colord-kde - en to id translation catalogue (62 entries)

en: Port to kf5
id: Porta ke kf5

en: Importing Color Profile
id: Mengimpor Profil Warna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, profilesTb)
en: Profiles
id: Profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, devicesTb)
en: Devices
id: Perangkat

[ctx: device type]
en: Printer
id: Pencetak

[ctx: device type]
en: Display
id: Layar

[ctx: device type]
en: Webcam
id: Kamera Web

[ctx: device type]
en: Scanner
id: Pemindai

[ctx: device type]
en: Unknown
id: Tidak diketahui

[ctx: device scope]
en: User session
id: Sesi pengguna

[ctx: device scope]
en: Auto restore
id: Pemulihan otomatis

[ctx: device scope]
en: System wide
id: Seluruh sistem

[ctx: device scope]
en: Unknown
id: Tidak diketahui

[ctx: colorspace]
en: Gray
id: Abu-abu

en: This device has no profile assigned to it
id: Perangkat ini tidak memiliki profil yang diberikan

en: The measuring instrument does not support printer profiling.
id: Instrumen pengukuran tidak mendukung pembuatan profil pencetak.

[ctx: colorspace]
en: Default RGB
id: RGB Bawaan

[ctx: colorspace]
en: Default CMYK
id: CMYK Bawaan

[ctx: colorspace]
en: Default Gray
id: Abu-abu Bawaan

en: file too small
id: berkas terlalu kecil

en: not an ICC profile
id: bukan profil ICC

[ctx: colorspace]
en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Missing description
id: Deskripsi tidak ada

[ctx: profile kind]
en: Input device
id: Perangkat masukan

[ctx: profile kind]
en: Display device
id: Perangkat layar

[ctx: profile kind]
en: Output device
id: Perangkat keluaran

[ctx: profile kind]
en: Devicelink
id: Tautan perangkat

[ctx: profile kind]
en: Colorspace conversion
id: Konversi ruang warna

[ctx: profile kind]
en: Abstract
id: Abstrak

[ctx: profile kind]
en: Named color
id: Warna ternama

[ctx: profile kind]
en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Default: %1
id: Bawaan: %1

en: Colorspace: %1
id: Ruang warna: %1

en: Test profile: %1
id: Profil uji coba: %1

en: Standard space
id: Ruang standar

en: Display checksum
id: Tampilkan checksum

en: Display model
id: Tampilkan model

en: Display serial number
id: Tampilkan nomor serial

en: Display PNPID
id: Tampilkan PNPID

en: Display vendor
id: Tampilkan penyedia

en: File checksum
id: Checksum berkas

en: Framework product
id: Produk kerangka kerja

en: Framework program
id: Program kerangka kerja

en: Framework version
id: Versi kerangka kerja

en: Data source type
id: Jenis sumber data

en: Mapping format
id: Format pemetaan

en: Mapping qualifier
id: Kualifikasi pemetaan

en: Description: %1
id: Deskripsi: %1

en: Copyright: %1
id: Hak cipta: %1

en: ICC Profile Installer
id: Pemasang Profil ICC

en: An application to install ICC profiles
id: Sebuah aplikasi untuk memasang profil ICC

en: Do not prompt the user if he wants to install
id: Jangan beri tahu pengguna jika ia ingin memasang

en: Color profile to install
id: Profil warna untuk dipasang

en: Failed to parse file: %1
id: Gagal mengurai berkas: %1

en: Failed to open ICC profile
id: Gagal membuka profil ICC

en: Color profile is already imported
id: Profil warna sudah diimpor

en: ICC Profile Importer
id: Pengimpor Profil ICC

en: ICC profile already installed system-wide
id: Profil ICC sudah dipasang di seluruh sistem

en: Would you like to import the color profile?
id: Apakah Anda ingin mengimpor profil warna?

en: import
id: impor

en: Failed to import color profile: color profile is already imported
id: Gagal mengimpor profil warna: profil warna sudah diimpor

en: Failed to import color profile: could not copy the file
id: Gagal mengimpor profil warna: tidak dapat menyalin berkas
