hunspell 1.5.0 - en to sv translation catalogue (76 entries)

en: error - iconv_open: %s -> %s
sv: fel - iconv_open: %s -> %s

en: error - iconv: %s -> %s
sv: fel - iconv: %s -> %s

en: error - iconv_open: UTF-8 -> %s
sv: fel - iconv_open: UTF-8 -> %s

en: Can't create tmp dir
sv: Det går inte att skapa tmp-katalog

en: Can't open inputfile
sv: Det går inte att öppna indatafil

en: Can't open %s.
sv: Det går inte att öppna %s.

en: error - missing HOME variable
sv: fel - saknar HOME-variabel

en: Line %d: %s ->
sv: Rad %d: %s ->

en: FORBIDDEN!
sv: FÖRBJUDEN!

en: Spelling mistake?
sv: Stavfel?

en: 	%s		File: %s
sv: 	%s		Fil: %s

note: TRANSLATORS: the capital letters are shortcuts, mark one letter similarly in your translation and translate the standalone letter accordingly later
en: 
    [SPACE] R)epl A)ccept I)nsert U)ncap S)tem Q)uit e(X)it or ? for help
sv: 
    [BLANKSTEG] E)rsä A)ccept I)nfoga G)emen S)tam sT)äng a(V)sluta, ? för hjälp

en: Whenever a word is found that is not in the dictionary
    it is printed on the first line of the screen.  If the dictionary
    contains any similar words, they are listed with a number
    next to each one.  You have the option of replacing the word
    completely, or choosing one of the suggested words.
sv: Närhelst ett ord som inte finns i ordboken hittas skrivs
    det ut på skärmens första rad. Om ordboken innehåller
    liknande ord så listas de med ett nummer intill varje ord.
    Du har möjligheten att ersätta ordet fullständigt eller att
    välja ett av de föreslagna orden.

en: 
    Commands are:
sv: 
    Kommandon är:

en: R	Replace the misspelled word completely.
sv: E	Ersätt det felstavade ordet fullständigt.

en: Space	Accept the word this time only.
sv: Blanksteg	Acceptera ordet endast denna gång.

en: A	Accept the word for the rest of this session.
sv: A	Acceptera ordet under resten av denna session.

en: I	Accept the word, and put it in your private dictionary.
sv: I	Acceptera ordet och lägg till det i din privata ordbok.

en: U	Accept and add lowercase version to private dictionary.
sv: G	Acceptera och lägg till gemen version i privat ordbok.

en: S	Ask a stem and a model word and store them in the private dictionary.
    	The stem will be accepted also with the affixes of the model word.
sv: S	Be om en stam och ett modellord och lagra dem i den privata ordboken.
    	Stammen kommer accepteras även med affixen för modellordet.

en: 0-n	Replace with one of the suggested words.
sv: 0-n	Ersätt med ett av de föreslagna orden.

en: X	Write the rest of this file, ignoring misspellings, and start next file.
sv: T	Skriv resten av denna fil, ignorera felstavningar, och börja på nästa fil.

en: Q	Quit immediately. Asks for confirmation. Leaves file unchanged.
sv: V	Avsluta omedelbart. Frågar efter bekräftelse. Lämnar filer oförändrade.

en: ^Z	Suspend program. Restart with fg command.
sv: ^Z	Stoppa program. Starta om med kommandot fg.

en: ?	Show this help screen.
sv: ?	Visa denna hjälpskärm.

en: 
    -- Type space to continue --
sv: 
    -- Tryck blanksteg för att fortsätta --

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "R)epl" before
en: r
sv: e

en: Replace with:
sv: Ersätt med:

note: TRANSLATORS: translate these letters according to the shortcut letter used previously in the  translation of "U)ncap" and I)nsert before TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter
en: u
sv: g

en: Cannot update personal dictionary.
sv: Det går inte att uppdatera personlig ordbok.

en: New word (stem):
sv: Nytt ord (stam):

en: Model word (a similar dictionary word):
sv: Modellord (ett liknande ordboksord):

en: Model word must be in the dictionary. Press any key!
sv: Modellord måste finnas i ordboken. Tryck valfri tangent!

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "e(X)it" before
en: x
sv: t

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut letter used previously in the  translation of "Q)uit" before
en: q
sv: v

en: Are you sure you want to throw away your changes?
sv: Är du säker på att du vill förkasta dina ändringar?

note: TRANSLATORS: translate this letter according to the shortcut * letter y)es
en: y
sv: j

en: Can't create tempfile
sv: Det går inte att skapa temporär fil

en: Can't open outputfile
sv: Det går inte att öppna utdatafil

en: Usage: hunspell [OPTION]... [FILE]...
sv: Användning: hunspell [FLAGGA]… [FIL]…

en: Check spelling of each FILE. Without FILE, check standard input.
sv: Kontrollera stavning för varje FIL. Utan FIL kontrolleras standard in.

