colord - en to gl translation catalogue (148 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Profile to create
gl: Perfíl a crear

note: TRANSLATORS: program name
en: ICC profile creation program
gl: Programa de creación de perfiles ICC

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
gl: Produciuse un fallo ao analizar os argumentos

note: TRANSLATORS: the user forgot to use -o
en: No output filename specified
gl: Non se especifiouc ningún nome de ficheiro de saída

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
gl: Alias a %s

en: Command not found, valid commands are:
gl: Non foi posíbel atopar a orde, as ordes válidas son:

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
gl: Mostrar información de depuración adicional

note: TRANSLATORS: command line option
en: The locale to use when setting localized text
gl: O locale a usar ao configurar o texto localizado

note: TRANSLATORS: command description
en: Generate the VCGT calibration of a given size
gl: Xerar a calibración VCGT para o tamaño fornecido

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear any metadata in the profile
gl: Limpar todos os metadatos no perfíl

note: TRANSLATORS: command description
en: Initialize any metadata for the profile
gl: Inicializar calquera metadato do perfíl

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a metadata item to the profile
gl: Engadir un elemento dos metadatos no perfíl

note: TRANSLATORS: command description
en: Remove a metadata item from the profile
gl: Eliminar un elemento dos metadatos no perfíl

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the copyright string
gl: Estabelece a cadea de copyright

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the description string
gl: Estabelece a cadea de descrición

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the manufacturer string
gl: Estabelece a cadea de fabricante

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the model string
gl: Estabelece a cadea de modelo

note: TRANSLATORS: command description
en: Automatically fix metadata in the profile
gl: Arranxa automaticamente os metadatos no perfíl

note: TRANSLATORS: command description
en: Set the ICC profile version
gl: Estabelecer a versión do perfíl ICC

note: TRANSLATORS: command description
en: Export the tag data
gl: Exportar os datos da etiqueta

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
gl: Xestión de cor

note: TRANSLATORS: program name
en: ICC profile dump program
gl: Programa de volcado de perfíl ICC

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a CMF from CSV data
gl: Crear un CMF desde datos CSV

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a spectrum from CSV data
gl: Crear un espectro desde datos CSV

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a CCMX from reference and measurement data
gl: Crear un CCMX desde os datos de referencia e medida

note: TRANSLATORS: this is the profile creation date strftime format
en: %B %e %Y, %I:%M:%S %p
gl: %e de %B de %Y, %I:%M:%S %p

note: TRANSLATORS: profile owner TRANSLATORS: profile UID
en: Owner
gl: Propietario

note: TRANSLATORS: the internal DBus path
en: Object Path
gl: Ruta do obxecto

note: TRANSLATORS: the profile format, e.g. * ColorModel.OutputMode.OutputResolution TRANSLATORS: the device format, e.g.
en: Format
gl: Formato

note: TRANSLATORS: the profile title, e.g. * "ColorMunki, HP Deskjet d1300 Series"
en: Title
gl: Título

note: TRANSLATORS: the profile qualifier, e.g. RGB.Plain.300dpi
en: Qualifier
gl: Cualificador

note: TRANSLATORS: the profile type, e.g. 'output' TRANSLATORS: the device type, e.g. "printer" TRANSLATORS: the sensor type, e.g. 'output'
en: Type
gl: Tipo

note: TRANSLATORS: the profile colorspace, e.g. 'rgb' TRANSLATORS: the device colorspace, e.g. "rgb"
en: Colorspace
gl: Espazo de cor

note: TRANSLATORS: the object scope, e.g. temp, disk, etc
en: Scope
gl: Ámbito

note: TRANSLATORS: if the profile has a Video Card Gamma Table lookup
en: Gamma Table
gl: Táboa gamma

note: TRANSLATORS: if the profile is installed for all users
en: System Wide
gl: Para todo o sistema

note: TRANSLATORS: profile filename
en: Filename
gl: Nome do ficheiro

note: TRANSLATORS: profile identifier
en: Profile ID
gl: ID do perfíl

note: TRANSLATORS: the metadata for the device TRANSLATORS: the metadata for the sensor
en: Metadata
gl: Metadatos

en: Warning
gl: Aviso

note: TRANSLATORS: this is the time the device was registered * with colord, and probably is the same as the system startup * unless the device has been explicitly saved in the database
en: Created
gl: Creado

note: TRANSLATORS: this is the time of the last calibration or when * the manufacturer-provided profile was assigned by the user
en: Modified
gl: Modificado

note: TRANSLATORS: the device enabled state
en: Enabled
gl: Activado

note: TRANSLATORS: if the device is embedded into the computer and * cannot be removed
en: Embedded
gl: Incrustado

note: TRANSLATORS: the device model TRANSLATORS: sensor model
en: Model
gl: Modelo

