PACKAGE_VERSION - en to tr translation catalogue (316 entries)

en: $0 container | $0 containers
tr[0]: $0 kapsayıcı
tr[1]: $0 kapsayıcı

en: $0 image total, $1 | $0 images total, $1
tr[0]: Toplam $0 kalıp, $1
tr[1]: Toplam $0 kalıp, $1

en: $0 second | $0 seconds
tr[0]: $0 saniye
tr[1]: $0 saniye

en: $0 unused image, $1 | $0 unused images, $1
tr[0]: $0 kullanılmayan kalıp, $1
tr[1]: $0 kullanılmayan kalıp, $1

en: $0% of $1 limit
tr: %$0 / $1 sınır

en: 1 to 65535
tr: 1'den 65535'e

en: Action to take once the container transitions to an unhealthy state.
tr: Kapsayıcı sağlıksız bir duruma geçtikten sonra gerçekleştirilecek eylem.

en: Actions
tr: Eylemler

en: Add port mapping
tr: Bağlantı noktası eşlemesi ekle

en: Add variable
tr: Değişken ekle

en: Add volume
tr: Birim ekle

en: All
tr: Tümü

en: All registries
tr: Tüm kayıtlar

en: Always
tr: Her zaman

en: An error occurred
tr: Bir hata meydana geldi

en: Author
tr: Hazırlayan

en: CPU Shares help
tr: CPU Paylaşımları yardımı

en: CPU shares
tr: CPU paylaşımları

en: CPU shares determine the priority of running containers. Default priority is 1024. A higher number prioritizes this container. A lower number decreases priority.
tr: CPU paylaşımları, kapsayıcıları çalıştırmanın önceliğini belirler. Varsayılan öncelik 1024'dür. Daha yüksek bir sayı bu kapsayıcıya öncelik verir. Daha düşük bir sayı önceliği azaltır.

en: Cancel
tr: İptal

en: Checking health
tr: Sağlık denetleniyor

en: Checkpoint
tr: Denetim noktası

en: Checkpoint and restore support
tr: Denetim noktası ve geri yükleme desteği

en: Checkpoint container $0
tr: $0 kapsayıcısı denetim noktası

en: Click to see published ports
tr: Yayınlanan bağlantı noktalarını görmek için tıklayın

en: Click to see volumes
tr: Birimleri görmek için tıklayın

en: Cockpit Project
tr: Cockpit Projesi

en: Cockpit component for Podman containers
tr: Podman kapsayıcıları için Cockpit bileşeni

en: Command
tr: Komut

en: Comments
tr: Açıklamalar

en: Commit
tr: İşle

en: Commit container
tr: Kapsayıcı işle

en: Configured
tr: Yapılandırıldı

en: Console
tr: Konsol

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Container failed to be created
tr: Kapsayıcının oluşturulması başarısız oldu

en: Container failed to be started
tr: Kapsayıcının başlatılması başarısız oldu

en: Container is not running
tr: Kapsayıcı çalışmıyor

en: Container name
tr: Kapsayıcı adı

en: Container name is required.
tr: Kapsayıcı adı gerekli.

en: Container path
tr: Kapsayıcı yolu

en: Container path must not be empty
tr: Kapsayıcı yolu boş olmamak zorundadır

en: Container port
tr: Kapsayıcı bağlantı noktası

en: Container port must not be empty
tr: Kapsayıcı bağlantı noktası boş olmamak zorundadır

en: Containers
tr: Kapsayıcılar

en: Create
tr: Oluştur

en: Create a new image based on the current state of the $0 container.
tr: $0 kapsayıcısının şu anki durumuna göre yeni bir kalıp oluşturun.

en: Create and run
tr: Oluştur ve çalıştır

en: Create container
tr: Kapsayıcı oluştur

en: Create container in $0
tr: $0 içinde kapsayıcı oluştur

en: Create container in pod
tr: Bölme içinde kapsayıcı oluştur

en: Create pod
tr: Bölme oluştur

en: Created
tr: Oluşturuldu

en: Created by
tr: Oluşturan

en: Decrease CPU shares
tr: CPU paylaşımlarını azalt

en: Decrease interval
tr: Aralığı azalt

en: Decrease maximum retries
tr: En fazla yeniden denemeyi azalt

en: Decrease memory
tr: Belleği azalt

en: Decrease retries
tr: Yeniden denemeleri azalt

en: Decrease start period
tr: Başlangıç süresini azalt

en: Decrease timeout
tr: Zaman aşımını azalt

en: Delete
tr: Sil

en: Delete $0 image?
tr: $0 kalıbı silinsin mi?

