colord - en to is translation catalogue (125 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Profile to create
is: Litasnið sem á að útbúa

note: TRANSLATORS: program name
en: ICC profile creation program
is: Forrit til að útbúa ICC litasnið

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
is: Mistókst að þátta viðföng

note: TRANSLATORS: the user forgot to use -o
en: No output filename specified
is: Ekkert úttaksskráarheiti tilgreint

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
is: Samheiti %s

en: Command not found, valid commands are:
is: Skipun fannst ekki, gildar skipanir eru :

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
is: Sýna auknar villuleitarupplýsingar

note: TRANSLATORS: command line option
en: The locale to use when setting localized text
is: Staðfærsla sem skal nota fyrir staðfærðan texta

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear any metadata in the profile
is: Hreinsa út öll lýsigögn í litasniðinu

note: TRANSLATORS: command description
en: Initialize any metadata for the profile
is: Frumstilla öll lýsigögn í litasniðinu

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the copyright string
is: Setur höfundaréttarstreng

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the description string
is: Setur lýsingarstreng

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the manufacturer string
is: Setur framleiðandastreng

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the model string
is: Setur streng með gerð kerfis

note: TRANSLATORS: command description
en: Automatically fix metadata in the profile
is: Laga sjálfvirkt lýsigögn í litasniðinu

note: TRANSLATORS: command description
en: Set the ICC profile version
is: Setja útgáfu litasniðs

note: TRANSLATORS: command description
en: Export the tag data
is: Flytja út gögn merkis

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
is: Litastýring

note: TRANSLATORS: this is the profile creation date strftime format
en: %B %e %Y, %I:%M:%S %p
is: %e. %B %Y - %I:%M:%S

note: TRANSLATORS: profile owner TRANSLATORS: profile UID
en: Owner
is: Eigandi

note: TRANSLATORS: the internal DBus path
en: Object Path
is: Slóð á hlut

note: TRANSLATORS: the profile format, e.g. * ColorModel.OutputMode.OutputResolution TRANSLATORS: the device format, e.g.
en: Format
is: Snið

note: TRANSLATORS: the profile title, e.g. * "ColorMunki, HP Deskjet d1300 Series"
en: Title
is: Titill

note: TRANSLATORS: the profile qualifier, e.g. RGB.Plain.300dpi
en: Qualifier
is: Eiginleiki

note: TRANSLATORS: the profile type, e.g. 'output' TRANSLATORS: the device type, e.g. "printer" TRANSLATORS: the sensor type, e.g. 'output'
en: Type
is: Tegund

note: TRANSLATORS: the profile colorspace, e.g. 'rgb' TRANSLATORS: the device colorspace, e.g. "rgb"
en: Colorspace
is: Litrýmd

note: TRANSLATORS: the object scope, e.g. temp, disk, etc
en: Scope
is: Umfang

note: TRANSLATORS: if the profile has a Video Card Gamma Table lookup
en: Gamma Table
is: Litaleiðréttitafla

note: TRANSLATORS: if the profile is installed for all users
en: System Wide
is: Yfir allt kerfið

note: TRANSLATORS: profile filename
en: Filename
is: Skráarheiti

note: TRANSLATORS: profile identifier
en: Profile ID
is: Auðkenni sniðs

note: TRANSLATORS: the metadata for the device TRANSLATORS: the metadata for the sensor
en: Metadata
is: Lýsigögn

en: Warning
is: Aðvörun

note: TRANSLATORS: this is the time the device was registered * with colord, and probably is the same as the system startup * unless the device has been explicitly saved in the database
en: Created
is: Búið til

note: TRANSLATORS: this is the time of the last calibration or when * the manufacturer-provided profile was assigned by the user
en: Modified
is: Breytt

note: TRANSLATORS: the device enabled state
en: Enabled
is: Virkt

note: TRANSLATORS: if the device is embedded into the computer and * cannot be removed
en: Embedded
is: Ívafið

note: TRANSLATORS: the device model TRANSLATORS: sensor model
en: Model
is: Tegund

note: TRANSLATORS: the device vendor TRANSLATORS: sensor vendor
en: Vendor
is: Framleiðandi

en: Inhibitors
is: Það sem gæti truflað

note: TRANSLATORS: the device serial number
en: Serial
is: Raðnúmer

note: TRANSLATORS: the device seat identifier, where a seat is * defined as a monitor, keyboard and mouse. * For instance, in a public library one central computer can * have 3 keyboards, 3 displays and 3 mice plugged in and with * systemd these can be setup as three independent seats with * different ses
en: Seat
is: Sæti

note: TRANSLATORS: the device identifier
en: Device ID
is: Auðkenni tækis

note: TRANSLATORS: the profile for the device
en: Profile
is: Snið

note: TRANSLATORS: this is a desktop printer
en: Printer
is: Prentari

note: TRANSLATORS: a beamer used for presentations
en: Projector
is: Skjávarpi

note: TRANSLATORS: a spot measurement, e.g. * getting the color from a color swatch
en: Spot
is: Kastljós

note: TRANSLATORS: the sensor can get a reading of the * ambient light level
en: Ambient
is: Umhverfislýsing

note: TRANSLATORS: this is the display technology
en: Calibration
is: Litkvörðun

note: TRANSLATORS: this is the display calibration type
en: Dark Calibration
is: Dökk litkvörðun

note: TRANSLATORS: this is the display technology, * where LCD stands for 'Liquid Crystal Display'
en: LCD Generic
is: Algengt LCD

note: TRANSLATORS: this is the display technology where * LED stands for 'Light Emitted Diode'
en: LED Generic
is: Algengt LED

note: TRANSLATORS: this is the display technology, where * white means the color of the backlight, i.e. not * RGB LED
en: LCD White LED
is: LCD hvítt LED

