colorhug-client - en to es_ES translation catalogue (178 entries)

note: A correction matrix is used alongside the calibration matrix to better adapt the colorimeter primaries to a new device type.
en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug.
es_ES: Al escoger una matriz de correción se maximiza la precisión del ColorHug.

note: Only advanced users have to change this...
en: Using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
es_ES: Utilizar la matriz predeterminada proporciona un resultado de calibración aceptable para la mayoría de los usuarios.

note: Default projector (beamer etc) matrix
en: Projector
es_ES: Proyector

en: Select the screen to use when generating the color calibration matrix.
es_ES: Elija la pantalla a utilizar para generar la matriz de calibración de color.

en: Do not remove the device whilst measurement is in progress
es_ES: No mueva el dispositivo mientras la medición está en progreso

en: Save file
es_ES: Guardar archivo

en: Share with
    the community
es_ES: Compartir con
    la comunidad

en: Firmware version unknown
es_ES: Versión de firmware desconocida

note: We are flashing the device, so we have to be careful
en: Do not unplug the device and do not turn off the computer.
es_ES: No desconecte el dispositivo y no apague el ordenador.

en: Flash new firmware to the device
es_ES: Actualizar el nuevo firmware en el dispositivo

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug CCMX Loader
es_ES: Cargador de CCMX

en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device
es_ES: Modificar las matrices de calibración en el dispositivo ColorHug

en: The ColorHug CCMX loader tool automatically downloads and installs user-submitted device correction matrices onto your Hughski ColorHug display colorimeter.
es_ES: La herramienta de carga CCMX del ColorHug descarga e instala automáticamente en su colorímetro Hughski ColorHug matrices de correción contribuídas por los usuarios.

en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug but using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
es_ES: Al escoger una matriz de correción se maximiza la precisión del ColorHug, aunque la
    matriz por defecto proporciona un resultado de calibración aceptable para la mayoría de los usuarios.

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug Firmware Updater
es_ES: Actualizador del firmware del ColorHug

note: TRANSLATORS: application description
en: Update the firmware on the ColorHug colorimeter
es_ES: Actualizar el firmware del colorímetro ColorHug

en: Using command line arguments, this tool can also flash custom flash files to the device.
es_ES: Esta herramienta también puede flashear imágenes flash personalizadas en el dispositivo.

en: ColorHug Documentation
es_ES: Documentación del ColorHug

en: Documentation for the ColorHug display colorimeter
es_ES: Documentación del colorímetro de pantalla ColorHug

en: CCMX Loader
es_ES: Cargador de CCMX

en: Whether we should update to test firmware
es_ES: Actualizar a versiones de prueba del firmware

en: Whether we should show test firmware and allow the user to update to it.
es_ES: Mostrar versiones de prueba del firmware y permitir al usuario actualizarlo.

en: The remote location of ColorHug files
es_ES: La ubicación remota de los archivos de ColorHug

en: The location of where firmware updates and calibration files are stored.
es_ES: La ubicación en la que se guardan las actualizaciones de firmware y los archivos de calibración.

en: Firmware Updater
es_ES: Actualización de Firmware

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
es_ES: Mostrar información de depuración adicional

note: TRANSLATORS: user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
es_ES: No se pudo interpretar las opciones de la línea de comandos

en: Failed to create directory
es_ES: No se pudo crear el directorio

en: Failed to download file
es_ES: No se pudo descargar el archivo

en: File has zero size
es_ES: El archivo está vacío

en: Failed to load data
es_ES: No se pudieron cargar los datos

note: TRANSLATORS: the request failed
en: Failed to contact ColorHug
es_ES: No se pudo contactar con ColorHug

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP request
en: Failed to setup message
es_ES: Error al instalar el mensaje

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: The ColorHug is missing the factory calibration values.
es_ES: El ColorHug carece de los valores de calibración de fábrica.

note: TRANSLATORS: the device is missing * it's calibration matrix
en: Device calibration error
es_ES: Error de calibración del dispositivo

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Ignore
es_ES: Ignorar

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Repair
es_ES: Reparar

note: TRANSLATORS: device is broken and needs fixing
en: Update the factory calibration values?
es_ES: ¿Actualizar los valores de calibración de fábrica?

note: TRANSLATORS: the device has an * updated calibration matrix
en: Device calibration update
es_ES: Calibración del dispositivo

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Cancel
es_ES: Cancelar

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to get the calibration data
es_ES: No se pudieron obtener los datos de calibración

note: TRANSLATORS: dialog for chosing the correction matrix
en: Select correction matrix
es_ES: Seleccionar matriz de corrección

en: _Cancel
es_ES: _Cancelar

en: _Open
es_ES: _Abrir

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Correction matrices
es_ES: Matrices de corrección

