PACKAGE_VERSION - en to sv translation catalogue (311 entries)

en: $0 container | $0 containers
sv[0]: $0 behållare
sv[1]: $0 behållare

en: $0 image total, $1 | $0 images total, $1
sv[0]: $0 avbild, total, $1
sv[1]: $0 avbilder, totalt, $1

en: $0 second | $0 seconds
sv[0]: $0 sekund
sv[1]: $0 sekunder

en: $0 unused image, $1 | $0 unused images, $1
sv[0]: $0 oanvänd avbild, $1
sv[1]: $0 oanvända avbilder, $1

en: $0% of $1 limit
sv: $0 % av gränsen $1

en: 1 to 65535
sv: 1 till 65535

en: Action to take once the container transitions to an unhealthy state.
sv: Åtgärd att ta när behållaren övergår till ett ohälsosamt tillstånd.

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Add port mapping
sv: Lägg till portmappning

en: Add variable
sv: Lägg till variabel

en: Add volume
sv: Lägg till volym

en: All
sv: Alla

en: All registries
sv: Alla register

en: Always
sv: Alltid

en: An error occurred
sv: Ett fel uppstod

en: Author
sv: Upphovsman

en: CPU Shares help
sv: CPU-andelar hjälp

en: CPU shares
sv: CPU-andelar

en: CPU shares determine the priority of running containers. Default priority is 1024. A higher number prioritizes this container. A lower number decreases priority.
sv: CPU-andelar avgör prioriteten på körande behållare. Standardprioriteten är 1024. Ett högre tal prioriterar denna behållare. Ett lägre tal sänker prioriteten.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Checking health
sv: Kontrollerar hälsa

en: Checkpoint
sv: Checkpunkt

en: Checkpoint and restore support
sv: checkpunkt och återställnings stöd

en: Checkpoint container $0
sv: Ta checkpunkt på behållare $0

en: Click to see published ports
sv: Klicka för att se publicerade portar

en: Click to see volumes
sv: Klicka för att se volymer

en: Cockpit Project
sv: Cockpitprojektet

en: Cockpit component for Podman containers
sv: Cockpit komponent för Podman-behållare

en: Command
sv: Kommando

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Commit
sv: Fastställ

en: Commit container
sv: Commit behållare

en: Configured
sv: Konfigurerad

en: Console
sv: Konsol

en: Container
sv: Behållare

en: Container failed to be created
sv: Behållaren misslyckades att skapas

en: Container failed to be started
sv: Behållaren misslyckades att startas

en: Container is not running
sv: Behållaren kör inte

en: Container name
sv: Behållarnamn

en: Container name is required.
sv: Behållarnamn krävs.

en: Container path
sv: Behållarsökväg

en: Container path must not be empty
sv: Behållarens sökväg får inte vara tom

en: Container port
sv: Behållarport

en: Container port must not be empty
sv: Behållarporten får inte vara tom

en: Containers
sv: Behållare

en: Create
sv: Skapa

en: Create a new image based on the current state of the $0 container.
sv: Skapa en ny avbild baserad på det aktuella läget för $0 behållaren.

en: Create and run
sv: Skapa och kör

en: Create container
sv: Skapa behållare

en: Create container in $0
sv: Skapa behållare i $0

en: Create container in pod
sv: Skapa behållare i kapsel

en: Create pod
sv: Skapa pod

en: Created
sv: Skapad

en: Created by
sv: Skapad av

en: Decrease CPU shares
sv: Minska CPU-andelar

en: Decrease interval
sv: Minska intervallet

en: Decrease maximum retries
sv: Minska maximalt antal försök igen

en: Decrease memory
sv: Minska minne

en: Decrease retries
sv: Minska återförsök

en: Decrease start period
sv: Minska startintervallet

en: Decrease timeout
sv: Minska timeout

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete $0 image?
sv: Radera $0 avbild?

en: Delete $0?
sv: Radera $0?

