hunspell 1.5.0 - en to ie translation catalogue (64 entries)

en: error - iconv_open: %s -> %s
ie: errore - iconv_open: %s -> %s

en: error - iconv: %s -> %s
ie: errore - iconv: %s -> %s

en: error - iconv_open: UTF-8 -> %s
ie: errore - iconv_open: UTF-8 -> %s

en: Can't create tmp dir
ie: Ne successat crear un temporari fólder

en: Can't open %s.
ie: Ne successat aperter %s.

en: error - missing HOME variable
ie: errore - variabile HOME es mancant

en: Line %d: %s ->
ie: Linea %d: %s ->

en: FORBIDDEN!
ie: PROHIBIT!

en: Spelling mistake?
ie: Ortografic errore?

note: TRANSLATORS: the capital letters are shortcuts, mark one letter similarly in your translation and translate the standalone letter accordingly later
en: 
    [SPACE] R)epl A)ccept I)nsert U)ncap S)tem Q)uit e(X)it or ? for help
ie: 
    [SPACIE] R)empl A)ccpt I)nsrt M)inusc radi(C)a F)inir T)erminar  ?) Auxilie

en: 
    Commands are:
ie: 
    Comandes disponibil:

en: R	Replace the misspelled word completely.
ie: R	Remplazzar li errari parole completmen.

en: Space	Accept the word this time only.
ie: Spacie	Accepter li parole solmen por ti-ci vez.

en: A	Accept the word for the rest of this session.
ie: A	Accepter li parole por li reste de ti-ci session.

en: I	Accept the word, and put it in your private dictionary.
ie: I	Accepter li parole e adjunter it in vor personal dictionarium.

en: U	Accept and add lowercase version to private dictionary.
ie: M	Accepter e adjunter li parole scrit in minuscules al pers. dict.

en: S	Ask a stem and a model word and store them in the private dictionary.
    	The stem will be accepted also with the affixes of the model word.
ie: C	Demandar un radice e un modell-parole e adjunter les al pers. dict.
    	Li radice va esser acceptat con li affixes del modell-parole.

en: 0-n	Replace with one of the suggested words.
ie: 0-n	Remplazzar per un del suggestiones.

en: X	Write the rest of this file, ignoring misspellings, and start next file.
ie: F	Scrir li reste del file ínchangeat e comensar con li sequent file.

en: Q	Quit immediately. Asks for confirmation. Leaves file unchanged.
ie: T	Terminar ínmediatmen. Demandar confirmation. Ne modificar files.

en: ^Z	Suspend program. Restart with fg command.
ie: ^Z	Suspender li programma. Reiniciar med commande fg.

en: ?	Show this help screen.
ie: ?	Monstrar ti-ci ecran de auxilie.

en: 
    -- Type space to continue --
ie: 
    -- Tippa SPACIE por continuar --

en: Replace with:
ie: Remplazzar per:

note: TRANSLATORS: translate these letters according to the shortcut letter used previously in the  translation of "U)ncap" and I)nsert before TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter
en: u
ie: m

en: Cannot update personal dictionary.
ie: Ne successar actualisar li personal dictionarium.

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "S)tem" before
en: s
ie: c

en: New word (stem):
ie: Nov parole (radice/base):

en: Model word (a similar dictionary word):
ie: Modell-parole (un simil parole ex li dictionarium):

en: Model word must be in the dictionary. Press any key!
ie: Li modell-parole deve exister in li dictionarium. [Presse alquel clave.]

