colord - en to lv translation catalogue (120 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Profile to create
lv: Profils, ko izveidot

note: TRANSLATORS: program name
en: ICC profile creation program
lv: ICC profila izveidošanas programma

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
lv: Neizdevās parsēt parametrus

note: TRANSLATORS: the user forgot to use -o
en: No output filename specified
lv: Nav norādīta izvades datne nosaukums

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
lv: %s alias

en: Command not found, valid commands are:
lv: Komanda nav atrasta, derīgās komandas ir:

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
lv: Rādīt papildu atkļūdošanas informāciju

note: TRANSLATORS: command description
en: Generate the VCGT calibration of a given size
lv: Izveidot VCGT kalibrāciju ar doto izmēru

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear any metadata in the profile
lv: Attīrīt visus metadatus no profila

note: TRANSLATORS: command description
en: Initialize any metadata for the profile
lv: Inicializēt metadatus profilam

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a metadata item to the profile
lv: Pievienot metadatu vienumu profilam

note: TRANSLATORS: command description
en: Remove a metadata item from the profile
lv: Izņemt metadatu vienumu no profila

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the copyright string
lv: Iestata autortiesību virkni

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the description string
lv: Iestata apraksta virkni

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the manufacturer string
lv: Iestata ražotāja virkni

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the model string
lv: Iestata modeļa virkni

note: TRANSLATORS: command description
en: Automatically fix metadata in the profile
lv: Automātiski salabo metadatus profilā

note: TRANSLATORS: command description
en: Set the ICC profile version
lv: Iestatīt ICC profila versiju

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
lv: Krāsu pārvaldība

note: TRANSLATORS: this is the profile creation date strftime format
en: %B %e %Y, %I:%M:%S %p
lv: %e. %B %Y, %I:%M:%S %p

note: TRANSLATORS: profile owner TRANSLATORS: profile UID
en: Owner
lv: Īpašnieks

note: TRANSLATORS: the internal DBus path
en: Object Path
lv: Objekta ceļš

note: TRANSLATORS: the profile format, e.g. * ColorModel.OutputMode.OutputResolution TRANSLATORS: the device format, e.g.
en: Format
lv: Formāts

note: TRANSLATORS: the profile title, e.g. * "ColorMunki, HP Deskjet d1300 Series"
en: Title
lv: Virsraksts

note: TRANSLATORS: the profile qualifier, e.g. RGB.Plain.300dpi
en: Qualifier
lv: Identifikators

note: TRANSLATORS: the profile type, e.g. 'output' TRANSLATORS: the device type, e.g. "printer" TRANSLATORS: the sensor type, e.g. 'output'
en: Type
lv: Tips

note: TRANSLATORS: the profile colorspace, e.g. 'rgb' TRANSLATORS: the device colorspace, e.g. "rgb"
en: Colorspace
lv: Krāsu telpa

note: TRANSLATORS: the object scope, e.g. temp, disk, etc
en: Scope
lv: Tvērums

note: TRANSLATORS: if the profile has a Video Card Gamma Table lookup
en: Gamma Table
lv: Gamma tabula

note: TRANSLATORS: if the profile is installed for all users
en: System Wide
lv: Visā sistēmā

note: TRANSLATORS: profile filename
en: Filename
lv: Datnes nosaukums

note: TRANSLATORS: profile identifier
en: Profile ID
lv: Profila ID

note: TRANSLATORS: the metadata for the device TRANSLATORS: the metadata for the sensor
en: Metadata
lv: Metadati

en: Warning
lv: Brīdinājums

note: TRANSLATORS: this is the time the device was registered * with colord, and probably is the same as the system startup * unless the device has been explicitly saved in the database
en: Created
lv: Izveidots

note: TRANSLATORS: this is the time of the last calibration or when * the manufacturer-provided profile was assigned by the user
en: Modified
lv: Koriģēts

note: TRANSLATORS: the device enabled state
en: Enabled
lv: Aktivēts

note: TRANSLATORS: if the device is embedded into the computer and * cannot be removed
en: Embedded
lv: Iegults

note: TRANSLATORS: the device model TRANSLATORS: sensor model
en: Model
lv: Modelis