en: Delete image
sv: Radera avbild

en: Delete pod $0?
sv: Radera podd $0?

en: Delete tagged images
sv: Radera taggade avbilder

en: Delete unused images of user $0:
sv: Radera oanvända avbilder för användare $0:

en: Delete unused system images:
sv: Ta bort oanvända systemavbilder:

en: Deleting a container will erase all data in it.
sv: När en behållare raderas försvinner även all data i den.

en: Deleting a running container will erase all data in it.
sv: När en behållare som körs raderas försvinner även all data i den.

en: Deleting this pod will remove the following containers:
sv: Att ta bort denna kapsel kommer ta bort följande behållare:

en: Details
sv: Detaljer

en: Disk space
sv: Disk utrymme

en: Docker format is useful when sharing the image with Docker or Moby Engine
sv: Docker-format är användbart när du delar avbilden med Docker eller Moby Engine

en: Download
sv: Ladda ner

en: Download new image
sv: Ladda ner ny avbild

en: Empty pod $0 will be permanently removed.
sv: Tom podd $0 kommer att tas bort permanent.

en: Entrypoint
sv: Ingångspunkt

en: Environment variables
sv: Miljövariabler

en: Error
sv: Fel

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: Error occurred while connecting console
sv: Ett fel uppstod vid anslutning till konsolen

en: Example, Your Name <yourname@example.com>
sv: Exempel, Ditt Namn <dittnamn@exempel.com>

en: Example: $0
sv: Exempel: $0

en: Exited
sv: Avslutats

en: Failed health run
sv: Misslyckad hälsokörning

en: Failed to checkpoint container $0
sv: Kunde inte ta checkpunkt av behållare $0

en: Failed to clean up container
sv: Misslyckades med att rensa upp behållaren

en: Failed to commit container $0
sv: Kunde inte fastställa behållaren $0

en: Failed to create container $0
sv: Misslyckades att skapa behållaren $0

en: Failed to download image $0:$1
sv: Kunde inte ladda ner avbild $0:$1

en: Failed to force remove container $0
sv: Misslyckades att tvingande ta bort behållare $0

en: Failed to force remove image $0
sv: Misslyckades att tvingande ta bort avbilden $0

en: Failed to pause container $0
sv: Misslyckades med att pausa behållaren $0

en: Failed to pause pod $0
sv: Misslyckades att pausa kapseln $0

en: Failed to prune unused containers
sv: Misslyckades att rensa oanvända behållare

en: Failed to prune unused images
sv: Misslyckades att rensa oanvända avbilder

en: Failed to pull image $0
sv: Misslyckades med att hämta avbilden $0

en: Failed to remove container $0
sv: Misslyckades att ta bort behållaren $0

en: Failed to remove image $0
sv: Misslyckades att ta bort avbilden $0

en: Failed to rename container $0
sv: Misslyckades att byta namn på behållaren $0

en: Failed to restart container $0
sv: Misslyckades att starta om behållaren $0

en: Failed to restart pod $0
sv: Misslyckades att starta om kapseln $0

en: Failed to restore container $0
sv: Misslyckades att återställa behållaren $0

en: Failed to resume container $0
sv: Misslyckades att återuppta behållaren $0

en: Failed to resume pod $0
sv: Misslyckades att återuppta kapseln $0

en: Failed to run container $0
sv: Misslyckades att köra behållaren $0

en: Failed to run health check on container $0
sv: Misslyckades att köra hälsokontrollen på behållare $0

en: Failed to search for images.
sv: Misslyckades att söka efter avbilder.

en: Failed to search for images: $0
sv: Misslyckades att söka efter avbilder: $0

en: Failed to search for new images
sv: Misslyckades att söka efter nya avbilder

en: Failed to start container $0
sv: Misslyckades att starta behållaren $0

en: Failed to start pod $0
sv: Misslyckades att starta kapseln $0

en: Failed to stop container $0
sv: Misslyckades att stoppa behållaren $0

en: Failed to stop pod $0
sv: Misslyckades att stoppa kapseln $0

en: Failing streak
sv: Misslyckanden i följd

en: Force commit
sv: Framtvinga commit

en: Force delete
sv: Framtvinga borttagande

en: Force delete pod $0?
sv: Framtvinga borttagande av podd $0?

en: Force restart
sv: Framtvinga omstart

en: Force stop
sv: Framtvinga stopp

en: Health check
sv: Hälsokontroll

en: Health check interval help
sv: Hälsokontrollens intervallhjälp

en: Health check retries help
sv: Hälsokontrollens återförsökshjälp

en: Health check start period help
sv: Hälsokontrollens startintervallshjälp

en: Health check timeout help
sv: Hälsokontrollens tidsgränshjälp

en: Health failure check action help
sv: Hälsokontrollens checkåtgärd hjälp

en: Healthy
sv: Hälsosam

en: Hide images
sv: Dölj avbilder

en: Hide intermediate images
sv: Dölj mellanliggande avbilder

en: History
sv: Historik

en: Host path
sv: Värdsökväg

en: Host port
sv: Värdport

en: Host port help
sv: Värdport hjälp

en: IP address
sv: IP-adress

en: IP address help
sv: IP-adress hjälp

en: Ideal for development
sv: Ideal för utveckling

en: Ideal for running services
sv: Ideal för att köra tjänster

en: If host IP is set to 0.0.0.0 or not set at all, the port will be bound on all IPs on the host.
sv: Om värd-IP är inställd på 0.0.0.0 eller inte alls, kommer porten att bindas till alla IP-adresser på värden.

en: If the host port is not set the container port will be randomly assigned a port on the host.
sv: Om värdporten inte är inställd kommer behållareporten att slumpmässigt tilldelas en port på värden.

en: Ignore IP address if set statically
sv: Ignorera IP-adressen om den är statiskt satt

en: Ignore MAC address if set statically
sv: Ignorera MAC-adressen om den är statiskt satt

en: Image
sv: Avbild

en: Image name is not unique
sv: Avbildsnamn är inte unikt

en: Image name is required
sv: Avbildsnamn krävs

en: Image selection help
sv: Avbildsval hjälp

en: Images
sv: Avbilder

en: Increase CPU shares
sv: Öka CPU-andelar

en: Increase interval
sv: Öka intervallet

en: Increase maximum retries
sv: Öka maximalt antal försök igen

en: Increase memory
sv: Öka minne

en: Increase retries
sv: Öka återförsöken

en: Increase start period
sv: Öka startintervallet

en: Increase timeout
sv: Öka timeout

en: Interval
sv: Intervall

en: Interval how often health check is run.
sv: Intervallet hur ofta hälsokontroller körs.

en: Invalid characters. Name can only contain letters, numbers, and certain punctuation (_ . -).
sv: Ogiltiga tecken. Namn kan bara innehålla bokstäver, siffror och vissa skiljetecken (_ . -).

en: Keep all temporary checkpoint files
sv: Behåll alla tillfälliga checkpunktsfiler

en: Key
sv: Nyckel

en: Key contains invalid characters
sv: Nyckel innehåller ogiltiga tecken

en: Key must not be empty
sv: Nyckel får inte vara tom

en: Key must not begin with a digit
sv: Nyckel får inte börja med en siffra

en: Last 5 runs
sv: Senaste 5 körningarna

en: Latest checkpoint
sv: Senaste checkpunkt

en: Leave running after writing checkpoint to disk
sv: Låt fortsätta köra efter att skriva checkpunkt till disk

en: Loading details...
sv: Läser in detaljer …

en: Loading logs...
sv: Läser in loggar …

en: Loading...
sv: Läser in …

en: Local
sv: Lokal

en: Local images
sv: Lokala avbilder

en: Logs
sv: Loggar

en: MAC address
sv: MAC-adress

en: Maximum retries
sv: Maximalt antal försök igen

en: Memory
sv: Minne

en: Memory limit
sv: Minnesgräns

en: Memory unit
sv: Minnesenhet

en: Mode
sv: Läge

en: Multiple tags exist for this image. Select the tagged images to delete.
sv: Flera taggar finns för denna avbild. Välj vilka taggade avbilder som skall raderas.

