colorhug-client - en to cs_CZ translation catalogue (151 entries)

note: The backlight color TRANSLATORS: this is the enabled sensor color
en: Color
cs_CZ: Barva

note: A correction matrix is used alongside the calibration matrix to better adapt the colorimeter primaries to a new device type.
en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug.
cs_CZ: Výběr opravné matice zvýší přesnost ColorHugu.

note: Only advanced users have to change this...
en: Using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
cs_CZ: Použití výchozí matice by mělo být pro většinu uživatelů dostatečné.

note: Default projector (beamer etc) matrix
en: Projector
cs_CZ: Projektor

en: Save file
cs_CZ: Uložit soubor

en: Share with
    the community
cs_CZ: Sdílejte
    s komunitou

en: Firmware version unknown
cs_CZ: Neznámá verze firmwaru

note: We are flashing the device, so we have to be careful
en: Do not unplug the device and do not turn off the computer.
cs_CZ: Nevypínejte ani neodpojujte zařízení od počítače.

note: Button to update to a newer version of the firmware
en: Update
cs_CZ: Aktualizovat

en: Flash new firmware to the device
cs_CZ: Nahrát do zařízení nový firmware

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug CCMX Loader
cs_CZ: ColorHug nahrávač CCMX

en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device
cs_CZ: Upravit kalibrační matici zařízení ColorHug

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug Firmware Updater
cs_CZ: ColorHug Firmware aktualizátor

note: TRANSLATORS: application description
en: Update the firmware on the ColorHug colorimeter
cs_CZ: Aktualizuj firmware na ColorHug kolorimetru

en: CCMX Loader
cs_CZ: Nahrávač CCMX

en: Whether we should update to test firmware
cs_CZ: Jestli se má aktualizovat na testovací firmware

en: Whether we should show test firmware and allow the user to update to it.
cs_CZ: Jestli se má uživateli nabízet testovací firmware.

en: Firmware Updater
cs_CZ: Aktualizátor firmwaru

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
cs_CZ: Zobrazit

note: TRANSLATORS: user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
cs_CZ: Nepodařilo se zpracovat parametry příkazové řádky

en: Failed to create directory
cs_CZ: Nepodařilo se vytvořit složku

en: Failed to download file
cs_CZ: Nepodařilo se stáhnout soubor

en: File has zero size
cs_CZ: Soubor má nulovou velikost

en: Failed to load data
cs_CZ: Nepodařilo se načíst data

note: TRANSLATORS: the request failed
en: Failed to contact ColorHug
cs_CZ: Nepodařilo se spojení s ColorHug

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP request
en: Failed to setup message
cs_CZ: Nepodařilo se připravit HTTP požadavek

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: The ColorHug is missing the factory calibration values.
cs_CZ: ColorHugu chybí výchozí nastavení kalibrace.

note: TRANSLATORS: the device is missing * it's calibration matrix
en: Device calibration error
cs_CZ: Chyba při kalibraci zařízení

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Ignore
cs_CZ: Ignorovat

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Repair
cs_CZ: Opravit

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: Update the factory calibration values?
cs_CZ: Aktualizovat výchozí hodnoty kalibrace?

note: TRANSLATORS: the device has an * updated calibration matrix
en: Device calibration update
cs_CZ: Aktualizace kalibrace zařízení

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to get the calibration data
cs_CZ: Nepodařilo se načíst informace o kalibraci.

note: TRANSLATORS: dialog for chosing the correction matrix
en: Select correction matrix
cs_CZ: Vyberte opravnou matici

en: _Cancel
cs_CZ: _Zrušit

en: _Open
cs_CZ: _Otevřít

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Correction matrices
cs_CZ: Opravné matice

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to set the calibration map
cs_CZ: Selhalo nastavení kalibrační matice

en: Failed to set the calibration matrix
cs_CZ: Selhalo nastavení kalibrační matice

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to open device
cs_CZ: Nepodařilo se otevřít zařízení

note: TRANSLATORS: You can only store 64 calibration * matrices on the device at any one time
en: No space left on device
cs_CZ: Na zařízení již není žádné volné místo

en: All 64 slots are used up.
cs_CZ: Všech 64 slotů je zaplněno.

note: TRANSLATORS: file read error when reading * local firmware file
en: Failed to load file
cs_CZ: Nepodařilo se načíst soubor

en: Failed to write file
cs_CZ: Nepodařilo se zapsat soubor

note: TRANSLATORS: the directory listing returned no results
en: Firmware list has zero size
cs_CZ: Seznam firmware má nulovou velikost

en: _Save
cs_CZ: _Uložit

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP
en: Failed to setup networking
cs_CZ: Nepodařilo se nastavit síť

note: TRANSLATORS: command line option
en: Repair the factory calibration matrix
cs_CZ: Opravit kalibrační matici

note: TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug CCMX loader
cs_CZ: Nahrávač ColorHug CCMX

en: ColorHug Updater
cs_CZ: ColorHug aktualizace

en: Calibration Failed
cs_CZ: Kalibrace selhala

note: TRANSLATORS: we can only set the flash success * flag when the *new* firmware is running
en: Failed to set the flash success true
cs_CZ: Nepodařilo se zaznamenat úspěšné nahrání

note: TRANSLATORS: we've uploaded new firmware
en: Device successfully updated
cs_CZ: Zařízení bylo úspěšně aktualizováno

en: Calibration Completed
cs_CZ: Kalibrace dokončena

note: TRANSLATORS: the device failed to boot up with the * new firmware
en: Failed to startup the ColorHug
cs_CZ: Nepodařilo se zapnout ColorHug

note: TRANSLATORS: the new firmware will not load
en: Failed to boot the ColorHug
cs_CZ: Nepodařilo se nabootovat ColorHug

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to verify the firmware
cs_CZ: Nepodařilo se ověřit firmware.

