clutter - en to it translation catalogue (663 entries)

en: X coordinate
it: Coordinata X

en: X coordinate of the actor
it: Coordinata X dell'attore

en: Y coordinate
it: Coordinata Y

en: Y coordinate of the actor
it: Coordinata Y dell'attore

en: Position
it: Posizione

en: The position of the origin of the actor
it: La posizione dell'origine dell'attore

en: Width
it: Larghezza

en: Width of the actor
it: Larghezza dell'attore

en: Height
it: Altezza

en: Height of the actor
it: Altezza dell'attore

en: Size
it: Dimensione

en: The size of the actor
it: La dimensione dell'attore

en: Fixed X
it: Fissata X

en: Forced X position of the actor
it: Posizione X forzata dell'attore

en: Fixed Y
it: Fissata Y

en: Forced Y position of the actor
it: Posizione Y forzata dell'attore

en: Fixed position set
it: Imposta posizione fissa

en: Whether to use fixed positioning for the actor
it: Indica se usare il posizionamento fisso per l'attore

en: Min Width
it: Larghezza minima

en: Forced minimum width request for the actor
it: Larghezza minima forzata richiesta per l'attore

en: Min Height
it: Altezza minima

en: Forced minimum height request for the actor
it: Altezza minima forzata richiesta per l'attore

en: Natural Width
it: Larghezza naturale

en: Forced natural width request for the actor
it: Larghezza naturale forzata richiesta per l'attore

en: Natural Height
it: Altezza naturale

en: Forced natural height request for the actor
it: Altezza naturale forzata richiesta per l'attore

en: Minimum width set
it: Imposta larghezza minima

en: Whether to use the min-width property
it: Indica se utilizzare la proprietà larghezza minima

en: Minimum height set
it: Imposta altezza minima

en: Whether to use the min-height property
it: Indica se usare la proprietà altezza minima

en: Natural width set
it: Imposta larghezza naturale

en: Whether to use the natural-width property
it: Indica se usare la proprietà larghezza naturale

en: Natural height set
it: Imposta altezza naturale

en: Whether to use the natural-height property
it: Indica se usare la proprietà altezza naturale

en: Allocation
it: Allocazione

en: The actor’s allocation
it: Allocazione dell'attore

en: Request Mode
it: Modalità richiesta

en: The actor’s request mode
it: La modalità richiesta dell'attore

en: Depth
it: Profondità

en: Position on the Z axis
it: Posizione sull'asse Z

en: Z Position
it: Posizione Z

en: The actor’s position on the Z axis
it: La posizione dell'attore sull'asse Z

en: Opacity
it: Opacità

en: Opacity of an actor
it: Opacità di un attore

en: Offscreen redirect
it: Redirect fuori schermo

en: Flags controlling when to flatten the actor into a single image
it: Flag per controllare quanto appiattire l'attore in una sola immagine

en: Visible
it: Visibile

en: Whether the actor is visible or not
it: Indica se l'attore è visibile o meno

en: Mapped
it: Mappato

en: Whether the actor will be painted
it: Indica se l'attore sarà disegnato

en: Realized
it: Realizzato

en: Whether the actor has been realized
it: Indica se l'attore è stato realizzato

en: Reactive
it: Reattivo

en: Whether the actor is reactive to events
it: Indica se l'attore è reattivo agli eventi

en: Has Clip
it: Ha clip

en: Whether the actor has a clip set
it: Indica se l'attore ha un clip impostato

en: The clip region for the actor
it: La regione clip dell'attore

en: Clip Rectangle
it: Rettangolo clip

en: The visible region of the actor
it: La regione visibile dell'attore

en: Name
it: Nome

en: Name of the actor
it: Nome dell'attore

en: Pivot Point
it: Punto di perno

en: The point around which the scaling and rotation occur
it: Il punto su cui il ridimensionamento e la rotazione hanno luogo

en: Pivot Point Z
it: Punto di perno Z

en: Z component of the pivot point
it: Componente Z del punto di perno

en: Scale X
it: Scala X

en: Scale factor on the X axis
it: Fattore di scala sull'asse X

en: Scale Y
it: Scala Y

en: Scale factor on the Y axis
it: Fattore di scala sull'asse Y

en: Scale Z
it: Scala Z

en: Scale factor on the Z axis
it: Fattore di scala sull'asse Z

en: Scale Center X
it: Scala centrale X

en: Horizontal scale center
it: Scala centrale orizzontale

en: Scale Center Y
it: Scala centrale Y

en: Vertical scale center
it: Scala centrale verticale

en: Scale Gravity
it: Scala di gravità

en: The center of scaling
it: Il centro della scala

en: Rotation Angle X
it: Angolo di rotazione X

en: The rotation angle on the X axis
it: L'angolo di rotazione sull'asse X

en: Rotation Angle Y
it: Angolo di rotazione Y

en: The rotation angle on the Y axis
it: L'angolo di rotazione sull'asse Y

en: Rotation Angle Z
it: Angolo di rotazione Z

en: The rotation angle on the Z axis
it: L'angolo di rotazione sull'asse Z

en: Rotation Center X
it: Rotazione centrale X

en: The rotation center on the X axis
it: La rotazione centrale sull'asse X

en: Rotation Center Y
it: Rotazione centrale Y

en: The rotation center on the Y axis
it: La rotazione centrale sull'asse Y

en: Rotation Center Z
it: Rotazione centrale Z

en: The rotation center on the Z axis
it: La rotazione centrale sull'asse Z

en: Rotation Center Z Gravity
it: Gravità della rotazione centrale Z

en: Center point for rotation around the Z axis
it: Punto centrale per la rotazione sull'asse Z