note: TRANSLATORS: this an unknown display technology
en: Unknown
is: Óþekkt

note: TRANSLATORS: the sensor state, e.g. 'idle'
en: State
is: Staða

note: TRANSLATORS: sensor serial
en: Serial number
is: Raðnúmer

note: TRANSLATORS: sensor identifier
en: Sensor ID
is: Auðkenni skynjara

note: TRANSLATORS: the options for the sensor
en: Options
is: Valkostir

note: TRANSLATORS: if the sensor has a colord native driver
en: Native
is: Innbyggt

note: TRANSLATORS: if the sensor is locked
en: Locked
is: Læst

note: TRANSLATORS: if the sensor supports calibrating different * display types, e.g. LCD, LED, Projector
en: Capabilities
is: Geta

en: There are no supported sensors attached
is: Það eru engir studdir skynjarar tengdir

note: TRANSLATORS: this is the sensor title
en: Sensor
is: Skynjari

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the calibrate position and press enter.
is: Færðu litkvörðunartækið yfir á litkvörðunarstaðinn og ýttu svo á 'Enter'.

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the surface position and press enter.
is: Færðu litkvörðunartækið yfir í yfirborðsstöðu og ýttu svo á 'Enter'.

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Put the device in a dark place and press enter.
is: Færðu tækið á dimman stað og ýttu svo á 'Enter'.

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Calibrate with a 3200K light source.
is: Kvarða miðað við 3200K ljósgjafa.

en: Put the device on the color to be measured and press enter.
is: Færðu tækið á litinn sem á að mæla og ýttu svo á 'Enter'.

en: Color
is: Litur

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the color managed devices
is: Skilar öllum litastýrðum tækjum

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the color managed devices of a specific kind
is: Skilar öllum litastýrðum tækjum af ákveðinni gerð

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color profiles
is: Skilar öllum tiltækum litasniðum

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color sensors
is: Skilar öllum tiltækum litaskynjurum

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets a reading from a sensor
is: Skilar aflestri frá litaskynjara

note: TRANSLATORS: command description
en: Locks the color sensor
is: Læsir litmæli

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a device
is: Búa til tæki

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a profile by filename
is: Finna litasnið eftir skráarheiti

note: TRANSLATORS: command description
en: Get a standard colorspace
is: Fá staðlaða litrýmd

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a profile
is: Búa til litasnið

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a profile to a device that already exists
is: Bæta við litasniði fyrir tæki sem þegar er til

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a device
is: Eyðir tæki

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a profile
is: Eyða litasniði

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device model
is: Setur gerð tækis

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables or disables the device
is: Gerir tæki virkt eða óvirkt

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the default profile for a device
is: Sækir sjálfgefið litasnið fyrir tæki

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device vendor
is: Setur framleiðanda tækis

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device serial
is: Setur raðnúmer tækis

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device kind
is: Setur tegund tækis

note: TRANSLATORS: command description
en: Inhibits color profiles for this device
is: Hindrar litasnið fyrir þetta tæki

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to colord:
is: Engin tenging við colord:

en: Client version:
is: Útgáfunúmer biðlara:

en: System vendor:
is: Framleiðandi kerfis:

en: System model:
is: Gerð kerfis:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
is: Sýna villuleitarupplýsingar fyrir allar skrár

en: Debugging Options
is: Aflúsunarvalkostir

en: Show debugging options
is: Birta aflúsunarvalkosti

en: Default gamma for the display
is: Sjálfgefið litróf fyrir skjáinn

en: Default display target whitepoint
is: Sjálfgefinn hvítpunktur markskjás

en: Delay between sample intervals
is: Töf á milli í sýnatökum

en: Compatible with Adobe RGB (1998)
is: Samhæft við Adobe RGB (1998)

en: This profile is free of known copyright restrictions
is: Þetta snið er laust við allar þekktar takmarkanir á höfundarrétti

en: bluish
is: bláleitt

en: Blue
is: Blátt

en: Crayons
is: Vaxlitir

en: Crayon Colors
is: Vaxlitir

en: Gamma6500K
is: Litróf6500K

en: Swapped Red and Green
is: Rautt og grænt víxlað

en: Wide Gamut RGB
is: Wide Gamut LCD RGB LED

en: x11-colors
is: x11-litir

en: X11 Colors
is: X11-litir

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add devices
en: Create a color managed device
is: Búa til litastýrt tæki

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add profiles
en: Create a color profile
is: Búa til litasnið

en: Authentication is required to create a color profile
is: Auðkenningar er krafist til að búa til litasnið

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete devices
en: Remove a color managed device
is: Fjarlægja litastýrt tæki

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete profiles
en: Remove a color profile
is: Fjarlægja litasnið

en: Authentication is required to remove a color profile
is: Auðkenningar er krafist til að fjarlægja litasnið

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify devices
en: Modify color settings for a device
is: Breyta litastillingum tækis

en: Authentication is required to modify the color settings for a device
is: Auðkenningar er krafist til að lesa og breyta litastillingum tækis

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify profiles
en: Modify a color profile
is: Breyta litasniði

en: Authentication is required to modify a color profile
is: Auðkenningar er krafist til að breyta litasniði

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install files system wide to apply color profiles for sessions that have not explicitly chosen profiles to apply. - This should not be set to 'yes' as unprivileged users could then set a profile set to all-white or all-black and thus make the 
en: Install system color profiles
is: Setja upp litasnið kerfis

en: Authentication is required to install the color profile for all users
is: Auðkenningar er krafist til að setja litasniðið upp fyrir alla notendur

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to use the colorimeter device.
en: Use color sensor
is: Nota litmæli

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
is: Hætti efitir smátöf

en: Color Management D-Bus Service
is: D-Bus þjónusta litastýringar
