colord-kde - en to nn translation catalogue (108 entries)

en: Available Profiles
nn: Tilgjengelege profilar

en: Color settings
nn: Fargeinnstillingar

en: (C) 2012-2016 Daniel Nicoletti
nn: © 2012–2016 Daniel Nicoletti

en: Port to kf5
nn: Porting til KF5

en: From File...
nn: Frå fil …

en: Importing Color Profile
nn: Importerer fargeprofilar

en: Are you sure you want to remove this profile?
nn: Er du sikker på at du vil fjerna profilen?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removeProfileBt)
en: Remove Profile
nn: Fjern profil

en: Your profile did not match the device kind
nn: Profilen er ikkje i samsvar med typen eining

en: You do not have any devices registered
nn: Du har ikkje nokon registrerte einingar

en: Make sure colord module on kded is running
nn: Sjå til at colord-modulen på kded køyrer

en: You do not have any profiles registered
nn: Du har ikkje nokon registrerte profilar

en: Add one by clicking Add Profile button
nn: Trykk «Legg til profil» for å leggja til ein ny profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, profilesTb)
en: Profiles
nn: Profilar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addProfileBt)
en: Add Profile
nn: Legg til profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, devicesTb)
en: Devices
nn: Einingar

en: Yes
nn: Ja

en: None
nn: Ingen

en: Named Colors
nn: Namngjevne fargar

[ctx: device type]
en: Printer
nn: Skrivar

[ctx: device type]
en: Display
nn: Skjerm

[ctx: device type]
en: Webcam
nn: Nettkamera

[ctx: device type]
en: Scanner
nn: Skannar

[ctx: device type]
en: Unknown
nn: Ukjend

[ctx: device scope]
en: User session
nn: Brukarøkt

[ctx: device scope]
en: Auto restore
nn: Autogjenopprett

[ctx: device scope]
en: System wide
nn: Globalt

[ctx: device scope]
en: Unknown
nn: Ukjend

[ctx: colorspace]
en: Gray
nn: Grå

en: This device has no profile assigned to it
nn: Eininga har ikkje nokon profilar tildelt

en: Create a color profile for the selected device
nn: Lag fargeprofil for den valde eininga

en: You need Gnome Color Management installed in order to calibrate devices
nn: Du må ha Gnome Color Management installert for å kunna kalibrera einingar

en: The measuring instrument is not detected. Please check it is turned on and correctly connected.
nn: Fann ikkje noko måleinstrument. Sjå til at dette er slått på og kopla til.

en: The measuring instrument does not support printer profiling.
nn: Måleinstrumentet støttar ikkje profilering av skrivarar.

en: The device type is not currently supported.
nn: Einingstypen er førebels ikkje støtta.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Information
nn: Informasjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Profile type:
nn: Profiltype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Colorspace:
nn: Fargerom:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Created:
nn: Oppretta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Version:
nn: Versjon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, makeLabel)
en: Device Manufacturer:
nn: Produsent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modelLabel)
en: Device Model:
nn: Modell:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Display correction:
nn: Skjermkorrigering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: White Point:
nn: Kvitpunkt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, licenseLabel)
en: License:
nn: Lisens:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: File size:
nn: Filstorleik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Filename:
nn: Filnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installSystemWideBt)
en: Install System Wide
nn: Installer globalt

note: i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: device name
nn: einingsnamn

note: i18n: ectx: property (comment), widget (KTitleWidget, ktitlewidget)
en: Printer
nn: Skrivar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Id:
nn: ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Scope:
nn: Verkeområde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Mode:
nn: Modus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Current Profile:
nn: Gjeldande profil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calibratePB)
en: Calibrate
nn: Kalibrer

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, msgWidget)
en: Print Test Page
nn: Skriv ut testside

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, msgWidget)
en: Clean Print Heads
nn: Rens skrivarhovud

note: i18n: ectx: property (text), widget (KMessageWidget, msgWidget)
en: Print Self Test Page
nn: Skriv ut sjølvtestside

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KMessageWidget, msgWidget)
en: Print Self-Test Page
nn: Skriv ut sjølvtestside

[ctx: colorspace]
en: Default RGB
nn: Standard-RGB

[ctx: colorspace]
en: Default CMYK
nn: Standard-CMYK

[ctx: colorspace]
en: Default Gray
nn: Standard-grå

en: file too small
nn: fila er for lita

en: not an ICC profile
nn: ikkje ein ICC-profil

[ctx: colorspace]
en: Unknown
nn: Ukjend

en: Missing description
nn: Manglar skildring

[ctx: profile kind]
en: Input device
nn: Inneining

[ctx: profile kind]
en: Display device
nn: Visingseining

[ctx: profile kind]
en: Output device
nn: Uteining

[ctx: profile kind]
en: Devicelink
nn: Einingslenkje

[ctx: profile kind]
en: Colorspace conversion
nn: Fargerom-konvertering

[ctx: profile kind]
en: Abstract
nn: Samandrag

[ctx: profile kind]
en: Named color
nn: Namngjeven farge

[ctx: profile kind]
en: Unknown
nn: Ukjend

en: Default: %1
nn: Standard: %1

en: Colorspace: %1
nn: Fargerom: %1

en: Test profile: %1
nn: Testprofil: %1

en: Standard space
nn: Standardrom

en: Display checksum
nn: Vis sjekksum

en: Display model
nn: Vis modell

en: Display serial number
nn: Vis serienummer

en: Display PNPID
nn: Vis PNPID

en: Display vendor
nn: Vis produsent

en: File checksum
nn: Sjekksum for profil

en: Framework product
nn: Rammeverk-produkt

en: Framework program
nn: Rammeverk-program

en: Framework version
nn: Rammeverk-versjon

en: Data source type
nn: Type datakjelde

en: Mapping format
nn: Avbildingsformat

en: Mapping qualifier
nn: Avbildingskvalifikator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Meta data is additional information stored in the profile for programs to use.
nn: Metadata er ekstrainformasjon som er lagra i profilen for bruk av program.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Named colors are specific colors defined in the profile
nn: Namnegjevne fargar er særskilde fargar definerte i profilen

en: Description: %1
nn: Skildring: %1

en: Copyright: %1
nn: Opphavsrett: %1

en: ICC Profile Installer
nn: Installeringsprogram for ICC-profilar

en: An application to install ICC profiles
nn: Eit program for installering av ICC-profilar

en: (C) 2008-2016 Daniel Nicoletti
nn: © 2008–2016 Daniel Nicoletti

en: Do not prompt the user if he wants to install
nn: Ikkje spør brukaren om hen vil installera

en: Color profile to install
nn: Fargeprofil som skal installerast

en: Failed to parse file: %1
nn: Klarte ikkje tolka fila: %1

en: Failed to open ICC profile
nn: Klarte ikkje opna ICC-profil

en: Color profile is already imported
nn: Fargeprofilen er alt installert

en: ICC Profile Importer
nn: Importering av ICC-profil

en: ICC profile already installed system-wide
nn: ICC-profilen er alt installert globalt

en: Would you like to import the color profile?
nn: Vil du importera fargeprofilen?

en: import
nn: importer

en: Failed to import color profile: color profile is already imported
nn: Klarte ikkje importera fargeprofil: han er alt importert

en: Failed to import color profile: could not copy the file
nn: Klarte ikkje importera fargeprofil: klarte ikkje kopiera fila