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to write the firmware
cs_CZ: Nepodařilo se zapsat firmware.

note: TRANSLATORS: now we've written the firmware, we have to * verify it before we tell the device it was successfull
en: Verifying new firmware…
cs_CZ: Ověřuji nový firmware...

note: TRANSLATORS: now write the new firmware chunks
en: Writing new firmware…
cs_CZ: Zapisuji nový firmware...

note: TRANSLATORS: the device failed to come back alive
en: Failed to reboot the ColorHug
cs_CZ: Nepodařilo se rebootovat ColorHug

note: TRANSLATORS: we restart the device in bootloader mode
en: Failed to reset the ColorHug
cs_CZ: Nepodařilo se restartovat ColorHug

note: TRANSLATORS: failed to get the firmware file
en: Failed to get firmware
cs_CZ: Nepodařilo se získat firmware

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has zero size
cs_CZ: Firmware má nulovou velikost

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has incorrect checksum
cs_CZ: Firmware má chybný kontrolní součet

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Warnings about this update
cs_CZ: Varování o této aktualizaci

note: TRANSLATORS: this is the button text to continue the flash * after showing the user a warning
en: Flash anyway
cs_CZ: Přesto nahrát

note: TRANSLATORS: this is the button text to abort the flash process
en: Do not flash
cs_CZ: Nenahrávat

note: TRANSLATORS: downloading the firmware binary file from a * remote server
en: Downloading update…
cs_CZ: Stahuji aktualizaci...

note: TRANSLATORS: the user is already running the latest firmware
en: There are no updates available.
cs_CZ: Žádné aktualizace nejsou k dispozici.

note: TRANSLATORS: the user is running an old firmware version
en: A firmware update is available.
cs_CZ: Aktualizace firmwaru je k dispozici.

note: TRANSLATORS: the HTTP request failed
en: Failed to get the listing of firmware files
cs_CZ: Nepodařilo se získat seznam souborů s firmware

note: TRANSLATORS: we got an invalid response from the server
en: The firmware listing has zero size
cs_CZ: Seznam firmware má nulovou velikost

note: TRANSLATORS: the XML file was corrupt
en: Failed to parse the update metadata
cs_CZ: Nepodařilo se zpracovat informace o aktualizaci

note: TRANSLATORS: this is test firmware
en: This is a test firmware not intended for general release.
cs_CZ: Toto je testovací verze firmware a není určená pro běžné používání.

note: TRANSLATORS: all bets are off
en: This firmware has not been widely tested and may not work as expected.
cs_CZ: Firmware nebyl dostatečně otestován a nemusí fungovat správně.

note: TRANSLATORS: pre-production hardware
en: Prototype ColorHug Detected
cs_CZ: Zjištěn prototyp ColorHug

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug Detected
cs_CZ: Zjištěn ColorHug

note: TRANSLATORS: fake hardware
en: Emulated ColorHug Detected
cs_CZ: Zjištěn emulovaný ColorHug

note: TRANSLATORS: new-issue hardware
en: ColorHug v%i Detected
cs_CZ: Zjištěn v%i ColorHug

note: TRANSLATORS: the device is in bootloader mode
en: Bootloader version
cs_CZ: Verze bootloaderu

note: TRANSLATORS: the device is in firmware mode
en: Firmware version
cs_CZ: Firmware verze

note: TRANSLATORS: Check for newer version of the firmware compared * to what is installed on the device
en: Checking for updates…
cs_CZ: Zjišťuji aktualizace...

note: TRANSLATORS: request the firmware version from the device
en: Getting firmware version…
cs_CZ: Zjišťuji verzi firmware...

