kde 49i410 - en to bs translation catalogue (106 entries)

en: Available Profiles
bs: Dostupni profili

en: Color settings
bs: Podešavanja boja

en: Port to kf5
bs: Prebacivanje na kf5

en: From File...
bs: Iz datoteke...

en: Importing Color Profile
bs: Uvoz Profila za Boju

en: Are you sure you want to remove this profile?
bs: Da li ste sigurni da želite ukloniti ovaj profil?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removeProfileBt)
en: Remove Profile
bs: Ukloni Profil

en: Your profile did not match the device kind
bs: Vaš profil se ne poklapa sa vrstom uređaja

en: You do not have any devices registered
bs: Nemate registrovanih uređaja

en: Make sure colord module on kded is running
bs: Osigurajte se da je pokrenut colord modul na kded

en: You do not have any profiles registered
bs: Nemate registrovanih profila

en: Add one by clicking Add Profile button
bs: Dodajte jedan pritiščući na dugme Dodaj Profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, profilesTb)
en: Profiles
bs: Profili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addProfileBt)
en: Add Profile
bs: Dodaj Profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, devicesTb)
en: Devices
bs: Uređaji

en: Yes
bs: Da

en: None
bs: Nijedan

en: Named Colors
bs: Imenovane boje

en: Metadata
bs: Meta podaci

[ctx: device type]
en: Printer
bs: Štampač

[ctx: device type]
en: Display
bs: Prikaži

[ctx: device type]
en: Webcam
bs: Web kamera

[ctx: device type]
en: Scanner
bs: Skener

[ctx: device type]
en: Unknown
bs: Nepoznato

[ctx: device scope]
en: User session
bs: Korisnička sesija

[ctx: device scope]
en: Auto restore
bs: Automatski povrat

[ctx: device scope]
en: System wide
bs: Širom sistema

[ctx: device scope]
en: Unknown
bs: Nepoznato

[ctx: colorspace]
en: Gray
bs: Sivi

en: This device has no profile assigned to it
bs: Ovaj uređaj nema dodijeljen profil

en: Create a color profile for the selected device
bs: Kreiraj profil za boju za izabrani uređaj

en: You need Gnome Color Management installed in order to calibrate devices
bs: Potrebano je imati instaliran Gnome Upravljanje Bojama kako biste kalibrirali uređaje

en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
bs: Mjerni uređaj nije otkriven. Proverite da li je upaljen i ispravno priključen.

en: The measuring instrument does not support printer profiling.
bs: Mjerni uređaj ne podržava profilisanje štampača.

en: The device type is not currently supported.
bs: Vrsta uređaja nije trenutno podržana.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Information
bs: Informacija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Profile type:
bs: Tip profila:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Colorspace:
bs: Prostor boja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Created:
bs: Kreirano:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Version:
bs: Izdanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, makeLabel)
en: Device Manufacturer:
bs: Proizvođač uređaja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelLabel)
en: Device Model:
bs: Model Uređaja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Display correction:
bs: Korekcija prikaza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: White Point:
bs: Bijela Tačka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, licenseLabel)
en: License:
bs: Licenca:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: File size:
bs: Veličina datoteke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Filename:
bs: Ime datoteke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installSystemWideBt)
en: Install System Wide
bs: Instalirati Širom Sistema

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: device name
bs: naziv uređaja

note: i18n: ectx: property (comment), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Printer
bs: Štampač

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Id:
bs: Id.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Scope:
bs: Opseg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Mode:
bs: Režim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Current Profile:
bs: Tekući Profil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calibratePB)
en: Calibrate
bs: Kalibriraj

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, msgWidget)
en: Print Test Page
bs: Štampaj test stranicu

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, msgWidget)
en: Clean Print Heads
bs: Očisti glave štampača

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, msgWidget)
en: Print Self Test Page
bs: Štampaj Stranicu za Samo testiranje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KMessageWidget, msgWidget)
en: Print Self-Test Page
bs: Štampaj Stranicu za Samo-testiranje

[ctx: colorspace]
en: Default RGB
bs: Zadani "RGB"

[ctx: colorspace]
en: Default CMYK
bs: Zadani CMYK

[ctx: colorspace]
en: Default Gray
bs: Zadana siva

en: file too small
bs: datoteka suviše mala

en: not an ICC profile
bs: nije ICC profil

[ctx: colorspace]
en: Unknown
bs: Nepoznata

en: Missing description
bs: Fali opis

[ctx: profile kind]
en: Input device
bs: Ulazni uređaj

[ctx: profile kind]
en: Display device
bs: Uređaj za prikaz

[ctx: profile kind]
en: Output device
bs: Izlazni uređaj

[ctx: profile kind]
en: Devicelink
bs: Poveznica uređaja

[ctx: profile kind]
en: Colorspace conversion
bs: Konverzija prostora boja

[ctx: profile kind]
en: Abstract
bs: Apstraktni

[ctx: profile kind]
en: Named color
bs: Imenovana boja

[ctx: profile kind]
en: Unknown
bs: Nepoznata

en: Default: %1
bs: Zadano: %1

en: Colorspace: %1
bs: Prostor boje: %1

en: Test profile: %1
bs: Testni profil: %1

en: Standard space
bs: Standardni prostor

en: Display checksum
bs: Prikaz checksum

en: Display model
bs: Prikaži model

en: Display serial number
bs: Prikaži serijski broj

en: Display PNPID
bs: Prikaži PNPID

en: Display vendor
bs: Prikaži prodavača

en: File checksum
bs: Datoteka checksum

en: Framework product
bs: Okvir produkta

en: Framework program
bs: Okvir programa

en: Framework version
bs: Okvir verzije

en: Data source type
bs: Tip izvora podataka

en: Mapping format
bs: Mapiranje formata

en: Mapping qualifier
bs: Mapiranje oznake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Meta data is additional information stored in the profile for programs to use.
bs: Meta podaci su dodatne informacije spašene u profilu za korištenje programa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Named colors are specific colors defined in the profile
bs: Imenovane boje su specifične boje definirane u profilu

en: Description: %1
bs: Opis: %1

en: Copyright: %1
bs: Autorsko pravo: %1

en: ICC Profile Installer
bs: Instaler ICC profila

en: An application to install ICC profiles
bs: Aplikacija za instaliranje ICC profila

en: Do not prompt the user if he wants to install
bs: Ne dozivati korisnika ukoliko želi da instalira

en: Color profile to install
bs: Profil za boju koji će se instalirati

en: Failed to parse file: %1
bs: Nije uspjela analiza datoteke: %1

en: Failed to open ICC profile
bs: Nije uspjelo otvaranje ICC profila

en: Color profile is already imported
bs: Boja profila je već uvezena

en: ICC Profile Importer
bs: Uvoznik ICC Profila

en: ICC profile already installed system-wide
bs: ICC profil je već instaliran širom sistema

en: Would you like to import the color profile?
bs: Da li želite uvesti profil za boju?

en: Failed to import color profile: color profile is already imported
bs: Nije uspio uvoz profila za boju: profil za boju je već uvezen

en: Failed to import color profile: could not copy the file
bs: Nije uspio uvoz profila za boju: nije bilo moguće kopirati datoteku
