PACKAGE_VERSION - en to fi translation catalogue (321 entries)

en: $0 container | $0 containers
fi[0]: $0 kontti
fi[1]: $0 konttia

en: $0 image total, $1 | $0 images total, $1
fi[0]: $0 levykuva yhteensä, $1
fi[1]: $0 levykuvaa yhteensä, $1

en: $0 second | $0 seconds
fi[0]: $0 sekunti
fi[1]: $0 sekuntia

en: $0 unused image, $1 | $0 unused images, $1
fi[0]: $0 käyttämätön levykuva, $1
fi[1]: $0 käyttämätöntä levykuvaa, $1

en: $0% of $1 limit
fi: $0 % $1 rajasta

en: 1 to 65535
fi: 1–65535

en: Action to take once the container transitions to an unhealthy state.
fi: Toimenpiteet, kun kontti siirtyy epäterveelliseen tilaan.

en: Add port mapping
fi: Lisää porttiassosiaatio

en: Add variable
fi: Lisää muuttuja

en: Add volume
fi: Lisää taltio

en: All
fi: Kaikki

en: All registries
fi: Kaikki rekisterit

en: Always
fi: Aina

en: An error occurred
fi: Tapahtui virhe

en: Author
fi: Tekijä

en: Automatically start podman on boot
fi: Käynnistä podman automaattisesti käynnistyksen yhteydessä

en: CPU
fi: Suoritin

en: CPU Shares help
fi: Ohjeita CPU-osuuksista

en: CPU shares
fi: Suoritinosuus

en: CPU shares determine the priority of running containers. Default priority is 1024. A higher number prioritizes this container. A lower number decreases priority.
fi: CPU-osuudet määrittävät käynnissä olevien konttien prioriteetin. Oletusprioriteetti on 1024. Suurempi numero priorisoi tätä konttia. Pienempi numero laskee prioriteettia.

en: Cancel
fi: Peru

en: Checking health
fi: Tarkistetaan tilaa

en: Checkpoint
fi: Tarkistuspiste

en: Checkpoint and restore support
fi: Tarkistuspisteen ja palautuksen tuki

en: Checkpoint container $0
fi: Luo tarkistuspiste kontista $0

en: Click to see published ports
fi: Napsauta nähdäksesi julkaistut portit

en: Click to see volumes
fi: Napsauta nähdäksesi taltiot

en: Cockpit component for Podman containers
fi: Cockpit-komponentti Podman-konteille

en: Command
fi: Komento

en: Comments
fi: Kommentit

en: Commit
fi: Kommitoi

en: Commit container
fi: Kommitoi kontti

en: Configured
fi: Asetukset asetettu

en: Console
fi: Konsoli

en: Container
fi: Kontti

en: Container failed to be created
fi: Kontin luonti epäonnistui

en: Container failed to be started
fi: Kontin käynnistys epäonnistui

en: Container is not running
fi: Kontti ei ole käynnissä

en: Container name
fi: Kontin nimi

en: Container name is required.
fi: Kontin nimi vaaditaan.

en: Container path
fi: Kontin polku

en: Container path must not be empty
fi: Kontin polku ei saa olla tyhjä

en: Container port
fi: Kontin portti

en: Container port must not be empty
fi: Kontin portti ei saa olla tyhjä

en: Containers
fi: Kontit

en: Create
fi: Luo

en: Create a new image based on the current state of the $0 container.
fi: Luo uusi levykuva $0-kontin nykyisen tilan perusteella.

en: Create and run
fi: Luo ja suorita

en: Create container
fi: Luo kontti

en: Create container in $0
fi: Luo kontti kohteeseen $0

en: Create container in pod
fi: Luo kontti podiin

en: Create pod
fi: Luo podi

en: Created
fi: Luotu

en: Created by
fi: Tekijä

en: Decrease CPU shares
fi: Vähennä suoritinosuuksia

en: Decrease interval
fi: Pienennä väliä

en: Decrease maximum retries
fi: Pienennä uudelleenyritysten enimmäismäärää

en: Decrease memory
fi: Vähennä muistia

en: Decrease retries
fi: Vähennä uudelleenyrityksiä

en: Decrease start period
fi: Pienennä aloitusaikaa

en: Decrease timeout
fi: Pienennä aikakatkaisua

en: Delete
fi: Poista

en: Delete $0 image?
fi: Poistetaanko $0 kuva?

en: Delete $0?
fi: Poista $0?

en: Delete image
fi: Poista levykuva

en: Delete pod $0?
fi: Poista podi $0?

