colord - en to eu translation catalogue (55 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Profile to create
eu: Sortuko den profila

en: Command not found, valid commands are:
eu: Ez da komandoa aurkitu, komando baliogarriak hurrengoak dira:

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
eu: Erakutsi arazketa-informazio gehigarria

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear any metadata in the profile
eu: Garbitu profileko metadatu guztiak

note: TRANSLATORS: command description
en: Initialize any metadata for the profile
eu: Hasieratu profileko metadatu guztiak

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the copyright string
eu: Copyright katea ezartzen du

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the description string
eu: Deskribapen-katea ezartzen du

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the manufacturer string
eu: Fabrikatzailearen katea ezartzen du

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the model string
eu: Modeloaren katea ezartzen du

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
eu: Kolore-kudeaketa

note: TRANSLATORS: profile owner TRANSLATORS: profile UID
en: Owner
eu: Jabea

note: TRANSLATORS: the internal DBus path
en: Object Path
eu: Objektuaren bidea

note: TRANSLATORS: the profile format, e.g. * ColorModel.OutputMode.OutputResolution TRANSLATORS: the device format, e.g.
en: Format
eu: Formatua

note: TRANSLATORS: the profile title, e.g. * "ColorMunki, HP Deskjet d1300 Series"
en: Title
eu: Izenburua

note: TRANSLATORS: the profile type, e.g. 'output' TRANSLATORS: the device type, e.g. "printer" TRANSLATORS: the sensor type, e.g. 'output'
en: Type
eu: Mota

note: TRANSLATORS: the profile colorspace, e.g. 'rgb' TRANSLATORS: the device colorspace, e.g. "rgb"
en: Colorspace
eu: Kolore-espazioa

note: TRANSLATORS: if the profile has a Video Card Gamma Table lookup
en: Gamma Table
eu: Gamma-taula

note: TRANSLATORS: profile filename
en: Filename
eu: Fitxategi-izena

note: TRANSLATORS: profile identifier
en: Profile ID
eu: Profilaren IDa

note: TRANSLATORS: the metadata for the device TRANSLATORS: the metadata for the sensor
en: Metadata
eu: Metadatua

en: Warning
eu: Abisua

note: TRANSLATORS: this is the time the device was registered * with colord, and probably is the same as the system startup * unless the device has been explicitly saved in the database
en: Created
eu: Sortua

note: TRANSLATORS: this is the time of the last calibration or when * the manufacturer-provided profile was assigned by the user
en: Modified
eu: Aldatua

note: TRANSLATORS: the device enabled state
en: Enabled
eu: Gaituta

note: TRANSLATORS: if the device is embedded into the computer and * cannot be removed
en: Embedded
eu: Kapsulatua

note: TRANSLATORS: the device model TRANSLATORS: sensor model
en: Model
eu: Modeloa

note: TRANSLATORS: the device vendor TRANSLATORS: sensor vendor
en: Vendor
eu: Hornitzailea

note: TRANSLATORS: the device identifier
en: Device ID
eu: Gailuaren IDa

note: TRANSLATORS: the profile for the device
en: Profile
eu: Profila

note: TRANSLATORS: this is a desktop printer
en: Printer
eu: Inprimagailua

note: TRANSLATORS: a beamer used for presentations
en: Projector
eu: Proiektorea

note: TRANSLATORS: the sensor can get a reading of the * ambient light level
en: Ambient
eu: Giroa

note: TRANSLATORS: this is the sensor capability
en: Spectral
eu: Espektrala

note: TRANSLATORS: this is the display technology, * where LCD stands for 'Liquid Crystal Display'
en: LCD Generic
eu: LCD generikoa

note: TRANSLATORS: this is the display technology where * LED stands for 'Light Emitted Diode'
en: LED Generic
eu: LED generikoa

note: TRANSLATORS: the sensor state, e.g. 'idle'
en: State
eu: Egoera

note: TRANSLATORS: sensor serial
en: Serial number
eu: Serie-zenbakia

note: TRANSLATORS: the options for the sensor
en: Options
eu: Aukerak

note: TRANSLATORS: if the sensor is locked
en: Locked
eu: Blokeatua

note: TRANSLATORS: this is the sensor title
en: Sensor
eu: Sentsorea

en: Color
eu: Kolorea

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a device
eu: Sortu gailua

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a profile by filename
eu: Bilatu profila fitxategi-izenaren bidez

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a profile
eu: Sortu profila

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a device
eu: Gailua ezabatzen du

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a profile
eu: Profila ezabatzen du

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
eu: Erakutsi fitxategi guztien arazketa-informazioa

en: Debugging Options
eu: Arazketa-aukerak

en: Show debugging options
eu: Erakutsi arazketa-aukerak

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add profiles
en: Create a color profile
eu: Sortu kolore-profila

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify profiles
en: Modify a color profile
eu: Aldatu kolore-profila

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to use the colorimeter device.
en: Use color sensor
eu: Erabili kolore-sentsorea

en: Authentication is required to use the color sensor
eu: Autentifikazioa behar da kolore-sentsorea erabiltzeko

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
eu: Irten atzerapen txiki baten ondoren

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
eu: Irten motorra kargatu ondoren
