for the child
pa: ਚਲਾਈਡ ਲਈ ਵਾਧੂ ਥਾਂ ਜਾਰੀ ਕਰੋ

en: Horizontal Fill
pa: ਲੇਟਵਾਂ ਭਰੋ

en: Vertical Fill
pa: ਖੜ੍ਹਵਾ ਭਰੋ

en: Horizontal alignment of the actor within the cell
pa: ਸੈੱਲ ਵਿੱਚ ਐਕਟਰ  ਦੀ ਲੇਟਵੀਂ ਇਕਸਾਰਤਾ

en: Vertical alignment of the actor within the cell
pa: ਸੈੱਲ ਵਿੱਚ ਐਕਟਰ  ਦੀ ਖੜ੍ਹਵੀ ਇਕਸਾਰਤਾ

en: Vertical
pa: ਖੜ੍ਹਵਾਂ

en: Whether the layout should be vertical, rather than horizontal
pa: ਕੀ ਖਾਕਾ ਲੇਟਵੇਂ ਦੀ ਬਜਾਏ ਖੜ੍ਹਵਾ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Orientation
pa: ਸਥਿਤੀ

en: The orientation of the layout
pa: ਖਾਕੇ ਦੀ ਸਥਿਤੀ

en: Homogeneous
pa: ਇਕ-ਰੂਪ

en: Whether the layout should be homogeneous, i.e. all children get the same size
pa: ਕੀ ਖਾਕਾ ਸਮ-ਰੂਪ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ, ਭਾਵ ਕਿ ਸਾਰੇ ਚਾਈਲਡ ਦਾ ਇੱਕੋ ਆਕਾਰ

en: Pack Start
pa: ਪੈਕ ਸ਼ੁਰੂ

en: Whether to pack items at the start of the box
pa: ਕੀ ਬਾਕਸ ਸ਼ੁਰੂ ਵੇਲੇ ਆਈਟਮਾਂ ਪੈਕ ਹੋਣ

en: Spacing
pa: ਫ਼ਾਸਲਾ

en: Spacing between children
pa: ਚਲਾਇਡ ਵਿਚਾਲੇ ਫ਼ਾਸਲਾ

en: Use Animations
pa: ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ ਵਰਤੋਂ

en: Whether layout changes should be animated
pa: ਕੀ ਖਾਕੇ ਵਿੱਚ ਤਬਦੀਲੀ ਐਨਮੀਟ ਕੀਤੀ ਜਾਵੇ

en: Easing Mode
pa: ਸੌਖਾ ਢੰਗ

en: The easing mode of the animations
pa: ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ ਦਾ ਸੌਖਾ ਢੰਗ

en: Easing Duration
pa: ਸੌਖਾ ਕਰਨ ਦਾ ਅੰਤਰਾਲ

en: The duration of the animations
pa: ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ ਦਾ ਅੰਤਰਾਲ

en: Brightness
pa: ਚਮਕ

en: The brightness change to apply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਲਈ ਚਮਕ ਦੀ ਤਬਦੀਲੀ

en: Contrast
pa: ਕਨਟਰਾਸਟ

en: The contrast change to apply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਲਈ ਕਨਟਰਾਸਟ ਦੀ ਤਬਦੀਲੀ

en: The width of the canvas
pa: ਕੈਨਵਸ ਦੀ ਚੌੜਾਈ

en: The height of the canvas
pa: ਕੈਨਵਸ ਦੀ ਉਚਾਈ

en: Scale Factor Set
pa: ਸਕੇਲ ਗੁਣਾਂਕ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether the scale-factor property is set
pa: ਕੀ ਸਕੇਲ-ਗੁਣਾਂਕ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਸੈੱਟ ਕਰਨੀ ਹੈ