en: Delete tagged images
fi: Poista merkityt kuvat

en: Delete unused system images:
fi: Poista käyttämättömät järjestelmälevykuvat:

en: Delete unused user images:
fi: Poista käyttämättömät käyttäjän levykuvat:

en: Deleting a container will erase all data in it.
fi: Kontin poistaminen tuhoaa kaiken sillä olevan datan.

en: Deleting a running container will erase all data in it.
fi: Käynnissä olevan kontin poistaminen tuhoaa kaiken sillä olevan datan.

en: Deleting this pod will remove the following containers:
fi: Tämän podin poisto poistaa seuraavat kontit:

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Disk space
fi: Levytila

en: Docker format is useful when sharing the image with Docker or Moby Engine
fi: Docker-muoto on hyödyllinen, kun levykuvaa jaetaan Dockerin tai Moby Enginen kanssa

en: Download
fi: Lataa

en: Download new image
fi: Lataa uusi levykuva

en: Empty pod $0 will be permanently removed.
fi: Tyhjä podi $0 poistetaan pysyvästi.

en: Entrypoint
fi: Sisääntulokohta

en: Environment variables
fi: Ympäristömuuttujat

en: Error
fi: Virhe

en: Error message
fi: Virheviesti

en: Error occurred while connecting console
fi: Virhe konsolia liitettäessä

en: Example, Your Name <yourname@example.com>
fi: Esimerkki: Nimesi <nimesi@esimerkki.fi>

en: Example: $0
fi: Esimerkki: $0

en: Exited
fi: Päättyi

en: Failed health run
fi: Epäonnistunut eheysajo

en: Failed to checkpoint container $0
fi: Kontin $0 tarkistuspisteen luominen epäonnistui

en: Failed to clean up container
fi: Kontin poistaminen epäonnistui

en: Failed to commit container $0
fi: Kontin $0 kommitointi epäonnistui

en: Failed to create container $0
fi: Kontin $0 luominen epäonnistui

en: Failed to download image $0:$1
fi: Levykuvan lataaminen epäonnistui $0:$1

en: Failed to force remove container $0
fi: Kontin $0 pakotettu poistaminen epäonnistui

en: Failed to force remove image $0
fi: Levykuvan $0 pakotettu poistaminen epäonnistui

en: Failed to force restart pod $0
fi: Podin $0 pakotettu uudelleenkäynnistäminen epäonnistui

en: Failed to force stop pod $0
fi: Podin $0 pakotettu pysäyttäminen epäonnistui

en: Failed to pause container $0
fi: Kontin $0 keskeyttäminen epäonnistui

en: Failed to pause pod $0
fi: Podin $0 keskeyttäminen epäonnistui

en: Failed to prune unused containers
fi: Käyttämättömien konttien poisto epäonnistui

en: Failed to prune unused images
fi: Käyttämättömien levykuvien karsiminen epäonnistui

en: Failed to pull image $0
fi: Levykuvan $0 hakeminen epäonnistui

en: Failed to remove container $0
fi: Kontin $0 poistaminen epäonnistui

en: Failed to remove image $0
fi: Levykuvan $0 poistaminen epäonnistui

en: Failed to rename container $0
fi: Kontin $0 uudelleennimeäminen epäonnistui

en: Failed to restart container $0
fi: Kontin $0 uudelleenkäynnistäminen epäonnistui

en: Failed to restart pod $0
fi: Podin $0 uudelleenkäynnistäminen epäonnistui

en: Failed to restore container $0
fi: Kontin $0 palauttaminen epäonnistui

en: Failed to resume container $0
fi: Kontin $0 palauttaminen epäonnistui

en: Failed to resume pod $0
fi: Podin $0 käytön jatkaminen epäonnistui

en: Failed to run container $0
fi: Kontin $0 suorittaminen epäonnistui

en: Failed to run health check on container $0
fi: Kontin $0 eheystarkastus epäonnistui

en: Failed to search for images.
fi: Levykuvien etsintä epäonnistui.

en: Failed to search for images: $0
fi: Levykuvien etsintä epäonnistui: $0

en: Failed to search for new images
fi: Uusien levykuvien etsintä epäonnistui

en: Failed to start container $0
fi: Kontin $0 käynnistäminen epäonnistui

en: Failed to start pod $0
fi: Podin $0 käynnistäminen epäonnistui

en: Failed to stop container $0
fi: Kontin $0 pysäyttäminen epäonnistui

en: Failed to stop pod $0
fi: Podin $0 pysäyttäminen epäonnistui

en: Failing streak
fi: Epäonnistunut sarja

en: Force commit
fi: Pakota kommitti

en: Force delete
fi: Pakota poisto

en: Force delete pod $0?
fi: Pakota podin $0 poisto?

