hunspell 1.5.0 - en to ca translation catalogue (77 entries)

en: error - iconv_open: %s -> %s
ca: error: iconv_open: %s -> %s

en: error - iconv: %s -> %s
ca: error: iconv: %s -> %s

en: error - iconv_open: UTF-8 -> %s
ca: error: iconv_open: UTF-8 -> %s

en: Can't create tmp dir
ca: No es pot crear el directori temporal

en: Can't open inputfile
ca: No es pot obrir el fitxer d'entrada

en: Can't open %s.
ca: No es pot obrir %s.

en: error - missing HOME variable
ca: error: falta la variable HOME

en: Line %d: %s ->
ca: Línia %d: %s ->

en: FORBIDDEN!
ca: PROHIBIT!

en: Spelling mistake?
ca: Error ortogràfic?

en: 	%s		File: %s
ca: 	%s		Fitxer: %s

note: TRANSLATORS: the capital letters are shortcuts, mark one letter similarly in your translation and translate the standalone letter accordingly later
en: 
    [SPACE] R)epl A)ccept I)nsert U)ncap S)tem Q)uit e(X)it or ? for help
ca: 
    [ESPAI] S)ubstitueix A)ccepta I)nsereix M)inúscules A(r)rel S(u)rt T)anca o ? per a l'ajuda

en: Whenever a word is found that is not in the dictionary
    it is printed on the first line of the screen.  If the dictionary
    contains any similar words, they are listed with a number
    next to each one.  You have the option of replacing the word
    completely, or choosing one of the suggested words.
ca: Sempre que es trobi una paraula que no estigui al diccionari
    s'imprimeix a la primera línia de la pantalla. Si el diccionari
    conté paraules semblants, es llisten amb un número al
    costat de cadascuna. Teniu l'opció de substituir la paraula
    completament o triar una de les paraules suggerides.

en: 
    Commands are:
ca: 
    Les ordres són:

en: R	Replace the misspelled word completely.
ca: R	Substitueix completament la paraula mal escrita.

en: Space	Accept the word this time only.
ca: Espai	Accepta la paraula només aquesta vegada.

en: A	Accept the word for the rest of this session.
ca: A	Accepta la paraula per al que queda d'aquesta sessió.

en: I	Accept the word, and put it in your private dictionary.
ca: I	Accepta la paraula i la posa al vostre diccionari privat.

en: U	Accept and add lowercase version to private dictionary.
ca: U	Accepta i afegeix la versió en minúscules al diccionari privat.

en: S	Ask a stem and a model word and store them in the private dictionary.
    	The stem will be accepted also with the affixes of the model word.
ca: S	Demana una arrel i una paraula model i emmagatzema-ho al diccionari privat.
    	L'arrel també serà acceptada amb els afixes de la paraula model.

en: 0-n	Replace with one of the suggested words.
ca: 0-n	Substitueix amb una de les paraules suggerides.

en: X	Write the rest of this file, ignoring misspellings, and start next file.
ca: X	Escriu el que queda d'aquest fitxer, ignorant els errors ortogràfics, i comença amb el següent fitxer.

en: Q	Quit immediately. Asks for confirmation. Leaves file unchanged.
ca: Q	Surt immediatament. Demana la confirmació. Deixa el fitxer sense modificar.

en: ^Z	Suspend program. Restart with fg command.
ca: ^Z	Suspèn el programa. Reinicia amb l'ordre fg.

en: ?	Show this help screen.
ca: ?	Mostra aquesta pantalla d'ajuda.

en: 
    -- Type space to continue --
ca: 
    -- premeu espai per continuar --

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "R)epl" before
en: r
ca: s

en: Replace with:
ca: Substitueix amb:

note: TRANSLATORS: translate these letters according to the shortcut letter used previously in the  translation of "U)ncap" and I)nsert before TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter
en: u
ca: m

en: Cannot update personal dictionary.
ca: No es pot actualitzar el diccionari personal.

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "S)tem" before
en: s
ca: r

en: New word (stem):
ca: Paraula nova (arrel):

en: Model word (a similar dictionary word):
ca: Paraula model (similar a una paraula de diccionari):

en: Model word must be in the dictionary. Press any key!
ca: La paraula model ha d'estar al diccionari. Premeu qualsevol tecla!

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "e(X)it" before
en: x
ca: t

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "Q)uit" before
en: q
ca: u

en: Are you sure you want to throw away your changes?
ca: Esteu segur que voleu llençar els vostres canvis?

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut * letter y)es
en: y
ca: s

en: Can't create tempfile
ca: No es pot crear el fitxer temporal

en: Can't open outputfile
ca: No es pot obrir el fitxer de sortida

en: Usage: hunspell [OPTION]... [FILE]...
ca: Ús: hunspell [OPCIÓ]... [FITXER]...

en: Check spelling of each FILE. Without FILE, check standard input.
ca: Comprova l'ortografia per a cada FITXER. Sense el FITXER, comprova l'entrada estàndard.

en:   -1		check only first field in lines (delimiter = tabulator)
ca:   -1		comprova només el primer camp a les línies (delimitador = tabulador)

en:   -a		Ispell's pipe interface
ca:   -a		interfície de canonada d'ispell

en:   --check-url	check URLs, e-mail addresses and directory paths
ca:   --check-url	comprova les URL, les adreces de correu electrònic i els camins als directoris

en:   --check-apostrophe	check Unicode typographic apostrophe
ca:   --check-apostrophe	comprova l'apòstrof tipogràfic d'Unicode

en:   -d d[,d2,...]	use d (d2 etc.) dictionaries
ca:   -d d[,d2,...]	utilitza els diccionaris d (d2 etc.)

en:   -D		show available dictionaries
ca:   -D		mostra els diccionaris disponibles

en:   -G		print only correct words or lines
ca:   -G		imprimeix només les paraules o les línies correctes

en:   -h, --help	display this help and exit
ca:   -h, --help	mostra aquesta ajuda i surt

en:   -H		HTML input file format
ca:   -H		format de fitxer d'entrada HTML

en:   -i enc	input encoding
ca:   -i enc	codificació de l'entrada

en:   -l		print misspelled words
ca:   -l		imprimeix les paraules mal escrites

en:   -L		print lines with misspelled words
ca:   -L		imprimeix les línies amb les paraules mal escrites

en:   -m 		analyze the words of the input text
ca:   -m 		analitza les paraules del text d'entrada

en:   -n		nroff/troff input file format
ca:   -n		format de fitxer d'entrada nroff/troff

en:   -O		OpenDocument (ODF or Flat ODF) input file format
ca:   -O		format de fitxer d'entrada OpenDocument (ODF normal o pla)

en:   -p dict	set dict custom dictionary
ca:   -p dict	estableix dict com a diccionari personalitzat

en:   -r		warn of the potential mistakes (rare words)
ca:   -r		adverteix dels errors potencials (paraules estranyes)

en:   -P password	set password for encrypted dictionaries
ca:   -P contrasenya	estableix la contrasenya per als diccionaris xifrats

en:   -s 		stem the words of the input text
ca:   -s 		arrel de les paraules del text d'entrada

en:   -S 		suffix words of the input text
ca:   -S 		paraules de sufix del text d'entrada

en:   -t		TeX/LaTeX input file format
ca:   -t		format de fitxer d'entrada TeX/LaTeX

en:   -v, --version	print version number
ca:   -v, --version	imprimeix el número de versió

en:   -vv		print Ispell compatible version number
ca:   -vv		imprimeix el número de versió compatible d'Ispell

en:   -w		print misspelled words (= lines) from one word/line input.
ca:   -w		imprimeix les paraules mal escrites (= línies) des d'una entrada de paraula/línia.

en:   -X		XML input file format
ca:   -X		format de fitxer d'entrada XML

en: Example: hunspell -d en_US file.txt    # interactive spelling
             hunspell -i utf-8 file.txt    # check UTF-8 encoded file
             hunspell -l *.odt             # print misspelled words of ODF files
    
             # Quick fix of ODF documents by personal dictionary creation
    
             # 1 Make a reduced list from misspelled and unknown words:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Delete misspelled words of the file by a text editor.
             # 3 Use this personal dictionary to fix the deleted words:
    
             hunspell -p words *.odt
ca: Exemple: hunspell -d en_US file.txt    # comprovació interactiva
             hunspell -i utf-8 file.txt    # comprova el fitxer amb codificació UTF-8
             hunspell -l *.odt             # imprimeix les paraules mal escrites dels fitxers ODF
    
             # Correcció ràpida dels documents ODF mitjançant la creació del diccionari personal
    
             # 1 Creeu una llista reduïda de les paraules mal escrites i desconegudes:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Elimineu les paraules mal escrites del fitxer amb un editor de text.
             # 3 Utilitzeu aquest diccionari personal per corregir les paraules eliminades:
    
             hunspell -p words *.odt

en: Bug reports: http://hunspell.github.io/
ca: Informes d'errors: http://hunspell.github.io/

en: 
    Copyright (C) 2002-2014 László Németh. License: MPL/GPL/LGPL.
    
    Based on OpenOffice.org's Myspell library.
    Myspell's copyright (C) Kevin Hendricks, 2001-2002, License: BSD.
ca: 
    Drets d'autor (C) 2002-2014 László Németh. Llicència: MPL/GPL/LGPL.
    
    Està basat amb la biblioteca Myspell d'OpenOffice.org.
    Drets d'autor de Myspell (C) Kevin Hendricks, 2001-2002, Llicència: BSD.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,
    to the extent permitted by law.
ca: Aquest és programari lliure; vegeu el codi font per les condicions de còpia.
    No hi ha CAP garantia; ni tan sols de COMERCIABILITAT o ADEQUACIÓ
    PER A UN PROPÒSIT PARTICULAR, en la mesura permesa per la llei.

en: SEARCH PATH:
    %s
ca: CAMÍ DE CERCA:
    %s

en: AVAILABLE DICTIONARIES (path is not mandatory for -d option):
ca: DICCIONARIS DISPONIBLES (el camí no és obligatori per a l'opció -d):

en: LOADED DICTIONARY:
    %s
    %s
ca: DICCIONARI CARREGAT:
    %s
    %s

en: error - %s exceeds dictionary limit.
ca: error: %s supera el límit del diccionari.

en: Can't open affix or dictionary files for dictionary named "%s".
ca: No es poden obrir els fitxers d'afix o de diccionari per al diccionari anomenat «%s».

en: Hunspell has been compiled without Ncurses user interface.
ca: Hunspell s'ha compilat sense la interfície d'usuari de Ncurses.