en: Scale Factor
pa: ਸਕੇਲ ਗੁਣਾਂਕ

en: The scaling factor for the surface
pa: ਸਤ੍ਹਾ ਲਈ ਸਕੇਲਿੰਗ ਗੁਣਾਂਕ

en: Container
pa: ਕਨਟੇਨਰ

en: The container that created this data
pa: ਕਨਟੇਨਰ, ਜਿਸ ਨੇ ਇਹ ਡਾਟਾ ਬਣਾਇਆ

en: The actor wrapped by this data
pa: ਇਸ ਡਾਟੇ ਵਲੋਂ ਲਪੇਟਿਆ ਐਕਟਰ

en: Pressed
pa: ਦੱਬਿਆ

en: Held
pa: ਰੱਖੋ

en: Whether the clickable has a grab
pa: ਕੀ ਕਲਿੱਕ-ਕਰਨ ਯੋਗ ਕੋਲ ਫੰਦਾ ਹੈ

en: Long Press Duration
pa: ਲੰਮਾ ਦੱਬਣ ਅੰਤਰਾਲ

en: Long Press Threshold
pa: ਲੰਮਾ ਦਬਾਉਣ ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ

en: The maximum threshold before a long press is cancelled
pa: ਲੰਮਾ ਦਬਾਉਣ ਨੂੰ ਰੱਦ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ

en: Specifies the actor to be cloned
pa: ਕਲੋਨ ਕੀਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲਾ ਐਕਟਰ ਦਿਓ

en: Tint
pa: ਰੰਗਤ

en: The tint to apply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਲਈ ਰੰਗਤ

en: Horizontal Tiles
pa: ਲੇਟਵੀਆਂ ਟਾਈਲਾਂ

en: The number of horizontal tiles
pa: ਲੇਟਵੀਆਂ ਟਾਈਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Vertical Tiles
pa: ਖੜ੍ਹਵੀਆਂ ਟਾਈਲਾਂ

en: The number of vertical tiles
pa: ਖੜ੍ਹਵੀਆਂ ਟਾਈਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Back Material
pa: ਪਿਛਲੀ ਚੀਜ਼

en: The material to be used when painting the back of the actor
pa: ਐਕਟਰ ਦੇ ਪਿੱਛੇ ਨੂੰ ਪੇਂਟ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤੀ ਜਾਣ ਵਾਲੀ ਚੀਜ਼

en: The desaturation factor
pa: ਅਸੰਤ੍ਰਿਪਤ ਗੁਣਾਂਕ

en: Backend
pa: ਬੈਕਐਂਡ

en: The ClutterBackend of the device manager
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਮੈਨੇਜਰ ਦਾ ਕਲੱਤਰ-ਬੈਕਐਂਡ

en: Horizontal Drag Threshold
pa: ਲੇਟਵਾਂ ਖਿੱਚਣ ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ

en: Vertical Drag Threshold
pa: ਖੜ੍ਹਵਾਂ ਖਿੱਚਣ ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ

en: Drag Handle
pa: ਹੈਂਡਲ ਖਿੱਚੋ

en: The actor that is being dragged
pa: ਖਿੱਚੇ ਜਾਣ ਵਾਲਾ ਐਕਟਰ

en: Drag Axis
pa: ਧੁਰਾ ਖਿੱਚੋ

en: Constraints the dragging to an axis
pa: ਧੁਰੇ ਦੁਆਲੇ ਖਿੱਚਣ ਲਈ ਰੋਕਾਂ

en: Drag Area
pa: ਖੇਤਰ ਖਿੱਚੋ

en: Constrains the dragging to a rectangle
pa: ਚਤੁਰਭੁਜ ਲਈ ਖਿੱਚਣ ਲਈ ਰੋਕਾਂ

en: Drag Area Set
pa: ਖਿੱਚਣ ਖੇਤਰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether the drag area is set
pa: ਕੀ ਖਿੱਚਣ ਖੇਤਰ ਸੈੱਟ ਕਰਨਾ ਹੈ

