colord - en to pa translation catalogue (47 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Profile to create
pa: ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਪਰੋਫਾਇਲ

note: TRANSLATORS: program name
en: ICC profile creation program
pa: ICC ਪਰੋਫਾਇਲ ਬਣਾਉਣ ਪਰੋਗਰਾਮ

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
pa: ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

note: TRANSLATORS: the user forgot to use -o
en: No output filename specified
pa: ਕੋਈ ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ-ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ

note: TRANSLATORS: profile owner TRANSLATORS: profile UID
en: Owner
pa: ਮਾਲਕ

note: TRANSLATORS: the internal DBus path
en: Object Path
pa: ਆਬਜੈਕਟ ਮਾਰਗ

note: TRANSLATORS: the profile format, e.g. * ColorModel.OutputMode.OutputResolution TRANSLATORS: the device format, e.g.
en: Format
pa: ਫਾਰਮੈਟ

note: TRANSLATORS: the profile title, e.g. * "ColorMunki, HP Deskjet d1300 Series"
en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

note: TRANSLATORS: the profile type, e.g. 'output' TRANSLATORS: the device type, e.g. "printer" TRANSLATORS: the sensor type, e.g. 'output'
en: Type
pa: ਟਾਈਪ

note: TRANSLATORS: the profile colorspace, e.g. 'rgb' TRANSLATORS: the device colorspace, e.g. "rgb"
en: Colorspace
pa: ਰੰਗ-ਸਪੇਸ

note: TRANSLATORS: if the profile has a Video Card Gamma Table lookup
en: Gamma Table
pa: ਗਾਮਾ ਟੇਬਲ

note: TRANSLATORS: if the profile is installed for all users
en: System Wide
pa: ਪੂਰੀ ਸਿਸਟਮ ਲਈ

note: TRANSLATORS: profile filename
en: Filename
pa: ਫਾਇਲ-ਨਾਂ

note: TRANSLATORS: profile identifier
en: Profile ID
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ID

note: TRANSLATORS: the metadata for the device TRANSLATORS: the metadata for the sensor
en: Metadata
pa: ਮੇਟਾਡਾਟਾ

en: Warning
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ

note: TRANSLATORS: this is the time the device was registered * with colord, and probably is the same as the system startup * unless the device has been explicitly saved in the database
en: Created
pa: ਬਣਾਇਆ

note: TRANSLATORS: this is the time of the last calibration or when * the manufacturer-provided profile was assigned by the user
en: Modified
pa: ਸੋਧਿਆ

note: TRANSLATORS: the device enabled state
en: Enabled
pa: ਸਮਰੱਥ ਕੀਤਾ

note: TRANSLATORS: the device model TRANSLATORS: sensor model
en: Model
pa: ਮਾਡਲ

note: TRANSLATORS: the device vendor TRANSLATORS: sensor vendor
en: Vendor
pa: ਵੇਂਡਰ

note: TRANSLATORS: the device serial number
en: Serial
pa: ਸੀਰੀਅਲ

note: TRANSLATORS: the device seat identifier, where a seat is * defined as a monitor, keyboard and mouse. * For instance, in a public library one central computer can * have 3 keyboards, 3 displays and 3 mice plugged in and with * systemd these can be setup as three independent seats with * different ses
en: Seat
pa: ਸੀਟ

note: TRANSLATORS: the device identifier
en: Device ID
pa: ਡਿਵਾਈਸ ID

note: TRANSLATORS: the profile for the device
en: Profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ

note: TRANSLATORS: this is a desktop printer
en: Printer
pa: ਪਰਿੰਟਰ

note: TRANSLATORS: a beamer used for presentations
en: Projector
pa: ਪਰੋਜੈਕਟ

note: TRANSLATORS: this is the display technology
en: Calibration
pa: ਕੈਲੀਬਰੇਸ਼ਨ

note: TRANSLATORS: this is the display technology, * where LCD stands for 'Liquid Crystal Display'
en: LCD Generic
pa: LCD ਸਧਾਰਨ

note: TRANSLATORS: this is the display technology where * LED stands for 'Light Emitted Diode'
en: LED Generic
pa: LED ਸਧਾਰਨ

note: TRANSLATORS: this is the display technology, * sometimes called PDP displays. See * http://en.wikipedia.org/wiki/Plasma_display
en: Plasma
pa: ਪਲਾਜ਼ਮਾ

note: TRANSLATORS: this an unknown display technology
en: Unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

note: TRANSLATORS: the sensor state, e.g. 'idle'
en: State
pa: ਹਾਲਤ

note: TRANSLATORS: sensor serial
en: Serial number
pa: ਲੜੀ ਨੰਬਰ

note: TRANSLATORS: the options for the sensor
en: Options
pa: ਚੋਣਾਂ

note: TRANSLATORS: if the sensor is locked
en: Locked
pa: ਲਾਕ ਕੀਤਾ

note: TRANSLATORS: this is the sensor title
en: Sensor
pa: ਸੈਂਸਰ

en: Color
pa: ਰੰਗ

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a device
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਬਣਾਓ

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਬਣਾਓ

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a device
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਹਟਾਉਂਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਹਟਾਉਂਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਡੀਬੱਗ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖੋ

en: Debugging Options
pa: ਡੀਬੱਗਿੰਗ ਚੋਣਾਂ

en: Show debugging options
pa: ਡੀਬੱਗਿੰਗ ਚੋਣਾਂ ਵੇਖੋ

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
pa: ਥੋੜ੍ਹੀ ਦੇਰ ਬਾਅਦ ਬੰਦ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
pa: ਇੰਜਣ ਲੋਡ ਕਰਨ ਦੇ ਬਾਅਦ ਬੰਦ ਕਰੋ