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to set the calibration map
es_ES: No se pudo configurar el mapa de calibración

en: Failed to set the calibration matrix
es_ES: No se pudo establecer la matriz de calibración

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to open device
es_ES: No se pudo abrir el dispositivo

note: TRANSLATORS: get the calibration matrices from the device
en: Getting calibration from device…
es_ES: Obteniendo calibración del distpositivo...

note: TRANSLATORS: You can only store 64 calibration * matrices on the device at any one time
en: No space left on device
es_ES: No queda espacio en el dispositivo

en: All 64 slots are used up.
es_ES: Todos los 64 slots están siendo utilizados.

note: TRANSLATORS: file read error when reading * local firmware file
en: Failed to load file
es_ES: No se pudo cargar el archivo

en: Failed to write file
es_ES: No se pudo escribir el archivo

note: TRANSLATORS: the directory listing returned no results
en: Firmware list has zero size
es_ES: La lista de archivos firmware tiene tamaño cero

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the calibrate position and click 'Next'.
es_ES: Coloque el dispositivo en posición de calibración y pulse «Siguiente».

note: TRANSLATORS: the user needs to change something on the device
en: Set the device to the surface position and click 'Next'.
es_ES: Coloque el dispositivo en su posición en la superficie y pulse «Siguiente».

en: Put the photospectrometer on the screen and click 'Next'.
es_ES: Coloque el fotoespectómetro en la pantalla y pulse «Siguiente».

en: Now put the ColorHug on the screen and click 'Next' again.
es_ES: Ahora coloque el ColorHug en la pantalla y pulse «Siguiente» de nuevo.

en: Correction matrix failed to be generated!
es_ES: ¡No se pudo generar la matrix de corrección!

en: Correction matrix successfully generated!
es_ES: ¡Matriz de corrección creada correctamente!

en: _Save
es_ES: _Guardar

note: TRANSLATORS: get the list of firmwares from the internet
en: Getting latest data from the web…
es_ES: Obteniendo la información más reciente de la web...

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP
en: Failed to setup networking
es_ES: No se pudo configurar la red

note: TRANSLATORS: command line option
en: Repair the factory calibration matrix
es_ES: Reparar la matriz de calibración de fábrica

note: TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug CCMX loader
es_ES: Cargador CCMX de ColorHug

en: ColorHug Updater
es_ES: Actualizador del ColorHug

en: Calibration Failed
es_ES: Calibración fallida

note: TRANSLATORS: we can only set the flash success * flag when the *new* firmware is running
en: Failed to set the flash success true
es_ES: No se pudo definir el estado de éxito del flasheo a cierto

note: TRANSLATORS: we've uploaded new firmware
en: Device successfully updated
es_ES: Dispositivo actualizado correctamente

en: Calibration Completed
es_ES: Calibración completada

note: TRANSLATORS: tell the hardware we succeeded
en: Completing firmware upgrade…
es_ES: Completando actualización de firmware...

note: TRANSLATORS: the device failed to boot up with the * new firmware
en: Failed to startup the ColorHug
es_ES: No se pudo iniciar el ColorHug

note: TRANSLATORS: the new firmware will not load
en: Failed to boot the ColorHug
es_ES: No se pudo arrancar el ColorHug

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to verify the firmware
es_ES: No se pudo verificar el firmware

note: TRANSLATORS: boot into the new firmware
en: Starting the new firmware…
es_ES: Arrancando el nuevo firmware...

note: TRANSLATORS: tell the device the firmware is no * longer known working
en: Failed to write the firmware
es_ES: No se pudo escribir el firmware

note: TRANSLATORS: now we've written the firmware, we have to * verify it before we tell the device it was successfull
en: Verifying new firmware…
es_ES: Verificando el nuevo firmware...

note: TRANSLATORS: now write the new firmware chunks
en: Writing new firmware…
es_ES: Escribiendo el nuevo firmware...

note: TRANSLATORS: the device failed to come back alive
en: Failed to reboot the ColorHug
es_ES: No se pudo reiniciar el ColorHug

note: TRANSLATORS: we restart the device in bootloader mode
en: Failed to reset the ColorHug
es_ES: No se pudo resetear el ColorHug

note: TRANSLATORS: the user tried to flash a firmware on the wrong * kind of device, e.g. a ColorHug2 fw on a ColorHug+
en: Wrong kind of firmware!
es_ES: Tipo de firmware incorrecto.

note: TRANSLATORS: switch from firmware mode into bootloader mode
en: Starting firmware upgrade…
es_ES: Iniciando actualización de firmware...

