colorhug-client - en to fi translation catalogue (95 entries)

note: A correction matrix is used alongside the calibration matrix to better adapt the colorimeter primaries to a new device type.
en: Selecting a correction matrix maximises the accuracy of the ColorHug.
fi: Korjausmatriisin valinta varmistaa ColorHug-mittauksen tarkkuuden.

note: Only advanced users have to change this...
en: Using the default matrix will give most users an acceptable calibration result.
fi: Oletusmatriisi riittää useimmille käyttäjille käyttökelpoisen matriisin tuottamiseen.

note: Default projector (beamer etc) matrix
en: Projector
fi: Projektori

en: Firmware version unknown
fi: Tuntematon firmware-versio

note: We are flashing the device, so we have to be careful
en: Do not unplug the device and do not turn off the computer.
fi: Älä irrota laitetta tai sammuta tietokonetta.

note: Button to update to a newer version of the firmware
en: Update
fi: Päivitä

en: Flash new firmware to the device
fi: Päivitä laitteen sisäinen ohjelmisto

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug CCMX Loader
fi: ColorHug CCMX-lataaja

en: Modify the calibration matrices on the ColorHug device
fi: Muokkaa ColorHug-laitteen kalibrointimatriiseja

note: TRANSLATORS: this is the application name
en: ColorHug Firmware Updater
fi: ColorHugin firmware-päivitys

note: TRANSLATORS: application description
en: Update the firmware on the ColorHug colorimeter
fi: Päivitä ColorHug-värimittarin sisäinen ohjelmisto

en: CCMX Loader
fi: CCMX-lataaja

en: Firmware Updater
fi: Firmware-päivittäjä

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
fi: Näytä enemmän vianmääritystietoja

note: TRANSLATORS: user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
fi: Komentorivivalitsimia ei voitu jäsentää

en: Failed to create directory
fi: Kansion luominen epäonnistui

en: Failed to download file
fi: Tiedoston lataus epäonnistui

en: File has zero size
fi: Tiedostokoko on nolla

note: TRANSLATORS: the request failed
en: Failed to contact ColorHug
fi: ColorHugiin ei saatu yhteyttä

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP request
en: Failed to setup message
fi: Viestin asetus epäonnistui

note: TRANSLATORS: the device is missing * it's calibration matrix
en: Device calibration error
fi: Virhe laitekalibroinnissa

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Ignore
fi: Hylkää

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Repair
fi: Korjaa

note: TRANSLATORS: this is a button
en: Cancel
fi: Peruuta

note: TRANSLATORS: dialog for chosing the correction matrix
en: Select correction matrix
fi: Valitse korjausmatriisi

note: TRANSLATORS: filter name on the file->open dialog
en: Correction matrices
fi: Korjausmatriisit

note: TRANSLATORS: the calibration map is an array that * maps a specific matrix to a display type
en: Failed to set the calibration map
fi: Kalibrointitaulun asetus epäonnistui

en: Failed to set the calibration matrix
fi: Kalibrointimatriisin asetus epäonnistui

note: TRANSLATORS: permissions error perhaps?
en: Failed to open device
fi: Laitteen avaaminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: You can only store 64 calibration * matrices on the device at any one time
en: No space left on device
fi: Laitteella ei ole tilaa

en: All 64 slots are used up.
fi: Kaikki 64 paikkaa on käytössä.

note: TRANSLATORS: file read error when reading * local firmware file
en: Failed to load file
fi: Tiedoston lataus epäonnistui.

en: Failed to write file
fi: Tiedoston kirjoitus epäonnistui

note: TRANSLATORS: the directory listing returned no results
en: Firmware list has zero size
fi: Firmware-listaus on tyhjä

note: TRANSLATORS: internal error when setting up HTTP
en: Failed to setup networking
fi: Verkon asetus epäonnistui

note: TRANSLATORS: A program to load on CCMX correction matrices * onto the hardware
en: ColorHug CCMX loader
fi: ColorHug CCMX-lataaja

note: TRANSLATORS: we can only set the flash success * flag when the *new* firmware is running
en: Failed to set the flash success true
fi: Päivitystulosta ei voitu asettaa arvoon true

note: TRANSLATORS: we've uploaded new firmware
en: Device successfully updated
fi: Laitteen päivitys onnistui

note: TRANSLATORS: the device failed to boot up with the * new firmware
en: Failed to startup the ColorHug
fi: ColorHugin käynnistys epäonnistui

note: TRANSLATORS: the new firmware will not load
en: Failed to boot the ColorHug
fi: ColorHugin alustus epäonnistui

note: TRANSLATORS: the device failed to come back alive
en: Failed to reboot the ColorHug
fi: ColorHug ei käynnistynyt uudelleen

note: TRANSLATORS: we restart the device in bootloader mode
en: Failed to reset the ColorHug
fi: ColorHugin alkulataaja ei käynnistynyt

note: TRANSLATORS: failed to get the firmware file
en: Failed to get firmware
fi: Firmware-tiedoston lataus epäonnistui

note: TRANSLATORS: the server gave us an invalid file
en: Firmware has zero size
fi: Firmware-tiedoston koko on nolla

note: TRANSLATORS: the user is already running the latest firmware
en: There are no updates available.
fi: Ei päivityksiä saatavilla.

