clutter - en to pl translation catalogue (672 entries)

en: X coordinate
pl: Współrzędna X

en: X coordinate of the actor
pl: Współrzędna X aktora

en: Y coordinate
pl: Współrzędna Y

en: Y coordinate of the actor
pl: Współrzędna Y aktora

en: Position
pl: Położenie

en: The position of the origin of the actor
pl: Pierwotne położenie aktora

en: Width
pl: Szerokość

en: Width of the actor
pl: Szerokość aktora

en: Height
pl: Wysokość

en: Height of the actor
pl: Wysokość aktora

en: Size
pl: Rozmiar

en: The size of the actor
pl: Rozmiar aktora

en: Fixed X
pl: Stała współrzędna X

en: Forced X position of the actor
pl: Wymuszone położenie X aktora

en: Fixed Y
pl: Stała współrzędna Y

en: Forced Y position of the actor
pl: Wymuszone położenie Y aktora

en: Fixed position set
pl: Ustawienie stałego położenia

en: Whether to use fixed positioning for the actor
pl: Określa, czy używać stałego położenia aktora

en: Min Width
pl: Minimalna szerokość

en: Forced minimum width request for the actor
pl: Wymuszone żądanie minimalnej szerokości aktora

en: Min Height
pl: Minimalna wysokość

en: Forced minimum height request for the actor
pl: Wymuszone żądanie minimalnej wysokości aktora

en: Natural Width
pl: Naturalna szerokość

en: Forced natural width request for the actor
pl: Wymuszone żądanie naturalnej szerokości aktora

en: Natural Height
pl: Naturalna wysokość

en: Forced natural height request for the actor
pl: Wymuszone żądanie naturalnej wysokości aktora

en: Minimum width set
pl: Ustawienie minimalnej szerokości

en: Whether to use the min-width property
pl: Określa, czy używać właściwości „min-width”

en: Minimum height set
pl: Ustawienie minimalnej wysokości

en: Whether to use the min-height property
pl: Określa, czy używać właściwości „min-height”

en: Natural width set
pl: Ustawienie naturalnej szerokości

en: Whether to use the natural-width property
pl: Określa, czy używać właściwości „natural-width”

en: Natural height set
pl: Ustawienie naturalnej wysokości

en: Whether to use the natural-height property
pl: Określa, czy używać właściwości „natural-height”

en: Allocation
pl: Przydzielenie

en: The actor’s allocation
pl: Przydzielenie aktora

en: Request Mode
pl: Tryb żądania

en: The actor’s request mode
pl: Tryb żądania aktora

en: Depth
pl: Głębia

en: Position on the Z axis
pl: Położenie na osi Z

en: Z Position
pl: Położenie na osi Z

en: The actor’s position on the Z axis
pl: Położenie aktora na osi Z

en: Opacity
pl: Nieprzezroczystość

en: Opacity of an actor
pl: Nieprzezroczystość aktora

en: Offscreen redirect
pl: Przekierowanie poza ekranem

en: Flags controlling when to flatten the actor into a single image
pl: Flaga kontrolująca, kiedy spłaszczać aktora do pojedynczego obrazu

en: Visible
pl: Widoczny

en: Whether the actor is visible or not
pl: Określa, czy aktor jest widoczny

en: Mapped
pl: Mapowany

en: Whether the actor will be painted
pl: Określa, czy aktor będzie pomalowany

en: Realized
pl: Zrealizowany

en: Whether the actor has been realized
pl: Określa, czy aktor został zrealizowany

en: Reactive
pl: Reakcyjny

en: Whether the actor is reactive to events
pl: Określa, czy aktor reaguje na zdarzenia

en: Has Clip
pl: Ma klamrę

en: Whether the actor has a clip set
pl: Określa, czy aktor ma ustawioną klamrę

en: Clip
pl: Klamra

en: The clip region for the actor
pl: Obszar klamry aktora

en: Clip Rectangle
pl: Prostokąt klamry

en: The visible region of the actor
pl: Widoczny obszar aktora

en: Name
pl: Nazwa

en: Name of the actor
pl: Nazwa aktora

en: Pivot Point
pl: Punkt obrotu

en: The point around which the scaling and rotation occur
pl: Punkt, wokół którego następuje skalowanie i obracanie

en: Pivot Point Z
pl: Punkt Z obrotu

en: Z component of the pivot point
pl: Składowa Z punktu obrotu

en: Scale X
pl: Skalowanie współrzędnej X

en: Scale factor on the X axis
pl: Czynnik skalowania na osi X

en: Scale Y
pl: Skalowanie współrzędnej Y

en: Scale factor on the Y axis
pl: Czynnik skalowania na osi Y

en: Scale Z
pl: Skalowanie współrzędnej X

en: Scale factor on the Z axis
pl: Czynnik skalowania na osi Z

en: Scale Center X
pl: Środek skalowania współrzędnej X

en: Horizontal scale center
pl: Poziomy środek skalowania

en: Scale Center Y
pl: Środek skalowania współrzędnej Y

en: Vertical scale center
pl: Pionowy środek skalowania

en: Scale Gravity
pl: Grawitacja skalowania

en: The center of scaling
pl: Środek skalowania

en: Rotation Angle X
pl: Kąt obrotu współrzędnej X

en: The rotation angle on the X axis
pl: Kąt obrotu na osi X

en: Rotation Angle Y
pl: Kąt obrotu współrzędnej Y

en: The rotation angle on the Y axis
pl: Kąt obrotu na osi Y

en: Rotation Angle Z
pl: Kąt obrotu współrzędnej Z

en: The rotation angle on the Z axis
pl: Kąt obrotu na osi Z

en: Rotation Center X
pl: Środek obrotu współrzędnej X

en: The rotation center on the X axis
pl: Środek obrotu na osi X

en: Rotation Center Y
pl: Środek obrotu współrzędnej Y

en: The rotation center on the Y axis
pl: Środek obrotu na osi Y

en: Rotation Center Z
pl: Środek obrotu współrzędnej Z

en: The rotation center on the Z axis
pl: Środek obrotu na osi Z

en: Rotation Center Z Gravity
pl: Grawitacja środka obrotu współrzędnej Z

en: Center point for rotation around the Z axis
pl: Punkt środkowy dla obrotu wokół osi Z

