colord - en to lt translation catalogue (59 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
lt: Rodyti papildomą derinimo informaciją

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear any metadata in the profile
lt: Išvalyti profilyje bet kokius metaduomenis

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the copyright string
lt: Nustato autorių teisių eilutę

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the description string
lt: Nustato aprašo eilutę

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the manufacturer string
lt: Nustato gamintojo eilutę

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the model string
lt: Nustato modelio eilutę

note: TRANSLATORS: command description
en: Export the tag data
lt: Eksportuoti žymės duomenis

note: TRANSLATORS: this is the profile creation date strftime format
en: %B %e %Y, %I:%M:%S %p
lt: %Y %m %e, %H:%M:%S

note: TRANSLATORS: profile owner TRANSLATORS: profile UID
en: Owner
lt: Savininkas

note: TRANSLATORS: the internal DBus path
en: Object Path
lt: Objekto kelias

note: TRANSLATORS: the profile format, e.g. * ColorModel.OutputMode.OutputResolution TRANSLATORS: the device format, e.g.
en: Format
lt: Formatas

note: TRANSLATORS: the profile title, e.g. * "ColorMunki, HP Deskjet d1300 Series"
en: Title
lt: Pavadinimas

note: TRANSLATORS: the profile type, e.g. 'output' TRANSLATORS: the device type, e.g. "printer" TRANSLATORS: the sensor type, e.g. 'output'
en: Type
lt: Tipas

note: TRANSLATORS: the profile colorspace, e.g. 'rgb' TRANSLATORS: the device colorspace, e.g. "rgb"
en: Colorspace
lt: Spalvų erdvė

note: TRANSLATORS: profile filename
en: Filename
lt: Failo pavadinimas

note: TRANSLATORS: profile identifier
en: Profile ID
lt: Profilio ID

note: TRANSLATORS: the metadata for the device TRANSLATORS: the metadata for the sensor
en: Metadata
lt: Metaduomenys

en: Warning
lt: Įspėjimas

note: TRANSLATORS: this is the time the device was registered * with colord, and probably is the same as the system startup * unless the device has been explicitly saved in the database
en: Created
lt: Sukurtas

note: TRANSLATORS: the device enabled state
en: Enabled
lt: Įjungtas

note: TRANSLATORS: if the device is embedded into the computer and * cannot be removed
en: Embedded
lt: Įtaisytas

note: TRANSLATORS: the device model TRANSLATORS: sensor model
en: Model
lt: Modelis

note: TRANSLATORS: the device identifier
en: Device ID
lt: Įrenginio ID

note: TRANSLATORS: the profile for the device
en: Profile
lt: Profilis

note: TRANSLATORS: this is the display technology, * and an abbreviation for "Cathode Ray Tube"
en: CRT
lt: CRT (Kineskopinis)

note: TRANSLATORS: this is a desktop printer
en: Printer
lt: Spausdintuvas

note: TRANSLATORS: a beamer used for presentations
en: Projector
lt: Projektorius

note: TRANSLATORS: this an unknown display technology
en: Unknown
lt: Nežinoma

note: TRANSLATORS: the sensor state, e.g. 'idle'
en: State
lt: Būsena

note: TRANSLATORS: sensor identifier
en: Sensor ID
lt: Jutiklio ID

note: TRANSLATORS: the options for the sensor
en: Options
lt: Parametrai

en: There are no supported sensors attached
lt: Nėra prijungta jokių palaikomų jutiklių

note: TRANSLATORS: this is the sensor title
en: Sensor
lt: Jutiklis

en: Color
lt: Spalva

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show client and daemon versions
lt: Rodyti kliento programos ir tarnybos versijas

note: TRANSLATORS: command description
en: Locks the color sensor
lt: Užrakina spalvos jutiklį

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets one or more sensor options
lt: Nustato vieną ar daugiau jutiklio parametrų

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a device
lt: Sukurti įrenginį

note: TRANSLATORS: command description
en: Get a standard colorspace
lt: Gauti standartinę spalvų erdvę

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a profile
lt: Sukurti profilį

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a device
lt: Ištrina įrenginį

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a profile
lt: Ištrina profilį

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets extra properties on the profile
lt: Nustato profiliui papildomas savybes

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device model
lt: Nustato įrenginio modelį

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables or disables the device
lt: Įjungia arba išjungia įrenginį

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device kind
lt: Nustato įrenginio rūšį

en: Client version:
lt: Kliento programos versija:

en: Daemon version:
lt: Tarnybos versija:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
lt: Rodyti derinimo informaciją visiems failams

en: Debugging Options
lt: Derinimo parametrai

en: Show debugging options
lt: Rodyti derinimo parametrus

en: Compatible with Adobe RGB (1998)
lt: Suderinama su Adobe RGB (1998)

en: This profile is free of known copyright restrictions
lt: Šis profilis yra laisvas nuo visų žinomų autorių teisių apribojimų

en: Crayon Colors
lt: Spalvotų kreidelių spalvos

note: TRANSLATORS: 'Crayola' is a trademark, please don't translate, also 'named colors' are color swatches with a name, e.g. 'Royal Rose'
en: This named color profile contains all the Crayola crayon colors in popular use. It is a test profile designed for testing embedding named colors into documents.
lt: Šiame išvardytų spalvų profilyje yra visos populiaraus naudojimo Crayola spalvotų kreidelių spalvos. Tai yra bandomasis profilis, sukurtas, išvardytų spalvų įtaisymo į dokumentus, bandymui.

en: X11 Colors
lt: X11 spalvos

note: TRANSLATORS: A 'named color profile' contains a list of color swatches that look the same on all computer screens
en: This named color profile contains all the colors defined by X11, assuming the source colors were supposed to be sRGB.
lt: Šiame išvardytų spalvų profilyje yra visos X11 apibrėžtos spalvos, turint omenyje, kad šaltinio spalvos turėtų būti sRGB.

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
lt: Išeiti po nedidelės delsos

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
lt: Išeiti po to, kai modulis buvo įkeltas