en: Force restart
fi: Pakota uudelleenkäynnistys

en: Force stop
fi: Pakota pysäytys

en: GB
fi: Gt

en: Gateway
fi: Yhdyskäytävä

en: Health check
fi: Eheystarkistus

en: Health check interval help
fi: Tietoa eheystarkistuksen aikavälistä

en: Health check retries help
fi: Tietoa eheystarkistuksen uudelleenyrityksistä

en: Health check start period help
fi: Tietoa eheystarkistuksen aloitusjaksosta

en: Health check timeout help
fi: Tietoa eheystarkistuksen aikakatkaisusta

en: Health failure check action help
fi: Tietoa terveystarkistuksen virhetilan toimenpiteistä

en: Healthy
fi: Ehjä

en: Hide images
fi: Piilota levykuvat

en: Hide intermediate images
fi: Piilota välivaiheen levykuvat

en: History
fi: Historia

en: Host path
fi: Koneen polku

en: Host port
fi: Koneen portti

en: Host port help
fi: Ohjeita koneen portista

en: ID
fi: TUNNISTE

en: IP address
fi: IP-osoite

en: IP address help
fi: Ohjeita IP-osoitteesta

en: Ideal for development
fi: Ihanteellinen kehittämiseen

en: Ideal for running services
fi: Ihanteellinen palvelujen suorittamiseen

en: If host IP is set to 0.0.0.0 or not set at all, the port will be bound on all IPs on the host.
fi: Jos isäntäkoneen IP-osoitteeksi on asetettu 0.0.0.0 tai sitä ei ole määritetty lainkaan, portti sidotaan kaikkiin isäntäkoneen IP-osoitteisiin.

en: If the host port is not set the container port will be randomly assigned a port on the host.
fi: Jos isäntäporttia ei ole asetettu, konttiportille määritetään satunnainen isäntäportti.

en: Ignore IP address if set statically
fi: Ohita IP-osoite, jos se on asetettu staattisesti

en: Ignore MAC address if set statically
fi: Ohita MAC-osoite, jos se on asetettu staattisesti

en: Image
fi: Levykuva

en: Image name is not unique
fi: Kevykuvan nimi ei ole ainutlaatuinen

en: Image name is required
fi: Levykuvan nimi vaaditaan

en: Image selection help
fi: Ohjeita levykuvan valintaan

en: Images
fi: Levykuvat

en: Increase CPU shares
fi: Lisää suoritinosuuksia

en: Increase interval
fi: Suurenna väliä

en: Increase maximum retries
fi: Lisää uudelleenyritysten enimmäismäärää

en: Increase memory
fi: Lisää muistia

en: Increase retries
fi: Lisää uudelleenyrityksiä

en: Increase start period
fi: Pidennä aloitusjaksoa

en: Increase timeout
fi: Nosta aikakatkaisua

en: Integration
fi: Integraatio

en: Interval
fi: Aikaväli

en: Interval how often health check is run.
fi: Eheystarkistusten aikaväli.

en: Invalid characters. Name can only contain letters, numbers, and certain punctuation (_ . -).
fi: Virheellisiä merkkejä. Nimi voi sisältää vain kirjaimia, numeroita ja tiettyjä välimerkkejä (_ . -).

en: KB
fi: Kt

en: Keep all temporary checkpoint files
fi: Säilytä kaikki väliaikaiset tarkistuspistetiedostot

en: Key
fi: Avain

en: Key contains invalid characters
fi: Avain sisältää virheellisiä merkkejä

en: Key must not be empty
fi: Avain ei saa olla tyhjä

en: Key must not begin with a digit
fi: Avain ei saa alkaa numerolla

en: Last 5 runs
fi: Viimeiset 5 ajoa

en: Latest checkpoint
fi: Viimeisin tarkistuspiste

en: Leave running after writing checkpoint to disk
fi: Jätä käyntiin tarkistuspisteen levylle kirjoittamisen jälkeen

en: Loading details...
fi: Ladataan tietoja...

en: Loading logs...
fi: Ladataan lokeja...

