PACKAGE_VERSION - en to ja translation catalogue (311 entries)

en: $0 container | $0 containers
ja[0]: $0 コンテナー

en: $0 image total, $1 | $0 images total, $1
ja[0]: $0 イメージ合計、$1

en: $0 second | $0 seconds
ja[0]: $0 2 番目

en: $0 unused image, $1 | $0 unused images, $1
ja[0]: $0 の未使用イメージ、$1

en: 1 to 65535
ja: 1 - 65535

en: Action to take once the container transitions to an unhealthy state.
ja: コンテナーが異常な状態に移行したときに実行するアクション。

en: Add port mapping
ja: ポートマッピングの追加

en: Add variable
ja: 変数の追加

en: Add volume
ja: ボリュームの追加

en: All
ja: すべて

en: All registries
ja: すべてのレジストリー

en: Always
ja: 常時

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: Author
ja: 作成者

en: Automatically start podman on boot
ja: 起動時に podman を自動的に起動する

en: CPU Shares help
ja: CPU share のヘルプ

en: CPU shares
ja: CPU 共有

en: CPU shares determine the priority of running containers. Default priority is 1024. A higher number prioritizes this container. A lower number decreases priority.
ja: CPU 共有は実行中のコンテナーの優先度を決定します。デフォルトの優先度は 1024 です。数値が高いほど、このコンテナーの優先度が高くなります。数値が低いほど優先度が低くなります。

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Checking health
ja: ヘルスチェック

en: Checkpoint
ja: チェックポイント

en: Checkpoint and restore support
ja: チェックポイントおよび復元のサポート

en: Checkpoint container $0
ja: チェックポイントコンテナー $0

en: Click to see published ports
ja: クリックして公開されたポートを表示します

en: Click to see volumes
ja: クリックしてボリュームを表示します

en: Cockpit component for Podman containers
ja: Podman コンテナーの Cockpit コンポーネント

en: Command
ja: コマンド

en: Comments
ja: コメント

en: Commit
ja: コミット

en: Commit container
ja: コンテナーのコミット

en: Configured
ja: 設定済み

en: Console
ja: コンソール

en: Container
ja: コンテナー

en: Container failed to be created
ja: コンテナーの作成に失敗しました

en: Container failed to be started
ja: コンテナーの開始に失敗しました

en: Container is not running
ja: コンテナーが実行されていません

en: Container name
ja: コンテナー名

en: Container name is required.
ja: コンテナー名が必要です。

en: Container path
ja: コンテナーパス

en: Container path must not be empty
ja: コンテナーパスは空欄にできません

en: Container port
ja: コンテナーポート

en: Container port must not be empty
ja: コンテナーポートは空欄にできません

en: Containers
ja: コンテナー

en: Create
ja: 作成

en: Create a new image based on the current state of the $0 container.
ja: $0 コンテナーの現在の状態に基づいて、新しいイメージを作成します。

en: Create and run
ja: 作成して実行する

en: Create container
ja: コンテナーの作成

en: Create container in $0
ja: $0 でのコンテナーの作成

en: Create container in pod
ja: Pod でのコンテナーの作成

en: Create pod
ja: Pod の作成

en: Created
ja: 作成済み

en: Created by
ja: 作成元

en: Decrease CPU shares
ja: CPU 共有を減らす

en: Decrease interval
ja: 間隔を縮小する

en: Decrease maximum retries
ja: 最大再試行回数を減らす

en: Decrease memory
ja: メモリーを減らす

en: Decrease retries
ja: 再試行回数を減らす

en: Decrease start period
ja: 開始期間を縮小する

en: Decrease timeout
ja: タイムアウトを縮小する

en: Delete
ja: 削除

en: Delete $0 image?
ja: $0 イメージを削除しますか?

en: Delete $0?
ja: $0 を削除しますか?

en: Delete image
ja: イメージの削除

en: Delete pod $0?
ja: Pod $0 を削除しますか?

