colord - en to nl translation catalogue (84 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Profile to create
nl: Aan te maken profiel

note: TRANSLATORS: program name
en: ICC profile creation program
nl: ICC profile creation programma

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
nl: Argumenten parsen niet gelukt

note: TRANSLATORS: the user forgot to use -o
en: No output filename specified
nl: Geen output-bestandsnaam opgegeven

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
nl: Alias voor %s

en: Command not found, valid commands are:
nl: Opdracht niet gevonden, geldige opdrachten zijn:

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
nl: Toon extra debugging-informatie

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear any metadata in the profile
nl: Wis alle metadata in het profiel

note: TRANSLATORS: command description
en: Initialize any metadata for the profile
nl: Initialiseer alle metadata voor het profiel

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a metadata item to the profile
nl: Voeg een metadata-item aan het profiel toe

note: TRANSLATORS: command description
en: Remove a metadata item from the profile
nl: Verwijder een metadata-item van het profiel

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the copyright string
nl: Stelt de string voor vermelding copyright in.

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the description string
nl: Stelt de string voor de beschrijving  in

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the manufacturer string
nl: Stelt de string voor vermelding van fabrikant  in

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the model string
nl: Stelt de string voor vermelding model in

note: TRANSLATORS: command description
en: Automatically fix metadata in the profile
nl: Repareer automatisch metadata in het profiel

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
nl: Kleur Management

note: TRANSLATORS: profile owner TRANSLATORS: profile UID
en: Owner
nl: Eigenaar

note: TRANSLATORS: the internal DBus path
en: Object Path
nl: Object Pad

note: TRANSLATORS: the profile format, e.g. * ColorModel.OutputMode.OutputResolution TRANSLATORS: the device format, e.g.
en: Format
nl: Formaat

note: TRANSLATORS: the profile title, e.g. * "ColorMunki, HP Deskjet d1300 Series"
en: Title
nl: Titel

note: TRANSLATORS: the profile qualifier, e.g. RGB.Plain.300dpi
en: Qualifier
nl: Kwalificator

note: TRANSLATORS: if the profile has a Video Card Gamma Table lookup
en: Gamma Table
nl: Gamma Tafel

note: TRANSLATORS: profile filename
en: Filename
nl: Bestandsnaam

note: TRANSLATORS: profile identifier
en: Profile ID
nl: Profiel ID

note: TRANSLATORS: this is the time the device was registered * with colord, and probably is the same as the system startup * unless the device has been explicitly saved in the database
en: Created
nl: Aangemaakt

note: TRANSLATORS: this is the time of the last calibration or when * the manufacturer-provided profile was assigned by the user
en: Modified
nl: Aangepast

note: TRANSLATORS: the device vendor TRANSLATORS: sensor vendor
en: Vendor
nl: Verkoper

en: Inhibitors
nl: Blokkers

note: TRANSLATORS: the device serial number
en: Serial
nl: Serienummer

note: TRANSLATORS: the device identifier
en: Device ID
nl: Apparaat ID

note: TRANSLATORS: the profile for the device
en: Profile
nl: Profiel

note: TRANSLATORS: the sensor state, e.g. 'idle'
en: State
nl: Status

note: TRANSLATORS: sensor serial
en: Serial number
nl: Serienummer

note: TRANSLATORS: the options for the sensor
en: Options
nl: Opties

note: TRANSLATORS: if the sensor is locked
en: Locked
nl: Gelockt

en: There are no supported sensors attached
nl: Er zijn geen ondersteunde sensoren verbonden

en: Color
nl: Kleur

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the color managed devices
nl: Toont alle kleur gemanaged apparaten

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the color managed devices of a specific kind
nl: Toont alle kleur gemanaged apparaten van een bepaald type

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color profiles
nl: Toont alle beschikbare kleurprofielen

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color sensors
nl: Toont alle beschikbare kleur-sensoren

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets a reading from a sensor
nl: Toont een aflezing van een sensor

note: TRANSLATORS: command description
en: Locks the color sensor
nl: Lockt de kleur-sensor

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets one or more sensor options
nl: Stel één of meer sensor-opties in

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a device
nl: Maak een apparaat aan

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a profile by filename
nl: Vind een profiel aan de hand van bestandsnaam

note: TRANSLATORS: command description
en: Get a standard colorspace
nl: Verkrijg een standaard colorspace

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a profile
nl: Maak een profiel aan

note: TRANSLATORS: command description
en: Makes a profile default for a device
nl: Maakt een standaardprofiel voor een apparaat

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a device
nl: Verwijdert een apparaat

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a profile
nl: Verwijdert een profiel

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device model
nl: Stelt het model van het apparaat in

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the default profile for a device
nl: Toont het standaardprofiel van een apparaat

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device vendor
nl: Stelt de verkoper van het apparaat in

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device serial
nl: Stelt het serienummer van het apparaat in

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device kind
nl: Stelt in wat voor soort apparaat het is

note: TRANSLATORS: command description
en: Inhibits color profiles for this device
nl: Verhindert kleurprofielen voor dit apparaat

note: TRANSLATORS: command description
en: Returns all the profiles that match a qualifier
nl: Toont alle profielen die voldoen aan een kwalificator

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to colord:
nl: Geen verbinding met colord:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
nl: Toon debugginginformatie voor alle bestanden

en: Debugging Options
nl: Debugging Opties

en: Show debugging options
nl: Toon debugging opties

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add devices
en: Create a color managed device
nl: Maak een kleur gemanaged apparaat aan

en: Authentication is required to create a color managed device
nl: Authenticatie is verplicht om een kleur gemanaged apparaat aan te kunnen maken

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add profiles
en: Create a color profile
nl: Maak een kleurprofiel aan

en: Authentication is required to create a color profile
nl: Authenticatie is verplicht om een kleurprofiel aan te kunnen maken

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete devices
en: Remove a color managed device
nl: Verwijder een kleur gemanaged apparaat

en: Authentication is required to remove a color managed device
nl: Authenticatie is verplicht om een kleur gemanaged apparaat te kunnen verwijderen

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete profiles
en: Remove a color profile
nl: Verwijder een kleurprofiel

en: Authentication is required to remove a color profile
nl: Authenticatie is verplicht om een kleurprofiel te kunnen verwijderen

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify devices
en: Modify color settings for a device
nl: Pas de kleurinstellingen van een apparaat aan

en: Authentication is required to modify the color settings for a device
nl: Authenticatie is verplicht om de kleurinstellingen voor een apparaat aan te kunnen passen

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify profiles
en: Modify a color profile
nl: Pas een kleurprofiel aan

en: Authentication is required to modify a color profile
nl: Authenticatie is verplicht om een kleurprofiel aan te kunnen passen

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install files system wide to apply color profiles for sessions that have not explicitly chosen profiles to apply. - This should not be set to 'yes' as unprivileged users could then set a profile set to all-white or all-black and thus make the 
en: Install system color profiles
nl: Installeer systeem kleurprofielen

en: Authentication is required to install the color profile for all users
nl: Authenticatie is verplicht om het kleurprofiel voor alle gebruikers te installeren

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to profile devices.
en: Inhibit color profile selection
nl: Belet selectie van een kleurprofiel

en: Authentication is required to disable profile matching for a device
nl: Authenticatie is verplicht om profielmatching voor een apparaat uit te schakelen

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to use the colorimeter device.
en: Use color sensor
nl: Gebruik kleur-sensor

en: Authentication is required to use the color sensor
nl: Authenticatie is vereist om de kleur-sensor te kunnen gebruiken

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
nl: Afsluiten na een korte wachttijd

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
nl: Afsluiten nadat de engine geladen is

en: Color Management D-Bus Service
nl: Kleur Management D-Bus Service
