colord - en to sk translation catalogue (87 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Profile to create
sk: Profil, ktorý sa má vytvoriť

note: TRANSLATORS: program name
en: ICC profile creation program
sk: Program na vytvorenie profilu ICC

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
sk: Nepodarilo sa analyzovať parametre

note: TRANSLATORS: the user forgot to use -o
en: No output filename specified
sk: Nebol zadaný výstupný súbor

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
sk: Alias pre %s

en: Command not found, valid commands are:
sk: Príkaz nenájdený. Platné príkazy sú:

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
sk: Správa farieb

note: TRANSLATORS: profile owner TRANSLATORS: profile UID
en: Owner
sk: Vlastník

note: TRANSLATORS: the internal DBus path
en: Object Path
sk: Cesta k objektu

note: TRANSLATORS: the profile format, e.g. * ColorModel.OutputMode.OutputResolution TRANSLATORS: the device format, e.g.
en: Format
sk: Formát

note: TRANSLATORS: the profile title, e.g. * "ColorMunki, HP Deskjet d1300 Series"
en: Title
sk: Názov

note: TRANSLATORS: the profile qualifier, e.g. RGB.Plain.300dpi
en: Qualifier
sk: Kvalifikátor

note: TRANSLATORS: the profile type, e.g. 'output' TRANSLATORS: the device type, e.g. "printer" TRANSLATORS: the sensor type, e.g. 'output'
en: Type
sk: Typ

note: TRANSLATORS: the profile colorspace, e.g. 'rgb' TRANSLATORS: the device colorspace, e.g. "rgb"
en: Colorspace
sk: Farebný priestor

note: TRANSLATORS: if the profile has a Video Card Gamma Table lookup
en: Gamma Table
sk: Tabuľka gama

note: TRANSLATORS: profile filename
en: Filename
sk: Názov súboru

note: TRANSLATORS: profile identifier
en: Profile ID
sk: Identifikátor profilu

note: TRANSLATORS: the metadata for the device TRANSLATORS: the metadata for the sensor
en: Metadata
sk: Metaúdaje

en: Warning
sk: Upozornenie

note: TRANSLATORS: this is the time the device was registered * with colord, and probably is the same as the system startup * unless the device has been explicitly saved in the database
en: Created
sk: Vytvorené

note: TRANSLATORS: this is the time of the last calibration or when * the manufacturer-provided profile was assigned by the user
en: Modified
sk: Upravené

note: TRANSLATORS: the device vendor TRANSLATORS: sensor vendor
en: Vendor
sk: Výrobca

note: TRANSLATORS: the device serial number
en: Serial
sk: Sériové číslo

note: TRANSLATORS: the device identifier
en: Device ID
sk: Identifikátor zariadenia

note: TRANSLATORS: the profile for the device
en: Profile
sk: Profil

note: TRANSLATORS: this is a desktop printer
en: Printer
sk: Tlačiareň

note: TRANSLATORS: a beamer used for presentations
en: Projector
sk: Projektor

note: TRANSLATORS: a spot measurement, e.g. * getting the color from a color swatch
en: Spot
sk: Bod

note: TRANSLATORS: the sensor can get a reading of the * ambient light level
en: Ambient
sk: Okolie

note: TRANSLATORS: this is the display technology
en: Calibration
sk: Kalibrácia

note: TRANSLATORS: the sensor state, e.g. 'idle'
en: State
sk: Stav

note: TRANSLATORS: sensor serial
en: Serial number
sk: Sériové číslo

note: TRANSLATORS: if the sensor has a colord native driver
en: Native
sk: Sebe vlastný

note: TRANSLATORS: if the sensor is locked
en: Locked
sk: Uzamknutý

en: There are no supported sensors attached
sk: Nie sú pripojené žiadne podporované senzory

note: TRANSLATORS: this is the sensor title
en: Sensor
sk: Senzor

en: Color
sk: Farba

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the color managed devices
sk: Získa všetky zariadenia so správou farieb

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the color managed devices of a specific kind
sk: Získa všetky zariadenia so správou farieb konkrétneho druhu

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color profiles
sk: Získa všetky dostupné profily farieb

