colord - en to ro translation catalogue (28 entries)

en: Command not found, valid commands are:
ro: Comandă nerecunoscută, comenzile valide sunt:

note: TRANSLATORS: command description
en: Generate the VCGT calibration of a given size
ro: Generează calibrarea VCGT de o anumită dimensiune

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the description string
ro: Stabilește șirul de descriere

note: TRANSLATORS: program name
en: ICC profile dump program
ro: Program de extragere și afișare a profilului ICC

note: TRANSLATORS: the profile qualifier, e.g. RGB.Plain.300dpi
en: Qualifier
ro: Calificativ

note: TRANSLATORS: the device enabled state
en: Enabled
ro: Activat

note: TRANSLATORS: this is a desktop printer
en: Printer
ro: Imprimantă

note: TRANSLATORS: this is the display calibration type
en: Irradiance Calibration
ro: Calibrare iluminare

note: TRANSLATORS: this is the display technology, * sometimes called PDP displays. See * http://en.wikipedia.org/wiki/Plasma_display
en: Plasma
ro: Plasmă

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color sensors
ro: Obține toți senzorii de culoare disponibili

note: TRANSLATORS: command description
en: Get a standard colorspace
ro: Obține un spațiu de culoare standard

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device model
ro: Definește modelul dispozitivului

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the default profile for a device
ro: Obține profilul implicit pentru un dispozitiv

note: TRANSLATORS: command description
en: Inhibits color profiles for this device
ro: Inhibă profilurile de culoare pentru acest dispozitiv

en: System model:
ro: Modelul sistemului:

en: The default target gamma value for the display. Common values are 1.8, 2.2 and 2.4.
ro: Valoarea gamma standard implicită pentru afișaj. Valorile obișnuite sunt 1,8, 2,2 și 2,4.

en: This is the delay between setting the sample color and asking the measuring instrument to take a sample. It is required because both the graphics driver and the display itself introduce latency.
ro: Aceasta este întârzierea dintre momentul în care se stabilește culoarea eșantionului și momentul în care se cere instrumentului de măsură să preleveze o mostră. Este necesară deoarece atât controlorul grafic cât și afișajul în sine introduc latență.

note: TRANSLATORS: super-saturated is in reference to colors you can't show on a PC screen
en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB and is suitable for images with highly saturated colors often used in advertisements. It is very similar to DonRGB4, but can show super-saturated red colors sometimes present in Fujichrome Velvia.
ro: Acest spațiu de editare poate afișa culori mai saturate decât Adobe RGB și este potrivit pentru imaginile cu culori foarte saturate, utilizate adesea în reclame. Este foarte asemănător cu DonRGB4, dar poate afișa culori roșii suprasaturate prezente uneori în Fujichrome Velvia.

note: TRANSLATORS: the lookup tables in the GPU map one color to another
en: This test profile is used to make all colors on the screen slightly more blue by altering the video card lookup table. This allows the user to check the calibration is being applied correctly.
ro: Acest profil de testare este utilizat pentru a face ca toate culorile de pe ecran să fie puțin mai albastre prin modificarea tabelului de configurare al plăcii video. Acest lucru permite utilizatorului să verifice dacă calibrarea este aplicată corect.

note: TRANSLATORS: theoretical in that the profile primaries are not real colors
en: This theoretical profile is designed for use in color experiments. You probably don't want to use this profile as a editing space or a display profile.
ro: Acest profil teoretic este conceput pentru a fi utilizat în experimentele de culoare. Probabil că nu doriți să utilizați acest profil ca spațiu de editare sau ca profil de afișare.

note: TRANSLATORS: yellowish is in reference to the paper color, i.e. not pure white
en: This profile is used for positive plate making, printing on paper type 4 (uncoated white), sheetfed offset. This profile should no longer be used for production, use FOGRA47 instead.
ro: Acest profil este utilizat pentru realizarea plăcilor pozitive, tipărirea pe hârtie de tip 4 (alb neacoperit cu luciu), tipărire „offset” pe coli/role de hârtie. Acest profil nu ar trebui să mai fie utilizat pentru producție, utilizați în schimb FOGRA47.

note: TRANSLATORS: ISO is a trademark
en: This ISO 12647-2:2004 compliant profile is used for printing on improved light-weight coated (LWC) paper for 60 l/cm heatset web offset printing. It replaces FOGRA28L.
ro: Acest profil, conform ISO 12647-2:2004, este utilizat pentru tipărirea pe hârtie lucioasă cu greutate redusă (LWC) îmbunătățită pentru tipărirea „offset” de 60 l/cm. Înlocuiește FOGRA28L.

note: TRANSLATORS: coated = smooth and expensive
en: This profile is used for printing on U.S. grade 1 and 2 coated paper, sheetfed offset and gravure. It is the U.S. equivalent of FOGRA39.
ro: Acest profil este utilizat pentru tipărirea pe hârtie lucioasă de gradul 1 și 2 din SUA, tipărire „offset” și gravură. Este echivalentul din SUA al FOGRA39.

note: TRANSLATORS: TVI stands for 'tone value increase' and is another name for dot gain, coldset means letting the ink dry without heating it
en: This profile is use for printing on newsprint, and is an ISO12647-3:2005 compliant profile designed for a printing press exhibiting 26% TVI (dot gain). It is recommended by WAN-IFRA for coldset printing on newsprint worldwide.
ro: Acest profil este utilizat pentru tipărirea pe hârtie de ziar și este un profil conform ISO12647-3:2005, conceput pentru o presă de tipărire care prezintă un TVI (creștere a punctului) de 26%. Acesta este recomandat de WAN-IFRA pentru imprimarea „coldset” pe hârtie de ziar în întreaga lume.

note: TRANSLATORS: A little joke: Color Geeks say that NTSC stands for 'Never The Same Color' as it's really a poor choice compared to sRGB
en: This profile defines the range of colors used with the NTSC video standard. It is an obsolete standard that has been replaced by SMTE-C. You should only use this profile to decode archived video.
ro: Acest profil definește gama de culori utilizate cu standardul video NTSC. Este un standard învechit care a fost înlocuit de SMTE-C. Ar trebui să utilizați acest profil numai pentru a decodifica imagini video arhivate.

note: TRANSLATORS: studio recording means 'shows you'll see on TV'
en: This is the current standard used by North America and Japan for studio recording. You should only use this profile to encode or decode video.
ro: Acesta este standardul actual utilizat în America de Nord și în Japonia pentru înregistrarea în studio. Ar trebui să utilizați acest profil numai pentru a codifica sau decodifica video.

note: TRANSLATORS: Trinitron is a trademark, 'untagged' means an image with an unspecified color profile
en: This general purpose profile was designed by Hewlett-Packard and Microsoft and lives on as the default profile on the Internet for untagged RGB colors and used in HDTV. Most uncalibrated displays are able to display most of the colors available in sRGB, although this profile is sometimes a poor choice for printing.
ro: Acest profil de uz general a fost conceput de Hewlett-Packard și Microsoft și continuă să fie profilul implicit pe internet pentru culori RGB neetichetate și utilizat în HDTV. Majoritatea ecranelor necalibrate sunt capabile să afișeze majoritatea culorilor disponibile în sRGB, deși acest profil este uneori o alegere proastă pentru imprimare.

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete profiles
en: Remove a color profile
ro: Elimină un profil de culoare