en: Anchor X
pl: Kotwica współrzędnej X

en: X coordinate of the anchor point
pl: Współrzędna X punktu kotwicy

en: Anchor Y
pl: Kotwica współrzędnej Y

en: Y coordinate of the anchor point
pl: Współrzędna Y punktu kotwicy

en: Anchor Gravity
pl: Grawitacja kotwicy

en: The anchor point as a ClutterGravity
pl: Punkt kotwicy jako „ClutterGravity”

en: Translation X
pl: Współrzędna X tłumaczenia

en: Translation along the X axis
pl: Tłumaczenie na osi X

en: Translation Y
pl: Współrzędna Y tłumaczenia

en: Translation along the Y axis
pl: Tłumaczenie na osi Y

en: Translation Z
pl: Współrzędna Z tłumaczenia

en: Translation along the Z axis
pl: Tłumaczenie na osi Z

en: Transform
pl: Przekształcanie

en: Transformation matrix
pl: Macierz przekształceń

en: Transform Set
pl: Ustawienie przekształcania

en: Whether the transform property is set
pl: Określa, czy właściwość „transform” jest ustawiona

en: Child Transform
pl: Przekształcanie elementu potomnego

en: Children transformation matrix
pl: Macierz przekształcania elementów potomnych

en: Child Transform Set
pl: Ustawienie przekształcania elementu potomnego

en: Whether the child-transform property is set
pl: Określa, czy właściwość „child-transform” jest ustawiona

en: Show on set parent
pl: Wyświetlanie na ustawionym elemencie nadrzędnym

en: Whether the actor is shown when parented
pl: Określa, czy aktor jest wyświetlany, kiedy ma element nadrzędny

en: Clip to Allocation
pl: Klamra do przydziału

en: Sets the clip region to track the actor’s allocation
pl: Ustawia obszar klamry do śledzenia przydzielenia aktora

en: Text Direction
pl: Kierunek tekstu

en: Direction of the text
pl: Kierunek tekstu

en: Has Pointer
pl: Ma kursor

en: Whether the actor contains the pointer of an input device
pl: Określa, czy aktor zawiera kursor urządzenia wejścia

en: Actions
pl: Działania

en: Adds an action to the actor
pl: Dodaje działania do aktora

en: Constraints
pl: Ograniczenia

en: Adds a constraint to the actor
pl: Dodaje ograniczenie do aktora

en: Effect
pl: Efekt

en: Add an effect to be applied on the actor
pl: Dodaje efekt do aktora

en: Layout Manager
pl: Menedżer warstw

en: The object controlling the layout of an actor’s children
pl: Obiekt kontrolujący układ potomków aktora

en: X Expand
pl: Rozwinięcie współrzędnej X

en: Whether extra horizontal space should be assigned to the actor
pl: Określa, czy dodatkowa powierzchnia pozioma powinna być przydzielona do aktora

en: Y Expand
pl: Rozwinięcie współrzędnej Y

en: Whether extra vertical space should be assigned to the actor
pl: Określa, czy dodatkowa powierzchnia pionowa powinna być przydzielona do aktora

en: X Alignment
pl: Wyrównanie współrzędnej X

en: The alignment of the actor on the X axis within its allocation
pl: Wyrównanie aktora na osi X wewnątrz jego przydziału

en: Y Alignment
pl: Wyrównanie współrzędnej Y

en: The alignment of the actor on the Y axis within its allocation
pl: Wyrównanie aktora na osi Y wewnątrz jego przydziału

en: Margin Top
pl: Górny margines

en: Extra space at the top
pl: Dodatkowe miejsce na górze

en: Margin Bottom
pl: Dolny margines

en: Extra space at the bottom
pl: Dodatkowe miejsce na dole

en: Margin Left
pl: Lewy margines

en: Extra space at the left
pl: Dodatkowe miejsce po lewej

en: Margin Right
pl: Prawy margines

en: Extra space at the right
pl: Dodatkowe miejsce po prawej

en: Background Color Set
pl: Ustawienie koloru tła

en: Whether the background color is set
pl: Określa, czy kolor tła jest ustawiony

en: Background color
pl: Kolor tła

en: The actor’s background color
pl: Kolor tła aktora

en: First Child
pl: Pierwszy potomek

en: The actor’s first child
pl: Pierwszy potomek aktora

en: Last Child
pl: Ostatni potomek

en: The actor’s last child
pl: Ostatni potomek aktora

en: Content
pl: Zawartość

en: Delegate object for painting the actor’s content
pl: Deleguje obiekt do malowania zawartości aktora

en: Content Gravity
pl: Grawitacja zawartości

en: Alignment of the actor’s content
pl: Wyrównanie zawartości aktora

en: Content Box
pl: Pole zawartości

en: The bounding box of the actor’s content
pl: Pole dookoła zawartości aktora

en: Minification Filter
pl: Filtr pomniejszenia

en: The filter used when reducing the size of the content
pl: Filtr używany podczas zmniejszania rozmiaru zawartości

en: Magnification Filter
pl: Filtr powiększenia

en: The filter used when increasing the size of the content
pl: Filtr używany podczas zwiększania rozmiaru zawartości

en: Content Repeat
pl: Powtarzanie zawartości

en: The repeat policy for the actor’s content
pl: Polityka powtarzania dla zawartości aktora

en: Actor
pl: Aktor

en: The actor attached to the meta
pl: Aktor dołączony do mety

en: The name of the meta
pl: Nazwa mety

en: Enabled
pl: Włączone

en: Whether the meta is enabled
pl: Określa, czy meta jest włączona

en: Source
pl: Źródło

en: The source of the alignment
pl: Źródło wyrównania

en: Align Axis
pl: Osie wyrównania

en: The axis to align the position to
pl: Osie, do których wyrównać położenie

en: Factor
pl: Czynnik

en: The alignment factor, between 0.0 and 1.0
pl: Czynnik wyrównania, między 0,0 a 1,0

en: Unable to initialize the Clutter backend: no available drivers found.
pl: Nie można zainicjować mechanizmu biblioteki Clutter: nie odnaleziono dostępnych sterowników.