note: TRANSLATORS: failed to get the firmware file
en: Failed to get firmware
es_ES: No se pudo obtener el firmware

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has zero size
es_ES: El firmware tiene tamaño cero

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has incorrect checksum
es_ES: La suma de comprobación del firmware es incorrecta

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Warnings about this update
es_ES: Advertencias acerca de esta actualización

note: TRANSLATORS: this is the button text to continue the flash * after showing the user a warning
en: Flash anyway
es_ES: Flashear igualmente

note: TRANSLATORS: this is the button text to abort the flash process
en: Do not flash
es_ES: No flashear

note: TRANSLATORS: downloading the firmware binary file from a * remote server
en: Downloading update…
es_ES: Descargando actualización...

note: TRANSLATORS: the user is already running the latest firmware
en: There are no updates available.
es_ES: No hay actualizaciones disponibles.

note: TRANSLATORS: the user is running an old firmware version
en: A firmware update is available.
es_ES: Hai una actualización de firmware disponible

note: TRANSLATORS: the HTTP request failed
en: Failed to get the listing of firmware files
es_ES: Error al obtener la lista de actualizaciones

note: TRANSLATORS: we got an invalid response from the server
en: The firmware listing has zero size
es_ES: La lista de actualizaciones está vacía

note: TRANSLATORS: the XML file was corrupt
en: Failed to parse the update metadata
es_ES: No se pudieron leer los metadatos de la actualización

note: TRANSLATORS: this is test firmware
en: This is a test firmware not intended for general release.
es_ES: Este firmware es una versión de prueba que no está preparada para uso habitual.

note: TRANSLATORS: all bets are off
en: This firmware has not been widely tested and may not work as expected.
es_ES: Este firmware no ha sido probado extensivamente y podría no funcionar según lo esperado.

note: TRANSLATORS: pre-production hardware
en: Prototype ColorHug Detected
es_ES: Detectado Prototipo de ColorHug

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug Detected
es_ES: ColorHug detectado

note: TRANSLATORS: second release hardware
en: ColorHug2 Detected
es_ES: ColorHug2 Detectado

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug+ Detected
es_ES: ColorHug+ Detectado

note: TRANSLATORS: fake hardware
en: Emulated ColorHug Detected
es_ES: Detectado ColorHug Emulado

note: TRANSLATORS: new-issue hardware
en: ColorHug v%i Detected
es_ES: ColorHug v%i detectado

note: TRANSLATORS: the device is in bootloader mode
en: Bootloader version
es_ES: Versión del cargador de arranque

note: TRANSLATORS: the device is in firmware mode
en: Firmware version
es_ES: Versión del firmware

note: TRANSLATORS: Check for newer version of the firmware compared * to what is installed on the device
en: Checking for updates…
es_ES: Comprobando actualizaciones...

note: TRANSLATORS: we've specified a local file
en: Flashing firmware file…
es_ES: Flasheando el archivo de firmware...

note: TRANSLATORS: request the firmware version from the device
en: Getting firmware version…
es_ES: Obteniendo la versión del firmware...

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Update details
es_ES: Detalles de la actualización

note: TRANSLATORS: show the user some markdown formatted text
en: See details about the update
es_ES: Ver detalles de la actualización

note: TRANSLATORS: command line option
en: Flash a specific firmware file
es_ES: Grabar un archivo de firmware específico

note: TRANSLATORS: a program to update the firmware flash on the device
en: ColorHug Flash Program
es_ES: Programa de Flasheo del ColorHug

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
es_ES: Alias de %s

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found, valid commands are:
es_ES: Comando no encontrado, los comandos válidos son:

note: TRANSLATORS: wait for user to press the device into a desk…
en: Ensure the ColorHug aperture is blocked
es_ES: Asegúrese de que la apertura de ColorHug está bloqueada

note: TRANSLATORS: ask before we set these
en: Set these values as the dark offsets
es_ES: Define estos valores como offset de oscuridad

note: TRANSLATORS: this is the sensor scale factor
en: Multiplier
es_ES: Multiplicador

note: TRANSLATORS: this is the measurement mode
en: Measure mode
es_ES: Modo de medición

note: TRANSLATORS: this is the number of pulses detected
en: Pulses
es_ES: Pulsos

en: No ColorHug devices were found
es_ES: No se encontró ningún dispositivo ColorHug

note: TRANSLATORS: confirmation
en: Flash the device?
es_ES: Flashear el dispositivo?

