colorhug-client - en to de translation catalogue (269 entries)

en: _About
de: _Über

en: _Quit
de: _Schließen

note: The surrounding light level
en: Ambient
de: Umgebungslicht

note: The backlight color TRANSLATORS: this is the enabled sensor color
en: Color
de: Farbe

note: The amount of smoothing done to the backlight readings
en: Smoothing
de: Glättung

note: The rate that we
en: Refresh
de: Aktualisierungsrate

note: The amount the sensor can influence the brightness
en: Weight
de: Tragweite

note: Backlight up 5%
en: Up
de: Hoch

note: Backlight down 5%
en: Down
de: Herunter

en: _Import file
de: Datei _importieren

en: _Generate CCMX
de: CCMX erzeu_gen

en: _Help
de: _Hilfe

en: Please insert your ColorHug device.
de: Bitte stecken Sie Ihr ColorHug-Gerät ein.

note: A correction matrix is used alongside the calibration matrix to better adapt the colorimeter primaries to a new device type.
en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug.
de: Die Wahl einer Korrekturmatrix erhöht die Genauigkeit des ColorHugs

note: Only advanced users have to change this...
en: Using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
de: Die Verwendung der Standardmatrix wird in den meisten Fällen brauchbare Kalibrierungswerte ergeben.

note: Default cathode ray tube (ask your parents...) matrix
en: CRT
de: Röhrenbildschirm

note: Default projector (beamer etc) matrix
en: Projector
de: Projektor

en: Select the screen to use when generating the color calibration matrix.
de: Wählen Sie den Bildschirm aus, der zum Erzeugen der Farbkalibrierungsmatrix verwendet werden soll.

en: Do not remove the device whilst measurement is in progress
de: Entfernen Sie das Gerät nicht, solange die Messung läuft

en: Save file
de: Datei speichern

en: Share with
    the community
de: Mit der
    Community
    teilen

en: Firmware version unknown
de: Firmware-Version unbekannt

note: We are flashing the device, so we have to be careful
en: Do not unplug the device and do not turn off the computer.
de: Lassen die das Gerät eingesteckt und schalten Sie den Computer nicht aus.

note: Button to update to a newer version of the firmware
en: Update
de: Aktualisieren

en: Flash new firmware to the device
de: Neue Firmware auf das Gerät aufspielen

en: page0
de: Seite0

en: Your Score
de: Ihre Punktzahl

en: Display
de: Bildschirm

en: Black-to-White
de: Schwarz-zu-Weiß

en: White-to-Black
de: Weiß-zu-Schwarz

en: Refresh Rate
de: Bildwiederholrate

en: Color Temperature
de: Farbtemperatur

en: White Luminance
de: Weißhelligkeit

en: Black Luminance
de: Schwarzhelligkeit

en: sRGB Coverage
de: sRGB-Abdeckung

en: AdobeRGB Coverage
de: AdobeRGB-Abdeckung

en: Native Gamma
de: Natives Gamma

en: page1
de: Seite1

en: _Export results…
de: _Ergebnisse exportieren…

note: TRANSLATORS: this is the application name TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug Backlight Utility
de: ColorHug Hintergrundbeleuchtungsdienstprogramm

en: Sample the ambient light level to control the backlight
de: Abtastung der Umgebungslichtintensität, um die Hintergrundbeleuchtung zu steuern.

en: The ambient light control utility
de: Das Umgebungslicht-Steuerungsdienstprogramm

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug CCMX Loader
de: ColorHug CCMX-Lader

en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device
de: Ändern Sie die Kalibrierungsmatrizen auf dem ColorHug-Gerät

en: The ColorHug CCMX loader tool automatically downloads and installs user-submitted device correction matrices onto your Hughski ColorHug display colorimeter.
de: Das ColorHug CCMX-Ladewerkzeug lädt und installiert automatisch Korrekturmatrizen, welche von Benutzern übermittelt wurden, auf Ihrem Hughski ColorHug Bildschirm-Farbmessgerät.

