colord - en to oc translation catalogue (120 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Profile to create
oc: Perfil de crear

note: TRANSLATORS: program name
en: ICC profile creation program
oc: Programa de creacion de perfil ICC

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
oc: L’analisi dels arguments a fracassat

note: TRANSLATORS: the user forgot to use -o
en: No output filename specified
oc: Pas cap de fichièr de sortida d'especificat

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
oc: Aliàs de %s

en: Command not found, valid commands are:
oc: Comanda introbabla. Las comandas validas son :

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
oc: Aficha las informacions de desbugatge

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear any metadata in the profile
oc: Escafar totas las metadonadas del perfil

note: TRANSLATORS: command description
en: Initialize any metadata for the profile
oc: Inicializar totas las metadonadas pel perfil

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a metadata item to the profile
oc: Apondre una metadonada al perfil

note: TRANSLATORS: command description
en: Remove a metadata item from the profile
oc: Levar una metadonada al perfil

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the copyright string
oc: Definir lo copyright

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the description string
oc: Definir la descripcion

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the manufacturer string
oc: Definís la cadena del constructor

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the model string
oc: Definir lo modèl

note: TRANSLATORS: command description
en: Automatically fix metadata in the profile
oc: Reparar automaticament las metadonadas del perfil

note: TRANSLATORS: command description
en: Set the ICC profile version
oc: Definir la version del perfil ICC

note: TRANSLATORS: command description
en: Export the tag data
oc: Exportar lo tag

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
oc: Gestion de las colors

note: TRANSLATORS: program name
en: ICC profile dump program
oc: Programa d'expòrt del perfil ICC

note: TRANSLATORS: profile owner TRANSLATORS: profile UID
en: Owner
oc: Proprietari

note: TRANSLATORS: the internal DBus path
en: Object Path
oc: Camin de l'objècte

note: TRANSLATORS: the profile format, e.g. * ColorModel.OutputMode.OutputResolution TRANSLATORS: the device format, e.g.
en: Format
oc: Formatar

note: TRANSLATORS: the profile title, e.g. * "ColorMunki, HP Deskjet d1300 Series"
en: Title
oc: Títol

note: TRANSLATORS: the profile qualifier, e.g. RGB.Plain.300dpi
en: Qualifier
oc: Qualificar

note: TRANSLATORS: the profile type, e.g. 'output' TRANSLATORS: the device type, e.g. "printer" TRANSLATORS: the sensor type, e.g. 'output'
en: Type
oc: Tipe

note: TRANSLATORS: the profile colorspace, e.g. 'rgb' TRANSLATORS: the device colorspace, e.g. "rgb"
en: Colorspace
oc: Espaci de colors

note: TRANSLATORS: the object scope, e.g. temp, disk, etc
en: Scope
oc: Espandida

note: TRANSLATORS: if the profile has a Video Card Gamma Table lookup
en: Gamma Table
oc: Taula Gamma

note: TRANSLATORS: if the profile is installed for all users
en: System Wide
oc: A tot lo sistèma

note: TRANSLATORS: profile filename
en: Filename
oc: Nom del fichièr

note: TRANSLATORS: profile identifier
en: Profile ID
oc: Identificant del perfil

note: TRANSLATORS: the metadata for the device TRANSLATORS: the metadata for the sensor
en: Metadata
oc: Metadonadas

en: Warning
oc: Atencion

note: TRANSLATORS: this is the time the device was registered * with colord, and probably is the same as the system startup * unless the device has been explicitly saved in the database
en: Created
oc: Creat

note: TRANSLATORS: this is the time of the last calibration or when * the manufacturer-provided profile was assigned by the user
en: Modified
oc: Modificat

note: TRANSLATORS: the device enabled state
en: Enabled
oc: Activat

note: TRANSLATORS: if the device is embedded into the computer and * cannot be removed
en: Embedded
oc: Embarcat

note: TRANSLATORS: the device model TRANSLATORS: sensor model
en: Model
oc: Modèl

note: TRANSLATORS: the device vendor TRANSLATORS: sensor vendor
en: Vendor
oc: Vendeire

en: Inhibitors
oc: Inibitors

note: TRANSLATORS: the device serial number
en: Serial
oc: Numèro de seria

note: TRANSLATORS: the device seat identifier, where a seat is * defined as a monitor, keyboard and mouse. * For instance, in a public library one central computer can * have 3 keyboards, 3 displays and 3 mice plugged in and with * systemd these can be setup as three independent seats with * different ses
en: Seat
oc: Pòste

note: TRANSLATORS: the device identifier
en: Device ID
oc: ID del periferic

note: TRANSLATORS: the profile for the device
en: Profile
oc: Perfil

note: TRANSLATORS: this is the display technology, * and an abbreviation for "Cathode Ray Tube"
en: CRT
oc: Tub catodic

note: TRANSLATORS: this is a desktop printer
en: Printer
oc: Imprimenta

note: TRANSLATORS: this is the display technology
en: Calibration
oc: Calibratge

note: TRANSLATORS: this is the display calibration type
en: Dark Calibration
oc: Calibratge escur

note: TRANSLATORS: this is the sensor capability
en: Spectral
oc: Espectral

note: TRANSLATORS: this is the display technology, * where LCD stands for 'Liquid Crystal Display'
en: LCD Generic
oc: LCD generic

note: TRANSLATORS: this is the display technology where * RGB stands for 'Red Green Blue' and LED stands for * 'Light Emitted Diode'
en: LCD RGB LED
oc: LCD RVB LED

note: TRANSLATORS: this is the display technology, where * white means the color of the backlight, i.e. not * RGB LED
en: LCD White LED
oc: LCD DEL blanca