en: Anchor X
it: Ancoraggio X

en: X coordinate of the anchor point
it: Coordinata X del punto di ancoraggio

en: Anchor Y
it: Ancoraggio Y

en: Y coordinate of the anchor point
it: Coordinata Y del punto di ancoraggio

en: Anchor Gravity
it: Gravità di ancoraggio

en: The anchor point as a ClutterGravity
it: Il punto di ancoraggio come ClutterGravity

en: Translation X
it: Traslazione X

en: Translation along the X axis
it: Traslazione lungo l'asse X

en: Translation Y
it: Traslazione Y

en: Translation along the Y axis
it: Traslazione lungo l'asse Y

en: Translation Z
it: Traslazione Z

en: Translation along the Z axis
it: Traslazione lungo l'asse Z

en: Transform
it: Trasformazione

en: Transformation matrix
it: Matrice di trasformazione

en: Transform Set
it: Imposta trasformazione

en: Whether the transform property is set
it: Indica se la proprietà di trasformazione è impostata

en: Child Transform
it: Trasformazione figlio

en: Children transformation matrix
it: Matrice di trasformazione dei figli

en: Child Transform Set
it: Imposta trasformazione figlio

en: Whether the child-transform property is set
it: Indica se la proprietà di trasformazione del figlio è impostata

en: Show on set parent
it: Mostra su imposta genitore

en: Whether the actor is shown when parented
it: Indica se l'attore è mostrato quando genitore

en: Clip to Allocation
it: Clip all'allocazione

en: Sets the clip region to track the actor’s allocation
it: Imposta la regione del clip per tracciare l'allocazione dell'attore

en: Text Direction
it: Direzione del testo

en: Direction of the text
it: Direzione del testo

en: Has Pointer
it: Ha il puntatore

en: Whether the actor contains the pointer of an input device
it: Indica se l'attore contiene il puntatore di un dispositivo di input

en: Actions
it: Azioni

en: Adds an action to the actor
it: Aggiunge un'azione per l'attore

en: Constraints
it: Vincoli

en: Adds a constraint to the actor
it: Aggiunge un vincolo per l'attore

en: Effect
it: Effetto

en: Add an effect to be applied on the actor
it: Aggiunge un effetto da applicare all'attore

en: Layout Manager
it: Gestore di layout

en: The object controlling the layout of an actor’s children
it: L'oggetto che controlla il layout del figlio di un attore

en: X Expand
it: Espansione X

en: Whether extra horizontal space should be assigned to the actor
it: Indica se deve essere assegnato dello spazio orizzontale aggiuntivo all'attore

en: Y Expand
it: Espansione Y

en: Whether extra vertical space should be assigned to the actor
it: Indica se deve essere assegnato dello spazio verticale aggiuntivo all'attore

en: X Alignment
it: Allineamento X

en: The alignment of the actor on the X axis within its allocation
it: L'allineamento dell'attore sull'asse X all'interno della propria allocazione

en: Y Alignment
it: Allineamento Y

en: The alignment of the actor on the Y axis within its allocation
it: L'allineamento dell'attore sull'asse Y all'interno della propria allocazione

en: Margin Top
it: Margine superiore

en: Extra space at the top
it: Spazio aggiuntivo in alto

en: Margin Bottom
it: Margine inferiore

en: Extra space at the bottom
it: Spazio aggiuntivo in basso

en: Margin Left
it: Margine sinistro

en: Extra space at the left
it: Spazio aggiuntivo a sinistra

en: Margin Right
it: Margine destro

en: Extra space at the right
it: Spazio aggiuntivo a destra

en: Background Color Set
it: Imposta colore di sfondo

en: Whether the background color is set
it: Indica se il colore di sfondo è impostato

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: The actor’s background color
it: Il colore di sfondo dell'attore

en: First Child
it: Primo figlio

en: The actor’s first child
it: Il primo discendente diretto dell'attore

en: Last Child
it: Ultimo figlio

en: The actor’s last child
it: L'ultimo discendente diretto dell'attore

en: Content
it: Contenuto

en: Delegate object for painting the actor’s content
it: L'oggetto delegato al disegno del contenuto dell'attore

en: Content Gravity
it: Gravità del contenuto

en: Alignment of the actor’s content
it: L'allineamento del contenuto dell'attore

en: Content Box
it: Contenitore

en: The bounding box of the actor’s content
it: Il contenitore per il contenuto dell'attore

en: Minification Filter
it: Filtro di rimpicciolimento

en: The filter used when reducing the size of the content
it: Il filtro da usare per rimpicciolire la dimensione del cotenuto

en: Magnification Filter
it: Filtro d'ingrandimento

en: The filter used when increasing the size of the content
it: Il filtro da usare per ingrandire la dimensione del contenuto

en: Content Repeat
it: Ripetizione cotenuto

en: The repeat policy for the actor’s content
it: La regola di ripetizione del contenuto dell'attore

en: Actor
it: Attore

en: The actor attached to the meta
it: L'attore collegato al meta

en: The name of the meta
it: Il nome del meta

en: Enabled
it: Attivato

en: Whether the meta is enabled
it: Indica se il meta è attivato

en: Source
it: Origine

en: The source of the alignment
it: L'origine dell'allineamento

en: Align Axis
it: Allinea le assi

en: The axis to align the position to
it: Le assi alle quali allineare la posizione

en: Factor
it: Fattore

en: The alignment factor, between 0.0 and 1.0
it: Il fattore di allineamento, tra 0.0 e 1.0

en: Unable to initialize the Clutter backend: no available drivers found.
it: Impossibile inizializzare il backend Clutter: nessun driver trovato.