en: The backend of type “%s” does not support creating multiple stages
pl: Mechanizm typu „%s” nie obsługuje tworzenia wielu scen

en: The source of the binding
pl: Źródło dowiązania

en: Coordinate
pl: Współrzędna

en: The coordinate to bind
pl: Współrzędna do dowiązania

en: The offset in pixels to apply to the binding
pl: Offset w pikselach do zastosowania do dowiązania

en: The unique name of the binding pool
pl: Unikalna nazwa puli dowiązania

en: Horizontal Alignment
pl: Wyrównanie poziome

en: Horizontal alignment for the actor inside the layout manager
pl: Poziome wyrównanie aktora wewnątrz menedżera warstw

en: Vertical Alignment
pl: Wyrównanie pionowe

en: Vertical alignment for the actor inside the layout manager
pl: Pionowe wyrównanie aktora wewnątrz menedżera warstw

en: Default horizontal alignment for the actors inside the layout manager
pl: Domyślne poziome wyrównanie aktora wewnątrz menedżera warstw

en: Default vertical alignment for the actors inside the layout manager
pl: Domyślne pionowe wyrównanie aktora wewnątrz menedżera warstw

en: Expand
pl: Rozwinięcie

en: Allocate extra space for the child
pl: Przydziela dodatkowe miejsca na potomka

en: Horizontal Fill
pl: Wypełnienie poziome

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the horizontal axis
pl: Określa, czy potomek powinien otrzymać priorytet, kiedy kontener przydziela zapasowe miejsce na osi poziomej

en: Vertical Fill
pl: Wypełnienie pionowe

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the vertical axis
pl: Określa, czy potomek powinien otrzymać priorytet, kiedy kontener przydziela zapasowe miejsce na osi pionowej

en: Horizontal alignment of the actor within the cell
pl: Poziome wyrównanie aktora wewnątrz komórki

en: Vertical alignment of the actor within the cell
pl: Pionowe wyrównanie aktora wewnątrz komórki

en: Vertical
pl: Pionowe

en: Whether the layout should be vertical, rather than horizontal
pl: Określa, czy układ powinien być pionowy, zamiast poziomego

en: Orientation
pl: Orientacja

en: The orientation of the layout
pl: Orientacja układu

en: Homogeneous
pl: Homogeniczny

en: Whether the layout should be homogeneous, i.e. all children get the same size
pl: Określa, czy układ powinien być homogeniczny, tzn. wszyscy potomkowie otrzymują ten sam rozmiar

en: Pack Start
pl: Początek pakowania

en: Whether to pack items at the start of the box
pl: Określa, czy pakować elementy na początku pola

en: Spacing
pl: Odstęp

en: Spacing between children
pl: Odstęp między potomkami

en: Use Animations
pl: Użycie animacji

en: Whether layout changes should be animated
pl: Określa, czy zmiany układu powinny być animowane

en: Easing Mode
pl: Tryb upraszczania

en: The easing mode of the animations
pl: Tryb upraszczania animacji

en: Easing Duration
pl: Czas trwania upraszczania

en: The duration of the animations
pl: Czas trwania animacji

en: Brightness
pl: Jasność

en: The brightness change to apply
pl: Zmiana jasności do zastosowania

en: Contrast
pl: Kontrast

en: The contrast change to apply
pl: Zmiana kontrastu do zastosowania

en: The width of the canvas
pl: Szerokość płótna

en: The height of the canvas
pl: Wysokość płótna

en: Scale Factor Set
pl: Ustawienie czynniku skalowania

en: Whether the scale-factor property is set
pl: Określa, czy właściwość „scale-factor” jest ustawiona

en: Scale Factor
pl: Czynnik skalowania

en: The scaling factor for the surface
pl: Czynnik skalowania powierzchni

en: Container
pl: Kontener

en: The container that created this data
pl: Kontener, który utworzył te dane

en: The actor wrapped by this data
pl: Aktor opakowany przez te dane

en: Pressed
pl: Wciśnięte

en: Whether the clickable should be in pressed state
pl: Określa, czy element klikalny jest w stanie wciśniętym

en: Held
pl: Przytrzymane

en: Whether the clickable has a grab
pl: Określa, czy element klikalny ma przytrzymanie

en: Long Press Duration
pl: Czas trwania długiego przyciśnięcia

en: The minimum duration of a long press to recognize the gesture
pl: Minimalny czas trwania długiego przyciśnięcia, aby rozpoznać gest

en: Long Press Threshold
pl: Próg długiego przyciśnięcia

en: The maximum threshold before a long press is cancelled
pl: Maksymalny próg, zanim długie przyciśnięcie zostanie anulowane

en: Specifies the actor to be cloned
pl: Podaje aktora do sklonowania

en: Tint
pl: Odcień

en: The tint to apply
pl: Odcień do zastosowania

en: Horizontal Tiles
pl: Kafle poziome

en: The number of horizontal tiles
pl: Liczba poziomych kafli

en: Vertical Tiles
pl: Kafle pionowe

en: The number of vertical tiles
pl: Liczba pionowych kafli

en: Back Material
pl: Materiał tyłu

en: The material to be used when painting the back of the actor
pl: Materiał używany podczas malowania tyłu aktora

en: The desaturation factor
pl: Czynnik usuwania nasycenia

en: Backend
pl: Mechanizm

en: The ClutterBackend of the device manager
pl: Mechanizm „ClutterBackend” menedżera urządzeń

en: Horizontal Drag Threshold
pl: Poziomy próg przeciągania

en: The horizontal amount of pixels required to start dragging
pl: Liczba poziomych pikseli wymaganych do rozpoczęcia przeciągania

en: Vertical Drag Threshold
pl: Pionowy próg przeciągania

en: The vertical amount of pixels required to start dragging
pl: Liczba pionowych pikseli wymaganych do rozpoczęcia przeciągania

en: Drag Handle
pl: Uchwyt przeciągania

en: The actor that is being dragged
pl: Przeciągany aktor

en: Drag Axis
pl: Osie przeciągania

en: Constraints the dragging to an axis
pl: Ogranicza przeciąganie do osi

en: Drag Area
pl: Obszar przeciągania

en: Constrains the dragging to a rectangle
pl: Ogranicza przeciąganie do prostokąta

en: Drag Area Set
pl: Ustawienie obszaru przeciągania

en: Whether the drag area is set
pl: Określa, czy obszar przeciągania jest ustawiony

en: Whether each item should receive the same allocation
pl: Określa, czy każdy element powinien otrzymać to samo przydzielenie

en: Column Spacing
pl: Odstępy kolumn

en: The spacing between columns
pl: Odstęp między kolumnami

en: Row Spacing
pl: Odstępy wierszy

en: The spacing between rows
pl: Odstęp między wierszami

en: Minimum Column Width
pl: Minimalna szerokość kolumny

en: Minimum width for each column
pl: Minimalna szerokość każdej kolumny

en: Maximum Column Width
pl: Maksymalna szerokość kolumny

en: Maximum width for each column
pl: Maksymalna szerokość każdej kolumny

en: Minimum Row Height
pl: Minimalna wysokość wiersza

en: Minimum height for each row
pl: Minimalna wysokość każdego wiersza

en: Maximum Row Height
pl: Maksymalna wysokość wiersza

en: Maximum height for each row
pl: Maksymalna wysokość każdego wiersza

en: Snap to grid
pl: Przyciąganie do siatki

en: Number touch points
pl: Liczba punktów dotykowych

en: Number of touch points
pl: Liczba punktów dotykowych

en: Threshold Trigger Edge
pl: Krawędź przełącznika progu

en: The trigger edge used by the action
pl: Krawędź przełącznika używana przez działanie

en: Threshold Trigger Horizontal Distance
pl: Poziomy dystans przełącznika progu

en: The horizontal trigger distance used by the action
pl: Poziomy dystans przełącznika używany przez działanie

en: Threshold Trigger Vertical Distance
pl: Dystans pionowy przełącznika progu

en: The vertical trigger distance used by the action
pl: Pionowy dystans przełącznika używany przez działanie

en: Left attachment
pl: Lewy załącznik

en: The column number to attach the left side of the child to
pl: Numer kolumny, do której dołączyć lewą stronę elementu potomnego

en: Top attachment
pl: Górny załącznik

en: The row number to attach the top side of a child widget to
pl: Numer rzędu, do którego dołączyć górną stronę widżetu potomnego

en: The number of columns that a child spans
pl: Liczba kolumn, na które rozciąga się element potomny

en: The number of rows that a child spans
pl: Liczba rzędów, na które rozciąga się element potomny

en: Row spacing
pl: Odstępy wierszy

en: The amount of space between two consecutive rows
pl: Ilość miejsca między dwoma kolejnymi rzędami

en: Column spacing
pl: Odstępy kolumn

en: The amount of space between two consecutive columns
pl: Ilość miejsca między dwiema kolejnymi kolumnami

en: Row Homogeneous
pl: Rzędy homogeniczne

en: If TRUE, the rows are all the same height
pl: Jeśli jest ustawione na wartość „true”, to wszystkie rzędy mają taką samą wysokość

en: Column Homogeneous
pl: Kolumny homogeniczne

en: If TRUE, the columns are all the same width
pl: Jeśli jest ustawione na wartość „true”, to wszystkie kolumny mają taką samą szerokość

en: Unable to load image data
pl: Nie można wczytać danych obrazu

en: Id
pl: Identyfikator

en: Unique identifier of the device
pl: Unikalny identyfikator urządzenia

en: The name of the device
pl: Nazwa urządzenia

en: Device Type
pl: Typ urządzenia

en: The type of the device
pl: Typ urządzenia

en: Device Manager
pl: Menedżer urządzeń

en: The device manager instance
pl: Wystąpienie menedżera urządzeń

en: Device Mode
pl: Tryb urządzenia

en: The mode of the device
pl: Tryb urządzenia

en: Has Cursor
pl: Ma kursor

en: Whether the device has a cursor
pl: Określa, czy urządzenie ma kursor

en: Whether the device is enabled
pl: Określa, czy urządzenie jest włączone

en: Number of Axes
pl: Liczba osi

en: The number of axes on the device
pl: Liczba osi urządzenia

en: The backend instance
pl: Wystąpienie mechanizmu

en: Vendor ID
pl: Identyfikator producenta

en: Product ID
pl: Identyfikator produktu

en: Value Type
pl: Typ wartości

en: The type of the values in the interval
pl: Typ wartości w okresie

en: Initial Value
pl: Początkowa wartość

en: Initial value of the interval
pl: Początkowa wartość odstępu

en: Final Value
pl: Wartość końcowa

en: Final value of the interval
pl: Końcowa wartość odstępu

en: Manager
pl: Menedżer

en: The manager that created this data
pl: Menedżer, który utworzył te dane

en: Show frames per second
pl: Wyświetla liczbę klatek na sekundę

en: Default frame rate
pl: Domyślna liczba klatek na sekundę

en: Make all warnings fatal
pl: Wszystkie ostrzeżenia są krytyczne

en: Direction for the text
pl: Kierunek tekstu

en: Disable mipmapping on text
pl: Wyłącza mipmapowanie na tekście

en: Use “fuzzy” picking
pl: Używa wybierania „rozmytego”

en: Clutter debugging flags to set
pl: Flagi debugowania biblioteki Clutter do ustawienia

en: Clutter debugging flags to unset
pl: Flagi debugowania biblioteki Clutter do usunięcia

en: Enable accessibility
pl: Włącza dostępność

en: Clutter Options
pl: Opcje biblioteki Clutter

en: Show Clutter Options
pl: Wyświetla opcje biblioteki Clutter

en: Pan Axis
pl: Osie balansu

en: Constraints the panning to an axis
pl: Ogranicza balans do osi

en: Interpolate
pl: Interpolacja

en: Whether interpolated events emission is enabled.
pl: Określa, czy emitowanie interpolowanych zdarzeń jest włączone.

en: Deceleration
pl: Zwolnienie

en: Rate at which the interpolated panning will decelerate in
pl: Prędkość, po jakiej interpolowany balans zwolni

en: Initial acceleration factor
pl: Początkowy czynnik przyspieszenia

en: Factor applied to the momentum when starting the interpolated phase
pl: Czynnik zastosowywany do pędu podczas rozpoczynania fazy interpolowanej

en: Path
pl: Ścieżka

en: The path used to constrain an actor
pl: Ścieżka używana do ograniczenia aktora

en: The offset along the path, between -1.0 and 2.0
pl: Offset ścieżki, między -1,0 a 2,0

en: Property Name
pl: Nazwa właściwości

en: The name of the property to animate
pl: Nazwa właściwości do animowania

en: Filename Set
pl: Ustawienie nazwy pliku

en: Whether the :filename property is set
pl: Określa, czy właściwość „:filename” jest ustawiona

en: Filename
pl: Nazwa pliku

en: The path of the currently parsed file
pl: Ścieżka do obecnie przetwarzanego pliku

en: Translation Domain
pl: Domena tłumaczeń

en: The translation domain used to localize string
pl: Domena tłumaczeń używana do lokalizowania tekstów

en: Scroll Mode
pl: Tryb przewijania

en: The scrolling direction
pl: Kierunek przewijania

en: Double Click Time
pl: Czas podwójnego kliknięcia

en: The time between clicks necessary to detect a multiple click
pl: Czas między kliknięciami wymagany, aby wykryć wielokrotne kliknięcie

en: Double Click Distance
pl: Odległość podwójnego kliknięcia

en: The distance between clicks necessary to detect a multiple click
pl: Odległość między kliknięciami wymagane, aby wykryć wielokrotne kliknięcie

en: Drag Threshold
pl: Próg przeciągania

en: The distance the cursor should travel before starting to drag
pl: Odległość, jaką musi przemierzyć kursor przed rozpoczęciem przeciągania

en: Font Name
pl: Nazwa czcionki

en: The description of the default font, as one that could be parsed by Pango
pl: Opis domyślnej czcionki, możliwy do przetworzenia przez bibliotekę Pango

en: Font Antialias
pl: Wygładzanie czcionki

en: Whether to use antialiasing (1 to enable, 0 to disable, and -1 to use the default)
pl: Określa, czy używać wygładzania (1 włącza, 0 wyłącza, a -1 używa wartości domyślnej)

en: Font DPI
pl: DPI czcionki

en: The resolution of the font, in 1024 * dots/inch, or -1 to use the default
pl: Rozdzielczość czcionki w 1024 * punktów na cal lub -1, aby użyć domyślnej

en: Font Hinting
pl: Hinting czcionki

en: Whether to use hinting (1 to enable, 0 to disable and -1 to use the default)
pl: Określa, czy używać hintingu (1 włącza, 0 wyłącza, a -1 używa wartości domyślnej)

en: Font Hint Style
pl: Styl hintingu czcionki

en: The style of hinting (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)
pl: Styl hintingu (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)

en: Font Subpixel Order
pl: Kolejność podpikseli czcionki

en: The type of subpixel antialiasing (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)
pl: Typ wygładzania podpikselowego (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)

en: The minimum duration for a long press gesture to be recognized
pl: Minimalny czas trwania gestu długiego przyciśnięcia

en: Window Scaling Factor
pl: Czynnik skalowania okien

en: The scaling factor to be applied to windows
pl: Czynnik skalowania zastosowywany do okien

en: Fontconfig configuration timestamp
pl: Czas konfiguracji biblioteki fontconfig

en: Timestamp of the current fontconfig configuration
pl: Czas bieżącej konfiguracji biblioteki fontconfig

en: Password Hint Time
pl: Czas wskazówki hasła

en: How long to show the last input character in hidden entries
pl: Jak długo wyświetlać ostatni znak w ukrytych wpisach

en: Shader Type
pl: Typ cieniowania

en: The type of shader used
pl: Typ używanego cieniowania

en: The source of the constraint
pl: Źródło ograniczenia

en: From Edge
pl: Od krawędzi

en: The edge of the actor that should be snapped
pl: Krawędź aktora, która powinna być przełamana

en: To Edge
pl: Do krawędzi

en: The edge of the source that should be snapped
pl: Krawędź źródła, która powinna być przełamana

en: The offset in pixels to apply to the constraint
pl: Offset w pikselach do zastosowania do ograniczenia

en: Fullscreen Set
pl: Ustawienie pełnego ekranu

en: Whether the main stage is fullscreen
pl: Określa, czy główna scena jest na pełnym ekranie

en: Offscreen
pl: Poza ekranem

en: Whether the main stage should be rendered offscreen
pl: Określa, czy główna scena powinna być wyświetlana poza ekranem

en: Cursor Visible
pl: Widoczność kursora

en: Whether the mouse pointer is visible on the main stage
pl: Określa, czy kursor myszy jest widoczny na głównej scenie

en: User Resizable
pl: Użytkownik może zmieniać rozmiar

en: Whether the stage is able to be resized via user interaction
pl: Określa, czy można zmieniać rozmiar sceny przez działania użytkownika

en: Color
pl: Kolor

en: The color of the stage
pl: Kolor sceny

en: Perspective
pl: Perspektywa

en: Perspective projection parameters
pl: Parametry projekcji perspektywy

en: Title
pl: Tytuł

en: Stage Title
pl: Tytuł sceny

en: Use Fog
pl: Użycie mgły

en: Whether to enable depth cueing
pl: Określa, czy włączyć wskazówki głębi

en: Fog
pl: Mgła

en: Settings for the depth cueing
pl: Ustawienia dla wskazówek głębi

en: Use Alpha
pl: Użycie alfy

en: Whether to honour the alpha component of the stage color
pl: Określa, czy uwzględniać składową alfa koloru sceny

en: Key Focus
pl: Aktywny klawisz

en: The currently key focused actor
pl: Aktor obecnie mający aktywny klawisz

en: No Clear Hint
pl: Bez wskazówki czyszczenia

en: Whether the stage should clear its contents
pl: Określa, czy scena powinna czyścić swoją zawartość

en: Accept Focus
pl: Akceptowanie aktywności

en: Whether the stage should accept focus on show
pl: Określa, czy scena powinna akceptować aktywność podczas wyświetlania

en: Text
pl: Tekst

en: The contents of the buffer
pl: Zawartość bufora

en: Text length
pl: Długość tekstu

en: Length of the text currently in the buffer
pl: Długość tekstu znajdującego się obecnie w buforze

en: Maximum length
pl: Maksymalna długość

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
pl: Maksymalna liczba znaków dla tego wpisu. Zero, jeśli nie ma maksimum

en: Buffer
pl: Bufor

en: The buffer for the text
pl: Bufor dla tekstu

en: The font to be used by the text
pl: Czcionka używana przez tekst

en: Font Description
pl: Opis czcionki

en: The font description to be used
pl: Używany opis czcionki

en: The text to render
pl: Tekst do wyświetlenia

en: Font Color
pl: Kolor czcionki

en: Color of the font used by the text
pl: Kolor czcionki używanej przez tekst

en: Editable
pl: Można modyfikować

en: Whether the text is editable
pl: Określa, czy tekst można modyfikować

en: Selectable
pl: Można skalować

en: Whether the text is selectable
pl: Określa, czy tekst można skalować

en: Activatable
pl: Można aktywować

en: Whether pressing return causes the activate signal to be emitted
pl: Określa, czy wciśnięcie klawisza Return powoduje wysłanie sygnały aktywacji

en: Whether the input cursor is visible
pl: Określa, czy kursor wejścia jest widoczny

en: Cursor Color
pl: Kolor kursora

en: Cursor Color Set
pl: Ustawienie koloru kursora

en: Whether the cursor color has been set
pl: Określa, czy kolor kursora został ustawiony

en: Cursor Size
pl: Rozmiar kursora

en: The width of the cursor, in pixels
pl: Szerokość kursora w pikselach

en: Cursor Position
pl: Położenie kursora

en: The cursor position
pl: Położenie kursora

en: Selection-bound
pl: Powiązanie zaznaczenia

en: The cursor position of the other end of the selection
pl: Położenie kursora na drugim końcu zaznaczenia

en: Selection Color
pl: Kolor zaznaczenia

en: Selection Color Set
pl: Ustawienie koloru zaznaczenia

en: Whether the selection color has been set
pl: Określa, czy kolor zaznaczenia został ustawiony

en: Attributes
pl: Atrybuty

en: A list of style attributes to apply to the contents of the actor
pl: Lista atrybutów stylu do zastosowania do zawartości aktora

en: Use markup
pl: Użycie znaczników

en: Whether or not the text includes Pango markup
pl: Określa, czy tekst zawiera znaczniki biblioteki Pango

en: Line wrap
pl: Zawijanie wierszy

en: If set, wrap the lines if the text becomes too wide
pl: Jeśli ustawione, zawija wiersze, jeśli tekst staje się za szeroki

en: Line wrap mode
pl: Tryb zawijania wierszy

en: Control how line-wrapping is done
pl: Kontroluje, jak wykonywać zawijanie wierszy

en: Ellipsize
pl: Przycięcie

en: The preferred place to ellipsize the string
pl: Preferowane miejsce do przycięcia ciągu

en: Line Alignment
pl: Wyrównanie wiersza

en: The preferred alignment for the string, for multi-line text
pl: Preferowane wyrównanie ciągu dla tekstu wielowierszowego

en: Justify
pl: Justowanie

en: Whether the text should be justified
pl: Określa, czy tekst powinien być justowany

en: Password Character
pl: Znak hasła

en: If non-zero, use this character to display the actor’s contents
pl: Jeśli nie wynosi zero, używa tego znaku do wyświetlania zawartości aktora

en: Max Length
pl: Maksymalna długość

en: Maximum length of the text inside the actor
pl: Maksymalna długość tekstu w aktorze

en: Single Line Mode
pl: Tryb pojedynczego wiersza

en: Whether the text should be a single line
pl: Określa, czy tekst powinien być pojedynczym wierszem

en: Selected Text Color
pl: Kolor zaznaczonego tekstu

en: Selected Text Color Set
pl: Ustawienie koloru zaznaczonego tekstu

en: Whether the selected text color has been set
pl: Określa, czy kolor zaznaczonego tekstu został ustawiony

en: Loop
pl: Pętla

en: Should the timeline automatically restart
pl: Czy oś czasu powinna być automatycznie rozpoczynana od początku

en: Delay
pl: Opóźnienie

en: Delay before start
pl: Opóźnienie przed rozpoczęciem

en: Duration
pl: Czas trwania

en: Duration of the timeline in milliseconds
pl: Czas trwania osi czasu w milisekundach

en: Direction
pl: Kierunek

en: Direction of the timeline
pl: Kierunek osi czasu

en: Auto Reverse
pl: Automatyczne odwracanie

en: Whether the direction should be reversed when reaching the end
pl: Określa, czy kierunek powinien być odwracany po dojściu do końca

en: Repeat Count
pl: Liczba powtórzeń

en: How many times the timeline should repeat
pl: Ile razy oś czasu powinna być powtarzana

en: Progress Mode
pl: Tryb postępu

en: How the timeline should compute the progress
pl: Jak oś czasu powinna obliczać postęp

en: Interval
pl: Okres

en: The interval of values to transition
pl: Okres wartości do przejścia

en: Animatable
pl: Można animować

en: The animatable object
pl: Obiekt, który można animować

en: Remove on Complete
pl: Usunięcie po ukończeniu

en: Detach the transition when completed
pl: Odłącza przejście po ukończeniu

en: Zoom Axis
pl: Powiększanie na osi

en: Constraints the zoom to an axis
pl: Ogranicza powiększanie do osi

en: Timeline
pl: Oś czasu

en: Timeline used by the alpha
pl: Oś czasu używana przez alfę

en: Alpha value
pl: Wartość alfa

en: Alpha value as computed by the alpha
pl: Wartość alfa obliczona przez alfę

en: Mode
pl: Tryb

en: Progress mode
pl: Tryb postępu

en: Object
pl: Obiekt

en: Object to which the animation applies
pl: Obiekt, do którego animacja jest zastosowywana

en: The mode of the animation
pl: Tryb animacji

en: Duration of the animation, in milliseconds
pl: Czas trwania animacji w milisekundach

en: Whether the animation should loop
pl: Określa, czy animacja powinna być zapętlona

