colorhug-client - en to da translation catalogue (125 entries)

note: The backlight color TRANSLATORS: this is the enabled sensor color
en: Color
da: Farve

note: A correction matrix is used alongside the calibration matrix to better adapt the colorimeter primaries to a new device type.
en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug.
da: ColorHug skal bruge en korrektionsmatrix for størst mulig præcision

note: Only advanced users have to change this...
en: Using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
da: Standardmatricen giver i de fleste tilfælde et acceptabelt kalibreringsresultat

note: Default projector (beamer etc) matrix
en: Projector
da: Projektor

en: Select the screen to use when generating the color calibration matrix.
da: Vælg skærmen der skal bruges under oprettelse af farvekalibreringsmatrixen.

en: Do not remove the device whilst measurement is in progress
da: Fjern ikke enheden mens målingen er i gang

en: Save file
da: Gem fil

en: Share with
    the community
da: Del med
    fællesskabet

en: Firmware version unknown
da: Firmware version ukendt

note: We are flashing the device, so we have to be careful
en: Do not unplug the device and do not turn off the computer.
da: Afbryd ikke enheden og sluk ikke computeren

en: Flash new firmware to the device
da: Skriv ny firmware til enheden

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug CCMX Loader
da: ColorHug CCMX-indlæser

en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device
da: Ændrer kalibreringsmatricerne på ColorHug enheden

en: The ColorHug CCMX loader tool automatically downloads and installs user-submitted device correction matrices onto your Hughski ColorHug display colorimeter.
da: ColorHug CCM-indlæsningsværktøjet henter automatisk og installerer brugerindsendte enhedskorrektionsmatricer til din Hughski ColorHug-skærmcolorimeter.

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug Firmware Updater
da: ColorHugs firmware-opdateringsprogram

note: TRANSLATORS: application description
en: Update the firmware on the ColorHug colorimeter
da: Opdater firmware på ColorHug colorimeter

en: ColorHug Documentation
da: ColorHug-dokumentation

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
da: Vis ekstra debugging information

note: TRANSLATORS: user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
da: Kunne ikke parse kommando-linjen

en: Failed to create directory
da: Kunne ikke oprette mappe

en: Failed to download file
da: Kunne ikke hente filen

en: File has zero size
da: Filen er tom

en: Failed to load data
da: Kunne ikke hente data

note: TRANSLATORS: the request failed
en: Failed to contact ColorHug
da: Kunne ikke kontakte ColorHug

note: TRANSLATORS: the device is missing * it's calibration matrix
en: Device calibration error
da: Fejl ved kalibrering af enheden

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Ignore
da: Ignorer

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Repair
da: Reparer

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Cancel
da: Annuller

note: TRANSLATORS: dialog for chosing the correction matrix
en: Select correction matrix
da: Vælg korrektionsmatrix

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: _Open
da: _Åbn

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Correction matrices
da: Korrektionsmatricer

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to set the calibration map
da: Kunne ikke stille kalibreringskortet

en: Failed to set the calibration matrix
da: Kunne ikke sætte kalibrations-matricen

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to open device
da: Kunne ikke tilgå enhed

note: TRANSLATORS: get the calibration matrices from the device
en: Getting calibration from device…
da: Henter kalibrering fra enhed ...

note: TRANSLATORS: You can only store 64 calibration * matrices on the device at any one time
en: No space left on device
da: Ikke mere plads på enheden

en: All 64 slots are used up.
da: Alle 64 plader er i brug

note: TRANSLATORS: file read error when reading * local firmware file
en: Failed to load file
da: Kunne ikke læse fil

en: Failed to write file
da: Kunne ikke skrive fil

note: TRANSLATORS: the directory listing returned no results
en: Firmware list has zero size
da: Firmware-listen er tom

en: _Save
da: _Gem

note: TRANSLATORS: get the list of firmwares from the internet
en: Getting latest data from the web…
da: Henter seneste data fra nettet ...

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP
en: Failed to setup networking
da: Kunne ikke opsætte netværk

en: ColorHug Updater
da: ColorHug-opdateringsprogram

en: Calibration Failed
da: Kalibrering mislykkedes

note: TRANSLATORS: we've uploaded new firmware
en: Device successfully updated
da: Enheden er nu opdateret

en: Calibration Completed
da: Kalibrering færdig

note: TRANSLATORS: tell the hardware we succeeded
en: Completing firmware upgrade…
da: Færdiggør firmware-opgradering ...

note: TRANSLATORS: the device failed to boot up with the * new firmware
en: Failed to startup the ColorHug
da: Kunne ikke starte ColorHug

note: TRANSLATORS: the new firmware will not load
en: Failed to boot the ColorHug
da: Kunne ikke boote ColorHug

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to verify the firmware
da: Kunne ikke verificere firmawaren

note: TRANSLATORS: boot into the new firmware
en: Starting the new firmware…
da: Starter den nye firmware ...