en: Column Spacing
pa: ਕਾਲਮ ਸੰਨ੍ਹ

en: The spacing between columns
pa: ਕਾਲਮਾਂ ਵਿਚਾਲੇ ਫਾਸਲਾ

en: Row Spacing
pa: ਕਤਾਰ ਸੰਨ੍ਹ

en: The spacing between rows
pa: ਕਤਾਰਾਂ ਵਿਚਾਲੇ ਫ਼ਾਸਲਾ

en: Minimum Column Width
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਕਾਲਮ ਚੌੜਾਈ

en: Minimum width for each column
pa: ਹਰ ਕਾਲਮ ਲਈ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਚੌੜਾਈ

en: Maximum Column Width
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਕਾਲਮ ਚੌੜਾਈ

en: Maximum width for each column
pa: ਹਰ ਕਾਲਮ ਲਈ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਚੌੜਾਈ

en: Minimum Row Height
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਕਤਾਰ ਉਚਾਈ

en: Minimum height for each row
pa: ਹਰ ਕਤਾਰ ਲਈ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਉਚਾਈ

en: Maximum Row Height
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਕਤਾਰ ਉਚਾਈ

en: Maximum height for each row
pa: ਹਰ ਕਤਾਰ ਲਈ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਉਚਾਈ

en: Number touch points
pa: ਟੱਚ ਬਿੰਦੂਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Number of touch points
pa: ਟੱਚ ਬਿੰਦੂਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: The trigger edge used by the action
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਵਲੋਂ ਵਰਤਿਆ ਤਬਦੀਲੀ ਕੋਨਾ

en: Threshold Trigger Horizontal Distance
pa: ਥਰੈਸ਼ਹੋਲਡ ਤਬਦੀਲੀ ਲੇਟਵੀ ਦੂਰੀ

en: Left attachment
pa: ਖੱਬੀ ਅਟੈਚਮੈਂਟ

en: Top attachment
pa: ਉਤਲੀ ਅਟੈਚਮੈਂਟ

en: Row spacing
pa: ਕਤਾਰ ਫ਼ਾਸਲਾ

en: The amount of space between two consecutive rows
pa: ਦੋ ਲਗਾਤਾਰ ਕਤਾਰਾਂ ਵਿਚਾਲੇ ਫ਼ਾਸਲਾ

en: Column spacing
pa: ਕਾਲਮ ਫ਼ਾਸਲਾ

en: The amount of space between two consecutive columns
pa: ਦੋ ਲਗਾਤਾਰ ਕਾਲਮਾਂ ਵਿਚਾਲੇ ਫ਼ਾਸਲਾ

en: Row Homogeneous
pa: ਕਤਾਰ ਇਕ-ਰੂਪ

en: If TRUE, the rows are all the same height
pa: ਜੇ ਸਹੀ ਹੈ ਤਾਂ ਸਾਰੀਆਂ ਕਤਾਰਾਂ ਦੀ ਇੱਕੋ ਉਚਾਈ ਹੋਵੇਗੀ

en: Column Homogeneous
pa: ਕਾਲਮ ਇੱਕ-ਰੂਪ

en: If TRUE, the columns are all the same width
pa: ਜੇ ਸਹੀ ਹੈ ਤਾਂ ਸਾਰੇ ਕਾਲਮਾਂ ਦੀ ਇੱਕੋ ਉਚਾਈ ਹੋਵੇਗੀ

en: Unable to load image data
pa: ਚਿੱਤਰ ਡਾਟਾ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unique identifier of the device
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਲਈ ਵਿਲੱਖਣ ਪਛਾਣਕਰਤਾ

en: The name of the device
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਦਾ ਨਾਂ

en: Device Type
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: The type of the device
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: Device Manager
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਮੈਨੇਜਰ

en: The device manager instance
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਮੈਨੇਜਰ ਮੌਕਾ

en: Device Mode
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਢੰਗ

en: The mode of the device
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਦਾ ਢੰਗ