en: The backend of type “%s” does not support creating multiple stages
it: Il backend di tipo «%s» non supporta la creazione di stadi multipli

en: The source of the binding
it: L'origine dell'associazione

en: Coordinate
it: Coordinata

en: The coordinate to bind
it: La coordinata da associare

en: Offset
it: Spostamento

en: The offset in pixels to apply to the binding
it: Lo spostamento in pixel da applicare all'associazione

en: The unique name of the binding pool
it: Il nome unico dell'insieme di associazione

en: Horizontal Alignment
it: Allineamento orizzontale

en: Horizontal alignment for the actor inside the layout manager
it: Allineamento orizzontale per l'attore dentro il gestore di layout

en: Vertical Alignment
it: Allineamento verticale

en: Vertical alignment for the actor inside the layout manager
it: Allineamento verticale per l'attore dentro il gestore di layout

en: Default horizontal alignment for the actors inside the layout manager
it: Allineamento orizzontale predefinito per l'attore dentro il gestore di layout

en: Default vertical alignment for the actors inside the layout manager
it: Allineamento verticale predefinito per l'attore dentro il gestore di layout

en: Expand
it: Espandere

en: Allocate extra space for the child
it: Alloca spazio extra per il figlio

en: Horizontal Fill
it: Riempimento orizzontale

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the horizontal axis
it: Indica se il figlio deve ricevere priorità quando il contenitore sta allocando spazio aggiuntivo sull'asse orizzontale

en: Vertical Fill
it: Riempimento verticale

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the vertical axis
it: Indica se il figlio deve ricevere priorità quando il contenitore sta allocando spazio aggiuntivo sull'asse verticale

en: Horizontal alignment of the actor within the cell
it: Allineamento orizzontale dell'attore all'interno della cella

en: Vertical alignment of the actor within the cell
it: Allineamento verticale dell'attore all'interno della cella

en: Vertical
it: Verticale

en: Whether the layout should be vertical, rather than horizontal
it: Indica se il layout deve essere verticale invece che orizzontale

en: Orientation
it: Orientamento

en: The orientation of the layout
it: L'orientamento del layout

en: Homogeneous
it: Omogeneo

en: Whether the layout should be homogeneous, i.e. all children get the same size
it: Indica se il layout deve essere omogeneo, per esempio tutti i figli della stessa dimensione

en: Pack Start
it: Raggruppamento iniziale

en: Whether to pack items at the start of the box
it: Indica se raggruppare gli elementi all'inizio del box

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Spacing between children
it: Spaziatura tra i figli

en: Use Animations
it: Usa animazioni

en: Whether layout changes should be animated
it: Indica se i cambiamenti al layout devono essere animati

en: Easing Mode
it: Modalità facilitata

en: The easing mode of the animations
it: La modalità facilitata delle animazioni

en: Easing Duration
it: Durata modalità facilitata

en: The duration of the animations
it: La durata delle animazioni

en: Brightness
it: Luminosità

en: The brightness change to apply
it: La luminosità da applicare

en: Contrast
it: Contrasto

en: The contrast change to apply
it: Il contrasto da applicare

en: The width of the canvas
it: La larghezza della superficie

en: The height of the canvas
it: L'altezza della superficie

en: Scale Factor Set
it: Imposta il fattore di scala

en: Whether the scale-factor property is set
it: Indica se la proprietà scale-factor è impostata

en: Scale Factor
it: Fattore di scala

en: The scaling factor for the surface
it: Il fattore di scala per la superficie

en: Container
it: Contenitore

en: The container that created this data
it: Il contenitore che ha creato questo dato

en: The actor wrapped by this data
it: L'attore contenuto in questo dato

en: Pressed
it: Premuto

en: Whether the clickable should be in pressed state
it: Indica se il cliccabile deve essere in stato premuto

en: Held
it: Mantenuto

en: Whether the clickable has a grab
it: Indica se il cliccabile ha la maniglia

en: Long Press Duration
it: Durata pressione lunga

en: The minimum duration of a long press to recognize the gesture
it: La durata minima di una pressione lunga per riconoscere il gesto

en: Long Press Threshold
it: Soglia pressione lunga

en: The maximum threshold before a long press is cancelled
it: La soglia massima prima che una pressione lunga venga annullata

en: Specifies the actor to be cloned
it: Specifica l'attore da clonare

en: Tint
it: Tinta

en: The tint to apply
it: La tinta da applicare

en: Horizontal Tiles
it: Caselle orizzontali

en: The number of horizontal tiles
it: Il numero di caselle orizzontali

en: Vertical Tiles
it: Caselle verticali

en: The number of vertical tiles
it: Il numero di caselle verticali

en: Back Material
it: Materiale posteriore

en: The material to be used when painting the back of the actor
it: Il materiale da usare nel disegno del posteriore dell'attore

en: The desaturation factor
it: Il fattore desaturazione

en: The ClutterBackend of the device manager
it: Il ClutterBackend del gestore di dispositivo

en: Horizontal Drag Threshold
it: Soglia di trascinamento orizzontale

en: The horizontal amount of pixels required to start dragging
it: Il numero di pixel orizzontali richiesto per iniziare il trascinamento

en: Vertical Drag Threshold
it: Soglia di trascinamento verticale

en: The vertical amount of pixels required to start dragging
it: Il numero di pixel verticali richiesto per iniziare il trascinamento

en: Drag Handle
it: Maniglia di trascinamento

en: The actor that is being dragged
it: L'attore che si sta trascinando

en: Drag Axis
it: Asse di trascinamento

en: Constraints the dragging to an axis
it: Vincoli di trascinamento di un asse

en: Drag Area
it: Area di trascinamento

en: Constrains the dragging to a rectangle
it: Limita il trascinamento a un rettangolo

en: Drag Area Set
it: Imposta l'area di trascinamento

en: Whether the drag area is set
it: Indica se l'area di trascinamento è impostata

en: Whether each item should receive the same allocation
it: Indica se ogni elemento deve ricevere la stessa allocazione

en: Column Spacing
it: Spaziatura di colonna

en: The spacing between columns
it: Lo spazio tra le colonne

en: Row Spacing
it: Spaziatura di riga

en: The spacing between rows
it: Lo spazio tra le righe

en: Minimum Column Width
it: Larghezza di colonna minima

en: Minimum width for each column
it: Larghezza minima di ogni colonna

en: Maximum Column Width
it: Larghezza di colonna massima

en: Maximum width for each column
it: Larghezza massima di ogni colonna

en: Minimum Row Height
it: Altezza di riga minima

en: Minimum height for each row
it: Altezza minima di ogni riga

en: Maximum Row Height
it: Altezza di riga massima

en: Maximum height for each row
it: Altezza massima di ogni riga

en: Snap to grid
it: Aggancia alla griglia

en: Number touch points
it: Numero di punti di contatto

en: Number of touch points
it: Numero di punti di contatto

en: Threshold Trigger Edge
it: Bordo per la soglia di attivazione

en: The trigger edge used by the action
it: Il bordo di attivazione usato dall'azione

en: Threshold Trigger Horizontal Distance
it: Distanza per la soglia di attivazione orizzontale

en: The horizontal trigger distance used by the action
it: La distanza di attivazione orizzontale usata dall'azione

en: Threshold Trigger Vertical Distance
it: Distanza per la soglia di attivazione verticale

en: The vertical trigger distance used by the action
it: La distanza di attivazione verticale usata dall'azione

en: Left attachment
it: Allegato sinistro

en: The column number to attach the left side of the child to
it: Il numero della colonna su cui allegare la parte sinistra di un widget figlio

en: Top attachment
it: Allegato superiore

en: The row number to attach the top side of a child widget to
it: Il numero della riga su cui allegare la parte superiore di un widget figlio

en: The number of columns that a child spans
it: Il numero di colonne attraversate da un figlio

en: The number of rows that a child spans
it: Il numero di righe attraversate da un figlio

en: Row spacing
it: Spaziatura riga

en: The amount of space between two consecutive rows
it: Lo spazio tra due righe consecutive

en: Column spacing
it: Spaziatura colonna

en: The amount of space between two consecutive columns
it: Lo spazio tra due colonne consecutive

en: Row Homogeneous
it: Righe omogenee

en: If TRUE, the rows are all the same height
it: Se VERO, le righe hanno tutte la stessa altezza

en: Column Homogeneous
it: Colonne omogenee

en: If TRUE, the columns are all the same width
it: Se VERO, le colonne hanno tutte la stessa larghezza

en: Unable to load image data
it: Impossibile caricare i dati dell'immagine

en: Unique identifier of the device
it: Identificativo unico del dispositivo

en: The name of the device
it: Il nome del dispositivo

en: Device Type
it: Tipo di dispositivo

en: The type of the device
it: Il tipo di dispositivo

en: Device Manager
it: Gestore dispositivo

en: The device manager instance
it: L'istanza del gestore del dispositivo

en: Device Mode
it: Modalità dispositivo

en: The mode of the device
it: La modalità del dispositivo

en: Has Cursor
it: Ha il cursore

en: Whether the device has a cursor
it: Indica se il dispositivo ha un cursore

en: Whether the device is enabled
it: Indica se il dispositivo è abilitato

en: Number of Axes
it: Numero di assi

en: The number of axes on the device
it: Il numero di assi del dispositivo

en: The backend instance
it: L'istanza del backend

en: Vendor ID
it: ID vendor

en: Product ID
it: ID prodotto

en: Value Type
it: Tipo di valore

en: The type of the values in the interval
it: Il tipo di valori nell'intervallo

en: Initial Value
it: Valore iniziale

en: Initial value of the interval
it: Valore iniziale dell'intervallo

en: Final Value
it: Valore finale

en: Final value of the interval
it: Valore finale dell'intervallo

en: Manager
it: Gestore

en: The manager that created this data
it: Il gestore che ha creato questo dato

en: Show frames per second
it: Mostra i fotogrammi per secondo

en: Default frame rate
it: Framerate predefinito

en: Make all warnings fatal
it: Rende tutti i warning critici

en: Direction for the text
it: Direzione del testo

en: Disable mipmapping on text
it: Disabilita il mipmapping sul testo

en: Use “fuzzy” picking
it: Usa il picking "fuzzy"

en: Clutter debugging flags to set
it: Flag per il debug di Clutter da attivare

en: Clutter debugging flags to unset
it: Flag per il debug di Clutter da disattivare

en: Enable accessibility
it: Attiva l'accessibilità

en: Clutter Options
it: Opzioni di Clutter

en: Show Clutter Options
it: Mostra le opzioni di Clutter

en: Pan Axis
it: Asse per la panoramica

en: Constraints the panning to an axis
it: Vincola la panoramica a un solo asse

en: Interpolate
it: Interpolazione

en: Whether interpolated events emission is enabled.
it: Indica se l'emissione di eventi interpolati è abilitata

en: Deceleration
it: Decelerazione

en: Rate at which the interpolated panning will decelerate in
it: A che velocità viene rallentata la panoramica interpolata

en: Initial acceleration factor
it: Fattore iniziale di accelerazione

en: Factor applied to the momentum when starting the interpolated phase
it: Fattore applicato al momento quando viene avviata la fase di interpolazione

en: Path
it: Percorso

en: The path used to constrain an actor
it: Il percorso usato per vincolare un attore