note: TRANSLATORS: the user is running an old firmware version
en: A firmware update is available.
fi: Firmware-päivitys saatavilla.

note: TRANSLATORS: the HTTP request failed
en: Failed to get the listing of firmware files
fi: Firmware-tiedostolistan lataus epäonnistui

note: TRANSLATORS: we got an invalid response from the server
en: The firmware listing has zero size
fi: Firmware-tiedostolista on tyhjä

note: TRANSLATORS: pre-production hardware
en: Prototype ColorHug Detected
fi: Prototyyppi-ColorHug havaittu

note: TRANSLATORS: first release hardware
en: ColorHug Detected
fi: ColorHug havaittu

note: TRANSLATORS: fake hardware
en: Emulated ColorHug Detected
fi: Emuloitu ColorHug havaittu

note: TRANSLATORS: new-issue hardware
en: ColorHug v%i Detected
fi: ColorHug v%i havaittu

note: TRANSLATORS: the device is in bootloader mode
en: Bootloader version
fi: Alkulataajatila

note: TRANSLATORS: the device is in firmware mode
en: Firmware version
fi: Firmware-tila

note: TRANSLATORS: the long details about all the updates that * are newer than the version the user has installed
en: Update details
fi: Päivitystiedot

note: TRANSLATORS: show the user some markdown formatted text
en: See details about the update
fi: Lisätietoja päivityksestä

note: TRANSLATORS: a program to update the firmware flash on the device
en: ColorHug Flash Program
fi: ColorHug-laitteen päivitysohjelma

note: TRANSLATORS: this is a command alias
en: Alias to %s
fi: Komennon %s alias

note: TRANSLATORS: error message
en: Command not found, valid commands are:
fi: Tuntematon komento. Komennot ovat:

note: TRANSLATORS: confirmation
en: Flash the device?
fi: Päivitä laite?

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor color filter
fi: Hakee sensorin värisuotimen

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor color filter
fi: Asettaa sensorin värisuotimen

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor multiplier
fi: Hakee sensorin kertoimen

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor multiplier
fi: Asettaa sensorin kertoimien

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor sample read time
fi: Hakee sensorin näytteenlukuajan

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor sample read time
fi: Asettaa sensorin näytteenlukuajan

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor firmware version
fi: Hakee sensorin ohjelmistoversion

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration matrix
fi: Hakee sensorin kalibrointimatriisin

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix
fi: Asettaa sensorin kalibrointimatriisin

note: TRANSLATORS: command description
en: Clear the sensor calibration matrix
fi: Tyhjennä sensorin kalibrointimatriisi

note: TRANSLATORS: command description
en: List the sensor calibration matrices
fi: Listaa sensorin kalibrointimatriisit

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration matrix from a CCMX file
fi: Asettaa sensorin kalibrointimatriisin CCMX-tiedostosta

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor serial number
fi: Hakee sensorin sarjanumeron

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor serial number
fi: Asetta sensorin sarjanumeron

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the LED values
fi: Hakee ledien arvot

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the LEDs
fi: Asettaa ledit

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the dark offset values
fi: Hakee mustan raja-arvon

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the dark offset values
fi: Asettaa mustan raja-arvon

note: TRANSLATORS: command description
en: Writes the EEPROM with updated values
fi: Kirjoittaa uudet arvot EEPROM:iin

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes a reading
fi: Ottaa arvon

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to device RGB)
fi: Ottaa kaikki väriarvot (laitteen RGB-tilaan))

note: TRANSLATORS: command description
en: Takes all color readings (to XYZ)
fi: Ottaa kaikki väriarvot (XYZ-väritilaan)

note: TRANSLATORS: command description
en: Reset the processor back to the bootloader
fi: Palauta laite alkulataajaan

note: TRANSLATORS: command description
en: Flash firmware into the processor
fi: Päivitä ohjelmisto laitteeseen

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the pre scale constant
fi: Hakee esiskaalausvakion

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the pre scale constant
fi: Asettaa esiskaalausvakion

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the post scale constant
fi: Hakee jälkiskaalausvakion

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the post scale constant
fi: Asettaa jälkiskaalausvakion

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the flash success
fi: Asettaa päivitystuloksen

note: TRANSLATORS: command description
en: Boots from the bootloader into the firmware
fi: Käynnistää laiteohjelmiston alkulataajasta

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the sensor calibration map
fi: Hakee sensorin kalibrointitaulukon

note: TRANSLATORS: command description
en: Sets the sensor calibration map
fi: Asettaa sensorin kalibrointitaulukon

note: TRANSLATORS: command description
en: Gets the hardware version
fi: Hakee laiteversion

note: TRANSLATORS: program name
en: Color Management
fi: Värienhallinta

note: TRANSLATORS: no colord available
en: No connection to device:
fi: Ei yhteyttä laitteeseen:
