colord - en to he translation catalogue (65 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Profile to create
he: פרופיל ליצירה

note: TRANSLATORS: program name
en: ICC profile creation program
he: תכנית ליצירת פרופיל ICC

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
he: פענוח הארגומנטים נכשל

note: TRANSLATORS: the user forgot to use -o
en: No output filename specified
he: לא צוין שם קובץ פלט

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
he: כינוי עבור %s

en: Command not found, valid commands are:
he: הפקודה לא נמצאה, הפקודות התקפות הן:

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
he: ניהול צבעים

note: TRANSLATORS: profile owner TRANSLATORS: profile UID
en: Owner
he: בעלים

note: TRANSLATORS: the internal DBus path
en: Object Path
he: נתיב הפריט

note: TRANSLATORS: the profile format, e.g. * ColorModel.OutputMode.OutputResolution TRANSLATORS: the device format, e.g.
en: Format
he: פורמט

note: TRANSLATORS: the profile title, e.g. * "ColorMunki, HP Deskjet d1300 Series"
en: Title
he: כותרת

note: TRANSLATORS: the profile qualifier, e.g. RGB.Plain.300dpi
en: Qualifier
he: מגדיר

note: TRANSLATORS: the profile type, e.g. 'output' TRANSLATORS: the device type, e.g. "printer" TRANSLATORS: the sensor type, e.g. 'output'
en: Type
he: סוג

note: TRANSLATORS: the profile colorspace, e.g. 'rgb' TRANSLATORS: the device colorspace, e.g. "rgb"
en: Colorspace
he: שיטת ייצוג צבע

note: TRANSLATORS: profile filename
en: Filename
he: שם קובץ

note: TRANSLATORS: profile identifier
en: Profile ID
he: מזהה הפרופיל

note: TRANSLATORS: the metadata for the device TRANSLATORS: the metadata for the sensor
en: Metadata
he: נתוני על

en: Warning
he: אזהרה

note: TRANSLATORS: this is the time the device was registered * with colord, and probably is the same as the system startup * unless the device has been explicitly saved in the database
en: Created
he: מועד היצירה

note: TRANSLATORS: this is the time of the last calibration or when * the manufacturer-provided profile was assigned by the user
en: Modified
he: מועד השינוי

note: TRANSLATORS: the device enabled state
en: Enabled
he: מופעל

note: TRANSLATORS: the device model TRANSLATORS: sensor model
en: Model
he: דגם

note: TRANSLATORS: the device vendor TRANSLATORS: sensor vendor
en: Vendor
he: יצרן

note: TRANSLATORS: the device serial number
en: Serial
he: מס׳ סידורי

note: TRANSLATORS: the device identifier
en: Device ID
he: מזהה ההתקן

note: TRANSLATORS: the profile for the device
en: Profile
he: פרופיל

note: TRANSLATORS: this is a desktop printer
en: Printer
he: מדפסת

note: TRANSLATORS: a beamer used for presentations
en: Projector
he: מקרן

note: TRANSLATORS: this is the display technology, * sometimes called PDP displays. See * http://en.wikipedia.org/wiki/Plasma_display
en: Plasma
he: פלזמה

note: TRANSLATORS: this an unknown display technology
en: Unknown
he: לא ידוע

note: TRANSLATORS: the sensor state, e.g. 'idle'
en: State
he: מצב

note: TRANSLATORS: sensor identifier
en: Sensor ID
he: מזהה חיישן

note: TRANSLATORS: the options for the sensor
en: Options
he: אפשרויו

note: TRANSLATORS: if the sensor is locked
en: Locked
he: נעול

note: TRANSLATORS: this is the sensor title
en: Sensor
he: חיישן

en: Color
he: צבע

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the color managed devices
he: קבלת כל ההתקנים מנוהלי הצבע

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the color managed devices of a specific kind
he: קבלת כל ההתקנים מנוהלי הצבע מסוג מסוים

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color profiles
he: קבלת כל פרופילי הצבע הזמינים

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a device
he: יצירת התקן

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a profile
he: יצירת פרופיל

note: TRANSLATORS: command description
en: Makes a profile default for a device
he: הפיכת הפרופיל לבררת המחדל של התקן

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a device
he: מחיקת התקן

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a profile
he: מחיקת פרופיל

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device model
he: הגדרת דגם ההתקן

note: TRANSLATORS: command description
en: Returns all the profiles that match a qualifier
he: החזרת כל הפרופילים שתואמים למגדיר

en: Client version:
he: גרסת לקוח:

en: Daemon version:
he: גרסת תהליך רקע:

en: System vendor:
he: יצרן המערכת:

en: System model:
he: דגם המערכת:

en: Debugging Options
he: אפשרויות ניפוי תקלות

en: Blue
he: כחול

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add devices
en: Create a color managed device
he: יצירת התקן מנוהל צבע

en: Authentication is required to create a color managed device
he: נדרש אימות כדי ליצור התקן מנוהל צבע

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add profiles
en: Create a color profile
he: יצירת פרופיל צבע

en: Authentication is required to create a color profile
he: נדרש אימות כדי ליצור פרופיל צבע

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete devices
en: Remove a color managed device
he: הסרת התקן מנוהל צבע

en: Authentication is required to remove a color managed device
he: נדרש אימות כדי להסיר התקן מנוהל צבע

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete profiles
en: Remove a color profile
he: הסרת פרופיל צבע

en: Authentication is required to remove a color profile
he: נדרש אימות כדי להסיר פרופיל צבע

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify devices
en: Modify color settings for a device
he: שינוי הגדרות צבע להתקן

en: Authentication is required to modify the color settings for a device
he: נדרש אימות כדי לשנות את הגדרות הצבע להתקן

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify profiles
en: Modify a color profile
he: ניהול פרופיל צבע

en: Authentication is required to modify a color profile
he: נדרש אימות כדי לשנות פרופיל צבע

en: Color Management D-Bus Service
he: שירות D-Bus לניהול צבע