en: The offset along the path, between -1.0 and 2.0
it: L'offset sul percorso, tra -1.0 e 2.0

en: Property Name
it: Nome proprietà

en: The name of the property to animate
it: Il nome della proprietà da animare

en: Filename Set
it: Imposta il nome del file

en: Whether the :filename property is set
it: Indica se la proprietà :filename è impostata

en: Filename
it: Nome del file

en: The path of the currently parsed file
it: Il percorso del file attuale analizzato

en: Translation Domain
it: Dominio di traduzione

en: The translation domain used to localize string
it: Il dominio di traduzione utilizzato per tradurre una stringa

en: Scroll Mode
it: Modalità scorrimento

en: The scrolling direction
it: La direzione di scorrimento

en: Double Click Time
it: Durata doppio-clic

en: The time between clicks necessary to detect a multiple click
it: Il tempo tra i clic per determinare un clic multiplo

en: Double Click Distance
it: Distanza doppio-clic

en: The distance between clicks necessary to detect a multiple click
it: La distanza tra i clic per determinare un clic multiplo

en: Drag Threshold
it: Soglia di trascinamento

en: The distance the cursor should travel before starting to drag
it: La distanza coperta dal cursore prima di avviare il trascinamento

en: Font Name
it: Nome carattere

en: The description of the default font, as one that could be parsed by Pango
it: La descrizione del carattere predefinito, come una descrizione leggibile da Pango

en: Font Antialias
it: Antialas carattere

en: Whether to use antialiasing (1 to enable, 0 to disable, and -1 to use the default)
it: Indica se usare l'antialias (1 per abilitare, 0 per disabilitare e -1 per il predefinito)

en: Font DPI
it: DPI carattere

en: The resolution of the font, in 1024 * dots/inch, or -1 to use the default
it: La risoluzione del carattere, espressa come 1024 * dot/inch o -1 per il valore predefinito

en: Font Hinting
it: Hinting del carattere

en: Whether to use hinting (1 to enable, 0 to disable and -1 to use the default)
it: Indica se usare l'hinting (1 per abilitare, 0 per disabilitare e -1 per il predefinito)

en: Font Hint Style
it: Stile di hint del carattere

en: The style of hinting (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)
it: Lo stile dell'hinting (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)

en: Font Subpixel Order
it: Ordine sub-pixel del carattere

en: The type of subpixel antialiasing (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)
it: Il tipo di antialias sub-pixel (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)

en: The minimum duration for a long press gesture to be recognized
it: La durata minima di una pressione lunga per essere riconosciuta come gesto

en: Window Scaling Factor
it: Fattore di scala della finestra

en: The scaling factor to be applied to windows
it: Il fattore di scala da applicare alle finestre

en: Fontconfig configuration timestamp
it: Marcatura oraria della configurazione fontconfig

en: Timestamp of the current fontconfig configuration
it: Marcatura oraria della configurazione fontconfig corrente

en: Password Hint Time
it: Tempo suggerimento della password

en: How long to show the last input character in hidden entries
it: Quanto a lungo deve essere mostrato l'ultimo carattere nei campi di testo segreti

en: Shader Type
it: Tipo di shader

en: The type of shader used
it: Il tipo di shader usato

en: The source of the constraint
it: La fonte del vincolo

en: From Edge
it: Dal bordo

en: The edge of the actor that should be snapped
it: Il bordo dell'attore che dovrebbe essere spezzato

en: To Edge
it: Al bordo

en: The edge of the source that should be snapped
it: Il bordo della fonte che dovrebbe essere spezzato

en: The offset in pixels to apply to the constraint
it: Lo spostamento in pixel da applicare al vincolo

en: Fullscreen Set
it: Imposta a schermo intero

en: Whether the main stage is fullscreen
it: Indica se il livello principale è a schermo intero

en: Offscreen
it: Fuorischermo

en: Whether the main stage should be rendered offscreen
it: Indica se il livello principale deve essere visualizzato fuori schermo

en: Cursor Visible
it: Cursore visibile

en: Whether the mouse pointer is visible on the main stage
it: Indica se il puntatore del mouse è visibile sul livello principale

en: User Resizable
it: Ridimensionabile dall'utente

en: Whether the stage is able to be resized via user interaction
it: Indica se il livello può essere ridimensionato attraverso l'interazione dell'utente

en: Color
it: Colore

en: The color of the stage
it: Il colore del livello

en: Perspective
it: Prospettiva

en: Perspective projection parameters
it: Parametri di proiezione prospettica

en: Title
it: Titolo

en: Stage Title
it: Titolo del livello

en: Use Fog
it: Usa nebbia

en: Whether to enable depth cueing
it: Indica se abilitare il depth cueing

en: Fog
it: Nebbia

en: Settings for the depth cueing
it: Impostazioni per il depth cueing

en: Use Alpha
it: Usa Alpha

en: Whether to honour the alpha component of the stage color
it: Indica se rispettare il componente alpha del colore del livello

en: Key Focus
it: Fuoco chiave

en: The currently key focused actor
it: L'attore chiave attuale con fuoco

en: No Clear Hint
it: Suggerimento per nessuna pulizia

en: Whether the stage should clear its contents
it: Indica se lo stadio debba ripulire il proprio contenuto

en: Accept Focus
it: Accetta il focus

en: Whether the stage should accept focus on show
it: Indica se lo stadio debba accettare il focus alla visualizzazione

en: Text
it: Testo

en: The contents of the buffer
it: Il contenuto del buffer

en: Text length
it: Lunghezza testo

en: Length of the text currently in the buffer
it: La lunghezza del testo attualmente nel buffer

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
it: Il massimo numero di caratteri per questa voce, 0 per nessun massimo

en: The buffer for the text
it: Il buffer per il testo

en: The font to be used by the text
it: Il carattere utilizzato dal testo

en: Font Description
it: Descrizione carattere

en: The font description to be used
it: La descrizione del carattere da usare

en: The text to render
it: Il testo da riprodurre

en: Font Color
it: Colore carattere

en: Color of the font used by the text
it: Il colore del carattere usato dal testo

en: Editable
it: Modificabile

en: Whether the text is editable
it: Indica se il testo è modificabile

en: Selectable
it: Selezionabile

en: Whether the text is selectable
it: Indica se il testo è selezionabile

en: Activatable
it: Attivabile

en: Whether pressing return causes the activate signal to be emitted
it: Indica se la pressione di invio causa l'emissione del segnale activate

en: Whether the input cursor is visible
it: Indica se il cursore di input è visibile

en: Cursor Color
it: Colore del cursore

en: Cursor Color Set
it: Imposta colore cursore

en: Whether the cursor color has been set
it: Indica se il colore del cursore è stato impostato

en: Cursor Size
it: Dimensione cursore

en: The width of the cursor, in pixels
it: La larghezza del cursore, in pixel

en: Cursor Position
it: Posizione cursore

en: The cursor position
it: La posizione del cursore

en: Selection-bound
it: Rettangolo di selezione

en: The cursor position of the other end of the selection
it: La posizione del cursore dell'altro capo della selezione

en: Selection Color
it: Colore selezione

en: Selection Color Set
it: Imposta il colore selezione

en: Whether the selection color has been set
it: Indica se il colore della selezione è stato impostato

en: Attributes
it: Attributi

en: A list of style attributes to apply to the contents of the actor
it: Una lista di attributi di stile da applicare ai contenuti degli attori

en: Use markup
it: Usa marcatura

en: Whether or not the text includes Pango markup
it: Indica se il testo include o meno la marcatura Pango

en: Line wrap
it: Ritorno a capo

en: If set, wrap the lines if the text becomes too wide
it: Se impostato, manda a capo le righe se il testo diviene troppo largo

en: Line wrap mode
it: Modalità ritorno a capo

en: Control how line-wrapping is done
it: Controlla come il ritorno a capo è fatto

en: Ellipsize
it: Punteggiatura

en: The preferred place to ellipsize the string
it: Il punto preferito per punteggiare la stringa

en: Line Alignment
it: Allineamento riga

en: The preferred alignment for the string, for multi-line text
it: L'allineamento preferito per la stringa, per il testo a righe multiple

en: Justify
it: Giustifica

en: Whether the text should be justified
it: Indica se il testo deve essere giustificato

en: Password Character
it: Carattere password

en: If non-zero, use this character to display the actor’s contents
it: Se non zero, usa questo carattere per mostrare il contenuto degli attori

en: Max Length
it: Lunghezza massima

en: Maximum length of the text inside the actor
it: Lunghezza massima del testo all'interno dell'attore

en: Single Line Mode
it: Modalità linea singola

en: Whether the text should be a single line
it: Indica se il testo deve essere in una linea singola

en: Selected Text Color
it: Colore del testo selezionato

en: Selected Text Color Set
it: Imposta il colore del testo selezionato

en: Whether the selected text color has been set
it: Indica se il colore del testo selezionato è stato impostato

en: Loop
it: Ciclo

en: Should the timeline automatically restart
it: Se la timeline deve ricominciare automaticamente

en: Delay
it: Ritardo

en: Delay before start
it: Ritardo prima di iniziare

en: Duration
it: Durata

en: Duration of the timeline in milliseconds
it: Durata della timeline in millisecondi

en: Direction
it: Direzione

en: Direction of the timeline
it: Direzione della timeline

en: Auto Reverse
it: Inversione automatica

en: Whether the direction should be reversed when reaching the end
it: Indica se la direzione deve essere invertita quando si raggiunge la fine

en: Repeat Count
it: Conteggio ripetizioni

en: How many times the timeline should repeat
it: Quante volte la timeline deve ripetere

en: Progress Mode
it: Modalità di avanzamento

en: How the timeline should compute the progress
it: Come la timeline dovrebbe calcolare l'avanzamento

en: Interval
it: Intervallo

en: The interval of values to transition
it: L'intervallo di valori per la transizione

en: Animatable
it: Animabile

en: The animatable object
it: L'oggetto che può essere animato

en: Remove on Complete
it: Rimozione al completamento

en: Detach the transition when completed
it: Scollega la transizione quando completata

en: Zoom Axis
it: Asse di zoom

en: Constraints the zoom to an axis
it: Vincola lo zoom a un asse

en: Timeline used by the alpha
it: La timeline usata dall'alpha

en: Alpha value
it: Valore alpha

en: Alpha value as computed by the alpha
it: Valore alpha come calcolato dall'alpha

en: Mode
it: Modalità

en: Progress mode
it: Modalità di avanzamento

en: Object
it: Oggetto

en: Object to which the animation applies
it: Oggetto a cui l'animazione si applica

en: The mode of the animation
it: La modalità di animazione

en: Duration of the animation, in milliseconds
it: Durata dell'animazione, in millisecondi

en: Whether the animation should loop
it: Indica se l'animazione deve ciclare

en: The timeline used by the animation
it: La timeline usata dall'animazione

en: The alpha used by the animation
it: L'alpha usato dall'animazione

en: The duration of the animation
it: La durata dell'animazione

en: The timeline of the animation
it: La timeline dell'animazione

en: Alpha Object to drive the behaviour
it: Oggetto alpha per guidare il comportamento

en: Start Depth
it: Profondità iniziale

en: Initial depth to apply
it: Profondità iniziale da applicare

en: End Depth
it: Profondità finale

en: Final depth to apply
it: Profondità finale da applicare

en: Start Angle
it: Angolo iniziale

en: Initial angle
it: Angolo iniziale

en: End Angle
it: Angolo finale

en: Final angle
it: Angolo finale

en: Angle x tilt
it: Inclinazione angolare X

en: Tilt of the ellipse around x axis
it: L'inclinazione dell'ellisse sull'asse X

en: Angle y tilt
it: Inclinazione angolare Y

en: Tilt of the ellipse around y axis
it: L'inclinazione dell'ellisse sull'asse Y

en: Angle z tilt
it: Inclinazione angolare Z

en: Tilt of the ellipse around z axis
it: L'inclinazione dell'ellisse sull'asse Z

en: Width of the ellipse
it: Larghezza dell'ellisse

en: Height of ellipse
it: Altezza dell'ellisse

en: Center
it: Centro

en: Center of ellipse
it: Centro dell'ellisse

en: Direction of rotation
it: Direzione della rotazione

en: Opacity Start
it: Opacità iniziale

en: Initial opacity level
it: Livello di opacità iniziale

en: Opacity End
it: Opacità finale

en: Final opacity level
it: Livello di opacità finale

en: The ClutterPath object representing the path to animate along
it: L'oggetto ClutterPath che rappresenta il percorso dell'animazione

en: Angle Begin
it: Angolo iniziale

en: Angle End
it: Angolo finale

en: Axis
it: Assi

en: Axis of rotation
it: Assi di rotazione

en: Center X
it: Centro X

en: X coordinate of the center of rotation
it: Coordinata X del centro di rotazione

en: Center Y
it: Centro Y

en: Y coordinate of the center of rotation
it: Coordinata Y del centro di rotazione

en: Center Z
it: Centro

en: Z coordinate of the center of rotation
it: Coordinata Z del centro di rotazione

en: X Start Scale
it: Scala iniziale X

en: Initial scale on the X axis
it: Scala iniziale sull'asse X

en: X End Scale
it: Scala finale X

en: Final scale on the X axis
it: Scala finale sull'asse X

en: Y Start Scale
it: Scala iniziale Y

en: Initial scale on the Y axis
it: Scala iniziale sull'asse U

en: Y End Scale
it: Scala finale Y

en: Final scale on the Y axis
it: Scala finale sull'asse Y

en: The background color of the box
it: Il colore di sfondo del box

en: Color Set
it: Imposta colore

en: Surface Width
it: Larghezza superficie

en: The width of the Cairo surface
it: La larghezza della superficie Cairo

en: Surface Height
it: Altezza superficie

en: The height of the Cairo surface
it: L'altezza della superficie Cairo

en: Auto Resize
it: Ridimensionamento automatico

en: Whether the surface should match the allocation
it: Indica se la superficie deve corrispondere all'allocazione

en: URI of a media file
it: URI di un file multimediale

en: Playing
it: In riproduzione

en: Whether the actor is playing
it: Indica se l'attore è in riproduzione

en: Progress
it: Avanzamento

en: Current progress of the playback
it: Avanzamento corrente della riproduzione

en: Subtitle URI
it: URI sottotitolo

en: URI of a subtitle file
it: URI di un file di sottotitolo

en: Subtitle Font Name
it: Nome del carattere sottotitolo

en: The font used to display subtitles
it: Il carattere usato per mostrare i sottotitoli

en: Audio Volume
it: Volume audio

en: The volume of the audio
it: Il volume dell'audio

en: Can Seek
it: Può cercare

en: Whether the current stream is seekable
it: Indica se il flusso corrente è ricercabile

en: Buffer Fill
it: Buffer di riempimento

en: The fill level of the buffer
it: Il livello di riempimento del buffer

en: The duration of the stream, in seconds
it: La durata del flusso, in secondi

en: The color of the rectangle
it: Il colore del rettangolo

en: Border Color
it: Colore del bordo

en: The color of the border of the rectangle
it: Il colore del bordo del rettangolo

en: Border Width
it: Spessore bordo

en: The width of the border of the rectangle
it: La larghezza del bordo del rettangolo

en: Has Border
it: Ha bordo

en: Whether the rectangle should have a border
it: Indica se il rettangolo deve avere un bordo

en: Vertex Source
it: Origine vertice

en: Source of vertex shader
it: Origine del vertex shader

en: Fragment Source
it: Origine frammento

en: Source of fragment shader
it: Origine del fragment shader

en: Compiled
it: Compilato

en: Whether the shader is compiled and linked
it: Indica se lo shader è compilato e collegato

en: Whether the shader is enabled
it: Indica se lo shader è abilitato

note: translators: the first %s is the type of the shader, either * Vertex shader or Fragment shader; the second %s is the actual * error as reported by COGL
en: %s compilation failed: %s
it: Compilazione di %s non riuscita: %s

en: State
it: Stato

en: Currently set state, (transition to this state might not be complete)
it: Stato attualmente impostato (la transizione a questo stato potrebbe non essere completa)

en: Default transition duration
it: Durata predefinita delle transazioni

en: Column Number
it: Numero colonna

en: The column the widget resides in
it: La colonna su cui risiede il widget

en: Row Number
it: Numero riga

en: The row the widget resides in
it: La riga su cui risiede il widget

en: Column Span
it: Estensione colonna

en: The number of columns the widget should span
it: Il numero di colonne che il widget dovrebbe coprire

en: Row Span
it: Estensione riga

en: The number of rows the widget should span
it: Il numero di righe che il widget dovrebbe coprire

en: Horizontal Expand
it: Espansione orizzontale

en: Allocate extra space for the child in horizontal axis
it: Alloca spazio aggiuntivo sull'asse orizzontale per il figlio

en: Vertical Expand
it: Espansione verticale

en: Allocate extra space for the child in vertical axis
it: Alloca spazio aggiuntivo sull'asse verticale per il figlio

en: Spacing between columns
it: Lo spazio tra le colonne

en: Spacing between rows
it: Lo spazio tra le righe

en: Sync size of actor
it: Sincronizza dimensione dell'attore

en: Auto sync size of actor to underlying pixbuf dimensions
it: Sincronizza automaticamente la dimensione dell'attore alle dimensioni sottostanti del pixbuf

en: Disable Slicing
it: Disabilita segmentazione

en: Forces the underlying texture to be singular and not made of smaller space saving individual textures
it: Forza la texture sottostante ad essere singola e non composta di segmenti di texture più piccoli

en: Tile Waste
it: Scarto

en: Maximum waste area of a sliced texture
it: Area di scarto massima per una texture tagliata

en: Horizontal repeat
it: Ripetizione orizzontale

en: Repeat the contents rather than scaling them horizontally
it: Ripetere il contenuto invece di adattarlo orizzontalmente

en: Vertical repeat
it: Ripetizione verticale

en: Repeat the contents rather than scaling them vertically
it: Ripetere il contenuto invece di adattarlo verticalmente

en: Filter Quality
it: Qualità filtro

en: Rendering quality used when drawing the texture
it: Qualità di render utilizzato nel disegnare le texture

en: Pixel Format
it: Formato pixel

en: The Cogl pixel format to use
it: Il formato di pixel Cogl da usare

en: The underlying Cogl texture handle used to draw this actor
it: La gestione della texture Cogl sottostante per disegnare questo attore

en: Cogl Material
it: Materiale Cogl

en: The underlying Cogl material handle used to draw this actor
it: La gestione del materiale Cogl sottostante per disegnare questo attore

en: The path of the file containing the image data
it: Il percorso del file contenente i dati dell'immagine

en: Keep Aspect Ratio
it: Mantieni rapporto dimensioni

en: Keep the aspect ratio of the texture when requesting the preferred width or height
it: Mantieni il rapporto delle dimensioni della texture quando è richiesta una larghezza o altezza preferita

en: Load asynchronously
it: Carica in maniera asincrona

en: Load files inside a thread to avoid blocking when loading images from disk
it: Carica i files dentro un thread per evitare il blocco durante il caricamento delle immagini da disco

en: Load data asynchronously
it: Carica i dati in maniera asincrona

en: Decode image data files inside a thread to reduce blocking when loading images from disk
it: Decodifica i dati dei files immagine dentro un thread per ridurre il blocco nel caricamento delle immagini da disco

en: Pick With Alpha
it: Cattura con Alpha

en: Shape actor with alpha channel when picking
it: Attore di forma con canale alpha nella cattura

en: Failed to load the image data
it: Impossibile caricare i dati dell'immagine

en: YUV textures are not supported
it: Le texture YUV non sono supportate

en: YUV2 textures are not supported
it: Le texture YUV2 non sono supportate

en: Could not initialize Gdk
it: Impossibile inizializzare Gdk

en: Could not find a suitable CoglWinsys for a GdkDisplay of type %s
it: Impossibile trovare un CoglWinsys valido per un GdkDisplay di tipo %s

en: Surface
it: Superficie

en: The underlying wayland surface
it: La superficie Wayland sottostante

en: Surface width
it: Larghezza superficie

en: The width of the underlying wayland surface
it: La larghezza della superficie Wayland sottostante

en: Surface height
it: Altezza superficie

en: The height of the underlying wayland surface
it: L'altezza della superficie Wayland sottostante

en: X display to use
it: Display X da usare

en: X screen to use
it: Schermo X da usare

en: Make X calls synchronous
it: Rende le chiamate a X sincrone

en: Disable XInput support
it: Disabilita il supporto a XInput

en: The Clutter backend
it: Il backend clutter

en: The X11 Pixmap to be bound
it: La pixmap X11 da associare

en: Pixmap width
it: Larghezza pixmap

en: The width of the pixmap bound to this texture
it: La larghezza della pixmap associata a questa texture

en: Pixmap height
it: Altezza pixmap

en: The height of the pixmap bound to this texture
it: L'altezza della pixmap associata a questa texture

en: Pixmap Depth
it: Profondità pixmap

en: The depth (in number of bits) of the pixmap bound to this texture
it: La profondità (in numero di bit) della pixmap associata a questa texture

en: Automatic Updates
it: Aggiornamenti automatici

en: If the texture should be kept in sync with any pixmap changes.
it: Se la texture dovrebbe essere sincronizzata con ogni cambiamento della pixmap

en: Window
it: Finestra

en: The X11 Window to be bound
it: La finestra X11 da associare

en: Window Redirect Automatic
it: Redirezione finestra automatica

en: If composite window redirects are set to Automatic (or Manual if false)
it: Se le redirezioni della finestra composita sono impostate su Automatico (o Manuale se falso)

en: Window Mapped
it: Finestra mappata

en: If window is mapped
it: Se la finestra è mappata

en: Destroyed
it: Distrutta

en: If window has been destroyed
it: Se la finestra è stata distrutta

en: Window X
it: X Finestra

en: X position of window on screen according to X11
it: Posizione X della finestra sullo schermo in accordo con X11

en: Window Y
it: Y Finestra

en: Y position of window on screen according to X11
it: Posizione Y della finestra sullo schermo in accordo con X11

en: Window Override Redirect
it: Finestra con override-redirect

en: If this is an override-redirect window
it: Indica se questa è una finestra con override-redirect