en: The correction matrices on the device
de: Die Korrekturmatrizen auf dem Gerät

note: TRANSLATORS: this is the application name TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug Display Analysis
de: ColorHug Bildschirmanalyse

en: Sample the display over time to observe PWM, input latency and refresh artifacts
de: Nehmen Sie im Laufe der Zeit Abtastungen am Bildschirm vor, um PWM, Eingangslatenz und Aktualisierungsartefakte zu beobachten

en: Results can be exported as standalone HTML files and shared.
de: Ergebnisse können als einzelne HTML-Dateien exportiert und freigegeben werden.

en: Main application window
de: Hauptanwendungsfenster

en: Display analysis results
de: Analyseergebnisse anzeigen

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug Firmware Updater
de: ColorHug Firmware-Aktualisierungsprogram

note: TRANSLATORS: application description
en: Update the firmware on the ColorHug colorimeter
de: Firmware auf dem ColorHug Farbmessgerät aktualisieren

en: Using command line arguments, this tool can also flash custom flash files to the device.
de: Auch mit Befehlszeilenargumenten kann dieses Werkzeug benutzerdefinierte Aufspieldateien auf das Gerät aufspielen.

en: Application window showing new firmware detected
de: Anwendungsfenster zeigt neu erkannte Firmware

en: Applying updated firmware to the ColorHug device
de: Aktualisierte Firmware wird auf dem ColorHug-Gerät übernommen

en: ColorHug Documentation
de: ColorHug Dokumentation

en: Documentation for the ColorHug display colorimeter
de: Dokumentation für das ColorHug Bildschirm-Farbmessgerät

en: Display;Backlight;Ambient;ColorHug;
de: Bildschirm;Hintergrundbeleuchtung;Umgebungslicht;ColorHug;

en: CCMX Loader
de: CCMX-Lader

en: Whether we should update to test firmware
de: Ob wir die Firmware aktualisieren sollten, um sie zu testen.

en: Whether we should show test firmware and allow the user to update to it.
de: Ob wir eine Testfirmware anzeigen und Nutzern erlauben sollten, sie zu aktualisieren.

en: The remote location of ColorHug files
de: Der entfernte Speicherort der ColorHug-Dateien

en: The location of where firmware updates and calibration files are stored.
de: Der Speicherort, an dem Firmware-Aktualisierungen und Kalibrierungsdateien gespeichert sind.

en: Zoom in the graph to show only one pulse
de: Vergrößern Sie das Diagramm, um nur einen Impuls anzuzeigen

en: Whether the refresh graph should be zoomed to show one pulse only.
de: Ob das aktualisierte Diagramm vergrößert werden sollte, um nur einen Impuls anzuzeigen.

en: Show all RGB channels on the graph
de: Alle RGB-Kanäle im Diagramm anzeigen

en: Whether all captured channels should be shown.
de: Ob alle erfassten Kanäle angezeigt werden sollen.

en: Hide backlight flicker on the graph
de: Hintergrundbeleuchtungsflackern auf dem Diagramm ausblenden

en: Whether the backlight PWM should be removed.
de: Ob die Hintergrundbeleuchtungs-PWM entfernt werden sollte.

en: The integration time for each sample
de: Die Integrationszeit für jede Abtastung

en: Set the integration time in seconds for the ambient light sample.
de: Legen Sie die Integrationszeit in Sekunden für die Umgebungslichtabtastung fest.

en: Backlight smoothing factor
de: Hintergrundbeleuchtungs-Glättungsfaktor

en: The amount of backlight smoothing for ambient light changes.
de: Der Anteil der Hintergrundbeleuchtungsglättung bei Umgebungslichtänderungen.

en: The refresh rate between samples
de: Die Aktualisierungsrate zwischen Abtastungen

en: The refresh rate in seconds between samples.
de: Die Aktualisierungsrate in Sekunden zwischen Abtastungen.

