clutter - en to sv translation catalogue (667 entries)

en: X coordinate
sv: X-koordinat

en: X coordinate of the actor
sv: X-koordinat för aktören

en: Y coordinate
sv: Y-koordinat

en: Y coordinate of the actor
sv: Y-koordinat för aktören

en: The position of the origin of the actor
sv: Position för ursprung för aktören

en: Width
sv: Bredd

en: Width of the actor
sv: Bredd på aktören

en: Height
sv: Höjd

en: Height of the actor
sv: Höjd på aktören

en: Size
sv: storlek

en: The size of the actor
sv: Storlek på aktören

en: Fixed X
sv: Fixt X

en: Forced X position of the actor
sv: Tvingad X-position för aktören

en: Fixed Y
sv: Fixt Y

en: Forced Y position of the actor
sv: Tvingad Y-position för aktören

en: Fixed position set
sv: Fast position inställd

en: Whether to use fixed positioning for the actor
sv: Huruvida fast position ska användas för aktören

en: Min Width
sv: Minsta bredd

en: Forced minimum width request for the actor
sv: Tvingad minsta breddförfrågan för aktören

en: Min Height
sv: Minsta höjd

en: Forced minimum height request for the actor
sv: Tvingad minsta höjdförfrågan för aktören

en: Natural Width
sv: Naturlig bredd

en: Forced natural width request for the actor
sv: Tvingad naturlig breddförfrågan för aktören

en: Natural Height
sv: Naturlig höjd

en: Forced natural height request for the actor
sv: Tvingad naturlig höjdförfrågan för aktören

en: Minimum width set
sv: Minsta bredd inställd

en: Whether to use the min-width property
sv: Huruvida egenskapen min-width ska användas

en: Minimum height set
sv: Minsta höjd inställd

en: Whether to use the min-height property
sv: Huruvida egenskapen min-height ska användas

en: Natural width set
sv: Naturlig bredd inställd

en: Whether to use the natural-width property
sv: Huruvida egenskapen natural-width ska användas

en: Natural height set
sv: Naturlig höjd inställd

en: Whether to use the natural-height property
sv: Huruvida egenskapen natural-height ska användas

en: Allocation
sv: Allokering

en: The actor’s allocation
sv: Aktörens allokering

en: Request Mode
sv: Förfrågningsläge

en: The actor’s request mode
sv: Aktörens förfrågningsläge

en: Depth
sv: Djup

en: Position on the Z axis
sv: Position längs Z-axeln

en: Z Position
sv: Z-position

en: The actor’s position on the Z axis
sv: Aktörens position längs Z-axeln

en: Opacity
sv: Opacitet

en: Opacity of an actor
sv: Opacitet för en aktör

en: Offscreen redirect
sv: Omdirigering utanför skärmen

en: Flags controlling when to flatten the actor into a single image
sv: Flaggor som kontrollerar när aktören ska plattas ner till en enda bild

en: Visible
sv: Synlig

en: Whether the actor is visible or not
sv: Huruvida aktören är synlig eller inte

en: Mapped
sv: Mappad

en: Whether the actor will be painted
sv: Huruvida aktören kommer ritas ut

en: Realized
sv: Realiserad

en: Whether the actor has been realized
sv: Huruvida aktören har realiserats

en: Reactive
sv: Reaktiv

en: Whether the actor is reactive to events
sv: Huruvida aktören reagerar på händelser

en: Has Clip
sv: Har klippning

en: Whether the actor has a clip set
sv: Huruvida aktören har en klippning inställd

en: Clip
sv: Klipp

en: The clip region for the actor
sv: Klippningsregionen för aktören

en: Clip Rectangle
sv: Klippningsrektangel

en: The visible region of the actor
sv: Den synliga delen av aktören

en: Name
sv: Namn

en: Name of the actor
sv: Namn på aktören

en: Pivot Point
sv: Pivotpunkt

en: The point around which the scaling and rotation occur
sv: Punkten kring vilken skalning och rotation utspelar sig

en: Pivot Point Z
sv: Pivotpunkt Z

en: Z component of the pivot point
sv: Z-komponent för pivotpunkten

en: Scale X
sv: Skala X

en: Scale factor on the X axis
sv: Skalningsfaktor på X-axeln

en: Scale Y
sv: Skala Y

en: Scale factor on the Y axis
sv: Skalningsfaktor på Y-axeln

en: Scale Z
sv: Skala Z

en: Scale factor on the Z axis
sv: Skalningsfaktor på Z-axeln

en: Scale Center X
sv: Skalningscentrum X

en: Horizontal scale center
sv: Horisontellt skalningscentrum

en: Scale Center Y
sv: Skalningscentrum Y

en: Vertical scale center
sv: Vertikalt skalningscentrum

en: Scale Gravity
sv: Skalningsgravitation

en: The center of scaling
sv: Centrum för skalning

en: Rotation Angle X
sv: Rotationsvinkel X

en: The rotation angle on the X axis
sv: Rotationsvinkeln kring X-axeln

en: Rotation Angle Y
sv: Rotationsvinkel Y

en: The rotation angle on the Y axis
sv: Rotationsvinkeln kring Y-axeln

en: Rotation Angle Z
sv: Rotationsvinkel Z

en: The rotation angle on the Z axis
sv: Rotationsvinkeln kring Z-axeln

en: Rotation Center X
sv: Rotationscentrum X

en: The rotation center on the X axis
sv: Rotationscentret på X-axeln

en: Rotation Center Y
sv: Rotationscentrum Y

en: The rotation center on the Y axis
sv: Rotationscentret på Y-axeln

en: Rotation Center Z
sv: Rotationscentrum Z

en: The rotation center on the Z axis
sv: Rotationscentret på Z-axeln

en: Rotation Center Z Gravity
sv: Gravitationscentrum för Z-rotation

en: Center point for rotation around the Z axis
sv: Centralpunkt för rotation kring Z-axeln

en: Anchor X
sv: X för ankare

en: X coordinate of the anchor point
sv: X-koordinat för ankarpunkten

en: Anchor Y
sv: Y för ankare

en: Y coordinate of the anchor point
sv: Y-koordinat för ankarpunkten

en: Anchor Gravity
sv: Ankargravitation

en: The anchor point as a ClutterGravity
sv: Ankarpunkten som en ClutterGravity

en: Translation X
sv: Förflyttning X

en: Translation along the X axis
sv: Förflyttning längs X-axeln

en: Translation Y
sv: Förflyttning Y

en: Translation along the Y axis
sv: Förflyttning längs Y-axeln

en: Translation Z
sv: Förflyttning Z

en: Translation along the Z axis
sv: Förflyttning längs Z-axeln

en: Transform
sv: Transformering

en: Transformation matrix
sv: Transformeringsmatris

en: Transform Set
sv: Transformering inställd

en: Whether the transform property is set
sv: Huruvida transformeringsegenskapen är inställd

en: Child Transform
sv: Barntransformering

en: Children transformation matrix
sv: Barntransformeringsmatris

en: Child Transform Set
sv: Barntransformering inställd

en: Whether the child-transform property is set
sv: Huruvida egenskapen child-transform är inställd

en: Show on set parent
sv: Visa då förälder inställd

en: Whether the actor is shown when parented
sv: Huruvida aktören visas då den fått en förälder

en: Clip to Allocation
sv: Klipp till allokering

en: Sets the clip region to track the actor’s allocation
sv: Ställer in klippningsregionen till att följa aktörens allokering

en: Text Direction
sv: Textriktning

en: Direction of the text
sv: Riktning för texten

en: Has Pointer
sv: Har pekare

en: Whether the actor contains the pointer of an input device
sv: Huruvida aktören innehåller pekaren för en indataenhet

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Adds an action to the actor
sv: Lägger till en åtgärd till aktören

en: Constraints
sv: Begränsningar

en: Adds a constraint to the actor
sv: Lägger till en begränsning till aktören

en: Effect
sv: Effekt

en: Add an effect to be applied on the actor
sv: Lägg till en effekt att tillämpa på aktören

en: Layout Manager
sv: Layouthanterare

en: The object controlling the layout of an actor’s children
sv: Objektet som kontrollerar layouten på en aktörs barn

en: X Expand
sv: X-expansion

en: Whether extra horizontal space should be assigned to the actor
sv: Huruvida extra horisontellt utrymme ska tilldelas till aktören

en: Y Expand
sv: Y-expansion

en: Whether extra vertical space should be assigned to the actor
sv: Huruvida extra vertikalt utrymme ska tilldelas till aktören

en: X Alignment
sv: X-justering

en: The alignment of the actor on the X axis within its allocation
sv: Aktörens justering längs X-axeln inom sin allokering

en: Y Alignment
sv: Y-justering

en: The alignment of the actor on the Y axis within its allocation
sv: Aktörens justering längs Y-axeln inom sin allokering

en: Margin Top
sv: Övre marginal

en: Extra space at the top
sv: Extra utrymme längst upp

en: Margin Bottom
sv: Nedre marginal

en: Extra space at the bottom
sv: Extra utrymme längst ner

en: Margin Left
sv: Vänstermarginal

en: Extra space at the left
sv: Extra utrymme till vänster

en: Margin Right
sv: Högermarginal

en: Extra space at the right
sv: Extra utrymme till höger

en: Background Color Set
sv: Bakgrundsfärg inställd

en: Whether the background color is set
sv: Huruvida bakgrundsfärgen är inställd

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: The actor’s background color
sv: Aktörens bakgrundsfärg

en: First Child
sv: Första barn

en: The actor’s first child
sv: Aktörens första barn

en: Last Child
sv: Sista barn

en: The actor’s last child
sv: Aktörens sista barn

en: Content
sv: Innehåll

en: Delegate object for painting the actor’s content
sv: Delegatobjekt för att måla aktörens innehåll

en: Content Gravity
sv: Innehållsgravitation

en: Alignment of the actor’s content
sv: Justering för aktörens innehåll

en: Content Box
sv: Innehållsruta

en: The bounding box of the actor’s content
sv: Begränsningsrutan för aktörens innehåll

en: Minification Filter
sv: Förminskningsfilter

en: The filter used when reducing the size of the content
sv: Filtret som används när storleken på innehållet minskas

en: Magnification Filter
sv: Förstoringsfilter

en: The filter used when increasing the size of the content
sv: Filtret som används när storleken på innehållet ökas

en: Content Repeat
sv: Innehållsrepetition

en: The repeat policy for the actor’s content
sv: Upprepningspolicyn för aktörens innehåll

en: Actor
sv: Aktör

en: The actor attached to the meta
sv: Aktören fäst vid metainstansen

en: The name of the meta
sv: Namnet på metainstansen

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Whether the meta is enabled
sv: Huruvida metainstansen är aktiverad

en: Source
sv: Källa

en: The source of the alignment
sv: Källan för justeringen

en: Align Axis
sv: Justeringsaxel

en: The axis to align the position to
sv: Axeln att justera positionen till

en: Factor
sv: Faktor

en: The alignment factor, between 0.0 and 1.0
sv: Justeringsfaktorn, mellan 0.0 och 1.0

en: Unable to initialize the Clutter backend: no available drivers found.
sv: Kan inte initiera Clutter-bakänden: inga tillgängliga drivrutiner hittades.