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "e(X)it" before
en: x
ie: f

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "Q)uit" before
en: q
ie: t

en: Are you sure you want to throw away your changes?
ie: Esque vu vole forjettar vor modificationes?

en: Can't create tempfile
ie: Ne successat crear un temporari file

en: Check spelling of each FILE. Without FILE, check standard input.
ie: Controlar li ortografia de chascun FILE. Sin FILE, controlar li STDIN.

en:   -1		check only first field in lines (delimiter = tabulator)
ie:   -1		controlar solmen li unesim camp in li linea (delimitat p/TABs)

en:   -a		Ispell's pipe interface
ie:   -a		Interfacie canal de Ispell

en:   --check-url	check URLs, e-mail addresses and directory paths
ie:   --check-url	controlar URL- e E-post-adresses, e rutes de fil-sistema

en:   --check-apostrophe	check Unicode typographic apostrophe
ie:   --check-apostrophe	controlar li tipografic apostrof Unicode

en:   -d d[,d2,...]	use d (d2 etc.) dictionaries
ie:   -d d[,d2,...]	usar dictionariums d (d2 etc.)

en:   -D		show available dictionaries
ie:   -D		monstar disponibil dictionariums

en:   -G		print only correct words or lines
ie:   -G		printar solmen correct paroles o lineas

en:   -h, --help	display this help and exit
ie:   -h, --help	monstrar li auxilie e salir

en:   -H		HTML input file format
ie:   -H		file in li formate HTML

en:   -i enc	input encoding
ie:   -i cod	codification del file

en:   -l		print misspelled words
ie:   -l		printar paroles con errores

en:   -L		print lines with misspelled words
ie:   --L		printar lineas con errores

en:   -m 		analyze the words of the input text
ie:   -m		analisar li paroles in li file

en:   -n		nroff/troff input file format
ie:   -n		file in formate nroff/troff

en:   -O		OpenDocument (ODF or Flat ODF) input file format
ie:   -O		file in li formate OpenDocument (ODF/Plan-ODF)

en:   -p dict	set dict custom dictionary
ie:   -p dict	usar li personal dictionarium «dict»

en:   -r		warn of the potential mistakes (rare words)
ie:   -r		advertir pri potential errores (rar paroles)

en:   -P password	set password for encrypted dictionaries
ie:   -P contrasgn	assignar li contrasigne por ciffrat dictionariums

en:   -t		TeX/LaTeX input file format
ie:   -t		file in li formate TeX/LaTeX

en:   -v, --version	print version number
ie:   -v, --version	monstrar li numeró de version

en:   -vv		print Ispell compatible version number
ie:   -vv		monstrar li nró de version compatibil con Ispell

en:   -X		XML input file format
ie:   -X		file in li formate XML

en: Example: hunspell -d en_US file.txt    # interactive spelling
             hunspell -i utf-8 file.txt    # check UTF-8 encoded file
             hunspell -l *.odt             # print misspelled words of ODF files
    
             # Quick fix of ODF documents by personal dictionary creation
    
             # 1 Make a reduced list from misspelled and unknown words:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Delete misspelled words of the file by a text editor.
             # 3 Use this personal dictionary to fix the deleted words:
    
             hunspell -p words *.odt
ie: Exemple: hunspell -d ie file.txt    # control interactiv
             hunspell -i utf-8 file.txt    # controlar un file in codification UTF-8
             hunspell -l *.odt             # printar errari paroles ex files ODF
    
             # Rapid correction de documentes ODF per creation de un personal dict.
    
             # 1 Crea un reductet liste de ínconosset e errari paroles:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >paroles
    
             # 2 Delete li errari paroles ex li file per un redactor de textus.
             # 3 Usa ta-ci dictionarium por correcter li removet paroles:
    
             hunspell -p paroles *.odt

en: Bug reports: http://hunspell.github.io/
ie: Raportar errores: http://hunspell.github.io/

en: SEARCH PATH:
    %s
ie: RUTE DE SERCHA:
    %s

en: LOADED DICTIONARY:
    %s
    %s
ie: CARGAT DICTIONARIUM:
    %s
    %s

en: error - %s exceeds dictionary limit.
ie: errore - %s supera li límite del dictionarium.

en: Can't open affix or dictionary files for dictionary named "%s".
ie: Ne successat aperter li file de affixe o de dictionarium por dictionarium "%s".

en: Hunspell has been compiled without Ncurses user interface.
ie: Hunspell esset compilat sin interfacie de usator Ncurses.