en: Must be a valid IP address
sv: Måste vara en giltig IP adress

en: Name
sv: Namn

en: Name already in use
sv: Namn används redan

en: New container name
sv: Nytt behållarnamn

en: New image name
sv: Nytt Avbildsnamn

en: No
sv: Nej

en: No action
sv: Ingen åtgärd

en: No containers
sv: Inga behållare

en: No containers are using this image
sv: Inga behållare använder denna avbild

en: No containers in this pod
sv: Inga behållare i denna kapsel

en: No containers that match the current filter
sv: Inga behållare som stämmer med det aktuella filtret

en: No environment variables specified
sv: Inga miljövariabler specificerade

en: No images
sv: Inga avbilder

en: No images found
sv: Inga avbilder funna

en: No images that match the current filter
sv: Inga avbilder som stämmer med det aktuella filtret

en: No label
sv: Ingen Etikett

en: No ports exposed
sv: Inga portar exponerade

en: No results for $0
sv: Inga resultat för $0

en: No running containers
sv: Inga körande behållare

en: No volumes specified
sv: Inga volymer specificerade

en: On failure
sv: Vid misslyckande

en: Only running
sv: Endast körande

en: Options
sv: Alternativ

en: Owner
sv: Ägare

en: Owner help
sv: Ägare hjälp

en: Passed health run
sv: Lyckad hälsokontrollskörning

en: Paste one or more lines of key=value pairs into any field for bulk import
sv: Klistra in en eller flera rader med nyckel=värdepar i valfritt fält för massimport

en: Pause
sv: Pausa

en: Pause container when creating image
sv: Pausa behållaren när du skapar en avbild

en: Paused
sv: Pausad

en: Pod failed to be created
sv: Podden kunde inte skapas

en: Pod name
sv: Pod namn

en: Podman containers
sv: Podman-behållare

en: Podman service failed
sv: Podman-tjänsten misslyckades

en: Port mapping
sv: Portkartering

en: Ports
sv: Portar

en: Ports under 1024 can be mapped
sv: Portar under 1024 kan inte mappas

en: Private
sv: Privat

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Prune
sv: Rensa

en: Prune unused containers
sv: Rensa oanvända behållare

en: Prune unused images
sv: Rensa oanvända avbilder

en: Pruning containers
sv: Rensar behållare

en: Pruning images
sv: Rensar avbilder

en: Pull
sv: Hämta

en: Pull all images
sv: Hämta alla avbilder

en: Pull latest image
sv: Hämta senaste avbild

en: Pulling
sv: Hämtar

en: Read-only access
sv: Skrivskyddad åtkomst

en: Read-write access
sv: Läs och skrivåtkomst

en: Remove item
sv: Ta bort post

en: Removes selected non-running containers
sv: Tar bort valda icke-körande behållare

en: Removing
sv: Tar bort

en: Rename
sv: Byt namn

en: Rename container $0
sv: Byt namn på behållaren $0

en: Resource limits can be set
sv: Resursgränser kan ställas in

en: Restart
sv: Starta om

en: Restart policy
sv: Starta om policy

en: Restart policy help
sv: Starta om policy hjälp

en: Restart policy to follow when containers exit.
sv: Starta om policy att följa när behållare avslutas.

en: Restart policy to follow when containers exit. Using linger for auto-starting containers may not work in some circumstances, such as when ecryptfs, systemd-homed, NFS, or 2FA are used on a user account.
sv: Starta om policyn till att följa när behållare avslutar. Att använda fortlevande (linger) för automatstartande behållare fungerar kanske inte i vissa situationer, som när ecryptfs, systemd-homed, NFS eller 2FA används för ett användarkonto.

