colord - en to sl translation catalogue (125 entries)

note: TRANSLATORS: command line option
en: Profile to create
sl: Profil, ki ga želite ustvariti

note: TRANSLATORS: program name
en: ICC profile creation program
sl: Program ustvarjanja profilov ICC

note: TRANSLATORS: the user didn't read the man page
en: Failed to parse arguments
sl: Argumentov ni bilo mogoče razčleniti

note: TRANSLATORS: the user forgot to use -o
en: No output filename specified
sl: Ime izhodne datoteke ni določeno

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
sl: Vzdevek za %s

en: Command not found, valid commands are:
sl: Ukaza ni mogoče najti, veljavni ukazi so:

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
sl: Pokaži dodatne podatke za razhroščevanje

note: TRANSLATORS: command description
en: Generate the VCGT calibration of a given size
sl: Ustvari kalibracijo VCGT podane velikosti

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear any metadata in the profile
sl: Počisti vse metapodatke v profilu

note: TRANSLATORS: command description
en: Initialize any metadata for the profile
sl: Inicializiraj metapodatke profila

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a metadata item to the profile
sl: Dodaj metapodatek profilu

note: TRANSLATORS: command description
en: Remove a metadata item from the profile
sl: Odstrani metapodatek iz profila

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the copyright string
sl: Določi niz avtorskih pravic

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the description string
sl: Določi niz opisa

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the manufacturer string
sl: Določi niz izdelovalca

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the model string
sl: Določi niz modela

note: TRANSLATORS: command description
en: Automatically fix metadata in the profile
sl: Samodejno popravi metapodatke v profilu

note: TRANSLATORS: command description
en: Set the ICC profile version
sl: Določi različico profila ICC

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
sl: Upravljanje barv

note: TRANSLATORS: this is the profile creation date strftime format
en: %B %e %Y, %I:%M:%S %p
sl: %e.%m.%Y, %H.%M.%S

note: TRANSLATORS: profile owner TRANSLATORS: profile UID
en: Owner
sl: Lastnik

note: TRANSLATORS: the internal DBus path
en: Object Path
sl: Pot predmeta

note: TRANSLATORS: the profile format, e.g. * ColorModel.OutputMode.OutputResolution TRANSLATORS: the device format, e.g.
en: Format
sl: Oblika zapisa

note: TRANSLATORS: the profile title, e.g. * "ColorMunki, HP Deskjet d1300 Series"
en: Title
sl: Naziv

note: TRANSLATORS: the profile qualifier, e.g. RGB.Plain.300dpi
en: Qualifier
sl: Določilo

note: TRANSLATORS: the profile type, e.g. 'output' TRANSLATORS: the device type, e.g. "printer" TRANSLATORS: the sensor type, e.g. 'output'
en: Type
sl: Vrsta

note: TRANSLATORS: the profile colorspace, e.g. 'rgb' TRANSLATORS: the device colorspace, e.g. "rgb"
en: Colorspace
sl: Barvni prostor

note: TRANSLATORS: the object scope, e.g. temp, disk, etc
en: Scope
sl: Obseg

note: TRANSLATORS: if the profile has a Video Card Gamma Table lookup
en: Gamma Table
sl: Razpredelnica gama

note: TRANSLATORS: if the profile is installed for all users
en: System Wide
sl: Po vsem sistemu

note: TRANSLATORS: profile filename
en: Filename
sl: Ime datoteke

note: TRANSLATORS: profile identifier
en: Profile ID
sl: ID profila

note: TRANSLATORS: the metadata for the device TRANSLATORS: the metadata for the sensor
en: Metadata
sl: Metapodatki

en: Warning
sl: Opozorilo

note: TRANSLATORS: this is the time the device was registered * with colord, and probably is the same as the system startup * unless the device has been explicitly saved in the database
en: Created
sl: Ustvarjeno

note: TRANSLATORS: this is the time of the last calibration or when * the manufacturer-provided profile was assigned by the user
en: Modified
sl: Spremenjeno

note: TRANSLATORS: the device enabled state
en: Enabled
sl: Omogočeno

note: TRANSLATORS: if the device is embedded into the computer and * cannot be removed
en: Embedded
sl: Vdelano

note: TRANSLATORS: the device vendor TRANSLATORS: sensor vendor
en: Vendor
sl: Ponudnik