en: Delete tagged images
ja: タグ付けされたイメージの削除

en: Delete unused system images:
ja: 使用されていないシステムイメージの削除:

en: Delete unused user images:
ja: 使用されていないユーザーイメージの削除:

en: Deleting a container will erase all data in it.
ja: コンテナーを削除すると、コンテナー内のすべてのデータが削除されます。

en: Deleting a running container will erase all data in it.
ja: 実行中のコンテナーを削除すると、その中のすべてのデータが削除されます。

en: Deleting this pod will remove the following containers:
ja: この Pod を削除すると、以下のコンテナーが削除されます:

en: Details
ja: 詳細

en: Disk space
ja: ディスクの空き容量

en: Docker format is useful when sharing the image with Docker or Moby Engine
ja: Dockerフォーマットは、イメージをDockerまたはMoby Engineで共有する時に便利です

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download new image
ja: 新規イメージのダウンロード

en: Empty pod $0 will be permanently removed.
ja: 空の Pod $0 は完全に削除されます。

en: Entrypoint
ja: エントリーポイント

en: Environment variables
ja: 環境変数

en: Error
ja: エラー

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Error occurred while connecting console
ja: コンソールへの接続中にエラーが発生しました

en: Example, Your Name <yourname@example.com>
ja: 例: 名前 <yourname@example.com>

en: Example: $0
ja: 例: $0

en: Exited
ja: 終了

en: Failed health run
ja: 失敗したヘルスの実行

en: Failed to checkpoint container $0
ja: コンテナー $0 のチェックポイントに失敗しました

en: Failed to clean up container
ja: コンテナーのクリーンアップに失敗しました

en: Failed to commit container $0
ja: コンテナー $0 のコミットに失敗しました

en: Failed to create container $0
ja: コンテナー $0 の作成に失敗しました

en: Failed to download image $0:$1
ja: イメージ $0 のダウンロードに失敗しました: $1

en: Failed to force remove container $0
ja: コンテナー $0 を強制的に削除できませんでした

en: Failed to force remove image $0
ja: イメージ $0 の強制削除に失敗しました

en: Failed to force restart pod $0
ja: Pod $0 の強制再起動に失敗しました

en: Failed to force stop pod $0
ja: Pod $0 の強制停止に失敗しました

en: Failed to pause container $0
ja: コンテナー $0 の一時停止に失敗しました

en: Failed to pause pod $0
ja: Pod $0 の一時停止に失敗しました

en: Failed to prune unused containers
ja: 使用されていないイメージの prune に失敗しました

en: Failed to prune unused images
ja: 使用されていないイメージのpruneに失敗しました

en: Failed to pull image $0
ja: イメージ $0 のpullに失敗しました

en: Failed to remove container $0
ja: コンテナー $0 の削除に失敗しました

en: Failed to remove image $0
ja: イメージ $0 の削除に失敗しました

en: Failed to rename container $0
ja: コンテナーの名前変更に失敗しました $0

en: Failed to restart container $0
ja: コンテナー $0 の再起動に失敗しました

en: Failed to restart pod $0
ja: Pod $0 の再起動に失敗しました

en: Failed to restore container $0
ja: コンテナー $0 の復元に失敗しました

en: Failed to resume container $0
ja: コンテナー $0 のレジュームに失敗しました

en: Failed to resume pod $0
ja: Pod $0 の再開に失敗しました

en: Failed to run container $0
ja: コンテナー $0 の実行に失敗しました

en: Failed to run health check on container $0
ja: コンテナーでのヘルスチェックの実行に失敗しました $0

en: Failed to search for images.
ja: イメージの検索に失敗しました。

en: Failed to search for images: $0
ja: イメージの検索に失敗しました: $0

en: Failed to search for new images
ja: 新規イメージの検索に失敗しました

en: Failed to start container $0
ja: コンテナー $0 の起動に失敗しました

en: Failed to start pod $0
ja: Pod $0 の起動に失敗しました

en: Failed to stop container $0
ja: コンテナー $0 の停止に失敗しました

en: Failed to stop pod $0
ja: Pod $0 の停止に失敗しました

en: Failing streak
ja: 失敗の連続

en: Force commit
ja: 強制コミット

en: Force delete
ja: 削除の強制

en: Force delete pod $0?
ja: Pod $0 を強制的に削除しますか?