en: Has Cursor
pa: ਕਰਸਰ ਹੈ

en: Whether the device has a cursor
pa: ਕੀ ਡਿਵਾਈਸ ਕੋਲ ਕਰਸਰ ਹੈ

en: Whether the device is enabled
pa: ਕੀ ਡਿਵਾਈਸ ਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: Number of Axes
pa: ਧੁਰਿਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: The number of axes on the device
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਉੱਤੇ ਧੁਰਿਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: The backend instance
pa: ਬੈਕਐਂਡ ਮੌਕਾ

en: Vendor ID
pa: ਵੇਂਡਰ ਆਈਡੀ

en: Product ID
pa: ਉਤਪਾਦ ID

en: Value Type
pa: ਮੁੱਲ ਕਿਸਮ

en: Initial Value
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਮੁੱਲ

en: Initial value of the interval
pa: ਅੰਤਰਾਲ ਦਾ ਸ਼ੁਰੂ ਮੁੱਲ

en: Final Value
pa: ਅੰਤ ਮੁੱਲ

en: Final value of the interval
pa: ਅੰਤਰਾਲ ਦਾ ਅੰਤ ਮੁੱਲ

en: Manager
pa: ਮੈਨੇਜਰ

en: The manager that created this data
pa: ਮੈਨੇਜਰ, ਜਿਸ ਨੇ ਇਹ ਡਾਟਾ ਬਣਾਇਆ ਹੈ

en: Show frames per second
pa: ਫਰੇਮ ਪ੍ਰਤੀ ਸਕਿੰਟ ਵੇਖਾਓ

en: Default frame rate
pa: ਮੂਲ ਫਰੇਮ ਦਰ

en: Direction for the text
pa: ਲਿਖਤ ਲਈ ਦਿਸ਼ਾ

en: Enable accessibility
pa: ਅਸੈੱਸਬਿਲਟੀ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

en: Clutter Options
pa: ਕਲੱਟਰ ਚੋਣਾਂ

en: Show Clutter Options
pa: ਕਲੱਟਰ ਚੋਣਾਂ ਵੇਖਾਓ

en: Pan Axis
pa: ਪੈਨ ਧੁਰਾ

en: Interpolate
pa: ਇੰਟਰਪਲੋਟ

en: Path
pa: ਮਾਰਗ

en: Property Name
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਦਾ ਨਾਂ

en: Filename
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Translation Domain
pa: ਉਲੱਥਾ ਡੋਮੇਨ

en: Scroll Mode
pa: ਸਕਰੋਲ ਦਾ ਢੰਗ

en: The scrolling direction
pa: ਸਕਰੋਲ ਕਰਨ ਦੀ ਦਿਸ਼ਾ

en: Double Click Time
pa: ਦੂਹਰਾ ਕਲਿੱਕ ਦਾ ਸਮਾਂ

en: Double Click Distance
pa: ਦੂਹਰਾ ਕਲਿੱਕ ਦੀ ਦੂਰੀ

en: Font Name
pa: ਫੋਂਟ ਨਾਂ

en: Font Antialias
pa: ਫ਼ੋਂਟ ਐਂਟੀਲਾਈਸਿੰਗ

en: Font DPI
pa: ਫੋਂਟ DPI

en: Font Hinting
pa: ਫ਼ੋਂਟ ਹਿੰਟਿੰਗ

en: Font Hint Style
pa: ਫ਼ੋਂਟ ਹਿੰਟ ਦਾ ਸਟਾਈਲ

en: Password Hint Time
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਹਿੰਟ ਸਮਾਂ

en: Fullscreen Set
pa: ਪੂਰੀਸਕਰੀਨ ਸੈੱਟ

en: Offscreen
pa: ਆਫ਼ਸਕਰੀਨ

en: Cursor Visible
pa: ਕਰਸਰ ਦਿੱਖ

en: User Resizable
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਮੁੜ-ਆਕਾਰ-ਯੋਗ