en: Inhibitors
sl: Preprečevalniki

note: TRANSLATORS: the device serial number
en: Serial
sl: Zaporedna

note: TRANSLATORS: the device seat identifier, where a seat is * defined as a monitor, keyboard and mouse. * For instance, in a public library one central computer can * have 3 keyboards, 3 displays and 3 mice plugged in and with * systemd these can be setup as three independent seats with * different ses
en: Seat
sl: Delovno mesto

note: TRANSLATORS: the device identifier
en: Device ID
sl: ID naprave

note: TRANSLATORS: the profile for the device
en: Profile
sl: Profil

note: TRANSLATORS: this is the display technology, * and an abbreviation for "Cathode Ray Tube"
en: CRT
sl: Zaslon s katodno cevjo

note: TRANSLATORS: this is a desktop printer
en: Printer
sl: Tiskalnik

note: TRANSLATORS: a beamer used for presentations
en: Projector
sl: Projektor

note: TRANSLATORS: a spot measurement, e.g. * getting the color from a color swatch
en: Spot
sl: Točkovno

note: TRANSLATORS: the sensor can get a reading of the * ambient light level
en: Ambient
sl: Okolje

note: TRANSLATORS: this is the display technology
en: Calibration
sl: Umerjanje

note: TRANSLATORS: this is the display technology, * where LCD stands for 'Liquid Crystal Display'
en: LCD Generic
sl: LCD, splošen

note: TRANSLATORS: this is the display technology where * LED stands for 'Light Emitted Diode'
en: LED Generic
sl: LED, splošen

note: TRANSLATORS: this is the display technology, * sometimes called PDP displays. See * http://en.wikipedia.org/wiki/Plasma_display
en: Plasma
sl: plazma

note: TRANSLATORS: this an unknown display technology
en: Unknown
sl: neznano

note: TRANSLATORS: the sensor state, e.g. 'idle'
en: State
sl: Stanje

note: TRANSLATORS: sensor serial
en: Serial number
sl: Zaporedna številka

note: TRANSLATORS: sensor identifier
en: Sensor ID
sl: ID tipala

note: TRANSLATORS: the options for the sensor
en: Options
sl: Možnosti

note: TRANSLATORS: if the sensor has a colord native driver
en: Native
sl: Lasten

note: TRANSLATORS: if the sensor is locked
en: Locked
sl: Zaklenjeno

note: TRANSLATORS: if the sensor supports calibrating different * display types, e.g. LCD, LED, Projector
en: Capabilities
sl: Zmogljivosti

en: There are no supported sensors attached
sl: Podprta tipala niso priključena

note: TRANSLATORS: this is the sensor title
en: Sensor
sl: Tipalo

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the calibrate position and press enter.
sl: Postavite napravo na mesto kalibracije in pritisnite vnašalko.

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the surface position and press enter.
sl: Postavite napravo na mesto površine in pritisnite vnašalko.

en: Color
sl: Barva

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show client and daemon versions
sl: Pokaži različici odjemalca in prikritega procesa

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the color managed devices
sl: Pridobi vse naprave, s katerimi je mogoče barvno upravljanje

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the color managed devices of a specific kind
sl: Pridobi vse naprave določene vrste, s katerimi je mogoče barvno upravljanje

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color profiles
sl: Pridobi vse barvne profile, ki so na voljo

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color sensors
sl: Pridobi vsa barvna tipala, ki so na voljo

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets a reading from a sensor
sl: Pridobi meritev tipala

note: TRANSLATORS: command description
en: Locks the color sensor
sl: Zaklene barvno tipalo

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets one or more sensor options
sl: Določa eno ali več možnosti tipala

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a device
sl: Ustvari napravo

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a profile from the profile ID
sl: Najdi profil po ID profila

note: TRANSLATORS: command description
en: Find a profile by filename
sl: Najdi profil po imenu datoteke

note: TRANSLATORS: command description
en: Get a standard colorspace
sl: Pridobi standardni barvni prostor

note: TRANSLATORS: command description
en: Create a profile
sl: Ustvari profil

note: TRANSLATORS: command description
en: Add a profile to a device that already exists
sl: Dodaj profil k napravi, ki že obstaja

note: TRANSLATORS: command description
en: Makes a profile default for a device
sl: Profil nastavi kot privzet za napravo

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a device
sl: Izbriše napravo

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a profile
sl: Izbriše profil