en: The backend of type “%s” does not support creating multiple stages
sv: Bakänden av typ ”%s” stöder inte skapande av flera scener

en: The source of the binding
sv: Källan för bindningen

en: Coordinate
sv: Koordinat

en: The coordinate to bind
sv: Koordinaten att binda

en: Offset
sv: Position

en: The offset in pixels to apply to the binding
sv: Positionen i bildpunkter att tillämpa på bindningen

en: The unique name of the binding pool
sv: Det unika namnet på bindningspoolen

en: Horizontal Alignment
sv: Horisontell justering

en: Horizontal alignment for the actor inside the layout manager
sv: Horisontell justering för aktören i layouthanteraren

en: Vertical Alignment
sv: Vertikal justering

en: Vertical alignment for the actor inside the layout manager
sv: Vertikal justering för aktören i layouthanteraren

en: Default horizontal alignment for the actors inside the layout manager
sv: Horisontell standardjustering för aktörerna i layouthanteraren

en: Default vertical alignment for the actors inside the layout manager
sv: Vertikal standardjustering för aktörerna i layouthanteraren

en: Expand
sv: Expandera

en: Allocate extra space for the child
sv: Allokera extra utrymme för barnet

en: Horizontal Fill
sv: Horisontell fyllning

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the horizontal axis
sv: Huruvida barnet ska få prioritet då behållaren allokerar ledigt utrymme på den horisontella axeln

en: Vertical Fill
sv: Vertikal fyllning

en: Whether the child should receive priority when the container is allocating spare space on the vertical axis
sv: Huruvida barnet ska få prioritet då behållaren allokerar ledigt utrymme på den vertikala axeln

en: Horizontal alignment of the actor within the cell
sv: Horisontell justering för aktören inom cellen

en: Vertical alignment of the actor within the cell
sv: Vertikal justering för aktören i cellen

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Whether the layout should be vertical, rather than horizontal
sv: Huruvida layouten ska vara vertikal snarare än horisontell

en: Orientation
sv: Orientering

en: The orientation of the layout
sv: Orienteringen för layouten

en: Homogeneous
sv: Homogen

en: Whether the layout should be homogeneous, i.e. all children get the same size
sv: Huruvida layouten ska vara homogen, d.v.s. alla barn får samma storlek

en: Pack Start
sv: Packa i början

en: Whether to pack items at the start of the box
sv: Huruvida objekt ska packas i början av rutan

en: Spacing
sv: Mellanrum

en: Spacing between children
sv: Mellanrum mellan barn

en: Use Animations
sv: Använd animeringar

en: Whether layout changes should be animated
sv: Huruvida layoutändringar ska animeras

en: Easing Mode
sv: Övergångsläge

en: The easing mode of the animations
sv: Övergångsläget för animeringarna

en: Easing Duration
sv: Längd på övergång

en: The duration of the animations
sv: Längden på animeringarna

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: The brightness change to apply
sv: Ändringen av ljusstyrka att verkställa

en: Contrast
sv: Kontrast

en: The contrast change to apply
sv: Ändringen av kontrast att verkställa

en: The width of the canvas
sv: Dukens bredd

en: The height of the canvas
sv: Dukens höjd

en: Scale Factor Set
sv: Skalningsfaktor inställd

en: Whether the scale-factor property is set
sv: Huruvida egenskapen scale-factor är inställd

en: Scale Factor
sv: Skalningsfaktor

en: The scaling factor for the surface
sv: Skalningsfaktorn för ytan

en: Container
sv: Behållare

en: The container that created this data
sv: Behållaren som skapade dessa data

en: The actor wrapped by this data
sv: Aktören omslagen av dessa data

en: Pressed
sv: Nedtryckt

en: Whether the clickable should be in pressed state
sv: Huruvida den klickbara ska vara i nedtryckt tillstånd

en: Held
sv: Hålls kvar

en: Whether the clickable has a grab
sv: Huruvida den klickbara håller ett grepp

en: Long Press Duration
sv: Längd på långtryck

en: The minimum duration of a long press to recognize the gesture
sv: Den minsta längden på ett långtryck för att känna igen gesten

en: Long Press Threshold
sv: Tröskelvärde för långtryck

en: The maximum threshold before a long press is cancelled
sv: Det övre tröskelvärdet innan ett långtryck avbryts

en: Specifies the actor to be cloned
sv: Anger aktören att klona

en: Tint
sv: Färgton

en: The tint to apply
sv: Färgtonen att tillämpa

en: Horizontal Tiles
sv: Horisontella rutor

en: The number of horizontal tiles
sv: Antalet horisontella rutor

en: Vertical Tiles
sv: Vertikala rutor

en: The number of vertical tiles
sv: Antalet vertikala rutor

en: Back Material
sv: Baksidesmaterial

en: The material to be used when painting the back of the actor
sv: Materialet att använda då aktörens baksida målas

en: The desaturation factor
sv: Avfärgningsfaktorn

en: Backend
sv: Bakände

en: The ClutterBackend of the device manager
sv: ClutterBackend för enhetshanteraren

en: Horizontal Drag Threshold
sv: Horisontell dragtröskel

en: The horizontal amount of pixels required to start dragging
sv: Det horisontella antalet bildpunkter som krävs för att börja dra

en: Vertical Drag Threshold
sv: Vertikal dragtröskel

en: The vertical amount of pixels required to start dragging
sv: Det vertikala antalet bildpunkter som krävs för att börja dra

en: Drag Handle
sv: Draghandtag

en: The actor that is being dragged
sv: Aktören som dras

en: Drag Axis
sv: Dragaxel

en: Constraints the dragging to an axis
sv: Begränsar dragningen till en axel

en: Drag Area
sv: Dragyta

en: Constrains the dragging to a rectangle
sv: Begränsar dragningen till en rektangel

en: Drag Area Set
sv: Dragyta inställd

en: Whether the drag area is set
sv: Huruvida dragytan är inställd

en: Whether each item should receive the same allocation
sv: Huruvida varje objekt ska få samma allokering

en: Column Spacing
sv: Kolumnavstånd

en: The spacing between columns
sv: Mellanrummet mellan kolumner

en: Row Spacing
sv: Radavstånd

en: The spacing between rows
sv: Mellanrummet mellan rader

en: Minimum Column Width
sv: Minsta kolumnbredd

en: Minimum width for each column
sv: Minsta bredd för varje kolumn

en: Maximum Column Width
sv: Största kolumnbredd

en: Maximum width for each column
sv: Största bredd för varje kolumn

en: Minimum Row Height
sv: Minsta radhöjd

en: Minimum height for each row
sv: Minsta höjd för varje rad

en: Maximum Row Height
sv: Största radhöjd

en: Maximum height for each row
sv: Största höjd för varje rad

en: Snap to grid
sv: Fäst mot rutnät

en: Number touch points
sv: Antal beröringspunkter

en: Number of touch points
sv: Antal beröringspunkter

en: Threshold Trigger Edge
sv: Gränsvärde för utlösarkant

en: The trigger edge used by the action
sv: Utlösarkanten som används av åtgärden

en: Threshold Trigger Horizontal Distance
sv: Gränsvärde för horisontellt utlösaravstånd

en: The horizontal trigger distance used by the action
sv: Det horisontella utlösaravståndet som används av åtgärden

en: Threshold Trigger Vertical Distance
sv: Gränsvärde för vertikalt utlösaravstånd

en: The vertical trigger distance used by the action
sv: Det vertikala utlösaravståndet som används av åtgärden

en: Left attachment
sv: Vänsterfäste

en: The column number to attach the left side of the child to
sv: Kolumnnumret att fästa vänster sida av barnet till

en: Top attachment
sv: Övre fäste

en: The row number to attach the top side of a child widget to
sv: Radnumret att fästa överkanten av en barnkomponent till

en: The number of columns that a child spans
sv: Antalet kolumner som ett barn spänner över

en: The number of rows that a child spans
sv: Antalet rader som ett barn spänner över

en: Row spacing
sv: Radavstånd

en: The amount of space between two consecutive rows
sv: Mängden utrymme mellan två efterföljande rader

en: Column spacing
sv: Kolumnavstånd

en: The amount of space between two consecutive columns
sv: Mängden utrymme mellan två efterföljande kolumner

en: Row Homogeneous
sv: Likformiga rader

en: If TRUE, the rows are all the same height
sv: Om TRUE har raderna alla samma höjd

en: Column Homogeneous
sv: Likformiga kolumner

en: If TRUE, the columns are all the same width
sv: Om TRUE har kolumnerna alla samma bredd

en: Unable to load image data
sv: Kan inte läsa in bilddata

en: Unique identifier of the device
sv: Unik identifierare för enheten

en: The name of the device
sv: Namnet för enheten

en: Device Type
sv: Enhetstyp

en: The type of the device
sv: Typen för enheten

en: Device Manager
sv: Enhetshanterare

en: The device manager instance
sv: Enhetshanterarinstansen

en: Device Mode
sv: Enhetsläge

en: The mode of the device
sv: Läget för enheten

en: Has Cursor
sv: Har pekare

en: Whether the device has a cursor
sv: Huruvida enheten har en pekare

en: Whether the device is enabled
sv: Huruvida enheten är aktiverad

en: Number of Axes
sv: Antal axlar

en: The number of axes on the device
sv: Antalet axlar för enheten

en: The backend instance
sv: Bakändesinstansen

en: Vendor ID
sv: Leverantörs-ID

en: Product ID
sv: Produkt-ID

en: Value Type
sv: Värdetyp

en: The type of the values in the interval
sv: Typen på värdena i intervallet

en: Initial Value
sv: Initialt värde

en: Initial value of the interval
sv: Initialt värde för intervallet

en: Final Value
sv: Slutgiltigt värde

en: Final value of the interval
sv: Slutgiltigt värde för intervallet

en: Manager
sv: Hanterare

en: The manager that created this data
sv: Hanteraren som skapade dessa data

en: Show frames per second
sv: Visa bilder per sekund

en: Default frame rate
sv: Standardbildfrekvens

en: Make all warnings fatal
sv: Gör alla varningar ödesdigra

en: Direction for the text
sv: Riktning för texten

en: Disable mipmapping on text
sv: Inaktivera mipmap för text

en: Use “fuzzy” picking
sv: Använd ”luddigt” val

en: Clutter debugging flags to set
sv: Clutter-felsökningsflaggor att ställa in

en: Clutter debugging flags to unset
sv: Clutter-felsökningsflaggor att inte ställa in

en: Enable accessibility
sv: Aktivera hjälpmedelsfunktioner

en: Clutter Options
sv: Clutter-flaggor

en: Show Clutter Options
sv: Visa Clutter-flaggor

en: Pan Axis
sv: Panoreringsaxel

en: Constraints the panning to an axis
sv: Begränsar panoreringen till en axel

en: Interpolate
sv: Interpolera

en: Whether interpolated events emission is enabled.
sv: Huruvida interpolerad händelseutsändning är aktiverad.

