hunspell 1.5.0 - en to da translation catalogue (75 entries)

en: error - iconv_open: %s -> %s
da: fejl - iconv_open: %s-> %s

en: error - iconv: %s -> %s
da: fejl - iconv: %s-> %s

en: error - iconv_open: UTF-8 -> %s
da: fejl - iconv_open: UTF-8-> %s

en: Can't create tmp dir
da: Kan ikke oprette midlertidig mappe

en: Can't open inputfile
da: Ikke kan åbne inputfilen

en: Can't open %s.
da: Kan ikke åbne %s.

en: error - missing HOME variable
da: fejl - mangler HOME-variabel

en: Line %d: %s ->
da: Linje %d: %s->

en: FORBIDDEN!
da: FORBUDT!

en: Spelling mistake?
da: Stavefejl?

en: 	%s		File: %s
da: 	%s		Fil: %s

note: TRANSLATORS: the capital letters are shortcuts, mark one letter similarly in your translation and translate the standalone letter accordingly later
en: 
    [SPACE] R)epl A)ccept I)nsert U)ncap S)tem Q)uit e(X)it or ? for help
da: 
    [MELLEMRUM] E)rstat A)ccepter I)ndsæt U)ncap S)tamme afslu(T) (F)orlad eller ? for hjælp

en: Whenever a word is found that is not in the dictionary
    it is printed on the first line of the screen.  If the dictionary
    contains any similar words, they are listed with a number
    next to each one.  You have the option of replacing the word
    completely, or choosing one of the suggested words.
da: Når der bliver fundet et ord som ikke er i ordbogen, så
    udskrives på det på den første linje på skærmen. Hvis
    ordbogen indeholder lignende ord, vises de med et tal
    ved siden af. Du har mulighed for at erstatte hele ordet,
    eller vælge en af de foreslåede ord.

en: 
    Commands are:
da: 
    Kommandoerne er:

en: R	Replace the misspelled word completely.
da: R	Erstat det forkert stavede ord fuldstændigt.

en: Space	Accept the word this time only.
da: Mellemrum	Accepter kun ordet denne gang.

en: A	Accept the word for the rest of this session.
da: A	Accepter ordet i resten af sessionen.

en: I	Accept the word, and put it in your private dictionary.
da: I	Accepter ordet og læg det i din private ordbog.

en: U	Accept and add lowercase version to private dictionary.
da: U	Accepter og tilføj version med små bogstaver til privat ordbog.

en: S	Ask a stem and a model word and store them in the private dictionary.
    	The stem will be accepted also with the affixes of the model word.
da: S	Spørg et stamme- og et modelord og gem dem i den private ordbog.
    	Stammen accepteres også med modelordets affikser.

en: 0-n	Replace with one of the suggested words.
da: 0-n	Erstat med et af de foreslåede ord.

en: X	Write the rest of this file, ignoring misspellings, and start next file.
da: X	Skriv resten af filen, hvorved forkert stavede ord ignoreres, og start på næste fil.

en: Q	Quit immediately. Asks for confirmation. Leaves file unchanged.
da: Q	Afslut med det samme. Spørger om bekræftelse. Foretager ikke ændringer i filerne.

en: ^Z	Suspend program. Restart with fg command.
da: ^Z	Suspender programmet. Genstart med fg-kommandoen.

en: ?	Show this help screen.
da: ?	Vis denne hjælp skærm.

en: 
    -- Type space to continue --
da: 
    -- Tryk på mellemrum for at fortsætte --

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "R)epl" before
en: r
da: e

en: Replace with:
da: Erstat med:

en: Cannot update personal dictionary.
da: Kan ikke opdatere personlig ordbog.

en: New word (stem):
da: Nyt ord (stamme):

en: Model word (a similar dictionary word):
da: Modelord (et lignende ordbogsord):

en: Model word must be in the dictionary. Press any key!
da: Modelord skal være i ordbogen. Tryk på en vilkårlig tast!

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "e(X)it" before
en: x
da: f

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "Q)uit" before
en: q
da: t

en: Are you sure you want to throw away your changes?
da: Er du sikker på, at du vil forkaste dine ændringer?

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut * letter y)es
en: y
da: j

en: Can't create tempfile
da: Kan ikke oprette midlertid fil

en: Can't open outputfile
da: Kan ikke åbne outputfil

en: Usage: hunspell [OPTION]... [FILE]...
da: Anvendelse: hunspell [TILVALG] ... [FIL] ...

en: Check spelling of each FILE. Without FILE, check standard input.
da: Kontrollere stavningen af hver FIL. Uden FIL tjekkes standardinput.

en:   -1		check only first field in lines (delimiter = tabulator)
da:   -1		tjek kun linjernes første felt (afgrænser = tabulator)

en:   -a		Ispell's pipe interface
da:   -a		Ispell's pipe-grænseflade

en:   --check-url	check URLs, e-mail addresses and directory paths
da:   --check-url	tjek URL'er, e-mailadresser og mappestier

en:   --check-apostrophe	check Unicode typographic apostrophe
da:   --check-apostrophe	tjek Unicode-typografisk apostrof

en:   -d d[,d2,...]	use d (d2 etc.) dictionaries
da:   -d d[,d2, ...]	brug ordbøgerne d (d2 osv.)

en:   -D		show available dictionaries
da:   -D		vis tilgængelige ordbøger

en:   -G		print only correct words or lines
da:   -G		udskriv kun korrekte ord eller linjer

en:   -h, --help	display this help and exit
da:   -h, --help	vis denne hjælp og afslut

en:   -H		HTML input file format
da:   -H		format for HTML-inputfil

en:   -i enc	input encoding
da:   -i kod	inputkodning

en:   -l		print misspelled words
da:   -l 		udskriv forkert stavede ord

en:   -L		print lines with misspelled words
da:   -L 		udskriv linjerne med forkert stavede ord

en:   -m 		analyze the words of the input text
da:   -m 		analyser ordene i inputteksten

en:   -n		nroff/troff input file format
da:   -n		format for nroff-/troff-inputfil

en:   -O		OpenDocument (ODF or Flat ODF) input file format
da:   -O		format for OpenDocument-inputfil (ODF eller fladt ODF)

en:   -p dict	set dict custom dictionary
da:   -p ordbog	indstil ordbog til tilpasset ordbog

en:   -r		warn of the potential mistakes (rare words)
da:   -r		advar om potentielle fejltagelser (sjælden ord)

en:   -P password	set password for encrypted dictionaries
da:   -P adgangskode	indstil adgangskode for krypterede ordbøger

en:   -s 		stem the words of the input text
da:   -s 		stam ordene i inputteksten

en:   -S 		suffix words of the input text
da:   -S 		suffiks ordene i inputteksten

en:   -t		TeX/LaTeX input file format
da:   -t		format for TeX-/LaTeX-inputfil

en:   -v, --version	print version number
da:   -v, --version	udskriv versionsnummer

en:   -vv		print Ispell compatible version number
da:   -vv		udskriv Ispell-kompatibelt versionsnummer

en:   -w		print misspelled words (= lines) from one word/line input.
da:   -w		udskriv forkert stavede ord (= linje) fra et ord-/linjeinput.

en:   -X		XML input file format
da:   -X		format for XML-inputfil

en: Example: hunspell -d en_US file.txt    # interactive spelling
             hunspell -i utf-8 file.txt    # check UTF-8 encoded file
             hunspell -l *.odt             # print misspelled words of ODF files
    
             # Quick fix of ODF documents by personal dictionary creation
    
             # 1 Make a reduced list from misspelled and unknown words:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Delete misspelled words of the file by a text editor.
             # 3 Use this personal dictionary to fix the deleted words:
    
             hunspell -p words *.odt
da: Eksempel: hunspell -d da_DK fil.txt     # interaktiv stavning
              hunspell -i utf-8 fil.txt     # tjek UTF-8-kodet fil
              hunspell -l *.odt             # udskriv forkert stavede ord fra ODF-filer
    
              # Hurtig rettelse af ODF-dokumenter ved oprettelse af personlig ordbog
    
              # 1 Lav en reduceret liste fra forkert stavede og ukendte ord:
    
              hunspell -l *.odt | sort | uniq >ord
    
              # 2 Slet forkert stavede ord fra filen med en tekstredigering.
              # 3 Brug denne personlige ordbog til at rette de slettede ord:
    
              hunspell -p ord *.odt

en: Bug reports: http://hunspell.github.io/
da: Fejlrapporter: http://hunspell.github.io/

en: 
    Copyright (C) 2002-2014 László Németh. License: MPL/GPL/LGPL.
    
    Based on OpenOffice.org's Myspell library.
    Myspell's copyright (C) Kevin Hendricks, 2001-2002, License: BSD.
da: 
    Ophavsret (C) 2002-2014 László Németh. Licens: MPL/GPL/LGPL.
    
    Baseret på OpenOffice.org's Myspell-bibliotek.
    Myspell's ophavsret (C) Kevin Hendricks, 2001-2002, licens: BSD.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,
    to the extent permitted by law.
da: Dette er fri software - se kildekoden for kopieringsbetingelser. Der er INGEN
    garanti, selv ikke for SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL,
    i det omfang det er tilladt af gældende lov.

en: SEARCH PATH:
    %s
da: SØGESTI:
    %s

en: AVAILABLE DICTIONARIES (path is not mandatory for -d option):
da: TILGÆNGELIGE ORDBØGER (stien er ikke obligatorisk for -d-tilvalget):

en: LOADED DICTIONARY:
    %s
    %s
da: INDLÆST ORDBOG:
    %s
    %s

en: error - %s exceeds dictionary limit.
da: fejl - %s overskrider ordbogsgrænse.

en: Can't open affix or dictionary files for dictionary named "%s".
da: Kan ikke åbne affiks- eller ordbogsfiler til ordbogen med navnet "%s".

en: Hunspell has been compiled without Ncurses user interface.
da: Hunspell blev kompileret uden Ncurses-brugerflade.
