hunspell 1.5.0 - en to fr translation catalogue (75 entries)

en: error - iconv_open: %s -> %s
fr: erreur - iconv_open : %s -> %s

en: error - iconv: %s -> %s
fr: erreur - iconv : %s -> %s

en: error - iconv_open: UTF-8 -> %s
fr: erreur - iconv_open : UTF-8 -> %s 1

en: Can't create tmp dir
fr: Impossible de créer tmp dir

en: Can't open inputfile
fr: Impossible d'ouvrir inputfile

en: Can't open %s.
fr: Impossible d'ouvrir %s.

en: error - missing HOME variable
fr: erreur - variable HOME manquante

en: Line %d: %s ->
fr: Ligne %d : %s ->

en: FORBIDDEN!
fr: INTERDIT !

en: Spelling mistake?
fr: Faute d'orthographe ?

en: 	%s		File: %s
fr: 	%s		Fichier : %s

note: TRANSLATORS: the capital letters are shortcuts, mark one letter similarly in your translation and translate the standalone letter accordingly later
en: 
    [SPACE] R)epl A)ccept I)nsert U)ncap S)tem Q)uit e(X)it or ? for help
fr: 
    [ESPACE] R)emplacer A)ccepter I)nsérer M)inuscule ra(C)ine Q)uitter S)ortir ou ? pour l'aide

en: Whenever a word is found that is not in the dictionary
    it is printed on the first line of the screen.  If the dictionary
    contains any similar words, they are listed with a number
    next to each one.  You have the option of replacing the word
    completely, or choosing one of the suggested words.
fr: Lorsqu'un mot trouvé n'est pas dans le dictionnaire
    il est affiché sur la première ligne de l'écran. Si le dictionnaire
    contient des mots similaires, ils sont listés avec un numéro
    en face de chacun. Vous pouvez remplacer le mot complètement,
    ou choisir l'un des mots suggérés.

en: 
    Commands are:
fr: 
    Les commandes sont :

en: R	Replace the misspelled word completely.
fr: R	Remplacer intégralement le mot mal orthographié.

en: Space	Accept the word this time only.
fr: Espace	Accepter le mot pour cette fois seulement.

en: A	Accept the word for the rest of this session.
fr: A	Accepter le mot pour le reste de cette session

en: I	Accept the word, and put it in your private dictionary.
fr: I	Accepter le mot, et l'ajouter à votre dictionnaire personnel.

en: U	Accept and add lowercase version to private dictionary.
fr: M	Accepter et ajouter une version en minuscule à votre dictionnaire personnel.

en: S	Ask a stem and a model word and store them in the private dictionary.
    	The stem will be accepted also with the affixes of the model word.
fr: C	Demander une racine et un mot modèle et les enregistre dans le dictionnaire personnel.
    	La racine sera acceptée ainsi que les affixes du mot modèle.

en: 0-n	Replace with one of the suggested words.
fr: 0-n	Replacer par l'un des mots suggérés.

en: X	Write the rest of this file, ignoring misspellings, and start next file.
fr: Q	Écrire le reste du fichier, en ignorant les fautes d'orthographe, et commencer le prochain fichier.

en: Q	Quit immediately. Asks for confirmation. Leaves file unchanged.
fr: S	Quitter immédiatement. Demander confirmation. Laisse les fichiers inchangés.

en: ^Z	Suspend program. Restart with fg command.
fr: ^Z	Suspend le programme. Redémarrez avec la commande fg.

en: ?	Show this help screen.
fr: ?	Montrer cet écran d'aide.

en: 
    -- Type space to continue --
fr: 
    -- Appuyez sur Espace pour continuer --

en: Replace with:
fr: Remplacer par :

en: Cannot update personal dictionary.
fr: Impossible de mettre à jour le dictionnaire personnel.

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "S)tem" before
en: s
fr: c

en: New word (stem):
fr: Nouveau mot (racine) :

en: Model word (a similar dictionary word):
fr: Mot modèle (un mot du dictionnaire similaire) :

en: Model word must be in the dictionary. Press any key!
fr: Le mot modèle doit être dans le dictionnaire. Appuyez sur une touche !

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "e(X)it" before
en: x
fr: q

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "Q)uit" before
en: q
fr: s

en: Are you sure you want to throw away your changes?
fr: Voulez-vous vraiment abandonner vos changements ?

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut * letter y)es
en: y
fr: o

en: Can't create tempfile
fr: Impossible de créer un fichier temporaire

en: Can't open outputfile
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de sortie

en: Usage: hunspell [OPTION]... [FILE]...
fr: Utilisation : hunspell [OPTION]... [FICHIER]...

en: Check spelling of each FILE. Without FILE, check standard input.
fr: Vérifier l'orthographe de chaque FICHIER. Sans FICHIER, vérifier l'entrée standard.

en:   -1		check only first field in lines (delimiter = tabulator)
fr:   -1		vérifier uniquement le premier champ de chaque ligne (délimiteur = tabulation)

en:   -a		Ispell's pipe interface
fr:   -a		l'interface de combinaison d'Ispell

en:   --check-url	check URLs, e-mail addresses and directory paths
fr:   --check-url	vérifier les URL, les adresses de courriels et les répertoires

en:   --check-apostrophe	check Unicode typographic apostrophe
fr:   --check-apostrophe	vérifier la présence d'apostrophes typographiques en unicode

en:   -d d[,d2,...]	use d (d2 etc.) dictionaries
fr:   -d d[,d2,...]	utiliser les dictionnaires d (d2 etc.)

