cogl 1.22.x - en to nb translation catalogue (23 entries)

en: Supported debug values:
nb: Støttede feilsøkingsverdier:

en: Special debug values:
nb: Spesielle feilsøkingsverdier:

en: Enables all non-behavioural debug options
nb: Slår på alle feilsøkingsalternativer som ikke har med oppførsel å gjøre

en: Additional environment variables:
nb: Ekstra miljøvariabler:

en: Comma-separated list of GL extensions to pretend are disabled
nb: Kommaseparert liste med GL-utvidelser vi later som er deaktivert

en: Override the GL version that Cogl will assume the driver supports
nb: Overstyr GL-versjonen Cogl skal anta at driveren støtter

en: Cogl debugging flags to set
nb: Feilsøkingsflagg som skal settes for Cogl

en: Cogl debugging flags to unset
nb: Feilsøkingsflagg som skal fjernes for Cogl

en: Cogl Options
nb: Alternativer for Cogl

en: Show Cogl options
nb: Vis alternativer for Cogl

en: Cogl Tracing
nb: Cogl-sporing

en: CoglObject references
nb: CoglObject-referanser

en: Debug ref counting issues for CoglObjects
nb: Feilsøk referansetellingsproblemer for CoglObjects

en: Visualize
nb: Visualiser

en: Show wireframes
nb: Vis rutenett

en: Root Cause
nb: Rotårsak

en: Cogl Specialist
nb: Cogl-spesialist

en: Disable arbfp
nb: Slå av arbfp

en: Disable GLSL
nb: Slå av GLSL

en: Disable use of GLSL
nb: Slå av bruk av GLSL

en: Show source
nb: Vis kildekode

en: Trace performance concerns
nb: Sporing av ytelsesproblemer

en: Tries to highlight sub-optimal Cogl usage.
nb: Prøver å fremheve suboptimal bruk av Cogl.