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Update details
cs_CZ: Detaily aktualizace

note: TRANSLATORS: show the user some markdown formatted text
en: See details about the update
cs_CZ: Zobrazit podrobnosti o této aktualizaci

note: TRANSLATORS: command line option
en: Flash a specific firmware file
cs_CZ: Nahrát soubor s firmware

note: TRANSLATORS: a program to update the firmware flash on the device
en: ColorHug Flash Program
cs_CZ: Flashovací program pro ColorHug

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
cs_CZ: Zástupce pro %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found, valid commands are:
cs_CZ: Příkaz nenalezen, platné příkazy jsou:

note: TRANSLATORS: wait for user to press the device into a desk…
en: Ensure the ColorHug aperture is blocked
cs_CZ: Ujistěte se, že ColorHug clona je zablokována

note: TRANSLATORS: ask before we set these
en: Set these values as the dark offsets
cs_CZ: Nastaví tyto hodnoty jako posun tmavých barev

note: TRANSLATORS: this is the sensor scale factor
en: Multiplier
cs_CZ: Násobitel

note: TRANSLATORS: this is the measurement mode
en: Measure mode
cs_CZ: Režim měření

note: TRANSLATORS: this is the sensor sample time
en: Integral
cs_CZ: Vzorkovací doba

note: TRANSLATORS: this is the number of pulses detected
en: Pulses
cs_CZ: Počet vzorků

en: No ColorHug devices were found
cs_CZ: Nebylo nalezeno žádné zařízení ColorHug

note: TRANSLATORS: confirmation
en: Flash the device?
cs_CZ: Aktualizovat zařízení?

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor color filter
cs_CZ: Načíst barevné filtry čidla

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor color filter
cs_CZ: Nastaví barevný filtr senzoru

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor multiplier
cs_CZ: Načíst násobitel čidla

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor multiplier
cs_CZ: Nastaví násobitel senzoru

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor sample read time
cs_CZ: Načte dobu čtení vzorku

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor sample read time
cs_CZ: Nastaví dobu čtení vzorku

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor firmware version
cs_CZ: Získá verzi firmwaru senzoru

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration matrix
cs_CZ: Načíst kalibrační matici čidla

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix
cs_CZ: Nastavit kalibrační matici čidla

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear the sensor calibration matrix
cs_CZ: Obnovit kalibrační matici senzoru

note: TRANSLATORS: command description
en: List the sensor calibration matrices
cs_CZ: Vypsat kalibrační matice senzoru

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix from a CCMX file
cs_CZ: Nastaví kalibrační matici senzoru ze souboru CCMX

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor serial number
cs_CZ: Získá sériové číslo senzoru

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor serial number
cs_CZ: Nastaví sériové číslo senzoru

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's name
cs_CZ: Načte jméno majitele

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's name
cs_CZ: Nastaví jméno majitele

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's email address
cs_CZ: Načte email majitele

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's email address
cs_CZ: Nastaví email majitele

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the LED values
cs_CZ: Získat hodnoty LED

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the LEDs
cs_CZ: Nastaví LEDky

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the PCB errata
cs_CZ: Zjistí PCB erratu

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the PCB errata
cs_CZ: Nastaví PCB erratu

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the remote profile SHA1 hash
cs_CZ: Načte SHA1 hash vzdáleného profilu

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the remote profile SHA1 hash
cs_CZ: Uloží SHA1 hash vzdáleného profilu

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the dark offset values
cs_CZ: Načíst kompenzaci šera

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the dark offset values
cs_CZ: Nastaví kompenzaci šera

note: TRANSLATORS: command description
en: Writes the EEPROM with updated values
cs_CZ: Zapsat do EEPROM změněné hodnoty

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a reading
cs_CZ: Provede čtení

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to device RGB)
cs_CZ: Provede čtení všech barev (v RGB)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to XYZ)
cs_CZ: Načíst všechny barvy (jako XYZ)

note: TRANSLATORS: command description
en: Reset the processor back to the bootloader
cs_CZ: Restartuje procesor do zavaděče

note: TRANSLATORS: command description
en: Flash firmware into the processor
cs_CZ: Nahrát firmware do procesoru

note: TRANSLATORS: command description
en: Read EEPROM at a specified address
cs_CZ: Přečte EEPROM na zadané adrese

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase EEPROM at a specified address
cs_CZ: Vymaže EEPROM na zadané adrese

note: TRANSLATORS: command description
en: Write EEPROM at a specified address
cs_CZ: Zapíše do EEPROM na zadané adrese

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the pre scale constant
cs_CZ: Načte měřítko čtení

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the pre scale constant
cs_CZ: Nastaví měřítko čtení

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the post scale constant
cs_CZ: Načte měřítko XYZ

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the post scale constant
cs_CZ: Nastaví měřítko XYZ

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the flash success
cs_CZ: Zaznamená úspěšné nahrání

note: TRANSLATORS: command description
en: Boots from the bootloader into the firmware
cs_CZ: Nastartuje firmware ze zavaděče

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration map
cs_CZ: Načte kalibrační mapu senzoru

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration map
cs_CZ: Nastaví kalibrační mapu senzoru

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the hardware version
cs_CZ: Získá verzi hardwaru

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets an array of raw samples
cs_CZ: Načte seznam surových vzroků

note: TRANSLATORS: command description
en: Downloads a remote profile
cs_CZ: Stáhne vzdálený profil

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a remote profile
cs_CZ: Nahraje vzdálený profil

note: TRANSLATORS: command description
en: Does a quick self test on the device
cs_CZ: Provede rychlý test zařízení

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor measurement mode
cs_CZ: Režim měření ze snímače

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor measurement mode
cs_CZ: Nastavení režimu měření snímačem

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
cs_CZ: Správa barev

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to device:
cs_CZ: Žádné spojení se zařízením:
