colord - en to ka translation catalogue (173 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Profile to create
ka: შესაქმნელი პროფილი

note: TRANSLATORS: program name
en: ICC profile creation program
ka: ICC პროფილის შესაქმნელი პროგრამა

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
ka: არგუმენტების დამუშავების შეცდომა

note: TRANSLATORS: the user forgot to use -o
en: No output filename specified
ka: გამოტანის ფაილის სახელი მითითებული არაა

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
ka: %s-ის მეტსახელი

en: Command not found, valid commands are:
ka: ბრძანება ვერ ვიპოვე. სწორი ბრძანებებია:

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
ka: გამართვის დამატებითი ინფორმაციის ჩვენება

note: TRANSLATORS: command line option
en: The locale to use when setting localized text
ka: ტექსტის ჩვენებისას გამოყენებული ენა

note: TRANSLATORS: command description
en: Generate the VCGT calibration of a given size
ka: მითითებული ზომის VCGT კალიბრაციის გენერაცია

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear any metadata in the profile
ka: პროფილში მეტამონაცემების წაშლა

note: TRANSLATORS: command description
en: Initialize any metadata for the profile
ka: პროფილისთვის ყველა მეტამონაცემის გასუფთავება

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a metadata item to the profile
ka: პროფილში მეტამონაცემის ჩანაწერის დამატება

note: TRANSLATORS: command description
en: Remove a metadata item from the profile
ka: პორიფილიდან მეტამონაცემის ჩანაწერის წაშლა

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the copyright string
ka: საავტორო უფლებების სტრიქონის დაყენება

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the description string
ka: აღწერის სტრიქონის დაყენება

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the manufacturer string
ka: მწარმოებლის სტრიქონის დაყენება

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the model string
ka: მოდელის სტრიქონის დაყენება

note: TRANSLATORS: command description
en: Automatically fix metadata in the profile
ka: პროფილში მეტამონაცემების ავტომატური გასწორება

note: TRANSLATORS: command description
en: Set the ICC profile version
ka: ICC პროფილის ვერსიის დაყენება

note: TRANSLATORS: command description
en: Export the tag data
ka: ჭდის მონაცემების გატანა

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
ka: ფერების მართვა

note: TRANSLATORS: program name
en: ICC profile dump program
ka: ICC პროფილის დამპის პროგრამა

note: TRANSLATORS: command line option
en: Write embedded creation timestamps
ka: შექმნის დროის შტამპების ჩაშენება

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a CMF from CSV data
ka: CSV მონაცემებიდან CMF-ის შექმნა

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a spectrum from CSV data
ka: CSV მონაცემებიდან სპექტრის შექმნა

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a CCMX from reference and measurement data
ka: მიმართვისა და გაზომვის მონაცემებიდან CCMX-ის შექმნა

note: TRANSLATORS: profile owner TRANSLATORS: profile UID
en: Owner
ka: მფლობელი

note: TRANSLATORS: the internal DBus path
en: Object Path
ka: ობიექტის ბილიკი

note: TRANSLATORS: the profile format, e.g. * ColorModel.OutputMode.OutputResolution TRANSLATORS: the device format, e.g.
en: Format
ka: ფორმატი

note: TRANSLATORS: the profile title, e.g. * "ColorMunki, HP Deskjet d1300 Series"
en: Title
ka: სათაური

note: TRANSLATORS: the profile qualifier, e.g. RGB.Plain.300dpi
en: Qualifier
ka: სპეციფიკატორი

note: TRANSLATORS: the profile type, e.g. 'output' TRANSLATORS: the device type, e.g. "printer" TRANSLATORS: the sensor type, e.g. 'output'
en: Type
ka: ტიპი

note: TRANSLATORS: the profile colorspace, e.g. 'rgb' TRANSLATORS: the device colorspace, e.g. "rgb"
en: Colorspace
ka: ფერების სივრცე

note: TRANSLATORS: the object scope, e.g. temp, disk, etc
en: Scope
ka: ფარგლები

note: TRANSLATORS: if the profile has a Video Card Gamma Table lookup
en: Gamma Table
ka: გამის ცხრილი

note: TRANSLATORS: if the profile is installed for all users
en: System Wide
ka: მთელ სისტემაში

note: TRANSLATORS: profile filename
en: Filename
ka: ფაილის სახელი

note: TRANSLATORS: profile identifier
en: Profile ID
ka: პროფილის ID

note: TRANSLATORS: the metadata for the device TRANSLATORS: the metadata for the sensor
en: Metadata
ka: მეტამონაცემები

en: Warning
ka: გაფრთხილება

note: TRANSLATORS: this is the time the device was registered * with colord, and probably is the same as the system startup * unless the device has been explicitly saved in the database
en: Created
ka: შეიქმნა

note: TRANSLATORS: this is the time of the last calibration or when * the manufacturer-provided profile was assigned by the user
en: Modified
ka: შეიცვალა

note: TRANSLATORS: the device enabled state
en: Enabled
ka: ჩაირთო

note: TRANSLATORS: if the device is embedded into the computer and * cannot be removed
en: Embedded
ka: ჩაკერებული

note: TRANSLATORS: the device model TRANSLATORS: sensor model
en: Model
ka: მოდელი

note: TRANSLATORS: the device vendor TRANSLATORS: sensor vendor
en: Vendor
ka: მომწოდებელი

en: Inhibitors
ka: ინჰიბიტორები

note: TRANSLATORS: the device serial number
en: Serial
ka: სერიული

note: TRANSLATORS: the device seat identifier, where a seat is * defined as a monitor, keyboard and mouse. * For instance, in a public library one central computer can * have 3 keyboards, 3 displays and 3 mice plugged in and with * systemd these can be setup as three independent seats with * different ses
en: Seat
ka: სავარძელი

note: TRANSLATORS: the device identifier
en: Device ID
ka: მოწყობილობის ID

note: TRANSLATORS: the profile for the device
en: Profile
ka: პროფილი

note: TRANSLATORS: this is a desktop printer
en: Printer
ka: პრინტერი

note: TRANSLATORS: a beamer used for presentations
en: Projector
ka: პროექტორი

note: TRANSLATORS: a spot measurement, e.g. * getting the color from a color swatch
en: Spot
ka: წერტილოვანი

note: TRANSLATORS: the sensor can get a reading of the * ambient light level
en: Ambient
ka: ემბიენთი

note: TRANSLATORS: this is the display technology
en: Calibration
ka: კალიბრაცია

note: TRANSLATORS: this is the display calibration type
en: Dark Calibration
ka: ბნელი კალიბრაცია

note: TRANSLATORS: this is the display calibration type
en: Irradiance Calibration
ka: განათებული კალიბრაცია

note: TRANSLATORS: this is the sensor capability
en: Spectral
ka: სპექტრალური

note: TRANSLATORS: this is the display technology, * where LCD stands for 'Liquid Crystal Display'
en: LCD Generic
ka: LCD ზოგადი

note: TRANSLATORS: this is the display technology where * LED stands for 'Light Emitted Diode'
en: LED Generic
ka: LED ზოგადი

note: TRANSLATORS: this is the display technology, * sometimes called PDP displays. See * http://en.wikipedia.org/wiki/Plasma_display
en: Plasma
ka: პლაზმა

note: TRANSLATORS: this is the display technology, where * wide gamut means the display primaries are much * better than normal consumer monitors
en: Wide Gamut LCD CCFL
ka: LCD-ი CCFL გამოკვეთით და ფერების გაფართოებული აღქმით

note: TRANSLATORS: this is the display technology
en: Wide Gamut LCD RGB LED
ka: LCD-ი RGB LED გამოკვეთით და ფერების გაფართოებული აღქმით

note: TRANSLATORS: this is the display technology, where * white means the color of the backlight, i.e. not * RGB LED
en: LCD White LED
ka: LCD თეთრი LED

note: TRANSLATORS: this an unknown display technology
en: Unknown
ka: უცნობი

note: TRANSLATORS: the sensor state, e.g. 'idle'
en: State
ka: მდგომარეობა

note: TRANSLATORS: sensor serial
en: Serial number
ka: სერიული ნომერი

note: TRANSLATORS: sensor identifier
en: Sensor ID
ka: სენსორის ID

note: TRANSLATORS: the options for the sensor
en: Options
ka: პარამეტრები

note: TRANSLATORS: if the sensor has a colord native driver
en: Native
ka: საკუთარი

note: TRANSLATORS: if the sensor is locked
en: Locked
ka: დაბლოკილი

note: TRANSLATORS: if the sensor supports calibrating different * display types, e.g. LCD, LED, Projector
en: Capabilities
ka: შესაძლებლობები

en: There are no supported sensors attached
ka: მხარდაჭერილი სენსორები მიერთებული არაა

note: TRANSLATORS: this is the sensor title
en: Sensor
ka: სენსორი

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the calibrate position and press enter.
ka: დააყენეთ მოწყობილობა მდებარეობის კალიბრაციაზე და Enter-ს დააჭირე.

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the surface position and press enter.
ka: დააყენეთ მოწყობილობა ზედაპირის კალიბრაციის მდებარეობაში და Enter-ს დააჭირეთ.

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Put the device in a dark place and press enter.
ka: მოათავსეთ მოწყობილობა ბნელ ადგილას და enter-ს დააწექით.

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Calibrate with a 3200K light source.
ka: კალიბრაცია სინათლის 32000K წყაროთი.

en: Put the device on the color to be measured and press enter.
ka: გადართეთ მოწყობილობა ფერის გაზომვაზე და Enter-ს დააჭირეთ.

en: Color
ka: ფერი

note: TRANSLATORS: sensor can't do this
en: No spectral capability
ka: სპექტრული შესაძლებლობების გარეშე

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show client and daemon versions
ka: კლიენტისა და დემონის ვერსიების ჩვენება

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the value without any header
ka: მნიშვნელობის თავსართების გარეშე ჩვენება

note: TRANSLATORS: command line option
en: Filter object properties when displaying
ka: ჩვენებისას ობიექტის თვისებების გაფილტვრა

note: TRANSLATORS: command description
en: Dump all debug data to a file
ka: გამართვის მონაცემების ფაილში ჩაწერა

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the color managed devices
ka: ყველა ფერ-მართული მოწყობილობების მიღება

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the color managed devices of a specific kind
ka: ყველა მითითებული სახის ფერ-მართული მოწყობილობის მიღება

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color profiles
ka: ყველა ხელმისაწვდომი ფერის პროფილის მიღება

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color sensors
ka: ყველა ხელმისაწვდომი ფერის სენსორის მიღება

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets a spectral reading from a sensor
ka: სენსორიდან წაკითხული სპექტრის ჩვენება

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets a reading from a sensor
ka: სენსორიდან წაკითხული მონაცემების ჩვენება

note: TRANSLATORS: command description
en: Locks the color sensor
ka: ფერის სენსორის დაბლოკვა

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets one or more sensor options
ka: სენსორის ერთი ან მეტი პარამეტრის დაყენება

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a device
ka: მოწყობილობის შექმნა

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a device from the device ID
ka: მოწყობილობის მისი ID-ის მიხედვით მოძებნა

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a device with a given property value
ka: მოწყობილობის მოძებნა მისი თვისების მნიშვნელობის მიხედვით

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a profile from the profile ID
ka: პროფილის მისი ID-ის მიხედვით მოძებნა

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a profile by filename
ka: პროფილის ფაილის სახელით პოვნა

note: TRANSLATORS: command description
en: Get a standard colorspace
ka: სტანდარტული ფერის სივრცის მიღება

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a profile
ka: პროფილის შექმნა

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a profile to a device that already exists
ka: უკვე არსებულ მოწყობილობაში პროფილის დამატება

note: TRANSLATORS: command description
en: Makes a profile default for a device
ka: მოწყობილობის ნაგულისხმები პროფილის დაყენება

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a device
ka: მოწყობილობის წაშლა

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a profile
ka: პროფილის წაშლა

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets extra properties on the profile
ka: პროფილზე დამატებითი თვისებების დაყენება

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device model
ka: მოწყობილობის მოდელის დაყენება

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables or disables the device
ka: მოწყობილობის ჩართ/გამორთ

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the default profile for a device
ka: მოწყობილობის ნაგულისხმები პროფილის მიღება

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device vendor
ka: მოწყობილობს მწარმოებლის დაყენება

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device serial
ka: მოწყობილობის სერიულის დაყენება

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device kind
ka: მოწყობილობის ტიპის დაყენება

note: TRANSLATORS: command description
en: Inhibits color profiles for this device
ka: მოწყობილობისთვის ფერის პროფილების აკრძალვა

note: TRANSLATORS: command description
en: Returns all the profiles that match a qualifier
ka: აბრუნებს კვალიფიკატორზე დამთხვეულ პროფილებს

note: TRANSLATORS: command description
en: Import a profile and install it for the user
ka: პროფილის შემოტანა და მომხმარებლისთვის დაყენება

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to colord:
ka: შეცდომა colord-სთან მიერთებისას:

en: Client version:
ka: კლიენტის ვერსია:

en: Daemon version:
ka: დემონის ვერსია:

en: System vendor:
ka: სისტემის მომწოდებელი:

en: System model:
ka: სისტემის მოდელი:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
ka: გამართვის ინფორმაციის ჩვენება ყველა ფაილისთვის

en: Debugging Options
ka: გამართვის პარამეტრები

en: Show debugging options
ka: გამართვის პარამეტრების ჩვენება

en: Default gamma for the display
ka: ნაგულისხმები გამა ეკრანისთვის

en: The default target gamma value for the display. Common values are 1.8, 2.2 and 2.4.
ka: ეკრანის ნაგულისხმევი სამიზნე გამის მნიშვნელობა. ჩვეულებრივი მნიშვნელობებია 1.8, 2.2 და 2.4.

en: Default display target whitepoint
ka: სამიზნე თეთრი წერტილის ნაგულისხმევად ჩვენება

en: The default target whitepoint in Kelvin for display calibration, with 0 meaning display native. Common values are 6500 for D65 and 5000 for D50.
ka: ეკრანის კალიბრაციის ნაგულისხმები სამიზნე თეთრი წერტილი კელვინებში. 0 ნიშნავს საკუთარ ჩვენებას. მიღებული მნიშვნელობებია 6500 D65-სთვის და 5000 D50-სთვის.

en: Delay between sample intervals
ka: დაყოვნება ინტერვალებს შორის

en: This is the delay between setting the sample color and asking the measuring instrument to take a sample. It is required because both the graphics driver and the display itself introduce latency.
ka: პაუზა მაგალითის ფერის დაყენებასა და გამზომი მოწყობილობის მიერ მაგალითის აღებას შორის. ეს აუცილებელია, რადგან ორივეს, გრაფიკულ დრაივერსაც და ეკრანსაც თავისი დაყოვნება გააჩნიათ.

en: Compatible with Adobe RGB (1998)
ka: თავსებადია Adobe RGB (1998)-სთან

en: This profile is free of known copyright restrictions
ka: ეს პროფილი საავტორო ფულებებით შეზღუდული არაა

en: bluish
ka: მოლურჯო

en: Blue
ka: ლურჯი

note: TRANSLATORS: theoretical in that the profile primaries are not real colors
en: This theoretical profile is designed for use in color experiments. You probably don't want to use this profile as a editing space or a display profile.
ka: ეს თეორიული პროფილი ფერებთან ექსპერიმენტებისთვისაა განკუთვნილი. ალბათ, ამ პროფილის გამოყენება ეკრანის პროფილისათვის არ დაგჭირდებათ.

en: Crayon Colors
ka: Crayon -ის ფერები

en: FOGRA27L Coated
ka: FOGRA27L ცარცირებული

en: FOGRA28L Web Coated
ka: FOGRA28L ვებ ცარცირებული

en: FOGRA29L Uncoated
ka: FOGRA29L ცარცირების გარეშე

en: FOGRA30L Uncoated Yellowish
ka: FOGRA30L ცარცირების გარეშე, მოყვითალო

en: FOGRA39L Coated
ka: FOGRA39L ცარცირებული

en: FOGRA40L SC Paper
ka: FOGRA40L SC ქაღალდი

en: FOGRA45L Lightweight Coated
ka: FOGRA45L მსუბუქად ცარცირებული

en: FOGRA47L Uncoated
ka: FOGRA47L ცარცირების გარეშე

en: GRACoL TR006 Coated
ka: GRACoL TR006 ცარცირებული

en: IFRA26S 2004 Newsprint
ka: IFRA26S 2004 გაზეთი

note: TRANSLATORS: Please don't translate 'RGB' or 'RAW'
en: Originally designed by Eastman Kodak and called ROMM RGB, this profile can display a very large range of colors and is used by many photographers for rendering, editing and archiving RAW images. Unless you are working with 16 bits per channel precision, you may see color banding when editing images.
ka: თავიდან დაწერილია Eastman Kodak-ის მიერ და ერქვა ROMM RGB. ამ პროფილს ფერების ჩვენება ძალიან დიდ დიაპაზონში შეუძლია და ბევრი ფოტოგრაფის მიერ RAW გამოსახულებების რენდერის, ჩასწორების და არქივაციისთვის გამოიყენება. თუ არ მუშაობთ არხზე 15-ბიტიანი სიზუსტით, რედაქტირებისას შეიძლება ფერების ზოლებიც შეამჩნიოთ.

en: SNAP TR002 Newsprint
ka: SNAP TR002 გაზეთი

en: Swapped Red and Green
ka: წითლისა და მწვანის მიმოცვლა

en: SWOP TR003 Coated
ka: SWOP TR003 ცარცირებული

en: SWOP TR005 Coated
ka: SWOP TR005 ცარცირებული

en: X11 Colors
ka: X11 ფერები

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add devices
en: Create a color managed device
ka: ფერ-მართული მოწყობილობის შექმნა

en: Authentication is required to create a color managed device
ka: ფერ-მართული მოწყობილობის შექმნისთვის ავთენტიკაციაა საჭირო

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add profiles
en: Create a color profile
ka: ფერის პროფილის შექმნა

en: Authentication is required to create a color profile
ka: ფერის პროფილის შესაქმნელად ავთენტიკაციაა საჭირო

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete devices
en: Remove a color managed device
ka: ფერ-მართული მოწყობილობი წაშლა

en: Authentication is required to remove a color managed device
ka: ფერ-მართული მოწყობილობის წასაშლელად ავთენტიკაციაა საჭირო

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete profiles
en: Remove a color profile
ka: ფერის პროფილის წაშლა

en: Authentication is required to remove a color profile
ka: ფერის პროფილის წასაშლელად ავთენტიკაციაა საჭირო

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify devices
en: Modify color settings for a device
ka: მოწყობილობისთვის ფერის პარამეტრების მორგება

en: Authentication is required to modify the color settings for a device
ka: მოწყობილობისთვის ფერის პარამეტრების შესაცვლელად ავთენტიკაციაა საჭირო

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify profiles
en: Modify a color profile
ka: ფერის პროფილის შეცვლა

en: Authentication is required to modify a color profile
ka: ფერის პროფილის შესაქმნელად ავთენტიკაციაა საჭირო

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install files system wide to apply color profiles for sessions that have not explicitly chosen profiles to apply. - This should not be set to 'yes' as unprivileged users could then set a profile set to all-white or all-black and thus make the 
en: Install system color profiles
ka: სისტემური ფერის პროფილების დაყენეა

en: Authentication is required to install the color profile for all users
ka: ფერის პროფილის ყველა მომხმარებლისთვის დასაყენებლად ავთენტიკაციაა საჭირო

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to profile devices.
en: Inhibit color profile selection
ka: ფერის პროფილის არჩევის აკრძალვა

en: Authentication is required to disable profile matching for a device
ka: მოწყობილობისთვის პროფილის დამთხვევის გასათიშად ავთენტიკაციაა საჭირო

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to use the colorimeter device.
en: Use color sensor
ka: ფერის სენსორის გამოყენება

en: Authentication is required to use the color sensor
ka: ფერის სენსორის გამოსაყენებლად ავთენტიკაციაა საჭირო

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
ka: მცირე დაყოვნება გამოსვლამდე

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
ka: გამოსვლა ძრავის ჩატვირთვის შემდეგ

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Create a dummy sensor for testing
ka: ტესტირებისთვის უაზრო სენსორის შექმნა

en: Color Management D-Bus Service
ka: ფერის მართვის D-Bus სერვისი