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device model
sl: Določi model naprave

note: TRANSLATORS: command description
en: Enables or disables the device
sl: Omogoči ali onemogoči napravo

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the default profile for a device
sl: Pridobi privzeti profil naprave

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device vendor
sl: Določi ponudnika naprave

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device serial
sl: Določi zapredno številko naprave

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device kind
sl: Določi vrsto naprave

note: TRANSLATORS: command description
en: Inhibits color profiles for this device
sl: Prepreči barvne profile za to napravo

note: TRANSLATORS: command description
en: Returns all the profiles that match a qualifier
sl: Vrne vse profile, ki se ujemajo s pogojem

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to colord:
sl: Brez povezave s colord:

en: Client version:
sl: Različica odjemalca:

en: Daemon version:
sl: Različica prikritega procesa:

en: System vendor:
sl: Ponudnik sistema:

en: System model:
sl: Model sistema:

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
sl: Pokaži podrobnosti razhroščevanja za vse datoteke

en: Debugging Options
sl: Možnosti razhroščevanja

en: Show debugging options
sl: Pokaži možnosti razhroščevanja

en: Default gamma for the display
sl: Privzeta vrednost gama za zaslon

en: The default target gamma value for the display. Common values are 1.8, 2.2 and 2.4.
sl: Privzeta ciljna vrednost gama za zaslon. Običajne vrednosti so 1,8, 2,2 in 2,4.

en: Default display target whitepoint
sl: Privzeta ciljna bela točka zaslona

en: The default target whitepoint in Kelvin for display calibration, with 0 meaning display native. Common values are 6500 for D65 and 5000 for D50.
sl: Privzeta ciljna bela točka v Kelvinih za umerjanje zaslona, kjer 0 predstavlja domorodno vrednost zaslona. Pogoste vrednosti so 6500 za D65 in 5000 za D50.

en: X11 Colors
sl: Barve X11

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add devices
en: Create a color managed device
sl: Ustvari napravo, s katero je mogoče barvno upravljanje

en: Authentication is required to create a color managed device
sl: Za ustvarjanje naprave, s katero lahko je mogoče barvno upravljanje, je zahtevana overitev

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to add profiles
en: Create a color profile
sl: Ustvari barvni profil

en: Authentication is required to create a color profile
sl: Za ustvarjanje barvnega profila je zahtevana overitev

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete devices
en: Remove a color managed device
sl: Odstrani napravo, s katero je mogoče barvno upravljanje

en: Authentication is required to remove a color managed device
sl: Za odstranitev naprave, s katero je mogoče barvno upravljanje, je zahtevana overitev

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete profiles
en: Remove a color profile
sl: Odstrani barvni profil

en: Authentication is required to remove a color profile
sl: Za odstranitev barvnega profila je zahtevana overitev

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify devices
en: Modify color settings for a device
sl: Spremeni barvne nastavitve naprave

en: Authentication is required to modify the color settings for a device
sl: Za spremembo barvnih nastavitev naprave je zahtevana overitev

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to modify profiles
en: Modify a color profile
sl: Spremeni barvni profil

en: Authentication is required to modify a color profile
sl: Za spremembo barvnega profila je zahtevana overitev

note: SECURITY: - Normal users require admin authentication to install files system wide to apply color profiles for sessions that have not explicitly chosen profiles to apply. - This should not be set to 'yes' as unprivileged users could then set a profile set to all-white or all-black and thus make the 
en: Install system color profiles
sl: Namesti sistemske barvne profile

en: Authentication is required to install the color profile for all users
sl: Za namestitev barvnega profila za vse uporabnike je zahtevana overitev

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to profile devices.
en: Inhibit color profile selection
sl: Prepreči izbor barvnega profila

en: Authentication is required to disable profile matching for a device
sl: Za onemogočanje ujemanja profilov za napravo je zahtevana overitev

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to use the colorimeter device.
en: Use color sensor
sl: Uporabi barvno tipalo

en: Authentication is required to use the color sensor
sl: Za uporabo barvnega tipala je zahtevana overitev

note: TRANSLATORS: exit after we've started up, used for user profiling
en: Exit after a small delay
sl: Končaj po kratki zakasnitvi

note: TRANSLATORS: exit straight away, used for automatic profiling
en: Exit after the engine has loaded
sl: Končaj, ko se programnik naloži

en: Color Management D-Bus Service
sl: Storitev D-Bus za upravljanje barv
