Cogl - en to nl translation catalogue (80 entries)

en: Supported debug values:
nl: Ondersteunde debugwaarden:

en: Special debug values:
nl: Speciale debugwaarden:

en: Enables all non-behavioural debug options
nl: Schakelt alle niet-gedrags-debugopties in

en: Additional environment variables:
nl: Extra omgevingsvariabelen:

en: Comma-separated list of GL extensions to pretend are disabled
nl: Door komma’s gescheiden lijst van GL-extensies die als uitgeschakeld behandeld moeten worden

en: Override the GL version that Cogl will assume the driver supports
nl: Overschrijf de GL-versie welke Cogl veronderstelt dat door de driver ondersteund wordt

en: Cogl debugging flags to set
nl: In te schakelen Cogl-debugvlaggen

en: Cogl debugging flags to unset
nl: Uit te schakelen Cogl-debugvlaggen

en: Cogl Options
nl: Cogl-opties

en: Show Cogl options
nl: Cogl-opties tonen

en: Cogl Tracing
nl: Cogl-tracering

en: CoglObject references
nl: CoglObject-verwijzingen

en: Debug ref counting issues for CoglObjects
nl: Debug reftelproblemen voor CoglObjects

en: Trace Texture Slicing
nl: Textuurslicing traceren

en: debug the creation of texture slices
nl: Debug het aanmaken van textuurslices

en: Trace Atlas Textures
nl: Atlas-texturen traceren

en: Debug texture atlas management
nl: Debug het texture-atlas-beheer

en: Trace Blend Strings
nl: Blend-tekenreeksen traceren

en: Debug CoglBlendString parsing
nl: Debug de CoglBlendString-verwerking

en: Trace Journal
nl: Journaal traceren

en: View all the geometry passing through the journal
nl: Bekijk alle geometrie die het journaal passeert

en: Trace Batching
nl: Batching traceren

en: Show how geometry is being batched in the journal
nl: Toon hoe geometrie in het journaal wordt gebatcht

en: Trace matrices
nl: Matrices traceren

en: Trace all matrix manipulation
nl: Traceer alle matrixmanipulatie

en: Trace Misc Drawing
nl: Diverse tekeningen traceren

en: Trace some misc drawing operations
nl: Traceer enkele diverse tekenbewerkingen

en: Trace Pango Renderer
nl: Pango-renderer traceren

en: Trace the Cogl Pango renderer
nl: Traceer de Cogl Pango-renderer

en: Trace CoglTexturePixmap backend
nl: CoglTexturePixmap-back-end traceren

en: Trace the Cogl texture pixmap backend
nl: Traceer de Cogl-textuurpixmapback-end

en: Visualize
nl: Visualiseren

en: Outline rectangles
nl: Rechthoeken omlijnen

en: Add wire outlines for all rectangular geometry
nl: Voeg omlijning toe aan alle rechthoekige geometrie

en: Show wireframes
nl: Draadmodellen tonen

en: Add wire outlines for all geometry
nl: Voeg draadmodellen toe aan alle geometrie

en: Root Cause
nl: Hoofdoorzaak

en: Disable Journal batching
nl: Journaalbatching uitschakelen

en: Disable batching of geometry in the Cogl Journal.
nl: Schakel batching van geometrie in het Cogl-journaal uit.

en: Disable GL Vertex Buffers
nl: GL Vertexbuffers uitschakelen

en: Disable use of OpenGL vertex buffer objects
nl: Schakel gebruik van OpenGL-vertexbufferobjecten uit

en: Disable GL Pixel Buffers
nl: GL Pixelbuffers uitschakelen

en: Disable use of OpenGL pixel buffer objects
nl: Schakel gebruik van OpenGL-pixelbufferobjecten uit

en: Disable software rect transform
nl: Softwarerechthoektransformatie uitschakelen

en: Use the GPU to transform rectangular geometry
nl: Gebruik de GPU om rechthoekige geometrie te transformeren

en: Cogl Specialist
nl: Cogl-specialist

en: Dump atlas images
nl: Atlasafbeeldingen dumpen

en: Dump texture atlas changes to an image file
nl: Dump textuuratlaswijzingen naar een afbeeldingsbestand

en: Disable texture atlasing
nl: Textuuratlassen uitschakelen

en: Disable use of texture atlasing
nl: Schakel gebruik van textuuratlassen uit

en: Disable sharing the texture atlas between text and images
nl: Delen van textuuratlas tussen tekst en afbeeldingen uitschakelen

en: When this is set the glyph cache will always use a separate texture for its atlas. Otherwise it will try to share the atlas with images.
nl: Wanneer dit is ingeschakeld, zal de glyphcache altijd een aparte textuur voor haar atlas gebruiken. Anders zal ze proberen de atlas te delen met afbeeldingen.

en: Disable texturing
nl: Texturen uitschakelen

en: Disable texturing any primitives
nl: Schakel texturen van primitieven uit

en: Disable arbfp
nl: arbfp uitschakelen

en: Disable use of ARB fragment programs
nl: Schakel gebruik van ARB-fragmentprogramma’s uit

en: Disable fixed
nl: Vast uitschakelen

en: Disable use of the fixed function pipeline backend
nl: Schakel gebruik van de vaste functiepipelineback-end uit

en: Disable GLSL
nl: GLSL uitschakelen

en: Disable use of GLSL
nl: Schakel gebruik van GLSL uit

en: Disable blending
nl: Blenden uitschakelen

en: Disable use of blending
nl: Schakel gebruik van blenden uit

en: Disable non-power-of-two textures
nl: Niet-macht-van-twee-texturen uitschakelen

en: Makes Cogl think that the GL driver doesn't support NPOT textures so that it will create sliced textures or textures with waste instead.
nl: Doet Cogl denken dat de GL-driver geen ondersteuning biedt voor NPOT-texturen, zodat het in plaats daarvan geslicete texturen of texturen met verspilling zal aanmaken.

en: Disable software clipping
nl: Software-clippen uitschakelen

en: Disables Cogl's attempts to clip some rectangles in software.
nl: Schakelt pogingen van Cogl om bepaalde rechthoeken in software te clippen uit.

en: Show source
nl: Bron tonen

en: Show generated ARBfp/GLSL source code
nl: Gegenereerde ARBfp/GLSL-broncode tonen

en: Trace some OpenGL
nl: Bepaalde OpenGL traceren

en: Traces some select OpenGL calls
nl: Traceert bepaalde OpenGL-oproepen

en: Trace offscreen support
nl: Offscreen-ondersteuning uitschakelen

en: Debug offscreen support
nl: Debug de offscreen-ondersteuning

en: Disable program caches
nl: Programmacaches uitschakelen

en: Disable fallback caches for arbfp and glsl programs
nl: Schakel terugvalcaches voor arbfp- en glsl-programma’s uit

en: Disable read pixel optimization
nl: Leespixeloptimalisatie uitschakelen

en: Disable optimization for reading 1px for simple scenes of opaque rectangles
nl: Schakel optimalisatie voor lezen van 1px voor eenvoudige scènes van ondoorzichtige rechthoeken uit

en: Trace clipping
nl: Clippen traceren

en: Logs information about how Cogl is implementing clipping
nl: Houdt informatie bij over hoe Cogl clippen implementeert

en: Trace performance concerns
nl: Prestatiezorgen traceren

en: Tries to highlight sub-optimal Cogl usage.
nl: Probeert suboptimaal gebruik van Cogl te benadrukken
