colord - en to hr translation catalogue (23 entries)

en: Command not found, valid commands are:
hr: Naredba nije pronađena, valjane naredbe su:

note: TRANSLATORS: command description
en: Generate the VCGT calibration of a given size
hr: Stvara VCGT kalibraciju zadane veličine

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the description string
hr: Postavlja izraz opisa

note: TRANSLATORS: the profile qualifier, e.g. RGB.Plain.300dpi
en: Qualifier
hr: Oznaka

note: TRANSLATORS: the device enabled state
en: Enabled
hr: Omogućeno

note: TRANSLATORS: this is a desktop printer
en: Printer
hr: Pisač

note: TRANSLATORS: this is the display calibration type
en: Irradiance Calibration
hr: Kalibracija svijetlih područja

note: TRANSLATORS: this is the display technology, * sometimes called PDP displays. See * http://en.wikipedia.org/wiki/Plasma_display
en: Plasma
hr: Plazma

note: TRANSLATORS: command description
en: Get a standard colorspace
hr: Pribavlja standardni prostor boje

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the default profile for a device
hr: Pribavlja zadani profil za uređaj

note: TRANSLATORS: command description
en: Inhibits color profiles for this device
hr: Blokira profile boja za ovaj uređaj

en: The default target gamma value for the display. Common values are 1.8, 2.2 and 2.4.
hr: Zadana ciljana vrijednost gamuta za zaslon. Uobičajene vrijednosti su 1,8, 2,2 i 2,4.

en: This is the delay between setting the sample color and asking the measuring instrument to take a sample. It is required because both the graphics driver and the display itself introduce latency.
hr: Ovo je vrijeme između postavljanja uzorka boje i mjerenja uzorka instrumentom. Potrebno je zbog latencije grafičkog upravljačkog programa i zaslona.

note: TRANSLATORS: super-saturated is in reference to colors you can't show on a PC screen
en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB and is suitable for images with highly saturated colors often used in advertisements. It is very similar to DonRGB4, but can show super-saturated red colors sometimes present in Fujichrome Velvia.
hr: Ovaj prostor uređivanja može prikazati zasićenije boje nego Adobe RGB i prikladan je za slike s visoko zasićenim bojama koje se često koriste u oglasima. Vrlo je sličan DonRGB4, ali može prikazati super zasićene crvene boje ponekad prisutne u Fujichrome Velvia.

note: TRANSLATORS: the lookup tables in the GPU map one color to another
en: This test profile is used to make all colors on the screen slightly more blue by altering the video card lookup table. This allows the user to check the calibration is being applied correctly.
hr: Ovaj se testni profil koristi, kako bi sve boje na zaslonu bile nešto plavije, promjenom tablice boja video kartice. Na taj način korisnik može provjeriti ispravnost kalibriranja.

en: FOGRA39L Coated
hr: FOGRA 39L premazani

note: TRANSLATORS: ISO is a trademark
en: This ISO 12647-2:2004 compliant profile is used for printing on improved light-weight coated (LWC) paper for 60 l/cm heatset web offset printing. It replaces FOGRA28L.
hr: Ovaj profil, sukladan standardu ISO 12647-2:2004, koristi se za tisak na poboljšanom finom premazanom (LWC) papiru, linijatura rastera 60 l/cm, zagrijavanje, ofset tisak iz role. Zamijenjuje FOGRA28L.

note: TRANSLATORS: coated = smooth and expensive
en: This profile is used for printing on U.S. grade 1 and 2 coated paper, sheetfed offset and gravure. It is the U.S. equivalent of FOGRA39.
hr: Ovaj profil se koristi za tisak na američkom premazanom papiru 1. i 2. stupnja, ofsetni tisak iz arka i duboki tisak. Radi se o američkom ekvivalentu za FOGRA39.

note: TRANSLATORS: TVI stands for 'tone value increase' and is another name for dot gain, coldset means letting the ink dry without heating it
en: This profile is use for printing on newsprint, and is an ISO12647-3:2005 compliant profile designed for a printing press exhibiting 26% TVI (dot gain). It is recommended by WAN-IFRA for coldset printing on newsprint worldwide.
hr: Ovaj profil se koristi za tisak na novinskom papiru i u skladu je s ISO12647-3:2005 profilom, izrađen za tiskarske strojeve s prirastom rastertonske vrijednosti od 26 %. WAN-IFRA ga preporučuje za hladni tisak na novinskom papiru.

note: TRANSLATORS: A little joke: Color Geeks say that NTSC stands for 'Never The Same Color' as it's really a poor choice compared to sRGB
en: This profile defines the range of colors used with the NTSC video standard. It is an obsolete standard that has been replaced by SMTE-C. You should only use this profile to decode archived video.
hr: Ovaj profil određuje raspon boja koje se koriste s NTSC video standardom. Radi se o zastarjelom standardu kojeg je zamijenio SMTE-C. Profil treba koristiti samo za dekôdiranje arhiviranih videozapisa.

note: TRANSLATORS: studio recording means 'shows you'll see on TV'
en: This is the current standard used by North America and Japan for studio recording. You should only use this profile to encode or decode video.
hr: Ovo je trenutni standard koji Sjeverna Amerika i Japan koriste za snimanje u studiju. Profil treba koristiti samo za kôdiranje ili dekôdiranje videozapisa.

note: TRANSLATORS: Trinitron is a trademark, 'untagged' means an image with an unspecified color profile
en: This general purpose profile was designed by Hewlett-Packard and Microsoft and lives on as the default profile on the Internet for untagged RGB colors and used in HDTV. Most uncalibrated displays are able to display most of the colors available in sRGB, although this profile is sometimes a poor choice for printing.
hr: Ovaj profil opće namjene dizajnirali su Hewlett-Packard i Microsoft i postoji kao zadani profil na internetu za netaknute RGB boje i koristi se u HDTV-u. Većina nekalibriranih zaslona može prikazati većinu boja dostupnih u sRGB-u, iako je taj profil ponekad loš za ispis.

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete profiles
en: Remove a color profile
hr: Ukloni profil boja