note: TRANSLATORS: this an unknown display technology
en: Unknown
oc: Desconegut

note: TRANSLATORS: the sensor state, e.g. 'idle'
en: State
oc: Estat

note: TRANSLATORS: sensor serial
en: Serial number
oc: Numèro de seria

note: TRANSLATORS: sensor identifier
en: Sensor ID
oc: Identificant del captador

note: TRANSLATORS: the options for the sensor
en: Options
oc: Opcions

note: TRANSLATORS: if the sensor has a colord native driver
en: Native
oc: Natiu

note: TRANSLATORS: if the sensor is locked
en: Locked
oc: Verrolhat

note: TRANSLATORS: if the sensor supports calibrating different * display types, e.g. LCD, LED, Projector
en: Capabilities
oc: Possibilitats

en: There are no supported sensors attached
oc: Cap de captador pres en carga es pas religat

note: TRANSLATORS: this is the sensor title
en: Sensor
oc: Captador

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the color managed devices
oc: Recupèra totes los periferic amb gestion de colors

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the color managed devices of a specific kind
oc: Recupèra totes los periferics amb gestion de colors, d'un certan tipe

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color profiles
oc: Recuperar totes los perfils de color disponibles

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color sensors
oc: Obten totes los captadors de color disponibles

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets a reading from a sensor
oc: Obten una lectura d'un captador

note: TRANSLATORS: command description
en: Locks the color sensor
oc: Blòca lo captador de color

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets one or more sensor options
oc: Definís una o mantuna opcion del captador

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a device
oc: Crèa un aparelh

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a profile by filename
oc: Cercar un perfil per nom del fichièr

note: TRANSLATORS: command description
en: Get a standard colorspace
oc: Obténer un espaci de color estandard

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a profile
oc: Crear un perfil

note: TRANSLATORS: command description
en: Makes a profile default for a device
oc: Crear un perfil per defaut per un periferic

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a device
oc: Suprimís un aparelh

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a profile
oc: Suprimís un perfil

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device model
oc: Definís lo modèl del periferic

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the default profile for a device
oc: Recupèra lo perfil per defaut per un periferic

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device vendor
oc: Definir lo vendeire del periferic

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device serial
oc: Definís lo numèro de seria del periferic

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device kind
oc: Definís lo tipe de periferic

note: TRANSLATORS: command description
en: Inhibits color profiles for this device
oc: Desactiva los perfils de color per aqueste aparelh

note: TRANSLATORS: command description
en: Returns all the profiles that match a qualifier
oc: Tòrna totes los perfils que correspondon a un qualificatiu

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to colord:
oc: Pas cap de connexion a colord :

en: Client version:
oc: Version del client :

en: Daemon version:
oc: Version del demòni :

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
oc: Aficha d'informacions de desbugatge per totes los fichièrs

en: Debugging Options
oc: Opcions de desbugatge

en: Show debugging options
oc: Afichar las opcions de desbugatge

en: Compatible with Adobe RGB (1998)
oc: Compatible amb Adobe RGB (1998)

en: This profile is free of known copyright restrictions
oc: Aqueste perfil es liure de restriccions de dreches d’autor conegudas

en: Blue
oc: Blava

en: Crayons
oc: Gredons

en: Crayon Colors
oc: Gredons de color

en: FOGRA40L SC Paper
oc: FOGRA40L SC Papièr

en: SNAP TR002 Newsprint
oc: SNAP TR002 Impression jornal

en: Swapped Red and Green
oc: Roge e verd inversats

en: X11 Colors
oc: Colors X11

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add devices
en: Create a color managed device
oc: Crear un periferic amb gestion de colors

en: Authentication is required to create a color managed device
oc: Es necessari de s'autentificar per crear un periferic amb gestion de colors

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add profiles
en: Create a color profile
oc: Crear un perfil de color

en: Authentication is required to create a color profile
oc: Es necessari de s’autentificar per crear un perfil de color

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete devices
en: Remove a color managed device
oc: Suprimir un periferic amb gestion de colors

en: Authentication is required to remove a color managed device
oc: Es necessari de s'autentificar per suprimir un periferic

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete profiles
en: Remove a color profile
oc: Suprimir un perfil de color

en: Authentication is required to remove a color profile
oc: Es necessari de s’autentificar per suprimir un perfil de color

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify devices
en: Modify color settings for a device
oc: Modificar los paramètres de color d’un aparelh

en: Authentication is required to modify the color settings for a device
oc: Es necessari de s’autentificar per modificar los paramètres de color d’un aparelh

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify profiles
en: Modify a color profile
oc: Modificar un perfil de color

en: Authentication is required to modify a color profile
oc: Es necessari de s’autentificar per modificar un perfil de color

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install files system wide to apply color profiles for sessions that have not explicitly chosen profiles to apply. - This should not be set to 'yes' as unprivileged users could then set a profile set to all-white or all-black and thus make the 
en: Install system color profiles
oc: Installar lo perfil de color del sistèma

en: Authentication is required to install the color profile for all users
oc: Es necessari de s’autentificar per installar lo perfil de color en çò de totes los utilizaires

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to profile devices.
en: Inhibit color profile selection
oc: Empachar la seleccion del perfil de color

en: Authentication is required to disable profile matching for a device
oc: Es necessari de s'autentificar per desactivar la deteccion de perfil per un periferic

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to use the colorimeter device.
en: Use color sensor
oc: Utilizar lo captador de color

en: Authentication is required to use the color sensor
oc: Es necessari de s'autentificar per utilizar lo captador de color

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
oc: Quita aprèp un momenton

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
oc: Quita immediatament aprèp cargament del gestionari

en: Color Management D-Bus Service
oc: Servici D-Bus de gestion de las colors