en: Color
pa: ਰੰਗ

en: The color of the stage
pa: ਸਟੇਜ ਦਾ ਰੰਗ

en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

en: Fog
pa: ਧੁੰਦ

en: Use Alpha
pa: ਐਲਫਾ ਵਰਤੋਂ

en: Text
pa: ਟੈਕਸਟ

en: Buffer
pa: ਬਫ਼ਰ

en: The buffer for the text
pa: ਲਿਖਤ ਲਈ ਬਫ਼ਰ

en: The font to be used by the text
pa: ਲਿਖਤ ਵਲੋਂ ਵਰਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਫ਼ੋਂਟ

en: Font Description
pa: ਫ਼ੋਂਟ ਵਰਣਨ

en: The text to render
pa: ਰੈਂਡਰ ਕਰਨ ਲਈ ਲਿਖਤ

en: Font Color
pa: ਫੋਂਟ ਰੰਗ

en: Color of the font used by the text
pa: ਲਿਖਤ ਵਲੋਂ ਵਰਤੇ ਫ਼ੋਂਟ ਦਾ ਰੰਗ

en: Editable
pa: ਸੋਧਯੋਗ

en: Whether the text is editable
pa: ਕੀ ਲਿਖਤ ਸੋਧਣ ਯੋਗ ਹੈ

en: Selectable
pa: ਚੁਣਨਯੋਗ

en: Whether the text is selectable
pa: ਕੀ ਲਿਖਤ ਚੁਣਨ ਯੋਗ ਹੈ

en: Activatable
pa: ਸਰਗਰਮ-ਕਰਨ-ਯੋਗ

en: Cursor Color
pa: ਕਰਸਰ ਦਾ ਰੰਗ

en: Cursor Color Set
pa: ਕਰਸਰ ਦਾ ਰੰਗ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Whether the cursor color has been set
pa: ਕੀ ਕਰਸਰ ਦਾ ਰੰਗ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Cursor Size
pa: ਕਰਸਰ ਆਕਾਰ

en: The width of the cursor, in pixels
pa: ਕਰਸਰ ਦੀ ਚੌੜਾਈ ਪਿਕਸਲਾਂ ਵਿੱਚ

en: Cursor Position
pa: ਕਰਸਰ ਦੀ ਸਥਿਤੀ

en: The cursor position
pa: ਕਰਸਰ ਦੀ ਸਥਿਤੀ

en: Selection Color
pa: ਚੋਣ ਰੰਗ

en: Selection Color Set
pa: ਚੋਣ ਰੰਗ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Attributes
pa: ਗੁਣ

en: Line wrap
pa: ਲਾਈਨ ਸਮੇਟੋ

en: Line wrap mode
pa: ਲਾਈਨ ਸਮੇਟਣ ਢੰਗ

en: Control how line-wrapping is done
pa: ਲਾਈਨ-ਸਮੇਟਣਾ ਕਿਵੇਂ ਕਰਨਾ ਨੂੰ ਕੰਟਰੋਲ ਕਰੋ

en: Line Alignment
pa: ਲਾਈਨ ਇਕਸਾਰਤਾ

en: Justify
pa: ਠੀਕ

en: Whether the text should be justified
pa: ਕੀ ਲਿਖਤ ਠੀਕ ਕਰਨੀ ਹੈ

en: Password Character
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਅੱਖਰ

en: Max Length
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਲੰਬਾਈ

en: Single Line Mode
pa: ਇਕਹੇਰੀ ਲਾਈਨ ਢੰਗ

en: Whether the text should be a single line
pa: ਕੀ ਲਿਖਤ ਇੱਕ ਲਾਈਨ ਵਿੱਚ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Selected Text Color
pa: ਚੁਣਨਯੋਗ ਲਿਖਤ ਰੰਗ

