cogl - en to it translation catalogue (80 entries)

en: Supported debug values:
it: Valori di debug supportati:

en: Special debug values:
it: Valori di debug speciali:

en: Enables all non-behavioural debug options
it: Abilita tutte le opzioni non-comportamentali di debug

en: Additional environment variables:
it: Variabili d'ambiente aggiuntive:

en: Comma-separated list of GL extensions to pretend are disabled
it: Elenco separato da virgole di estensioni GL da considerare disabilitate

en: Override the GL version that Cogl will assume the driver supports
it: Scavalca la versione di GL considerata come supportata dal driver

en: Cogl debugging flags to set
it: Flag per il debug di Cogl da attivare

en: Cogl debugging flags to unset
it: Flag per il debug di Cogl da disattivare

en: Cogl Options
it: Opzioni Cogl

en: Show Cogl options
it: Mostra le opzioni Cogl

en: Cogl Tracing
it: Esegue il trace di Cogl

en: CoglObject references
it: Riferimenti CoglObject

en: Debug ref counting issues for CoglObjects
it: Debug del conteggio riferimenti per CoglObjects

en: Trace Texture Slicing
it: Trace di texture slicing

en: debug the creation of texture slices
it: Esegue il debug della creazione di porzioni di texture

en: Trace Atlas Textures
it: Trace delle texture atlas

en: Debug texture atlas management
it: Esegue il debug della gestione dello texture atlas

en: Trace Blend Strings
it: Trace di stringhe blend

en: Debug CoglBlendString parsing
it: Esegue il debug dell'analisi di CoglBlendString

en: Trace Journal
it: Trace del journal

en: View all the geometry passing through the journal
it: Visualizza tutte le geometrie che transitano per il journal

en: Trace Batching
it: Trace del batching

en: Show how geometry is being batched in the journal
it: Mostra come la geometria viene messa in batch nel journal

en: Trace matrices
it: Trace delle matrici

en: Trace all matrix manipulation
it: Esegue il trace delle manipolazioni delle matrici

en: Trace Misc Drawing
it: Trace di varie operazioni di disegno

en: Trace some misc drawing operations
it: Esegue il trace di varie operazioni di disegno

en: Trace Pango Renderer
it: Trace di Pango Renderer

en: Trace the Cogl Pango renderer
it: Esegue il trace del render Pango di Cogl

en: Trace CoglTexturePixmap backend
it: Trace del backend CoglTexturePixmap

en: Trace the Cogl texture pixmap backend
it: Esegue il trace del backend di Cogl per texture pixmap

en: Visualize
it: Visualizza

en: Outline rectangles
it: Outline dei rettangoli

en: Add wire outlines for all rectangular geometry
it: Aggiunge outline a tutte le geometrie rettangolari

en: Show wireframes
it: Mostra wireframe

en: Add wire outlines for all geometry
it: Aggiunge outline a tutte le geometrie

en: Root Cause
it: Causa principale

en: Disable Journal batching
it: Disabilita il batch del journal

en: Disable batching of geometry in the Cogl Journal.
it: Disabilita il batch delle geometrie nel journal di cogl.

en: Disable GL Vertex Buffers
it: Disabilita GL Vertex Buffers

en: Disable use of OpenGL vertex buffer objects
it: Disabilita l'uso di oggetti vertex buffer OpenGL

en: Disable GL Pixel Buffers
it: Disabilita GL Pixel Buffers

en: Disable use of OpenGL pixel buffer objects
it: Disabilita l'uso di oggetti pixel buffer OpenGL

en: Disable software rect transform
it: Disabilita le trasformazioni rettangolari software

en: Use the GPU to transform rectangular geometry
it: Utilizza la GPU per trasformare le geometrie rettangolari

en: Cogl Specialist
it: Cogl specialist

en: Dump atlas images
it: Dump delle immagini atlas

en: Dump texture atlas changes to an image file
it: Esegue il dump su un file delle modifiche allo texture atlas

en: Disable texture atlasing
it: Disabilita aliasing delle texture

en: Disable use of texture atlasing
it: Disabilita l'utilizzo di aliasing delle texture

en: Disable sharing the texture atlas between text and images
it: Disabilita la condivisione dello texture atlas tra testo e immagini

en: When this is set the glyph cache will always use a separate texture for its atlas. Otherwise it will try to share the atlas with images.
it: Quando impostata, la cache dei glifi utilizzerà una texture separata per i propri atlas, altrimenti cercherà di condividerlo con le immagini.

en: Disable texturing
it: Disabilita texture

en: Disable texturing any primitives
it: Disabilita il texture sulle primitive

en: Disable arbfp
it: Disabilita arbfp

en: Disable use of ARB fragment programs
it: Disabilita l'uso dei programmi ARB

en: Disable fixed
it: Disabilita fixed

en: Disable use of the fixed function pipeline backend
it: Disabilita l'uso della funzione fixed del backend pipeline

en: Disable GLSL
it: Disabilita GLSL

en: Disable use of GLSL
it: Disabilita l'uso di GLSL

en: Disable blending
it: Disabilita blending

en: Disable use of blending
it: Disabilita l'uso del blending

en: Disable non-power-of-two textures
it: Disabilita texture non-power-of-two

en: Makes Cogl think that the GL driver doesn't support NPOT textures so that it will create sliced textures or textures with waste instead.
it: Fa in modo che cogl consideri i driver GL privi di supporto per le texture NPOT, in modo tale da creare texture spezzettate o texture con riporti.

en: Disable software clipping
it: Disabilita il clipping software.

en: Disables Cogl's attempts to clip some rectangles in software.
it: Disabilita i tentativi di cogl di eseguire il clip di rettangoli via software

en: Show source
it: Mostra sorgente

en: Show generated ARBfp/GLSL source code
it: Mostra il codice sorgente generato Arbfp/GLSL

en: Trace some OpenGL
it: Trace di OpenGL

en: Traces some select OpenGL calls
it: Esegue il trace di alcune chiamante OpenGL

en: Trace offscreen support
it: Trace del supporto offscreen

en: Debug offscreen support
it: Debug del supporto offscreen

en: Disable program caches
it: Disabilita le cache del programma

en: Disable fallback caches for arbfp and glsl programs
it: Disabilita le cache di ripiego per i programmi arbfp e glsl

en: Disable read pixel optimization
it: Disabilita ottimizzazione lettura pixel

en: Disable optimization for reading 1px for simple scenes of opaque rectangles
it: Disabilita l'ottimizzazione per la lettura di 1px per scene semplici di rettangoli opachi

en: Trace clipping
it: Trace del clipping

en: Logs information about how Cogl is implementing clipping
it: Registra informazioni riguardo l'implementazione del clipping in cogl

en: Trace performance concerns
it: Esegue il trace delle prestazioni

en: Tries to highlight sub-optimal Cogl usage.
it: Cerca di evidenziare utilizzi non ottimali di Cogl.
