colord - en to si translation catalogue (34 entries)

en: Command not found, valid commands are:
si: විධානය හමු නොවීය, වලංගු විධාන වන්නේ:

note: TRANSLATORS: command description
en: Generate the VCGT calibration of a given size
si: දී ඇති ප්‍රමාණයක VCGT ක්‍රමාංකනය ජනනය කරන්න

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the description string
si: විස්තර තන්තුව සකසයි

note: TRANSLATORS: program name
en: ICC profile dump program
si: ICC පැතිකඩ ඩම්ප් වැඩසටහන

note: TRANSLATORS: the profile qualifier, e.g. RGB.Plain.300dpi
en: Qualifier
si: සුදුසුකම්

note: TRANSLATORS: the profile colorspace, e.g. 'rgb' TRANSLATORS: the device colorspace, e.g. "rgb"
en: Colorspace
si: වර්ණ අවකාශය

note: TRANSLATORS: the device enabled state
en: Enabled
si: සබල කර ඇත

note: TRANSLATORS: this is a desktop printer
en: Printer
si: මුද්‍රණ යන්ත්‍රය

note: TRANSLATORS: this is the display calibration type
en: Irradiance Calibration
si: විකිරණ ක්රමාංකනය

note: TRANSLATORS: this is the sensor capability
en: Spectral
si: වර්ණාවලි

note: TRANSLATORS: this is the display technology, * sometimes called PDP displays. See * http://en.wikipedia.org/wiki/Plasma_display
en: Plasma
si: ප්ලාස්මා

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color sensors
si: පවතින සියලුම වර්ණ සංවේදක ලබා ගනී

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets a reading from a sensor
si: සංවේදකයකින් කියවීමක් ලබා ගනී

note: TRANSLATORS: command description
en: Get a standard colorspace
si: සම්මත වර්ණ අවකාශයක් ලබා ගන්න

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a device
si: උපාංගයක් මකා දමයි

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device model
si: උපාංග ආකෘතිය සකසයි

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the default profile for a device
si: උපාංගයක් සඳහා පෙරනිමි පැතිකඩ ලබා ගනී

note: TRANSLATORS: command description
en: Inhibits color profiles for this device
si: මෙම උපාංගය සඳහා වර්ණ පැතිකඩ වළක්වයි

en: System model:
si: පද්ධති ආකෘතිය:

en: The default target gamma value for the display. Common values are 1.8, 2.2 and 2.4.
si: සංදර්ශකය සඳහා පෙරනිමි ඉලක්ක ගැමා අගය. පොදු අගයන් 1.8, 2.2 සහ 2.4 වේ.

en: This is the delay between setting the sample color and asking the measuring instrument to take a sample. It is required because both the graphics driver and the display itself introduce latency.
si: නියැදි වර්ණය සැකසීම සහ මිනුම් උපකරණයෙන් සාම්පලයක් ගැනීමට ඉල්ලා සිටීම අතර ප්‍රමාදය මෙයයි. එය අවශ්‍ය වන්නේ චිත්‍රක ධාවකය සහ සංදර්ශකය යන දෙකම ප්‍රමාදය හඳුන්වා දෙන බැවිනි.

en: Apple RGB
si: ඇපල් RGB

note: TRANSLATORS: super-saturated is in reference to colors you can't show on a PC screen
en: This editing space can display more saturated colors than Adobe RGB and is suitable for images with highly saturated colors often used in advertisements. It is very similar to DonRGB4, but can show super-saturated red colors sometimes present in Fujichrome Velvia.
si: මෙම සංස්කරණ අවකාශය Adobe RGB වලට වඩා සංතෘප්ත වර්ණ පෙන්විය හැකි අතර වෙළඳ දැන්වීම්වල බහුලව භාවිතා වන අධික සන්තෘප්ත වර්ණ සහිත රූප සඳහා සුදුසු වේ. එය DonRGB4 ට බෙහෙවින් සමාන ය, නමුත් Fujichrome Velvia හි ඇතැම් විට පවතින සුපිරි-සංතෘප්ත රතු වර්ණ පෙන්විය හැක.

note: TRANSLATORS: the lookup tables in the GPU map one color to another
en: This test profile is used to make all colors on the screen slightly more blue by altering the video card lookup table. This allows the user to check the calibration is being applied correctly.
si: වීඩියෝ කාඩ්පත් බැලීමේ වගුව වෙනස් කිරීමෙන් තිරයේ ඇති සියලුම වර්ණ තරමක් නිල් පැහැයක් ගැනීමට මෙම පරීක්ෂණ පැතිකඩ භාවිතා කරයි. මෙමගින් පරිශීලකයාට ක්‍රමාංකනය නිවැරදිව යොදන්නේදැයි පරීක්ෂා කිරීමට ඉඩ සලසයි.

note: TRANSLATORS: theoretical in that the profile primaries are not real colors
en: This theoretical profile is designed for use in color experiments. You probably don't want to use this profile as a editing space or a display profile.
si: මෙම න්‍යායාත්මක පැතිකඩ නිර්මාණය කර ඇත්තේ වර්ණ අත්හදා බැලීම් සඳහා භාවිතා කිරීම සඳහා ය. ඔබට මෙම පැතිකඩ සංස්කරණ ඉඩක් හෝ සංදර්ශක පැතිකඩක් ලෙස භාවිතා කිරීමට අවශ්‍ය නොවනු ඇත.

note: TRANSLATORS: yellowish is in reference to the paper color, i.e. not pure white
en: This profile is used for positive plate making, printing on paper type 4 (uncoated white), sheetfed offset. This profile should no longer be used for production, use FOGRA47 instead.
si: මෙම පැතිකඩ ධනාත්මක තහඩු සෑදීම, කඩදාසි වර්ග 4 (ආලේපන නොකළ සුදු), පත්ර සහිත ඕෆ්සෙට් මත මුද්රණය කිරීම සඳහා භාවිතා වේ. මෙම පැතිකඩ තවදුරටත් නිෂ්පාදනය සඳහා භාවිතා නොකළ යුතුය, ඒ වෙනුවට FOGRA47 භාවිතා කරන්න.

en: FOGRA39L Coated
si: FOGRA39L ආලේප කර ඇත

note: TRANSLATORS: ISO is a trademark
en: This ISO 12647-2:2004 compliant profile is used for printing on improved light-weight coated (LWC) paper for 60 l/cm heatset web offset printing. It replaces FOGRA28L.
si: මෙම ISO 12647-2:2004 අනුකූල පැතිකඩ 60 l/cm හීට්සෙට් වෙබ් ඕෆ්සෙට් මුද්‍රණය සඳහා වැඩි දියුණු කරන ලද සැහැල්ලු ආලේපිත (LWC) කඩදාසි මත මුද්‍රණය කිරීම සඳහා භාවිතා කරයි. එය FOGRA28L ප්‍රතිස්ථාපනය කරයි.

note: TRANSLATORS: coated = smooth and expensive
en: This profile is used for printing on U.S. grade 1 and 2 coated paper, sheetfed offset and gravure. It is the U.S. equivalent of FOGRA39.
si: මෙම පැතිකඩ එක්සත් ජනපද ශ්‍රේණියේ 1 සහ 2 ආලේපිත කඩදාසි, ෂීට් ෆෙඩ් ඕෆ්සෙට් සහ ග්‍රාවෝර් මත මුද්‍රණය සඳහා භාවිතා කරයි. එය එක්සත් ජනපදයේ FOGRA39 ට සමාන වේ.

note: TRANSLATORS: TVI stands for 'tone value increase' and is another name for dot gain, coldset means letting the ink dry without heating it
en: This profile is use for printing on newsprint, and is an ISO12647-3:2005 compliant profile designed for a printing press exhibiting 26% TVI (dot gain). It is recommended by WAN-IFRA for coldset printing on newsprint worldwide.
si: මෙම පැතිකඩ පුවත්පත් මුද්‍රණයේ මුද්‍රණය සඳහා භාවිත වන අතර, ISO12647-3:2005 අනුකූල පැතිකඩක් වන අතර එය 26% TVI (dot gain) ප්‍රදර්ශනය කරන මුද්‍රණාලයක් සඳහා නිර්මාණය කර ඇත. එය WAN-IFRA විසින් ලොව පුරා පුවත්පත් මුද්‍රණය සඳහා සීතල කට්ටල මුද්‍රණය කිරීම සඳහා නිර්දේශ කරනු ලැබේ.

note: TRANSLATORS: A little joke: Color Geeks say that NTSC stands for 'Never The Same Color' as it's really a poor choice compared to sRGB
en: This profile defines the range of colors used with the NTSC video standard. It is an obsolete standard that has been replaced by SMTE-C. You should only use this profile to decode archived video.
si: මෙම පැතිකඩ NTSC වීඩියෝ සම්මතය සමඟ භාවිතා කරන වර්ණ පරාසය නිර්වචනය කරයි. එය SMTE-C මගින් ප්‍රතිස්ථාපනය කර ඇති යල්පැන ගිය ප්‍රමිතියකි. ඔබ මෙම පැතිකඩ භාවිතා කළ යුත්තේ සංරක්ෂිත වීඩියෝව විකේතනය කිරීමට පමණි.

note: TRANSLATORS: studio recording means 'shows you'll see on TV'
en: This is the current standard used by North America and Japan for studio recording. You should only use this profile to encode or decode video.
si: ස්ටුඩියෝ පටිගත කිරීම සඳහා උතුරු ඇමරිකාව සහ ජපානය භාවිතා කරන වත්මන් සම්මතය මෙයයි. ඔබ මෙම පැතිකඩ භාවිතා කළ යුත්තේ වීඩියෝව සංකේතනය කිරීමට හෝ විකේතනය කිරීමට පමණි.

note: TRANSLATORS: Trinitron is a trademark, 'untagged' means an image with an unspecified color profile
en: This general purpose profile was designed by Hewlett-Packard and Microsoft and lives on as the default profile on the Internet for untagged RGB colors and used in HDTV. Most uncalibrated displays are able to display most of the colors available in sRGB, although this profile is sometimes a poor choice for printing.
si: මෙම පොදු කාර්ය පැතිකඩ Hewlett-Packard සහ Microsoft විසින් නිර්මාණය කරන ලද අතර ටැග් නොකළ RGB වර්ණ සඳහා අන්තර්ජාලයේ පෙරනිමි පැතිකඩ ලෙස ජීවත් වන අතර HDTV හි භාවිතා වේ. ක්‍රමාංකනය නොකළ බොහෝ සංදර්ශක sRGB හි ඇති බොහෝ වර්ණ ප්‍රදර්ශනය කිරීමට සමත් වේ, නමුත් මෙම පැතිකඩ සමහර විට මුද්‍රණය සඳහා දුර්වල තේරීමක් වේ.

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete profiles
en: Remove a color profile
si: වර්ණ පැතිකඩක් ඉවත් කරන්න
