colord - en to fr translation catalogue (143 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Profile to create
fr: Profil à créer

note: TRANSLATORS: program name
en: ICC profile creation program
fr: Programme de création de profil ICC

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
fr: L’analyse des arguments a échoué

note: TRANSLATORS: the user forgot to use -o
en: No output filename specified
fr: Pas de fichier de sortie spécifié

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
fr: Alias de %s

en: Command not found, valid commands are:
fr: Commande introuvable. Les commandes valides sont :

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
fr: Plus d’informations de débogage

note: TRANSLATORS: command line option
en: The locale to use when setting localized text
fr: La langue à utiliser lors du paramétrage des langues

note: TRANSLATORS: command description
en: Generate the VCGT calibration of a given size
fr: Générer la calibration VCGT d'une taille donnée

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear any metadata in the profile
fr: Effacer toutes les métadonnées du profil

note: TRANSLATORS: command description
en: Initialize any metadata for the profile
fr: Initialiser les métadonnées du profil

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a metadata item to the profile
fr: Ajouter une métadonnée au profil

note: TRANSLATORS: command description
en: Remove a metadata item from the profile
fr: Enlever une métadonnée au profil

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the copyright string
fr: Définir le copyright

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the description string
fr: Définir la description

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the manufacturer string
fr: Définir le fabricant

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the model string
fr: Définir le modèle

note: TRANSLATORS: command description
en: Automatically fix metadata in the profile
fr: Réparer automatiquement les métadonnées du profil

note: TRANSLATORS: command description
en: Set the ICC profile version
fr: Définir la version du profil ICC

note: TRANSLATORS: command description
en: Export the tag data
fr: Exporter les données de balises

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
fr: Gestion des couleurs

note: TRANSLATORS: program name
en: ICC profile dump program
fr: Programme d'exportation de profil ICC

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a CMF from CSV data
fr: Créer un CMF à partir de données CSV

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a spectrum from CSV data
fr: Créer un spectre à partir de données CSV

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a CCMX from reference and measurement data
fr: Créer un CCMX à partir de données de référence et de mesures

note: TRANSLATORS: this is the profile creation date strftime format
en: %B %e %Y, %I:%M:%S %p
fr: %e %B %Y, %H:%M:%S

note: TRANSLATORS: profile owner TRANSLATORS: profile UID
en: Owner
fr: Propriétaire

note: TRANSLATORS: the internal DBus path
en: Object Path
fr: Chemin d'objet

note: TRANSLATORS: the profile title, e.g. * "ColorMunki, HP Deskjet d1300 Series"
en: Title
fr: Titre

note: TRANSLATORS: the profile qualifier, e.g. RGB.Plain.300dpi
en: Qualifier
fr: Identifiant

note: TRANSLATORS: the profile colorspace, e.g. 'rgb' TRANSLATORS: the device colorspace, e.g. "rgb"
en: Colorspace
fr: Espace de couleur

note: TRANSLATORS: the object scope, e.g. temp, disk, etc
en: Scope
fr: Portée

note: TRANSLATORS: if the profile has a Video Card Gamma Table lookup
en: Gamma Table
fr: Tableau gamma

note: TRANSLATORS: if the profile is installed for all users
en: System Wide
fr: Pour tout le système

note: TRANSLATORS: profile filename
en: Filename
fr: Nom du fichier

note: TRANSLATORS: profile identifier
en: Profile ID
fr: ID de profil

note: TRANSLATORS: the metadata for the device TRANSLATORS: the metadata for the sensor
en: Metadata
fr: Métadonnées

en: Warning
fr: Attention

note: TRANSLATORS: this is the time the device was registered * with colord, and probably is the same as the system startup * unless the device has been explicitly saved in the database
en: Created
fr: Créé

note: TRANSLATORS: this is the time of the last calibration or when * the manufacturer-provided profile was assigned by the user
en: Modified
fr: Modifié

note: TRANSLATORS: the device enabled state
en: Enabled
fr: Activé

note: TRANSLATORS: if the device is embedded into the computer and * cannot be removed
en: Embedded
fr: Embarqué

note: TRANSLATORS: the device model TRANSLATORS: sensor model
en: Model
fr: Modèle

note: TRANSLATORS: the device vendor TRANSLATORS: sensor vendor
en: Vendor
fr: Vendeur

en: Inhibitors
fr: Inhibiteurs

note: TRANSLATORS: the device serial number
en: Serial
fr: Numéro de série

note: TRANSLATORS: the device seat identifier, where a seat is * defined as a monitor, keyboard and mouse. * For instance, in a public library one central computer can * have 3 keyboards, 3 displays and 3 mice plugged in and with * systemd these can be setup as three independent seats with * different ses
en: Seat
fr: Poste

note: TRANSLATORS: the device identifier
en: Device ID
fr: ID de périphérique

note: TRANSLATORS: the profile for the device
en: Profile
fr: Profil

note: TRANSLATORS: this is a desktop printer
en: Printer
fr: Imprimante

note: TRANSLATORS: a beamer used for presentations
en: Projector
fr: Vidéo-projecteur

note: TRANSLATORS: the sensor can get a reading of the * ambient light level
en: Ambient
fr: Ambiance

note: TRANSLATORS: this is the display technology
en: Calibration
fr: Calibrage

note: TRANSLATORS: this is the display technology, * where LCD stands for 'Liquid Crystal Display'
en: LCD Generic
fr: LCD générique

note: TRANSLATORS: this is the display technology where * LED stands for 'Light Emitted Diode'
en: LED Generic
fr: LED générique

note: TRANSLATORS: this is the display technology where * RGB stands for 'Red Green Blue' and LED stands for * 'Light Emitted Diode'
en: LCD RGB LED
fr: LCD RVB LED

note: TRANSLATORS: this is the display technology, where * wide gamut means the display primaries are much * better than normal consumer monitors
en: Wide Gamut LCD CCFL
fr: LCD CCFL à gamut étendu

note: TRANSLATORS: this is the display technology
en: Wide Gamut LCD RGB LED
fr: LCD RVB LED à gamut étendu

note: TRANSLATORS: this is the display technology, where * white means the color of the backlight, i.e. not * RGB LED
en: LCD White LED
fr: LCD LED blanc

note: TRANSLATORS: this an unknown display technology
en: Unknown
fr: Inconnu

note: TRANSLATORS: the sensor state, e.g. 'idle'
en: State
fr: État

note: TRANSLATORS: sensor serial
en: Serial number
fr: Numéro de série

note: TRANSLATORS: sensor identifier
en: Sensor ID
fr: Identifiant du capteur

note: TRANSLATORS: if the sensor has a colord native driver
en: Native
fr: Natif

note: TRANSLATORS: if the sensor is locked
en: Locked
fr: Verrouillé

note: TRANSLATORS: if the sensor supports calibrating different * display types, e.g. LCD, LED, Projector
en: Capabilities
fr: Possibilités

en: There are no supported sensors attached
fr: Aucun capteur supporté détecté

note: TRANSLATORS: this is the sensor title
en: Sensor
fr: Capteur

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the calibrate position and press enter.
fr: Placer l’appareil en position d'étalonnage et appuyer sur Entrée.

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the surface position and press enter.
fr: Placer l'appareil en position surface et appuyer sur Entrée

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Put the device in a dark place and press enter.
fr: Placez l’appareil dans un endroit sombre et cliquez sur entrée.

en: Put the device on the color to be measured and press enter.
fr: Placez l’appareil sur la couleur à mesurer et appuyez sur entrée.

en: Color
fr: Couleur

note: TRANSLATORS: sensor can't do this
en: No spectral capability
fr: Pas de capacité spectrale

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show client and daemon versions
fr: Montrer les versions du client et du démon

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the value without any header
fr: Montrer la valeur sans en-tête

note: TRANSLATORS: command line option
en: Filter object properties when displaying
fr: Filtrer les propriétés d'objets lors de l'affichage

note: TRANSLATORS: command description
en: Dump all debug data to a file
fr: Exporter toutes les données de débogage dans un fichier

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the color managed devices
fr: Récupère tous les périphériques avec gestion de couleurs

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the color managed devices of a specific kind
fr: Récupère tous les périphériques avec gestion de couleurs, d'un certain type

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color profiles
fr: Récupère tous les profils de couleurs disponibles

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color sensors
fr: Récupère tous les capteurs de couleurs disponibles

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets a reading from a sensor
fr: Lit une valeur depuis le capteur

note: TRANSLATORS: command description
en: Locks the color sensor
fr: Bloque le capteur de couleur

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets one or more sensor options
fr: Définit une ou plusieurs options du capteur

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a device
fr: Crée un appareil

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a device from the device ID
fr: Cherche un appareil par son identifiant

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a device with a given property value
fr: Cherche un appareil avec une valeur donnée d'une propriété

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a profile from the profile ID
fr: Cherche un profil par son identifiant

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a profile by filename
fr: Chercher un profil par nom du fichier

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a profile
fr: Crée un profil

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a profile to a device that already exists
fr: Ajoute un profil à un périphérique déjà défini

note: TRANSLATORS: command description
en: Makes a profile default for a device
fr: Créer un profil par défaut pour un périphérique

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a device
fr: Supprime un appareil

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a profile
fr: Supprime un profil

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device model
fr: Définir le modèle du périphérique

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables or disables the device
fr: Active ou désactive l’appareil

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the default profile for a device
fr: Récupérer le profil par défaut d'un périphérique

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device vendor
fr: Définir le vendeur du périphérique

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device serial
fr: Définir le numéro de série du périphérique

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device kind
fr: Définir le type du périphérique

note: TRANSLATORS: command description
en: Inhibits color profiles for this device
fr: Désactive les profils de couleur pour cet appareil

note: TRANSLATORS: command description
en: Import a profile and install it for the user
fr: Importe un profil et l'installe pour l'utilisateur

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to colord:
fr: Aucune connexion à colord :

en: Client version:
fr: Version du client :

en: Daemon version:
fr: Version du démon :

en: System vendor:
fr: Fabricant du système :

en: System model:
fr: Modèle du système :

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
fr: Montrer les informations de débogage pour tous les fichiers

en: Debugging Options
fr: Options de débogage

en: Show debugging options
fr: Montrer les options de débogage

en: Default gamma for the display
fr: Valeur par défaut de gamma pour l'affichage

en: The default target gamma value for the display. Common values are 1.8, 2.2 and 2.4.
fr: La valeur gamma cible par défaut. Les valeurs usuelles sont 1.8, 2.2 et 2.4.

en: Compatible with Adobe RGB (1998)
fr: Compatible avec Adobe RVB (1998)

en: This profile is free of known copyright restrictions
fr: Ce profil est libre de restrictions connues de droits d'auteurs

en: Blue
fr: Bleue

en: Crayon Colors
fr: Couleurs crayon

note: TRANSLATORS: studio recording means 'shows you'll see on TV'
en: This is the current standard used by North America and Japan for studio recording. You should only use this profile to encode or decode video.
fr: Ceci est le standard actuellement utilisé en Amérique du nord et au Japon par les studios d’enregistrement. Vous ne devriez l’utiliser que pour encoder et décoder des vidéos.

en: Swapped Red and Green
fr: Rouge et vert inversés

note: TRANSLATORS: channels refer to the RGB values in an image
en: This test profile swaps the red and green channels and is useful as a visual check that profiles are being applied correctly. If this profile is applied twice, the image looks unchanged.
fr: Ce profil de test échange les canaux rouges et verts. Il permet de vérifier visuellement que les profils sont appliqués correctement. Si ce profil est appliqué deux fois, l’image n’est pas modifiée.

note: TRANSLATORS: 'Adobe Systems' is a trademark, don't translate that
en: This editing space was designed by Adobe Systems to capture many more colors than Adobe RGB. This profile is used to print to devices such as film recorders and can define many colors that cannot be displayed on a computer screen. Unless you are working with 16 bits per channel precision, you may see color banding when editing images.
fr: Cet espace d'édition a été conçu par Adobe Systems pour ?? bien plus de couleurs que Adobe RGB. Ce profil est utilisé pour des appareils de transfert sur pellicule et définit de nombreuses couleurs qui ne peuvent être affichées sur un écran d'ordinateur. À moins de travailler avec une profondeur de 16bits par canal, un effet de postérisation peut apparaître lors de l'édition d'images.

en: X11 Colors
fr: Couleurs X11

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add devices
en: Create a color managed device
fr: Créer un périphérique avec gestion de couleurs

en: Authentication is required to create a color managed device
fr: Il est nécessaire de s'authentifier pour créer un périphérique avec gestion de couleurs

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add profiles
en: Create a color profile
fr: Créer un profil de couleur

en: Authentication is required to create a color profile
fr: Il est nécessaire de s’authentifier pour créer un profil de couleur

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete devices
en: Remove a color managed device
fr: Supprimer un périphérique avec gestion de couleurs

en: Authentication is required to remove a color managed device
fr: Il est nécessaire de s'authentifier pour supprimer un périphérique

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete profiles
en: Remove a color profile
fr: Supprimer un profil de couleur

en: Authentication is required to remove a color profile
fr: Il est nécessaire de s’authentifier pour supprimer un profil de couleur

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify devices
en: Modify color settings for a device
fr: Modifier les paramètres de couleur d’un appareil

en: Authentication is required to modify the color settings for a device
fr: Il est nécessaire de s’authentifier pour modifier les paramètres de couleur d’un appareil

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify profiles
en: Modify a color profile
fr: Modifier un profil de couleur

en: Authentication is required to modify a color profile
fr: Il est nécessaire de s’authentifier pour modifier un profil de couleur

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install files system wide to apply color profiles for sessions that have not explicitly chosen profiles to apply. - This should not be set to 'yes' as unprivileged users could then set a profile set to all-white or all-black and thus make the 
en: Install system color profiles
fr: Installer le profil de couleur du système

en: Authentication is required to install the color profile for all users
fr: Il est nécessaire de s’authentifier pour installer le profil de couleur chez tous les utilisateurs

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to profile devices.
en: Inhibit color profile selection
fr: Empêcher la sélection du profil de couleur

en: Authentication is required to disable profile matching for a device
fr: Il est nécessaire de s’authentifier pour désactiver la détection de profil pour un périphérique

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to use the colorimeter device.
en: Use color sensor
fr: Utiliser le capteur de couleur

en: Authentication is required to use the color sensor
fr: Il est nécessaire de s’authentifier pour utiliser le capteur de couleur

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
fr: Quitter après un court délai

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Create a dummy sensor for testing
fr: Créer un capteur fictif pour test

en: Color Management D-Bus Service
fr: Service D-Bus de gestion de couleurs