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color sensors
sk: Získa všetky dostupné farebné senzory

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets a reading from a sensor
sk: Získa čítanie zo senzora

note: TRANSLATORS: command description
en: Locks the color sensor
sk: Uzamkne farebný senzor

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a device
sk: Vytvorí zariadenie

note: TRANSLATORS: command description
en: Get a standard colorspace
sk: Získa štandardný farebný priestor

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a profile
sk: Vytvorí profil

note: TRANSLATORS: command description
en: Makes a profile default for a device
sk: Predvolí daný profil pre zariadenie

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a device
sk: Odstráni zariadenie

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a profile
sk: Odstráni profil

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device model
sk: Nastaví model zariadenia

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the default profile for a device
sk: Získa profil predvolený pre zariadenie

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device vendor
sk: Nastaví výrobcu zariadenia

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device serial
sk: Nastaví sérové číslo zariadenia

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device kind
sk: Nastaví druh zariadenia

note: TRANSLATORS: command description
en: Returns all the profiles that match a qualifier
sk: Vráti všetky profily zodpovedajúce kvalifikátoru

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to colord:
sk: Nie je spojenie s colord:

en: Client version:
sk: Verzia klienta:

en: Daemon version:
sk: Verzia démona:

en: System vendor:
sk: Výrobca systému:

en: System model:
sk: Model systému:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
sk: Zobrazí ladiace informácie pre všetky súbory

en: Debugging Options
sk: Voľby ladenia

en: Show debugging options
sk: Zobrazí voľby pre ladenie

en: Default gamma for the display
sk: Predvolená gama pre displej

en: This profile is free of known copyright restrictions
sk: Tento profil neobsahuje žiadne obmedzenia autorských práv

en: Crayon Colors
sk: Pastelové farby

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add devices
en: Create a color managed device
sk: Vytvorí zariadenie so správou farieb

en: Authentication is required to create a color managed device
sk: Na vytvorenie zariadenia so správou farieb je potrebné overenie totožnosti

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add profiles
en: Create a color profile
sk: Vytvorí profil farieb

en: Authentication is required to create a color profile
sk: Na vytvorenie profilu farieb je potrebné overenie totožnosti

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete devices
en: Remove a color managed device
sk: Odstráni zariadenie so správou farieb

en: Authentication is required to remove a color managed device
sk: Na odstránenie zariadenia so správou farieb je potrebné overenie totožnosti

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete profiles
en: Remove a color profile
sk: Odstráni profil farieb

en: Authentication is required to remove a color profile
sk: Na odstránenie profilu farieb je potrebné overenie totožnosti

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify devices
en: Modify color settings for a device
sk: Upraví nastavenia farieb pre zariadenie

en: Authentication is required to modify the color settings for a device
sk: Na úpravu nastavení farieb pre zariadenie je potrebné overenie totožnosti

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify profiles
en: Modify a color profile
sk: Upraví profil farieb

en: Authentication is required to modify a color profile
sk: Na úpravu profilu farieb je potrebné overenie totožnosti

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install files system wide to apply color profiles for sessions that have not explicitly chosen profiles to apply. - This should not be set to 'yes' as unprivileged users could then set a profile set to all-white or all-black and thus make the 
en: Install system color profiles
sk: Nainštaluje profily farieb do systému

en: Authentication is required to install the color profile for all users
sk: Na inštaláciu profilu farieb pre všetkých používateľov je potrebné overenie totožnosti

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to profile devices.
en: Inhibit color profile selection
sk: Zakáže výber profilu farieb

en: Authentication is required to disable profile matching for a device
sk: Na zakázanie profilu zodpovedajúcemu zariadeniu je potrebné overenie totožnosti

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to use the colorimeter device.
en: Use color sensor
sk: Použije farebný senzor

en: Authentication is required to use the color sensor
sk: Na použitie farebného senzora je potrebné overenie totožnosti

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
sk: Ukončí sa po krátkej prestávke

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
sk: Ukončí sa po načítaní vykonávacej súčasti

en: Color Management D-Bus Service
sk: Služba systému D-Bus pre správu farieb