en: Force restart
ja: 再起動の強制

en: Force stop
ja: 停止の強制

en: Gateway
ja: ゲートウェイ

en: Health check
ja: ヘルスチェック

en: Health check interval help
ja: ヘルスチェックの間隔のヘルプ

en: Health check retries help
ja: ヘルスチェックの再試行のヘルプ

en: Health check start period help
ja: ヘルスチェックの開始期間のヘルプ

en: Health check timeout help
ja: ヘルスチェックのタイムアウトのヘルプ

en: Health failure check action help
ja: ヘルスチェック失敗時のアクションのヘルプ

en: Healthy
ja: 健全

en: Hide images
ja: イメージを非表示

en: Hide intermediate images
ja: 中間イメージを非表示

en: History
ja: 履歴

en: Host path
ja: ホストパス

en: Host port
ja: ホストポート

en: Host port help
ja: ホストポートヘルプ

en: IP address
ja: IP アドレス

en: IP address help
ja: IP アドレスヘルプ

en: Ideal for development
ja: 開発に最適

en: Ideal for running services
ja: 実行中のサービスに最適

en: If host IP is set to 0.0.0.0 or not set at all, the port will be bound on all IPs on the host.
ja: ホスト IP を 0.0.0.0 に設定した場合、またはまったく設定しなかった場合、ポートはホスト上のすべての IP にバインドされます。

en: If the host port is not set the container port will be randomly assigned a port on the host.
ja: ホストポートが設定されていない場合、コンテナーポートにはホストのポートがランダムに割り当てられます。

en: Ignore IP address if set statically
ja: 静的に設定された場合は IP アドレスを無視

en: Ignore MAC address if set statically
ja: 静的に設定された場合は MAC アドレスを無視

en: Image
ja: イメージ

en: Image name is not unique
ja: イメージ名は一意ではありません

en: Image name is required
ja: イメージ名が必要です

en: Image selection help
ja: イメージ選択のヘルプ

en: Images
ja: イメージ

en: Increase CPU shares
ja: CPU 共有を増やす

en: Increase interval
ja: 間隔を増やす

en: Increase maximum retries
ja: 最大再試行回数を増やす

en: Increase memory
ja: メモリーを増やす

en: Increase retries
ja: 再試行を増やす

en: Increase start period
ja: 開始期間を拡大する

en: Increase timeout
ja: タイムアウトを拡大する

en: Integration
ja: インテグレーション

en: Interval
ja: 間隔

en: Interval how often health check is run.
ja: ヘルスチェックの実行頻度 (間隔)。

en: Invalid characters. Name can only contain letters, numbers, and certain punctuation (_ . -).
ja: 無効な文字です。名前には文字、数字、および特定の句読点 (_ . -) のみを使用できます。

en: Keep all temporary checkpoint files
ja: すべての一時的なチェックポイントファイルを維持

en: Key
ja: キー

en: Key must not be empty
ja: キーは空欄にできません

en: Last 5 runs
ja: 過去 5 回の実行

en: Latest checkpoint
ja: 最終チェックポイント

en: Leave running after writing checkpoint to disk
ja: チェックポイントをディスクに書き込む後もそのまま実行したままにする

en: Loading details...
ja: 詳細をロード中...

en: Loading logs...
ja: ログをロード中...

en: Loading...
ja: ロード中...

en: Local
ja: ローカル

en: Local images
ja: ローカルのイメージ

en: Logs
ja: ログ

en: MAC address
ja: MAC アドレス

en: Maximum retries
ja: 最大施行数

en: Memory
ja: メモリ

en: Memory limit
ja: メモリー制限

en: Memory unit
ja: メモリーユニット

en: Mode
ja: モード

en: Multiple tags exist for this image. Select the tagged images to delete.
ja: このイメージには、複数のタグが存在します。削除するタグ付けされたイメージを選択します。

en: Must be a valid IP address
ja: 有効な IP アドレスにしてください

en: Name
ja: 名前

en: Name already in use
ja: 名前はすでに使用中です

en: New container name
ja: 新しいコンテナー名

en: New image name
ja: 新しいイメージ名

en: No
ja: いいえ

en: No action
ja: アクションなし

en: No containers
ja: コンテナーなし

en: No containers are using this image
ja: このイメージを使用するコンテナーはありません

en: No containers in this pod
ja: この Pod 内のコンテナーはありません

en: No containers that match the current filter
ja: 現在のフィルターに一致するコンテナーがありません

en: No environment variables specified
ja: 環境変数が指定されていません

en: No images
ja: イメージなし

en: No images found
ja: イメージが見つかりません

en: No images that match the current filter
ja: 現在のフィルターに一致するイメージがありません

en: No label
ja: ラベルなし

en: No ports exposed
ja: 開放されているポートはありません

en: No results for $0
ja: $0 の結果なし

en: No running containers
ja: 実行中のコンテナーはありません

en: No volumes specified
ja: 指定されているボリュームはありません

en: On failure
ja: 障害発生時

en: Only running
ja: 実行のみ

en: Options
ja: オプション

en: Owner
ja: 所有者

en: Owner help
ja: 所有者のヘルプ

en: Passed health run
ja: 合格したヘルスの実行

en: Paste one or more lines of key=value pairs into any field for bulk import
ja: 一括インポートのために、キー=値ペアからなる 1 つまたは複数の行を任意のフィールドに貼り付けます

en: Pause
ja: 一時停止

en: Pause container when creating image
ja: イメージの作成時にコンテナーを一時停止します

en: Paused
ja: 一時停止

en: Pod failed to be created
ja: Pod の作成に失敗しました

en: Pod name
ja: Pod 名

en: Podman containers
ja: Podman コンテナー

en: Podman service is not active
ja: Podman サービスがアクティブではありません

en: Port mapping
ja: ポートマッピング

en: Ports
ja: ポート

en: Ports under 1024 can be mapped
ja: 1024 未満のポートをマッピングできます

en: Private
ja: プライベート

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Prune
ja: 削除

en: Prune unused containers
ja: 使用していないコンテナーの削除

en: Prune unused images
ja: 未使用イメージの削除

en: Pruning containers
ja: コンテナーに prune を実行中

en: Pruning images
ja: イメージを削除中

en: Pull latest image
ja: 最新イメージのプル

en: Pulling
ja: プル中

en: Read-only access
ja: 読み取り専用アクセス

en: Read-write access
ja: 読み書きアクセス

en: Remove item
ja: アイテムの削除

en: Removes selected non-running containers
ja: 選択した実行中でないコンテナーを削除します

en: Removing
ja: 削除中

en: Rename
ja: 名前変更

en: Rename container $0
ja: コンテナーの名前変更 $0

en: Resource limits can be set
ja: リソース制限を設定できます

en: Restart
ja: 再起動

en: Restart policy
ja: 再起動ポリシー

en: Restart policy help
ja: 再起動ポリシーのヘルプ

en: Restart policy to follow when containers exit.
ja: コンテナーの終了時に従う再起動ポリシー。

en: Restart policy to follow when containers exit. Using linger for auto-starting containers may not work in some circumstances, such as when ecryptfs, systemd-homed, NFS, or 2FA are used on a user account.
ja: コンテナーの終了時に従う再起動ポリシー。コンテナーの自動起動に linger を使用すると、ユーザーアカウントで ecryptfs、systemd-homed、NFS、または 2FA が使用されている場合など、一部の状況では機能しない場合があります。

en: Restore
ja: 復元

en: Restore container $0
ja: コンテナー $0 の復元

en: Restore with established TCP connections
ja: 確立された TCP 接続での復元

en: Restricted by user account permissions
ja: ユーザーアカウントのパーミッションによって制限

en: Resume
ja: 再開

en: Retries
ja: 再試行回数

en: Retry another term.
ja: 別の用語を再試行します。

en: Run health check
ja: ヘルスチェックを実行する

en: Running
ja: 実行中

en: Search by name or description
ja: 名前または説明による検索

en: Search by registry
ja: レジストリーで検索

en: Search for
ja: 検索

en: Search for an image
ja: イメージの検索

en: Search string or container location
ja: 検索文字列またはコンテナーのロケーション

en: Searching...
ja: 検索中...

en: Searching: $0
ja: 検索中: $0

en: Shared
ja: 共有

en: Show
ja: 表示

en: Show images
ja: イメージの表示

en: Show intermediate images
ja: 中間イメージの表示

en: Show less
ja: 簡易表示

en: Show more
ja: 詳細表示

en: Size
ja: サイズ

en: Start
ja: 開始

en: Start period
ja: 開始期間

en: Start podman
ja: Podman を起動

en: Start typing to look for images.
ja: イメージを検索するために入力を開始します。

en: Started at
ja: 開始日時

en: State
ja: 状態

en: Status
ja: ステータス

en: Stop
ja: 停止

en: Stopped
ja: 停止中

en: Support preserving established TCP connections
ja: 確立された TCP 接続の保持サポート

en: System
ja: システム

en: System Podman service is also available
ja: システム Podman サービスも利用できます

en: Tag
ja: タグ

en: Tags
ja: タグ

en: The Cockpit user interface for Podman containers.
ja: Podman コンテナーの Cockpit ユーザーインターフェイス。

en: The initialization time needed for a container to bootstrap.
ja: コンテナーのブートストラップに必要な初期化時間。

en: The maximum time allowed to complete the health check before an interval is considered failed.
ja: 間隔が失敗したとみなされる前に、ヘルスチェックを完了するために許容される最大時間。

en: The number of retries allowed before a healthcheck is considered to be unhealthy.
ja: ヘルスチェックが異常であると見なされるまでに許可される再試行の回数。

en: Timeout
ja: タイムアウト

en: Troubleshoot
ja: トラブルシュート

en: Type to filter…
ja: 入力してフィルタリング…

en: Unable to load image history
ja: イメージ履歴をロードできません

en: Unhealthy
ja: 異常

en: Up since $0
ja: $0 から稼働中

en: Use legacy Docker format
ja: レガシーの Docker フォーマットの使用

en: Used by
ja: 使用中

en: User
ja: ユーザー

en: User Podman service is also available
ja: ユーザーの Podman サービスも利用できます

en: User:
ja: ユーザー:

en: Value
ja: 値

en: Volumes
ja: ボリューム

en: When unhealthy
ja: 異常な場合

en: With terminal
ja: 端末の使用

en: Writable
ja: 書き込み可能

en: container
ja: コンテナー

en: downloading
ja: ダウンロード中

en: image
ja: イメージ

en: in
ja: 場所

en: intermediate
ja: 中間

en: intermediate image
ja: 中間イメージ

en: n/a
ja: N/A

en: not available
ja: 利用できません

en: pod group
ja: Pod グループ

en: podman
ja: Podman

en: ports
ja: ポート

en: seconds
ja: 秒

en: system
ja: システム

en: unused
ja: 未使用

en: user:
ja: ユーザー:

en: volumes
ja: ボリューム
