colord - en to sq translation catalogue (23 entries)

en: Command not found, valid commands are:
sq: S’u gjet urdhër, urdhrat e vlefshëm janë:

note: TRANSLATORS: command description
en: Generate the VCGT calibration of a given size
sq: Prodho kalibrimin VCGT të një madhësie të dhënë

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the description string
sq: Ujdis vargun e përshkrimit

note: TRANSLATORS: program name
en: ICC profile dump program
sq: Program përftimi të dhënash profili ICC

note: TRANSLATORS: the profile qualifier, e.g. RGB.Plain.300dpi
en: Qualifier
sq: Cilësues

note: TRANSLATORS: the profile colorspace, e.g. 'rgb' TRANSLATORS: the device colorspace, e.g. "rgb"
en: Colorspace
sq: Hapësirë ngjyrash

note: TRANSLATORS: the device enabled state
en: Enabled
sq: Aktivizuar

note: TRANSLATORS: this is a desktop printer
en: Printer
sq: Shtypës

note: TRANSLATORS: this is the display calibration type
en: Irradiance Calibration
sq: Kalibrim Rrezatimi

note: TRANSLATORS: this is the sensor capability
en: Spectral
sq: Spektral

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets all the available color sensors
sq: Merr krejt ndijuesit e gatshëm të ngjyrave

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets a reading from a sensor
sq: Merr vlerën prej një ndijueso

note: TRANSLATORS: command description
en: Get a standard colorspace
sq: Merrni një hapësirë standarde ngjyrash

note: TRANSLATORS: command description
en: Deletes a device
sq: Fshin një pajisje

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the device model
sq: Ujdis modelin e pajisjes

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the default profile for a device
sq: Merr profilin parazgjedhje për një pajisje

note: TRANSLATORS: command description
en: Inhibits color profiles for this device
sq: Pengon profile ngjyrash për këtë pajisje

en: System model:
sq: Model sistemi:

en: The default target gamma value for the display. Common values are 1.8, 2.2 and 2.4.
sq: Vlera parazgjedhje e synuar gamma për ekranin. Vlera të rëndomta janë 1.8, 2.2 dhe 2.4.

en: This is the delay between setting the sample color and asking the measuring instrument to take a sample. It is required because both the graphics driver and the display itself introduce latency.
sq: Kjo është vonesa mes ujdisjes së ngjyrës së kampionit dhe kërkesës ndaj mjetit matës të marrë një kampion. Është e domosdoshme, ngaqë si përudhësi grafik, ashtu edhe vetë ekrani, sjellin vonesë të tyren.

note: TRANSLATORS: the lookup tables in the GPU map one color to another
en: This test profile is used to make all colors on the screen slightly more blue by altering the video card lookup table. This allows the user to check the calibration is being applied correctly.
sq: Ky profil testimi përdoret për t’i bërë krejt ngjyrat në ekran pakëz më blu, duke ndryshuar tabelë kërkimi të kartës video. Kjo i lejon përdoruesit të kontrollojë se kalibrimi po aplikohet saktë.

note: TRANSLATORS: studio recording means 'shows you'll see on TV'
en: This is the current standard used by North America and Japan for studio recording. You should only use this profile to encode or decode video.
sq: Ky është standardi aktual i përdorur për regjistrim në studio nga Amerika e Veriut dhe Japonia. Këtë profil duhet ta përdorni vetëm për të koduar ose shkoduar video.

note: SECURITY: - Normal users should not have to authenticate to delete profiles
en: Remove a color profile
sq: Hiqni një profil ngjyrash