en: The timeline used by the animation
pl: Oś czasu używana przez animację

en: Alpha
pl: Alfa

en: The alpha used by the animation
pl: Alfa używana przez animację

en: The duration of the animation
pl: Czas trwania animacji

en: The timeline of the animation
pl: Oś czasu animacji

en: Alpha Object to drive the behaviour
pl: Obiekt alfa prowadzący zachowanie

en: Start Depth
pl: Głębia początkowa

en: Initial depth to apply
pl: Początkowa głębia do zastosowania

en: End Depth
pl: Głębia końcowa

en: Final depth to apply
pl: Końcowa głębia do zastosowania

en: Start Angle
pl: Kąt początkowy

en: Initial angle
pl: Kąt początkowy

en: End Angle
pl: Kąt końcowy

en: Final angle
pl: Kąt końcowy

en: Angle x tilt
pl: Nachylenie kąta współrzędnej X

en: Tilt of the ellipse around x axis
pl: Nachylenie elipsy wokół osi X

en: Angle y tilt
pl: Nachylenie kąta współrzędnej Y

en: Tilt of the ellipse around y axis
pl: Nachylenie elipsy wokół osi Y

en: Angle z tilt
pl: Nachylenie kąta współrzędnej Z

en: Tilt of the ellipse around z axis
pl: Nachylenie elipsy wokół osi Z

en: Width of the ellipse
pl: Szerokość elipsy

en: Height of ellipse
pl: Wysokość elipsy

en: Center
pl: Środek

en: Center of ellipse
pl: Środek elipsy

en: Direction of rotation
pl: Kierunek obrotu

en: Opacity Start
pl: Początkowa nieprzezroczystość

en: Initial opacity level
pl: Początkowy poziom nieprzezroczystości

en: Opacity End
pl: Końcowa nieprzezroczystość

en: Final opacity level
pl: Końcowy poziom nieprzezroczystości

en: The ClutterPath object representing the path to animate along
pl: Obiekt „ClutterPath” przedstawiający ścieżkę, na której animować

en: Angle Begin
pl: Kąt początkowy

en: Angle End
pl: Kąt końcowy

en: Axis
pl: Oś

en: Axis of rotation
pl: Oś obrotu

en: Center X
pl: Środek współrzędnej X

en: X coordinate of the center of rotation
pl: Współrzędna X środka obrotu

en: Center Y
pl: Środek współrzędnej Y

en: Y coordinate of the center of rotation
pl: Współrzędna Y środka obrotu

en: Center Z
pl: Środek współrzędnej Z

en: Z coordinate of the center of rotation
pl: Współrzędna Z środka obrotu

en: X Start Scale
pl: Początkowe skalowanie współrzędnej X

en: Initial scale on the X axis
pl: Początkowe skalowanie na osi X

en: X End Scale
pl: Końcowe skalowanie współrzędnej X

en: Final scale on the X axis
pl: Końcowe skalowanie na osi X

en: Y Start Scale
pl: Początkowe skalowanie współrzędnej Y

en: Initial scale on the Y axis
pl: Początkowe skalowanie na osi Y

en: Y End Scale
pl: Końcowe skalowanie współrzędnej Y

en: Final scale on the Y axis
pl: Końcowe skalowanie na osi Y

en: The background color of the box
pl: Kolor tła pola

en: Color Set
pl: Ustawienie koloru

en: Surface Width
pl: Szerokość powierzchni

en: The width of the Cairo surface
pl: Szerokość powierzchni biblioteki cairo

en: Surface Height
pl: Wysokość powierzchni

en: The height of the Cairo surface
pl: Wysokość powierzchni biblioteki cairo

en: Auto Resize
pl: Automatyczna zmiana rozmiaru

en: Whether the surface should match the allocation
pl: Określa, czy powierzchnia powinna pasować do przydzielenia

en: URI of a media file
pl: Adres URI pliku multimedialnego

en: Playing
pl: Odtwarzanie

en: Whether the actor is playing
pl: Określa, czy aktor jest odtwarzany

en: Progress
pl: Postęp

en: Current progress of the playback
pl: Obecny postęp odtwarzania

en: Subtitle URI
pl: Adres URI napisów

en: URI of a subtitle file
pl: Adres URI pliku napisów

en: Subtitle Font Name
pl: Nazwa czcionki napisów

en: The font used to display subtitles
pl: Czcionka używana do wyświetlania napisów

en: Audio Volume
pl: Głośność dźwięku

en: The volume of the audio
pl: Głośność dźwięku

en: Can Seek
pl: Można przewijać

en: Whether the current stream is seekable
pl: Określa, czy bieżący strumień można przewijać

en: Buffer Fill
pl: Wypełnienie bufora

en: The fill level of the buffer
pl: Poziom wypełnienia bufora

en: The duration of the stream, in seconds
pl: Czas trwania strumienia w sekundach

en: The color of the rectangle
pl: Kolor prostokąta

en: Border Color
pl: Kolor krawędzi

en: The color of the border of the rectangle
pl: Kolor krawędzi prostokąta

en: Border Width
pl: Szerokość krawędzi

en: The width of the border of the rectangle
pl: Szerokość krawędzi prostokąta

en: Has Border
pl: Ma krawędź

en: Whether the rectangle should have a border
pl: Określa, czy prostokąt powinien mieć krawędź

en: Vertex Source
pl: Źródło wierzchołków

en: Source of vertex shader
pl: Źródło cieniowania wierzchołkowego

en: Fragment Source
pl: Źródło fragmentów

en: Source of fragment shader
pl: Źródło cieniowania fragmentów

en: Compiled
pl: Skompilowany

en: Whether the shader is compiled and linked
pl: Określa, czy cieniowanie jest skompilowane i skonsolidowane

en: Whether the shader is enabled
pl: Określa, czy cieniowanie jest włączone

note: translators: the first %s is the type of the shader, either * Vertex shader or Fragment shader; the second %s is the actual * error as reported by COGL
en: %s compilation failed: %s
pl: Kompilacja %s się nie powiodła: %s

en: Vertex shader
pl: cieniowania wierzchołkowego

en: Fragment shader
pl: cieniowania fragmentów

en: State
pl: Stan

en: Currently set state, (transition to this state might not be complete)
pl: Obecnie ustawiony stan (przejście do tego stanu może nie zostać ukończone)

en: Default transition duration
pl: Domyślny czas trwania przejścia

en: Column Number
pl: Numer kolumny

en: The column the widget resides in
pl: Kolumna, w której znajdują się widżety

en: Row Number
pl: Numer wiersza

en: The row the widget resides in
pl: Wiersz, w którym znajdują się widżety

en: Column Span
pl: Rozciągnięcie kolumny

en: The number of columns the widget should span
pl: Liczba kolumn, na które powinien rozciągać się widżet

en: Row Span
pl: Rozciągnięcie wiersza

en: The number of rows the widget should span
pl: Liczba rzędów, na które powinien rozciągać się widżet

en: Horizontal Expand
pl: Rozszerzenie poziome

en: Allocate extra space for the child in horizontal axis
pl: Przydziela dodatkowe miejsca na potomka w osi poziomej