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to write the firmware
da: Kunne ikke skrive firmwaren

note: TRANSLATORS: now we've written the firmware, we have to * verify it before we tell the device it was successfull
en: Verifying new firmware…
da: Verificerer den nye firmware ...

note: TRANSLATORS: now write the new firmware chunks
en: Writing new firmware…
da: Skriver ny firmware ...

note: TRANSLATORS: the device failed to come back alive
en: Failed to reboot the ColorHug
da: Kunne ikke genstarte ColorHug

note: TRANSLATORS: we restart the device in bootloader mode
en: Failed to reset the ColorHug
da: Kunne ikke resette ColorHug

note: TRANSLATORS: the user tried to flash a firmware on the wrong * kind of device, e.g. a ColorHug2 fw on a ColorHug+
en: Wrong kind of firmware!
da: Forkert slags firmware!

note: TRANSLATORS: switch from firmware mode into bootloader mode
en: Starting firmware upgrade…
da: Starter firmware-opgradering ...

note: TRANSLATORS: failed to get the firmware file
en: Failed to get firmware
da: Kunne ikke hente firmware

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has incorrect checksum
da: Firmwaren har en ukorrekt checksum

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Warnings about this update
da: Advarsler for denne opdatering

note: TRANSLATORS: this is the button text to continue the flash * after showing the user a warning
en: Flash anyway
da: Flash alligevel

note: TRANSLATORS: this is the button text to abort the flash process
en: Do not flash
da: Flash ikke

note: TRANSLATORS: downloading the firmware binary file from a * remote server
en: Downloading update…
da: Henter opdatering ...

note: TRANSLATORS: the user is already running the latest firmware
en: There are no updates available.
da: Der er ingen tilgængelige opdateringer.

note: TRANSLATORS: the user is running an old firmware version
en: A firmware update is available.
da: Der er en firmware opdatering tilgængelig

note: TRANSLATORS: the HTTP request failed
en: Failed to get the listing of firmware files
da: Kunne ikke hente liste over firmware filer

note: TRANSLATORS: we got an invalid response from the server
en: The firmware listing has zero size
da: Firmware-listen indeholder ingen elementer

note: TRANSLATORS: the XML file was corrupt
en: Failed to parse the update metadata
da: Kunne ikke fortolke opdateringsmetadataene

note: TRANSLATORS: this is test firmware
en: This is a test firmware not intended for general release.
da: Dette er en test-firmware, som ikke er beregnet for almen udgivelse.

note: TRANSLATORS: all bets are off
en: This firmware has not been widely tested and may not work as expected.
da: Denne firmware er ikke blevet ordentlig testet og fungerer måske ikke som forventet.

note: TRANSLATORS: pre-production hardware
en: Prototype ColorHug Detected
da: Prototype ColorHug Detekteret

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug Detected
da: ColorHug Detekteret

note: TRANSLATORS: second release hardware
en: ColorHug2 Detected
da: ColorHug2 detekteret

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug+ Detected
da: ColorHug+ detekteret

note: TRANSLATORS: fake hardware
en: Emulated ColorHug Detected
da: Emuleret ColorHug Detekteret

note: TRANSLATORS: new-issue hardware
en: ColorHug v%i Detected
da: ColorHug v%i Detekteret

note: TRANSLATORS: Check for newer version of the firmware compared * to what is installed on the device
en: Checking for updates…
da: Kigger efter opdateringer ...

note: TRANSLATORS: we've specified a local file
en: Flashing firmware file…
da: Flasher firmware-fil ...

note: TRANSLATORS: request the firmware version from the device
en: Getting firmware version…
da: Henter firmware-version ...

note: TRANSLATORS: command line option
en: Flash a specific firmware file
da: Flash en specifik firmware-fil

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
da: Alias til %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found, valid commands are:
da: Kommando ikke fundet, mulige kommandoer:

note: TRANSLATORS: this is the sensor scale factor
en: Multiplier
da: Multiplikator

en: No ColorHug devices were found
da: Ingen ColorHug-enheder blev fundet

note: TRANSLATORS: confirmation
en: Flash the device?
da: Flash enheden?

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor color filter
da: Henter sensorens farvefilter

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor color filter
da: Sætter sensorens farvefilter

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor multiplier
da: Henter sensorens multiplier

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor multiplier
da: Sætter sensorens multiplier

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor firmware version
da: Henter sensorens firmware version

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration matrix
da: Henter sensorens kalibreringsmatrix

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix
da: Sætter sensorens kalibreringsmatrix

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear the sensor calibration matrix
da: Nulstil sensorens kalibreringsmatrix

note: TRANSLATORS: command description
en: List the sensor calibration matrices
da: Vis sensorens kalibreringsmatricer

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix from a CCMX file
da: Stiller sensorens kalibreringsmatirx fra en CCMX fil

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor serial number
da: Henter sensorens serienummer

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor serial number
da: Sætter sensorens serienummer

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's name
da: Viser ejerens navn

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the LED values
da: Henter LED-værdier

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the LEDs
da: Sætter LED'er

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the dark offset values
da: Henter "dark offset" værdier

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the dark offset values
da: Sætter "dark offset" værdier

note: TRANSLATORS: command description
en: Writes the EEPROM with updated values
da: Skriver opdaterede værdier til EEPROM

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a reading
da: Udfører en læsning

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to device RGB)
da: Tager alle farvelæsninger (til enhedens RGB)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to XYZ)
da: Udlæser alle farvelæsninger (til XYZ)

note: TRANSLATORS: command description
en: Reset the processor back to the bootloader
da: Nulstil processor til bootloaderen

note: TRANSLATORS: command description
en: Flash firmware into the processor
da: Flash firmware til processoren

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the pre scale constant
da: Henter "pre scale" konstanten

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the pre scale constant
da: Stiller "pre scale" konstanten

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the DAC value
da: Henter DAC-værdien

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the DAC value
da: Angiver DAC-værdien

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the post scale constant
da: Henter "post scale" konstanten

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the post scale constant
da: Stiller "post scale" konstanten

note: TRANSLATORS: command description
en: Boots from the bootloader into the firmware
da: Booter fra bootloader til firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration map
da: Henter sensorens kalibreringskort

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration map
da: stiller sensorens kalibreringskort

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the hardware version
da: Henter hardwareversion

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a remote profile
da: Overfører en ekstern profil

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a correction matrix
da: Overfører en korrektionsmatrix

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
da: Farvestyring

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to device:
da: Ingen forbindelse til enheden