en: Delete $0?
tr: $0 silinsin mi?

en: Delete image
tr: Kalıbı sil

en: Delete pod $0?
tr: $0 bölmesi silinsin mi?

en: Delete tagged images
tr: Etiketli kalıpları sil

en: Delete unused images of user $0:
tr: $0 kullanıcısının kullanılmayan şu kalıplarını sil:

en: Delete unused system images:
tr: Kullanılmayan sistem kalıplarını sil:

en: Deleting a container will erase all data in it.
tr: Bir kapsayıcıyı silmek içindeki tüm verileri silecek.

en: Deleting a running container will erase all data in it.
tr: Çalışan bir kapsayıcıyı silmek içindeki tüm verileri silecek.

en: Deleting this pod will remove the following containers:
tr: Bu bölmeyi silmek aşağıdaki kapsayıcıları kaldıracak:

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Disk space
tr: Disk alanı

en: Docker format is useful when sharing the image with Docker or Moby Engine
tr: Docker biçimi, kalıbı Docker veya Moby Engine ile paylaşırken kullanışlıdır

en: Download
tr: İndir

en: Download new image
tr: Yeni kalıbı indir

en: Empty pod $0 will be permanently removed.
tr: Boş bölme $0 kalıcı olarak kaldırılacaktır.

en: Entrypoint
tr: Giriş noktası

en: Environment variables
tr: Ortam değişkenleri

en: Error
tr: Hata

en: Error message
tr: Hata iletisi

en: Error occurred while connecting console
tr: Konsola bağlanırken hata meydana geldi

en: Example, Your Name <yourname@example.com>
tr: Örnek, Adınız <adiniz@ornek.com>

en: Example: $0
tr: Örnek: $0

en: Exited
tr: Çıkıldı

en: Failed health run
tr: Sağlık işlemini çalıştırma başarısız oldu

en: Failed to checkpoint container $0
tr: $0 kapsayıcısını denetleme noktası başarısız oldu

en: Failed to clean up container
tr: Kapsayıcıyı temizleme başarısız oldu

en: Failed to commit container $0
tr: $0 kapsayıcısını işleme başarısız oldu

en: Failed to create container $0
tr: $0 kapsayıcısını oluşturma başarısız oldu

en: Failed to download image $0:$1
tr: $0:$1 kalıbını indirme başarısız oldu

en: Failed to force remove container $0
tr: $0 kapsayıcısını zorla kaldırma başarısız oldu

en: Failed to force remove image $0
tr: $0 kalıbını zorla kaldırma başarısız oldu

en: Failed to force restart pod $0
tr: $0 bölmesini yeniden başlatmaya zorlama başarısız oldu

en: Failed to force stop pod $0
tr: $0 bölmesini zorla durdurma başarısız oldu

en: Failed to pause container $0
tr: $0 kapsayıcısını duraklatma başarısız oldu

en: Failed to pause pod $0
tr: $0 bölmesini duraklatma başarısız oldu

en: Failed to prune unused containers
tr: Kullanılmayan kapsayıcıları ayıklama başarısız oldu

en: Failed to prune unused images
tr: Kullanılmayan kalıpları ayıklama başarısız oldu

en: Failed to pull image $0
tr: $0 kalıbını çekme başarısız oldu

en: Failed to remove container $0
tr: $0 kapsayıcısını kaldırma başarısız oldu

en: Failed to remove image $0
tr: $0 kalıbını kaldırma başarısız oldu

en: Failed to rename container $0
tr: $0 kapsayıcısını yeniden adlandırma başarısız oldu

en: Failed to restart container $0
tr: $0 kapsayıcısını yeniden başlatma başarısız oldu

en: Failed to restart pod $0
tr: $0 bölmesini yeniden başlatma başarısız oldu

en: Failed to restore container $0
tr: $0 kapsayıcısını geri yükleme başarısız oldu

en: Failed to resume container $0
tr: $0 kapsayıcısını sürdürme başarısız oldu

en: Failed to resume pod $0
tr: $0 bölmesini sürdürme başarısız oldu

en: Failed to run container $0
tr: $0 kapsayıcısını çalıştırma başarısız oldu

en: Failed to run health check on container $0
tr: $0 kapsayıcısında sağlık denetimi çalıştırma başarısız oldu

en: Failed to search for images.
tr: Kalıpları arama başarısız oldu.