en: Selected Text Color Set
pa: ਚੁਣਨਯੋਗ ਲਿਖਤ ਰੰਗ ਸੈ਼ਟ ਕਰੋ

en: Whether the selected text color has been set
pa: ਕੀ ਚੁਣਨਯੋਗ ਲਿਖਤ ਰੰਗ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Loop
pa: ਲੂਪ

en: Should the timeline automatically restart
pa: ਕੀ ਸਮਾਂ-ਲਾਈਨ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਮੁੜ-ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਵੇ

en: Delay
pa: ਦੇਰੀ

en: Delay before start
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਦੇਰੀ

en: Duration
pa: ਅੰਤਰਾਲ

en: Duration of the timeline in milliseconds
pa: ਮਿਲੀਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਸਮਾਂ-ਲਾਈਨ ਦਾ ਅੰਤਰਾਲ

en: Direction
pa: ਦਿਸ਼ਾ

en: Direction of the timeline
pa: ਸਮਾਂ-ਲਾਈਨ ਦੀ ਦਿਸ਼ਾ

en: Auto Reverse
pa: ਆਪੇ ਉਲਟਾ

en: Repeat Count
pa: ਦੁਹਰਾਉਣ ਗਿਣਤੀ

en: How many times the timeline should repeat
pa: ਸਮਾਂ-ਲਾਈਨ ਨੂੰ ਕਿੰਨੀ ਵਾਰ ਦੁਹਰਾਉਣਾ ਹੈ

en: Progress Mode
pa: ਤਰੱਕੀ ਮੋਡ

en: Interval
pa: ਅੰਤਰਾਲ

en: Remove on Complete
pa: ਪੂਰਾ ਹੋਣ ਉੱਤੇ ਹਟਾਓ

en: Zoom Axis
pa: ਜ਼ੂਮ ਧੁਰਾ

en: Timeline
pa: ਸਮਾਂ-ਲਾਈਨ

en: Alpha value
pa: ਐਲਫਾ ਮੁੱਲ

en: Mode
pa: ਮੋਡ

en: Progress mode
pa: ਤਰੱਕੀ ਮੋਡ

en: Object
pa: ਆਬਜੈਕਟ

en: End Angle
pa: ਅੰਤ ਕੋਣ

en: Center
pa: ਸੈਂਟਰ

en: Axis
pa: ਧੁਰਾ

en: The background color of the box
pa: ਬਾਕਸ ਦਾ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: Color Set
pa: ਰੰਗ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Surface Width
pa: ਸਤ੍ਹਾ ਦੀ ਚੌੜਾਈ

en: Playing
pa: ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Progress
pa: ਤਰੱਕੀ

en: Audio Volume
pa: ਆਡੀਓ ਵਾਲੀਅਮ

en: Border Color
pa: ਬਾਰਡਰ ਰੰਗ

en: State
pa: ਹਾਲਤ

en: Column Number
pa: ਕਾਲਮ ਨੰਬਰ

en: Row Number
pa: ਕਤਾਰ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Column Span
pa: ਕਾਲਮ ਸਪੈਨ

en: Row Span
pa: ਕਤਾਰ ਸਪੈਨ

en: Filter Quality
pa: ਫਿਲਟਰ ਦੀ ਕੁਆਲਟੀ

en: Surface
pa: ਸਤ੍ਹਾ

en: Surface width
pa: ਸਤ੍ਹਾ ਦੀ ਚੌੜਾਈ

en: Surface height
pa: ਸਤ੍ਹਾ ਦੀ ਉਚਾਈ

en: X display to use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ X ਡਿਸਪਲੇਅ

en: X screen to use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ X ਸਕਰੀਨ

en: Automatic Updates
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਅੱਪਡੇਟ

en: Window
pa: ਵਿੰਡੋ

en: Destroyed
pa: ਨਸ਼ਟ

en: Window X
pa: ਵਿੰਡੋ X

en: Window Y
pa: ਵਿੰਡੋ Y