en: Vertical Expand
pl: Rozszerzenie pionowe

en: Allocate extra space for the child in vertical axis
pl: Przydziela dodatkowe miejsca na potomka w osi pionowej

en: Spacing between columns
pl: Odstęp między kolumnami

en: Spacing between rows
pl: Odstęp między wierszami

en: Sync size of actor
pl: Synchronizacja rozmiaru aktora

en: Auto sync size of actor to underlying pixbuf dimensions
pl: Automatycznie synchronizuje rozmiar aktora z wymiarami podstawowej mapy pikseli

en: Disable Slicing
pl: Wyłączenie dzielenia

en: Forces the underlying texture to be singular and not made of smaller space saving individual textures
pl: Wymusza pojedynczą teksturę podstawową, zamiast mniejszych tekstur zachowujących miejsce

en: Tile Waste
pl: Marnowanie kafla

en: Maximum waste area of a sliced texture
pl: Maksymalny marnowany obszar podzielonej tekstury

en: Horizontal repeat
pl: Powtórzenie poziome

en: Repeat the contents rather than scaling them horizontally
pl: Powtarza zawartość, zamiast skalowania poziomego

en: Vertical repeat
pl: Powtarzanie pionowe

en: Repeat the contents rather than scaling them vertically
pl: Powtarza zawartość, zamiast skalowania pionowego

en: Filter Quality
pl: Jakość filtru

en: Rendering quality used when drawing the texture
pl: Jakość wyświetlania tekstury

en: Pixel Format
pl: Format pikseli

en: The Cogl pixel format to use
pl: Używany format pikseli biblioteki Cogl

en: Cogl Texture
pl: Tekstura biblioteki Cogl

en: The underlying Cogl texture handle used to draw this actor
pl: Podstawowy uchwyt tekstury biblioteki Cogl używany do wyświetlania tego aktora

en: Cogl Material
pl: Materiał biblioteki Cogl

en: The underlying Cogl material handle used to draw this actor
pl: Podstawowy uchwyt materiału biblioteki Cogl używany do wyświetlania tego aktora

en: The path of the file containing the image data
pl: Ścieżka pliku zawierającego dane obrazu

en: Keep Aspect Ratio
pl: Utrzymywanie współczynnika proporcji

en: Keep the aspect ratio of the texture when requesting the preferred width or height
pl: Utrzymuje współczynnik proporcji tekstury podczas żądania preferowanej szerokości lub wysokości

en: Load asynchronously
pl: Wczytywanie asynchroniczne

en: Load files inside a thread to avoid blocking when loading images from disk
pl: Wczytuje pliki wewnątrz wątku, aby unikać blokowanie podczas wczytywania obrazów z dysku

en: Load data asynchronously
pl: Asynchroniczne wczytywanie danych

en: Decode image data files inside a thread to reduce blocking when loading images from disk
pl: Dekoduje pliki danych obrazów wewnątrz wątku, aby zmniejszyć blokowanie podczas wczytywania obrazów z dysku

en: Pick With Alpha
pl: Wybieranie za pomocą alfy

en: Shape actor with alpha channel when picking
pl: Kształtowanie aktora za pomocą kanału alfa podczas wybierania

en: Failed to load the image data
pl: Wczytanie danych obrazu się nie powiodło

en: YUV textures are not supported
pl: Tekstury YUV nie są obsługiwane

en: YUV2 textures are not supported
pl: Tekstury YUV2 nie są obsługiwane

en: Could not initialize Gdk
pl: Nie można zainicjować biblioteki GDK

en: Could not find a suitable CoglWinsys for a GdkDisplay of type %s
pl: Nie można odnaleźć odpowiedniego CoglWinsys dla GdkDisplay typu %s

en: Surface
pl: Powierzchnia

en: The underlying wayland surface
pl: Podstawowa powierzchnia systemu Wayland

en: Surface width
pl: Szerokość powierzchni

en: The width of the underlying wayland surface
pl: Szerokość podstawowej powierzchni systemu Wayland

en: Surface height
pl: Wysokość powierzchni

en: The height of the underlying wayland surface
pl: Wysokość podstawowej powierzchni systemu Wayland

en: X display to use
pl: Używany ekran X

en: X screen to use
pl: Używany ekran X

en: Make X calls synchronous
pl: Synchroniczne wywołania X

en: Disable XInput support
pl: Wyłącza obsługę XInput

en: The Clutter backend
pl: Mechanizm biblioteki Clutter

en: Pixmap
pl: Mapa pikseli

en: The X11 Pixmap to be bound
pl: Mapa pikseli X11 do powiązania

en: Pixmap width
pl: Szerokość mapy pikseli

en: The width of the pixmap bound to this texture
pl: Szerokość mapy pikseli powiązanej z tą teksturą

en: Pixmap height
pl: Wysokość mapy pikseli

en: The height of the pixmap bound to this texture
pl: Wysokość mapy pikseli powiązanej z tą teksturą

en: Pixmap Depth
pl: Głębia mapy pikseli

en: The depth (in number of bits) of the pixmap bound to this texture
pl: Głębia (w liczbie bitów) mapy pikseli powiązanej z tą teksturą

en: Automatic Updates
pl: Automatyczne aktualizacje

en: If the texture should be kept in sync with any pixmap changes.
pl: Czy tekstura powinna być utrzymywana w synchronizacji ze wszystkimi zmianami mapy pikseli.

en: Window
pl: Okno

en: The X11 Window to be bound
pl: Okno X11 do powiązania

en: Window Redirect Automatic
pl: Automatyczne przekierowanie okien

en: If composite window redirects are set to Automatic (or Manual if false)
pl: Czy składane przekierowania składanych okien powinny być automatyczne (lub ręczne, jeśli ustawione na „false”)

en: Window Mapped
pl: Mapowanie okien

en: If window is mapped
pl: Czy okna są mapowane

en: Destroyed
pl: Zniszczone

en: If window has been destroyed
pl: Czy okno zostało zniszczone

en: Window X
pl: Współrzędna X okna

en: X position of window on screen according to X11
pl: Współrzędna X okna na ekranie według X11

en: Window Y
pl: Współrzędna Y okna

en: Y position of window on screen according to X11
pl: Współrzędna Y okna na ekranie według X11

en: Window Override Redirect
pl: Przekierowanie zastąpienia okna

en: If this is an override-redirect window
pl: Czy to jest okno zastąpienia przekierowania