note: TRANSLATORS: the device vendor TRANSLATORS: sensor vendor
en: Vendor
lv: Ražotājs

en: Inhibitors
lv: Nomācēji

note: TRANSLATORS: the device serial number
en: Serial
lv: Sērija

note: TRANSLATORS: the device seat identifier, where a seat is * defined as a monitor, keyboard and mouse. * For instance, in a public library one central computer can * have 3 keyboards, 3 displays and 3 mice plugged in and with * systemd these can be setup as three independant seats with * different ses
en: Seat
lv: Vieta

note: TRANSLATORS: the device identifier
en: Device ID
lv: Ierīces ID

note: TRANSLATORS: the profile for the device
en: Profile
lv: Profils

note: TRANSLATORS: this is a desktop printer
en: Printer
lv: Printeris

note: TRANSLATORS: a beamer used for presentations
en: Projector
lv: Projektors

note: TRANSLATORS: a spot measurement, e.g. * getting the color from a color swatch
en: Spot
lv: Punkts

note: TRANSLATORS: the sensor can get a reading of the * ambient light level
en: Ambient
lv: Apkārtējā gaisma

note: TRANSLATORS: this is the display technology
en: Calibration
lv: Kalibrācija

note: TRANSLATORS: this is the display technology, * where LCD stands for 'Liquid Crystal Display'
en: LCD Generic
lv: LCD vispārējs

note: TRANSLATORS: this is the display technology where * LED stands for 'Light Emitted Diode'
en: LED Generic
lv: LED vispārējs

note: TRANSLATORS: this is the display technology, * sometimes called PDP displays. See * http://en.wikipedia.org/wiki/Plasma_display
en: Plasma
lv: Plazma

note: TRANSLATORS: this an unknown display technology
en: Unknown
lv: Nezināms

note: TRANSLATORS: the sensor state, e.g. 'idle'
en: State
lv: Stāvoklis

note: TRANSLATORS: sensor serial
en: Serial number
lv: Sērijas numurs

note: TRANSLATORS: sensor identifier
en: Sensor ID
lv: Sensora ID

note: TRANSLATORS: the options for the sensor
en: Options
lv: Opcijas

note: TRANSLATORS: if the sensor has a colord native driver
en: Native
lv: Vietējs

note: TRANSLATORS: if the sensor is locked
en: Locked
lv: Noslēgts

note: TRANSLATORS: if the sensor supports calibrating different * display types, e.g. LCD, LED, Projector
en: Capabilities
lv: Iespējas

en: There are no supported sensors attached
lv: Nav pievienotu atbalstītu sensoru

note: TRANSLATORS: this is the sensor title
en: Sensor
lv: Sensors

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the calibrate position and press enter.
lv: Iestatiet ierīci uz kalibrēšanas pozīciju un spiediet enter taustiņu.

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the surface position and press enter.
lv: Iestatiet ierīci uz virsmas pozīciju un spiediet enter taustiņu.

en: Color
lv: Krāsa

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show client and daemon versions
lv: Rādīt klienta un dēmona versijas

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the color managed devices
lv: Saņem visas krāsu pārvaldītās ierīces

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the color managed devices of a specific kind
lv: Saņem noteikta veida krāsu pārvaldītās ierīces

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color profiles
lv: Saņem visus krāsu profilus

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color sensors
lv: Saņem visu pieejamo krāsu sensorus

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets a reading from a sensor
lv: Saņem lasījumu no sensora

note: TRANSLATORS: command description
en: Locks the color sensor
lv: Noslēdz krāsu sensoru

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets one or more sensor options
lv: Iestata vienu vai vairākas sensora opcijas

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a device
lv: Izveidot ierīci

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a profile by filename
lv: Atrast profilu pēc datnes nosaukuma

note: TRANSLATORS: command description
en: Get a standard colorspace
lv: Saņemt standarta krāsu telpu

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a profile
lv: Izveidot profilu

note: TRANSLATORS: command description
en: Makes a profile default for a device
lv: Veido noklusējuma profilu ierīcei

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a device
lv: Dzēš ierīci

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a profile
lv: Dzēš profilu

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device model
lv: Iestata ierīces modeli

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables or disables the device
lv: Aktivē vai deaktivē ierīci

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the default profile for a device
lv: Iegūst noklusējuma profilu ierīcei

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device vendor
lv: Iestata ierīces ražotāju

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device serial
lv: Iestata ierīces sērijas numuru

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device kind
lv: Iestata ierīces tipu

note: TRANSLATORS: command description
en: Inhibits color profiles for this device
lv: Nomāc krāsu profilus šai ierīcei

note: TRANSLATORS: command description
en: Returns all the profiles that match a qualifier
lv: Atgriež visus profilus, kas atbilst identifikatoram

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to colord:
lv: Nav savienojuma ar colord:

en: Client version:
lv: Klienta versija:

en: Daemon version:
lv: Dēmona versija:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
lv: Rādīt atkļūdošanas informāciju visām datnēm

en: Debugging Options
lv: Atkļūdošanas opcijas

en: Show debugging options
lv: Rādīt atkļūdošanas opcijas

en: Default gamma for the display
lv: Displeja noklusējuma gamma

en: The default target gamma value for the display. Common values are 1.8, 2.2 and 2.4.
lv: Noklusējuma gamma vērtība displejam. Parastās vērtības ir 1.8, 2.2 un 2.4

en: Default display target whitepoint
lv: Noklusējuma displeja mērķa baltais punkts

en: The default target whitepoint in Kelvin for display calibration, with 0 meaning display native. Common values are 6500 for D65 and 5000 for D50.
lv: Noklusējuma mērķa baltais punkts Kelvinos displeja kalibrācijai, kur 0 nozīmē displeja vietējais. Parasti vērtības ir 6500 (D65) un 5000 (D50)

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add devices
en: Create a color managed device
lv: Izveidot krāsu pārvaldītu ierīci

en: Authentication is required to create a color managed device
lv: Jāautentificējas, lai izveidotu krāsu pārvaldītu ierīci

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add profiles
en: Create a color profile
lv: Izveidot krāsu profilu

en: Authentication is required to create a color profile
lv: Jāautentificējas, lai izveidotu krāsu profilu

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete devices
en: Remove a color managed device
lv: Izņemt krāsu pārvaldītu ierīci

en: Authentication is required to remove a color managed device
lv: Jāautentificējas, lai izņemtu krāsu pārvaldītu ierīci

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete profiles
en: Remove a color profile
lv: Izņemt krāsu profilu

en: Authentication is required to remove a color profile
lv: Jāautentificējas, lai izņemtu krāsu profilu

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify devices
en: Modify color settings for a device
lv: Koriģēt krāsu iestatījumus ierīcei

en: Authentication is required to modify the color settings for a device
lv: Jāautentificējas, lai koriģētu ierīces krāsu iestatījumus

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify profiles
en: Modify a color profile
lv: Koriģēt krāsu profilu

en: Authentication is required to modify a color profile
lv: Jāautentificējas, lai koriģētu krāsu profilu

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install files system wide to apply color profiles for sessions that have not explicitly chosen profiles to apply. - This should not be set to 'yes' as unprivileged users could then set a profile set to all-white or all-black and thus make the 
en: Install system color profiles
lv: Instalēt sistēmas krāsu profilus

en: Authentication is required to install the color profile for all users
lv: Jāautentificējas, lai instalētu krāsu profilus visiem lietotājiem

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to profile devices.
en: Inhibit color profile selection
lv: Nomākt krāsu profila izvēli

en: Authentication is required to disable profile matching for a device
lv: Jāautentificējas, lai deaktivētu profilu, kas atbilst ierīcei

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to use the colorimeter device.
en: Use color sensor
lv: Lietot krāsu sensoru

en: Authentication is required to use the color sensor
lv: Jāautentificējas, lai izmantotu krāsu sensoru

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
lv: Iziet pēc nelielas aiztures

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
lv: Iziet pēc tam, kad dzinējs ir ielādējies

en: Color Management D-Bus Service
lv: Krāsu pārvaldības D-Bus serviss