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor color filter
es_ES: Obtiene el filtro de color del sensor

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor color filter
es_ES: Define el filtro de color del sensor

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor multiplier
es_ES: Obtiene el multiplicador del sensor

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor multiplier
es_ES: Define el multiplicador del sensor

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor sample read time
es_ES: Obtiene el tiempo de lectura de la muestra

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor sample read time
es_ES: Establece el tiempo de lectura de la muestra

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor firmware version
es_ES: Obtiene la versión del firmware del sensor

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration matrix
es_ES: Obtiene la matriz de calibración del sensor

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix
es_ES: Define la matriz de calibración del sensor

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear the sensor calibration matrix
es_ES: Limpiar la matriz de calibración del sensor

note: TRANSLATORS: command description
en: List the sensor calibration matrices
es_ES: Listar matrices de calibración del sensor

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix from a CCMX file
es_ES: Define la matriz de calibración del sensor a partir de un ficheiro CCMX

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor serial number
es_ES: Obtiene el número de serie del sensor

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor serial number
es_ES: Define el número de serie del sensor

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's name
es_ES: Obtiene el nombre del propietario

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's name
es_ES: Define el nombre del propietario

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the owner's email address
es_ES: Obtiene la dirección de correo electrónico del propietario

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the owner's email address
es_ES: Define la dirección de correo electrónico del propietario

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the LED values
es_ES: Obtiene los balores de los LEDs

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the LEDs
es_ES: Define los LEDs

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the remote profile SHA1 hash
es_ES: Obtiene la huella SHA1 del perfil remoto

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the remote profile SHA1 hash
es_ES: Establece la huella SHA1 del perfil remoto

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the dark offset values
es_ES: Obtiene los valores de offset de oscuridad

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the dark offset values
es_ES: Define los valores de offset de oscuridad

note: TRANSLATORS: command description
en: Writes the EEPROM with updated values
es_ES: Escribe la EEPROM con los valores actualizados

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a reading
es_ES: Obtiene una lectura

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to device RGB)
es_ES: Obtiene todas las mediciones de color (a RGB del dispositivo)

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to XYZ)
es_ES: Obtiene todas las lecturas de color (a XYZ)

note: TRANSLATORS: command description
en: Reset the processor back to the bootloader
es_ES: Reinicia el procesador de vuelta al cargador de arranque

note: TRANSLATORS: command description
en: Flash firmware into the processor
es_ES: Flashear firmware en el procesador

note: TRANSLATORS: command description
en: Read EEPROM at a specified address
es_ES: Leer EEPROM en la dirección indicada

note: TRANSLATORS: command description
en: Erase EEPROM at a specified address
es_ES: Borrar EEPROM en la dirección indicada

note: TRANSLATORS: command description
en: Write EEPROM at a specified address
es_ES: Escribir EEPROM en la dirección indicada

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the pre scale constant
es_ES: Obtiene la constante de preescalado

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the pre scale constant
es_ES: Define la constante de preescalado

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the post scale constant
es_ES: Obtiene la constante de postescalado

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the post scale constant
es_ES: Define la constante de postescalado

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the flash success
es_ES: Define el estado de éxito del flasheo

note: TRANSLATORS: command description
en: Boots from the bootloader into the firmware
es_ES: Arranca desde el cargador de arranque al firmware

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration map
es_ES: Obtiene el mapa de calibración del sensor

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration map
es_ES: Define el mapa de calibración del sensor

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the hardware version
es_ES: Obtiene la versión del hardware

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets an array of raw samples
es_ES: Obtiene un vector de muestras en crudo

note: TRANSLATORS: command description
en: Downloads a remote profile
es_ES: Descarga un perfil remoto

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a remote profile
es_ES: Sube un perfil remoto

note: TRANSLATORS: command description
en: Uploads a correction matrix
es_ES: Sube una matriz de corrección

note: TRANSLATORS: command description
en: Does a quick self test on the device
es_ES: Realiza un análisis rápido del dispositivo

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor measurement mode
es_ES: Obtiene el modo de medición del sensor

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor measurement mode
es_ES: Define el modo de medición del sensor

note: TRANSLATORS: command description
en: Read SRAM at a specified address
es_ES: Leer SRAM en la dirección indicada

note: TRANSLATORS: command description
en: Write SRAM at a specified address
es_ES: Escribir SRAM en la dirección indicada

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor temperature
es_ES: Obtiene la temperatura del sensor

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the ADC Vref values
es_ES: Obtiene los valores de ADC Vref

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the CCD calibration values
es_ES: Obtiene los valores de calibración del CCD

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the CCD calibration values
es_ES: Define los valores de calibración del CCD

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
es_ES: Gestión de Color

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to device:
es_ES: No hay conexión con el dispositivo:

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to get samples from device
es_ES: Fallo al obtener muestras del dispositivo