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Local
fi: Paikallinen

en: Local images
fi: Paikallisia levykuvia

en: Logs
fi: Lokit

en: MAC address
fi: MAC-osoite

en: MB
fi: Mt

en: Maximum retries
fi: Uudelleenyritysten enimmäismäärä

en: Memory
fi: Muisti

en: Memory limit
fi: Muistiraja

en: Memory unit
fi: Muistiyksikkö

en: Mode
fi: Tila

en: Multiple tags exist for this image. Select the tagged images to delete.
fi: Tälle levykuvalle on useita tunnisteita. Valitse tunnisteelliset levykuvat jotka poistetaan.

en: Must be a valid IP address
fi: On oltava kelvollinen IP-osoite

en: Name
fi: Nimi

en: Name already in use
fi: Nimi on jo käytössä

en: New container name
fi: Kontin uusi nimi

en: New image name
fi: Uusi levykuvan nimi

en: No
fi: Ei

en: No action
fi: Ei toimintoa

en: No containers
fi: Ei kontteja

en: No containers are using this image
fi: Yksikään kontti ei käytä tätä levykuvaa

en: No containers in this pod
fi: Tässä podissa ei ole kontteja

en: No containers that match the current filter
fi: Ei nykyistä suodatusta vastaavia kontteja

en: No environment variables specified
fi: Ympäristömuuttujia ei ole määritetty

en: No images
fi: Ei levykuvia

en: No images found
fi: Levykuvia ei löytynyt

en: No images that match the current filter
fi: Ei nykyistä suodatusta vastaavia levykuvia

en: No label
fi: Ei nimiötä

en: No ports exposed
fi: Ei paljastettuja portteja

en: No results for $0
fi: Ei tuloksia hakusanalle $0

en: No running containers
fi: Ei käynnissä olevia kontteja

en: No volumes specified
fi: Taltiota ei ole määritelty

en: On failure
fi: Epäonnistumisesta

en: Only running
fi: Vain käynnissä olevat

en: Options
fi: Valinnat

en: Owner
fi: omistaja

en: Owner help
fi: Omistajan ohjeet

en: Passed health run
fi: Onnistunut eheysajo

en: Paste one or more lines of key=value pairs into any field for bulk import
fi: Liitä yksi tai useampi rivi avain=arvo-pareja mihin tahansa kenttään joukkotuontia varten

en: Pause
fi: Keskeytä

en: Pause container when creating image
fi: Pysäytä kontti levykuvan luomisen ajaksi

en: Paused
fi: Keskeytetty

en: Pod failed to be created
fi: Podin luonti epäonnistui

en: Pod name
fi: Podin nimi

en: Podman containers
fi: Podman-kontit

en: Podman service is not active
fi: Podman-palvelu ei ole aktiivinen

en: Port mapping
fi: Porttiassosiaatio

en: Ports
fi: Portit

en: Ports under 1024 can be mapped
fi: Portit alle 1024 voidaan kartoittaa

en: Private
fi: Yksityinen

en: Protocol
fi: Protokolla

en: Prune
fi: Karsi

en: Prune unused containers
fi: Poista käyttämättömiä kontteja

en: Prune unused images
fi: Karsi käyttämättömät levykuvat

en: Pruning containers
fi: Siivotaan kontteja

en: Pruning images
fi: Karsitaan levykuvia

en: Pull
fi: Vedä

en: Pull all images
fi: Vedä kaikki kuvat

en: Pull latest image
fi: Hae viimeisin levykuva

en: Pulling
fi: Haetaan

en: Read-only access
fi: Vain luku-käyttöoikeus

en: Read-write access
fi: Luku-kirjoitusoikeus

en: Remove item
fi: Poista kohde

en: Removes selected non-running containers
fi: Poistaa valitut ei käynnissä olevat kontit

en: Removing
fi: Poistetaan

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Rename container $0
fi: Nimeä kontti $0 uudelleen

en: Resource limits can be set
fi: Resurssirajoja voidaan asettaa

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Restart policy
fi: Uudelleenkäynnistyksen käytäntö

en: Restart policy help
fi: Ohjeita uudelleenkäynnistyksen käytännöstä

en: Restart policy to follow when containers exit.
fi: Noudata uudelleenkäynnistyskäytäntöä, kun kontit poistuvat.

en: Restart policy to follow when containers exit. Using linger for auto-starting containers may not work in some circumstances, such as when ecryptfs, systemd-homed, NFS, or 2FA are used on a user account.
fi: Käytettävä uudelleenkäynnistyskäytäntö, kun kontit poistuvat. Viivyttämisen käyttäminen konttien automaattiseen käynnistykseen ei välttämättä toimi joissain olosuhteissa, kuten kun käyttäjätilillä on käytössä ecryptfs, systemd-homed, NFS tai 2FA.

