cogl - en to sv translation catalogue (80 entries)

en: Supported debug values:
sv: Felsökningsvärden som stöds:

en: Special debug values:
sv: Speciella felsökningsvärden:

en: Enables all non-behavioural debug options
sv: Aktiverar alla icke-beteendemässiga felsökningsflaggor

en: Additional environment variables:
sv: Extra miljövariabler:

en: Comma-separated list of GL extensions to pretend are disabled
sv: Kommaseparerad lista av GL-tillägg som låtsas vara inaktiverade

en: Override the GL version that Cogl will assume the driver supports
sv: Åsidosätt GL-versionen som Cogl antar att drivrutinen stöder

en: Cogl debugging flags to set
sv: Felsökningsflaggor för Cogl att ställa in

en: Cogl debugging flags to unset
sv: Felsökningsflaggor för Cogl att ta bort

en: Cogl Options
sv: Flaggor för Cogl

en: Show Cogl options
sv: Visa flaggor för Cogl

en: Cogl Tracing
sv: Cogl-spårning

en: CoglObject references
sv: CoglObjekt-referenser

en: Debug ref counting issues for CoglObjects
sv: Felsök referensräkningsfel för CoglObjekt

en: Trace Texture Slicing
sv: Spåra texturskivning

en: debug the creation of texture slices
sv: felsök skapande av texturskivor

en: Trace Atlas Textures
sv: Spåra atlastexturer

en: Debug texture atlas management
sv: Felsök texturatlashantering

en: Trace Blend Strings
sv: Spåra tonade strängar

en: Debug CoglBlendString parsing
sv: Felsök CoglBlendString-tolkning

en: Trace Journal
sv: Spåra journalen

en: View all the geometry passing through the journal
sv: Visa all geometri som passerar genom journalen

en: Trace Batching
sv: Spåra dosering

en: Show how geometry is being batched in the journal
sv: Visa hur geometri doseras i journalen

en: Trace matrices
sv: Spåra matriser

en: Trace all matrix manipulation
sv: Spåra all matrismanipulering

en: Trace Misc Drawing
sv: Spåra diverse uppritning

en: Trace some misc drawing operations
sv: Spåra diverse ritoperationer

en: Trace Pango Renderer
sv: Spåra Pango-renderare

en: Trace the Cogl Pango renderer
sv: Spåra Cogls Pango-renderare

en: Trace CoglTexturePixmap backend
sv: Spåra CoglTexturePixmap-bakände

en: Trace the Cogl texture pixmap backend
sv: Spåra Cogls texturbildsbakände

en: Visualize
sv: Visualisera

en: Outline rectangles
sv: Rama i rektanglar

en: Add wire outlines for all rectangular geometry
sv: Lägg till trådramar för all rektangulär geometri

en: Show wireframes
sv: Visa trådramar

en: Add wire outlines for all geometry
sv: Lägg till trådramar för all geometri

en: Root Cause
sv: Grundorsak

en: Disable Journal batching
sv: Inaktivera journaldosering

en: Disable batching of geometry in the Cogl Journal.
sv: Inaktivera dosering av geometri i Cogl-journalen.

en: Disable GL Vertex Buffers
sv: Inaktivera GL vertexbuffrar

en: Disable use of OpenGL vertex buffer objects
sv: Inaktivera användning av OpenGL vertexbuffertobjekt

en: Disable GL Pixel Buffers
sv: Inaktivera GL pixelbuffrar

en: Disable use of OpenGL pixel buffer objects
sv: Inaktivera användning av OpenGL pixelbuffertobjekt

en: Disable software rect transform
sv: Inaktivera mjukvarurektangeltransform

en: Use the GPU to transform rectangular geometry
sv: Använd grafikprocessorn för att transformera rektangulär geometri

en: Cogl Specialist
sv: Cogl-specialist

en: Dump atlas images
sv: Dumpa atlasbilder

en: Dump texture atlas changes to an image file
sv: Dumpa ändringar av texturatlas till en bildfil

en: Disable texture atlasing
sv: Inaktivera texturatlasning

en: Disable use of texture atlasing
sv: Inaktivera användning av texturatlasning

en: Disable sharing the texture atlas between text and images
sv: Inaktivera delning av texturatlasen mellan text och bilder

en: When this is set the glyph cache will always use a separate texture for its atlas. Otherwise it will try to share the atlas with images.
sv: När denna är inställd så kommer glyfcachen att alltid använda en separat textur för dess atlas. Annars kommer den att försöka att dela atlasen med bilder.

en: Disable texturing
sv: Inaktivera texturering

en: Disable texturing any primitives
sv: Inaktivera texturering av vilka primitiver som helst

en: Disable arbfp
sv: Inaktivera arbfp

en: Disable use of ARB fragment programs
sv: Inaktivera användning av ARB-fragment-program

en: Disable fixed
sv: Inaktivera fast

en: Disable use of the fixed function pipeline backend
sv: Inaktivera användning av den bakänden för den rörledningen med fasta funktioner

en: Disable GLSL
sv: Inaktivera GLSL

en: Disable use of GLSL
sv: Inaktivera användning av GLSL

en: Disable blending
sv: Inaktivera toning

en: Disable use of blending
sv: Inaktivera användning av toning

en: Disable non-power-of-two textures
sv: Inaktivera icke-två-potens-texturer

en: Makes Cogl think that the GL driver doesn't support NPOT textures so that it will create sliced textures or textures with waste instead.
sv: Får Cogl att tro att GL-drivrutinen inte har stöd för NPOT-texturer så att den kommer att skapa skivade texturer eller texturer med slöseri istället.

en: Disable software clipping
sv: Inaktivera mjukvaruklippning

en: Disables Cogl's attempts to clip some rectangles in software.
sv: Inaktivera Cogls försök att klippa vissa rektanglar i programvara.

en: Show source
sv: Visa källkod

en: Show generated ARBfp/GLSL source code
sv: Visa genererad ARBfp/GLSL-källkod

en: Trace some OpenGL
sv: Spåra vissa delar av OpenGL

en: Traces some select OpenGL calls
sv: Spårar vissa OpenGL-anrop

en: Trace offscreen support
sv: Spåra utanförskärmenstöd

en: Debug offscreen support
sv: Felsök utanförskärmenstöd

en: Disable program caches
sv: Inaktivera programcachar

en: Disable fallback caches for arbfp and glsl programs
sv: Inaktivera reservcachar för arbfp- och glsl-program

en: Disable read pixel optimization
sv: Inaktivera pixelläsningsoptimering

en: Disable optimization for reading 1px for simple scenes of opaque rectangles
sv: Inaktivera optimering för läsning av 1px för enkla scener av opaka rektanglar

en: Trace clipping
sv: Spåra klippning

en: Logs information about how Cogl is implementing clipping
sv: Logga information om hur Cogl implementerar klippning

en: Trace performance concerns
sv: Spåra prestandaproblem

en: Tries to highlight sub-optimal Cogl usage.
sv: Försöker att markera suboptimal Cogl-användning.