en: Restore
sv: Återställ

en: Restore container $0
sv: Återställ behållaren $0

en: Restore with established TCP connections
sv: Återställ med etablerade TCP-förbindelser

en: Restricted by user account permissions
sv: Begränsat av användarkontobehörigheter

en: Resume
sv: Återuppta

en: Retries
sv: Omförsök

en: Retry another term.
sv: Försök igen med en annan term.

en: Run health check
sv: Kör hälsokontroll

en: Running
sv: Kör

en: Search by name or description
sv: Sök efter namn eller beskrivning

en: Search by registry
sv: Sök efter register

en: Search for
sv: Sök efter

en: Search for an image
sv: Sök efter en avbild

en: Search string or container location
sv: Söksträng eller behållareplats

en: Searching...
sv: Söker …

en: Searching: $0
sv: Söker: $0

en: Shared
sv: Delad

en: Show
sv: Visa

en: Show images
sv: Visa avbilder

en: Show intermediate images
sv: Visa mellanliggande avbilder

en: Show less
sv: Visa mindre

en: Show more
sv: Visa mer

en: Size
sv: Storlek

en: Start
sv: Starta

en: Start period
sv: Startperiod

en: Start typing to look for images.
sv: Börja skriva för att leta efter avbilder.

en: Started at
sv: Startad vid

en: State
sv: Tillstånd

en: Stop
sv: Stoppa

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Support preserving established TCP connections
sv: Stöd att bevara etablerade TCP-förbindelser

en: Tag
sv: Tagg

en: Tags
sv: Taggar

en: The Cockpit user interface for Podman containers. podman (Pod Manager) is a fully featured daemon-less engine for OCI containers, pods (groups of containers), and container images. It is CLI, API, and functionally compatible with Docker.
sv: Cockpit-användargränssnittet för Podman-behållare. podman (Pod Manager) är en fullfjädrad demonfri motor för OCI-behållare, pods (grupper av behållare) och behållaravbilder. Det är CLI, API och funktionellt kompatibelt med Docker.

en: The initialization time needed for a container to bootstrap.
sv: Initieringstiden sombehövs för att en behållare skall komma igång.

en: The maximum time allowed to complete the health check before an interval is considered failed.
sv: Den maximala tiden som tillåts för att klara av hälsokontrollen före ett intervall betraktas som misslyckat.

en: The number of retries allowed before a healthcheck is considered to be unhealthy.
sv: Antalet återförsök som tillåts före en hälsokontroll betraktas som ohälsosam.

en: Timeout
sv: Tidsgräns

en: Troubleshoot
sv: Felsök

en: Type to filter…
sv: Skriv för att filtrera …

en: Unable to load image history
sv: Kunde inte ladda avbildshistoriken

en: Unhealthy
sv: Ohälsosam

en: Up since:
sv: Uppe sedan:

en: Use legacy Docker format
sv: Använd gammalt Docker-format

en: Used by
sv: Används av

en: User
sv: Användare

en: User:
sv: Användare:

en: Value
sv: Värde

en: View $0
sv: Visa $0

en: View $0 logs
sv: Visa $0 loggar

en: Volumes
sv: Volymer

en: When unhealthy
sv: När ohälsosam

en: With terminal
sv: Med terminal

en: Writable
sv: Skrivbar

en: container
sv: behållare

en: downloading
sv: hämtar

en: host[:port]/[user]/container[:tag]
sv: värd[:port]/[användare]/behållare[:tagg]

en: image
sv: avbild

en: in
sv: i

en: intermediate
sv: mellanliggande

en: intermediate image
sv: mellanliggande avbild

en: n/a
sv: ej tillämpligt

en: not available
sv: inte tillgängligt

en: ports
sv: portar

en: seconds
sv: sekunder

en: service
sv: tjänst

en: systemd service
sv: systemd tjänst

en: unused
sv: oanvänd

en: user
sv: användare

en: user:
sv: användare:

en: volumes
sv: volymer