en: Failed to search for images: $0
tr: Kalıpları arama başarısız oldu: $0

en: Failed to search for new images
tr: Yeni kalıpları arama başarısız oldu

en: Failed to start container $0
tr: $0 kapsayıcısını başlatma başarısız oldu

en: Failed to start pod $0
tr: $0 bölmesini başlatma başarısız oldu

en: Failed to stop container $0
tr: $0 kapsayıcısını durdurma başarısız oldu

en: Failed to stop pod $0
tr: $0 bölmesini durdurma başarısız oldu

en: Failing streak
tr: Başarısız olan seri

en: Force commit
tr: İşlemeye zorla

en: Force delete
tr: Silmeye zorla

en: Force delete pod $0?
tr: $0 bölmesi silmeye zorlansın mı?

en: Force restart
tr: Yeniden başlatmaya zorla

en: Force stop
tr: Durdurmaya zorla

en: Gateway
tr: Ağ geçidi

en: Health check
tr: Sağlık denetimi

en: Health check interval help
tr: Sağlık denetimi aralığı yardımı

en: Health check retries help
tr: Sağlık denetimi yeniden denemeleri yardımı

en: Health check start period help
tr: Sağlık denetimi başlangıç dönemi yardımı

en: Health check timeout help
tr: Sağlık denetimi zaman aşımı yardımı

en: Health failure check action help
tr: Sağlık denetimi hatası eylem yardımı

en: Healthy
tr: Sağlıklı

en: Hide images
tr: Kalıpları gizle

en: Hide intermediate images
tr: Ara kalıpları gizle

en: History
tr: Geçmiş

en: Host path
tr: Anamakine yolu

en: Host port
tr: Anamakine bağlantı noktası

en: Host port help
tr: Anamakine b.noktası yardım

en: ID
tr: Kimlik

en: IP address
tr: IP adresi

en: IP address help
tr: IP adresi yardım

en: Ideal for development
tr: Geliştirme için ideal

en: Ideal for running services
tr: Çalışan hizmetler için ideal

en: If host IP is set to 0.0.0.0 or not set at all, the port will be bound on all IPs on the host.
tr: Eğer anamakine IP'si 0.0.0.0 olarak ayarlanırsa veya hiç ayarlanmazsa, bağlantı noktası anamakinedeki tüm IP'lere bağlanır.

en: If the host port is not set the container port will be randomly assigned a port on the host.
tr: Eğer anamakine bağlantı noktası ayarlanmazsa, kapsayıcı bağlantı noktası anamakinede rastgele bir bağlantı noktasına atanacaktır.

en: Ignore IP address if set statically
tr: Sabit olarak ayarlanmışsa IP adresini yoksay

en: Ignore MAC address if set statically
tr: Sabit olarak ayarlanmışsa MAC adresini yoksay

en: Image
tr: Kalıp

en: Image name is not unique
tr: Kalıp adı benzersiz değil

en: Image name is required
tr: Kalıp adı gerekli

en: Image selection help
tr: Kalıp seçim yardımı

en: Images
tr: Kalıplar

en: Increase CPU shares
tr: CPU paylaşımlarını artır

en: Increase interval
tr: Aralığı artır

en: Increase maximum retries
tr: En fazla yeniden denemeyi artır

en: Increase memory
tr: Belleği artır

en: Increase retries
tr: Yeniden denemeleri artır

en: Increase start period
tr: Başlangıç süresini artır

en: Increase timeout
tr: Zaman aşımını artır

en: Integration
tr: Bütünleştirme

en: Interval
tr: Aralık

en: Interval how often health check is run.
tr: Sağlık denetiminin ne sıklıkta çalıştırıldığı aralığı.

en: Invalid characters. Name can only contain letters, numbers, and certain punctuation (_ . -).
tr: Geçersiz karakterler. Ad sadece harf, sayı ve belirli noktalama işaretlerini (_ . -) içerebilir.

en: Keep all temporary checkpoint files
tr: Tüm geçici denetim noktası dosyalarını sakla

en: Key
tr: Anahtar

en: Key contains invalid characters
tr: Anahtar geçersiz karakterler içeriyor

en: Key must not be empty
tr: Anahtar boş olmamak zorundadır

en: Key must not begin with a digit
tr: Anahtar bir rakamla başlamamalıdır

en: Last 5 runs
tr: Son 5 çalıştırma

en: Latest checkpoint
tr: Son denetim noktası

en: Leave running after writing checkpoint to disk
tr: Denetim noktasını diske yazdıktan sonra çalışır durumda bırak

en: Loading details...
tr: Ayrıntılar yükleniyor...

en: Loading logs...
tr: Günlükler yükleniyor...

