colord - en to nb translation catalogue (142 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Profile to create
nb: Profil som skal opprettes

note: TRANSLATORS: program name
en: ICC profile creation program
nb: ICC-profil opprettingsprogram

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
nb: Klarte ikke å tyde argumentene

note: TRANSLATORS: the user forgot to use -o
en: No output filename specified
nb: Utdatafilnavn ble ikke spesifisert

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
nb: Alias for %s

en: Command not found, valid commands are:
nb: Kommandoen ble ikke funnet, gyldige kommandoer er:

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
nb: Vis ekstra avlusningsinformasjon

note: TRANSLATORS: command line option
en: The locale to use when setting localized text
nb: Regionaldata å bruke når du setter lokalisert tekst

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear any metadata in the profile
nb: Fjern metadata fra profilen

note: TRANSLATORS: command description
en: Initialize any metadata for the profile
nb: Klargjør metadata for profilen

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a metadata item to the profile
nb: Legg til et metadataelement fra profilen

note: TRANSLATORS: command description
en: Remove a metadata item from the profile
nb: Fjern et metadataelement fra profilen

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the copyright string
nb: Velg opphavsrett

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the description string
nb: Velg beskrivelse

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the manufacturer string
nb: Velg produsent

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the model string
nb: Velg modell

note: TRANSLATORS: command description
en: Automatically fix metadata in the profile
nb: Automatisk fiks metadata i profilen

note: TRANSLATORS: command description
en: Set the ICC profile version
nb: Velg ICC-profil version

note: TRANSLATORS: command description
en: Export the tag data
nb: Eksporter taggdata

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
nb: Fargestyring

note: TRANSLATORS: program name
en: ICC profile dump program
nb: ICC-profil dumpprogram

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a CMF from CSV data
nb: Lag en CMF fra CSV-data

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a spectrum from CSV data
nb: Lag et spektrum fra CSV-data

note: TRANSLATORS: this is the profile creation date strftime format
en: %B %e %Y, %I:%M:%S %p
nb: %e %B %Y %H:%M:%S

note: TRANSLATORS: profile owner TRANSLATORS: profile UID
en: Owner
nb: Eier

note: TRANSLATORS: the internal DBus path
en: Object Path
nb: Objektsti

note: TRANSLATORS: the profile title, e.g. * "ColorMunki, HP Deskjet d1300 Series"
en: Title
nb: Tittel

note: TRANSLATORS: the profile qualifier, e.g. RGB.Plain.300dpi
en: Qualifier
nb: Kriterie

note: TRANSLATORS: the profile colorspace, e.g. 'rgb' TRANSLATORS: the device colorspace, e.g. "rgb"
en: Colorspace
nb: Fargerom

note: TRANSLATORS: the object scope, e.g. temp, disk, etc
en: Scope
nb: Skop

note: TRANSLATORS: if the profile has a Video Card Gamma Table lookup
en: Gamma Table
nb: Gammatabell

note: TRANSLATORS: if the profile is installed for all users
en: System Wide
nb: Hele systemet

note: TRANSLATORS: profile filename
en: Filename
nb: Filnavn

note: TRANSLATORS: profile identifier
en: Profile ID
nb: Profil-ID

en: Warning
nb: Advarsel

note: TRANSLATORS: this is the time the device was registered * with colord, and probably is the same as the system startup * unless the device has been explicitly saved in the database
en: Created
nb: Opprettet

note: TRANSLATORS: this is the time of the last calibration or when * the manufacturer-provided profile was assigned by the user
en: Modified
nb: Endret

note: TRANSLATORS: the device enabled state
en: Enabled
nb: Aktivert

note: TRANSLATORS: if the device is embedded into the computer and * cannot be removed
en: Embedded
nb: Innebygd

note: TRANSLATORS: the device model TRANSLATORS: sensor model
en: Model
nb: Modell

note: TRANSLATORS: the device vendor TRANSLATORS: sensor vendor
en: Vendor
nb: Produsent

en: Inhibitors
nb: Hemmere

note: TRANSLATORS: the device serial number
en: Serial
nb: Serienummer

note: TRANSLATORS: the device seat identifier, where a seat is * defined as a monitor, keyboard and mouse. * For instance, in a public library one central computer can * have 3 keyboards, 3 displays and 3 mice plugged in and with * systemd these can be setup as three independant seats with * different ses
en: Seat
nb: Sete

note: TRANSLATORS: the device identifier
en: Device ID
nb: Enhets-ID

note: TRANSLATORS: the profile for the device
en: Profile
nb: Profil

note: TRANSLATORS: this is a desktop printer
en: Printer
nb: Skriver

note: TRANSLATORS: a beamer used for presentations
en: Projector
nb: Projektor

note: TRANSLATORS: a spot measurement, e.g. * getting the color from a color swatch
en: Spot
nb: Punkt

note: TRANSLATORS: the sensor can get a reading of the * ambient light level
en: Ambient
nb: Omgivelseslys

note: TRANSLATORS: this is the display technology
en: Calibration
nb: Kalibrering

note: TRANSLATORS: this is the display technology, * where LCD stands for 'Liquid Crystal Display'
en: LCD Generic
nb: LCD generisk

note: TRANSLATORS: this is the display technology where * LED stands for 'Light Emitted Diode'
en: LED Generic
nb: LED generisk

note: TRANSLATORS: this is the display technology, where * wide gamut means the display primaries are much * better than normal consumer monitors
en: Wide Gamut LCD CCFL
nb: LCD CCFL med bredt fargespektrum

note: TRANSLATORS: this is the display technology
en: Wide Gamut LCD RGB LED
nb:  LCD RGB LED med bredt fargespektrum

note: TRANSLATORS: this is the display technology, where * white means the color of the backlight, i.e. not * RGB LED
en: LCD White LED
nb: LCD med hvit LED

note: TRANSLATORS: this an unknown display technology
en: Unknown
nb: Ukjent

note: TRANSLATORS: the sensor state, e.g. 'idle'
en: State
nb: Tilstand

note: TRANSLATORS: sensor serial
en: Serial number
nb: Serienummer

note: TRANSLATORS: sensor identifier
en: Sensor ID
nb: Sensor-ID

note: TRANSLATORS: the options for the sensor
en: Options
nb: Valg

note: TRANSLATORS: if the sensor has a colord native driver
en: Native
nb: Lokal

note: TRANSLATORS: if the sensor is locked
en: Locked
nb: Låst

note: TRANSLATORS: if the sensor supports calibrating different * display types, e.g. LCD, LED, Projector
en: Capabilities
nb: Muligheter

en: There are no supported sensors attached
nb: Ingen støtta sensorer tilkoblet

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the calibrate position and press enter.
nb: Sett enheten i kalibreringsposisjon og trykk enter.

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the surface position and press enter.
nb: Sett enheten i overflateposisjon og trykk enter.

en: Color
nb: Farge

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show client and daemon versions
nb: Vis klient- og nisseversjon

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show the value without any header
nb: Vis verdien uten noen header

note: TRANSLATORS: command line option
en: Filter object properties when displaying
nb: Filtrer objektegenskaper ved visning

note: TRANSLATORS: command description
en: Dump all debug data to a file
nb: Dump all feilsøkingsdata til en fil

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the color managed devices
nb: Hent alle fargestyrte enheter

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the color managed devices of a specific kind
nb: Hent alle fargestyrte enheter av en spesfikk type

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color profiles
nb: Hent alle tilgjengelige fargeprofiler

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color sensors
nb: Hent alle tilgjengelige fargesensorer

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets a reading from a sensor
nb: Hent en lesing fra en sensor

note: TRANSLATORS: command description
en: Locks the color sensor
nb: Lås fargesensoren

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets one or more sensor options
nb: Velg en eller flere sensorvalg

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a device
nb: Opprett enhet

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a device from the device ID
nb: Finn en enhet ut fra enhets-ID

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a device with a given property value
nb: Finn en enhet med en gitt verdi til egenskapen

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a profile from the profile ID
nb: Finn en profil fra profil-IDen

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a profile by filename
nb: Finn en profil fra filnavn

note: TRANSLATORS: command description
en: Get a standard colorspace
nb: Hent et standard fargerom

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a profile
nb: Opprett profil

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a profile to a device that already exists
nb: Legg til en eksisterende profil til enhet

note: TRANSLATORS: command description
en: Makes a profile default for a device
nb: Setter profil som standard på enhet

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a device
nb: Slett enhet

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a profile
nb: Fjern profil

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets extra properties on the profile
nb: Setter ekstra egenskaper på profilen

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device model
nb: Angi enheten sin modell

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables or disables the device
nb: Aktivere eller deaktivere enheten

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the default profile for a device
nb: Får tak i standardprofilen for en enhet

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device vendor
nb: Velg enhetsprodusenten

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device serial
nb: Velg enhetsnummer

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device kind
nb: Velg enhetstype

note: TRANSLATORS: command description
en: Inhibits color profiles for this device
nb: Hemmer fargeprofil på denne enheten

note: TRANSLATORS: command description
en: Returns all the profiles that match a qualifier
nb: Henter alle profilene som samsvarer med kriteriet

note: TRANSLATORS: command description
en: Import a profile and install it for the user
nb: Importer en profil og installer den hos brukeren

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to colord:
nb: Ingen tilkobling til colord:

en: Client version:
nb: Klientversjon:

en: Daemon version:
nb: Nisseversjon:

en: System vendor:
nb: Produsent:

en: System model:
nb: Modell:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
nb: Vis feilsøkningsinformasjon for alle filer

en: Debugging Options
nb: Valg for feilsøking

en: Show debugging options
nb: Vis valg for feilsøkning

en: Default gamma for the display
nb: Standard gamma for skjermen

en: Delay between sample intervals
nb: Forsinkelse mellom sampleintervallene

en: The URI of the web service that allows the calibration tools to upload a specific profile to the Internet.
nb: URI-en til nett-tjenesten som gjør det mulig for kalibreringsverktøyet a laste opp en spesifikk profil til Internettet.

en: Compatible with Adobe RGB (1998)
nb: Kompatibel med Adobe RGB (1998)

en: This profile is free of known copyright restrictions
nb: Denne profilen er fri for kjente opphavsrettslige restriksjoner

en: Blue
nb: Blå

note: TRANSLATORS: the lookup tables in the GPU map one color to another
en: This test profile is used to make all colors on the screen slightly more blue by altering the video card lookup table. This allows the user to check the calibration is being applied correctly.
nb: Denne testprofilen brukes til å gjøre alle fargene på skjermen litt mer blå ved å endre videokortest oppslagstabell.  Dette gjør det mulig for brukeren å sjekke at kalibrering tas i bruk som den skal.

note: TRANSLATORS: theoretical in that the profile primaries are not real colors
en: This theoretical profile is designed for use in color experiments. You probably don't want to use this profile as a editing space or a display profile.
nb: Denne teoretiske profilen er utformet for bruk i fargeeksperimenter.  Du ønsker antagelig ikke å bruke denne profilen som et redigeringsrom eller en fremvisningsprofil.

en: Crayon Colors
nb: Fargeblyantfarger

en: Swapped Red and Green
nb: Byttet Rød og Grønn

en: Wide Gamut RGB
nb: RGB med et bredt fargespektrum

en: X11 Colors
nb: X11 farger

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add devices
en: Create a color managed device
nb: Lag en fargestyrt enhet

en: Authentication is required to create a color managed device
nb: Autentisering kreves for å lage en fargestyrt enhet

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add profiles
en: Create a color profile
nb: Opprett fargeprofil

en: Authentication is required to create a color profile
nb: Autentisering kreves for å lage en fargeprofil

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete devices
en: Remove a color managed device
nb: Slett en fargestyrt enhet

en: Authentication is required to remove a color managed device
nb: Autentisering kreves for å fjerne en fargestyrt enhet

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete profiles
en: Remove a color profile
nb: Fjerne fargeprofil

en: Authentication is required to remove a color profile
nb: Autentisering kreves for å fjerne en fargeprofil

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify devices
en: Modify color settings for a device
nb: Endre fargeinnstillinger for en enhet

en: Authentication is required to modify the color settings for a device
nb: Autentisering kreves for endre fargeinnstillinger for en enhet

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify profiles
en: Modify a color profile
nb: Endre fargeprofil

en: Authentication is required to modify a color profile
nb: Autentisering kreves for å endre en fargeprofil

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install files system wide to apply color profiles for sessions that have not explicitly chosen profiles to apply. - This should not be set to 'yes' as unprivileged users could then set a profile set to all-white or all-black and thus make the 
en: Install system color profiles
nb: Installer systemfargeprofiler

en: Authentication is required to install the color profile for all users
nb: Autentisering kreves for å installere fargeprofilen for alle brukere

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to profile devices.
en: Inhibit color profile selection
nb: Hem valg av fargeprofil

en: Authentication is required to disable profile matching for a device
nb: Autentisering kreves for å deaktivere samsvar mellom profil og enhet

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to use the colorimeter device.
en: Use color sensor
nb: Bruk fargesensor

en: Authentication is required to use the color sensor
nb: Autentisering kreves for å benytte fargesensoren

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
nb: Avslutt etter en liten forsinkelse

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
nb: Avslutt etter maskinen har lastet

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Create a dummy sensor for testing
nb: Opprett en dummysensor for testing

en: Color Management D-Bus Service
nb: Fargestyring D-Bus tjeneste