en: The gamma value for ambient light
de: Der Gammawert für das Umgebungslicht

en: The gamma values to use when scaling ambient light samples.
de: Die für die Skalierung der Umgebungslichtabtastungen zu verwendenden Gammawerte.

en: Display;Analysis;ColorHug;
de: Bildschirm;Analyse;ColorHug;

en: Firmware Updater
de: Firmware-Aktualisierungsprogram

en: Flash;Firmware;ColorHug;
de: Aufspielen;Firmware;ColorHug;

note: TRANSLATORS: no device is attached
en: Please insert your ColorHugALS device.
de: Bitte stecken Sie Ihr ColorHugALS-Gerät ein.

note: TRANSLATORS: our device
en: Using ColorHugALS device
de: ColorHugALS-Gerät wird verwendet

note: TRANSLATORS: set the backlight
en: Failed to set brightness
de: Fehler beim Festlegen der Helligkeit

note: TRANSLATORS: get the backlight
en: Failed to get brightness
de: Fehler beim Auslesen der Helligkeit

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About ColorHug Backlight Utility
de: Über ColorHug Hintergrundbeleuchtungsdienstprogramm

note: TRANSLATORS: application description
en: Sample the ambient light to control the backlight.
de: Abtastung des Umgebungslichts, um die Hintergrundbeleuchtung zu steuern.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
de: Ausführliche Fehlerbehebungsinformationen anzeigen

note: TRANSLATORS: user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
de: Kommandozeilenoptionen konnten nicht ausgewertet werden

en: Failed to create directory
de: Verzeichnis konnte nicht erstellt werden

en: Failed to download file
de: Datei konnte nicht heruntergeladen werden

en: File has zero size
de: Datei hat Größe Null

en: Failed to load data
de: Daten konnten nicht geladen werden

note: TRANSLATORS: the request failed
en: Failed to contact ColorHug
de: Kontakt mit ColorHug konnte nicht hergestellt werden

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP request
en: Failed to setup message
de: Nachricht konnte nicht bereitgestellt werden

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: The ColorHug is missing the factory calibration values.
de: Das ColorHug hat keine Werkseinstellungen.

note: TRANSLATORS: the device is missing * it's calibration matrix
en: Device calibration error
de: Gerätekalibrierungsfehler

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Ignore
de: Ignorieren

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Repair
de: Reparieren

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: Update the factory calibration values?
de: Sollen die Werkseinstellungen aktualisiert werden?

note: TRANSLATORS: the device has an * updated calibration matrix
en: Device calibration update
de: Gerätekalibrierungsaktualisierung

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Cancel
de: Abbrechen

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to get the calibration data
de: Die Kalibrierungsdaten konnten nicht geladen werden

note: TRANSLATORS: dialog for chosing the correction matrix
en: Select correction matrix
de: Korrekturmatrix auswählen

en: _Cancel
de: Abbre_chen

en: _Open
de: _Öffnen

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Correction matrices
de: Korrekturmatrizen

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to set the calibration map
de: Kalibrierungsdaten konnten nicht geschrieben werden

en: Failed to set the calibration matrix
de: Kalibrierungsmatrix konnte nicht geschrieben werden

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to open device
de: Gerät konnte nicht geöffnet werden

note: TRANSLATORS: get the calibration matrices from the device
en: Getting calibration from device…
de: Kalibrierung wird vom Gerät gelesen...

note: TRANSLATORS: You can only store 64 calibration * matrices on the device at any one time
en: No space left on device
de: Kein Platz mehr auf dem Gerät

en: All 64 slots are used up.
de: Alle 64 Slots sind belegt.

note: TRANSLATORS: file read error when reading * local firmware file
en: Failed to load file
de: Datei konnte nicht geladen werden

en: Failed to write file
de: Datei konnte nicht geschrieben werden

note: TRANSLATORS: could not download the directory listing
en: Failed to get the list of CCMX files
de: Die Liste der CCMX-Dateien konnte nicht geladen werden

note: TRANSLATORS: the directory listing returned no results
en: Firmware list has zero size
de: Firmware-Liste hat Größe Null