en:   -D		show available dictionaries
fr:   -D		montrer les dictionnaires disponibles

en:   -G		print only correct words or lines
fr:   -G		afficher seulement les mots ou les lignes corrects

en:   -h, --help	display this help and exit
fr:   -h, --help	afficher cette aide et quitter

en:   -H		HTML input file format
fr:   -H		format de fichier en entrée en HTML

en:   -i enc	input encoding
fr:   -i enc	encodage de l'entrée

en:   -l		print misspelled words
fr:   -l		afficher les mots mal orthographiés

en:   -L		print lines with misspelled words
fr:   -L		afficher les lignes avec des mots mal orthographiés

en:   -m 		analyze the words of the input text
fr:   -m 		analyser les mots du texte en entrée

en:   -n		nroff/troff input file format
fr:   -n		format de fichier nroff/troff en entrée

en:   -O		OpenDocument (ODF or Flat ODF) input file format
fr:   -O		format de fichier OpenDocument (ODF ou Flat ODF) en entrée

en:   -p dict	set dict custom dictionary
fr:   -p dict	utiliser dict comme dictionnaire personnalisé

en:   -r		warn of the potential mistakes (rare words)
fr:   -r		avertir d'erreurs possibles (mots rares)

en:   -P password	set password for encrypted dictionaries
fr:   -P password	indiquer le mot de passe pour les dictionnaires chiffrés

en:   -s 		stem the words of the input text
fr:   -s 		renvoyer la racine des mots du texte en entrée

en:   -S 		suffix words of the input text
fr:   -S 		suffixer les mots du texte en entrée

en:   -t		TeX/LaTeX input file format
fr:   -t		format de fichier TeX/LaTeX en entrée

en:   -v, --version	print version number
fr:   -v, --version	afficher le numéro de version

en:   -vv		print Ispell compatible version number
fr:   -vv		afficher le numéro de version de compatibilité d'Ispell

en:   -w		print misspelled words (= lines) from one word/line input.
fr:   -w		afficher les mots (= lignes) mal orthographiés à partir d'un mot ou d'une ligne en entrée.

en:   -X		XML input file format
fr:   -X		format de fichier XML en entrée

en: Example: hunspell -d en_US file.txt    # interactive spelling
             hunspell -i utf-8 file.txt    # check UTF-8 encoded file
             hunspell -l *.odt             # print misspelled words of ODF files
    
             # Quick fix of ODF documents by personal dictionary creation
    
             # 1 Make a reduced list from misspelled and unknown words:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Delete misspelled words of the file by a text editor.
             # 3 Use this personal dictionary to fix the deleted words:
    
             hunspell -p words *.odt
fr: Exemple : hunspell -d en_US file.txt    # vérification orthographique interactive
             hunspell -i utf-8 file.txt    # vérification d'un fichier encodé en UTF-8
             hunspell -l *.odt             # affichage des mots mal orthographiés de fichiers ODF
    
             # Correction rapide de documents ODF en créant un dictionnaire personnel
    
             # 1 Créez une liste réduite des mots mal orthographiés et inconnus :
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 supprimez les mots mal orthographiés du fichier avec un éditeur de texte.
             # 3 utilisez ce dictionnaire pour corriger les mots supprimés :
    
             hunspell -p words *.odt

en: Bug reports: http://hunspell.github.io/
fr: Signalez les anomalies sur : http://hunspell.github.io

en: 
    Copyright (C) 2002-2014 László Németh. License: MPL/GPL/LGPL.
    
    Based on OpenOffice.org's Myspell library.
    Myspell's copyright (C) Kevin Hendricks, 2001-2002, License: BSD.
fr: 
    Copyright (C) 2002-2014 László Németh. Licence : MPL/GPL/LGPL.
    
    Basé sur la bibliothèque myspell d'OpenOffice.org.
    copyright de Myspell (C) Kevin Hendricks, 2001-2002,  Licence : BSD.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,
    to the extent permitted by law.
fr: Ce programme est un logiciel libre ; voir les sources pour les conditions liés au droit
    d'auteur. Il n'y a AUCUNE GARANTIE ; pas même la garantie implicite de COMMERCIALISABILITÉ
    ni d’ADÉQUATION À UN OBJECTIF PARTICULIER, dans la mesure permise par la loi.

en: SEARCH PATH:
    %s
fr: CHEMIN DE RECHERCHE :
    %s

en: AVAILABLE DICTIONARIES (path is not mandatory for -d option):
fr: DICTIONNAIRES DISPONIBLES (le chemin n'est pas nécessaire pour l'option -d) :

en: LOADED DICTIONARY:
    %s
    %s
fr: DICTIONNAIRES CHARGÉS :
    %s
    %s

en: error - %s exceeds dictionary limit.
fr: erreur — %s dépasse la limite d'un dictionnaire.

en: Can't open affix or dictionary files for dictionary named "%s".
fr: Impossible d'ouvrir les fichiers affix ou les fichiers de dictionnaire pour le dictionnaire nommé « %s ».

en: Hunspell has been compiled without Ncurses user interface.
fr: Hunspell a été compilé sans l'interface utilisateur Ncurses.