en:   -1		check only first field in lines (delimiter = tabulator)
sv:   -1		kontrollera endast första fält i rader (avskiljare = tabulator)

en:   -a		Ispell's pipe interface
sv:   -a		Ispells rörgränssnitt

en:   --check-url	check URLs, e-mail addresses and directory paths
sv:   --check-url	kontrollera URL:er, e-postaddresser och katalogsökvägar

en:   --check-apostrophe	check Unicode typographic apostrophe
sv:   --check-apostrophe	kontrollera typografisk Unicode-apostrof

en:   -d d[,d2,...]	use d (d2 etc.) dictionaries
sv:   -d d[,d2,...]	använd ordböckerna d (d2 etc.)

en:   -D		show available dictionaries
sv:   -D		visa tillgängliga ordböcker

en:   -G		print only correct words or lines
sv:   -G		skriv endast ut korrekta ord eller rader

en:   -h, --help	display this help and exit
sv:   -h, --help	visa denna hjälp och avsluta

en:   -H		HTML input file format
sv:   -H		indatafil i HTML-format

en:   -i enc	input encoding
sv:   -i kodn	indatakodning

en:   -l		print misspelled words
sv:   -l		skriv ut felstavade ord

en:   -L		print lines with misspelled words
sv:   -L		skriv ut rader med felstavade ord

en:   -m 		analyze the words of the input text
sv:   -m 		analysera orden i indatatexten

en:   -n		nroff/troff input file format
sv:   -n		indatafil i nroff/troff-format

en:   -O		OpenDocument (ODF or Flat ODF) input file format
sv:   -O		indatafil i OpenDocument-format (ODF eller platt ODF)

en:   -p dict	set dict custom dictionary
sv:   -p ordb	ställ in anpassad ordbok ordb

en:   -r		warn of the potential mistakes (rare words)
sv:   -r		varna för potentiella misstag (ovanliga ord)

en:   -P password	set password for encrypted dictionaries
sv:   -P lösenord	ställ in lösenord för krypterade ordböcker

en:   -s 		stem the words of the input text
sv:   -s 		hitta stam för orden i indatatexten

en:   -S 		suffix words of the input text
sv:   -S 		hitta suffix till ord i indatatexten

en:   -t		TeX/LaTeX input file format
sv:   -t		indatafil i TeX/LaTeX-format

en:   -v, --version	print version number
sv:   -v, --version	skriv ut versionsnummer

en:   -vv		print Ispell compatible version number
sv:   -vv		skriv ut Ispell-kompatibelt versionsnummer

en:   -w		print misspelled words (= lines) from one word/line input.
sv:   -w		skriv ut felstavade ord (= rader) från indata med ett ord/rad.

en:   -X		XML input file format
sv:   -X		indatafil i XML-format

en: Example: hunspell -d en_US file.txt    # interactive spelling
             hunspell -i utf-8 file.txt    # check UTF-8 encoded file
             hunspell -l *.odt             # print misspelled words of ODF files
    
             # Quick fix of ODF documents by personal dictionary creation
    
             # 1 Make a reduced list from misspelled and unknown words:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Delete misspelled words of the file by a text editor.
             # 3 Use this personal dictionary to fix the deleted words:
    
             hunspell -p words *.odt
sv: Exempel: hunspell -d en_US file.txt    # interaktiv stavning
             hunspell -i utf-8 file.txt    # kontrollera UTF-8-kodad fil
             hunspell -l *.odt             # skriv ut felstavade ord i ODF-filer
    
             # Snabbfix av ODF-dokument genom att skapa personlig ordbok
    
             # 1 Gör en reducerad lista av felstavade och okända ord:
    
             hunspell -l *.odt | sort | uniq >words
    
             # 2 Ta bort felstavad ord i filen med en textredigerare.
             # 3 Använd denna personliga ordbok för att fixa de
                   borttagna orden:
    
             hunspell -p words *.odt

en: Bug reports: http://hunspell.github.io/
sv: Felrapporter: http://hunspell.github.io/

en: 
    Copyright (C) 2002-2014 László Németh. License: MPL/GPL/LGPL.
    
    Based on OpenOffice.org's Myspell library.
    Myspell's copyright (C) Kevin Hendricks, 2001-2002, License: BSD.
sv: 
    Copyright © 2002-2014 László Németh. Licens: MPL/GPL/LGPL.
    
    Baserad på OpenOffice.orgs Myspell-bibliotek.
    Myspell-copyright © Kevin Hendricks, 2001-2002, Licens: BSD.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,
    to the extent permitted by law.
sv: Detta är fri programvara, se källkoden för kopieringsvillkor. Det finns INGEN
    garanti, inte ens för SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL,
    så långt lagen tillåter.

en: SEARCH PATH:
    %s
sv: SÖKVÄG:
    %s

en: AVAILABLE DICTIONARIES (path is not mandatory for -d option):
sv: TILLGÄNGLIGA ORDBÖCKER (sökväg är inte obligatorisk för flaggan -d):

en: LOADED DICTIONARY:
    %s
    %s
sv: INLÄST ORDBOK:
    %s
    %s

en: error - %s exceeds dictionary limit.
sv: fel - %s överskrider ordboksgräns.

en: Can't open affix or dictionary files for dictionary named "%s".
sv: Det går inte att öppna affix- eller ordboksfiler för ordboken ”%s”.

en: Hunspell has been compiled without Ncurses user interface.
sv: Hunspell har kompilerats utan Ncurses-användargränssnitt.