en: Restore
fi: Palauta

en: Restore container $0
fi: Palauta kontti $0

en: Restore with established TCP connections
fi: Palauta käyttäen luotuja TCP-yhteyksiä

en: Restricted by user account permissions
fi: Rajoitettu käyttäjätilin käyttöoikeuksilla

en: Resume
fi: Jatka

en: Retries
fi: Uudelleenyritykset

en: Retry another term.
fi: Yritä toisella termillä uudelleen.

en: Run health check
fi: Aja eheystarkistus

en: Running
fi: Käynnissä

en: Search by name or description
fi: Hae nimen tai kuvauksen perusteella

en: Search by registry
fi: Haku rekisterin perusteella

en: Search for
fi: Etsittävä

en: Search for an image
fi: Etsi levykuvaa

en: Search string or container location
fi: Hae merkkijonon tai kontin sijaintia

en: Searching...
fi: Etsitään...

en: Searching: $0
fi: Etsitään: $0

en: Shared
fi: Jaettu

en: Show
fi: Näytä

en: Show images
fi: Näytä levykuvat

en: Show intermediate images
fi: Näytä välivaiheen levykuvat

en: Show less
fi: Näytä vähemmän

en: Show more
fi: Näytä lisää

en: Size
fi: Koko

en: Start
fi: Käynnistä

en: Start period
fi: Aloitusjakso

en: Start podman
fi: Käynnistä podman

en: Start typing to look for images.
fi: Aloita kirjoittaminen etsiäksesi levykuvia.

en: Started at
fi: Käynnistetty klo

en: State
fi: Tila

en: Status
fi: Tila

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Stopped
fi: Pysäytetty

en: Support preserving established TCP connections
fi: Tue jo luotujen TCP -yhteyksien säilyttämistä

en: System
fi: Järjestelmä

en: System Podman service is also available
fi: Järjestelmän Podman-palvelu on myös saatavilla

en: Tag
fi: Tunniste

en: Tags
fi: Tunnisteet

en: The Cockpit user interface for Podman containers. podman (Pod Manager) is a fully featured daemon-less engine for OCI containers, pods (groups of containers), and container images. It is CLI, API, and functionally compatible with Docker.
fi: Cockpit-käyttöliittymä Podman-konteille. podman (Pod Manager) on täysin varusteltu demoniton moottori OCI-konteille, podille (konttiryhmille) ja konttikuville. Se on CLI, API ja toiminnallisesti yhteensopiva Dockerin kanssa.

en: The initialization time needed for a container to bootstrap.
fi: Alustusaika, joka tarvitaan kontin käynnistymiseen.

en: The maximum time allowed to complete the health check before an interval is considered failed.
fi: Enimmäisaika, joka on sallittu eheystarkastuksen suorittamiseen ennen kuin se katsotaan epäonnistuneeksi.

en: The number of retries allowed before a healthcheck is considered to be unhealthy.
fi: Yritysten enimmäismäärä, joka on sallittu eheystarkastuksen suorittamiseen ennen kuin se katsotaan epäonnistuneeksi.

en: Timeout
fi: Aikakatkaisu

en: Troubleshoot
fi: Vianetsintä

en: Type to filter…
fi: Kirjoita suodattaaksesi…

en: Unable to load image history
fi: Levykuvan historian lataaminen epäonnistui

en: Unhealthy
fi: Rikki

en: Up since:
fi: Käynnissä lähtien:

en: Use legacy Docker format
fi: Käytä vanhaa Docker-muotoa

en: Used by
fi: Käyttää

en: User
fi: Käyttäjä

en: User Podman service is also available
fi: Käyttäjän Podman-palvelu on myös saatavilla

en: User:
fi: Käyttäjä:

en: Value
fi: Arvo

en: Volumes
fi: Taltiot

en: When unhealthy
fi: Kun rikki

en: With terminal
fi: Päätteen kanssa

en: Writable
fi: Kirjoitettavissa

en: container
fi: kontti

en: downloading
fi: ladataan

en: host[:port]/[user]/container[:tag]
fi: isäntä[:portti]/[käyttäjä]/kontti[:tag]

en: image
fi: levykuva

en: in
fi: sijainnissa

en: intermediate
fi: välitaso

en: intermediate image
fi: välitasoinen levykuva

en: n/a
fi: ei sovellu

en: not available
fi: ei käytettävissä

en: pod group
fi: podiryhmä

en: ports
fi: portit

en: seconds
fi: sekuntia

en: system
fi: järjestelmä

en: unused
fi: ei käytössä

en: user:
fi: käyttäjä:

en: volumes
fi: taltiot