en: Deceleration
sv: Retardation

en: Rate at which the interpolated panning will decelerate in
sv: Takten som den interpolerade panoreringen kommer att sakta ner med

en: Initial acceleration factor
sv: Initial accelerationsfaktor

en: Factor applied to the momentum when starting the interpolated phase
sv: Faktor som tillämpas på rörelsemängden då den interpolerade fasen inleds

en: Path
sv: Sökväg

en: The path used to constrain an actor
sv: Stigen som används för att begränsa en aktör

en: The offset along the path, between -1.0 and 2.0
sv: Positionen längs stigen, mellan -1.0 och 2.0

en: Property Name
sv: Egenskapsnamn

en: The name of the property to animate
sv: Namnet på egenskapen som ska animeras

en: Filename Set
sv: Filnamn inställt

en: Whether the :filename property is set
sv: Huruvida egenskapen :filename är inställd

en: Filename
sv: Filnamn

en: The path of the currently parsed file
sv: Sökvägen till den nu tolkade filen

en: Translation Domain
sv: Översättningsdomän

en: The translation domain used to localize string
sv: Översättningsdomänen som används för att lokalanpassa strängen

en: Scroll Mode
sv: Rulläge

en: The scrolling direction
sv: Rullningsriktning

en: Double Click Time
sv: Tid för dubbelklick

en: The time between clicks necessary to detect a multiple click
sv: Tiden som krävs mellan klickningar för att ett flerklick ska upptäckas

en: Double Click Distance
sv: Avstånd för dubbelklick

en: The distance between clicks necessary to detect a multiple click
sv: Avståndet som krävs mellan klickningar för att ett flerklick ska upptäckas

en: Drag Threshold
sv: Dragtröskel

en: The distance the cursor should travel before starting to drag
sv: Avståndet markören ska förflyttas innan dragning inleds

en: Font Name
sv: Typsnittsnamn

en: The description of the default font, as one that could be parsed by Pango
sv: Beskrivningen av standardtypsnittet, som ett som skulle kunna tolkas av Pango

en: Font Antialias
sv: Kantutjämning för typsnitt

en: Whether to use antialiasing (1 to enable, 0 to disable, and -1 to use the default)
sv: Huruvida kantutjämning ska användas (1 för att aktivera, 0 för att inaktivera och -1 för att använda standardvärdet)

en: Font DPI
sv: DPI för typsnitt

en: The resolution of the font, in 1024 * dots/inch, or -1 to use the default
sv: Upplösning för typsnittet, i 1024 ⋅ punkter/tum, eller -1 för att använda standardvärdet

en: Font Hinting
sv: Typsnittshintning

en: Whether to use hinting (1 to enable, 0 to disable and -1 to use the default)
sv: Huruvida hintning ska användas (1 för att aktivera, 0 för att inaktivera och -1 för att använda standardvärdet)

en: Font Hint Style
sv: Typsnittshintningsstil

en: The style of hinting (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)
sv: Stilen för hintning (hintnone, hintslight, hintmedium, hintfull)

en: Font Subpixel Order
sv: Ordning för typsnittsunderbildpunkter

en: The type of subpixel antialiasing (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)
sv: Typ av underbildpunktskantutjämning (none, rgb, bgr, vrgb, vbgr)

en: The minimum duration for a long press gesture to be recognized
sv: Den minsta trycklängden för att en långtrycksgest ska kännas igen

en: Window Scaling Factor
sv: Fönsterskalningsfaktor

en: The scaling factor to be applied to windows
sv: Skalningsfaktorn att tillämpa på fönster

en: Fontconfig configuration timestamp
sv: Fontconfig-konfigurationens tidsstämpel

en: Timestamp of the current fontconfig configuration
sv: Tidsstämpel för aktuell fontconfig-konfiguration

en: Password Hint Time
sv: Lösenordstipstid

en: How long to show the last input character in hidden entries
sv: Hur länge det senaste inmatade tecknet i dolda objekt ska visas

en: Shader Type
sv: Shader-typ

en: The type of shader used
sv: Typen av shader som används

en: The source of the constraint
sv: Källan till begränsningen

en: From Edge
sv: Från kant

en: The edge of the actor that should be snapped
sv: Kanten på aktören som ska fästas

en: To Edge
sv: Till kant

en: The edge of the source that should be snapped
sv: Kanten på källan som ska fästas

en: The offset in pixels to apply to the constraint
sv: Positionen i bildpunkter att tillämpa på begränsningen

en: Fullscreen Set
sv: Helskärm inställd

en: Whether the main stage is fullscreen
sv: Huruvida huvudscenen täcker hela skärmen

en: Offscreen
sv: Utanför skärmen

en: Whether the main stage should be rendered offscreen
sv: Huruvida huvudscenen ska renderas utanför skärmen

en: Cursor Visible
sv: Markör synlig

en: Whether the mouse pointer is visible on the main stage
sv: Huruvida muspekaren är synlig på huvudscenen

en: User Resizable
sv: Storleksändringsbar av användare

en: Whether the stage is able to be resized via user interaction
sv: Huruvida scenens storlek kan ändras genom interaktion från användare

en: Color
sv: Färg

en: The color of the stage
sv: Färg på scenen

en: Perspective
sv: Perspektiv

en: Perspective projection parameters
sv: Parametrar för perspektivprojicering

en: Title
sv: Titel

en: Stage Title
sv: Scentitel

en: Use Fog
sv: Använd dimma

en: Whether to enable depth cueing
sv: Huruvida förbättrad djupupplevelse ska aktiveras

en: Fog
sv: Dimma

en: Settings for the depth cueing
sv: Inställningar för förbättrad djupupplevelse

en: Use Alpha
sv: Använd alfa

en: Whether to honour the alpha component of the stage color
sv: Huruvida alfakomponenten för scenfärgen ska respekteras

en: Key Focus
sv: Nyckelfokus

en: The currently key focused actor
sv: Aktören som nu har nyckelfokus

en: No Clear Hint
sv: Tips om ingen rensning

en: Whether the stage should clear its contents
sv: Huruvida scenen ska rensa sitt innehåll

en: Accept Focus
sv: Acceptera fokus

en: Whether the stage should accept focus on show
sv: Huruvida scenen ska acceptera fokus vid visning

en: The contents of the buffer
sv: Innehållet i bufferten

en: Text length
sv: Textlängd

en: Length of the text currently in the buffer
sv: Längden på texten för närvarande i bufferten

en: Maximum length
sv: Maximal längd

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
sv: Maximala antalet tecken i detta fält. Noll om inget maxvärde

en: Buffer
sv: Buffert

en: The buffer for the text
sv: Bufferten för texten

en: The font to be used by the text
sv: Typsnitt att användas av texten

en: Font Description
sv: Typsnittsbeskrivning

en: The font description to be used
sv: Typsnittsbeskrivningen att användas

en: The text to render
sv: Texten att rendera

en: Font Color
sv: Typsnittsfärg

en: Color of the font used by the text
sv: Färg för typsnittet som används av texten

en: Editable
sv: Redigerbar

en: Whether the text is editable
sv: Huruvida texten är redigerbar

en: Selectable
sv: Markerbar

en: Whether the text is selectable
sv: Huruvida texten är markerbar

en: Activatable
sv: Aktiverbar

en: Whether pressing return causes the activate signal to be emitted
sv: Huruvida tryck av retur orsakar att aktiveringssignalen sänds

en: Whether the input cursor is visible
sv: Huruvida inmatningsmarkören är synlig

en: Cursor Color
sv: Markörfärg

en: Cursor Color Set
sv: Markörfärg inställd

en: Whether the cursor color has been set
sv: Huruvida markörfärgen har ställts in

en: Cursor Size
sv: Pekarstorlek

en: The width of the cursor, in pixels
sv: Bredden på pekaren, i bildpunkter

en: Cursor Position
sv: Pekarposition

en: The cursor position
sv: Pekarens position

en: Selection-bound
sv: Markeringsgräns

en: The cursor position of the other end of the selection
sv: Markörpositionen för den andra änden av markeringen

en: Selection Color
sv: Markeringsfärg

en: Selection Color Set
sv: Markeringsfärg inställd

en: Whether the selection color has been set
sv: Huruvida markeringsfärgen har ställts in

en: Attributes
sv: Attribut

en: A list of style attributes to apply to the contents of the actor
sv: En lista med stilattribut att tillämpa på aktörens innehåll

en: Use markup
sv: Använd markup

en: Whether or not the text includes Pango markup
sv: Huruvida texten innehåller Pango-markup eller inte

en: Line wrap
sv: Radbrytning

en: If set, wrap the lines if the text becomes too wide
sv: Om detta är satt, radbryt rader om texten blir för bred

en: Line wrap mode
sv: Radbrytningsläge

en: Control how line-wrapping is done
sv: Kontrollera hur radbrytning görs

en: Ellipsize
sv: Elliptisera

en: The preferred place to ellipsize the string
sv: Föredraget ställe att elliptisera strängen

en: Line Alignment
sv: Radjustering

en: The preferred alignment for the string, for multi-line text
sv: Föredragen justering för strängen, för flerradstext

en: Justify
sv: Justera

en: Whether the text should be justified
sv: Huruvida texten ska justeras

en: Password Character
sv: Lösenordstecken

en: If non-zero, use this character to display the actor’s contents
sv: Om skild från noll används detta tecken för att visa aktörens innehåll

en: Max Length
sv: Maximal längd

en: Maximum length of the text inside the actor
sv: Största längd på texten i aktören

en: Single Line Mode
sv: Enkelradsläge

en: Whether the text should be a single line
sv: Huruvida texten ska vara en enda rad

en: Selected Text Color
sv: Färg på markerad text

en: Selected Text Color Set
sv: Färg på markerad text inställd

en: Whether the selected text color has been set
sv: Huruvida färg på markerad text har ställts in

en: Loop
sv: Slinga

en: Should the timeline automatically restart
sv: Ska tidslinjen starta om automatiskt

en: Delay
sv: Fördröjning

en: Delay before start
sv: Fördröjning före start

en: Duration
sv: Längd

en: Duration of the timeline in milliseconds
sv: Tidslinjens längd i millisekunder

en: Direction
sv: Riktning

en: Direction of the timeline
sv: Riktning för tidslinjen

en: Auto Reverse
sv: Automatisk vändning

en: Whether the direction should be reversed when reaching the end
sv: Huruvida riktningen ska vändas då slutet nås

en: Repeat Count
sv: Upprepningsantal

en: How many times the timeline should repeat
sv: Hur många gånger tidslinjen ska upprepas

en: Progress Mode
sv: Förloppsläge

en: How the timeline should compute the progress
sv: Hur tidslinjen ska beräkna förloppet

en: Interval
sv: Intervall

en: The interval of values to transition
sv: Intervallet av värden att göra övergång mellan

en: Animatable
sv: Animerbar

en: The animatable object
sv: Det animerbara objektet

en: Remove on Complete
sv: Ta bort vid färdigställande

en: Detach the transition when completed
sv: Koppla loss övergången när slutförd

en: Zoom Axis
sv: Zoomaxel

en: Constraints the zoom to an axis
sv: Begränsar zoom till en axel

en: Timeline
sv: Tidslinje

en: Timeline used by the alpha
sv: Tidslinje använd av alfa

en: Alpha value
sv: Alfavärde

en: Alpha value as computed by the alpha
sv: Alfavärde som beräknat av alfa

en: Mode
sv: Läge

en: Progress mode
sv: Förloppsläge

en: Object
sv: Objekt

en: Object to which the animation applies
sv: Objekt till vilken animeringen tillämpas

en: The mode of the animation
sv: Läget för animeringen

en: Duration of the animation, in milliseconds
sv: Längd på animeringen i millisekunder

en: Whether the animation should loop
sv: Huruvida animeringen ska spelas i en slinga

en: The timeline used by the animation
sv: Tidslinjen som används av animeringen

en: Alpha
sv: Alfa

en: The alpha used by the animation
sv: Alfa som används av animeringen

en: The duration of the animation
sv: Speltiden för animeringen

en: The timeline of the animation
sv: Tidslinjen för animeringen

en: Alpha Object to drive the behaviour
sv: Alfaobjekt för att driva beteendet

en: Start Depth
sv: Startdjup

en: Initial depth to apply
sv: Initialt djup att tillämpa

en: End Depth
sv: Slutdjup

en: Final depth to apply
sv: Slutgiltigt djup att tillämpa

en: Start Angle
sv: Startvinkel

en: Initial angle
sv: Initial vinkel

en: End Angle
sv: Slutvinkel

en: Final angle
sv: Slutgiltig vinkel

en: Angle x tilt
sv: Vinkel på x-lutning

en: Tilt of the ellipse around x axis
sv: Lutning på ellipsen kring x-axeln

en: Angle y tilt
sv: Vinkel på y-lutning

en: Tilt of the ellipse around y axis
sv: Lutning på ellipsen kring y-axeln

en: Angle z tilt
sv: Vinkel på z-lutning

en: Tilt of the ellipse around z axis
sv: Lutning på ellipsen kring z-axeln

en: Width of the ellipse
sv: Bredd för ellipsen

en: Height of ellipse
sv: Höjd på ellips

en: Center
sv: Centrum

en: Center of ellipse
sv: Centrum för ellips

en: Direction of rotation
sv: Rotationsriktning

en: Opacity Start
sv: Startopacitet

en: Initial opacity level
sv: Initial opacitetsnivå

en: Opacity End
sv: Slutopacitet

en: Final opacity level
sv: Slutgiltig opacitetsnivå

en: The ClutterPath object representing the path to animate along
sv: ClutterPath-objektet som representerar stigen att animera längs

en: Angle Begin
sv: Vinkelstart

en: Angle End
sv: Vinkelslut

en: Axis
sv: Axel

en: Axis of rotation
sv: Axel för rotation

en: Center X
sv: X för centrum

en: X coordinate of the center of rotation
sv: X-koordinat för rotationscentret

en: Center Y
sv: Y för centrum

en: Y coordinate of the center of rotation
sv: Y-koordinat för rotationscentret

en: Center Z
sv: Z för centrum

en: Z coordinate of the center of rotation
sv: Z-koordinat för rotationscentret

en: X Start Scale
sv: Startskala X

en: Initial scale on the X axis
sv: Initial skala på X-axeln

en: X End Scale
sv: Slutskala X

en: Final scale on the X axis
sv: Slutgiltig skala på X-axeln

en: Y Start Scale
sv: Startskala Y

en: Initial scale on the Y axis
sv: Initial skala på Y-axeln

en: Y End Scale
sv: Slutskala Y

en: Final scale on the Y axis
sv: Slutgiltig skala på Y-axeln

en: The background color of the box
sv: Bakgrundsfärg för rutan

en: Color Set
sv: Färg inställd

en: Surface Width
sv: Ytbredd

en: The width of the Cairo surface
sv: Bredden på Cairo-ytan

en: Surface Height
sv: Ythöjd

en: The height of the Cairo surface
sv: Höjden på Cairo-ytan

en: Auto Resize
sv: Automatisk storleksändring

en: Whether the surface should match the allocation
sv: Huruvida ytan ska matcha allokeringen

en: URI of a media file
sv: URI till en mediafil

en: Playing
sv: Spelar upp

en: Whether the actor is playing
sv: Huruvida aktören spelar upp

en: Progress
sv: Förlopp

en: Current progress of the playback
sv: Aktuellt förlopp för uppspelning

en: Subtitle URI
sv: URI för undertext

en: URI of a subtitle file
sv: URI till en undertextfil

en: Subtitle Font Name
sv: Typsnittsnamn för undertext

en: The font used to display subtitles
sv: Typsnittet som används för att visa undertexter

en: Audio Volume
sv: Ljudvolym

en: The volume of the audio
sv: Volymen för ljudet

en: Can Seek
sv: Kan spola

en: Whether the current stream is seekable
sv: Huruvida aktuell ström är spolningsbar

en: Buffer Fill
sv: Buffertfyllnad

en: The fill level of the buffer
sv: Fyllnadsnivå för bufferten

en: The duration of the stream, in seconds
sv: Speltiden för strömmen, i sekunder

en: The color of the rectangle
sv: Färgen för rektangeln

en: Border Color
sv: Ramfärg

en: The color of the border of the rectangle
sv: Färgen på rektangelns ram

en: Border Width
sv: Rambredd

en: The width of the border of the rectangle
sv: Bredden på rektangelns ram

en: Has Border
sv: Har ram

en: Whether the rectangle should have a border
sv: Huruvida rektangeln ska ha en ram

en: Vertex Source
sv: Vertexkälla

en: Source of vertex shader
sv: Källa för vertex shader

en: Fragment Source
sv: Fragmentkälla

en: Source of fragment shader
sv: Källa för fragment shader

en: Compiled
sv: Kompilerad

en: Whether the shader is compiled and linked
sv: Huruvida shader är kompilerad och länkad

en: Whether the shader is enabled
sv: Huruvida shader är aktiverad

note: translators: the first %s is the type of the shader, either * Vertex shader or Fragment shader; the second %s is the actual * error as reported by COGL
en: %s compilation failed: %s
sv: %s-kompilering misslyckades: %s

en: State
sv: Tillstånd

en: Currently set state, (transition to this state might not be complete)
sv: Aktuellt inställt tillstånd, (övergång till detta tillstånd är kanske inte slutfört)

en: Default transition duration
sv: Standardövergångstid

en: Column Number
sv: Kolumnnummer

en: The column the widget resides in
sv: Kolumnen som komponenten finns i

en: Row Number
sv: Radnummer

en: The row the widget resides in
sv: Raden som komponenten finns i

en: Column Span
sv: Kolumnutsträckning

en: The number of columns the widget should span
sv: Antal kolumner som komponenten spänner över

en: Row Span
sv: Radutsträckning

en: The number of rows the widget should span
sv: Antal rader som komponenten spänner över

en: Horizontal Expand
sv: Horisontell expansion

en: Allocate extra space for the child in horizontal axis
sv: Allokera extra utrymme för barnet på den horisontella axeln

en: Vertical Expand
sv: Vertikal expansion

en: Allocate extra space for the child in vertical axis
sv: Allokera extra utrymme för barnet på den vertikala axeln

en: Spacing between columns
sv: Mellanrum mellan kolumner

en: Spacing between rows
sv: Mellanrum mellan rader

en: Sync size of actor
sv: Synkronisera storlek på aktör

en: Auto sync size of actor to underlying pixbuf dimensions
sv: Synkronisera automatiskt aktörens storlek till underliggande pixbuf-dimensioner

en: Disable Slicing
sv: Inaktivera delning

en: Forces the underlying texture to be singular and not made of smaller space saving individual textures
sv: Tvingar underliggande textur att vara enkel och inte bestå av mindre, utrymmessparande individuella texturer

en: Tile Waste
sv: Spillrutor

en: Maximum waste area of a sliced texture
sv: Maximalt spillområde för en delad textur

en: Horizontal repeat
sv: Horisontell upprepning

en: Repeat the contents rather than scaling them horizontally
sv: Upprepa innehållen snarare än att skala dem horisontellt

en: Vertical repeat
sv: Vertikal upprepning

en: Repeat the contents rather than scaling them vertically
sv: Upprepa innehållen snarare än att skala dem vertikalt

en: Filter Quality
sv: Filterkvalitet

en: Rendering quality used when drawing the texture
sv: Renderingskvalitet som används när texturen ritas

en: Pixel Format
sv: Bildpunktsformat

en: The Cogl pixel format to use
sv: Cogl-bildpunktsformatet att använda

en: Cogl Texture
sv: Cogl-textur

en: The underlying Cogl texture handle used to draw this actor
sv: Det underliggande Cogl-texturhandtag som används för att rita denna aktör

en: Cogl Material
sv: Cogl-material

en: The underlying Cogl material handle used to draw this actor
sv: Det underliggande Cogl-materialhandtag som används för att rita denna aktör

en: The path of the file containing the image data
sv: Sökvägen för filen som innehåller bilddata

en: Keep Aspect Ratio
sv: Behåll bildförhållande

en: Keep the aspect ratio of the texture when requesting the preferred width or height
sv: Behåll bildförhållandet för texturen när föredragen bredd eller höjd efterfrågas

en: Load asynchronously
sv: Läs in asynkront

en: Load files inside a thread to avoid blocking when loading images from disk
sv: Läs in filer inuti en tråd för att undvika blockering när bilder läses in från disk

en: Load data asynchronously
sv: Läs in data asynkront

en: Decode image data files inside a thread to reduce blocking when loading images from disk
sv: Avkoda bilddatafiler i en tråd för att minska blockering då bilder läses in från disk

en: Pick With Alpha
sv: Välj med alfa

en: Shape actor with alpha channel when picking
sv: Forma aktör med alfakanal vid val

en: Failed to load the image data
sv: Misslyckades med att läsa in bilddata

en: YUV textures are not supported
sv: YUV-texturer stöds inte

en: YUV2 textures are not supported
sv: YUV2-texturer stöds inte

en: Could not initialize Gdk
sv: Kunde inte initiera Gdk

en: Could not find a suitable CoglWinsys for a GdkDisplay of type %s
sv: Kunde inte hitta lämplig CoglWinsys för en GdkDisplay av typen %s

en: Surface
sv: Yta

en: The underlying wayland surface
sv: Den underliggande wayland-ytan

en: Surface width
sv: Ytbredd

en: The width of the underlying wayland surface
sv: Bredden på den underliggande wayland-ytan

en: Surface height
sv: Ythöjd

en: The height of the underlying wayland surface
sv: Höjden på den underliggande wayland-ytan

en: X display to use
sv: X-display att använda

en: X screen to use
sv: X-skärm att använda

en: Make X calls synchronous
sv: Gör X-anrop synkrona

en: Disable XInput support
sv: Inaktivera XInput-stöd

en: The Clutter backend
sv: Clutter-bakänden

en: The X11 Pixmap to be bound
sv: X11-pixmap som binds

en: Pixmap width
sv: Pixmapdjup

en: The width of the pixmap bound to this texture
sv: Bredden på pixmap bunden till denna textur

en: Pixmap height
sv: Pixmaphöjd

en: The height of the pixmap bound to this texture
sv: Höjden på pixmap bunden till denna textur

en: Pixmap Depth
sv: Pixmapdjup

en: The depth (in number of bits) of the pixmap bound to this texture
sv: Djupet (i bitar) på pixmap bunden till denna textur

en: Automatic Updates
sv: Automatiska uppdateringar

en: If the texture should be kept in sync with any pixmap changes.
sv: Om texturen ska synkroniseras med alla pixmapändringar

en: Window
sv: Fönster

en: The X11 Window to be bound
sv: X11-fönstret som ska bindas

en: Window Redirect Automatic
sv: Automatisk omdirigering av fönster

en: If composite window redirects are set to Automatic (or Manual if false)
sv: Om omdirigering av komposita fönster är ställt till automatiskt (eller manuellt om false)

en: Window Mapped
sv: Fönster mappat

en: If window is mapped
sv: Om fönster är mappat

en: Destroyed
sv: Förstört

en: If window has been destroyed
sv: Om fönster har förstörts

en: Window X
sv: Fönster X

en: X position of window on screen according to X11
sv: X-position för fönster på skärm enligt X11

en: Window Y
sv: Fönster Y

en: Y position of window on screen according to X11
sv: Y-position för fönster på skärm enligt X11

en: Window Override Redirect
sv: Åsidosättning av omdirigering för fönster

en: If this is an override-redirect window
sv: Om detta är ett fönster för vilket omdirigering åsidosätts