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the surface position and click 'Next'.
de: Positionieren Sie das Gerät auf der Oberfläche und klicken Sie auf "Weiter".

en: Put the photospectrometer on the screen and click 'Next'.
de: Setzen Sie das Fotospektrometer auf den Bildschirm und klicken Sie auf "Weiter".

en: Now put the ColorHug on the screen and click 'Next' again.
de: Setzen Sie nun das ColorHug auf den Bildschirm und klicken Sie erneut auf "Weiter".

en: Correction matrix failed to be generated!
de: Korrekturmatrix konnte nicht erzeugt werden!

en: Correction matrix successfully generated!
de: Korrektrurmatrix erfolgreich erzeugt!

en: _Save
de: _Speichern

note: TRANSLATORS: get the list of firmwares from the internet
en: Getting latest data from the web…
de: Die neuesten Daten aus dem Web werden geladen...

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About ColorHug CCMX Loader
de: Über ColorHug CCMX-Lader

note: TRANSLATORS: application description
en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device.
de: Ändern Sie die Kalibrierungsmatrizen auf dem ColorHug-Gerät.

note: TRANSLATORS: inhibit reason
en: Writing data to ColorHug device
de: Daten werden auf ColorHug-Gerät geschrieben

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP
en: Failed to setup networking
de: Netzwerk konnte nicht eingerichtet werden

note: TRANSLATORS: command line option
en: Repair the factory calibration matrix
de: Werks-Kalibrationsmatrix reparieren

note: TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug CCMX loader
de: ColorHug CCMX-Lader

en: ColorHug Updater
de: ColorHug Aktualisierungsprogramm

en: Calibration Failed
de: Kalibrierung fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: we can only set the flash success * flag when the *new* firmware is running
en: Failed to set the flash success true
de: Konnte Erfolg des Aufspielvorgangs nicht festlegen

note: TRANSLATORS: we've uploaded new firmware
en: Device successfully updated
de: Gerät erfolgreich aktualisiert

en: Calibration Completed
de: Kalibrierung abgeschlossen

note: TRANSLATORS: tell the hardware we succeeded
en: Completing firmware upgrade…
de: Firmware-Aktualisierung wird abgeschlossen...

note: TRANSLATORS: the device failed to boot up with the * new firmware
en: Failed to startup the ColorHug
de: ColorHug konnte nicht gestartet werden

note: TRANSLATORS: the new firmware will not load
en: Failed to boot the ColorHug
de: ColorHug konnte nicht gebootet werden

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to verify the firmware
de: Die Firmware konnte nicht überprüft werden

note: TRANSLATORS: boot into the new firmware
en: Starting the new firmware…
de: Neue Firmware wird gestartet...

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to write the firmware
de: Firmware konnte nicht geschrieben werden

note: TRANSLATORS: now we've written the firmware, we have to * verify it before we tell the device it was successfull
en: Verifying new firmware…
de: Neue Firmware wird überprüft...

note: TRANSLATORS: now write the new firmware chunks
en: Writing new firmware…
de: Neue Firmware wird geschrieben...

note: TRANSLATORS: the device failed to come back alive
en: Failed to reboot the ColorHug
de: ColorHug konnte nicht neu gestartet werden

note: TRANSLATORS: we restart the device in bootloader mode
en: Failed to reset the ColorHug
de: ColorHug konnte nicht zurückgesetzt werden

note: TRANSLATORS: the user tried to flash a firmware on the wrong * kind of device, e.g. a ColorHug2 fw on a ColorHug+
en: Wrong kind of firmware!
de: Falsche Art von Firmware!

note: TRANSLATORS: switch from firmware mode into bootloader mode
en: Starting firmware upgrade…
de: Firmware-Aktualisierung wird gestartet...

note: TRANSLATORS: failed to get the firmware file
en: Failed to get firmware
de: Firmware konnte nicht geladen werden

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has zero size
de: Firmware hat Größe Null

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has incorrect checksum
de: Firmware hat falsche Prüfsumme

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Warnings about this update
de: Warnungen über dieses Aktualisierung

note: TRANSLATORS: this is the button text to continue the flash * after showing the user a warning
en: Flash anyway
de: Trotzdem aufspielen

note: TRANSLATORS: this is the button text to abort the flash process
en: Do not flash
de: Nicht aufspielen

note: TRANSLATORS: downloading the firmware binary file from a * remote server
en: Downloading update…
de: Aktualisierung wird heruntergeladen...

note: TRANSLATORS: the user is already running the latest firmware
en: There are no updates available.
de: Es sind keine Aktualisierungen verfügbar.

note: TRANSLATORS: the user is running an old firmware version
en: A firmware update is available.
de: Eine Firmware-Aktualisierung ist verfügbar.

note: TRANSLATORS: the HTTP request failed
en: Failed to get the listing of firmware files
de: Die Auflistung der Firmware-Dateien konnte nicht geladen werden

note: TRANSLATORS: we got an invalid response from the server
en: The firmware listing has zero size
de: Die Firmware-Auflistung hat Größe Null

note: TRANSLATORS: the XML file was corrupt
en: Failed to parse the update metadata
de: Aktualisierungsmetadaten konnten nicht geparst werden

note: TRANSLATORS: this is test firmware
en: This is a test firmware not intended for general release.
de: Dies ist eine Testfirmware und für den Normalgebrauch ungeeignet.

note: TRANSLATORS: all bets are off
en: This firmware has not been widely tested and may not work as expected.
de: Diese Firmware wurde nicht ausführlich getestet und arbeitet möglicherweise nicht wie erwartet.

note: TRANSLATORS: pre-production hardware
en: Prototype ColorHug Detected
de: ColorHug-Prototyp erkannt

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug Detected
de: ColorHug erkannt

note: TRANSLATORS: second release hardware
en: ColorHug2 Detected
de: ColorHug2 erkannt

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug+ Detected
de: ColorHug+ erkannt

note: TRANSLATORS: ALS stands for ambient light sensor
en: ColorHugALS Detected
de: ColorHugALS erkannt

note: TRANSLATORS: fake hardware
en: Emulated ColorHug Detected
de: Emulierter ColorHug erkannt

note: TRANSLATORS: new-issue hardware
en: ColorHug v%i Detected
de: ColorHug v%i erkannt

note: TRANSLATORS: the device is in bootloader mode
en: Bootloader version
de: Bootlader-Version

note: TRANSLATORS: the device is in firmware mode
en: Firmware version
de: Firmware-Version

note: TRANSLATORS: Check for newer version of the firmware compared * to what is installed on the device
en: Checking for updates…
de: Auf Aktualisierungen wird geprüft...

note: TRANSLATORS: we've specified a local file
en: Flashing firmware file…
de: Firmware-Datei wird aufgespielt...

note: TRANSLATORS: request the firmware version from the device
en: Getting firmware version…
de: Firmware-Version wird gelesen...

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Update details
de: Aktualisierungsdetails

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About ColorHug Firmware Updater
de: Über ColorHug Firmware-Aktualisierungsprogramm

note: TRANSLATORS: show the user some markdown formatted text
en: See details about the update
de: Siehe die Details über die Aktualisierung

note: TRANSLATORS: inhibit reason
en: Writing firmware to ColorHug device
de: Firmware wird auf ColorHug-Gerät geschrieben

note: TRANSLATORS: command line option
en: Flash a specific firmware file
de: Eine ausgewählte Firmwaredatei aufspielen

note: TRANSLATORS: a program to update the firmware flash on the device
en: ColorHug Flash Program
de: ColorHug Aufspielprogramm

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
de: Alias für %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found, valid commands are:
de: Befehl nicht gefunden, gültige Befehle sind;

note: TRANSLATORS: wait for user to press the device into a desk…
en: Ensure the ColorHug aperture is blocked
de: Stellen Sie sicher, dass die ColorHug-Blende verriegelt ist

note: TRANSLATORS: ask before we set these
en: Set these values as the dark offsets
de: Diese Werte als Schwarz-Werte eintragen

note: TRANSLATORS: this is the sensor scale factor
en: Multiplier
de: Multiplikator

note: TRANSLATORS: this is the measurement mode
en: Measure mode
de: Messmodus

note: TRANSLATORS: this is the number of pulses detected
en: Pulses
de: Impulse

en: No ColorHug devices were found
de: Keine ColorHug-Geräte gefunden

note: TRANSLATORS: confirmation
en: Flash the device?
de: Auf das Gerät jetzt aufspielen?

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor color filter
de: Liest den Farbfilter des Sensors aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor color filter
de: Legt den Farbfilter des Sensors fest

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor multiplier
de: Liest den Multiplikator des Sensors aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor multiplier
de: Legt den Multiplikator des Sensors fest

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor sample read time
de: Liest die Abtastlesedauer des Sensors aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor sample read time
de: Legt die Abtastlesedauer des Sensors fest

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor firmware version
de: Liest die Firmware-Version des Sensors aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration matrix
de: Liest die Kalibrierungsmatrix des Sensors aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix
de: Legt die Kalibrierungsmatrix des Sensors fest

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear the sensor calibration matrix
de: Sensor-Kalibrierungsmatrix leeren

note: TRANSLATORS: command description
en: List the sensor calibration matrices
de: Sensor-Kalibrierungsmatrizen anzeigen

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix from a CCMX file
de: Legt die Sensor-Kalibrierungsmatrix aus einer CCMX-Datei fest

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor serial number
de: Liest die Seriennummer des Sensors aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor serial number
de: Legt die Seriennummer des Sensors fest

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's name
de: Liest den Benutzernamen aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's name
de: Legt den Benutzernamen fest

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's email address
de: Liest die E-Mail-Adresse des Benutzers aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's email address
de: Legt die E-Mail-Adresse des Benutzers fest

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the LED values
de: Liest die LED-Werte aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the LEDs
de: Legt die LEDs fest

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the PCB errata
de: Liest die Leiterplattenfehler aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the PCB errata
de: Legt die Leiterplattenfehler fest

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the remote profile SHA1 hash
de: Liest den SHA1-Hashwert des entfernten Profils aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the remote profile SHA1 hash
de: Legt den SHA1-Hashwert des entfernten Profils fest

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the dark offset values
de: Liest den Dunkekabstand aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the dark offset values
de: Legt den Dunkekabstand fest

note: TRANSLATORS: command description
en: Writes the EEPROM with updated values
de: Schreibt die aktualisierten Werte ins EEPROM

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a reading
de: Führt eine Messung aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to device RGB)
de: Führt alle Farbmessungen aus (Gerät-RGB)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to XYZ)
de: Führt alle Farbmessungen aus (in XYZ)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a spectral reading (saving to SRAM)
de: Führt eine Spektralmessung aus (speichern auf SRAM)

note: TRANSLATORS: command description
en: Reset the processor back to the bootloader
de: Prozessor auf den Bootlader zurücksetzen

note: TRANSLATORS: command description
en: Flash firmware into the processor
de: Firmware in den Prozessor aufspielen

note: TRANSLATORS: command description
en: Read EEPROM at a specified address
de: Liest das EEPROM an der angegebenen Adresse aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase EEPROM at a specified address
de: Löscht das EEPROM an der angegebenen Adresse

note: TRANSLATORS: command description
en: Write EEPROM at a specified address
de: Schreibt das EEPROM an der angegebenen Adresse

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the pre scale constant
de: Liest die initiale Skalierungskonstante aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the pre scale constant
de: Legt die initiale Skalierungskonstante fest

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the DAC value
de: Liest den DAC-Wert aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the DAC value
de: Legt den DAC-Wert fest

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the post scale constant
de: Liest die anschließende Skalierungskonstante aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the post scale constant
de: Legt die anschließende Skalierungskonstante fest

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the flash success
de: Legt den Aufspielerfolg fest

note: TRANSLATORS: command description
en: Boots from the bootloader into the firmware
de: Startet die Firmware vom Bootlader aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration map
de: Liest die Sensorkalibrierung aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration map
de: Legt die Sensorkalibrierung fest

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the hardware version
de: Liest die Hardware-Version aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets an array of raw samples
de: Liest eine Reihe von Rohabtastdaten aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Downloads a remote profile
de: Lädt ein fernes Profil herunter

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a remote profile
de: Lädt ein fernes Profil hoch

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a correction matrix
de: Lädt die Korrekturmatrix hoch

note: TRANSLATORS: command description
en: Does a quick self test on the device
de: Führt einen kurzen Selbsttest des Gerätes aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor measurement mode
de: Liest den Sensor-Messmodus aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor measurement mode
de: Legt den Sensor-Messmodus fest

note: TRANSLATORS: command description
en: Read SRAM at a specified address
de: SRAM an der angegebenen Adresse auslesen

note: TRANSLATORS: command description
en: Write SRAM at a specified address
de: SRAM an der angegebenen Adresse schreiben

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor temperature
de: Liest die Sensortemperatur aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the ADC Vref values
de: Liest die Werte der ADC-Referenzspannungsquelle aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the CCD calibration values
de: Liest die CCD-Kalibrierungswerte aus

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the CCD calibration values
de: Legt die CCD-Kalibrierungswerte fest

note: TRANSLATORS: command description
en: Converts Intel HEX to BIN
de: Konvertiert Intel HEX in BIN

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
de: Farbmanagement

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to device:
de: Keine Verbindung zum Gerät:

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to get samples from device
de: Abtastdaten vom Gerät konnten nicht geladen werden

note: TRANSLATORS: PWM is pulse-width-modulation?
en: Failed to remove PWM
de: PWM konnte nicht entfernt werden

en: Unknown
de: Unbekannt

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to calculate USB latency
de: USB-Latenz konnte nicht berechnet werden

en: Show single pulse
de: Einzelnen Impuls anzeigen

en: Show channels
de: Kanäle anzeigen

en: Filter backlight
de: Hintergrundbeleuchtung filtern

en: Export results
de: Ergebnisse exportieren

en: Export
de: Exportieren

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to get save file
de: Speicherdatei konnte nicht geladen werden

en: Please connect your ColorHug2
de: Bitte schließen Sie Ihr ColorHug2 an

en: Place your ColorHug in the spot on the left and click the blue button to start analyzing your display.
de: Platzieren Sie Ihren ColorHug im Punkt auf der linken Seite und klicken Sie auf die blaue Schaltfläche, um die Analyse Ihres Bildschirms zu starten.

en: Don't disturb the device while working!
de: Stören Sie das Gerät nicht bei der Arbeit!

en: Please update the firmware on your ColorHug before using this application.
de: Bitte aktualisieren Sie die Firmware auf Ihrem ColorHug, bevor Sie diese Anwendung verwenden.

en: Device unsupported.
de: Gerät nicht unterstützt.

en: Please connect your ColorHug2.
de: Bitte schließen Sie Ihr ColorHug2 an.

note: TRANSLATORS: this is the title of the about window
en: About ColorHug Display Analysis
de: Über ColorHug Bildschirmanalyse

en: Sample the display over time to observe PWM, input latency and refresh artifacts.
de: Nehmen Sie im Laufe der Zeit Abtastungen am Bildschirm vor, um PWM, Eingangslatenz und Aktualisierungsartefakte zu beobachten.