note: TRANSLATORS: the device vendor TRANSLATORS: sensor vendor
en: Vendor
gl: Fabricante

en: Inhibitors
gl: Inhibidores

note: TRANSLATORS: the device serial number
en: Serial
gl: Número serie

note: TRANSLATORS: the device seat identifier, where a seat is * defined as a monitor, keyboard and mouse. * For instance, in a public library one central computer can * have 3 keyboards, 3 displays and 3 mice plugged in and with * systemd these can be setup as three independent seats with * different ses
en: Seat
gl: Localización

note: TRANSLATORS: the device identifier
en: Device ID
gl: ID do dispositivo

note: TRANSLATORS: the profile for the device
en: Profile
gl: Perfíl

note: TRANSLATORS: this is a desktop printer
en: Printer
gl: Impresora

note: TRANSLATORS: a beamer used for presentations
en: Projector
gl: Proxector

note: TRANSLATORS: a spot measurement, e.g. * getting the color from a color swatch
en: Spot
gl: Punto

note: TRANSLATORS: the sensor can get a reading of the * ambient light level
en: Ambient
gl: Ambiente

note: TRANSLATORS: this is the display technology
en: Calibration
gl: Calibrado

note: TRANSLATORS: this is the sensor capability
en: Spectral
gl: Espectral

note: TRANSLATORS: this is the display technology, * where LCD stands for 'Liquid Crystal Display'
en: LCD Generic
gl: LCD xenérica

note: TRANSLATORS: this is the display technology where * LED stands for 'Light Emitted Diode'
en: LED Generic
gl: LED xenérica

note: TRANSLATORS: this is the display technology, where * wide gamut means the display primaries are much * better than normal consumer monitors
en: Wide Gamut LCD CCFL
gl: LCD CCFL Gamut ancha

note: TRANSLATORS: this is the display technology
en: Wide Gamut LCD RGB LED
gl: LCD RGB LED Gamut ancha

note: TRANSLATORS: this is the display technology, where * white means the color of the backlight, i.e. not * RGB LED
en: LCD White LED
gl: LCD LED branca

note: TRANSLATORS: this an unknown display technology
en: Unknown
gl: Descoñecido

note: TRANSLATORS: the sensor state, e.g. 'idle'
en: State
gl: Estado

note: TRANSLATORS: sensor serial
en: Serial number
gl: Número serie

note: TRANSLATORS: sensor identifier
en: Sensor ID
gl: ID do sensor

note: TRANSLATORS: the options for the sensor
en: Options
gl: Opcións

note: TRANSLATORS: if the sensor has a colord native driver
en: Native
gl: Nativo

note: TRANSLATORS: if the sensor is locked
en: Locked
gl: Bloqueado

note: TRANSLATORS: if the sensor supports calibrating different * display types, e.g. LCD, LED, Projector
en: Capabilities
gl: Capacidades

en: There are no supported sensors attached
gl: Non hai sensores compatíbeis conectados

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the calibrate position and press enter.
gl: Estabeleza o dispositivo á posicion de calibración e prema intro.

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the surface position and press enter.
gl: Estabeleza o dispositivo á posición da superficie e prema intro.

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Put the device in a dark place and press enter.
gl: Poña o dispositivo nun lugar escuro e prema intro.

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Calibrate with a 3200K light source.
gl: Calibrar con unha orixe de luz de 3200K.

en: Color
gl: Cor

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show client and daemon versions
gl: Mostrar versións do cliente e daemon

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the value without any header
gl: Mostrar o valor sen ningunha cabeceira

note: TRANSLATORS: command line option
en: Filter object properties when displaying
gl: Filtrar propiedades do obxecto ao mostralo

note: TRANSLATORS: command description
en: Dump all debug data to a file
gl: Volcar todos os datos de depuración a un ficheiro

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the color managed devices
gl: Obtén tódolos dispositivos xestionados por cor

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the color managed devices of a specific kind
gl: Obtén tódolos dispositivos xestionados por cor dun tipo específico

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color profiles
gl: Obtén tódolos perfiles de cor dispoñíbeis

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color sensors
gl: Obtén tódolos sensores de cor dispoñíbeis

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets a reading from a sensor
gl: Obtén unha lectura desde un sensor

note: TRANSLATORS: command description
en: Locks the color sensor
gl: Bloquea o sensor de cor

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets one or more sensor options
gl: Estabelece as opcións de un ou máis sensores

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a device
gl: Crear un perfíl

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a device from the device ID
gl: Buscar un dispositivo desde o ID de dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a device with a given property value
gl: Buscar un dispositivo con un valor de propiedade fornecido

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a profile from the profile ID
gl: Buscar un perfíl desde o ID de perfíl

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a profile by filename
gl: Buscar un perfíl polo nome de ficheiro

note: TRANSLATORS: command description
en: Get a standard colorspace
gl: Obtén un espazo de cor estándar

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a profile
gl: Crea un perfíl

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a profile to a device that already exists
gl: Engadir un perfíl a un dispositivo que xa existe

note: TRANSLATORS: command description
en: Makes a profile default for a device
gl: Crea un perfíl predeterminado para un dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a device
gl: Elimina un dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a profile
gl: Elimina u perfíl

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets extra properties on the profile
gl: Estabelece propiedades adicionais no perfíl

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device model
gl: Estabelece o modelo do dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables or disables the device
gl: Activa e desactiva o dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the default profile for a device
gl: Obtén o perfíl predeterminado para un dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device vendor
gl: Estabelece o fabricante do dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device serial
gl: Estabelece o número serie do dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device kind
gl: Estabelece o tipo de dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Inhibits color profiles for this device
gl: Inhibir os perfiles de cor para este dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Returns all the profiles that match a qualifier
gl: Devolve tódolos perfiles que coinciden con un cualificador

note: TRANSLATORS: command description
en: Import a profile and install it for the user
gl: Importar un perfil e instalao polo usuario

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to colord:
gl: Non hai conexión a colord:

en: Client version:
gl: Versión do cliente:

en: Daemon version:
gl: Versión do daemon:

en: System vendor:
gl: Fabricante do sistema:

en: System model:
gl: Modelo do sistema:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
gl: Mostrar a información de depuración para todos os ficheiros

en: Debugging Options
gl: Opcións de depuración

en: Show debugging options
gl: Mostrar as opcións de depuración

en: Default gamma for the display
gl: Gamma predefinido para a pantalla

en: The default target gamma value for the display. Common values are 1.8, 2.2 and 2.4.
gl: O valor de gamma de destino predeterminado para a pantalla. Os valores comúns son 1.8, 2.2 e 2.4

en: Default display target whitepoint
gl: Punto de branco obxectivo predeterminado para a pantalla

en: Delay between sample intervals
gl: Retraso entre os intervalos de mostra

en: Compatible with Adobe RGB (1998)
gl: Compatíbel con Adobe RGB (1998)

en: This profile is free of known copyright restrictions
gl: Este perfíl é libre de resricións de copyright coñecidas

en: Blue
gl: Azul

en: Crayon Colors
gl: Cores Crayon

en: Wide Gamut RGB
gl: RGB Gamut ancho

en: X11 Colors
gl: Cores X11

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add devices
en: Create a color managed device
gl: Crear un dispositivo xestionado por cor

en: Authentication is required to create a color managed device
gl: Requírese autenticación para crear un dispositivo xestionado por cor

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add profiles
en: Create a color profile
gl: Crear un perfíl de cor

en: Authentication is required to create a color profile
gl: Requírese autenticación para crear un perfíl de cor

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete devices
en: Remove a color managed device
gl: Eliminar un dispositivo xestionado por cor

en: Authentication is required to remove a color managed device
gl: Requírese autenticación para eliminar un dispositivo xestionado por cor

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete profiles
en: Remove a color profile
gl: Eliminar un perfíl de cor

en: Authentication is required to remove a color profile
gl: Requírese autenticación para eliminar un perfíl de cor

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify devices
en: Modify color settings for a device
gl: Modificar as opcións de cor para un dispositivo

en: Authentication is required to modify the color settings for a device
gl: Requírese autenticación para modificar as opcións de cor para un dispositivo

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify profiles
en: Modify a color profile
gl: Modificar un perfíl de cor

en: Authentication is required to modify a color profile
gl: Requírese autenticación para modificar un perfíl de cor

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install files system wide to apply color profiles for sessions that have not explicitly chosen profiles to apply. - This should not be set to 'yes' as unprivileged users could then set a profile set to all-white or all-black and thus make the 
en: Install system color profiles
gl: Instalar perfiles de cor no sistema

en: Authentication is required to install the color profile for all users
gl: Requírese autenticación para instalar un perfíl de cor para tódolos usuarios

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to profile devices.
en: Inhibit color profile selection
gl: Inhibir a selección de perfiles de cor

en: Authentication is required to disable profile matching for a device
gl: Requírese autenticación para desactivar un perfíl que coincide cun dispositivo

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to use the colorimeter device.
en: Use color sensor
gl: Usar sensor de cor

en: Authentication is required to use the color sensor
gl: Requírese autenticación para usar un sensor de cor

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
gl: Saír despois dunha pequena pausa

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
gl: Saír despois de que o motor estea cargado

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Create a dummy sensor for testing
gl: Crear un sensor falso para probas

en: Color Management D-Bus Service
gl: Servizo de xestión de cor D-Bus