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Local
tr: Yerel

en: Local images
tr: Yerel kalıplar

en: Logs
tr: Günlükler

en: MAC address
tr: MAC adresi

en: Maximum retries
tr: En fazla yeniden deneme

en: Memory
tr: Bellek

en: Memory limit
tr: Bellek sınırı

en: Memory unit
tr: Bellek birimi

en: Mode
tr: Mod

en: Multiple tags exist for this image. Select the tagged images to delete.
tr: Bu kalıp için birden fazla etiket var. Silinecek etiketlenmiş kalıpları seçin.

en: Must be a valid IP address
tr: Geçerli bir IP adresi olmak zorundadır

en: Name
tr: Ad

en: Name already in use
tr: Ad zaten kullanımda

en: New container name
tr: Yeni kapsayıcı adı

en: New image name
tr: Yeni kalıp adı

en: No
tr: Hayır

en: No action
tr: Eylem yok

en: No containers
tr: Kapsayıcılar yok

en: No containers are using this image
tr: Bu kalıbı hiçbir kapsayıcı kullanmıyor

en: No containers in this pod
tr: Bu bölmede kapsayıcılar yok

en: No containers that match the current filter
tr: Şu anki süzgeçle eşleşen kapsayıcılar yok

en: No environment variables specified
tr: Belirtilen ortam değişkenleri yok

en: No images
tr: Kalıplar yok

en: No images found
tr: Bulunan kalıplar yok

en: No images that match the current filter
tr: Şu anki süzgeçle eşleşen kalıplar yok

en: No label
tr: Etiket yok

en: No ports exposed
tr: Açığa çıkan bağlantı noktaları yok

en: No results for $0
tr: $0 için sonuçlar yok

en: No running containers
tr: Çalışan kapsayıcılar yok

en: No volumes specified
tr: Belirtilen birimler yok

en: On failure
tr: Başarısızlıkla

en: Only running
tr: Sadece çalışanlar

en: Options
tr: Seçenekler

en: Owner
tr: Sahibi

en: Owner help
tr: Sahibi yardımı

en: Passed health run
tr: Sağlık çalıştırması geçti

en: Paste one or more lines of key=value pairs into any field for bulk import
tr: Toplu içe aktarma için herhangi bir alana bir veya daha fazla anahtar=değer çifti satırı yapıştırın

en: Pause
tr: Duraklat

en: Pause container when creating image
tr: Kalıp oluştururken kapsayıcıyı duraklatın

en: Paused
tr: Duraklatıldı

en: Pod failed to be created
tr: Bölmenin oluşturulması başarısız oldu

en: Pod name
tr: Bölme adı

en: Podman containers
tr: Podman kapsayıcıları

en: Podman service failed
tr: Podman hizmeti başarısız oldu

en: Port mapping
tr: Bağlantı noktası eşleme

en: Ports
tr: Bağlantı noktaları

en: Ports under 1024 can be mapped
tr: 1024 altındaki bağlantı noktaları eşlenebilir

en: Private
tr: Özel

en: Protocol
tr: Protokol

en: Prune
tr: Ayıkla

en: Prune unused containers
tr: Kullanılmayan kapsayıcıları ayıkla

en: Prune unused images
tr: Kullanılmayan kalıpları ayıkla

en: Pruning containers
tr: Kapsayıcılar ayıklanıyor

en: Pruning images
tr: Kalıplar ayıklanıyor

en: Pull
tr: Çek

en: Pull all images
tr: Tüm kalıpları çek

en: Pull latest image
tr: Son kalıbı çek

en: Pulling
tr: Çekiliyor

en: Read-only access
tr: Salt-okunur erişim

en: Read-write access
tr: Okuma-yazma erişimi

en: Remove item
tr: Öğeyi kaldır

en: Removes selected non-running containers
tr: Seçilen çalışmayan kapsayıcıları kaldırır

en: Removing
tr: Kaldırılıyor

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: Rename container $0
tr: $0 kapsayıcısını yeniden adlandır

en: Resource limits can be set
tr: Kaynak sınırları ayarlanabilir

en: Restart
tr: Yeniden başlat

en: Restart policy
tr: Yeniden başlatma ilkesi

en: Restart policy help
tr: Yeniden başlatma ilkesi yardımı

en: Restart policy to follow when containers exit.
tr: Kapsayıcılardan çıkıldığında izlenecek ilkeyi yeniden başlatın.

en: Restart policy to follow when containers exit. Using linger for auto-starting containers may not work in some circumstances, such as when ecryptfs, systemd-homed, NFS, or 2FA are used on a user account.
tr: Kapsayıcılar çıktığında izlenecek ilkeyi yeniden başlatın. Otomatik başlatma kapsayıcıları için geciktirme kullanılması, bir kullanıcı hesabında ecryptfs, systemd-homed, NFS veya 2FA kullanıldığında olduğu gibi bazı durumlarda çalışmayabilir.

en: Restore
tr: Geri yükle

en: Restore container $0
tr: $0 kapsayıcısını geri yükle

en: Restore with established TCP connections
tr: Kurulu TCP bağlantıları ile geri yükle

en: Restricted by user account permissions
tr: Kullanıcı hesabı izinleri tarafından kısıtlanmış

en: Resume
tr: Sürdür

en: Retries
tr: Yeniden denemeler

en: Retry another term.
tr: Başka bir terimi yeniden deneyin.

en: Run health check
tr: Sağlık denetimini çalıştır

en: Running
tr: Çalışıyor

en: Search by name or description
tr: Ada veya açıklamaya göre ara

en: Search by registry
tr: Kayıt defterine göre ara

en: Search for
tr: Ara

en: Search for an image
tr: Kalıp ara

en: Search string or container location
tr: Arama dizgisi veya kapsayıcı konumu

en: Searching...
tr: Aranıyor...

en: Searching: $0
tr: Aranan: $0

en: Shared
tr: Paylaşılan

en: Show
tr: Göster

en: Show images
tr: Kalıpları göster

en: Show intermediate images
tr: Ara kalıpları göster

en: Show less
tr: Daha az göster

en: Show more
tr: Daha fazlasını göster

en: Size
tr: Boyut

en: Start
tr: Başlat

en: Start period
tr: Başlangıç süresi

en: Start typing to look for images.
tr: Kalıpları aramak için yazmaya başlayın.

en: Started at
tr: Başlama zamanı

en: State
tr: Durum

en: Status
tr: Durum

en: Stop
tr: Durdur

en: Stopped
tr: Durduruldu

en: Support preserving established TCP connections
tr: Kurulu TCP bağlantılarını korumayı destekle

en: System
tr: Sistem

en: Tag
tr: Etiket

en: Tags
tr: Etiketler

en: The Cockpit user interface for Podman containers. podman (Pod Manager) is a fully featured daemon-less engine for OCI containers, pods (groups of containers), and container images. It is CLI, API, and functionally compatible with Docker.
tr: Podman kapsayıcıları için Cockpit kullanıcı arayüzü. podman (Pod Manager), OCI kapsayıcıları, pod'lar (kapsayıcıların grupları) ve kapsayıcı kalıpları için tam özellikli arka plan programı olmayan bir motordur. CLI, API'dir ve işlevsel olarak Docker ile uyumludur.

en: The initialization time needed for a container to bootstrap.
tr: Bir kapsayıcının önyükleme yapması için gereken başlatma süresi.

en: The maximum time allowed to complete the health check before an interval is considered failed.
tr: Bir aralığın başarısız olduğu kabul edilmeden önce sağlık denetimini tamamlanması için izin verilen en fazla süre.

en: The number of retries allowed before a healthcheck is considered to be unhealthy.
tr: Bir sağlık denetiminden önce izin verilen yeniden deneme sayısı sağlıksız olarak kabul edilir.

en: Timeout
tr: Zaman aşımı

en: Troubleshoot
tr: Sorun Giderme

en: Type to filter…
tr: Süzmek için yazın…

en: Unable to load image history
tr: Kalıp geçmişini yükleme başarısız oldu

en: Unhealthy
tr: Sağlıksız

en: Up since:
tr: Çalıştığı süre:

en: Use legacy Docker format
tr: Eski Docker biçimini kullan

en: Used by
tr: Kullanan

en: User
tr: Kullanıcı

en: User:
tr: Kullanıcı:

en: Value
tr: Değer

en: Volumes
tr: Birimler

en: When unhealthy
tr: Sağlıksız olduğunda

en: With terminal
tr: Terminal ile

en: Writable
tr: Yazılabilir

en: container
tr: kapsayıcı

en: downloading
tr: indiriliyor

en: host[:port]/[user]/container[:tag]
tr: anamakine[:b.noktası]/[kullanıcı]/kapsayıcı[:etiket]

en: image
tr: kalıp

en: in
tr: şurada

en: intermediate
tr: orta seviye

en: intermediate image
tr: orta seviye kalıp

en: n/a
tr: yok

en: not available
tr: kullanılabilir değil

en: pod group
tr: bölme grubu

en: ports
tr: bağlantı noktaları

en: seconds
tr: saniye

en: system
tr: sistem

en: unused
tr: kullanılmayan

en: user
tr: kullanıcı

en: user:
tr: kullanıcı:

en: volumes
tr: birimler
